Jlicmwr £ciitsrl)c (Journal Aap heelhuids terug van tocht om aarde flmtoua Commentaar Ambtenaren 5 pet salarisverhoging Sinterklaas: veilig, vlug, voordelig VLIELAND Amerika wacht met lancering van mens Familie van Anneke geeft geen steun aan verzoek om gratie Twee gevallen van meningitis bij landmacht DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12342 CHRIST ELI JK-N AT lOft AAL DAGBLAD „Stantfasticb i« ghtbltoea 0190 bert ia tcgljeospotf Geef de baas iets voor z'n HOND NIEUWE RIJN 50 NA EEN RUIMTE VLUCHT van drie uur en eenentwintig minuten is de aap Enos gisteren behouden met zijn cabine in zee terecht gekomen. De aap, die om negen minnten over vier was gelanceerd, met behulp van een Atlasraket, is korter in de ruimte geweest dan aanvankelijk de bedoeling was. Men besloot namelijk de Mercury- cabine met de chimpansee aan het einde van haar tweede in plaats van na haar derde baan naar de aarde te doen terugkeren, daar men moeilijkheden verwachtte. De terugstuwraketten werden om v acht minuten over zeven in wer king gesteld, toen was gebleken dat de temperatuur in de cabine te hoog opliep en de hoogte niet normaal was. Om half acht kwam de cabine in zee terecht. Enkele minuten voor acht werd zij aan boord van de tor pedoboot jager Storme die met vele andere schepen en een aantal vliegtuigen bij de Bermuda-eilanden de dierlijke ruimtevaarder had op gewacht gehesen. De artsen die aan boord waren, on derzochten Enos direct en kwamen tot de voorlopige conclusie, dat hij in geen enkel opzicht van zijn reis geleden had. Een volledig onderzoek gelijk aan dat voor menselijke ruimtevaarders zal Enos nog in Bermuda ondergaan Enos was van Cape Canaveral de ruimte in geschoten. De aap vijfen- eenhalfjaar oud, Vijfennegentig centi meter lang. afkomstig uit Frans Kame roen ging met de dertig meter lange raket de ruiomte In. Aanvankelijk ging alles goed, maar de Instrumenten we zen uit, dat er van een abnormale temperatuurstijging sprake was, die mogelijk geweten kon worden aan over verhitting van een omvormer, die ge-| Het Westduitse opleidingsschip Goroh Fock is gisteren de Nieuwe Waterweg opgevaren en heeft ligplaats gekozen aan de Parkkade in Rotterdam. Het schip, een driemasts bark, heeft o.a. 50 cadetten van de Bundes- marine aan boord. Het brengt gedurende enkele dagen een of ficieel bezoek aan Rotterdam- lijkstroom In wisselstroom veranderde. Bij de terugkeer in de dampkring steeg de temperatuur van de buiten wand van de cabone zelf tot elfhon derd graden Celsius. De terugstuwraket ten werden van de grond af in wer king gesteld, waardoor de snelheid in drie minuten terugliep van 28.000 tot 2200 kilometer per uur. De hoofdpara chute van de cabine opende zich op een hoogte van drie kilometer, waarna Enos langzaam naar het zeeoppervlak zweefde. De aap is gedurende zijn tocht door de ruimte niet passief gebleven. Onder weg moest hij een aantal handelingen verrichten, wat hij zonder mankeren deed. Zo moest hij water drinken als er een lampje ging branden. Op een gegeven ogenblik kreeg hij pillen met een bananensmaak als beloning voor het correct volbrengen van een opdracht. Deed hij iets verkeerd dan prikte een lichte schok in zijn voet Gedurende zijn training deed Enos ongeveer 65 pet van de oefeningen goed. Ook de camera's en elektroden in de cabine werkten goed en registreerden de reactiesnelheid, waakzaamheid, hart slag. ademhaling en temperatuur van de chimpansee. Enos, die een wit pakje aan had, met zijn naam op het boordje, legde ruim 150.000 kilometer af, waarbij hij bijna de gehele reis in gewichtloze toestand verkeerde. De Atlasraket zweeft nog in de ruimte. Naar verwacht wordt, zal zij eerst morgen verbranden. Hoewel de autoriteiten bljj waren, met de wUze waarop de cabine heeft gerea geerd, op de aanwijzingen, die zij van de basis kreeg, is het resultaat, voor zover men dat nu kan beoordelen, niet zo vertrouwenwekkend, dat nog dit jaar een mens in een baan om de aarde zal worden gestuurd met een Amerikaanse raket. John Herschel Glenn, een 40-jarige luitenant-kolonel van de mariniers, is gisieren benoemd tot eerste Amerikaan die in* een baan om de aarde zal wor den gebracht. De twee Amerikanen die al ec-n korte ruimtevlucht hebben ge maakt, Shepard en Grissom, zün aange- als technisch adviseurs. Nieuws in één oogopslag (Van een onzer verslaggevers) DE FAMILIELEDEN van mejuf frouw Anneke Beekman heb ben verklaard dat zij het terugge keerde meisje met de meeste gene genheid tegemoet zullen treden in dien mejuffrouw Beekman haar fa milie wil leren kennen en bijzonder heden wil vernemen over haar oor spronkelijk milieu. Mejuffrouw Eli zabeth van Moorst, de verzorgster van Anneke, behoeft echter niet te rekenen op de steun van de familie Beekman bij haar verzoek om gratie. De verklaring van de familieleden, uitgegeven door hun raadsman, mr. J. S. Hes, luidt als volgt: De familieleden van mej. A. Beekman op het standpunt, dat indien mej. Beekman thans meerderjarig geworden en derhalve jehoel vrij om haar eigen wil te bepalen, behoefte gevoelt om haar eigen familie te leren kennen en bijzonderheden over haar oorspronkelijk milieu te vernemen, zij zich ongetwijfeld tot die familie leden zal wenden. In dat geval zal De chimpansee Enos heeft gisteren in een ruim tecabine twee maal in een baan om de aarde gecir keld. Omdat de tempera tuur te hoog opliep, werd besloten de cabine niet een derde maal een baan te laten beschrijven. Enos heeft de tocht goed door staan. Het verloop van de proef is overigens zo te leurstellend geweest dat dit jaar niet zal worden getracht een man de ruim te in te sturen. Mej. Anneke Beekman, thans voorgoed in ons land teruggekeerd, zal volledig in staat zijn haar eigen fa milie te leren kennen. Ver dere medewerking van de familieleden ter onder steuning van een eventueel gratieverzoek door of voor mejuffrouw E. van Moorst is in dit stadium niet te verwachten. Op vragen van de libe rale senator mr. Van Riel heeft minister-president prof. De Quay geantwoord, dat liet niet terzake doet hoeveel ministers tegen de indiening van het plan- Luns inzake Nieuw-Guinea waren. Het was een kabi netsbesluit waarbij alle ministers zich hebben neer gelegd. Ook vanavond zal de beeldbuis op de Neder landse televisietoestellen donker blijven. De bestu ren van de N.T.S. en de omroeporganisaties hebben gisteren officieel laten we ten, dat het niet mogelijk was gebleken om bij een staking van 95 man van het programmapersoneel verantwoorde uitzendingen te geven. Naar het oordeel van president Kennedy moet de vrije toegang tot Ber lijn mogelijk zijn zonder dat de communistische autoriteiten belemmerin gen in de weg leggen. Kernpunt van toekomstige onderhandelingen met de Sowjetunie zal zijn inter nationalisatie van het be heer over de autoweg naar Berlijn. Tijdens zijn oponthoud op Schiphol heeft gouver neur Rockefeller woorden van dank gesproken aan het adres van allen, die zich volledig hebben inge zet bij het speuren naar zijn zoon Michael. (Van c sociaal-economische redactie) Minister Toxopeus heeft naar ver luidt de bonden van overheidsper soneel laten weten dat hij de ambte narensalarissen per 1 januari aanstaande met 5 procent wil verhogen. Hij zal zijn voorstel gegrond hebben op reeds beschikbare en nog te verwachten cij fers over de trend van de loonontwik keling in het particuliere bedrijfsleven. De minister zou voorts hebben aange boden de extra verbetering van de sa larissen van enkele groepen, zoals het belastingpersoneel, buiten de ruimte om te doen geschieden. Het schijnt dat hij niet zo bijzonder geporteerd is voor een Nederlandse zeeman in West-Duitsland veroordeeld De 25-jarige Nederlandse matroos T. S. uit Baflo is gisteren door een recht bank in Rastatt (Zuid-West Duitsland) veroordeeld tot zestien maanden gevan genisstraf wegens poging tot roof en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De matroos, die reeds tweemaal door West-Duitsland is uitgewezen, heeft op 15 oktober van dit jaar in Plittersdorf aan de Rijn een jonge Duitser met een knuppel neergeslagen. Hij zou daarbij getracht hebben de portefeuille met on geveer 250 Duitse marken van zijn slacht offer te stelen. Toen de aangevallen Duitse jongen om hulp riep, nam S. de benen. Kort daarna kon hij echter worden aangehouden. uitkering ineens over 1961, zoals de organisaties hebben gevraagd. Wel zou de minister bereid zijn gevonden iets extra's te doen voor de schaalloners. Een en ander is ons niet bevestigd, noch van de zijde van het departement, noch van de zijde van de bonden. De Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel wilde geen commentaar geven. Men verwees naar de afspraak tot geheim houding, die de delegaties met de voor zitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg zijn overeenge komen. Vandaag vergaderde het hoofd bestuur van de NCBO om zich over de regeringsvoorstellen te beraden en even tueel tegenvoorstellen op te stellen. Do centrale commissie komt op 18 decem ber weer bijeen. Chimpansee Enos heeft een ruim- tetocht om de aarde gemaakt met een Amerikaanse raket. Heelhuids kwam hij van een parachute in zee terecht. Hiermee zijn de Amerikanen weer een stap dich ter bij hun doel gekomen: het brengen van een mens in een baan om de aarde. Men verwacht ech ter niet, dat dit nog in 1961 zal gebeuren. De aap ,^if' hier in zijn „fauteuil". mej. Beekman van de zijde van de familie leen met de meeste genegen heid worden tegemoet getreden. De familieleden zijn immers van oor deel dat mej. Beekman het slacht offer is geworden van de onjuiste in zichten van de dames Van Moorst en dientengevolge volkomen onnodig ge durende vrijwel haar gehele minder jarigheid in het verborgene heeft moe ten leven. In het belang van, de toen nog minder jarige, mej. Beekman hebben de fa milieleden jaren lang zich grote moei te gegeven om mede te helpen bevor deren dat aan de onwettige handelin gen van deze dames een einde kwam teneinde te bereiken, dat mej. Beek man totdat zij meerderjarig zou wor den opgevoed kon worden op zodanige wijze dat zij geheel vrij zou zijn om te bepalen welke levensbeschouwing zij to', de hare zou maken. Herinnerd moge worden aan het con venant (akkoord), eind 1958 tot stand gekomen tussen de hoogste rJc. ker kelijke autoriteiten, de Joodse voog dijvereniging Le Ezrad-Hajeled als voogdes en de familieleden waaronder de toeziende voogdes. Bü dit conve nant werd volledige overeenstemming bereikt over de plaatsing van mej. Beekman in een Liberaal Joods gezin. De dames Van Moorst zouden gele genheid krijgen om geregeld contact met haar te onderhouden waarbij zij in haar godsdienstige opvattingen zou worden vrijgelaten, terwijl in dat geval de familieleden bereid waren een gratieverzoek ten behoeve van mej. E. van Moorst te ondersteunen. De uitvoering van dit convenant is echter afgestuit op de weigering van de dames Van Moorst om hieraan me de te werken. Onder deze omstandig heden kan moeilijk in dit stadium verdere medewerking van de familie leden ter ondersteuning van een even tueel gratieverzoek door of zijdens mej. Van Moorst in te dienen, verwacht worden" aldus de verklaring, waarin de familieleden nog het vertrouwen uitspreken dat thans een einde zal komen aan de publiciteit rondom mej. Beekman. Mejuffrouw Beekman heeft inmiddels via haar raadsman laten mededelen dat zU zich voorneemt zich in Hilversum te vestigen. Zij zal daar voorlopig haar intrek nemen in het rusthuis, waarvan een der dames Van Moorst directrice is. Anneke Beekman kan beschikken over een behoorlijk vermogen, voort komende uit de erfenis van haar ouders De erfenis is beheerd door de Joodse voogdüvcrcniging, welke de eindafrekening plus accountantsrap port heeft gedeponeerd ter griffie van het Amsterdamse kantongerecht. Mej. Beekman zal nu ten overstaan van de kantonrechter décharge moe ten verlenen voor het door de vereni ging gevoerde beheer. Mejuffrouw Anneke Beekman, va een jarenlang illegaal verblijf in Frankrijk teruggekeerd in haar geboorteland, is blijkens deze foto opgegroeid tot een charmant meisje. Gisteren ging zij vanuit Houthem (waar zij logeert bij de zuster van haar pleegtante, mevrouw Langen- dijk-van Moorst) kennissen langs in Maastricht. Zo bezocht zij haar jeugdvriendin Finy Machiels, met wie zij acht jaar geleden in pensionaat was te Valmère bij Tongeren. Beide meisjes waren kennelijk blij el kaar na zo lange tijd weer te zien. Dezer dagen hebben zis onder dieenst- plichtigen van de Koninklijke Land macht twee gevallen van meningitis (hersenvliesontsteking) voorgedaan, waarvan een met dodelijke afloop. Op 26 november is de 20-jarige dienst plichtig soldaat C. W. Messersmid, na korte tyd ziek te zijn geweest, bij zijn ouders thuis in Delft overleden. Hij diende bij de tweede centrale opleidings school voor administratief kader in Kam- pen. Omstreeks dezelfde tijd, 24 november, werd de 19-jarige dienstplichtig soldaat R. Voerman uit Ridderkerk ziek en moest meteen naar het hospitaal in Arn hem worden overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De soldaat Voerman diende bij het depot technische troepen in Grave. Zowel in Kampen als in Grave alsook in het kamp Nieuw-Millingen, waar de soldaat Messersmid voordat hij ziek werd enige dagen was geweest, zijn profylac- tica verstrekt aan alle militairen van de betrokken onderdelen. De Franse filmster Brigitte Bardot heeft bij de rechtbank in Parijs door haar advocaten een klacht laten indie nen tegen „poging tot chantage en geld afpersing" door het geheime leger. W/AT DIENT ER te geschieden, nu het plan-Luns niet voldoende instem ming bij de V.N. heeft kunnen vinden? Er zijn bladen die over de nieuwe situa tie alleen maar in sombere toon weten te schrijven. Ook wordt gesteld, dat thans aan een gesprek met Indonesië niet meer te ontkomen zal zijn, doch dat dit ge sprek nu in slechtere omstandigheden ge houden gaat worden. Wij hebben ons standpunt weergegeven. Het is jammer, dat het plan-Luns niet de steun heeft gekregen die het verdiende. Maar het Is een goed plan geweest en bovend'en gaat er van het feit, dat het Is ingediend geweest, ook nu nog een gun stige werking uit. Nederland heeft zijn goede wil en onbaatzuchtigheid getoond en agressiviteit van Indonesië zal meer dan ooit het karakter dragen van een slag in de lucht. Valt er aan een gesprek met Indonesië nu niet te ontkomen? Wij zouden niet we ten waarom er nu plotseling moet wor den gepraat. Zeker, we zijn van een ge sprek met Indonesië geen tegenstander, maar onderwerp en doel van het gesprek zal ook nu de Nleuwguinese zelfbeschik king moeten zijn. Niet veranderd Is, dat Indonesië als zo danig met Nieuw-Guinea niets uitstaande heeft. De omstandigheid, dat het destijds met Nieuw-Guinea in een administratieve eenheid was ondergebracht, kan nauwe lijks als een grond worden beschouwd waarop men een aanspraak als deze ver mag te funderen. Wat Nieuw-Guinea aangaat, Nederland had de taak die het op zijn weg had ge vonden, om namelijk de bevolking van Nieuw-Guinea naar de zelfbeschikking te leiden, willen overdragen aan het lichaam dat daarvoor in aanmerking scheen te komen, te weten de V.N. Nu dezen die taak niet willen overnemen, Is daarmede de taak zelve niet komen te vervallen. Zij blijft wat zij is en waar zij is. Trouwens, reeds hebben wij gesteld, Ne derland droeg zijn taak niet over uit on macht, maar als bewijs van onbaatzuch tigheid in een moeilijke internationale situatie. Dat bewijs van onbaatzuchtig heid is thans als zodanig geleverd. Ook kan hetzelfde plan-Luns op elk willekeu rig ogenblik weer van kracht worden. On der deze omstandigheden zal voor dit mo ment Nederland het leiden van Nieuw- Guinea naar de zelfbeschikking als een eigen roeping moeten zien. Hopen wij, dat het daartoe onder eigen burgers niet langer die wankelmoed'glieid zal aantreffen, die op de ontvangst van het plan-Luns bij dc V.N. duidelijk ten kwade heeft ingewerkt. Advertentie MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's Zondag 3 december INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE te Amsterdam T?EN actieve depressie die zich gisteren ■*-* op het midden van de oceaan begon te ontwikkelen, trok vanmorgen noord-lerland in oostelijke richting. In ons land deed zij de zuidwestelijke wind sterk aanwakkeren, terwijl een uitge strekt regengebied zich over ons land uitbreidde. De storing bracht zeer zachte lucht mee, waarin vannacht in Engeland reeds temperaturen van 11 graden voorkwa- De depressie zal in snel tempo over de Noordzee naar Denemarken trekken. Aan de achterzijde ervan komen wes telijke tot noordwestelijke winden voor, die koudere lucht aanvoeren. De winden zijn achter de depressie echter niet zo krachtig als aan de voor zijde. Een secondair front kan ook morgen nog enige regen veroorzaken. Het weer blijft dus onbestendig. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dan regen en een stormachtige tot krach tige zuidwestelijke wind. Later afnemen de en naar west of noordwest ruimende wind, mogelijk enkele opklaringen en iets minder zacht (Opgemaakt 11.15 nnr). Tendens stationair ZON EN MAAN Vrijdag zon op 8.25. onder 16.33 uur; maan op 0.38, onder 14.04 uur. 8 december Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur s !s IS lil elektrische trein". T7EN SPECIAAL rijtuig uit welkomd door reizigers, con- was, hoe kan het ook anders: hU zich Spanje, getrokken door ducteurs en restaurateurs. De een Indrukwekkende rangeer- hem door de Spoorwegen toe- locomtief, stopte gisteren gevoegde begeleider, de heer langs het tweede perron in C. Koens, ging hem voor naar 's-Hertogenbosch. Toen de een rustige coupé, waar de schuifdeuren waren geopend, bejaarde man eerst gloednieuwe flu- gen het razend druk met het gouden versiersels. Uit gemel- optnln,. Z(J wtrd.n h.rttlUk """""l, "U nnivinvon Piet dook W ?r om een dienst- ontvangen Op het station in Utrecht TO, U1CII„. werd het Spaanse gezelschap pet zonder klep was gebouwd, J'c£roet door de stationschef in speelgoedjes haalde. De be loning was een veelstemmig .Sinterklaas kapoentje", ten, gevolgd door zijn onaf- koffie accepteerde de bisschop scheideljjke Piet. De goedhel- pas na lang aarzelen, omdat llgman begaf zich met zijn hij ervan overtuigd was, dat gevolg naar de trein voor deze consumptie slechts een Utrecht, de eerste van een spierinkje was waarmee men -«•- iange reeks, die de oude bis- een kabeljauw wilde vangen, z,ch vo1 over*ave aansloten, schop de komende weken zoals hij wijsgerig opmerkte. Sinterklaas maakte zo mo ll"-!..™16 sP°orlraiecten Ml Toch Informeerde hij vrlende- gelijk een nog Imposantere in- naar de hartewens van druk dan in andere Jaren. Spe- zijn sneeuwwitte haren. had nog 1 bezoekje lokettlstes, brengen aan de hU Het nieuws van de aanwe- - by-"öoï"dë êndërë"p.Ur»i,rs d' s">' d"d lreln lopend vuurtje de ronde door de teln, met het gevolg, ke week dat moeders met huilende, namelijk verlegen en vrijmoedige kinde- grote drommen toe- De Sint werd hartelijk ver- de goede gever. Het antwoord ciaal voor desa treinreis bad stroomden. Sint «a Plet kre- De Sint heeft nog een druk- de boeg. HU is plan. de eerst komende dagen praktisch alle spoorwegtrajecten een keer af f leggen. Tpenburg Belde gh bew gh bcw onbew regen gh. bcw

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1