IJQM Gasdruk in Frank rijk net voldoende voor de koffie Zowel Rusland als V.S. hebben middelen voor kolossale verwoesting 5P3 SetterSet f Frankrijk neemt arrestaties in STAKING LEIDDE NIET TOT CHAOS Britse Gemenebest heeft nog de grootste vloot Verkeer en Stedebouw (II) Jja, eeft fcoafce ky Schutkleuren 96 5 TEGEN WINDBUKSEN Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft een schrijven gericht aan de minister van justitie, waarin het meedeelt, dat bij de vereniging vele klachten binnenkomen over het gebruik, dan wel het misbruik van windbuksen voor het doden of het pogen te doden van vogels, vissen en andere dieren, in verband daar mee, nemen wij de vrijheid Uwe Excellentie te verzoeken zo gaat het schrijven verder die maatregelen te willen nemen, welke er toe leiden, dat het voorhanden hebben van een windbuks aan een vergun ning wordt gebonden en voor personen beneden 18 jaar verboden wordt. De Russische burgers waren I In het vraaggesprek zei Kennedy on- il der meer: Ik ben van mening dat de gisteravond voor de eerste maal Sowjetunie en de Verenigde Staten in in hun leven in staat kennis te vrede met elkander moeten leven. In- i dien we er in slagen de komende twin- nemen van het westerse stand", tig jaar de vrede te bewaren, zullen on- punt ten aanzien van het wereld-! ze volkeren aanzienlijk welvarender gebeuren, zoals dat door presi-j dent Kennedy in een vraagge sprek met de schoonzoon van premier Chroesjtsjef, Adzjoebai, hoofdredacteur van het rege ringsblad ,,Izvestia" naar voren werd gebracht. Het interview dat tien kolommen druks beslaat, is zowel in Londen als in Bonn met ingenomenheid begroet en een uitstekende uiteenzetting van het westelijke standpunt genoemd. De Amerikaanse president heeft zelf naar aanleiding van het vraaggesprek een verklaring uitgegeven, waarin hij de hoop uitspreekt, dat het ge sprek zal leiden tot een verdere ver groting van de vrije verbindingen tus sen Amerika en Rusland. Geleerden aten met opzet Strontium 90 Drie geleerden van de radiobiologi sche onderzoekafdeling van de Engelse medische raad in Harwell, met name dr. J. F. Loutit, dr. G. E. Harrison en mr. T. E. F. Carr. hebben een maand lang voedsel en drank tot zich genomen, waarin met opzet radio-actieve neerslag was verwerkt. Gisteren hebben zij deze proef beëindigd. Zij zeggen zich volko men fit te voelen. Zij zouden er wel altijd mee willen doorgaan, als het me nu niet zo vervelend was geweest, zo verklaarden zij. Zij aten in hoofdzaak brood, gebak ken van graan dat op met radio-actief strontium 90 besmette akkers gegroeid was, en dronken melk van koeien die met een oplossing van strontium 85 wa ren ingespoten. De geleerden zijn tevreden over de uitkomst van hun experiment, waaruit volgens hen blijkt dat niemand bang be hoeft te zijn voor de radioactieve neer slag van de Russische superbommen. die komende lente wordt verwacht. Het plan bestaat soortgelijke proeven voort te zetten. Functionarissen V.N. afgeranseld (in Katanga) Met zorg gemaakt... met kennis gekozen met voldoening gerookt..! Advertentie toon uw goede smaak en geef haar nylons in de nieuwe notenkieuren reeds vanaf f 2.50 in geschenk verpakking of als geschenkbon voor 2 paar ar 7 V.A.R. lioog op De Franse regering overweegt de e! kwestie van de arrestatie van enige ui Franse diplomaten in Kaïro voor de Veiligheidsraad te brengen, als pogingen I via de Zwitserse regering om de functi- !- onarissen vrij te krijgen geen resultaat zouden opleveren. Het ministerie van buitenlandse zaken te Parijs heeft in een verklaring de be schuldigingen van Egyptische zijde en de „zogenaamde bekentenissen" niet an- f ders genpemd dan een weefsel van on- waarschijnlijkheden en grove leugens. Twee van de gearresteerde Fransen hebben gisteravond voor de Egypti sche t.v. verklaard dat zij het Franse ministerie van buitenlandse zaken regel matig politieke en economische rappor ten gestuurd hebben, i In Kaïro is vernomen dat bekentenis sen van drie personen die in verband met de beschuldigingen tegen de Franse I diplomaten zijn aangehouden, alsmede het onderzoek zouden hebben onthuld, t? dat er een Frans netwerk van onder- T grondse activiteiten en spionage bestaat, I dat niet alleen in de Verenigde Arabi- I sche Republiek werkzaam is, doch in de gehele Arabische wereld. Er zijn vier Egyptenaren gearresteerd onder wie Adly Andrawes. oud-ambas sadeur van Egypte in Parijs. Staking in Dom. republiek voor 100 pet. De president van de Dominicaanse "F republiek, Balaguer, heeft de buiten- landse pers te San Domingo, dat tot, voor kort Ciudad Trujillo heette, mee- gedeeld dat hij als president zal aftre- I* den als hij ervan overtuigd is dat zijn i aftreden ertoe bijdraagt dat het Domi- dnicaanse volk recht wordt gedaan en de at vraagstukken worden opgelost, dj Balaguer zei dit naar aanleiding van t het succes van de algemene staking waartoe de oppositiepartijen hadden op- iw. geroepen. Deze partijen willen de rege- ring met de staking dwingen de laatste J gevolgen van de dictatuur van de Tru- jillo's weg te nemen. e' Het stakingsparool werd voor honderd procent opgevolgd. De Franse regering overweegt de cM generaal Echevarria, heeft gezegd dat I als de staking niet gauw wordt beëin- re) digd. het leger de macht in handen zal nemen en het economisch leven van het «t land beveiligen. Bonn versterkt leger met 14.000 man De Westduitse regering heeft maatre- u* gelen aangekondigd ter opvoering van I de sterkte van de Westduitse federale 4 strijdkrachten van 361.000 tot 375.000 man. Dit aantal zou volgend jaar be tel reikt moeten zijn. fy De maatregelen omvatten verlenging T van de diensttijd met drie maanden 7 voor 26.500 dienstplichtigen, die op 31 december van dit jaar met groot verlof zouden gaan, en voor 9.200 beroepsmi- W litairen, van wie het dienstverband op U Verschillende data in 1962 afloopt, li Dit is de tweede maal in een jaar. U dat de Westduitse regering de diensttijd |C van haar militairen verlengt. De regering is van plan de getal H sterkte uiteindelijk od 420.000 man t« 1 brengen. Hierdoor zullen de strijdkrach- ten op hun volledige sterkte komen. gelukt gelukkiger zijn. i - - t.- j functionarissen van de V.N. in Kongo 2? Ki'Tedy: willen a, Brit Br|a„ L,rq„harl e„ de Austra- '1 West-Berhjn blijven als de be- Ivan-Smllh die aamaten aan eee diplomatendiner in Elisabethstad. volking ons daar niet wenstj_ wenst onze aanwezigheid. Ik hoop dat de Sowjetunie zich daarbij neerlegt en in het bijzonder het vrije verkeer van en naar West-Berlijn zal willen verzekeren. Hierdoor zullen we een vreedzame rege- in Midden-Europa kunnen bereiken, ■na onze betrekkingen aanzienlijk zullen verbeteren. een vraag van Adzjoebai ant woordde de president: Ik zou met de grootste tegenzin zien dat West-Duits- land over eigen kernwapens de beschik king krijgt. Kennedy zag als oorzaak van de on bevredigende betrekkingen tussen zijn land en de Sowjetunie het feit dat er tot nog toe geen werkelijke vorderin gen zijn gemaakt in de onderhandelin- - over beëindiging van kernproeven dat ook Berlijn en Duitsland steeds ....er moeilijkheden opleveren. Het wer kelijke gevaar schuilt volgens hem hier in, „dat onze landen beide de middelen bezitten voor een kolossale verwoesting. Wij zullen het zwaarst onder een oorlog lijden. Indien wij het vraagstuk realis tisch benaderen, zouden wij komst kunnen bereiken die gen beschermt". Een Amerikaans-Russisch vredesver drag achtte de president niet voldoende: „Wij moeten de vrede ook mogelijk ma ken", zei hij, waarbij hij verwees naar de kwesties Duitsland en Berlijn. Hij zei hierover dat Berlijn door de overeen komst van Potsdam onder controle van :ier grote mogendheden is gesteld. De overdracht door de Sowjetunie van Oost-Berlijn aan Oost-Duilsland was in strijd met dit akkoord, zo zei hij. „De Sowjetunie wil nu- Russische troepen in West-Berlijn legeren, maar zij stelt niet voor troepen van de drie andere mo gendheden in Oost-Berlijn toe te laten". Kennedy stelde voor de toegang tot West-Berlijn onder internationaal beheer te stellen. Over de Amerikaanse troepen in Duitsland zeide hij, dat niet verwacht kan worden dat deze helemaal naar Amerika terug gaan, terwijl de Russen Weer geneesmiddel uit liandel genomen In West-Duitsland is wederom een ge neesmiddel voorlopig uit de handel ge- ;n, het zesde in de loop van enkele n. Dit laatste geval betreft een glu- •preparaat (vervaardigd door Thilo co. te Mainz), waarvan de verkoop door de gezondheidsautoriteiten van de Rijnpalts is verboden. De apotheken, ziekenhuizen en doktoren is gevraagd de voorradige ampullen te vernietigen. Het eerste van de serie afgekeurde geneesmiddelen was, veertien dagen ge leden, het Calcium-thilo. In het weekein de had een fabrikant in Düsseldorf vier preparaten teruggenomen, nadat een dokter in Hamburg op een congres ver klaringen had gedaan over de geboorte van mismaakte kinderen bij moeders, die tijdens de zwangerschap deze midde len hadden gebruikt. huiten gesleurd en beestachtig afgeran seld, zo hebben de V.N. in New York bekendgemaakt. Urquahart moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Urquahart is assistent van Sture Linner. de man die de leiding heeft van de ope raties van de V.N. in Kongo. Ivan-Smith is de vertegenwoordiger van de volkeren organisatie in Elisabeth-stad. Hij ver vangt als zodanig de Ier O'Brien. Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft Sture Linner opdracht gegeven krachtig te protesteren bij de Katangaanse regering. Drie leden van de Oostduitse Volks- politie zijn maandag naar het Westen gevlucht. Zij meldden zich in burgerkle ding aan een grenspost in Hof, Noord- Beieren. Eerder deze week waren via dezelfde grenspost reeds twee leden van de Volkspolitie naar het westen gevlucht. Velen bij moeder Het leek gisteren in de Franse steden wel een landerige zondag tlXlLlS ^GOtGVGlV daar duizenden mensen er de voorkeur aan gegeven hadden thuis te blijven in plaats van de ongemakken als gevolg van de staking by het openbaar vervoer en de nutsbedrijven te trotseren. gen. vlees was niet te verkrij- In Parijs, waar 8.5 miljoen sen wonen, hadden veel geen andere keus dan thuis te blij ven wegens het uitvallen van de trei nen en metro's en de staking bij de busdiensten en taxibedrijven. Voordat het daglicht aanbrak, viel de elektriciteit uit, maar de gasdruk daalde niet zo laag als verwacht was. Vele huisvrouwen slaagden erin toch de ochtendkoffie gereed te krijgen. Na elf uur gedoofd te zijn begonnen om vijf uur de lichten weer aan te gaan. De mensen die vroeg opgestaan waren om op tijd op hun werk te komen heb ben tot hun genoegen niets gemerkt van Nederland op de negende plaats De tonnage van de Japanse koopvaardijvloot is het afgelopen jaar sterker gestegen dan in alle andere landen, zo blijkt uit het statistisch overzicht van 1961 van Lloyd's. De Japanse tonnage steeg met 1.023.000 ton tot 7.954.000. Het meest opvallende op de lijst van grote zeevarende naties is de stijging van Griekenland van de tiende tot de zesde plaats. Griekenland heeft nu een totaal van ongeveer zes miljoen ton bereikt. De Noorse tonnage steeg van 821.000 tot 12.025.000 ton, waardoor het land zijn derde plaats heroverde, die het in 1957 moest afstaan aan Liberia, dat nu op de vierde plaats staat met 10.930.000 ton. Het Britse Gemenebest heeft met ruim 26 miljoen ton nog steeds de groot ste vloot. Amerika komt op de tweede plaats met ruim 24 miljoen ton. De tonnage van het totaal aantal opgeleg de schepen bedraagt naar schatting 2',? miljoen, tegen 5 miljoen ton in 1960. De tonnage van het totaal aantal olietan kers is sinds 1960 met 2.384.000 geste gen tot 43.849.000. Nederland staat op de negende plaats met 4.910.000 ton. De 713.197 ton van België kwam niet op de lijst van ze ventien landen voor. De tonnages van de tien grootste be dragen (in duizenden tonnen bruto) Brit se Gemenebest 26.413; Verenigde Sta ten 24.238; Noorwegen 12.035; Liberia 10.930; Japan 7.954; Griekenland 5.439; Italië 5.319; Frankrijk 5.117; Neder- II and 4.910; West-Duitsland 4.771. de grote verkeersopstoppingen die ge woonlijk ontstaan wanneer iedereen probeert met zijn eigen auto naar zijn werk te gaan. Sommigen kwamen lif tend uit de voorsteden. De verkeerslich ten brandden niet, maar op de belang rijkste kruispunten regelden agenten het verkeer. In de paar bussen die de regering liet lopen, waren over het algemeen plaat sen te krijgen, evenals in de leger- vrachtwagens die op sommige van de buslijnen liepen. Een bus werd door de stakers met stenen bekogeld. In het paleis van justitie vonden de rechtszittingen plaats bij kaarslicht. In donkere kantoren, winkels en café's werd dankbaar gebruik gemaakt van kampeerlantaarns. Bepr De laatste beproeving voor de kan toorbedienden, die zich voor geen kleintje vervaard toonden, was dat de liften niet liepen, zodat zij vele trap- De gasdruk was gisteravond vol doende voor de bereiding van een war me maaltijd daar de stakers in de gas fabrieken in de middag weer aan het werk gingen. Slechts een paar internationale treinen liepen op tijd en slechts zes vliegtui gen van de Air France konden vertrek ken als gevolg van de staking van het grondpersoneel. Andere luchtvaartmaat schappijen ondervonden geen moeilijkhe- Ongeveer tachtig procent van het technisch personeel in de drie Franse atoomcentra was in staking gegaan. In een centrum werd de technici door de regering een arbeidsplicht opgelegd. Buiten Parijs moesten de meeste fa brieken sluiten en in de provinciesteden was het eveneens rustig en donker. In Algiers heeft men ook vier uur zonder gas en elektriciteit gezéten. De 500.000 man die in de nutsbedrij ven en bij de openbare vervoermidde len werken, willen tien procent opslag terwijl de regering niet verder wil gaan dan gemiddeld 2.25 procent. Vol gens dc stakers verdient slechts de helft van de mensen In de gasfabrieken en elektriciteitscentrales 234 tot 390 per maand en verdienen de overigen minder. Zes van de zeven spoorweg- zouden minder dan 430 per ■erdienen. Ir. J. C. H. DROST JS ONS wegen- en stratenstelsel in bereden. Deze verkeersvrije gebieden de wijken in verkeers- zullen ongeveer technisch opzicht, voldoende op de toekomst gebouwd? Bij deze vraag wordt men onvermijdelijk geconfron teerd met een belangrijk aspect in zake verkeer-stedebouw, namelijk of moet worden voldaan aan de wens om met de auto zo dicht mogelijk bij de woning, het liefst tot aan de voordeur, te kunnen voorrijden. Het mo.l°risch verkeer wijde blijkt dan dat veelal het stratenstel- 'Mij sel tussen de woningen zodanig is ontworpen, dat dit inderdaad kan gebeuren. Men zou kunnen stellen dat dit juist ang moeten zijn, dat het merendeel der kinderen zonder verkeersgevaren naar de schol en speelgclcgcnhcdcn kan gaan. In verband met de sprei ding van de scholen in de woonwijk naar levensbeschouwing zal het ideaal wel niet volledig kunnen worden ver kregen. Een dergelijke opzet brengt zich, dat het stratennet voor het is omdat de bereikbaarheid ningen, winkels, scholen den per auto belangrijk meer wint thans echter de gedachte veld, dat de stedebouwkundige opzet de woonwijken dient te verande- door voetgangers zodanig, dat i krijgt, waardoor de auto's meer moe ten omrijden. Dit mag evenwel niet als een groot bezwaar gelden. De hoofdverkeerswegen, welke de woonwijken met het stadscentrum, de andere oonwijken en de autowegen buiten de stad verbinden, zullen daar- ortvel- entegen geheel op de behoeften van de auto moeten worden afgestemd. Dit is het domein van de automobilist. Voor de kruisingen van deze wegen fietsers zijn tun- ian tot i -Jül verkeersveiligheid getwijfeld zijn de kosten van deze t_.. wordt rekening gehouden. Nieuwe idee- nels of viaducten hoog, doch tcrwille i toe nels nodig op bepaalde afstanden. On- worden gelanceerd, waarbij het nen niet belemmerd wordt door het verkeer. Immers, de vloed van mo torrijtuigen in de toekomst zal zeker niet bij de woonstraten halt houden. Daar, waar dc kinderen nu nog re delijk op straat kunnen opelen en vei lig kunnen oversteken op weg naar school, dreigt de auto heer en mees ter te worden in onze nieuwe, gecon centreerd gebouwde, woonbuurten. Dat de snelheid van de auto in de woon straten niet hoog zal kunnen zijn, is een onvoldoende excuus om deze situ atie te accepteren. Uit de ongevallen- cijfers blijkt dat de oorzaak van de verkeersongevallen merendeels bij de bestuurders van de auto's moet wor den gezocht. De auto is en blijft een bron van ge. vaar, ook bij snelheden van 30 lot 40 km. Daarom zal het traditionele ,.dambord"-patroon voor het straten- stelsel moeten worden verlaten. In het belang van de veiligheid van de bewo ners en van de rust en zuiverheid van de lucht bij de woningen zal de auto. mogelijk, moeten worden terug fort van de auto zal, uiteraard bin nen bepaaiae gren- o.a. in de nieuwe steden in Engeland en in Zweden, ziet men goede voor beelden van stede- bouw, waar, door middel van veel woonpaden naar de woongebouwen, de macht van de auto Ir. J. C. H. Drost (1923) ge- boren Ie Mustelkanaal doorliep de H.B.S. en studeerde vervol gens aan de Technische Hoge school tc Delft, die hg in 1950 verliet als civiel ingenieur. Sinds dc beëindiging van zijn studio is hij floor zyn werkzaamheden betrokken bij de stedebouw. Aanvankelijk in Rotterdam, ver volgens in Drenthe en thans als hoofd van de dienst Stadsont wikkeling der gemeente Leiden. de verkeersveiligheid zijn ker verantwoord. In de centra van de woonwijken zal eveneens met de veiligheid van de voetganger rekening moeten worden gehouden. Langs speciale voet- cn fietspaden, welke de hoofdverkeerswe gen door middel van tunneltjes of via ducten kruisen, zal er een rechtstreek se verbinding met de woning-complex en kunnen worden gemaakt. Dit stimuleert een nuttig gebruik van de fiets voor korte afstanden in de wijken. Ook het stadscentrum vraagt om voetgangersgebieden van beperkte om vang, speciaal voor de winkelcentra. In diverse steden wordt daaraan al veel aandacht geschonken. De aan- en afvoerwegen naar het centrum voor het lossen en laden van goederen moet zoveel mogelijk ondergronds geschie den. In de binnenstad van Stockholm zijn interessante vernieuwingsplannen in uitvoering, waarbij het verkeer in diverse etages onder het winkelcen trum wordt „doorgevoerd". Rondom de winkelcentra behoren ruime par- keergelogenheden aanwezig te zijn op loopafstand tot die winkels, Het zou ingeperkt. zijn alle auto's het stadshart een plaats te geven. Er is daarvoor onvol doende ruimte aan wezig. Voor het openbaar vervoer, de tram en de bus, moet daarom in het stadscentrum een belangrijke plaats worden ingeruimd. Het is wel duide lijk dat de stede bouw en het ver keer in een dynami sche betrekking met elkaar staan. De Het verkeer In het algemeen vraagt snelle veranderingen op het gebied Sowjet-spionage met Oost-Berlijn als springplank Zoals ook met de andere technische middelen moeten deze dienstbaar wor den gemaakt aan hogere belangen van de mensen, zoals het lichamelijk en geestelijk welzijn, Daarom zal de stedebouw zich meer bezig moeten gaan houden met de handhaving van de leefbaarheid in de r.ieuwe woonwijken door bepaalde woongebieden uit te sluiten van moto risch verkeer. In deze gebieden liggen dan de scholen, de speeltuinen, de parken, de jeugdcentra en de winkels, welke merendeels vanuit de woningen te voet of per fiets zijn te bereiken zonder verkeerswegen te kruisen. De woningcomplexen dienen op be paalde punten ,.er auto bereikbaar te zijn, nl. waar op ruime schaal par keergelegenheid en stalling voorhanden is. Vanaf deze verzamelplaatsen kan men dan via woonpaden de woning, school of sportveld bereiken. Het spreekt vanzelf dat voor buiten gewone gevalle.., zoals de brandweer, ambulanceauto e.d de voetpaden en fietspaden door auto's mogen worden het verkeer kunnen de stedebouw niet onberoerd laten. Met name kan de stedebouw een belangrijke bijdrage ge ven tot de verkeersveiligheid. De ste debouw van vandaag bepaalt mede de bewoonbaarheid, dus de veiligheid en rust van dc steden in de toekomst. Daarom zullen kosten voor aanleg van viaducten en tunnels niet direct als TE hoog mogen worden afgewezen. Ieder jaar worden er ca. 80.000 wonin gen gebouwd, d.w.z. een stad van ca. 275 a 300.000 inwoners. Het is alleszins de moeite waard aan de crlreersvei- ligheid in deze nieuwe steden een be langrijke plaats In te ruimen. ge zegd dat een Oostduitse officier geheime dienst, die naar het Westen is overgelopen, heeft onthuld dat de in lichtingendiensten van het Sowjetblok Oost-Berlijn „als springplank voor hun spionage-activiteiten" hebben gebruikt Het ministerie zei dit in een toelich ting op een rapport uit West-Duitsland over het overlopen van de 28-jarige Günther Mannel. gewezen luitenant bij de Oostduitse inlichtingendienst. Mannel heeft de namen van veertien agenten bekendgemaakt, die in Noord en Zuid-Amerika, Scandinavië, Afrika en het Midden-Oosten werken. Volgens Mannel gebruiken de spionagediensten van de landen van het Sowjetblok de Russische sector als basis voor het ont voeren en vermoorden van politieke vij anden en voor hun activiteiten tegen de met-communistische landen. De Russi sche geheime politie maakt in veel lan den steeds meer gebruik van handels- en persvertegenwoordigers uit Oost- Duitsland voor spionagedoeleinden. I De bezoekuren van de twee grootste ziekenhui zen in Glasgow zijn ver kort, omdat de patiënten zich erover hebben be klaagd, dat ze niet ge noeg gelegenheid hadden naar de t.v. te kijken. Vrienden en familieleden mogen nu eenmaal in plaats van twee maal op bezoek komen. Het was vooral het avondbezoek uur, waartegen de patiën ten bezwaar maakten, omdat dan een lievelings programma wordt uit gezonden. Dit program ma is gewijd aan het zie kenhuisleven. I Tijdens een voorstelling van Een kwestie van aan passen van Tennessee Williams in de Stads schouwburg in Amster dam is uit de kleedkamer van Andrea Domburg een ring en een bedrag van 60 gulden gestolen, die zij op de kaptafel in de niet-afgesloten kleed kamer had laten lig gen. Vermoed wordt, dat een jongeman, die zich bij de artiesteningang als acteur van het Rotter dams Toneel aandiende, meer van de verdwijning afweet. I De Libanese vredes- ganger Khayat, die door een aantal Europese lan den is getrokken om be kendheid te geven aan zijn plannen voor de we reldvrede, heeft gisteren in Brussel zijn kruis moe ten afleggen, voordat hij in het parlement zijn boodschap aan de mens heid mocht overhandigen. In de wijk van Brussel, waar de regeringsgebou wen staan en waar tra ditioneel alle betogingen zijn verboden, moest hij zijn houten kruis achter laten. I Sinds de Oostduitsers in Berlijn hun muur bouwden, is het aantal Westduitse huisvrouwen, dat levensmiddelen hamstert, verdubbeld. In de bondsrepubliek en in West-Berlijn wordt door bijna vier en een half miljoen huisvrou wen gehamsterd. I De gemeente Edam, waaronder ook het vis sersdorp Volendam valt, telt thans vijftienduizend inwoners. De burge meester heeft de geluk kige gisteren een spaar bankboekje met honderd gulden aangeboden. Van de vijftienduizend inwo ners van de gemeente Fdam wonen er nu ruim tienduizend in de kom van Volendam. 762 Wai bewering lanceert, kunnen er altyd dieren wellicht op een andere wijze wei mensen gevonden worden, bereid zijn haar tegen te spreken, of We kunnen dit die in het gunstigste geval de juist heid van de uitspraak in twijfel trek ken. Dit is maar goed ook, want op niet! die manier blijft niet alleen het ge- De proef op de sprek aan de gang, maar moeten bo- vcndlen ook bewijzen geleverd wor- de meest voor de hand Hg- r iemand de een of andere van schutkleuren, omdat de ogen v ogen dit doen. ontstellend blijk achterdocht vinden, maar zo'n hele gekke opmerking is dit toch bleek vrij een voudig, al was er tevoren lang over getheoretiseerd. Een aantal kleine visjes, die Gambusia patruclis heten, gendc zaken. En dit laatste leidt dienden hierbij als proef. Evenals vaak tot Interessante proeven. een groot aantal andere zoetwater- Voor de meesten van ons zal het vissen, bezitten deze Gambusia Pa wel als een paal boven water staan, truelis, of muggenvisjes, het vermo- dat de schutkleuren gen, door het aan- die vele dieren be- nemen van een zitten, dienen om hen aan het oog van vijand of prooi te onttrekken. Het gestreepte lichaam van de nabjjsluipen- de tijger is tussen dc alang-alang bij na niet te zien, zo dat de argeloze prooi TOCH IS HET ZO! pass het licht of duister het water. Muggen- visjes uit donker water. die dus don ker van kleur wa ren, werden in een van de haas is, evenals het kleed v vogels. kleur van de bodem, dieren één geheel vor: belagers moeilijk zijn waar te nemen. Een roerdomp, die tussen het riet in een onbeweeglijke houding is ver stard, of de dagvlinders die tot blad nabootsing komen door hun vleugels lijker te zii samen te klappen, of de spanrupscn genoten va die zich bjj gevaar recht omhoog richten en zodoende op een dor takje gelijken, al deze dieren lijken zo sterk op bun omgeving dat we ze niet zien. ook al staan we er met de neus boven op. Deze ervaring voert ons tot de conclusie dat de schutkleu ren en -houdingen dienen om de dieren aan het oog van anderen te onttrekken. bevorden. En toen werden de op de grond broedende de vijanden er op los gelaten! Hon- igepast aan de onbestemde gerlge pinguïns een reiger, een soort uarmee de zonnevis, maakten op het hardst n en voor jacht op deze visjes en verslonden voornamelijk de donkere muggen- visjes die zich in het heldere water nog niet hadden kunnen aanpassen fstaken en daardoor duide- waren dan hun soort- lichte kleur, die dus ik voor ogen van Pinguïns, reigers en vissen minder goed te onder scheiden waren. Een proef In om gekeerde richting, dus in donker water, leverde een soortgelijke resul taat op, met dit verschil dat In het donkere water de donker gekleurde visjes In het voordeel waren en hun lichter gekleurde soortgenoten het slachtoffer van hun jagers werden. Maar de verstokte twijfelaars, die Hlerdoi i eenmaal altijd zijn, hadden hun antwoord klaar: „Met welk recht mag de mens veronderstellen dat het dier dat voor óns onzichtbaar Is. dat ook Is voor zijn vijanden?" Zij twij felden aan de beschermende functie i de beschermende i king van de schutkleur dus proef ondervindelijk bewezen. Als vanzelf zijn we nu beland bij de actieve kleuraanpasslng, een on derwerp waarover nog wel wat te vertellen valt. Voortzetting contact V.S. met Rood-China Het diplomatieke contact op ambassa deursniveau tussen de V.S. cn commu nistisch China, dat in Warschau onder houden wordt, zal worden voortgezet, on danks de geruchten dat het overleg na 107 besloten vergaderingen in een impasse is geraakt. De Amerikaan Jacob Beam en de Chinees Wang Ping-Nan hebben maandagavond in Warschau be sprekingen gevoerd. Het overleg zal op 6 februari 1962 hervat worden. Westduits echtpaar bekent spionage in opdracht van V.S. Twee Westduitsers, die voor een recht bank in Kief terechtstaan op beschuldi ging van spionage tegen de Sowjetunie, hebben gisteren hun schuld toegegeven. De twee, het echtpaar Hermina en Adolf Werner, bekenden te hebben ge spioneerd voor een Amerikaanse inlich tingendienst toen zij in augustus van dit jaar een vakantiereis door de Oekraïne maakten. Het proces werd voor een militaire rechtbank gevoerd. De vrouw barstte tijdens haar bekente nis in snikken uit. De man, oen 45-jarige schoenhandelaar uit Karlsruhe, zei. dat hij zeven ontmoe tingen had gehad met twee Amerikanen, een zekere Johnson en een zekere Dan, die hem een beloning van in totaal 5600 mark hadden toegezegd. De helft van dit bedrag had hij vóór zijn reis naar de Sowjetunie ontvangen. Hij zei dat hij geloofde dat de twee mannen vertegen woordigers van Amerikaanse dagbladen Volgens hem had zijn echtgenote op reis in opdracht van hem aantekeningen over militaire installaties gemaakt en was zij er niet van op de hoogte dat dit voor spionagedoeleinden was. „De kapitalisten zijn er wederom in geslaagd een dwaas te vinden om voor hen de kastanjes uit het vuur te halen. De Amerikanen zijn er zelf te bang voor. Zij gebruiken er liever Duit sers voor", zo verklaarde Werner. Het proces wordt voortgezet. Vier maanden voor clandestien zenden De rechtbank te Almelo heeft giste ren uitspraak gedaan in een aantal za ken tegen Twentenaren die met gehei me zenders hadden gewerkt cn mensen W J da*£°*. de gelegenheid hadden ge boden Dc 45-jarige J. F. uit Den Ham, die al eens eerder voor het zelfde ver- grijp was veroordeeld, kreeg thans vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf met verbeurdverklaring van de zendapparatuur. De 21-jarige J. H. w' B uit Haaksbergen werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk, 150 gulden boete en verbeurdverklaring van dc zen- ier'w f-Clwe *»tr5.f kJLegen dc 20-jarige r« H.- isAr*de

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5