|licttttte GTourant pof verklaart Eichmann op alle punten schuldig RUSLAND EN ALBANIË BREKEN MET ELKAAR Commentaar IE Naar de maan gaan is geen pretje Landau s stem trilde beklaagde onbewogen Nederlands opinie over 2 Ned. Nieuw-Guinea V.N. streven nu naar verzoening in Kongo Initiatief ging van Moskou uit Z«mmm WIN! jemcklwirtm! u\il t 1' MAANDAG 11 DECEMBER 1961 KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12351 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stontfisttck is ahrbltfta mgn htrl ia UgljeaspotT Ambtenaren zijn geladen Zie pagina 7 ht, JElftjZALElYI, maandag. "\/^ANDAAG stond Adolf Eichmann, onbewogen als steeds, weer in zijn glazen kooi om het vonnis aan te horen dat zijn rechters na vier maanden van beraad over hem hadden geveld. Hij bleef onbewogen toen rechter Mosje Landau, president van het speciale hof in Jeruzalem, met van ontroering trillende stem verklaarde dat Eichmann schuldig was be vonden aan misdaden jegens het Joodse volk, oorlogsmisdaden, misdaden jegens de mensheid cn lidmaatschap van een vijandelijke organisatie. Eichmann toonde geen enkele emotie, hoewel hij weet, dat de Israëlische wet waarop hij terecht staat, dood door ophanging op misdaden tegen de Joden stelt. Men verwacht dat de voorlezing van het vonnis met de overwegingen drie dagen in beslag zal nemen. Vrijdagavond werd Eichmann uit een afgelegen gevangenis bij Haifa naar het gerechtsgebouw in Jeruza lem overgebracht. De rechtzaal was vanochtend stampvol; behalve jour nalisten uit alle delen van de wereld waren er ongeveer zeshonderd per sonen in de zaal. Toen rechter Lan dau zijn „schuldig" uitsprak, was er geen enkele reactie van het publiek Na het voorlezen van het vonnis zal p ae waar X NEDERLANDSE openbare mening inzake Nederlands Nieuw- isme Guinea is *n november gepeild door het Nipo (Nederlands in- ppenituut voor de publieke opinie) en dit onderzoek heeft merkwaardige eengevens opgeleverd, waarbij bleek dat verreweg de meerderheid h>p)^n ons volk voor zelfbeschikkingsrecht is en een kleine minderheid veer> overdracht aan Indonesië. Een iets grotere minderheid is geheel Iti-Indonesisch. wij Het Nipo had de ondervraagden ver- naar schillende mogelijkheden voorgelegd en de uitslag daarvan was als volgt: 5 procent verklaart: Nederland moet Del lieuws in ;i oi keld één oogopslag wat had Vanmorgen heeft het licht speciale gerechtshof in Je ruzalem het schuldig uit- ZENi gesproken over Adolf Eichmann. Schuldig aan "--n misdaden tegen het Joodse volk, tegen de mensheid cn aan oorlogsmisdrijven. In zijn kogelvrije cel hoor- ée Eichmann de uitspraak onbewogen aan. laggl Bepaalde tekenen wij zen erop, dat premier Tsjombe de controle over de Katangaanse gendar merie heeft verloren. De VN-operaties in Katanga zullen een beperkt karak ter dragen, zodat de moge lijkheid voor een politieke oplossing blijft bestaan. De breuk tussen de Sowjertunie en Albanië is groter geworden door de terugtrekking van het am bassadepersoneel in de hoofdsteden. Moskou zou «I -% het initiatief hiertoe heb- fl Cl ben genomen. De Oostberlijnse Volks- II11 politie heeft zaterdaga- vond aan de sectorgrens tussen Oost- en West- Ber- Zij lijn in de Britse sector de mkei 21-jarige Oostenrijkse stu- mq dent Dieter Wohlfart dood geschoten, toen hij een meter over de grens op Oostberlijns gebied was. Hij zou met enkele vrien den de moeder van zijn vriendin behulpzaam zijn bij haar vlucht naar het Westen. laad :r)\n Het is de Westduitse bondskanselier, dr. Aden auer, niet gelukt de Franse president De Gaulle te be wegen mee te werken aan onderhandeling met de Sowjetunie ter verminde ring van de spanning rond Berlijn. De Gaulle bleef op het standpunt staan, dat onder druk niet onderhan deld moet worden. Bij het in ontvangst nemen van de vredesprijs 1960 (in Oslo) heeft de Zuidafrikaanse negerleider Albert Loethoedi gezegd de Nobelprijs te willen aan vaarden uit naam van alle Afrikanen, ongeacht ras. huidskleur of geloof. De Zweedse ambassadeur in Noorwegen nam de pos tuum aan Dag Hammers- kjöld toegekende vredes prijs 1961 in ontvangst. Deze week zal moeten blijken, of de compromis- oplossing van minister yeldkamp inzake de Alge mene Kinderbijslagwet haalbaar is. Vanmiddag heeft de Tweede Kamer het debat hervat Over de uitslag valt nog weinig te ze©gen. In de algemene verga dering van de bond van prot chr. kweekscholen heeft de voorzitter, mr. T. A van Dijken, het tekort aan onderwijzers met ulo bevoegdheden bijzonder nijpend genoemd. De aan gekondigde spoedopleiding is geen succes gebleken. altijd in Nieuw-Guinea blijven. 30 proeent: Nederland moet in Nieuw-Guinea blijven, totdat de Papoea's over hun eigen toekomst hebben beslist. 26 procent: Nederland moet in Nieuw-Guinea blijven onder toezicht van de Verenigde Naties, totdat de Papoea's over hun eigen toekomst hebben beslist. 9 procent: Nederland moet uit Nieuw- Guinea weggaan en het door een an der land (andere landen) onder toe zicht van do VU. verder laten be sturen, to'dat de Papoea's over hun eigen toekomst hebben beslist. 2 procent: Nederland moet zo vlug mogelijk weggaan uit Nieuw-Guinea en het overdragen aan Indonesië. 4 procent: Nederland moet zo vlug mogelijk uit Nieuw-Guinea weggaan, als het maar niet aan Indonesië komt. 4 procent: Nederland moet in elk ge val zo vlug mogelijk uit Nieuw-Gui nea weggaan. 3 procent is niet voor één van de op lossingen op de lijst. 19 procent had geen oordeel. De som der percentages is meer dan 100 omdat sommigen meer dan een op lossing aanvaardbaar achtten. Deze cyfers werden onS verstrekt door de stichting Door de Eeuwen Trouw. de verdediger van Eichmann, dr. Robert Servatius, het tribunaal toe spreken en ten slotte zal Eichmann zelf het woord krijgen. Verwacht wordt, dat vrijdag de definitieve uit spraak zal volgen. „Be^hl" geldt niet Rechter Halevy las het gedeelte uit het vonnis voor, waarin Eichmanns be roep op „orders van hogerhand" werd behandeld. Dat Eichmann zich hierop zou kunnen beroepen, noemde het hof dwaasheid. „Zulke misdaden worden begaan door mensen. De wetten van de mensheid zijn bindend voor elk in dividu. De schuld van Duitsland als na tie maakt de persoonlijke verantwoor delijkheid van de beklaagde geen jota minder", aldus het hof. Ook het deel van Eichmanns verde diging waarin wordt gezegd dat Israël niet het recht heeft hem te berechten voor de miedaden die elders zijn begaan krachtens 'n wet die gemaakt werd ja ren nadat de misdaden waren gepleegd, wend door het hof verworpen. Het hof haalde hierbij 't voorbeeld aan van ge vallen van zeeroverij in voorgaande „Een persoon die zich schuldig maakte aan zeeroverij, plaatste zich buiten de bescherming van enige staat". Eichmann was. als hoofd van het bureau voor Joodse zaken, gelijk aan een zeerover meende het tribunaal. Medeschuldig aau alles (Zie verder pagina 8) De Indiase Sikh-leider Tara Sing heeft lange tijd de belangstelling van de gehele wereld gehad vanwege zijn hongerstaking tegen de regering voor meer onafhankelijkheid en een eigen taal in de provincie Poenjabi Soeba. Sing had beloofd te zullen vasten tot de dood. Toen de regering evenwel de toezegging deed een commissie te benoemen, gaf Tara Sing zijn hongerstaking op. De opperste raad van de provincie, bestaande uit vijf religieuze leiders, heeft Tara Sing straf opgelegd, omdat hij zijn belofte niet is nagekomen. Sing moet nu in het openbaar in New Delhi schoenen poetsen en borden wassen. Militaire operaties gaan door DE gespannen verhouding tussen Rusland en Albanië heeft gis- N V. Ttbakiftbriek J. Cr uno Nijktrk teren geresulteerd in een wederzijds verzoek het personeel van de bassades terug te trekken, zo heeft het Albanese persbureau bekend gemaakt, terwijl Radio-Moskou en het persbureau Tass in alle talen hierover zwegen. Volgens de mede deling is het initiatief van de Sow jetunie uitgegaan. Dit land liet reeds op 26 november weten, dat het zijn ambassadeur zou terugtrekken. Op 3 december volgde een nota waarin werd gezegd dat al het ambassade personeel en de handelsvertegen woordiging uit Tirana zouden wor den teruggeroepen. In de nota werd verzocht gelijksoortige maatregelen te nemen. Het blad „Zeri Y Poppullit" van de Albanese communistische party noemde het Russlsch'e optreden „zonder weerga In de betrekkingen tussen de socialisti sche landen". Albanië heeft de Russische toorn vooral opgewekt door zijn honding op het 22ste partijcongres in Moskou, gevolgd door een wel zeer effectieve „be scherming" van de Russische diplomaten in Albanië. van Chroesjtsjef opgewekt door scherpe kritiek op hem te uiten. In november 1960 zou Chroesjtsjef Hoxha hebben toe geschreeuwd: „Je hebt een emmer mest over mij uitgestort en daarvoor zul Je boeten". In maart van dit jaar zijn in Albanië twee Russische functionarissen wegens spionage geëxecuteerd, waarna enkele leden van het ambassadepersoneel Rusland werden teruggeroepen. De rest kwam onder strenge Albanese bewaking te staan. Op het laatste partijcongres heeft Chroesjtsjef de Albanezen beschuldigd van stalinisme en van ondermijning de socialistische eenheid. Men kon dus al op rekenen, dat er iets zou beuren. Dat een volledige breuk volgen, werd echter niet algemeen wacht. Men kan er wel op rekenen dat de Russische satellieten het voorbeeld zullen volgen en eveneens met Albanië zullen breken. Alleen China zal onge twijfeld Hoxha en de zijnen trouw blij- Dc Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken (voor economische aangelegenheden) George YV. Ball, heeft verklaard, dat de strenge maatregelen van de Sowjetnnle tegen Albanië gezien kunnen worden als een waarschuwing aan de neutrale landen, dat zjj niet op lange termyn op de steun van Moskou behoeven te rekenen. Schrijnende opname van de strijd in de Katangaanse hoofd stad Etisabethstad. Een zieken wagen, te hulp gesneld nadat auto met Katangaanse vluchtelingen en soldaten is i troffen door een 75-mm gra naat van de V.N.-strijdkrach- komt in het nauw door voortgaande artilleriebeschie ting. Bij dit voorval vielen ver schillende doden en ernstig gewonden. Belangrijke verklaring over Nieuw-Guinea De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Suband rio, zal van avond in het parlement een belangrijke verklaring over Nederlands Nieuw-Gui nea afleggen. Hij zal rapport uitbrengen over de be raadslagingen in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties en men ver wacht, dat hij mededelingen zal doen over de plannen der Indonesische rege' ring. Straaljager vernield op Nieuw-Guinea Hedenmorgen is een Hunter-straaljager van de Koninklijke Marine bij het op stijgen van het vliegveld Mokmer op Biak in moeilijkheden geraakt. De Hunter kwam in de berm terecht en werd ver nield, maar de vlieger bleef ongedeerd. In de nacht van zaterdag op zondag in een huurauto met vijf jongelui uit Balk die een feestje hadden bezocht, op de rijksweg Sneek-Lemmer achtereenvol gens tegen drie bomen gebotst. De 28- jarige G. Hylkema kwam om het leven. De naast de bestuurder zittende P. Dolle liep zware verwondingen op. De auto werd bestuurd door dc 22-jarige M. K VERTEGENWOORDIGERS van de V.N. in Kongo cn afgevaardig den van de Kongolese centrale re gering zijn overeengekomen, dat de operaties van de V.N. in Katanga een beperkt karakter zullen dragen, zodat er ruimte overblijft voor een latere politieke oplossing. Het bereiken van een dergelijke rege ling wordt echter bemoeilijkt door het feit dat premier Tsjombe de controle over dc Katangaanse gendarmerie ver loren lijkt te hebben. Er zijn tekenen, dat Tsjombe de onhoudbaarheid van zijn positie beseft De gevechten zijn hem en zijn ministers uit de hand gelo pen en worden volgens de opperbevel hebber van de V.N.-strijdkrachten in Kongo, de Ierse generaal Mc Keown, nu geleid door de zgn. huurlingen. Hij gelooft niet dat Tsjombe nog een eind aan de gevechten kan ma ken, zelfs al wilde hij dat. McKeown onthulde dat Tsjombe achter de scher men stappen heeft ondernomen om een eind aan de strijd te maken, hoe wel hij nog geen voorstellen aan ver- tegenwoordige eg van de V.N. heeft gedaan. Over de aard van die stappen heeft de generaal zich niet uitgelaten. Intussen heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, aange drongen op besprekingen, een onmid dellijk staken van de vijandelijkheden en een bijeenkomst van Tsjombe en Adoela (de premier van de centrale Kon- (Zie verder pagina 8) Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's TNE BREUK tussen Rusland en Albanië komt niet onverwacht, maar trekt niettemin de aandacht. Dat het ervan ko men zou, zat na het partijcongres te Mos kou wel in de lucht. Opmerkelijk is. dat de volvoering van het besluit nog even is uitgebleven. Nog opmerkelijker is, dat de bekendmaking ervan is geschied uit Albanië, en niet uit Moskou, en dan nog nadat de verbreking van de betrekkingen al enige dagen geleden heeft plaats gehad. Is er achter de schermen nog aan besten diging van de betrekkingen gewerkt? Dat zou dan door China gebeurd moeien zijn, dat op het Moskousc partijcongres reeds de zijde van Albanië gekozen had. En waarom talmde de Russische regering met de bekendmaking? De lezer herinnert zich, dat zij onlangs ook getalmd had met het openbaar maken van haar serie kem proeven. Toen mocht Amerika de publici teit verzorgen. Nu heeft Albanië het ge daan. Hoe het zij, de verbindingen zijn verbro ken en dit betekent een breuk binnen het communisme. Voor Albanië komt het neer op een vrijwel volledige isolering. Zal het een isolement zijn, dat gelijk is aan kracht? Het Russische voorbeeld zal stellig met spoed gevolgd worden door alle satelliet staten. Hadden zij zich op het partijcon gres te Moskou al niet gehaast. Rusland in ziin kritiek op Albanië bij te vallen? Uit het Westen behoeft Albanië al even min op steun te rekenen, het Is nog eom- munlsNscher dan Rusland. Joegoslavië dan? Maar dit land is in 1948 reeds om heel andere redenen van Rusland los geraakt. Toen toch was Joegoslavië in Russische ogen niet communistisch genoeg en ging het niet ver genoeg. Thans gaat Albanië in Russische ogen te ver. Maar in beide gevallen betrof en betreft het landen, die afwijken van de officiële partijlijn. De enige waarvan Albanië stenn te ver wachten heeft, is China. Maar dit ligt ver weg. Zal het iets voor Albanië kun nen doen? Of zal het voor Albanië alleen maar iets kunnen zijn? Op het Moskousc partijcongres is het tevergeefs voor Alba nië in het krijt getreden. De strafmaat regel, die Rusland thans tegen Albanië genomen heeft, houdt tegelijk een waar schuwing aan het adres van China in. Maar China krijgt, wanneer het, zoals te verwachten is, niet tevens de banden met Albanië verbreekt, een gelegenheid te meer om le laten merken dat het zich niet in alles door Rusland de les laat lezen. Alles bijeen een merkwaardige situatie binnen de communische wereld. Zal het Chroesjtsjef voor besprekingen met het Westen toegankelijker maken? Of dient het, zij het zijdelings, misschien ook om aan het Westen te laten blijken dat hij voor beprekingen minder ontoegankelijk is? Hij heeft afstand geschapen van een die te ver ging. (MTA) „Geloof jij, dat die snor op de goeie plaats zitTommy?" vochtige lucht naar West Europa. In de ze lucht kwamen in de nacht van zondag op maandag hoge temperaturen voor. Om 4 uur bedroeg deze in De Bilt 13.9 gra den Celsius, een waarde, die zo laat tn het jaar sedert het begin der waarne mingen in 1848 daar nooit eerder was gemeten. Deze waarde bevindt zich slechts 0,5 graad onder de hoogste tem peratuur die ooit in december is bereikt (op 7 december 1856). Inmiddels is een volgende randstoring de Azoren gepasseerd. Deze zal waar schijnlijk dicht langs of over ons land trekken en opnieuw tijdelijk regen bren- De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 8.39, onder 16.28 uur; maan op 12.04, onder 21.51 uur. 14 december eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper zeiteidb ït J1 8 l! CWo Aberleer jyJENSEN die naar de maan sterrenkundigen, naar rij 100 graden, rodat de gelan- dat gewone natuurrubber er werd in 1922 te Ariria in gaan, zullen het daar verklaren, kunnen vaststel- de ruimtevaarders overdag zo bros bij wordt als glas. Trinr.iii-.ns - met prettig hebben. len dat de temperatuur van in de volle zon zouden wor- De laagste temperatuur Tnpolltan,e ff«™eten: bijna Dit is de conclusie uit een het oppervlak in de maan- den blootgesteld aan een tem- ooit op aarde gemeten, werd 58 fradcn Celsius. En in 1913 artikel van de hand van Rus- nacht tot 150 graden onder peratuur, nog hoger dan die in 1958 door een Russische registreerde een waarne- sische sterrenkundigen dat nul daalde en in de loop van van kokend water. waarnemingspost op 650 kilo- mingspost in de Dodenvallei. door de „Komsomolskaja de „maandag" tot 115 gra- Wellicht zal de warmte bij meter van de Zuidpool in L i Prawda is gepubliceerd. den steeg. zonsondergang enkele uren Antarctica geregistreerd: Ca,,formsche woestijn, Dank zij metingen van de dragelijk zijn, om dan over ruim 86 graden onder nuL e€n h,tte van biJna 57 graden radiostraling hebben deze Water kookt op aarde bij te gaan in een zo felle kou De hoogste temperatuur Celsius. Wenen Be.jr.dc rw bew 1. bew. h. bew gh. bew. gh. bew rezen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1