ïuna Camer aanvaardt zonder veel eestdrift de kinderbijslagwet Jlicutuc £ditsrl)e (fount ill Hl Sukarno: let op de 19e december Het naadje van de (goedkope) kous Fe Veldkamp: niet ideaal toch verbetering Hereniging Katanga- Kongo zonder geweld Vrouw van Eichmann is optimistisch gestemd CVS DAG 12 DECEMBER 1961 196}- CLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. JJJJ&BONNEMENTEN: t 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter <Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12352 CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD .Stontvastic!) Is abebltvtn mgn bert io legbeaspati" in 'n woelige wereld veilig verzekerd. Kromme Nieuwe gracht 8—10 UTRECHT ignifleli chaduv) prachi ibieden tbiedii Heildronk in het Kurhaus (Van onze parlementsredactie) y^E Tweede Kamer gaat akkoord met het wetsontwerp Algemene Kin- travond bood de regering ftoeede delegate w-Guinea Raad, p?c aan Nederland brengt, derbijslagverzekering, zoals het er na de ingrijpende wijzigingen is komen uit te zien. Na het Kamerdebat van gisteren bestond daaraan geen twijfel meer. Weliswaar bleken de fracties van K.V.P., A.R.P., V.V.D. en C.H.U. om uiteenlopende redenen weinig enthousiast over de com promis-oplossing van minister Veldkamp (sociale zaken), maar zij zouden op politieke gronden toch voorstemmen. En daar deze regeringspartijen de Kamer de meerderheid vórmen, zou het te verwachten tegenstemmen het Scheveningse van p v a. en enkele kleine fracties het wetsontwerp niet in gevaar ^^uu!l uu"- Tijdens de toost, brengen. Dr. Veldkamps verklaring- (hem door de a.r. Smallen- dr. J. E. de Quay en het broek ontlokt), dat hij bij een eventuele verwerping zijn portefeuille ter welijk delegatielid mevrouw beschikking zou stellen, had dan ook alleen maar theoretische betekenis, ehuis D. Tokoro-Hanasbey. Voordat de eindstemming plaats vond moest de Kamer eerst nog o.m. beslissen over vier ingediende amende menten. die even zovele verbeteringen van het ontwerp inhouden. Minister Veldkamp nam ten opzichte daarvan over het algemeen een soepele houding aan. 1 De K.V.P.-er De Kort kwam met een ojn. door de heren Smallenbroek <a.r.) en Kikkert (c.h.) medeonder- tekend amendement om de inkomens grens van 12.000. waarboven de zelfstandigen geen kinderbijslag zul len ontvangen, te verhogen tot ƒ14.000. ..Op zichzelf geen bezwaar." zo luidde het ministeriële De heer Kikkert (c.h.) diende drie amendementen in. die behalve dooi de heren De Kort en Smallenbroek ook door de V.V.D.-er Corver zijn ondertekend. Ze beogen in de eerste plaats de inkomensgrens, waaronder kleine zelfstandigen uit de algemene middelen een bijslag voor hun eer ste en tweede kind zullen ontvan gen. te verhogen van 3500 tot ƒ4000. In aansluiting daarop wordt voorgesteld de inkomensgrens, waar onder kleine zelfstandigen nog recht op kinderbijslag voor hun twééde lüke Tuieuws in één oogopslag Nadat minister Veld- amp in de Tweede Kamer isteren nog enkele con- had gedaan ten «inzien van de kinderbij voor zelfstandigen, worden aangenomen, lat de Kamer vandaag het •etsontwerp Algemene kinderbij slagverzekering aanvaarden. De Westelijke minis ters van buitenlandse za ken zijn voor de hereniging ,_j;iran Katanga met Kongo; 'Be afscheiding dient met vreedzame middelen te ORS*'orden opgeheven. Enge land zal wachten met het leveren van bommen voor de V.N.-strijdkrachten tot secretaris-generaal Oe fThant opheldering heeft gegeven over het doel van operaties in Katanga. President Sukarno heeft •rklaard, dat hij op dins- 19 december bevelen zal geven over de wijze, ■waarop Nieirw-Guinea de Nederlanders afhandig zal worden gemaakt. Het is dan dertien jaar geleden, dat de tweede politiële ac- f tie begon. 0 De Albanese radio heeft omgeroepen, dat de Russen de breuk met Albanië zelf jhebben uitgelokt Bij. de (bouw van een nieuwe Al banese ambassade in Mos- i 144 kou zouden de Russen een ingewikkelde afluister- en "■^opname-installatie hebben I ingebouwd. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft eenstemmig een pro gramma voor internatio nale samenwerking bij 't vreedzaam gebruik van de ruimte aanvaard. Volgens een verklaring valt de ruimte onder het inter nationale recht. De V.S. en Sowjetunie hebben zich achter het programma ge schaard Minister-president De Quay heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid De Kadt geantwoord, dat de voorzitter van de Nieuw- Guinea Raad het lid van die raad, de heer Bonay, wel heeft ondervraagd over zijn contacten met Indonesiërs, maar dat er geen sprake is geweest van een justitieel onder zoek. Wanneer begin februari Ihet nieuwe vestigingsbe- sluit voor de textielhandel .an kracht zal worden (waarin geen kwaamheid meer zullen worden gesteld voor de verkoop van sokken kousen) zullen ook de le vensmiddel enbedrij ven de gelegenheid zijn dames- nylons te verkopen. Grote drie staan achter VN D E MINISTERS van buitenlandse 'a'i" maobttae Union Mirnère in. Er liggen in Katanga grote hoeveel heden - dynamiet opgeslagen. De plan zaken van de Westelijke grote drie zijn gisteren in Parijs bijeen geweest om de kwestie Katanga en andere wereldproblemen te bespre ken. Zij (Amerika, Engeland en Frankrijk) spraken zich uit tegen een onafhankelijk Katanga en vóór de hereniging van Kongo met vreed zame middelen. Intussen heeft En geland besloten, met het leveren van bommen aan de V.N.-strijdkrachten te wachten, tot opheldering is ver kregen over het doel dat V.N. secre taris-generaal Oe Thant met de ope raties in Katanga nastreeft. Men hoopt klaarblijkelijk, dat de V.N.- acties beëindigd zijn voordat Enge land aan de levering van de bommen toe is. De drie landen zijn van oordeel, dat de VN gesteund dienen te worden in haar pogingen naar de vreedzame her eniging van Kongo te streven. Daar toe moet de rust in dit land spoedig hersteld worden. Een wapenstilstand is noodzakelijk ter voorkoming van burgeroorlog anarchie en communis tische penetratie. Later in de week zal de kwestie Katanga nogmaals door de ministers worden besproken. Inibus*s>en hebben de VN in New Yank het geheime aanvalsplan vam Tsjombe gepubliceerd. Het „verzet tot die laat ste man" hield eveneens het opblazen vam de fabrieken en andere instel- Twee Belgische vliegtuigen in hotsing Vanmorgen zijn twee transportvlieg tuigen van de Belgische luchtmacht boven Chièvres bij de Belgisch—Franse grens met elkaar in botsing gekomen. Een van de toestellen stortte brandend neer. Het andere is nog niet terugge vonden. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gewoonlijk bestaat de be manning van deze transportvliegtuigen c-119 ..Flying Boxcars" uit vier of vijf leden. De toestellen waren vanmorgen van de militaire basis Meisbroek bij Brussel opgestegen. Doordat de bestuurder van een per sonenauto gisteren plotseling moest stop pen voor overstekende voetgangers op een zebrapad in Rotterdam-zuid, reed een achter hem rijdende vrachtwagen op zijn auto in. De 55-jarige adjudant van gemeentepolitie A. G. van Veenen- daal van het Bomerveld, die naast d( bestuurder van de personenauto zat, verloor hierbij het leven. (Voor vervolg zie pag. 11) derde plaats willen de heer Kikkert c.s., dat deze kleine zelfstandigen voor hun eerste en tweede kind de volle bijslag ontvangen en dus niet (zoals de regering heeft voorgesteld) de helft van de bijslag die de loon- trekkenden voor eerste en tweede kind krijgen. Minister Veldkamp achtte deze voorstellen „uit het oog punt van de schatkist bezien, niet onaanvaardbaar." Wel ernstig bezwaar had de minister tegen een door de socialist Berger in gediende motie, waarin de regering wordt verzocht het gewijzigde wetsont werp opnieuw „in nadere overweging emen", omdat het niet voldoet aan s dat 1. een algemene kinderbijslag- voorziening gebaseerd moet zijn op het beginsel van gelijkgerechtigdheid van loontrekkenden en zelfstandigen, zowel wat de uitkeringen als de hoogte betreft; i'n voorziening aan allen kinderbij slag van het eerste kind af dient te •erstrekken; 3. een deel van de kosten an deze voorziening gedekt moet wor den door een bijdrage uit de algemene middelen. Minister Veldkamp zei: „Als deze motie onverhoopt zou worden aan vaard. zal ik 'm beslist naast mij moe ten neerleggen." Hij vond in dit opzicht de Kamermeerderheid aan zijn zijde. De minister motiveerde uitvoerig waarom hü het wetsontwerp had menen te moeten wijzigen. De nu voorgestelde regeling wilde hij niet ideaal noemen, maar In leder geval is z; onder de om standigheden van vandaag politiek de meest bereikbare. Men kon namelijk wel aannemen, dat de betere regeling (nl. de oorspronkelijke) geen meerderheid zou hebben gekregen. Dus moest een com promis worden gevonden. (Voor vervolg zie pag. 7) Crhoesjtsjef getroffen door lichte beroerte Volgens de deskundige voor Sowjet- zaken van het Franse avondblad France- Soir, Michel Gordey. zou premier Chroesjtsjef enige tijd geleden een lichte beroerte hebb engehad. Gordey verklaarde dat hij dit nieuws uit bij zonder welingelichte bronnen" had ver- Chroesjtsjef zou bij het uitspreken van een rede voor het congres van de wereldfederatie van vakverenigingen verschillende malen zijn opgehouden. Hij scheen de draad van zijn gedachten kwijt te zijn. Uit Moskou is op geen kele wijze bevestiging van deze ge ruchten geconstateerd. - De bestuurder van de op Biak veron gelukte straaljager, die ongedeerd bleef, was kapitein-vlieger W. A. Janssen. Een Katangees laat president Tsjombe zien, waar hij aan het hoofd gewond werd. Tsjombe be zocht het Afrikaanse ziekenhuis in Elisabethstad, dat door bommen van V.N.-strijdkrachten getroffen zou zijn. Dertien jaar na politiële actie Voorhout proefdorp reuma-onderzoek DE Gezondheidsorganisatie T.N.O. te Den Haag heeft voor een In teressant onderzoek ten behoeve van de reumatiekbestrUding de keus laten vallen op het nabü Leiden gelegen dorp Voorhout. Het gaat hier om het verband tussen reumatiek en bacte riën, die zich in de keel bevinden. Aangezien een dergelijk onderzoek alleen kan geschieden als een bepaal de bevolkingsgroep hieraan haar me dewerking verleent, hebben prof. dr J. W. Tesch te Den Haag. voorzitter van de Gezondheidsorganisatie, en prof. dr. R. O. Goslings te Leiden, hoogleraar in de mlcroblële ziekten, contact opgenomen met het gemeente bestuur van Voorhout. Dit heeft evenals de beide plaatselijke artsen, volledige medewerking toegezegd en deze week worden de oproepen ver zonden. Het onderzoek zal bestaan uit het strijken van een keelwat langs de tonsillen („amandelen") en het afne men van een weinig bloed. Dit laatste om vast te kunnen stellen of reeds een besmetting met de betrokken bacterie heeft plaats gehad aangezien lanr? niet ledereen door deze besmet ting reumatiekklachten krijgt. Onge veer een achtste deel der bevolking zal moeten worden onderzocht, kinde ren beneden de 6 jaar blijven geheel buiten beschouwing. Nleuw-Guinea de Nederlanders afhan dig moet worden gemaakt. De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken Subrandio heeft dit vandaag bekendge maakt, nadat Sukarno v(jf uren lang met de chefs van staven en de belangrijk ste ministers beraadslaagd had. Er werd aan herinnerd, dat de Nederlanders op 19 december 1918 Djokjakarta de toen malige rcgerlngszetel van de republiek Indonesia bezetter (waarmee de twee de politiële actie begon). Sukarno zal een nationale verdedi gingsnaad vormen, waarvan de samen stelling morgen wordt bekend gemaakt. „De generatie van 1945", een vereni ging van militairen, die in 1945 tegen de Nederlanders gevochten hebben, heeft een brief aan het A.N.P. gestuurd om er bij de Nederlanders op aan te dringen hun regering te bewegen zich te ont houden van nieuwe stappen in Nieuw- Guinea zoals de instelling van de „Pa poea-raad" en het hijsen van de Papoea- vlag. De vice-voorzitter overste Djuhartono verklaarde: „Wij vrezen dat uw rege ring ten aapzien van Nieuw-Guinea de zelfde daden zou kunnen verrichten al» de Duitse fascisten verricht hebben. Ons welbekend geduld is kennelijk verkeerd begrepen door uw regering, die voort gaat onmenselijke daden te bedrijven". De raad Nader wordt gemeld dat Sukarno voorzitter is van de nationale verde- digingsraad. Ondervoorzitters zijn pre mier Djuanda en de minister van verde diging, generaal Nasution. Leden zijn de ministers van binnenlandse zaken, bui tenlands1; zaken en financiën, de chefs der staven, alsmede de voorzitters het parlement en het voorlopig volks congres De pers schrijft dat het volk met geduld op de bevelen van Sukarno wacht. In het land heerst enige span ning, doch de bevolking blijft kalm. De prijzen van de belangrijkste levens middelen stegen ln twaalf uur twintig procent. Voorlezing vonnis voortgezet in Jeruzalem, waarvoor de Jo- jaar heeft terechtgestaan, gisteren denvervolger Adolf Eichmann dit verder is gegaan met de voorlezing van het vonnis, waarin Eichmann op alle punten schuldig is bevonden, verklaarde mevr. Eichmann hoopvol gestemd te zijn over de uitslag van het proces, omdat naar haar mening haar echtgenoot niet schuldig is aan de vijftien punten, die hem ten laste zijn gelegd. Het hof meende, dat de verdelging van het Hongaarse Jodendom „het meest tragische moment van Elch- manns carrière" is geweest. De Hon gaarse Joden dachten in 1944. dat zjj waren gered, maar toen trokken de nazi's Boedapest binnen en met de eerste afdelingen verscheen ook het Einsatz Kommando Eichmann in de stad. Volgens het Hof nam de beklaagde de „besluiten als deskundige in Joodse kwesties" Als voorbeeld van Bioh- manns machit wordt de uitwisseling vam een miljoen Joden tegen tienduizend vrachtauto's aangehaald Zich beroe pend op getuigen meende de rechtbank dat Eichmann bij afwezigheid van de onderhandelaar Brandt, het tempo van de deportaties heeft opgevoerd, zonder het resulitaat van de onderhandelingen af te wachten. In de verklaring war dit ook melding gemaakt vam de deportatie van 4 000 kinderen uit Frankrijk Zelfs de Joden in Monaco waren niet veilig voor hem. Via pressie probeerde hij hun uitleve ring te verkrijgen. De rechtbank ver klaarde Eichmann ook sohuldiig aan de telefonische opdracht tot moond op 800 Joden, die in een kamp in Zuid- Slavië zaten. Voor vervolg zie pagina 11 Hebt U „Dot zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's De Belgische premier Lefèvre gaf giste ren na een toespraak tot een zeer groot ge zelschap Belgische en Nederlandse autori teiten het sein voor de eerste officiële door vaart van een 2000 tons schip door dc nieu we sluizen te Klein Temaaien, waardoor de befaamde stop in de waterverbinding voor grotere schepen tussen Albertkanaal en Ju- lianakanaal is opgeheven. Een kolenschip was hiervoor uitverkoren. Later volgden de officiële gasten in twee toeristenboten die na in snel tempo geschut te zijn, het verbindingskanaal van de sluis ■mr de Maas afvoeren. Premier Lefèvre noemde het in onderling overleg door de Belgische en Nederlandse regering genomen besluit tot bouw van een nieuwe tweelingsluis van 136 bij 6 meter, waardoor het schutten van binnenvaartsche pen tot 2000 ton mogelijk is. en het graven van een 1700 meter lang verbindingskanaal naar de Maas, een bewijs dat het particula risme van beide landen in het gezamenlijk belang een eind heeft genomen en dat eco nomische overwegingen nu op politieke ge voeligheden uit het verleden de overhand hebben gekregen. Ir. J. van de Kerk, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, sprak namens de Neder landse minister van verkeer en waterstaat. ringsgebieden van het zeegebied bij de Azoren over de Golf van Biscaye en En geland naar onze omgeving en daarna over Duitsland naar het oosten. Zij gaan vergezeld van veel regen. Tussen de storingen in komen gebie den met opklaringen voor. Een van de storingen lag dinsdagmorgen juist boven Nederland waarbij in de zuidelijke pro vincies de temperatuur weer tot om streeks 13 graden steeg. Een volgende zal ons land waarschijn lijk morgen bereiken en opnieuw regen veroorzaken. Boven Noord-Scandinavië heeft zich inmiddels een hogedrukgebied gevormddat nog verder in betekenis toeneemt. Aan de zuidflank ervan staan Oostelijke winden welke koudere lucht tot over Noord-Denemarken bracht. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met tjjdelUk regen of motregen. Matige tot krach tige wind tussen west en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt 11.15 uur). Tendens: stijgend ZON EN MAAN Woensdag: zon op 8.40, onder 16.28 uur; maan op 12.37, onder 23.09 uur. 22 december volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Vai moderedactrice) West-Duitsland) P EEN onderdeel garderobe kan de onverhoeds zulke nare ver rassingen geven als kousen. De Nederlandse vrouw koopt gemiddeld jaar. Nog leden was dat 7'i paar. het kousenver- ook antwoorde kwaliteit na3md geen invloed hebben de door Nederlandse fabrieken mogelijk. Als punten noemde op de sterkte. i prijs orden kousen gebracht, die van 1,45 tot 2. Nu is het maa eertien paar per of deze lage prijzen ontstaan drie jaar ge- zijn met behoud van kwali teit. öf dat terwille van di prijs op noodzakelijk mate de markt hij: het gebruik van onge- Verder achtte de heer Hin gaatjes te hebben, ivijnde of laag getwijnde het garens; het losser breien raag de kous (nog geen 2000 toe- per kous, terwijl 2300 den als „eerste keus" vrije lijk op elke kous kunnen worden schijnlijk veroorzaakt door warme as, die de nylondraad gedrukt deel smelten. Geschat wordt in voorts dat 3 procent welvaart zal zeker een oor- nigd is. Eén van de vier grote bij de goedkope soorten niet zaak zijn en daarnaast het Nederlandse fabrikanten van ingebreid maar ingeperst feit dat het aantal draagsters merkkousen, die als laagste zijn (arbeidsbesparing ager geworden. Bovendien echter bijeengeroepen is de nylonkous onderwerp zichten te vertellen, felle concurrentie. Aan 2400 nodig is). Beide facto- werkelijkheid geen enkele kousen sneuvelt door „onge- betekenis hebben. Hij zou lukjes". Dan zou 97 procent willep, dat de warenwet hier dus gewo> i gestegen? De riaal en op controle bezui- de hiel in dc naadloze kousen beschermend optrad, omdat gronde gaan. Daarom is het de consumente niet kan in het belang van de consu- eten waar zij aan toe is. ment te weten, welke kwali- Dat ook een goede kous de teit gekocht wordt en wat acht kan wor- toegenomen. De teen- prijs ƒ2,50 hebben, de heer 10 procent), waardoor de hiel draagster teleurstelling kan daarv belangrijke klant Hin te Haarlem, heeft de pers te veel trekt en het weefsel brengen, is zeker, maar dal den lijdt. Ook zouden de zg. lad- komt dan veelal door een derstop in boord en hiel bij ongelukje. Van de „klachten- Volgens hem is bij dc fa- deze kousen niet anders zijn kousen", die door de klanten oranje, is internationaal als vankelijk door importnylons bricage van de kousen bene- dan een variatie op de ge tuit Oost-Duitsland, Italië en den de twee gulden geen ver- wone breisteek de fabriek worden ge- nieuwe modekleur voor kou- hoege- stuurd met de opmerking: sen gekozen. StStlOD Weers le„ P" gestel db iz B Su Se Vlies. De BUt Twente Etndb 10 IS 1 18 6 0 11 9 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1