IMctituc £cütstt)ë (Vanuit Proteststaking van 48 uur bij tv-top begonnen Commentaar twin! Officiële sanctie op dubbele moraal Telerecording, geen „levende55 uitzending Anneke Beekman hoopt op gratie voor tante WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. CHRIST ELI JK-iï A TIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is ahcblmn rngn bert ia tegljenspoef (Huis ^KAMERDEBAT over de T.V. Zie pagina 7 Programmapersoneel legt het werk neer (Van onze radio- en t.v.-redactie) TTET IS er dan toch van gekomen. Na het voor hen teleurstellende resultaat van de interpellatie over de salarissen bij radio en t.v., die gistermiddag in de Tweede Kamer werd gehouden (zie verslag pagina 7) heeft 95 procent van het programma-personeel van de vijf t.v.-secties van de omroep en de NTS-journaaldienst besloten het werk voor 48 uur neer te leggen. Deze staking van regisseurs, producers en redacteuren is van ochtend om half zeven ingegaan. Aan de technici en het overige NTS- personeel is gevraagd, geen sympathiestakingen te houden en het radio- personeel is geheel buiten deze actie gehouden. Het is dus bepaald niet zo dat vandaag en morgen geen t.v.-uitzendingen mogelijk zijn. )p de publieke tribune volgden istermiddag ook vee l mede- ierkers van radio en T.V. het ebat in de Tweede Kamer over hun eigen salarissen. De directe uitzendingen zullen zeker lijden onder het gemis aan de betrok ken medewerkers en gaan dan ook waarschijnlijk niet door. Directie en programmaleiders hebben vanochtend druk vergaderd en ook de journaal- Advertentie) Vieuws in één oogopslag Uit protest tegen het af wijzende standpunt van de regering om het radio- en t.v.-personeel tweemaal drie procent uitkering in eens te geven, is vanmor gen 95 procent van het programma-personeel van de vijf televisie-secties en de N. T. S.-journaaldienst voor 48 uur in staking ge gaan. De actie staat onder leiding van de zgn. „groep van 73 plus X". Op een persconferentie in New York heeft minister Duns verklaard het niet uitgesloten -te achten dat de kwestie Nieuw-Guinea volgend jaar opnieuw in de Ver. Naties aan de orde zal komen. Indonesië zal vol vertrouwen voortgaan met de bevrijding van Nieuw- Guinea zonder geweld, al dus heeft minister Soeban- drio gezegd. De Amerikaanse afge vaardigde op de conferen- j tie over stopzetting van j kernproeven in Geneva, Dean, heeft het jongste Russische voorstel een doorzichtig propagandage- 1 baar genoemd, dat geen enkel argument voor over eenstemming bevat Een staking in de Fran se steden was er gisteren oorzaak van, dat vele dui zenden Fransen rustig zijn thuisgebleven. Elf uur lang was er geen elektriciteit, terwijl de druk op het gas zeer laag was. Het perso neel van de nutsbedrijven en by de openbare ver- voermiddelen eist tien pro cent loonsverhoging. De regering wil niet verder gaan dan gemiddeld 2,25 procent. President Kennedy heeft de hoofdredacteur van de Russische Izvestia, Adzjoe- bai (de schoonzoon van Ohroesjtsjef), een inter- I view toegestaan, waarvan I het resultaat in tien ko- i lommen is afgedrukt. Van Westelijke zijde is ver klaard dat het Westelijke standpunt over allerlei za ken uitstekend is weerge geven. Tijdens de algemene beschouwingen in de Eer ste Kamer heeft een meer derheid de regering ver zocht na de teleurstel lende afloop van 't Nieuw- Guinea-debat in de Ver. Naties de mogelijkheid van een gesprek met Indo nesië niet te verwaarlozen. De c.h. fractieleider in de Eerste Kamer, mr. Pol- lema, is van oordeel dat onder de huidige „apoca lyptische spanningen" een nationaal kabinet (dus met de socialisten) de voorkeur dient te worden gegeven hoven de huidige rege ringsconstellatie. Z0'HZlt1 M N.V. Tab»k»f»briek J. GrunoNijkcrk dienst heeft de mogelijkheid onder ogen gezien om toch met een journaal te verschijnen. Het resultaat van dit overleg was tegen het middaguur nog niet bekend. Bij de vanochtend begonnen stakings actie zijn 93 personeelsleden betrokken. De 100 procent kon niet worden gehaald, omdat de hoofdredacteur en de waar nemend hoofdredacteur van de NTS- journaaldienst zich tegenstanders hebben verklaard van de actie en de overige programma-medewerkers ziek of in het buitenland zijn. Dit laatste werd ons in een naohtelijke persconferentie medegedeeld door de bi] de staking betrokkenen, dde zich „de groep der 73 plus X" noemen, welke groep nu dus tot 93 deelnemers is uitge groeid. De bijeenkomst werd gepresi deerd door de heer Ab van Roon (NCRV- televisie) die ons de volgende „officiële verklaring" en „openbare verantwoor ding" op schrift ter hand stelde: „93 regisseurs, producers en redacteu ren van de vijf televisiesecties en de N.T.S.-journaaldienst (omvattend ten minste 95 procent van het creatieve tele visie-personeel) kennis genomen heb bende van de houding der regering te genover de dinsdag 28 november 1961 in de Tweede Kamer der Staten Gene raal gehouden interpellatie over het re- gerings optreden in de procedure met be trekking tot de salaris-voorstellen, waar over werkgevers en werknemers bij de radio-omroep en de televisie tot overeen stemming zijn gekomen, stellen vast dat daarmee de gebruikelijke middelen zijn uitgeput om tot verwezenlijking te ko men van wat zij beschouwen als absolute minimum-verlangens van het radio- en televisie-personeel. Zij constateren daar bij. dat de uit bouw van de Nederlandse televisie door de huidige salarisschaal wordt bedreigd, omdat bekwame krachten op de bestaan de voorwaarden niet kunnen worden geëngageerd of in dienst gehouden. De houding der regering in het onderhavige conflict wijst er op, dat zij niet voldoen de doordongen is van de betekenis van een televisie-programma dat van beslis sende invloed kan zijn voor de oordeels vorming en het cultuur-niveau van en kele miljoenen Nederlanders. Gedreven vanuit de verantwoordelijk heid voor de taak, die hen in dit meest indringende medium der massa-commu nicatie is gesteld, constateren zij ten slotte dat daardoor een situatie is ont staan waarin zelfs de minimale voor waarden, die aan een verantwoorde pro- duktie van televisie-programma's moe ten worden gesteld, niet meer aanwezig Aangezien hen geen andere wegen meer openstaan, zien zij zich genood zaakt van dit standpunt te getuigen door met ingang van woensdag 29 november 06.30 uur gedurende 48 uur hun werkzaamheden ten behoeve van de verzorging van het Nederlandse televisie-programma uit protest te staken." Onlustgevoelens Verscheidene t.v.-medewerkers gaven ons vervolgens toelichting op de gekozen handelwijze. „WU laten niet in de eerste plaats de mislukte besprekingen in de Tweede Kamer gelden, wij distanciëren ons zelfs van de salaris-kwestie in ons Wij geven hiermee uiting aan onze onlustgvoelens en verontrusting over de gang van zaken. Belangrijker dan de salaris-kwestie achten wij het werken in een goede sfeer en in behoorlijke omstandigheden, waarbij ook de moge lijkheid bestaat dat wij mensen kunnen aantrekken die nodig zijn. Wij werken al jaren zonder voldoende middelen, bij veel te lange werktijden en groot ge brek aan studio-ruimten. Daarbij is nu nog driekwart jaar lang die spanning van de actie voor salarisregeling geko men en daardooor wordt de sfeer bedor ven. De mensen verliezen de belang stelling voor hün werk en praten ner gens anders meer over dan over het sa laris. Nu is gebleken dat de regering veel te weinig rekening houdt met al deze moeilijkheden, waarin wij werken en dat zij uitsluitend formalistisch rea geert op onze verzoeken, zonder begrip voor de omstandigheden waarin wy moeten werken." Het is niet de bedoe ling in deze 48 uren alles op haren en snaren te zetten om televisie-uitzendin gen te voorkomen, daarom heeft de groep ook de technici en het overige N.T.S.-personeel gevraagd, geen sympa thie-stakingen aan te gaan en het radio- personeel er geheel buiten gelaten. Hiermee wil m enaantonen dat men de salaris-kwestie op zichzelf niet in het geding brengt, maar wil protesteren te gen de algemele omstandigheden, zulks in de hoop dat er dan „eens op andere wijze aandacht aan de moeilijkheden zal worden besteed." Geen bondskwestie De stakende groep heeft van een en ander per aangetekend schrijven de verschillende directies op de hoog te gebracht. De staking is niet tegen haar gericht Er is geen overleg ge pleegd met de vakbonden, omdat de groep van mening is, dat dit geen vakbondskwestie is maar een privé- zaak. De bonden hebben inzake de salariëring al het mogelijke gedaan Bij deze staking zijn zowel de geor ganiseerde als de ongeorganiseerde personeelsleden betrokken. De groep heeft wel klachten geuit, maar geen wensen. Toch wil men wen sen formuleren en daarover vergadert men nu deze twee dagen. Ér zal, tot vrijdagochtend half zeven, geen werk worden verricht, tenzij zich bijzondere gebeurtenissen voordoen, waarbij het landsbelang eist dat iedereen op zijn post is. Dan zal de groep onmiddellijk het werk weer opnemen. Het enige „lichtpunt" na de ket tingbotsingen, op de tot een waar autokerkhof herschapen rijksweg onder Delft, leverden gisteravond deze twee personenauto's op, die door het in brand vliegen van de benzinetank meteen in lichterlaaie stonden. De Delftse brandweer had slechts het nablussen. De rest van deze kettingreacties speelde zich af in het aardedonker van de rond het spitsuur (tussen vijf en zes uur) overdrukke rijksweg, richting Den Haag. Ruim veertig wagens liepen hierbij min of meer ernstige schade op acht moesten worden weggesleept maar slechts twee personen kregen lichte verwon dingen. De chaos was echter com- pleetl Dit is dan David Albert Charles, de zoon van prinses Margaret i Anthony Armstrong Jones, nu graaf van Snowdon. De graaf (vroeger fotograaf) maakte de foto's zelf in Clarence House. De eerste voorna David, is gekozen omdat dit ook de voornaam is van de hertog i Windsor, op wie prinses Margaret bijzonder gesteld zou zijn, bovendien is deze naam nauw verbonden met Wales, uit welke streek de familie ran de graaf van Snowdon stamt. De naam Albert was de eerste voor- taam van wijlen koning George de zesde, de vader van prinses Margaret. Charles ten slotte is de tweede naam van de graaf van Snowdon. Talen geleerd in Frankrijk Terug bij haar pleegouders in Limburg (Van verslaggevers) Mej. Anneke Beekman, de onlangs meerderjarig geworden oorlogswees van Joodse afkomst, die in 1954 spoorloos verdween met haar r.k. pleegtante, mevrouw Elisabeth van Moorst (63), is terug in Nederland. Zij verblijft thans bij het echtpaar Langendijk-Van Moorst, in Houthem (Limburg). Blijkens een persoonlijke verkaring uitgegeven via haar raadsman heeft zij al die jaren in Frankrijk gewoond onder een andere naam. De verklaring van mej. Beek man luidt als volgt: „Naar aanleirdimig van de publioaities. welke ik n-a mijn terugkomst in Ne-1 derland onder ogen heb gekregen, stel ik er prijs op de navolgende me- dedelingec te doen, omdat ik uit de vele vragen terzake begrepen heb. dat men daarop prijs stelt. Na ons overhaaste vertrek uiit Banneux in 1954. zijn wij nog enkele weken in België gebleven. Daarna hebben wij mijn verzorgster tan/te Bets van Moorst en ik ons naar Frankrijk begeven, waar wij de gastvrijheid van het Franse volk hebben genoten. Ik heb daar onder vreemde naam een volledige opleiding genoten, waar door ik momenteel vier talen kan spre ken. Mij verzorgster (tante Bets, was steeds bij mij en voorzag met haar handenarbeid in ons bestaan In do latere tijd weid diit iets gemakkelij ker, doordart ik als assistente bij het taalonderricht iets verdiende. Op 23 november van dit jaar hebben wij, vol dankbaarheid jegens onze Franse vrienden, de terugreis aan vaard en het was de 25ste dat ik, na zoveel jaren afwezigheid, de Neder landse bodem weer onder mij voelde, die ik destijds vrijwillig heb verla ten. Mijn vreugde daarover wordt helaas nog getemperd door het feit. dat mijn tante Bets thans nog met zes maan den gevangenisstraf haar goedzijn je gens mij moet boeten. Van harte hoop ik, dat het door haar ingediende gratieverzoek «al worden ingewilligd. Ik ben, na enige tijd rust, voornemens mijn studies te voltooien, en hoop zon der veel opzien aan de slag te ko- Mevrouw G. M. Langendyk-van Moorst verklaarde ons vanmorgen desgevraagd, dat Anneke heeft besloten nu In Neder land te blijven. Ze moet eerst nog wat acclimatiseren, daarna zal ze verder kun nen zien, zo zei zij. Dezer dagen zal zy waarschijnlijk een bezoek brengen aan haar vroegere pleegouders in Hilversum (twee zuster van mevrouw Langendyk red.). Van mevrouw Elisabeth van Moorst, die Anneke tijdens haar verblyf buitens lands heeft vergezeld, Is thans, alleen bekend dat zij ook Is teruggekeerd. Zij heeft een verzoek om gratie ingediend voor de straf van zes maanden, die haar nog wacht wegens ontvoering van een minderjarig meisje en waarvan mej. Beekman nu hoopt dat die niet ten uit voer zal worden gelegd. Waar zij zich bevindt en of zij zich al bij de politie heeft gemeld, was bij het sluiten van deze editie nog niets bekend. MEESTERWEPKEN VAN Z TOT A WAT TE ZEGGEN van de staking bij de televisie? Wij zijn geneigd in haar te zien een minder juiste wijze van uiting van gevoelens die op zichzelf juist en bil lijk moeten worden genoemd. Het televislebestel vertoont in ons land een eigen karakter. Daar rijn de particu liere organisaties, maar de overheid spreekt een belangrijk woord mee. De mensen die bij de televisie in vaste dienst zijn staan tussen overheidspersoneel en personeel uit het bedrijfsleven in. Hoe veel de overheid over de televisie te zeg gen heeft, bewijst haar drijven naar een commerciële t.v. He' mag met die zeg genschap van de overheid over de televisie rustig wat minder worden. Gebleken is wel. dat voor niet weinigen die thans in staking rijn gegaan dit be sluit mee is ingegeven door protest tegen deze situatie. Waarbij het hun is opge vallen, dat de overheid door haar jagen naar commerciële t.v. wel de positie van het telcvisiebestel in gevaar brengt, doch naar hun oordeel te weinig aandacht heeft voor het karakter zelf van de televisie en mitsdien voor de omstandigheden waar onder men bij dit medium heeft te werken. Dit laatste achten wij een punt van be lang. Wij zouden willen beamen zowel dat de televls'e een uiterst belangrijk instru ment is alsook dat de buitenstaander rich nauwelijks een voorstelling kan maken van de nimmer aflatende spanning waar onder men daar evenals trouwens bij de andere publlc'teitsmedla, te we'en pers en radio heeft te werken. Niet alleen dreigt het soms neer te komen op roof bouw op de betrokkenen, het is te op merkelijker bij de enorme invloed die nu eenmaal, naar algemeen oordeel, van de publiciteitsmedia uitgaat. De gevoelens die in dit opzicht bil de mensen van de televisie leven zijn billijk. Wil de overheid de eindbeslissing van de salarissen aan zich houden dan mag van haar worden verlangd dat rij voor het eigen karakter van het te salariëren werk alsmede van de omstandigheden waar onder dit moet worden verricht begrip opbrengt. Maar moest de hoop, dat dit binnen af zienbare tijd zou geschieden, worden op gegeven? Het is niet gebleken, zeker niet na de Kamerbehandeling van gisteren, waarbij overigens heel het Nederlandse volk in een als zodanig niet gemotiveerde uitzending wel zeer met de neus op deze specifieke problematiek is gedrukt. Dat er wat gebeuren moet was ook ron der deze staking wel duidelijk geworden. Zoals ook duidelijk is dat heel de ver houding van overheid aan de ene en radio cn t.v. aan de andere kant nader dient te worden bekeken. Crita] en druilerig weer bracht, kwam het de afgelopen nacht onder invloed van een rug van hogedruk, zodat opklaringen voorkwamen. De temperatuur daalde in de vroege ochtend tot dicht bij het vriespunt. Intussen breidde de invloed van een depressie ten zuiden van IJs land zich via de Britse eilanden naar het Noordzeegebied uitwaardoor de wind bij ons opstak uit zuidwestelijke richting. Het front van de depressie be reikte vanmorgen onze kust met enkele buien. De activiteit van het front was echter niet groot. Er zijn tekenen dat zich van een depressie bij New Found- land een storing losmaakt die langs het front naar West-Europa kan komen. Daarom is er morgen weer kans op enige De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, later veel bevolking en plaatselijk enige re gen. Matige tol krachtige zuidwestelijke wind, over het algemeen iets hogere temperaturen (Opgemaakt om 11.15 uur). Tendens stijgend HET WEER UN El ROI'A Rapporten herten mor gen zeven uur Zon i i Maan Donderdag 30 november: zon oi uur, onder 16.33 uur Maan op der 13 43 uur. Laatste kwartier. TJET hooggerechtshof van AJ- Italië heeft gisteren be paald dat vrouwen die over spel plegen strafbaar zijn, maar mannen niet In de schriftelijke uit spraak zegt het hof dat deze ma reeds lang bestaande bepa- de ling in het strafrecht niet „voor iedereen dezelfde dis- betoogd strijdig is met de grondwet, cipline vast te stellen", aldus van het strafrecht ongrond- die zegt dat alle Italiaanse het hof. wettelijk ia. De rechten die staatsburgers gelijkelijk be- Volgens h handeld moeten worden, on- strafrecht kan een overspeii- hebben, hadden het hof geacht de sekse. De grond- ge vrouw een jaar gevange- zocht zich over deze kwestie wet verbiedt bepalingen die nisstraf krijgen. Overspelige uit te spreken. „willekeurige discriminatie" mannen worden niet ge- Het hof betoogt verder nog gezin en kan door haar «- van eender seksen inhouden, noemd. De afgelopen paar dat overspel door mannen en drag de opvoeding cn de mo- dit betekent niet dat jaar hebben de verdedigers vrouwen uit moreel oogpunt relc discipline van haar kin- ^eVerS V.erpl,-C.ht minstens twaalf vrouwen even slecht is. Maar de wet- deren veretoren, aldus het Italiaanse deze zajrcn in behandeling met de algemene opvatting |ÉAÉ 1 het sociale gebruik." De yerspellge vrouw kan meer schade toebrengen dat deze bepaling gevers hebben het overspel hof. Bovendien ioopt zij het "an de vrouw ernstiger er- risico kinderen te krijgen die end, in overeenstemming niet van de echtgenoot zijn. S.°: iUricb onbew winds! I'. «h. bew h. bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1