Geref. Kerk te Voorschoten gaat twee nieuwe kerken bouwen 5S>s° NIEUWE LEIDSCÜE COURANT 3 VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrüdagr Zaal Mekel (Hogewoerd 87) Tentoon stelling „De Zanger" (tot 11 uur n.m.) Antonius clubhuis, 8 uur. Welspre kendheidsavond Interscholaire Contact Commissie. Pieterskerk, 7.15 uur n.m.: Avondge bed, ds. G. Th. Rothuizen m.m.v. M. G. Jongejan, fluit Het gulden Vlies, 8 uur: Algemene vergadering Leidsche IJsclub. Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, drs. C. van der Zwet, Voorburg, over „Het vergeten hoofdstuk in de pedagogiek". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie, 8.15 uur: „Bitte re Honing". Gebouw K. en W., 8 uur: „De Stem des Volks"", m.m.v. Residentie-Orkest en solisten, „Paulus" van Mendelssohn. Zaterdag Zaal Mekel (Hogewoerd 87) Tentoon stelling „De Zanger" (tot 11 uur nm.) Den Haag, Kon. Schouwburg, uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Esmoreit", 8.15 uur: Haagsdie Comedie met „De Kersentuin". Diligentia, 8 uur: Jan Wijn, piano. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502: Films Casino (2.30, 7 en 9-15 uur, dinsdag alleen om 7 uur): Ik zal spugen op jul lie graf (18 jaar); donderdag: Vrouwen jagers (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De gemas kerde contra Scotland Yard (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur); Zwijgend heldendom (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De hel van Tarawa (14 jaar); donderdag- Zaraik. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De Nacht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur); Lemmy Caution en de verdovende middelen (18 jaar). Tentoonstellingen Prytaneum. tekeningen en grafiek i Oostra (tot 20 december. 912 en 25 Lakenhal, Society of wood engravers (tot 14 december) Lakenhal, schilderijen en aquarellen Ofto B. de Kat (tot,. 14 december). Academiegebouw, abstracte schilderijen collectie Kreulen (tot 30 november). Het Wevershuis, Óranjegracht 83. schilderijen van Rein Dool (2—5 en 7— 9 uur, tot 30 november). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 0.30—9 uur n.m., zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag, dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Leidse Geref. Kerk zorgt voor derde gebouw aan noordkant ZANDER voorzitterschap van ds. Smit is gisteravond in het kerkgebouw een Gemeentevergadering van de Gereformeerde Kerk gehouden. In hoofdzaak lag aan deze bijeenkomst de bedoeling ten grondslag zich te oriënteren op de bouw van twee nieuwe Gereformeerde kerken in Voor schoten. Ds. Smit deelde mede, dat, nadat de studiecommissie haar werk had gedaan, een bouwcommissie in het leven is geroepen. Hierin hebben drie leden van de stu diecommissie zitting, tw. de heren Klijn, d. Wilde en Spaanderman. Voorts heb ben de heren Breukelaar en Boesveld de bouwcommissie zitting. Spreker stelde vast. dat wij ons gelukkig mogen prijzen, dat wij aan het bouwen kerken mogen meewerken. Dr. Snelle groei Wilde gaf vervolgens uiteenzetting om aan te tonen, de bouw van nieuwe Gereformeerde kerken in Voorschoten noodzakelijk zal zijn. De situatie, aldus spreker i: dat de kerk te klein is en de Gemeente te groot. De Gemeente telt nu rond 1600 zielen en er is een tendens van snelle groei. In het algemeen kan worden ge zegd, dat het aantal zitplaatsen de helft moet bedragen van het aantal zielen. Dit betekent, dat er nu ruim 750 zitplaatsen nodig zijn, en er zijn er thans 600. Dit aantal kan nog met 50 worden derd, door het bijplaatsen van 1c stoelen. periode van 10 jaar zullen buiten de nieuw ingekomenen, ongeveer 250 plaatsen meer nodig zijn. Dit zal dus ook het geval zijn, wanneer de bur gerlijke gemeente zich niet meer zor uitbreiden. De nieuwe wijken, die zul len verrijzen in het noordoosten er noordwesten van de gemeente zullen respectievelijk 7600 en 11.700 zielen tel len. Gebaseerd op het landelijk gemid delde van 7 pet Gereformeerden, zullen voor deze mensen resp. 250 en 400 zit plaatsen nodig zijn. Dan zijn er nog dt 9800 nieuw ingekomenen in de andere nieuwe wijken. Eerst in Boschgeest Het ls dus duidelijk, aldus spreker, dat er drie nieuwe kerken zullen moeten komen. Met betrekking tot één daarvan ls overleg gepleegd met de Gereformeer de Kerk te Leiden. Leiden zal een nieu- Kerstgaven van Leidse Leger Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het Leger des Hells een actie houden ten behoeve van de ouden van dagen er de behoeftigen in onze stad, ter gele genheid van Kerstmis. In de komende week zal de huls-aan-huis-collecte plaats hebben terwijl de bekende Kerstpotten eveneens op straat zullen verschijnen en wel op 9, 11, 13 en 16 december. De uitdeling der Kerstpakketten ge schiedt in een tweetal bijeenkomsten vrijdag 22 december. In deze activiteiten betrekt het Leger ook de langdurig zieken en de vereen zaamden. eveneens van alle gezindten; daartoe is een oproep aan alle huisartsen in onze stad uitgegaan om opgave te doen van hen voor wie een Kerstgroet in de vorm van een bloemstukje of een fruit- mandje van zo grote betekenis kan zijn. De muzikanten en de zangbrigade van het Leger zullen daags voor Kerstmis hun liederen laten horen in de hofjes en in de vroege ochtend van de eerste Kerstdag zal wederom een spel worden opgevoerd €t in de Stadsgehoorzaal, je; Groot is reeds het aantal aanvragen dat het Leger in verband met de Kerstuitde- a-ling bereikte: deze aanvrage sluit even- 12 december a.s Helpt het Leger helpen, et Advent-jeugdappel in kerk Oude Vest Op 9 december om 8 uur zal in de n: Geref. kerk aan de Oude Vest een ad- inj vcnt-jedgdappèl worden gehouden door ite het Geref. Jeugdverband. Ds. Vos te Wassenaar hoopt te spreken. Medewer- king verlenen het kerk- en jeugdkoor ek; onder leiding van ChTis Hanegraaff, Henry Blackmon bariton, koperblazers en pauken en de organist Hanegraaff. Gebouw Stationsweg vordert goed Een deel van het in aanbouw zijnde gebouw op de hoek van de Stationsweg en het Stationsplein is bijna op de vereiste hoogte. De dakvloer is dezer dagen gestort Op de begane grond worden winkels gevestigd, daarboven kan toren. Midden 1963 moet het ge hele gebouw gereedkomen. Van de makelaar, de firma Kok, uit Schie dam vernamen wij, dat men zich over de huurprijs der flats nog geen voorstelling heeft kunnen maken. Het hangt ervan af hoe de flats uitgevoerd worden. In elk ge val zullen deze worden voorzien van centrale verwarming en vaste vloerbedekking. Anderhalf jaar ge leden werd bij de openbaarmaking der plannen gesproken over een huurprijs van rond honderdvijfen zeventig gulden. Voor de winkelruimten, vooral dn het eer3te gedeelte, bestaat goe de belangstelling. Jeugd b.l.o.-scholen bij Sint in Doelenkazeme Vele paren stralende oogjes volgden gistermiddag in de manschappenkantine de Doelenkazerne de verrichtingen de sprekende pop „Karei", Jan Klaa- een goochelaar en vanzelfsprekend Sint en Piet. Officieren, onderofficieren, manschappen en burgerpersoneel hadden traditiegetrouw een paar honderd kinde ren van Leidse b.I.o.-scholen, de Dr. Van Voorthuizenschool, Ds. De Wolffschool, St. Lidwinagasthuls en de Pancratius- school, een groots Sinterklaasfeest be reid. Bij het binnenkomen kregen de kinde ren een feestmuts en een boek met Sin terklaasliedjes aangeboden die even later met pianobegeleiding uit volle borst wer den meegezongen. De avonturen van Jan Klaasen met de boze heks in het grote donkere bos schie pen een vooral hoorbare spanning. Maar gelukkig kon de boze heks met behulp van het jeugdige publiek spoedig worden gepakt en zij verdween in een grote kist. In de pauze kwam er chocolademelk met gebakje en tal van andere versnaperin gen. Eindelijk was het grote ogenblik aan gebroken dat de Goedheiligman in gezel schap van zijn trouwe knecht de zaal bin nenschreed. De Sint werd hartelijk toe gezongen hetgeen de kindervriend, die deze middag bijzonder goed geluimd was, op hoge prijs stelde. Maar toch verhin derde dat hem niet hier en daar een ver manend woord te spreken. Dat dit wel ge rechtvaardigd was. bleek uit de hoog rode kleuren die de schuldigen kregen. Maar de vriendelijke bisschop is erg vergevensgezind, iedereen weet dat, zodat de enorme stapel pakjes die hij had mee genomen te bestemder plaatse kwamen. En bij het uitpakken was het duidelijk dat de Sint terdege rekening had gehou den met de verlanglijstjes. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: oJhannes P, zn v J P van ter Tooien en F Brilman; Huig, zn v C v d Meij en W Remmelzwaal; Simone, dr v A Fasel en S Lares; Nicolaas J, zn v J Luijendijk en P van Leeuwen; Hester, dr v M v d Vliet en I M Lulof; Elisabeth L, dr v W Zeegers en A Vermond. Gehuwd: C W Schutte en G J van der Vegte; B J Goddijn en W B Rö- ling; M Lems en E M Kluiters: R C Verdonk en S Ouwehand; M S van Polanen en J van der Pijl; J J van Dijk en E H M van Adrichom; S Platteel en J A Ruitenbeek; J P van der Pompe en H H C Koek; W van den Berg en M M Barning; B T Diergaarde en C J P Boon; L J M van der Laan en G H Ver- booij; P T Ottjes en O H de Vet. Overleden: L Kanbier, 55 j, echtg v C C Epskamp; I Bij, 79 j, man; A F Bourgois, 96 j. man; K T Vroon, 67 j, man. we kerk bouwen aan de noordkant van Voorschoten, zodat voor Voorschoten nog de bouw van twee kerken resteert. Eén daarvan zal komen achter de Papelaan In Boschgeest (waar nu de kwekerij van die naam is gevestigd), de andere be noorden de Zilverfabriek. Het eerst zal nu de kerk in Boschgeest tot stand die nen te komen. We hebben gezien, zei de heer v. d. Wilde, hoe snel Adegeest zich heeft uit gebreid, en straks zal dat met Bosch- geest net zo gaan. Uitgaande van deze overweging moeten we wel gaan bou wen. De kerk in Boschgeest zal 400 zit plaatsen bevatten, de andere 350. De genoemde cijfers zijn gebaseerd op nieuw vestigingen en op natuurlijke aan was. De Gereformeerde Kerk breidt zich, zo constateerde spreker, helaas niet uit door evangelisatie. Totaal 8 ton nodig Nadat de voorzitter de studiecommis sie van haar taak had ontheven, kreeg de heer Wielenga het woord om een uiteenzetting te geven met betrekking tot de financiële consequenties, die de nieuwbouw met zich zal brengen. De heer Wielenga zei, dat een antwoord op Je vraag wat dit alles gaat kosten op dit ogenblik niet definitief kan worden beantwoord. Rekening moet worden ge houden met de gestegen bouwkosten en de vraag, hoe hoog die kisten over 10 jaar zullen zijn. Minimaal moet worden gerekend op een totaal bedrag van plm. 800.000. Kerkeraad en commissies zullen de Ge meente regelmatig op de hoogte houden over elke ontwikkeling, ook de finan ciële. Gesteld kan worden, dat de kerk in Boschgeest 400.000 a 450.000 gulden zal kosten. Dit is echter slechts een i prognose. De gedachte is nu, dat de Ge meente een derde, dus 150.000 In het bouwfonds zal storten. Verder zal een derde afkomstig kunnen zjjn van over heidssubsidie en bijdrage S.S.K„ terwijl voor het laatste derde deel een lening moet worden aangegaan. Overigens, aldus spreker, staan wij gaarne open voor suggesties uit de Ge meente. Voor het door de Gemeente bij een te brengen geld is een schema op gesteld, waarbij rekening is gehouden met de bevolkingstoeneming. Zo zal in 1962 t/m 1966 resp. bijeen moeten wor den gebracht ƒ20.000, ƒ20.000, ƒ30.000. 40.000 en 50.000. De heer Wielenga besloot met verwijzing naar de inscrip tie op het offerblad: ..Het is alles vooi U, wij geven het U uit Uw hand". Aan het slot van de vergadering be stond gelegenheid tot het stellen var vragen van meer algemene aard, waar van druk gebruik werd gemaakt. Leidse ijsbaan komt aan Voorschoterweg De nieuwe ijsbaan van Leiden komt aan de Voorschoterweg. De plannen hiertoe zijn reeds uitgewerkt, moeten nog door de gemeenteraad worden goedgekeurd. De baan zal worden uitgezet op een halfverhard sportterrein, dat tussen Voorschoter weg en Vliet wordt aangelegd ten be hoeve van Leidse sportverenigingen. In de buurt verrijst wellicht ook het jeugddorp en zal een aantal sportter- inen worden aangelegd. Het halfverharde terrein wordt 100 x 150 meter en zal bij vriezend weer orden ondergespoten, zoals dat ook gebeurt met de tennisbanen van Roemburg en de Leidse Hout. Er zal geen vriesinstallatie worden aange bracht, zoals in Amsterdam thans ge beurt. De instanties menen, dat voor ijsbaan, die van oktober tot april open kan zijn, in Leiden niet genoeg belangstelling zal bestaan. Leiden is al enkele jaren verstoken in ijspret op een goed geoutilleerde baan. De jeugd kan zich nog wel ver maken op ondergespoten tennisbanen, maar voor de ouderen is er zo goed als geen gelegenheid om te schaatsen, Geschenken met onderscheiding De keus van mensen die weten te geven Hartewensen vervullen. Heerlijke geschen kenBoldoot eau de cologne, hartver warmende parfum, fijne toiletzeep.... Er Is keuze te over in Boldoot'e geschenken- mozaïek! Raadpleeg bij Uw leverancier de uitgebreide Boldoot folder. LEZERS SCHRIJVEN ONS: Onregelmatige loop van N.Z.H.-bussen Enige tijd geleden heb ik reeds geschre- ïn over de onregelmatige loop var en 2 van de stadsdiensten. Op 29 was de toestand wel een zeer treurig voorbeeld. Reeds rond half twee verscheidene diensten behoorlijk o1 verscheidene diensten behoorlijk over tijd ir wat later deed zich de volgen de situatie voor, nL tussen 15.15 en 15.30 kwamen er uit de stad niet minder dan 7 stadsbussen binnen bij het station, 'an lijn 1 en 3 van lijn 2. Wanneer u weet dat er in totaal 9 bussen op beide icn dienstdoen, dan behoeft het geen betoog, dat de frequentie in de andere richting zeer slecht was: tussen 15.05 15.35 uur vertrok er dan ook geen bus de stad in. Rond 17.15 u. herhaalde zich dit; uit de stad kwamen tussen 17.15 en 17.30 niet minder dan 8 stadsbussen! Hierbij waren er twee extra, zodat de situatie in omgekeerde richting iets gunstiger was, nl. gedurende ruim 20 minuten geen bus. 's Avonds was het vrij druk in de stad, ook heel wat mensen uit Oegstgeest en Leiderdorp. Toen dezen na 21.00 uur. naar huis wilden, was er geen extra bus beschikbaar. De 4 beschikbare bussen re den dan ook volgepropt, terwijl bijv. scheidene Leiderdorpers aan de halte Stadhuis en Korevaai-straat bleven staan; wachten op de volgende betekent des avonds een half uur en, omdat de bussen op lijn 1 over tijd waren, langer dan half uur. Al met al schijnt deze dienstregeling alleen maar redelijk te kunnen lopen, als er weinig vervoersaanbod is. Als er extra geld binnen komt bij grotere drukte, is er geen geregeld vervoer beschikbaar. Bij grotere drukte komt het bovendien meer malen' voor, dat een bus 3 5 minuten aan één halte stilstaat, omdat de een- mansbediening en het direct betalen bij binnenkomen meestal veel tijd eisen. Als er dan ook nog grotere gaten in de fre quentie voorkomen, duurt het instappen nog langer wegens 't grotere aantal men- in en wordt de vertraging steeds groter Op het ogenblik is er uit Voorschoten ;n betere verbinding met de stad dan voor vele mensen uit Oegstgeest en Lei derdorp en diverse Leidse buitenwijken; lijn 3 was woensdag voorbeeldig, maar ook daar ontbrak de laatste week nogal eens een bus. Af en toe was er zelfs he lemaal geen te zien en met lijn 40 mag je niet mee, al rijden ze maar half bezet. Als de middenstanders prijs stellen op behoud van bun clientèle uit de omge ving. mogen ze wel eens wat moeite doen deze busdiensten te verbeteren. Leiden M. v. d. FLUIT Spanning en onrust bij de bedrijfsverenigingen Ruim drie jaar geleden werd bij de bedrijfsverenigingen een begin gemaakt met het „werkclassificatie-onderzoek" en tevens hiermee aan de ellende van wachten, die nu nog voortduurt, op een nieuwe gerechtvaardigde salarisrege ling. Door dit onderzoek zou nl. moeten worden vastgesteld of er aanleiding be stond om tot een groter en juister aan tal salarisklassen te komen. Een en an der naar aanleiding van de toen ge dane salarisvoorstellen van de werk nemersbonden om tussenklassen te scheppen, die van werkgeverszijde als onaanvaardbaar werden verworpen. Het werkclassificatie-onderzoek werd aan het raadgevend bureau Berenschot opgedragen, dat in samenwerking met de werkcommissies van werkgevers- en werknemersvertegenwoordigingen onge- ;er tot eind 1960 zou bezig zijn. Het onderzoek had een duidelijk re sultaat. Er kwam vast te staan, dat on geveer de helft van de 8000 beambten, die onder de oude c.a.o. vielen, te laag salarisklasse was ingedeeld en dus al jaren te weinig was gesalarieerd. Met deze conclusie begonnen eind vo rig jaar de samenwerkende werknemers bonden (Alg. Bond Mercurius H.K. N.C.B.B.) aan het overleg over de nieuwe salarisvoorstellen en salaris- klasse-indeling van de functies, met de werkgevers. Na een moeizaam overleg, dat weer ongeveer een half jaar duurde, kwam de nieuwe c.a.o., gebaseerd op het werkclassificatie-onderzoek, stand, doch eerst, nadat de werknemers verschillende concessies aan de werk gevers hadden moeten doen, zoals la gere, maxima in de nieuwe salarisscha len, hergroepering van de functies de nieuwe klasse-indeling en ten slotte het prijsgeven van de gerechtvaardigde eis van 2 jaren achterstallig loon; de Ingangsdatum werd 1 januari 1961, in plaats van 1 januari 1960 (nu wordt dit een compromis genoemd!). In juni van dit jaar werd de nieuwe c.a.o. aan het college van Rijksbemid delaars voorgelegd en er was geen en kele reden om aan te nemen, dat deze beslissing lang op zich zou laten wach ten. Helaas, tot op heden is in deze nog niets bekend geworden. De beslissing zou mede vertraagd worden door de langdurige behandeling bij de Stichting van de Arbeid (looncommissies enz.). De geruchten gaan, dat, evenals bij de loononderhandelingen voor het ra dio- en t.v.-personeel, door het college een halsstarrige houding wordt aange nomen omtrent de terugwerkende- krachtdatum 1 januari 1961. En dit ter wijl een werkclassificatie heeft uitge maakt, dat vele functies al jarenlang te laag worden betaald. Zoiets kan nog in het Nederland van het jaar 1961. Begrijpelijk, dat het personeel van de bedrijfsverenigingen zelfs niet meer aan georganiseerd overleg en verwe zenlijking van zeer gerechtvaardigde looneisen gelooft. Of is hier de werk gever de lachende derde?, Met dit al een zeer ongunstig teken voor heel werkend Nederland, dat zijn loonvoor- stellen voor 1962 gaat indienen. En bevorderlijk voor de arbeidsrust toewijding voor het werk is het ze ker niet! Leiden. A. B. .Sempre Crescendokan trots zijn op lustrum-uitvoering TTET jaarlijks burgerij-concert, dat het Leidse stvdentenmuziekgezel- AA schap „Sempre Crescendo" omstreeks deze tijd geeft, en dat dit jaar iets vroeger plaats had dan gewoonlijk, droeg ditmaal een ietwat bijzonder karakter ter gelegenheid van het 26ste lustrum van dit befaamde orkest. Hoewel het aantal toehoorders gisteravond in de gehoorzaal niet uitermate groot was, heerste toch een geanimeerde stemming bij orkest en publiek. Op het programma stonden vier ken vermeld: een Sinfonia in C va valdi, Griegs bekende en geliefde kla vierconcert. Haydns minder bekende Sinfonia L' imperiale (no. 53) en gloednieuwe compositie van Géza Frid. Reeds bij het eerste, voor strijkers geschreven werk viel ons op, dat Sempre meer dan vroeger wel eens het geval scheen, streeft naar een verzorgd, wel overwogen musiceren. Hierbij zal de leiding van de dirigent D. Blokbergen stellig een factor van gewicht zijn. Men laat niet veel meer aan het toeval aan de geestdrift van het ogenblik o1 Natuurlijk worden niet alle bedoelin gen verwezenlijkt en vallen er wel aarzelingen waar te nemen, doch de klank is in het algemeen zeer aangenaam, doorzichtig en dynamisch fraai gescha keerd. De verschillende partijen bij strijkers en blazers, ja, bü het slagwerk zelfs, zjjn in goede verhoudingen bezet ;n zekere selectie heeft bij die bezet ting stellig geen onbelangrijke rol ge speeld. Wel mislukten enige details in de tutti m Griegs pianoconcert, dat trouwens el voor een zwaardere bezetting be doeld is, doch de solopartij werd door De verlichting van de Haar lemmerstraat verdient dit jaar zeker bijzondere vermelding. Was deze straat in vroegere liohtweken al een intieme win kelgalerij, nu de bovenleiding van de tram is verdwenen, heeft men de nieuwe mogelijkheden terdege uitgebuit en is het pas sage-idee nog versterkt. De Haarlemmerstraat is als licht- straat in drieën gedeeld, maar élk gedeelte is even fraai. Of we nu van de Havenbrug of de Blauwpoortsbrug de straat inlo pen, de aanblik is feestelijk, gezellig en sfeervol. Fotxj N. van der Horst de heer H. R. van Gunsteren zo geïnspi reerd, zo gaaf en expressief gespeeld, dat we geboeid hebben geluisterd naar dit toch niet onbekende werk. Elk effect bejag scheen hem vreemd te zijn, lyrische toon en een doorvoelde v dracht schenen zijn enige doeleinden te zijn. Misschien besteedde hij aan som mige details iets teveel aandacht, zodat de grote lijn en de algemene spanning wel eens wat op de achtergrond geraak ten, bijv. in het middendeel, doch de oprechtheid van de romantische bele ving stelde ons geheel schadeloos. Te recht ontving de solist een ovationele hulde. Haydns 53ste symfonie, een ple zierig speelstuk zonder veel preten tie, werd geheel overeenkomstig deze karakteristiek gespeeld, luch tig en vloeiend, in juiste tempi, en op enkele vlekjes na, zeer qaaf. Bijzonder hard was kennelijk gewerkt aan het Concertino voor soli en orkest op. 63 van Géza Frid, met een solo-bezet ting van piano (H. R. van Gunsteren), viool (L. B. A. van de Putte) en cello (F. J. Wytema). Wat ons vooral boeide in dit nogal onvolgroeide opus, waren sommige interessante orkestrale effecten. Stilistisch leek een en ander ons tamelijk ongelijkwaardig, vele parallelle sexten deden aan Bartók's violistische techniek denken, een andere maal meenden sporen van vrije atonaliteit op te r ken, of ritmische starheden, die Strawinsky herinnerden. Echter geen enkel gegeven wordt uit gewerkt, steeds onderbreken de tutti in nogal ongedifferentieerde massale effec ten het spel der solisten, zodat deze laatsten met hun teahnische en muzikale inspanningen (die zeker veel bewonde ring verdienden) weinig resultaat be reikten. Wellicht had de componist, in verband met de bestemming van dit Concertino opzettelijk Iets nonchalants willen schrij ven, dat meer aanduidde dan uitwerkte, Daarin is hij dan in elk geval geslaagd. Voor de totale uitvoering van dit moei lijke stuk kunnen we slechts lof hebben. „Sempre Crescendo" kan op deze lus trum-uitvoering trots zijn en de gala uitvoering op 8 december in het Kurhaus met vertrouwen tegemoet zien. Dr. J. van der Veen Nog geen oplossing voor „bus Haarlemmerstraat" Dezer dagen is er weer een bespreking geweest tussen de directie van de N.Z.H. en het gemeentebestuur van Leiden over een eventuele busverbinding tussen Ha venplein en station ter vervanging van de gele tram. Het is ons gebleken, dat het nog niet tot een beslissing is geko men. De verbinding wordt wel gewenst geacht, maar hoe zij in de praktijk moet worden is nog niet te zeggen. Aan bevoegde zijde drukte men bet zo uit, dat de bespreking van deze week nog steeds het vroege stadium van de onder handelingen betreft. De moeilijkheid is ongetwijfeld, dat de Haarlemmerstraat zelf ongeschikt ls voor bussen. En dan Is de N.Z.H. niet de enige in de Sleutelstad rijdende onderneming. Stand van Rode Kruis op de Leidse markt Morgen (2 december) zullen gewoon tegetrouw dames ran de afdeling Lel den van het Ned. Rode Kruis een stand innemen op de zaterdagse markt om artikelen te verkopen ten bate van het Welfare-werk. Een mooi werk ongetwijfeld, doch lvet zal bij het huidige gure weer zeker niet meevallen uren-lang in de kou te staan alleen om a-nd/eren -te helpen. Dat doen de do-mes van het Rode Kruis toch cn n-u vragen zij dit: „Laat ons niet alleen in de kou staan, maar brengt een be zoek aan de stand op de Nieuwe Rijn tegenover banketbakkerij Urbanus cn doet daar een gedeelte van uw inkopen voor het Simterka-asfeest. U kunt altijd nog wel iets gebruiken in plastic goe deren, vdilt of borduurwerk. Kussens, tassen, beestjes, baby-goederen, pitrieten, theebladen, tafellakens en mog vele an dere kleine dingen ikunt u daar kopen. U zult er uzelf of anderen een plezier mee kunnen doen, maar bovenal: u doet er nog goed werk mee ook, want u helpt heit Welfare-wenk van uw Rode Kruis". Haagse politierechter Op visite Een Leidse daane wond verweten, dat zij bij kennissen op bezoek handdoeken had gestolen, Het werd door verdachte met beslistheid ontkend. De vriendschap met de kennissen was nu verbroken. De officier meende te kunnen volstaan met een boete van f 30 of 6 dagen hechte nis, waartoe de rechter veroordeelde. 1 Morgenochtend 9 uur begint do verkrop van deze GEDISTINGEERD SPORTIEVE HERENWINTER JASSEN, ïtijngevoerd, topklasse afwerking, v moderne wol- W Puzzelprominenten 1. P. J. Galjaard, Lopsenstr. 13, Leiden; 2, Harry Didden, Kon. Ju- lianastraat 13, Koudekerk aan den Rijn; 3. K E. Eldering, Anemonen- straat 17, Rijnsburg. Oudercomniandant Leidse brandweer jubileert Op 15 december zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer W. A. Kosten, on dercommandant van de Leidse brand weer, in overheidsdienst trad. De heer Kosten kwam in 1946 naar Leiden. Het jubileum, waarop wij nog hopen terug te komen, zal officieel worden ge vierd; er zal een receptie worden ge- houden. ■r Geslaagd voor .----v: v.-e gedvehe dc heren i A F P Moussault te Wassenaar en M F Ta- I Leiden: voor het doet. ex, notariële :hting do heren D C Hoovers tc Amersfoort «u K. J J Meerteru U Leiden. kwaliteit en afwer king, maar ook de prijs is een ver sing, want één dag betaalt U or deze prachtige HERENWINTERJAS niet de normale prijs van 97.75 ntuur te drogen. ROTTERDAM: wew-Krulikade 35 e Hoogstraat 11 Meent lik. Coudsc- el Katendr. LagedIJk hk. Dorpsweg ZEIST; Slotlaan 168-1G0__f "s Avonds tot 9 UUR GEOPEND

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3