Jlieuun» £ei(isrl)e ÖTouranl [Nog nooit zoveel dodelijke ■^ongelukken op overwegen Commentaar Tragisch jaar voor de N.S. Weggebruikers vaak veel te roekeloos t Prisco medeplichtige in m moordzaak-Colombo 14 Volgende week rapport-Baarn naar minister Naar militair voorbeeld. Yredes „commando s naar luchtbasis Rapport van Linner: Katanganen daagden YN-troepen uit M Js VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58930. Tweeënveertigste jaargang no. 12349 Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stantvaslicfi is ahfblmn mgnhert ia tegljeospotf Zie pagina 2 „Open tafel' populair Vieuws in één oogopslag Op een persconferentie in Utrecht heeft een van de N.S.-directeuren ir. Koster, gezegd, dat dit jaar meer dodelijke ongelukken op overwegen zijn gebeurd dan ooit tevoren. Ir. Koster riep aller medewerking in om iets te doen tegen deze ramp. Volgens een rapport van de Zweedse V.N.- functionaris Linner aan de Veiligheidsraad was de Katangaanse gendarmerie van plan de troepen van de Ver. Naties aan te vallen voordat deze hun actie in Katanga begonnen. De Sow jetunie heeft aange drongen op een speciale zitting van de Veiligheids raad. De Ver. Staten heb ben verklaard, dat zo'n bij eenkomst onvermijdelijk zal zijn. Britse pacifisten zullen morgen, op initiatief van 't door Bertrand Russell ge leide comité van honderd tegen de kernbewapening, proberen op de Ameri kaanse luchtbasis in Wethersfield door te drin gen, daar de strategische punten te bezetten en de vliegtuigen te verhinderen op te stijgen. Het Deense parlement heeft, ondanks de protes ten van de Sowjetunie, de instelling in NAVO-ver- band goedgekeurd van een gemeenschappelijk Deens- Westduits commando voor het Oostzee-gebied. Om de drie jaar zullen de Duit sers nu het bevel krijgen over de grondstrijdkrach ten van Jutland en Slees- wijk-Holstein en over de Oostzeevloot. In Rome heeft de Ita liaanse student Enrico Prisco bekend medeplich tig te zijn aan de moord op de Italiaanse vertegen woordiger Bruno Colombo in Amsterdam, wiens stof felijk overschot gisteren in de grond van het Amster damse bos is gevonden. Prisco ontkende het dode lijke schot te hebben ge lost. Minister Visser heeft de Tweede Kamer beloofd in een nota een historisch overzicht te zullen geven van de zaak-Van der Put ten. De Kamer moet dan zelf uitmaken wat er ver der dient te gebeuren. De bewindsman wil in geen geval treden in het beleid van zijn voorgangers. Staatssecretaris De Jong (marine) heeft ge weigerd te voldoen aan het verzoek van de k.v.p.-er Moorman om verwape ning van de tweede kruiser mogelijk te maken. De re gering heeft namelijk be sloten de bouw van raket installaties op deze kruiser niet te doen doorgaan. In de vergadering van de Amsterdamse kamer van koophandel is de sug gestie gedaan het PTT-be- drijf een zelfstandige sta tus toe te kennen TTET ziet er naar uit, dat 1961 een tragisch jaar wordt voor de Neder- landses Spoorwegen. Het aantal dodelijke ongelukken op overwegen, beveiligde en onbeveiligde, is nog nooit zo groot geweest. Verleden jaar kwamen bij 131 ongevallen op overwegen 38 mensen om het leven en nu telden we op 1 november al 165 ongelukken, waarbij 62 doden vielen. Dit zei een van de directeuren van het N.S.-bedrjjf, ir. J. P. Koster, gisteren op een in Utrecht gehouden persconferentie. „Hiertegen moet iets worden gedaan", concludeerde de heer Koster nadat hij de stand van zaken wat betreft de beveiliging van de weggebruikers op de overwegen in ons land uitvoerig had ge schetst. „Het is niet voornamelijk onze schuld dat deze ongelukken gebauren, al geven we toe dat toch zeker nog wel eens per week ergens de door mensen bedien de bomen niet op tijd worden gesloten. Hier komen gelukkig lang niet altijd ongelukken van. Maar de weggebrui kers zelf zijn in hoge mate roekeloos. Zij rijden met hun auto, fiets of brom fiets gewoon door 't waarschuwende rode licht heen, passeren halve geslo ten bomen en zelfs nog hele. En daar door ontstaan de talrijke, dikwijls fa tale ongelukken". Hoe komt dit? is het bravoure, onoplet tendheid, gewoonte van het zomaar over steken van een onbewaakte overweg dicht bU huis? Is het misplaatste haast... of werkelijk een roekeloos spelen met het leven van zichzelf cn anderen? Ons land telt tweemaal 3000 spoorweg kruisingen ten opzichte van de weg. De eerste 3000 zijn officiële kruisingen, de andere vindt men op particulier ter rein en deze vallen dus buiten de zorg van de N.S. en ook buiten het onderwerp dat nu dienit. Van de 3000 officiële spoor wegkruisingen dus worden er nog 710 met de hand door middel van afsluit bomen bediend. 315 zijn voorzien van knipperlichtinstallaties (die automatisch werken en door de trein die komt aan rijden. worden bediend) en 150 van licht en belinstallaties en halve bomen, even eens automatisch werkend en dus door de trein bediend. Ten slotte zijn er nog 1800 onbewaakte overwegen. Volgens de ivet Het zijn niet alleen de Spoorwegen, die uitmaken, of en hoe een ovei wordt beveiligd. Hierin spreekt, volgens K B. van 1922, de rijksverkeersinspectie een flink woordje mee. Bovendien den de gemeenten erin gekend. Volgens de Spoorwegwet (die voor de N.S. als het ware de Grondwet vormt) moeten alle spoorwegovergangen worden afgesloten, behalve (zoals het K.B. 1922 er aan toevoegt) wanneer de ir ter van verkeer het goed vindt dat dit, met inachtneming van de veiligheid het verkeer, wordt nagelaten. Bekentenis na lange ondervraging TAE 20-jarige Romeinse student Enrico Prisco, die door de Mila- nese politie was gearresteerd in verband met de moord op de Italiaanse zakenman Bruno Colombo in Amsterdam, heeft na een ELÏondervraging die langer dan twintig uur duurde, bekend medeplich tig te zijn aan de misdaad. Hij voegde er echter aan toe, dat hij niet geschoten had op Colombo. mi Intussen Is by de sectie die dr.geweest en de nadht daarop zouden zij J. Zfld.nrust gistermiddag op bet bet stoffelijk overschot hebben begraven. fj stoffelijk overschot verrichtte aan het licht gekomen, dat Colombo een schot door het hoofd heeft ge kregen. De officier van justitie, perJ or, H. E. van Renesse, deelde mee, cht ^*t het kennelijk de bedoeling was geweest om Colombo op 11 novem ber op een stille plek te krügen. Verder is er een aanwijzing, dat de moord bij Rotterdam is gebeurd. In de nacht van 13 op 14 novem ber zouden de daders in het Am sterdamse Bos aan het graven zijn Mr. Van Renesse deelde nog het verzoek om uitlevering van Sergio Squazzardi door de Franse justitie a; Nederland, nog niet is verzonden. „Het op de weg die zo'n stuk moet gaan", aldus de officier. Het is niet uitgesloten, dat de Italiaanse justitie eveneens een verzoek om uitlevering zal indienen. Ten slotte heeft de Franse politie gedeeld dat bij een vriend van Squazzardi in Parijs geld en voorwerpen van Colom bo in beslag zijn genomen. Deze had op 12 november vermoedelük een bedrag van f 5400 aan buitenlandse valuta by zich. De helft van dit bedrag zou Squaz zardi by een vriend in Parijs hebben ver- Gezien de rust van het vroegere ver keer hebben de diverse ministers het dus goedgevonden, dat oorspronkelijk vele overgangen op landwegen onbevei- bleven, totdat toeneming van het weggebruik (ook al door intensievere bebouwing en ontsluiting van het plat teland) zulks te gevaarlijk maakte. Voortdurend ziet men nu dus het aan tal niet-beveiligde overwegen afnemen. De rijksinspectie houdt hierop een wa kend oog. Evenzo gaat het met de mo dernisering van de beveiliging, de toe passing van automatische beveiliging, hetzij met knipperlichtinstallaties alleen (zg. aki's). hetzij met automatisch be diende halve bomen (zg. ahob's). Met de hand bediende bomen dienen nogal eens vervangen te worden door ahob's omdat anders op drukke verkeerswegen er hele verkeersopstoppingen ontstaan. Immers is het oponthoud, veroorzaakt door het sluiten van halve bomen mini maal 28 en maximaal 80 seconden. Intussen strijden de spoorwegen met alle middelen tegen het ontstaan nieuwe - overwegen, juist omdat deze zulk een grote zorg baren. Moet er er gens vanwege een nieuwe weg ook een spoorwegovergang komen, dan streeft men er naar een andere in de nabijheid te laten vervallen. Ideaal zou zijn, als alle kruisingen vrij konden zijn door middel van viaduct of tunnel, maar zou veel te kostbaar worden. En nu zitten de Ned. Spoorwegen dus voor 1961 met zulk een tragische lijst van dodelijke ongelukken op spoorweg overgangen. Analyses van al deze onge lukken hebben uitgewezen, dat zij dik wijls te wyten zijn aan de weggebruikers, die de waarschuwingssignalen ja zelfs halve of hele bomen negeren, ofwel, nog juist voor de trein op een niet met bo men afgesloten overgang heenschicten willen. Zij vergeten, dat zU hebben te maken met een log gevaarte, dat niet uit de weg kan. Een personentrein vertegen woordigt een gewicht van 120 tot 500 ton en heeft een remweg van 8 a 900 meter. Zelfs als de bestuurder voor zich een ob stakel op de rails ziet, kan hij al niet meer remmen: het zou niets helpen. Ook kan een trein niet uitwijken, hij komt eenvoudig als een doorzettend monster op het kruispunt af. En hoe dikwijls per dag ziet de be stuurder een staaltje van die grote roe keloosheid: het nog juist even overvlie gen van auto, brommer of fiets Er gaat vrüwel geen dag voorbij. Want vergeet u niet, 230.000 maal per dag kruist er gens in Nederland een trein de weg. dat is per kruising gemiddeld 80 maal, op Voor vervolg zie pagina 9 Het onderzoek dat de procureur-gene raal in Amsterdam mr. H. R. de Zaayer met medewerking van twee commissaris sen van de ryksrecherche heeft ingesteld naar hetgeen begin november in en om Baarn is voorgevallen met betrekking tot de moordzaak Theo Mastwük, is byna voltooid. Het ligt In de bedoeling van mr. De Zaayer zyn rapport in de loop van de volgende week aan de minister van jus titie aan te bieden. Zoals bekend, hebben enkele Kamer leden de minister gevraagd op de hoogte te worden gesteld van het resultaat van het onderzoek. Het heeft zich niet be perkt tot een onderdeel van de zaak Baarn, doch het strekte zich ütt over zo wel de arrestatie van de drie verdachten en de ontvluchting van Boudewijn H. als het gehele opsporingsonderzoek in deze affaire. 55 LSOF het gaat om een militaire -iA. operatie in oorlogstijd, zo heb ben de organisatoren van het comi té van honderd, de door Bertrand Russell geleide oragnisatie tegen kernbewapening, gisteravond hun plannen ontvouwd voor een aanval op de Amerikaanse luchtbasis in Wethersfield in Engeland. Aan de hand van een in de winkel gekochte grote plattegrond van de basis, zul len de pacifisten morgen pogen, via de afrastering op de basis door te dringen, de strategisch belangrijke punten te bezetten en de vliegtuigen het opstijgen te verhinderen. Ondank*? de massale voorzorgs maatregelen van de politie en het le ger zullen ze het toch proberen. Zij verklaarden nergens voor te zullen terugdeinzen, niet voor traangas en ook niet voor het gevaar, dat er ge schoten zal worden. De Engelse politie heeft hen speciaal gewaarschuwd het plan niet door te zetten, daar het ze ker niet denkbeeldig is, dat de Ame rikaanse bewakers hun wapens zullen gebruiken. De ban-the-bombers zullen een soort gelijke aanval doen op de Amerikaanse luchtbasis in Brize Norton. Tenslotte zyn zij van plan het hoofdkwartier van de 3e Amerikaanse luchtmacht in Middlesex ontoegankelijk te maken door de ingan gen te blokkeren met zittende betogers. Het comité heeft 50.000 vrijwilligers op geroepen aan df actie deel te nemen en massabijeenkomsten in Cardiff, Bristol, Manchester en York bij te wonen. Lord Russel zal in verband met zyn hoge leeftijd (89) niet aan dc acties dccl- men. „Wij hebben hem gesmeekt weg blijven, omdat het zo'n zwaar karwei zei een organisator. .Commandotroepen" zullen een poging doen als eersten de basis binnen te drin gen. De betogers weten niet waar de kernbommen liggen opgeslagen, maar op de platte grond hadden ze wel de muni tiedepots, de hangars en de zone voor geparkeerde vliegtuigen rood gekleurd, als gold het inderdaad een commando- raid. Deze commando's staan onder lei ding van mensen, die militaire ervaring hebben. Wanneer de commando's eenmaal bin nen zyn, zullen zij samenkomen in de met rood gemarkeerde zone. Anderen zullen voor de wielen van de geparkeer de vliegtuigen gaan zitten en groepen, die buiten de basis patrouilleren, zullen de hoofdingangen blokkeren. Op de vraag wat de indringers zullen doen, als er geschoten wordt, antwoordde een woordvoerder: „Ik geloof, dat het onwaarschijnlijk is, dat men vuurwapens tegen ons zal gebruiken, maar als er inderdaad geschoten wordt, zullen we niet nodeloos levens in gevaar brengen". De politie heeft versterkingen opge roepen om te proberen de pacifisten voor de basis tegen te houden. Er zijn waak honden en 2000 soldaten met traangas in de buurt gestationeerd. Er is reeds een grote school gevorderd, die als rechtsgebouw zal dienen. In het Lagerhuis hebben sprekers van alle partyen de plannen van het comité veroordeeld. De regering kan alleen maar hopen, dat de politie de zaak i: hand weet te houden. Een tiental brandweer- en politie mannen rukten gisteravond een automobilist uit de kaken van de dood. Zijn wagen was achteruit de Haagse Suezkade ingereden, toen hij aan de versnellinghandle morrelde en het contactsleuteltje omdraaide. De andere inzittende kon door het daampje van het rechter voorportier uit de zinkende wagen ontsnappen en naar de kant De Sjah van Perzië en zijn echtgenote Farah Diba, allebei in padain- I dersuniform, woonden een plechtigheid bij van de Perzische padvinders I tu Birjand. TAE Katangaanse gendarmerie was van plan, de strijdkrachten van de Ver. Naties aan te vallen, voor dat die hun actie in Katanga begon nen. Dit zegt de Zweed dr. Sture Linner, burgerlijk leider van de VN- operaties in Kongo in een rapport aan de Veiligheidsraad. Een week lang heeft het VN-personeel uiter ste zelfbeheersing moeten betrach ten tegenover allerlei uitdagingen. Langer wachten kon het leven van de VN-mensen alleen maar in ge vaar brengen. Tijdens de besprekin gen tussen de VN-vertegenwoordi- gers en Katangaanse ministers had den deze niets te vertellen over hun troepen. Zij wilden alleen maar een vertra gingsactie voeren, aldus Linner. Het rapport van Linner is van belang,, omdat de Sowjetunie heeft aange drongen op een speciale zitting van de Veiligheidsraad en ook de Verenigde Staten hebben laten weten, dat een dergelijke bijeenkomst onvermijdelijk zal zijn. Vooral Engeland kan het dan erg moeilijk krijgen als gevolg van zijn verzet tegen het V.N.-optreden en de beschuldigingen, die de Ier O'Brien aan het adres van de Britten heeft ge richt. Engeland meent, dat de V.N. niet met geweld een politieke oplos sing mogen afdwingen, maar dat al les moet worden geprobeerd om een verzoening tot stand te brengen. Van de zijde der V.N. is bekendge maakt dat de operatóe in de eerste plaats is gericht op het herstel van de orde en op de bescherming van de troepen van de V.N. tegen aanvallen van Katangaanse eenheden. Wat dit laatste betreft heeft Lord Home, de Britse minister van bui tenlandse zaken, in het Lagerhuis ver klaard, dat de V.N.-troepen inderdaad door de Katangaanse gendarmerie wer den bedreigd. In Washington werd ver klaard, dat de Ver. Staten menen, dat het hier om een beperkte actie gaat. Intussen zit Engeland in een moeilyke situatie, nu secretaris-generaal Oe Thant gevraagd heeft om Britse bommen voor de Indische Canberra-bommenwerpers, die doelen in Katanga moeten aanvallen. De bommen, die Amerika wil leveren, passen niet in de bommenrekken van de Canberra's. Er wordt zware druk op de Britse regering uitgeoefend, die zich zor gen maakt over dit rechtstreekse verzoek van Oe Thant Dat het in Katanga inderdaad om een beperkte actie gaat moge blijken uit het feit dat de V.N. het aanbod van de centrale Kongolese regering hebben afgewezen, dat Kongolese troepen onder V.N.-bevel worden geplaatst om een eind te maken aan de afscheiding van Katanga. De V.N. hebben van het aanbod afgezien, omdat het meer pro blemen zou oproepen dan oplossen. Kongolese ministers hebben evenwel gewaarschuwd, dat het risico van de huidige campagne erg groot is. Voor vervolg zie pagina 9 Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's J)E EMOTIES om de zaak-Van der Put ten hebben zich thans in het bijzonder medegedeeld aan de liberale partij cn hebben binnen die partij zelfs spanningen opgeroepen. Het heeft binnen de Tweede Kamer duidelijk geleid tot onenigheid tus sen de liberale minister van defensie en de liberale fractie. Er was van beide kan ten een duidelijk geprikkelde stemming. Voor politici is het begrijpelijk. De minis ter, wiens politieke ervaring nog aan de bescheiden kant is, is met de ervaring die hij uit het zakenleven had meegenomen moedig cn onverdroten op het ingewik kelde geval afgegaan. Hij had opgpmerkt, dat ziin apparaat leed onder de betichtin gen. Hij had geconstateerd, dat een on dergeschikte handelde op een voor een ondergeschikte ongebruikelijke wijze. Dc bewindsman heeft de kwestie even snel als krachtig uit de wereld willen helpen. De zaak zelf echter is een wespennest cn de man om wie het gaat Is uiterst vast houdend. Niet zonder beduchtheid zal de leider van de liberale fractie het optreden in deze van de liberale minister hebben gezien. Onder geen beding mag de be windsman met de zaak-Van der Putten worden vereenzelvigd. Wel mag hij de zaak tot een oplossing brengen, maar zal hij daarin ooit slagen? De liberale fractieleider heeft gisteren de liberale bewindsman onbewimpeld aan gezegd. dat deze op de tocht was gaan staan. Dat er behoorlijke opening van za ken komt wij hebben het hier al vaker geschreven: het is noodzakelijk. Heeft de heer Van der Putten gelijk, dan heeft deze op deze opening van zaken recht. Heeft hij ongelijk, dan cn zeker In gelijke mate diegenen die hij in ernstige mate in staat van beschuldiging stelt. Maar het is ook nodig voor de eerbiedi ging van het gezag en voor de doeltref fendheid van onze landsdefensie. Dat gis teren in een Kamerdebat, dat eigenlijk over heel de landsverdediging ging, zoveel aandacht aan deze enkele zaak gewijd werd. tekent de situatie. Zij legt beslag op de belangstelling en oefent tevens een verlammende invloed op de defensie uit. Het is wel duidelijk, dat de minister niet geslaagd is in zijn poging, de kwestie kort en krachtig af te doen. Hij heeft hiermede integendeel een persoonlijke verantwoor delijkheid geladen op zijn ministeriële schouders. Het valt ln hem te prijzen, dat hij deze verantwoordelijkheid niet ducht. De zaak zelf is er niet mee uit de wereld. Moge dit het resultaat worden van dc parlementaire bemoeiingen en dan ne men we dc liberale onenigheid wel op de koop toe. Tendena stationair HET WEER IN EUROPA T\E nieuwe oceaandepressie breidt haar invloed thans geleidelijk verder over Frankrijk en Engeland uit. Aan de zuid- flank van de depressie wordt zachtere oceaanlucht in de richting van West- Europa gevoerd. Het front, dat deze zachtere lucht begrenst, zal het komen de etmaal langzaam over ons land schul- ven hetgeen gepaard gaat met tijdelijk regen, mogelijk hier en daar voorafge gaan door sneeuw. Door de binnendrijvende bewolkinff zal de temperatuur de komende nacht liapporlen heden morgt nog slechts plaatselijk even beneden het vriespunt dalen. Morgen overdag zal de temperatuur geleidelijk verder omhoog gaan. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tydleyk regen, moge- lyk voorafgegaan door sneeuw. Lang zame stijging van temperatuur. Matige, aan de kust tydelyk krachtige wind ^i^Eb tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt 11.15 uur). Zon en maan Zaterdag: zon op 8.35, onder 16.29 i Maan op 9.40, onder 18.19 uur. Eerste kwartier 14 november. zeven uur Vllss. Oslo windstil EZW J windstil windstil -1 -14 moeten nu eenmaal eer voorraad meenemen, omdat we t re reis gaan maken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1