Mr. Van Riel kreeg geen antwoord op vraag Falend Jong Oranje kreeg flink klop Zaterdags vrij? Staat hele kabinet achter plan-Luns Tweede Kamer royaal voor werkende vrouw Kabinet bevindt zich wel bij deze samenstelling meubelen die gezien mogen worden Ambonezen mochten in vrijheid vertrekken Regering wenst geen afstand te doen van zelfbeschikkingsrecht MEUWE.LEtDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 Op] Kapitein verliest tijdelijk zijn bevoegdheid De Raad voor de scheepvaart heeft de 47-jarige kapitein E. R. E. uit Delf zijl de bevoegdheid voor de tijd van negen maanden ontnomen om als kapi tein op zeeschepen te varen. De Raad is van oordeel dat alle schuld van de aanvaring met het m.s. Evertsen met het m.s. Favoriet, op 24 juni van dit jaar tijdens mist in het Kanaal, bij kapitein E. van de Favoriet ligt. De kapitein van de Evertsen heeft, zo meent de Raad, geen schuld aan de aanvaring. B. de motivering van de straf voert de Raad aan dat kapitein E. bij zeer slecht zicht met volle kracht heeft gevaren zonder uitkijk voor of op de brug.. nieuw Ambonezen naar Indonesië Met het Italiaanse s.s. Fair Sea is gis termiddag een derde groep van 287 Am bonezen naar Indonesië vertrokken. Bij hen is de leider van de Saamipartij, de heer Siwaletta, die via overleg met de Indonesische president Sukarno de basis heeft gelegd voor de terugkeer naar Indonesië van de Ambonezen, die dit wensen. Het gaat hier om een minderheid. Bij het vertrek wer dniemand toege laten. Dit geschiedde, zo deelde het mi nisterie van maatschappelijk werk mee, om te vermijden dat Indonesië de repa triëring van verdere groepen zou afwij zen. Er wordt daarom ook zo min moge lijk ruchtbaarheid aan het vertrek der groepen gegeven. De repatriëring is ledig een zaak van de Indonesische gering, die in deze door haar ambassade in Brussel wordt vertegenwoordigd. De groepen worden dan ook door de Indo nesische autoriteiten samengesteld. Londense taxichauffeurs hbben be sloten vandaag en morgen te staken uit protest tegen nieuwe kleine taxi's (Re- nault-Dauphines), rie tegen lagere ta rieven rijden. (Van onze parlementsredactie) MINISTER-PRESIDENT De Quay heeft gistermiddag in de Eerste Kamer geen antwoord willen geven op een pikante vraag van WD- fractieleider mr, H. van Riel. Deze informeerde (bij de replieken van de algemene politieke beschouwingen) of het kabinet unaniem achter het N.-Guinea-beleid staat en of er tijdens de voorbereiding en indiening van het plan-Luns ook sprake was van unanieme afwijzing door de regering van bilateraal overleg met Indonesië. Prof. De Quay vond het niet juist zo'r vraag te stellen. Zijn opvatting was, dal als het kabinet een besluit heeft geno de niet-leden van de regering niet behoren te vragen of het kabinet homo geen handelde. Hoe de beslissing tot stand is gekomen en of er misschien drie, of zes ministers tegen waren, doet niet terzake. Het plan-Luns was een ka binetsbesluit, waarbij alle ministers zich hebben neergelegd, want allen zijn mers blijven zitten. Uit dit antwoord dat geen antwoord was, werd het de Kamer al met al duidelijk, dat het plan-Luns slechts een meerderheidsbesluit en geen unanieme beslissing van het kabinet was. Ware dit laatste wel het geval geweest, prof. De Quay zou het zeker hebben ge zegd. Gistermiddag ging met name de zitter van de socialistische Eerste-Kamer- fractie ir. H. Vos nogal uitvoerig i: het betoog, dat de minister-president 's morgens over de kwestie N. Guinea had gehouden. De heer Vos noemde dit betoog „een stap terug" vergeleken bij het memorandum, dat Nederland op 3 vember aan de V.N. heeft voorgelegd. In dit stuk werden slechts drie keuzemoge lijkheden voor de Papoea's genoemd: t.w aansluiting bij Indonesië, volledige onaf hankelijkheid of aansluiting bij Austra lisch N. Guinea. Maar nu zegt de minis ter-president dat deze volgorde geen voorkeur tot uitdrukking brengt en Winkel te Winschoten opgegaan in vlammen In het centrum van Winschoten is gisteravon een felle brand ontstaan het bedrijf van de heer B. G. Meijer uit Oude Pekela, een zaak voor woning inrichting en beddcgoed. Het vermoe den bestaat dat de brand is ontstaan in of door de met olie gestookte hetelucht- vcrwarmingsinstallatie. De -aangrenzende percelen liepen brand- en waterschade op. De heer Meijer was tegen brandscha de verzekerd. Hij schatte de waarde van de in het pand aanwezige hoeveel heid goederen op zeker twee ton. In het pand was ook de woning van de bedrijfsleider. Er is vrijwel niets gered. systeem op het inkomen zo zwaai Nederland, aldus mr. Van' Leeuwen. De heer Kieft vroeg maatregelen ten gunste van weduwen en weduwnaars met ongehuwde kinderen. T^ANMIDDAG zou de Tweede Kamer beslissen over de belasting veria- ging voor de gehuwde werkende vrouw. Toen gistermiddag de beraad slagingen werden gesloten, leek het niet onwaarschijnlijk, dat het wets ontwerp uiteindelijk iets gunstiger bepalingen zal bevatten dan staats secretaris Van den Berge had voorgesteld. De bewindsman ontraadde overigens deze wijzigingen, die werden voorgesteld door de heren Kieft (a.r.) en Peschar (soc.). Belastingverlaging valt in goede aarde Het wetsontwerp beoogt een onbil lijkheid in de belastingheffing op het inkomen van de gehuwde werkende vrouw weg te nemen. Voor de belas tingaangifte zal volgens het wets ontwerp dit inkomen mogen worden verminderd met een derde van het totale salarisbedrag. De vermindering bedraagt ten hoogste f 2000 en mini maal f 500- Voor het geval de echtge note meewerkt in het bedrijf van haar man, zoals in de landbouw- en middenstandsbedrijven veelvuldig voorkomt, mag zij haar inkomen stellen op f 2250. Over de in het wetsontwerp genoem de bedragen liepen de meningen in de Kamer nogal uiteen. Alle sprekers be tuigden hun erkentelijkheid voor de in diening van het wetsontwerp, maar wat betreft het inkomen, dat de in het be drijf van haar man meewerkende vrouw mag opgeven, vonden vooral de heren Kieft (a.r.) en Van de Wetering (c.h.), dat dit bedrag op f 3000 zou moeten worden gesteld. De heer Kieft diende hiertoe een amendement in. Het werd mede- ondertekend door de heer Lucas (kath.v.). Staatssecretaris Van den Berge adviseerde de Kamer, dit amen dement te verwerpen en betwijfelde, of het aan de middenstandsbedrijven voordeel zou opleveren. Ook het minimumbedrag van vijfhon derd gulden, waarmee de gehuwde wer kende vrouw haar inkomen mag ver minderen, was naar de mening van en kele sprekers te laag. De heren Van de Wetering en Kieft voelden er veel voor, dit bedrag op duizend gulden te bren gen. Dr. Van den Berge zette omstan dig zijn bezwaren hiertegen uiteen. Ten dotte koos de socialist Peschar de mid denweg. Hij diende een amendement in, waarin als minimumbedrag f 750 wordt voorgesteld. Ook dit amendement werd door de bewindsman ontraden. Evenmin enthousiast was staatssecre taris Van den Berge over een ander amendement-Peshar. Dit had tot strek king, het gereduceerde inkomen van de gehuwde werkende vrouw te laten mee tellen bij de vraag, of men voor belas tingaftrek wegens buitengewone lasten in aanmerking komt. Over al deze amen dementen zou vanmiddag worden ge stemd. De onverdeelde instemming met de vermindering van de belastingdruk op het inkomen van de gehuwde werkende vrouw nam niet weg, dat dr. Lucas zich nog gedrongen voelde, zijn traditionele bezwaren tegen het belastingstelsel nog eens te laten horen. De heer Van Leeuwen Gib.) noemde de steile progressie „staatsvijand num mer 1". Nergens ter wereld is de ar- beidsbereidheid van de gehuwde vrouw zo gering en nergens is het belasting- vendien andere mogelijkheden niet uit sluit. Zijn dan via het memorandum de V.N. niet beïnvloed en onjuist voorge licht De heer Vos vond het allemaal maar miserabel. Deze kwalificatie kon prof. De Quay niet aanvaarden. Hij wees erop, dat in de slotpassage van het memorandum op ba- i/an het zelfbeschikkingsrecht elke keuzemogelijkheid voo de Papoea's uit drukkelijk was opengelaten. Dat is lo gisch, want als men het zelfbeschikkings recht volledig aanvaardt, kan men zich niet op prioriteiten ten aanzien van de keuze vastleggen en bepaalde mogelijk heden buiten de drie genoemde gaan uit sluiten. Wat de Brazzaville-resolutie be treft: beide onderdelen daarvan heeft Nederland aanvaard. Berghuis-Van Riel A.R.-fractieleider dr. W. P. Berghuis nam bij de replieken stelling tegen de kritiek, die de heer Van Riel op het a.r pleidooi voor een open gesprek met In donesië had geleverd. De liberale fractie leider had van een „volkomen onpoli tieke gedachte" gesproken, maar de heer Berghuis meende dat als een onpolitieke gedachte politieke betekenis krijgt, ook niet meer onpolitiek kan worden ge noemd. De a.r. hebben volgens hem de ge dachte van het open gesprek bewust ge lanceerd en daarmee een politieke daad gesteld. Zij betreuren het, dat de rege ring daar nog niet op heeft ingehaakt, maar de gedachte geven zij niet prijs. Dat de regering zich met de strekking van de Brazzaville-resolutie akkoord heeft verklaardhad. de heer Berghuis goed gedaan. De heer Van Riel bleef bij zijn stand punt. dat de door de a.r. beoogde tege moetkoming aan Indonesië „politiek verstandig" was, gezien het moment waarop de a.r. er mee voor het voetlicht kwamen. Goede betrekkingen met Indo nesië zijn zeer toe te juichen en de ge dachte van een gesprek kan een nuttige schakel zijn, maar het gaat er maai die schakel op de juiste plaats aa brengen. De heren Van Riel en Berghuis v, het voor wat betreft N. Guinea over dat het, staatsrechtelijk gezien, zee vraag is of met de indiening van ee verstrekkend voorstel als het plan-Luns vooruitgelopen mocht worden op een De Quay an twoordde Eerste Kamer: (Van onze parlementsredactie) „Ik kan de heer Pollema (c.h.) zeg gen, dat het kabinet zich b(j de huidige samenstelling wèl bevindt. Het heeft het gevoel, dat het past bij de meerderheid van de Staten-Generaal. Dit gevoelen is na gisteren nog versterkt." Dit zei gisteren de mkiiister-presidenit De Quay bij de beantwoording van de sprekers die gisteren tijdens de alge mene politieke beschouwingen het woord hebben gevoerd. Prof. De Quay erkende, dat bij acuut oorlogsgevaar de regeringsverantwoor delijkheid op een zo breed mogelijke basis moet rusten. Daartoe geeft echter de internationale toestand nog geen aan leiding. De civiele verdediging besprekend deelde de bewindsman mee, dat volgend jaar 400 schuilkelders van elk 100 per sonen zullen worden gebouwd. Met enige verwondering had prof. De Quay kennis genomen van het betoog van de heer Kropman (kath.) over de verhouding parlement—regering. De K.V.P.-fractieleider dient toch wel het principiële verschil tussen dit kabinet en dictatoren in het oog te houden. Wat mr. Pollema's (cJi.) betoog over een eventueel uitstel van de verhoging der vennootschapsbelasting betreft: de regering hoopt dat het bij een hypothese zal blijven en dat spoedig in de Eerste Kamer over het voorstel van gedachten kan worden gewisseld. Over minister Zijlstra's in de Tweede Kamer uitge sproken „onaanvaardbaar" zei prof. De Quay, dat men van de regering niet kan De minister van sociale zaken en volks gezondheid dr. Veldkamp overweegt met een interim-regeling voor de beidsongeschiktheids-verzekering te ko men. Hjj zal hier bij de behandeling zijn begroting nog nader op ingaan. V. d. Putten De zaak-Van der Putten kan het beste bij de behandeling van de defensiebe groting aan de orde worden gesteld. Minister Visser heeft bij het ontslag geen twijfel laten bestaan over de exacte be weegredenen van de beslissing. De heer Van der Putten heeft nu beroep aange tekend bij het ambtenarengerecht. „Ge zien dit feit en gezien de volledige be reidheid van minister Visser om ver antwoording af te leggen tegenover het parlement, meen ik dat de heer Van Riel (lib.) er niet aan hoeft te twijfelen dat in de zaak de onderste steen boven zal komen," aldus de minister-president Hij deelde mee, dat er tussen de Tweede Kamer-commissie voor defensie nister Visser contact is geweest over de zaak-Van der Putten. Over de zaak-Stalmann zal minister Marijnen mededelingen doen zodra het onderzoek van de Duitse autoriteiten is afgesloten. De minister-president betreurde het zeer, dat de oude Franse plannen inzake politieke integratie weer zijn opgedoken en nu zelfs weer in de verdrag. De regering is er niet over te spreken, dat Frankrijk kennelijk niet ziging van de bestaande constitutionele situatie. Vermeld zij tenslotte, dat de heer Pol lema (c.h.) met het oog op het dreigende oorlogsgevaar opnieuw pleitte voor een nationaal kabinet. Het leek hem een aan trekkelijke gedachte nu reeds een soort .schaduwkabinet" te vormen. Prof. De Quay wees dit echter af. Hij meende dat verbreding van de kabinetsbasis met het oog op de internationale toestand al leen maar onrust zal verwekken. Verolme zal werf bouwen in Peru (Van een onzer verslaggeversa Scheepsbouwer C. Verolme verwacht /er enkele dagen de definitieve goed keuring voor de bouw van een werf bij de havenstad Callao in Peru. De senaat Peru heeft zich reeds enige tijd ge leden akkoord verklaard met de vestiging Verolmewerf (de zevende). De heer Verolme verwacht, dat ook het congres zijn fiat aan het voorstel zal ge- De bouw van de werf zal ongeveer een jaar duren. Het Verolmeconcern zal een bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden i het project investeren. Op de werf in Callao, de haven van de hoofdstad Lima, kunnen per jaar vier schepen worden gebouwd. De maximale grootte van de schepen is twintigduizend ton. De heer Verolme deed deze mede delingen vanmorgen tijdens een perscon ferentie na de officiële overdracht van de bulkcarrier Aubade. Voorstel-Vos (soc.) na toezegging ingetrokken (Van onze parlementsredactie) Minister-president De Quay heeft gis termiddag Ln de Eerste Kamer meege deeld, dat hij na de terugkeer Luns uit New York met het kabinet overleg zal plegen over de vraag hoe de Staten-Generaal op korte termijn kunnen worden ingelicht over het N.- Guinea-beleid. Of er een regeringsver klaring kan worden afgelegd, zal even- na de komst van mr. Luns kunnen worden besloten. Na deze mededeling trok ir. H. Vos (soc.) zijn voorstel in om de tweede ter mijn van het Eerste-Kamerdebat volgende woensdag te doen plaatsvin den als het kabinet zal beschikken de door mr. Luns verstrekte gegevens. De Kamermeerderheid had tevoren dit voorstel afgewezen. Men achtte al te grote haast bij het doen van mededelin- gewenst. De regering moet zich rustig kunnen beraden. Bovendien be hoort de Tweede Kamer het eerst te vernamen wat het standpunt van het kabinet is. Zowel door minister-president De Quay als door enkele sprekers werd in dit verband ook aandacht gevraagd voor de volgeboekte agenda van minister Luns. Tengevolge van een val van de trap is gisteren de alleenwonende 86-jarige mevrouw A. C. W. Kasteel-ten Sande i haar woning aan de burgemeesterlaan te Driebergen overleden. Door de melk boer, die geen gehoor kreeg, werd zij in de loop van de morgen ontdekt. Ujpest-Ajax 3-1 In een wedstrijd voor de achtste finales in het toernooi om de Europese beker >or bekerwinnaars heeft Ujpest woens dag te Boedapest met 31 gewonnen van Ajax. Bij rust leidden de Hongaren met 10. Hoewel Ajax de eerste ontmoeting met 21 had gewonnen, gaat Ujpest door een beter doelgemiddelde over naar de kwart- Nieuw zwemrecord voor Jan Jiskoot De Merwedc-zwemmer Jan Jiskoot heeft in het Dordrechtse Sportfondsenbad een geslaagde aanval gedaan op het Ned. record 200 meter rugslag (25-meter-baan). lij zwom de afstand in 2 min. 22,5 sec. bleef daarmee ruim anderhalve sec. beneden het oude record, dat sinds april 1957 met 2.24.2 op zijn naam stond. De drie tijdwaarnemers drukten resp. 2.22.4; 2.22,5 en 2.22,5 af. Gerrit Korteweg zal niet meer zwemmen Tengevolge van een ernstig auto-onge- uk is de zwemcarrière van Gerrit Korte weg plotseling afgebroken. Enkele weken geleden is hij op weg naar Berlijn met de auto, waarin hij als lifter meereed, over de kop geslagen. Korteweg brak daarbij een aantal ribben, die allen in zijn rech ter long drongen. Hij is thans vrijwel her steld, doch zijn longcapaciteit is met een derde afgenomen. Het is daardoor uitge sloten dat de vlinderslagkampioen de wedstrijdsport zal kunnen voortzetten. Tsjechoslowakije won van Schotland: 4-2 Tsjechoslowakije heeft zich woensdag verzekerd van een plaats in de eindron- van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1962. Na verlenging wonnen de Tsjechen te Brussel de beslis singswedstrijd tegen Schotland met 4—2. Bij rust leidde Schotland met 10. De reglementaire speeltijd werd afgesloten een gelijke stand (22). Met één Afternoon thee builtje maak ik een héérlijke pot thee voor heel de familie. En lekker dat ze is (Van onze sportredacteur) De duizenden die anders de tri bunes van het Feijenoordstadion in Rotterdam bezetten, hebben gister avond een fijne neus gehad. Het handjevol toeschouwers (waren er wel 3000?) dat nog enig vertrouwen Bezoek dan de toonzalen van Eltink - geniet van een rijke kollektie Vraag de katalogusB 16 „Woonkunst uit Wijchen" of „Direktie en kantoormeubelen"!. 16 ELTINK MEUBELEN Mej. Klompé sprak bijna drie uur (Van onze parlementsredactie) A LLE AMBONEZEN, die naar Indonesië terugkeerden, zijn in volle vrijheid vertrokken. Dit verklaarde minister Klompé gisteravond in de Tweede Kamer, toen zij haar begroting van maatschappelijk werk voor 1962 verdedigde. De bewindsvrouwe deelde mee, dat zij elk gezin, dat wilde vertrekken, een verklaring had gevraagd. Zij heeft geen aanleiding gezien, de leider van de vertrekkende Ambonezen, de heer S. Siwalette, te dwingen, mee terug te keren. Met enige ontzetting riep zij uit: „Waar gaan wij naar toe, als men in deze Kamer dergelijke eisen stelt met betrek king tot de vrijheid van een burger!" De heer Siwalette moest niet het gevoel hebben, dat hij zich hier in een gevangenis bevond. Overigens is hij gisteren met ongeveer tweehonderd Ambonezen naar Djakarta scheep gegaan. Premier De Quay in Senaat: (Van onze parlementsredactie) TAE regering blijft ook na de ontknoping in New York bereid het voor- stel-Luns gestand te doen. Zij is ook bereid daarover in discussie te treden. Maar zij is niet bereid afstand te doen van het zelfbeschikkings recht der Papoea's. De V.N. verlangen dat ook niet van ons. Drieënvijftig landen hebben immers uitdrukkelijk vóór de Brazzaville-resolutie waarin het zelfbeschikkingsrecht was verankerd gestemd, waaronder veertien Afrikaanse landen. Dit zei gisteren minister-presi- Over de huisvesting var. de Ambone zen zei mejuffrouw Klompé, dat het be leid enerzijds moet zijn gericht op het bieden van een volwaardige positie in de Nederlandse samenleving, terwijl de Ambonezen anderzijds gereed moeten blijven, terug te keren naar hun vader land. De verhuizing uit woonoorden naar woonwijken wordt bepaald door de noodzaak, slechte woonruimte door be tere te vervangen. Het woonwijkenplan omvat 2500 woningen in wijken. Sommige gemeenten weigeren echter, specifieke Ambonezenwijken te stichten. Zij vinden iets dergelijks een onnedcr- lcndse woonvorm. Uiteindelijk zijn vijf tig gemeenten bereid gevonden, Ambo nezen in speciale wijken te huisvesten. Er zijn nu nog duizend woningen de huisvesting van Amboncse gezinnen nodig. Omdat nauwelijks nog gemeenten bereid zijn, gesloten wijken te aan\ den, moeten deze duizend gezinnen in verspreide woningwetwoningen worden ondergebracht. Met name de heren Van Bennekom (ar.) en Scheps (soc.) had den op deze spreiding kritiek geoefend. De minister herinnerde er echter aan, dat er Ambonezen zijn, die graag buiten de wijken willen wonen. Mejuffrouw Klompé, die meer dan twee en half uur nodig had voor haar antwoord, was nogal geëmotioneerd, toen z(j sprak over het Ambonezen- beleid. De heer Van Dis (s.g.) werd zelfs bet slachtoffer van een minis teriële toomuitbarsting, omdat hij naar de mening van mejuffrouw Klompé ten onrechte kritiek had ge oefend op een van de woonoorden. Wat het taalprobleem bij het onder ijs aan de Amboncse kleuters betreft, minister Klompé wees de heer Scheps erop, dat het vertellen slechts een klein onderdeel is van het kleuteronderwijs. Belangrijker zijn spel en expressie. Er zijn scholen in de woonoorden, maar eel ouders geven de voorkeur aan scho en in de dorpen. De minister beloofde overigens, het taalprobleem te zullen onderzoeken. Tot de heer Van Bennekom zei me juffrouw Klompé. dat zij de Interker kelijke Commissie voor Contact Ambon- Nederland (ICCAN) geen subsidie ver leent, omdat deze organisatie, die veel nuttig werk doet, dan het vertrouwen bij de Ambonezen zou verliezen. De organisaties van Ambonezen staan na melijk zeer wantrouwend ten opzichte van alles, waarmee de regering zich be moeit Wat de aanpassing van de buitenland se (m.n. Spaanse en Italiaanse) arbeiders aan de Nederlandse samenleving betreft, in de IJ-mond loopt dit het beste. Daar kunnen dc buitenlanders verkeren in een eigen milieu. In andere streken ligt dit moeilijker. Men zal plaatselijke ver betering moeten zoeken, aldus mejuf frouw Klompé. De begroting werd aangenomen. dent De Quay toen hij in de Eerste Kamer de dinsdag over Nieuw- Guinea gestelde vragen beantwoord de. Hij meende, dat vooral ook de positieve houding van de Verenigde Staten ten opzichte van het zelfbe schikkingsrecht onze positie heeft versterkt, met name ook voor wat betreft de militaire bedreiging Nieuw-Guinea. Prof. De Qauy zei. dat de regering met haar voorstel aan de V.N. doelbe wust heeft gestreefd naar de meest strik en precieze uitvoering van letter en geest van alle beginselen en regelen die zijn vervat in hot Handvest der V.N. in de V.N.-resoluties over de dekoloni- lisatie. Het is nauwelijks 36 uur gele den. dat de stemmingen in New York plaats hadden cn minister Luns s verslag het kabinet met grote be langstelling uitziet is nog niet terug. Prof. De Quay moest zich dan ook beperken in zijn uiteenzetting ove te volgen gedragslijn. Wel wilde hy namens het kabinet nog eens duidelijk zeggen, dat de regering rich in het verdere N. Gulnea-beleid lu alle openheid bl(Jft stellen op de begin selen die ten grondslag liggen aan het voorstel-Luns. De regering bl(Jft bereid om aan alles wat in het voorstel is gelegen uitvoe ring te geven. ZU weet zich daarbij door de overgrote meerderheid van het par lement gesteund. Ook de nadere uitwer king ervan in de Brazzaville-resolutie aanvaardt de regering. De V.N. hebben nu een commissie Ingesteld, die moet toezien op da dekolonllisatie. Het werk van deze commissie moet worden afge wacht. „Wij moeten aanvaarden, dat wij te dezen niet voorop hebben kunnen lo pen." aldus de minister-president. Hij wees er nog eens op, dat het Neder lands vooi'stel niets wilde blokkeren, zich openstelde voor elke structuur die het zelfbeschikkingsrecht waarborgt. Prof. De Quay liet ir. Vos (soc.) ten. dat het nadere memorandum Nederland aan de V.N. niet limitatief ook niet getuigt van een bepaalde Nederlandse voorkeur, waar het als keuzemogelijkheden voor N. Guinea ach tereenvolgens stelt: aansluiting bij In donesië, volledige onafhankelijkheid en aansluiting bij Australisch N. Guinea Het memorandum is ook niet limitatief wat betreft een eventuele keuze de bevolking voor aansluiting bij Nederland of Australië. Erkenning het zelfbeschikkingsrecht impliceert, dat geen enkele mogelijkheid wordt uitge sloten. Van buitenaf mag geen prioriteit worden opgedrongen. De bedoeling het memorandum was o.m. duidelijk te maken, dat het plan-Luns niets in de v/eg legt aan eventuele aansluiting van N. Guinea bij Indonesië. Prof. De Quay vestigde er nog de aandacht op. dat in de V.N. onder ..self-determination" steeds het externe zelfbeschikkingsrecht wordt verstaan. Ten slotte wijdde de minister-president aandacht aan de kritiek, dat het plan- Luns geen rekening houdt met het be staan van een conflict met Indonesië In de V.N., zo zei hij. is van Nederland se zijde gestcld( dat (en waarom) de uitvoering van het Nederlandse plan een positieve en belangrijke bijdrage levert aan het doen verdwijnen van het conflict met Indonesië. Aan de Brazzaville-resolutie die voorzag in onderhandelingen met Indonesië zou den wij loyale uitvoering hebben gege- Voorts stelde prof. De Quay nog. dat de regering via de vaste Tweede-Kamer commissie van buitenlandse zaken wist, dat ze op voldoende steun van het par lement kon rekenen. Hij wilde overigens niet uitsluiten, dat nog eens gebruik zal worden gemaakt van de procedure comité-generaal (besloten Kamerverga dering). TWEEKAMP DAMMEN OPNIEUW REMISE De twaalfde partij in de tweekamp or het wereldkampioenschap dammen tusse de Russen Tsjegolef (titelhouder) en Koe- perman is dinsdag in Vilnius na 51 zet ten in remise geëindigd. De stand is nt 1311 in het voordeel van Koeperman. Ei*, bekervoetbal In een „replav" voor de tweede ronde van het toernooi om de F.A.-cup heeft Oldham Athletic woensdag op eigen terrein na verlenging met 42 gewonnen van Chesterfield. In de derde ronde speelt Oldham uit tegen Bristol Rovers. had gesteld in het elftal van Jong Oranje en een goede wedstrijd ver wachtte tegen de Engelse jeugd, is teleurgesteld naar huis gegaan. Er kon na afloop niet eens een applausje overschieten voor de na rust prach tig voetballende Engelse jongeren, die uiteindelijk dik verdiend met 52 wonnen. In de eerste helft had Jong Oranje met open aanvallen die in vrij hoog tempo werden uitgevoerd ook al was Berg- holtz door zijn te individualistisch spel vaak de rem nog lange tijd het initia tief. Dit resulteerde in een zeer verdien stelijke 11 ruststand, waarbij we nog gaarne aantekenen dat er bovendien een stevige hand vol prachtige kansen zijn geweest om een voorsprong te nemen. Ze werden echter gemist cn toen de knapen Billy Wright direct na de hervatting i fel van leer trokken werd Jong Oranje spoedig teruggedrongen. Het bleek namelijk in de eerste plaats dat de Engelsen veel beter konden voet ballen dan zij voor rust hadden gedaan, dat zij technisch stuk voor stuk uitste kend geschoold waren, over een perfecte lichaamsconditie beschikten en in een veel hoger tempo konden handelen dan de Nederlanders. In de tweede plaats kwamen toen op pijnlijke wijze de tech nische tekorten van de Oranje-jeugd aan het licht. Vooral in de achterhoede werd met uit zondering van rechtsback FlinkevleCigel zwak gespeeld. Speciaal de potige cioel- Van Zoghei, de reserve-doelman van het Ned. elftal faalde volledig en had in menig doelpunt schuld. Dat had hij ook aan het eerste dat reeds in de vierde minuut uit een derde achtereenvolgende corner werd gescoord door midvoor Farmer toen de bal via de paal en de handen van Van Zoghei in het veld sprong (01). Verdiend gelijk Even had Nederland moeite over de teleurstelling heen te komen, maar goed opgetrokken door de prachtig spelende linkshalf Schrijvers cn dc eveneens goed voetballende Borghuis kwam onze jeugd steeds verder in het offensief waarbij de rappe Nuninga en de actieve Visschers zich roerden. In de 18de minuut kwam de verdiende gelijkmaker na een knappe pass van Schrijvers. Van Miert zette keurig voor cn toen Visschers de bal terugkopte naar Nuninga schoot deze be heerst in (11). Met verrassende passes waarbij de En gelse kanthalves te vaak mistasten, kwa- er voor Jong Oranje nog verschei dene kansen, maar enerzijds hield Berg- holtz het spel teveel op en anderzijds sloeg keeper Grummit een knappe kopbal in Visschers naast en gingen schoten m de NAC-midvoor en v. d. Lugt naast Tijdens de rust schijnt coach Wright jn mannen wel het een en ander to hebben gezegd, want het élan en de be kwaamheid waarmee de Nederlandse jeugd in de tweede helft van de mat werd gespeeld was verbluffend. De soepel spe lende Engelsen drukten onze defensie met prachtige dieptepasses keer op keer omver en in een kwartier tijd werd de match toen beslist Snel beslist In de 11de minuut moest Laseroms bij een misser van Van Zoghei de bal reeds van de doellijn koppen na een schot van Byrne, midvoor van het Engelse elftal. Maar twee minuten later was het wel raak toen midvoor Farmer uit een voor zet van rechts inkopte cn Van Zoghei de bal slechts gedeeltelijk kon raken (12). De Engelsen beheersten het mid denveld volledig, bouwden steeds op nieuw knappe aanvallen op en dat het drie minuten later opnieuw- raak was. kon moeilijk verbazing wekken. Uit een pass van de prachtig spelende linksbinnen Will passeerde Byrne Borghuis zeer handig om daarna de uitgelopen Van Zoghei geen kans te geven (I3). Jong Oranje kreeg hoewel nog zeer actief, geen kans meer aanvallend erg gevaarlijk te worden tegen de met de steeds snel en ver terugkomende kant halves versterkte defensie. Daarom was het verrassend dat het in de 21ste minuut nog 23 werd, toen een knappe pass van Van Miert Bergholtz bereikte die Visschers een niet te missen kans bood. Maar drie minuten later was het be keken toen Will na een fout van dc sloom spelende Villerius ongenadig inschoot cn in de 31ste minuut werd het 25 toen Farmer andermaal snel reageerde op een dieptepass van Will en scheidsrechter Castcleyn niet reageerde op de terecht voor buitenspel appelerende grensrechter Martens. Jong Oranje: d. Van Zoghei (DOS); a. Flinkevleugel (DWS/A) en Laseroms (NAC); m. Borghuis (GVAV)a, Villerius (ADO) en Schrijvers (NAC); v. Bergholtz (Feijenoord). Nuninga (GVAV). Visschers en v. d. Lugt 'NAC> en v. Miert 'Sparta Engeland: d. Grummit; a. Kirkup en Jones; m. Mullery, Labonc en Moore; v. Hill, Byrne, Farmer, Will cn Lc Flem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13