Weer moest Kamer door absenteïsme naar huis ii itii ir Vliegertraining direkt op straaltoestellen Evacuatie uitsluitend als leven gevaar loopt Til II AC Papoea Bonay blijft bij driehoeksgesprek Vliegtuigen in Frankrijk reeds besteld Sukarno wil Nw-Guinea spoedig bevrijden Expositie van bedrijfsauto's in nieuwe RAI 9 VRIJDAG 1 DECEMBER 19€1 Smt-Nicolaas de boosdoener Modeshow stewardessen in Rotterdam Rotterdam Air en het Rotterdams to neel gaan, ter gelegenheid van de pre mière van heit stuk Boeing-Boeing, op 15 december in de grote foyer van de schouwburg in Rotterdam een show van stewardessen-uniformen organiseren. Dit uniformen-festijn begint om half drie en het mooiste uniform zal met een be ker worden bekroond. In de jury zitten o.a. Jan Lemaire, Max Heymans, Cees Noteboom, Carl Shelley en W. L. Brug- Amerikaanse vlootbezoeken Sche pen van de Amerikaanse marine zullen in de maand december drie maal vloot bezoeken aan Nederlandse havens bren gen. Van 12 tot 16 december zal de destroyer John King een informeel be zoek aan Amsterdam brengen. Van 15 tot 19 december zal de destroyer Adams Rotterdam bezoeken en van 21 tot 30 december zal het vliegdekschip Essex met zeven destroyers en een olie-bevoor radingsschip een operationeel bezoek aan Rotterdam brengen. doctor in de economische w op .JCostenvariabtliteit en bele Itoosten-calculatde". (Van onze parlementsredactie) r, die de laatste weken in tijdno voor gisteren geplande agenda niet kunnen afwerken. Voor de tweede maal binnen een halfjaar moest namelijk de Kamervergadering gister middag voortijdig worden gestaakt wegens absenteïsme van de leden. Een onverwachte hoofdelijke stemming over het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Beusichem en Culemborg bracht aan het licht, dat het vereiste quorum (de helft plus 1, dus 76) niet de vergaderzaal aanwezig was. Onder die omstandigheid kan, volgens het reglement, een Kamervergadering niet worden voortgezet. Om een verga dering te kunnen beginnen moeten 76 van de 150 leden present zijn. Ditzelfde geldit officieel ook voor het voortzetten van een reeds begonnen vergadering, maar hiermee wordt in de praktijk zeer vaak de hand gelioht. Het komt na melijk niet zelden voor, dat vele Ka merleden vergaderingen, waar ze niet zelf bij zijn betrokken, voortijdig verla ten. Ze gaan er dan gewoonlijk op goede gronden vanuit, dat er niet meer zal worden gestemd. Dat kan alle maal goed gaan, zolang stemmingen ook inderdaad achterwege blijven. Dan kan dus niet gecontroleerd worden of de vereiste meerderheid aanwezig is. De zaak loopt echter spaak, zodra van be paalde zijde wel om (hoofdelijke) stem ming wordt gevraagd. Als zo'n stemming aantoont, dat het reglementair voorge schreven quorum niet wordt gehaald, Maatregelen in oorlogstijd (Van onze parlementsredactie) F OORLOGSTIJD zal alleen worden overgegaan tot de evacuatie van de bevolking van de grote steden in het westen, als er in die gebieden zelf geen redelijke overlevingskans meer is. De afstand, waarover wordt geëvacueerd, zal zo kort mogelijk moeten zijn, opdat, met uitzondering van ouden van dagen en invaliden, ieder desnoods -te voet of met eigen ver voermiddelen zijn plaats van bestemming kan bereiken. Minister-presi dent De Quay deelt dit aan de Tweede Kamer mee. by proef in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Kamer over de begroting van algemene zaken, ver meldt prof. De Quay een groot aantal (bijzonderheden over speciale ningen, die in oorlogstijd zullen worden genomen. De B.B. zal bij eventuele evacuatie assistentie verlenen. In geval van oorlog zal In de bestaan de ziekenhuizen ruimte voor ongeveer 26.000 oorlogsslachtoffers worden vrijge maakt. Voor de voorziening van hospi talen is een deel van de benodigde appa ratuur aangeschaft. Het nodige bloed transfusie-materieel is aanwezig. Ge nees- en verbandmiddelen zUn ten dele aanwezig. Er komt meer, als er schikte opslagruimte beschikbaar komt. Er is een regeling in voorbereiding de drinkwatervoorziening in stand te houden. Het bestaande koppelnet is groot belang voor de instandhouding de elektriciteitsvoorziening. Mocht de stroom uitvallen, dan zal toch nog groot deel van de bevolking naai radio kunnen blijven luisteren, omdat de batterij-radio's de laatste jaren grote op gang hebben gemaakt. Het ministerie van landbouw heeft maatregelen voor de voedselvoorziening genomen. Het betreft de bereiding aanvoer van noodvoedsel (centrale keu kens, noodkeukens en rijdende keu kens) en de opslag van lang houdbare noodbiscuits en zuigelingenvoeding. De bevolking heeft op dit terrein echter ook zelf een eigen verantwoordelijk heid, aldus prof. De Quay. Hij wijst ir dit verband op de voorlichting, die on langs is gegeven. Het in de voorlichtingsbrochure voor komende advies over de vorming van eer noodvoorraad is gebaseerd op een rap port van de Voedingsraad, aldus prof. De Quay. Het is de regering niet gebleken, dat voedseldeskundigen tegen dit advies bezwaren zouden hebben. En wat de bescherming tegen radio actieve straling betreft, de wenken, die zijn uitgereikt, zijn na grondig onderzoek geput uit officiële Amerikaanse RCN en Euratom maken reactor voor schepen De Europese gemeenschap voor atoom energie (Euratom) te Brussel en het Reactor centrum Nederland hebben he den een contract gesloten voor onderzoe kingswerk op het gebied van de kern voortstuwing van schepen. Het program ma, dat op grond van dit contract door helde partijen gezamenlijk zal worden uitgevoerd, omvat theoretische en expe rimentele werkzaamheden, waarvan de resultaten zullen knnnen dienen voor het ontwerpen van een prototype van een drukwaterreactor, geschikt voor de aan drijving van koopvaardijschepen. Dit contract vormt een belangrijk on derdeel van het onderzoek- en ontwikke lingsprogramma van Euratom op dit ge bied, in het kader waarvan reeds twee andere onderzoekcontracten werden ge sloten met de Duitse maatschappij GJC.S.S. (Gesellschaft für Kernenergie- verwertung in Schiffbau und Schiffahrt) en Interatom, terwijl binnenkort de slui ting van een vierde contract, en wel met de Italiaanse groep Fiat-Ansaldo, ver wacht kan worden. Het R.C.N.-project bevat een zodanig aantal technische verbeteringen, dat een deelneming van Euratom in dit ontwik kelingswerk van groot belang voor de gemeenschap is. Het onderzoekcontract heeft een loop tijd van drie jaar, die in onderling over leg verlengd kan worden. Een beheers comité, samengesteld uit drie vertegen woordigers van Euratom en vier verte genwoordigers van het R.C.N. is verant woordelijk voor de uitvoering van het contract Voor de uitvoering van het project stelt het R.C.N. zijn installaties en mate riaal ter beschikking. Euratom neemt, tot een maximum van 1,9 miljoen emo reken- eenheden (6,8 miljoen gulden), hetgeen overeenkomt met 40 pet van de totaal- koeten, in het programma deel. gelse gegevens, die onder me explosies werden verkregen. Prof. De Quay merkt overigens verband op, dat de kritiek, die op andere onderwerpen uit de brochure- werd ge leverd, ook al was zij afkomstig var deskundigen, in het algemeen voortkwam uit een miskenning van de doelstelling van de zelfbeschermingswenken, uit onjuiste uitleg van de adviezen, of uit het aanvaarden van een ander uitgangs punt met betrekking tot de te verwach ten gevaren. Neerslag In dit verband gaat de minister-presi dent ook in op de kritiek die is geuit met betrekking tot het inademen radio-actieve buitenlucht. In het i lopig verslag was gesteld, dat, als zeven dagen in een kelder moet blijven, zich in deze kelder zuurstofgebrek zal voordoen. Men is dan aangewezen op lucht van buiten de kelder. Is deze lucht niet besmet? Prof. De Quay antwoordt, dat deze lucht besmet is, zolang zich daarin radio actieve stofdeeltjes bevinden. Zodra deze zijn neergevallen, „kan de buitenlucht met de nodige voorzorg worden binnen gelaten. In afwachting daarvan kan de totale hoeveelheid lucht, in woningen en gebouwen beschikbaar, worden ge bruikt, mits zorg is gedragen voor tochtvrije afsluiting van alle direct met de buitenlucht in verbinding staande openingen". Ook was gevraagd, hoeveel Neder landse gezinnen over een kelder kun nen beschikken. Het aantal is prof. De Quay niet bekend. Wel deelt hjj dat in de jaren 1956 tot en met 1960 op een totaal van ongeveer 400.000 wo ningen voor ongeveer 150.000 gezinnen kelders zijn gebouwd. In voorbereiding is nog een groot aan tal maatregelen om aan eventuele oor logsmoeilijkheden het hoofd te bieden. Prof. De Quay noemt de volgende: nood wet geneeskundigen, noodwet arbeids voorziening (regelt o.m., invoering bur gerdienstplicht e.d.), prijzennoodwet en hamsterwet, noodwet voedselvoorziening, scheepvaartnoodwet, veeplichtwet, haven noodwet, wet rechtsverkeer in oorlogs tijd. Wat ten slotte het moreel betreft, de regering denkt niet, dat dit in stand zou moeten worden gehouden door middel het Nederlandse zuilensysteem", zo- :n aantal Kamerleden nogal cynisch had verondersteld. De regering wil de instandhouding van het moreel veeleer laten afhangen van „regionale en lokale kernen". Het zou aanbeveling verdienen, indien de activiteiten, die regionaal of plaatselijk reeds ter hand worden of zullen worden genomen, nationaal op elkaar zouden kunnen worden afgestemd. „houdt de vergadering op aanwezig te zijn". Dit nu speelde zidh op 21 juni va. jaar in de Kamer af," toen de liberale mr. Berkhouwer erop stond, dat hoof delijk zou worden gestemd over zijn amendement op het wetsontwerp be treffende een gunstiger schadevergoe dingsregeling voor huurders van be drijfspanden, die door onteigening of vordering in eigendom hun pand moeten verlaten. Er kwam stemming, maar toen er maar 62 leden present bleken te zijn, moest het debat worden gestaakt. Dit incident waarop vooral bulten het parlement hier en daar scherp is ge reageerd herhaalde zich gisteren. Over de politiek niet belangrijke grens wijziging BeusichemCulemborg ongeveer tweeënhalf k drie uur gede batteerd, toen om vijf over half vjjf ge beld werd voor de stemming. Voorzitter Kortenihorst nam het voorstel van de so cialist Scheps over om bij zitten er staan te doen beslissen. Maar de chniste- lijk-historische heer Van de Wetering verlangde ln de zichtbaar onderbe zette vergaderzaal hoofdelijke stem ming. Zo'n verzoek mag niet worden gewei gerd. Aan de hoofdelijke stemming na men echter slechts 70 Kamerleden deel, dat is 6 minder dan het vereiste quorum van 76. Was de rest van de leden Sin terklaasinkopen aan het doen? Wel aanwezig waren op het moment van de stemming: 24 socialisten. 13 KVP-ers, 14 liberalen, 6 anti-revolutionairen, 9 chris- telijk-historischen, 2 staatkundig-gerefor meerden, 1 communist en 1 pacifist. Van de fractieleiders der grote partijen ont brak alleen dr. De Kort (kath. v.). Het wetsontwerp werd met 42 stemmen vóór (KVP, WD, AR en CH) en 28 tegen (PvdA, SGP, CPN en PSP) aan genomen, maar de stemming was uiter aard ongeldig, zodat volgende week op nieuw zal moeten worden beslist. Doordat de Kamer automatisch „op hield bijeen te zijn", viel haar onver wacht een vrije avond in de schoot. Maar die zal waarschijnlijk duur moeten worden betaald. Het lag in de bedoeling Planta-ziekte trof 100.000 personen (Van onze parlementsredactie) Ongeveer honderdduizend Neder landers zijn het slachtoffer geweest van de z.g. Planta-ziekte. Uit een on derzoek door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid is gebleken, dat de ziekte hoogstwaarschijnlijk was te wijten aan de emulgator. die was verwerkt in een nieuw soort Planta- margarine, het z.g. Planta-rood. Des kundigen menen, dat de ziekte i kan worden verklaard uit een c gevoeligheid voor deze emulgator dan door een direct giftige werking van. Minister Veldkamp deelt dit de Tweede Kamer mee. De ziekte verwekte, zoals men z zal herinneren, eind augustus van vorig jaar veel opschudding. Thans zijn de rapporten over het onderzoek, dat de minister van sociale zaken en volks gezondheid naar de toedracht heeft la ten instellen, gereed. Gebleken driehonderd patiënten in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. In één ge val werd met zekerheid de Planta- ziekte als overlijdensoorzaak vastgesteld Tot de leeftijd van veertien jaar het aantal mannelijke en vrouwelijke patiënten ongeveer even groot. Op delbare leeftijd was het aantal 1 lijke patiënten ongeveer even groot. Op middelbare leeftijd was het aantal vrou welijke patiënten ongeveer vijf a zes maal zo groot als het aantal mannelijke. Op het totaal der patiënten bevonden zich ongeveer drie maal zoveel vroi wen als mannen. Een volledig inzicht i de werking van de Planta-margarine op het menselijk lichaam is nog niet ver kregen. Het onderzoek wordt daarom nog voortgezet Om soortgelijke herhalingen te voc komen, heeft de minister van sociale z ken en volksgezondheid dit jaar h Margarinebesluit herzien. Hij zal het toezicht op de levensmiddelen verscher pen. Hiertoe wordt een afzonderlijke hoofdinspectie in het leven geroepen. Totnutoe wordt de controle op de levens middelen uitgeoefend door de farmaceu tisch hoofdinspecteur van de volksge zondheid. het omstreden wetsontwerp waarin de Bijlermeer-kwestie is geregeld, in avondvergadering van gisteren aJ handelen. Het ontwerp zal nu volgende week aan de orde moeten komen, maar die week was al uitgetrokken voor de befliandeling van de defensiebegroting (eventueel ook voor een NieuwGuinea- debat). Ook de daaropvolgende weken zijn alle uitgeschreven voor begrotings handelingen en voor o.m. de voortzet- andere woorden: door liet absenteïsme- fcing van het kinderbijslag debat. Met incident van gisteren is de Kameragenda nog zwaarder belast dan ze al was e de parlementaire tijdnood zeer groot ge worden. De Kamer komt pas volgende week woensdag opnieuw bijeen. A.s. dinsdag (St. Nicolaas) zou ze niet vergaderen. de individuele haarlotion op wetenschappelijke basis HAAR-TABAC is een individuele hoarlotion op wetensdioppelijke bosis - bestemd vooi de persoonlijke verzorging von Uw haar. HAAR-TABAC wordt vervoardigd uit zuivere alcohol. Vitaminen B-complex en andere hoor-opbouwende substanties. H A A R-TA B AC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt hoaruitvol, roos- vorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAAR-TABAC geeft U het gewenste resultaot: gezond, levendig en glanzend hoor Uw leven lang. Het werkzame HAAR-TABAC is gericht op individuele haatverzorging: HAAK-TAIAC >DBT« speciool voor normooi tol vet boot HAAR-TABAC »0ID speciool voor droog hoor HAAR-TABAC iSIUfERc speciool voor grijs en wit hoot. Het corrigeert de geelachtige verkleuring 61 is verkrijgboor in »DRY« en xOILc. HAAR-TABAC in de doserende flacon a 3^0-FL 575 MAURER WIRTZ-STOLBERGIM RHEINLAND Samenwerking Nederland en België De Fouga Magister, waarvan er 45 zijn afgeleverd, wordsinds kort gebruikt voor de gezamenlijk Belgische- Nederlandse vlieger opleiding. Dit type wordt gebruikt voor de all jet training", instruc teur en leerling zitten achter elkaar in deze snelle straaltrainer (max. 680 km per uur), waarvan er honderden in bestelling zijn. Op de hoofdweg in Beerta is gister middag de 88-jarige heer G. Hulzebos uit deze plaats bij een verkeersonge- om het leven gekomen. E' J. BONAY, waarnemend voor zitter van de Parna en lid van de Nieuw-Guinea-Raad, heeft naar aanleiding van het V.N.-debat over Nieuw-Guinea verklaard dat de op vattingen van de Partai Nasional niet gewijzigd zijn door het feit dat de V.N. niet tot een uitspraak over Nieuw-Guinea zijn gekomen. Hij herinnerde eraan dat de Parna reeds geruime tijd geleden heeft ge pleit voor een driehoeksconforentie tus sen Indonesië, Nederland en de Papoea's met he1, doel zowel Nederland als Indo nesië ;e bewegen het zelfbeschikkings recht van de Papoea's te erkennen. „We zouden graag zien", aldus Bonay, „dat de door ons voorgestelde methode nu wordt toegepast." Bonay zei voorts er geen enkel be zwaar tegen te hebben dat Nederland de leiding blijft behouden bij de ontwikke ling van Nieuw-Guinea. ,Zou Nederland besluiten tot een vroeg tijdig terugtrekken en onttrekken aan do verantwoordelijkheid in deze", aldus Bonay, „dan zou onze reactie zijn een onrrvddellijk uitroepen van de onafhan kelijkheid." „De Parna", zo ze; Bonay met nadruk, „is thans evenmin als vroeger pro-Indo nesisch of pro-Nederlands, alleen maar pro-Papoea Kaisiepo Marcus Kaisiepo, vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad verklaarde „niet gebukt te gaan onder een gevoel van teleurstelling. Het is zoals Nicolaas Jou we het in New York zei: we zijn niet geschokt want we hebben een eigen pro gramma." Naar verluidt zou dit programma, na terugkeer van de tweede delegatie van de Nieuw-Guinea-raad uit Nederland, officieel door de raad aan de Nederland se regering worden aangeboden als ant woord op de uitnodiging van de Neder landse regering dat de Papoea-bevolking zich zal uitspreken over de streefdatum voor zelfstandigheid (Van een bijzondere medewerker) TN navolging van verschillende andere landen is de Koninklijke Lucht macht er sinds kort toe overgegaan de zogenaamde „all jet training" voor de vhegeropieiding toe te passen. Bij deze training zullen Nederland en Belg» samenwerken. Oorspronkelijk was het de bedoeling, deze gc- zamenlijke opleiding op de basis Kamina in Kongo te laten plaatsvinden. Inmiddels hebben zich hier voor ons allen bekende ontwikkelingen voor gedaan, waardoor het oorspronkelijke plan niet uitgevoerd kon worden. Na rijp beraad heeft men toen besloten deze opleiding in België Ie laten plaatsvinden op de luchtmachtbasis Brusthem. Met de fabelaohtige ontwikkeling, in het bijzonder van het militaire vliegtuig, is uiteraard ook wel het een en onder veranderd in het beeld van de jacht-vliegopleiding. Er is een enorme luchtvaarttechnische vooruitgang in de periode, gelegen tussen ue Fokkers van omstreeks de twintiger jaren en de ultra-moderne straaljagers voor de militaire lucht vaart van vandaag en morgen. Om nog maar even bij de heden daagse opleiding te blijven; na de in trede van het straalvliegtuig, c.q. de straaljager bij de militaire luchtvaart bleef men de elementaire training van de leerlingjachtvlieger by de Kon. Luchtmacht ce z.g EVO uit voeren cp vliegtuigen met zuigermo toren, of zoals vakmensen dat plegen te noemen „schroefkisten". Deze wa ren van het type Fokker Instructor en North American Harvard. Thans vindt, uit praktische overwe gingen, ook de elementaire (jachtvliee- geropleiding op straalvliegtuigen plaats. Inderdaad is het bijvoorbeeld onpraktisch om athleten. die speciaal op korte ter mijn voor de sprint op de 100 en 200 me ter moeten worden geoefend, eerst snel wandelen te leren. Dit is onnodig en voor wat de vliegeropleiding betreft tijdro vend. Bij het bepalen van de aanschaf van een bepaald type viel de keuze van België en Nederland op de les straal trainer de Fouga Magister. Frans succes Aan de Fransen moet de eer gelaten worden, dat zij de eerste deugdelijke „basic jettrainer" ontworpen hebben. Dit is de tweezits Magister, die in 1952 voor het eerst vloog, beproefd en op stapel gezet werd en sedert 1956 reeds in hon derden aantallen is geproduceerd. Niet alleen Nederland en België bestelden er vijf en veertig, doch ook Duitsland, die dit slanke vliegtuig evenals enkele ande re landen in licentie vervaardigen. De Magister wordt zowel voor lucht macht als marine opleidingen en opera ties gebruikt. De voor de marine bestem de toestellen zijn uitgerust met een z.g.n. vanghaak, zodat ook op vliegdekschepen geland kan worden. Baby in bed gestikt De dertien maanden oude baby Robert Sies is in zijn bedje gestikt. De moeder von het kindje gisterochtend. De familie Sies woont in een in het Jacob van Lennepkanaal gemeerd woonschip te Amsterdam. Duitse jongens wegens diefstal veroordeeld De politierechter te Amsterdam heeft twee 19-jarige Duitse jongens wegens diefstal uit geparkeerde auto's elk ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van acht weken met af trek van de voorlopige hechtenis, die zij sedert 24 oktober in het huis var, bewaring in Amsterdam hebben door gebracht. Er was tegen elk van hen drie maanden geisk De jongens, die hier met vakantie waren, hadden ongeveer 20 auto's open gemaakt en daaruit allerlei voorwerpen ontvreemd, naar later bleek voor het merendeel autopapieren. Hoewel de jongens dat tegenspraken, opperde de politierechter de veronder stelling dat ze met een Nederlandse auto naar Duitsland hadden willen te rugkeren en daarvoor papieren nodig hadden. De jongens zeiden dat het hun om sigaretten te doen was geweest, het geen nooh de politi® noch de officier geloofde- BoekJiouder bestal zijn werkgever voor f 4.000 De recherche in Amsterdam heeft de 24-jarige boekhouder J. W. uit de hoofd stad aangehouden, die in de afgelopen jaren voor een waarde van ongeveer f4000 aan goederen bij zyn werkgever (een textielgroothandel) heeft gestolen. De jongeman heeft een bekentenis afge legd en zal aan de officier van justiti® worden voorgeleid. Periodiek nam de boekhouder 10 15 sjaaltjes, paren handschoenen en ander® textielgocderen uit het magazijn van de textielgroothandel mee. Als hij een flinke partij byeen had verkocht hij dit aan opkopers. De opbrengst heeft hij na zijn arrestatie geheel aan zijn werkgever kun nen overdragen, want W. had de centjes op zijn spaarbankboekje gezet. EXAMENS M.O. DUN HAAG Geslaagd voor examen wiskunde M.O. AJ Th Kip in "s-Herto. genlbosch, G D Andeweg te Zuid-Beveland. M de Boor te Sti'cns, A Westervcld te Rotterdam, Ohr F W Moll te Amsterdam. Examen wiskunde K V: G A van Eilsdcn te Rotterdam, F M L Rameckers te Kerk rede. „Nu is het geschikte ogenblik T^R HEERST IN Indonesië algemene ongerustheid over het feit, dat de Verenigde Naties de impasse ten aanzien van de kwestie Nieuw-Gui nea niet hebben kunnen doorbreken. Sukarno heeft op een bijeenkomst van cadetten van de militaire academie van Bandoeng gezegd, dat Indo nesië niet langer kan wachten met de „bevrijding" van West-Irian". „Het huidige ogenblik is daarvoor de beste tijd." Hij zou weldra zijn bevelen doen uitgaan voor de „bevrijding" van Nieuw-Guinea. In d$ komende week zal hier waar schijnlijk meer over bekend worden ge maakt, want na de terugkeer van mi nister Subandrio op 6 december zal da kwestie op een voltallige ministersver gadering besproken worden. Na een onderbreking van drie jaar zal er komend voorjaar en wel van don derdag 22 februari tot cn met zondag 4 maart 1962 in het Amsterdamse RAF- gebouw wederom een bedrijfsauto-ten toonstelling worden gehouden. Dit is de eerste keer, dat de bedrijfsautoleveran ciers leden van do Nederlandsche ver- eeniging „De rijwiel, en automobiel in dustrie" onderdak vinden in het nieu we tentoonstellingsgebouw aan het Euro paplein. Gedurende elf dagen zullen daar drie ën vierwielige bestel- cn vrachtauto s, combinatiewagens, autobussen, trekauto's, aanhangwagens en opleggers, tal van spe ciale voertuigen, alsmede auto-onderde len en toebehoren, garage-gereedschap en -uitrusting worden geëxposeerd. De inschrijving voor dc 45e RAI-ten- toonstelling resulteerde in een stijging van het aantal exposanten met ruim 20 pet. tot 224. waarvan 75 met complete auto's, chassis etc., gezien de beschikbare standoppervlakte ook deze autoten toonstelling beslaat het gehele RAI-ge- bouw, een oppervlakte van ca. 32.500 m2 moest een aantal gegadigden worden teleurgesteld. De Indonesische president verklaarde dat hij spoedig bekend zal maken, wel ke koers Indonesië zal gaan volgen. Het wachten is op de minister van bui tenlandse zaken Subandrio, maar de beslissing kan niet lang uitgesteld wor den. t was Sukarno's eerste verklaring in het openbaar na het debat in de VN. Indonesië, aldus Sukarno, weet nu eerst wi; zijn vrienden zijn en wie zijn vijanden. Met vrienden bedoelde de president de landen, die tijdens het debat Indonesië hebben gesteund. In dit lient moet ook de ongerustheid de Amerikaanse houding ge worden. In sommige kringen verwijt men de Amerikanen, dat ze achter de resolutie van de Brazzaville- landen stonden, waarmee Nederland, zoals men hot in Indonesië ziet, zijn ge zicht kon redden. Functionarissen van de Indonesische regering gissen naar de volgende stap pen, die hun regering nemen zal. Alge- i wordt gehoopt, dat Nederland ten slotte toch bereid zal z(Jn tot een bilate raal gesprek, eventueel buiten dc VN om, f werd vernomen Sprekend over de vrienden van Indo nesië verklaarde Sukarno, dat z(jn land goede betrekkitngen zal blijven onder houden met die landen, die begrip heb ben voor Indoneslë's nationale eisen H(j was verder van mening, dat de VN nodig aan een reorganisatie toe waren. Maar met of zonder de VN zou het Indonesische volk het vraagstuk Nieuw- Guinea regelen. Staalproduktie wordt ingekrompen in KSG De staalindustrieën van de Kolen, en Staalgemeenschap zijn voornemens de produktie met ten hoogste 20 procent in te krimpen doch het prijspeil t®

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9