Jïieuuip geihsct) eÖTourant mi en zeelieden vermist in zwaar stormweer Voor scholier in ruste zebragratie Nederlands schip liep op rotsen jHoog water maakt toestand kritiek AR Amerika bijna eensgezind tegen het regime op Cuba Geen van NAV O-landen komt verplichtingen na DINSDAG 5 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12346 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stontvasttdi is gferirUven mjn hert ia UfteaspaU" in 'n woelige wereld veilig verzekerd. Kromme Nieuwe gracht 8—10 UTRECHT AM DE STRANDING van de Nederlandse kustvaarder Stientje Mensinga uit Delfzijl heeft zich gisteravond een drama afgespeeld, dat vermoe delijk aan negen zeelieden vier Nederlanders en vijf Duitsers het leven heeft gekost De 470 ton metende Stientje Mensinga was in een vlie gende storm op de rotsen gelopen, nabij het eiland Eagle aan de Ierse noord-west-kust strijd, die door twee schepen, de hoop nog overlevenden te vinden zo goed als opgegeven heeft. Enkele schepen moesten later beschutting zoeken tegen De Stientje Mensinga heeft als thuis haven Delfzijl. Reder is dr. A. L. Oos terhuis in Dublin (Ierland). Het schip werd bevracht door de N.V. Gruno in Amsterdam. De kustvaarder had ge in Foynes en was met ballast op weg naar Londonderry in Ierland om daar een lading aardappelen in te ne men, bestemd voor de Canarische eilanden. Al spoedig was het schip zinken de en daarmee begon een zware Storm jaagt golven over oevers LS gevolg van de zware regenval van gisteren en de aanwakke- rende wind is het water rondom Meppel thans zo hoog gestegen jpt de toestand kritiek wordt genoemd. Werd zaterdag bij de sluis i Meppel een waterstand van 58 cm gemeten, vanochtend bleek het ^ater te zijn gestegen tot 70 cm. Ook in de omgeving van' Gramsbergen is de toestand vanochtend heimate kritiek geworden. Het water in de Vecht staat daar tot aan s kruin van de dijken. Met man en macht wordt hier gezwoegd om de n met zandzakken te versterken. Duitse boeren zijn de grena over men om de Nederlanders 'hierbij te helpen. Nieuws m gj één oogopslag 0 Vier Nederlanders (on der wie de kapitein) en 5 Duitsers worden vermist, nadat de reddingboot van het Duitse schip Maria Sohulte, waarin zij had den plaatsgenomen nadat zij hun in nood verkeren de sahip (de Stientje Men singa uit Delfzijl) hadden moeten verlaten, kapseis de bij het eiland Eagle aan de noordwestkust van Ierland. Eerder had een helikopter zes bemannings leden van de Stientje Mensinga (drie Nederlan ders en drie Spanjaarden) in veiligheid gebracht Op initiatief van Colum- bië heeft de Raad van de organisatie van Ameri kaanse staten met 14 tegen 2 stemmen en 5 onthou- dingen besloten een col- lectieve actie te overwe- Igen tegen het regime van Fidel Castro op Cuba. Op 10 januari zal de organisa tie een definitieve beslis sing nemen. Djakarta heeft laten weten dat het voor 30 mil joen dollar aan wapens en uitrusting zal betrekken uit Westelijke landen. De Ver. Staten zullen voor een miljoen dollar aan para chutes leveren. De leider van de Ame rikaanse delegatie bij de Ver. Naties heeft bij de politieke commissie een ontwerp-resolutie inge diend, waarin wordt aan gedrongen op meer samen werking tussen de landen bij het gebruik van de ruimte. De Algemene Ver gadering aanvaardde een resolutie, waarin op de landen die nog geen kern wapens bezitten, een be- 1 roep wordt gedaan deze ook niet te In een rapport, dat werd opgesteld door kolo nel Fens als voorzitter van de defensiecommissie van het parlement der West- europese unie, wordt o.m. verklaard, dat geen van de 1 zeven landen van deze unie binnen de Navo aan zijn verplichtingen wat betreft de gemeenschap pelijke defensie tot heden heeft voldaan. Op een persconferen tie in New York heeft de I afgetreden Ierse vertegen woordiger van de V.N. in Katanga, O'Brien, de Brit se premier Macmillan, de Zuidrhodesische premier Sir Roy Welensky en de Britse krantenmagnaat Lord Beaverbrook ervan beschuldigd de leiders te zijn van de „verachtelijke elementen, die Katanga steunen". Zij zouden Tsjombe geheel in de kaart spelen. Ook de Gelderse Vallei heeft opnieuw met wateroverlast te kampen. Leek het er gisteren op dat de vallei vanmorgen weer geheel droog zou zyn, fc* de afge lopen nacht maten de technische dienst van het waterschap van de Barneveldse beek 31 millimeter neerslag. Daardoor zijn opnieuw beken buiten hun oevers getreden en landerijen onder water ge lopen. In Kootwijkerbroek staan vele wegen en weilanden blank, evenals rond om Bameveld, Voorthuizen, Achterveld en Stoutenburg, Hoevelaken, Zwarte- broek en Terschuur. Sinds 1 december is er in dit gebied 107 millimeter neerslag gevallen. Het gemiddelde over de gehele maand de cember is slechts 62 millimeter, zodat dit gemiddelde reeds bijna met dub bele cijfers is overschreden. De regen kreeg een goede partner in de felle wind, die het water in de beken hoog opstuwde in de richting van de laag ste gebieden. Smalle stroompjes zijn in snelle vlietjes veranderd en kun nen het water thans niet meer kwijt. De toestand schijnt ernstiger te zijn dan zaterdag. Naar het zich Iaat aanzien, wordt ook in Westerwolde de situatie door het hoge water weer kritiek. De sedert gistermor gen gevallen regen (circa 20 mm) heeft het water weer doen stygen. In het zuiden, waar ook water uit Drente Westerwolde binnenkomt, is het peil nu hoger dan zaterdag. Gezien de ongunstige weersverwachting (buien stormachtige zuidwesten wind) vreest men, dat vannacht bij eb niet of slechts weinig zal kunnen worden gespuid. Voor morgenochtend worden zeer hoge water standen verwacht op de benedenpanden van het waterschap, waarbij op bepaalde plaatsen een kritieke toestand kan op treden. Auto na botsing op overweg te water: 2 doden Op een niet beveiligde overweg in Wil- nis is gistermiddag een personenauto tegen een goederentrein gereden. Na de ■botsing kwam de wagen ondersteboven in een vaart terecht. De twee inzittenden verdronken. Het ongeluk gebeurde op de niet be veiligde autoweg in de Ir. Enschedeweg te Wilnis. De machinist van de goede rentrein zag de vrachtauto naderen, maar kon niet meer remmen. Toen hij de overweg al was gepasseerd, botste de vrachtauto tegen de eerste goederenwa gen achter de locomotief en werd toen in de vaart langs de Ir. Enschedeweg ge slingerd. De cabine van de auto kwam onder de laadbak terecht, zodat de in zittenden zich niet konden bevrijden, In het wrak werden later de stoffelijke resten aangetroffen van de 25-jarige J. Schutte uit Noorden en de 12-jarige N. Rietbroek uit De Kwakel, het broertje van de verloofde an de heer Schutte. Minister Cals uit het ziekenhuis De minister van onderwUs, kunsten en wetenschappen, mr, J. M. L. Th. Cals, heeft het rooms-katholieke ziekenhuis in Den Haag, waarin hy vier weken geleden werd opgenomen, verlaten. Hij is voor verder herstel naar Limburg vertrokken. De behandelende geneeshe ren kunnen nog niet mededelen wanneer de minister zyn werkzaamheden op het departement zal kunnen hervatten. Nederlandse sleepboot Noordzee de Duitse Maria Schulte en een heli kopter van de Britse marine gevoerd werd. De inzet was de kustvaarder en zijn bemanning van tien koppen. De helikopter was erin geslaagd zes man veilig aan de kust van het graaf schap Donegal af te zetten. De dodelijk vermoeide mannen legden zich onmid- dellijk te slapen, zonder te beseffen welk lot hun kameraden aan boord zou wach ten. De steeds slechter wordende weers omstandigheden beletten de comman dant om, nadat hij brandstof was gaan halen, nog een vlucht naar de Stientje Mensihga te maken. De kustvaarder raakte intussen in steeds moeilijker om standigheden. Het water drong met veel kracht de ruimen binnen, dat de pompen het niet langer konden bolwer ken. Zo kon de commandant van de he likopter reeds melden dat het schip vijf tien tot twintig graden slagzij maakte, maar dat de toestand snel verergerde. Op dit moment begon een tweede drama: de geschiedenis van de reddings pogingen van de Maria Schulte uit Ham burg. De Duitsers hadden kans gezien om een sloep langs de bijna gezonken kust vaarder te brengen, om de vier Neder landers, onder wie de gezagvoerder J. Mink, van boord te halen. De hadden zich verzameld op het hoge achterdek en ondanks de hoge zee slaag den zij er alleen in de sloep te bereiken. Oorspronkeiyk werd gemeld dat van het dek van de Maria Schulte bij het overbrengen van een sleeplijn drie overboord waren geslagen en dal totaal twaalf en niet negen man werden vermist. Later werd bekend dat de sloep met drenkelingen en redders is omge slagen in de kokende zee. Geen van de mannen is teruggevonden. Een wel triest slot van een weergaloos dappere reddingspoging. Kort nadat de laatste mannen van boord waren gehaald, kap seisde de Stientje Mensinga en zonk. De gehele nacht, de storm woedde on verminderd voort, hebben de reeds ge noemde sleepboot Noordzee, die uit de haven van Cork te hulp en de reddingboot van Aranmore, vlieg tuigen van de RAF en helikopters naar de sloep en eventuele overlevenden ge zocht. Ondanks het zoeken by het licht van door vliegtuigen uitgeworpen licht- fakkels en van honderden schynwerpers van auto's, die langs de kust stonden opgesteld, heeft men niets kunnen vin den. Men zoekt door, hoewel men de Uitreiking standaard Woensdag 13 deoember zal de Prims namens de Ko- in een nieuwe standaard uitreiken aan de commandant van het regiment I wellicht via een interpellatie toch Huzaran van Bareel, te Amersfoort. IN. Guinea-debat kunnen uitlokken. Mr. Luns lichtte commissie uit de Tweede Kamer in (Van parlementsredactie) Minister Luns heeft gisteren het ka binet ingèlioht over zijn bemoeiingen met de kwestie N. Guinea in de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties. Vandaag heeft hy over hetzelfde onderwerp een vertrouwelijk gesprek gehad met de vaste Tweede-Kamer- oommissie voor buitenlandse zaken. Over het afleggen van een eventuele regeringsverklaring in verband met N. Guinea is nog niets bekend. De veron derstelling ligt voor de hand, dait mi nister Luns eerst via de kameroom- missie die meningen over de wense lijkheid van een dergelijke verklaring en een daarover te houden heeft willen peilen. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dait met name d* grootste Tweede-Kamerfractie, die var de K.V.P., weinig voelt voor een N. Gui nea-debat op zeer korte termijn. D< d. A.-fir ning zijn toegedaan. Blijft tegen de van de socialisten een regeringsveri ring cahterwege, dan zou de P. v. d. A. De raad van de organisatie Amerikaanse staten heeft vandaag met veertig tegen twee stemmen een voorstel goedgekeurd krachtens het welk de landen van het westelijke halfrond zullen beraadslagen over een collectieve actie tegen het pro- communistische regime in Cuba. Vyf landen onthielden zich van de stemming: Argentinië, Bolivia, Brazi lië, Chili en Ecuador. Het voorstel was ingediend door Co- lumbië. Dit land wil een conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van het westelijke halfrond om te beraadslagen over de bedreiging var de vrede en de politieke onafhanke lijkheid van de Amerikaanse repu blieken. De enige tegenstemmen werden uitge bracht door Cuba en Mexico. Cuba zei dat het voorstel van Columbië een Ame rikaanse poging was om medeplichtigen te krygen voor een nieuwe Het blussen van de brand aan boord van het Deense tankschip Aslaug Tomm in Amsterdam is 'n langdurig karwei geworden. De voornaamste vuurhaard zat bin nen in het schip, o.m. in de ma chinekamer, waarin zich olie uit een gebarsten tank had verspreid, en was vrijwel niets te bereiken voor de brandweer. In de namid dag werden gaten gebrand in de huidplaten van het voorschip (foto). Hierdoor bereikte men, dat het schip, dat achterin zeer veel bluswater had binnengekre gen, beter in balans kwam door dat dokwater kon worden bin nengelaten en bovendien kon nu ook door de gemaakte gaten het vuur met schuimblussers wor den aangevallen. (Verslag op pagina 7) van Cuba. Mexico stemde tegen uit J dische overwegingen Ambassadeur Vicente Sanchez Gavito van Mexico probeerde het voorstel ter bestudering te verwijzen naar een i missie, maar de voorzitter, ambassadeur Francisco Lima van El Salvador, t' deze suggestie van de hand. Lima digde Sanchez Gavito in beroep te gaan bij de plenaire zitting van de raad, maar dat wilde de Mexicaan niet De plenaire zitting begint op 10 jan. op een nader te bepalen plaats. Rapport van kolonel Fens: De Nederlandse K.V.P.-afgevaardig. de kolonel J. J. Fens heeft als voor zitter van de defensiecommissie van het parlement der Westeuropese Unie (W.E.U.) een verslag opgesteld waar in hij tot de „betreurenswaardige" slotsom komt, dat geen van de zeven W.E.U.-landen in de twaalf jaar van samenwerking binnen de NAVO zijn minimum aan verplichtingen ten aan zien van de gemeenschappelijke defen sie is nagekomen. De voornaamste last aan het centrale front in Europa wordt nog steeds door de Amerikanen gedra gen. Het rapport, dat de volgende week aan de orde zal komen op de winterzitting het parlement van de W.E.U. (waar- parlementaire afgevaardigden uit Nederland. België, Luxemburg, Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Groot- Brittannië zitting hebben), geeft de vol gende opsomming van tekortkomingen: Groot-Brittannië is verplicht 55.000 man troepen en een tactische luchtmacht op het Europese vasteland te handhaven, doch deze verplichting is niet nageko- De positie van de Franse strijdkrach- :n aan het centrale front is Frankrijk onwaardig. Hun uitrusting dateert in vele gevallen nog uit de tweede wereldoor. en de numerieke sterkte van de Franse eenheden is ver beneden peil. De Duitse bijdrage is onlangs aanzien lijk vergroot, maar zij is nog achter by het aanvankelijk opgestelde program en zijn vele tekortkomingen wat de uit rusting betreft. De divisies van de Benelux zijn min of eer op de vereiste sterkte, maar de stand van de mechanisatie is ver beneden de huidige vereisten. Bovendien zijn er vrijwel geen reserves, hoewel deze lan den een hoger percentage van hun natio nale inkomen zouden kunnen uitgeven om redelijke reserves op te bouwen. De resolutie van de heer Fens, waar het W.E.U.-parlement zich volgende week woensdag over zal uitspreken, vraagt voorts o.m. om een gemeen schappelijk Amerikaans-Europees pro gram voor ruimteonderzoek. Ook die nen de NAVO-landen volgens de heer Fens alles in het werk te stellen om tot een algemene wereldconventie te komen voor vreedzame samenwerking in de ruimte, om te voorkomen dat ook daar een koude oorlog zal ont staan. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's Het schijnt of koningin Elizabeth een beetje griezelt van het cadeau dat Sir Milton Margai, premier van Sierra Leone (in witte mantel) haar echtge noot zojuist heeft aangeboden: een le vende boa constrictor in een kistje. Prins Philip wil het dier echter van wat dichterbij bekijken. De Koningin zelf ontving als afscheidsgeschenk een ongeslepen 19-karaats diamant Crita) „U kunt hier stofzuigenmam, maar laat de kaarten alstublieft precies zo liggen." Besmet marmotje weggenomen Een met juberculeus materiaal Inge spoten marmotje is zondag gestolen uit de dierenstal van het bacteriologisch la boratorium te Enschede. De marmot kan gevaar opleveren voor hen die het dier tje hebben meegenomen en voor hen waar het zich eventueel thuis bevindt. Van daar dat er een beroep aan de burgerij gericht om de marmot terug te bren gen. Het dier bevond zich in een kooi. Door verbreking van een ruit heeft de dief het beestje kunnen stelen. Prof. mr. I. Klsch, is op zijm verzoek met ingang van l december eervol ont slag verleend uit zijn amtat vam raads heer in de Hoge Raad der Nederlanden, ondier dankbetuiging voor die belang rijke als zodanig aan den lande bewe- i diensten. T?EN ACTIEVE stormdepressie trekt vandaag, op 5 december juist de Noordzee met langs onze kust een zware zuidwesterstorm. Daarmee wordt zeer zachte lucht aangevoerd van 12 tot 14 gr. C., hetgeen niet vaak in december voorkomt. Vanmorgen werden er in het westen, midden en oosten van ons land opnieuw grote hoeveelheden regen gemeten. In Spijkenisse viel 37 mm. De zuidwesterstorm ruimt morgen naar noordwest, en gaat koudere lucht aan voeren, waarin boven Schotland al sneeuwbuien voorkomen. Daarbij is er langs onze kust een flinke verhoging van de waterstand te verwachten. De koude lucht zal de temperatuur morgen een flinke sprong doen dalen. Het houdt de komende dagen een onbesten- Rapporten hedenmorgen zeven uur dig en wat guur karakter. In de eerste vijf dagen van december is er plaatselijk Tendenslangzaam dalend. ZON EN MAAN Zon op: 8.32 uur, onder: 16.30 uur; aan op: 6.15 uur. onder: 16.04 uur. Nieuwe Maan 8 december. HET WEER IN EUROPA De Bilt verwacht tot woensdagavond: D Helder Kouder weer met wisselende bewolking ^penburg en enkele buien. Langzaam afnemende EeU?ê noordwestelijke wind, maar aanvankelijk De Bilt langs de kust nog storm en ln het bin- Twente nenland hard tot krachtig. (Opgemaakt Id^jümb 11.15 UUr). Haidnlrl Isll? DV EERSTE zebrazondaars de els tot een boete van 10,— de officier van justitie Amsterdam, die op 15 of twee dagen hechtenis. november werden verballseerd Een automobilist, die vrydag en de schikking van ƒ8.— niet bü een zebrapad ln de Wlbaut- dlë door het rt et* "accepteren fezen hebben geaccepteerd, hebben straat moeilUkheden veroor- van de schikking g< zich gistermiddag voor de kan- zaakte (hU reed door en wel- bewustzijn toonden," noemde tonrechter In Amsterdam moe- gerde zyn naam op te geven) mr. Heukels de ten verantwoorden. Het waren kreeg een boete van 50.—of 10 drie vrouwen dl er negen van de 147 die op 13 dagen en ontzegging van de rij- november werden bekeurd. Ze bevoegdheid gedurende twee kwamen er byna allen duurder maanden. „Dan kunt u ln die scholier kwam af. want de kantonrechter ver- tUd de zebraregelingen rustig waardeiyke boete oordeelde de me es ten conform als voetganger bestuderen," zei met T n ir i R- van omdat hy zich „scholier voegdheld gedurende twee n,e ,n ruste" had genoemd, die van maanden. Het schikkingsbedrag „vvegplraten op twee benen, de dokter geen kranten mocht bedraagt voor deze categorie door het niet accepteren lezen.... ƒ25. "f .,chlkklrl^ ï«n «chold- Mr. Rcuk.li. dl, m.drd.tld, noemde De kantonrechter mr. H. dat tot en met vrUdagmlddag nnen en Ruis, liet biyken dat hy voor- 3060 processen-verbaal zyn opge- het ver- nemens is alle automobilisten maakt, zei dat de verscherpte dachtenhekje verschenen. Een die de voetgangers oversteek- politieactie in Amsterdam nog zaak werd aangehouden en een bepalingen negeren, te bestraf- wel enige tijd zal voortduren. kwam er met een voor- fen met een geldboete van „Een flinke actie is beter dan boete van 10.— 50.— of tien dagen hechtenis maar doorkwakkelen." meende proeftyd van een jaar en ontzegging van da rUbe- hij. Kooenb Aberdeei Londen Grenoble Nice Berlijn Pranklof Madrid MaUorca 20 12 0 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1