DE DOKTER Dienst van kerk blijve engte steken" niet in NEW DELHI Geen gegoochel meer met produktiviteitscijfers 55 Chefarine 4 Prijsgesprek noodzakelijk Een woord voor vandaag ,ze dagen Beambte blijft achter bij handarbeider aan 'f woord 1 (IE ANDERZIJDS VOEDSELOVERSCHOTTEN Dat er nog door miljoenen men sen in de wereld honger en ge brek geleden wordt, terwijl in een ander deel van de wereld enorme voedselov er schotten een groot af- zetprobleem vormen, is voor ve len een onbegrijpelijke tegenstel ling. Deze tegenstelling moet kost to at het kost overbrugd worden. Na de oorlog heeft met name de internationale federatie van agra rische producenten, waarin alle landbouworganisaties ter wereld zijn verenigd (I.F.A.P.) hiervoor geijverd. Thans blijkt deze ijver resultaten af te werpen. Deze week schrijft hierover Ons Platte land, het orgaan van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De redactie merkt het volgende oP- Het begint erop te lijken, dat er eindelijk althans een eerste stap zal worden gedaan in de richting van een echt internationaal voed- selvoorzieningsbeleid. De Voedsel- en Landbouworganisatie die deze maand te Rome een grote conferen tie houdt, is bezig met het opstel len van een program dat beoogt landbouwoverschotten in dienst te stellen van de honger en het ge brek in de wereld. Het is nog maar een uiterst be scheiden begin. Maar wat be langrijk is de onwil van vele re geringen, sedert 1945 gedemon streerd om gezamenlijk de strijd tegen de honger aan te pakken door het inschakelen van voedsel overschotten, begint plaats te maken voor een zij het schuchtere bereid heid om nieuwe wegen in te slaan. Alle voorstellen tot dusverre ge daan, met name door de landbouw organisaties. verenigd in de I.F.A.P. leden schipbreuk, omdat de re geringen alleen maar beren en wol ven op de weg zagen, zodra voed- seloverschotten via internationale actie werden ingeschakeld om de onderontwikkelde landen te helpen. De I.F.A.P. heeft zich daardoor niet laten ontmoedigen. Op het con gres in India in 1959 heeft deze in ternationale landbouworganisatie in algemene trekken een internatio naal landbouw- en voedselvoorzie- ningsbeleid ontworpen. Dit Jaar werd een en ander nader uitge werkt op de vergadering in Yoego- Slavië. De druk van de agrarische en niet agrarische publieke opinie is thans zo groot geworden, dat ten slotte ook de regeringen een ande re koers gaan inslaan. Dat is aan het licht getreden op de F.A. O.-conferentie te Rome, waar begin deze maand een onge kend groot aantal ministers van landbouw aanwezig was. Er lag een voorstel ter tafel van de directeur- teneraal van de F.A.O.. de Indiër en, dat een reële kans van slagen heeft. Het plan beoogt de oprich ting van een internationaal fonds van 100 miljoen dollar (plm. 350 miljoen gulden). De landen die aan dit fonds wensen bij te dragen kun nen dat doen door voedseloverschot- ten en geld ter beschikking te stel len. Met het fonds gaat de F.A.O. in samenwerking met de Verenigde Naties allereerst acute hongersnood en ondervoeding bestrijden. Ook zullen op bescheiden schaal proe ven worden genomen om voedsel- overschotten m te schakelen bij de algemene economische ontwikke ling van achtergebleven gebieden. De meeste ministers van land bouw ook de onze bleken be reid het plan te steunen. Het voor stel van de F.A.O. Is uiterst beschei den van opzet. Niettemin konden verschillende ministers het niet na laten hun toezegging tot steun ver gezeld te doen gaan van waarschu wingen om toch vooral voorzichtig te werk te gaan. Men zag ook nu weer gevaren opdoemen, zoals ver storing van de normale handel in agrarische produkten; en ook het gevaar dat de boeren In de wester se landen hun produktle te sterk zouden uitbreiden, als voedselover- schotten langs nlet-commerclële weg zouden worden afgezet. Wij achten een bedreiging van de nor male Internationale handel bij een gezamenlijke Internationale aanpak van de voedseloverschotten veel ge ringer dan wanneer elk land op eigen houtje voorraden tracht te spuien. Verbeeldingskracht, visie en voor al moed om de zaken na 15 Jaar van mislukking eens werkelijk grootscheeps aan te pakken misten wij node In de vele ministeriële re devoeringen, helaas ook in de toe spraak van onze minister. Het fonds van de F.A.O. komt op geen stukken na tegemoet aan de wensen van de I.F.A.P., neergelegd in een concreet, uitgewerkt pro gram. De eerste stap is thans ech ter door de regeringen gezet. Het roer is om. Dat moet boer en bur ger moed geven. Nu de eerste schrede is gezet, zal de georgani seerde landbouw het bescheiden F. A. O.-voorstel krachtig moeten steunen en aan het slagen daarvan zijn volle medewerking dienen te geven, niet in het minst om het te kunnen laten uitgroeien tot een veel omvattender internationaal landbouw- en voedselvoorzienings- beleid. Japanse visie in Neiv Delhi: Wandelingen in Beroepingswerk NED. TfERV. KERK Beroepen te Alkmaar: A. v. d". Boven- kamp te Engwicrum; te Hardinxveld- Giessendam (2e pred. plaats): A. van Brummelen te Schoonrewoerd. Aangenomen naar St. Anna-Parochie (toez.>: J. J. Ph. Valeton te Ulrum; naar N.O. Polder (witkgem. Markenesse): B. C. Juckema te Opende (Gr.); naar Ach terberg (Utr.): P. M. Breugem, kand te Stolkwijk. Bedankt voor Philipsland: J. Groenen boom te Lopikerkapel; voor Dedeans- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zeist (vac. J. Wilschut): Joh. Pasveer te Capelle a.d. IJssel; te Oostern ijkerk: C. van Noort kand. te Rotterdam, die geen verdere beroepen meer in overweging kan nemen. Bedankt voor Haarlem-Z. (vac. C. Goe man): J. van Reeven te Utrecht-Z. Ons bericht dat kand. C. Gros te Voor burg een beroep zou hebben ontvangen naar Woudrichem behoeft de correctie dat kand. Gros naar Woudsend beroepen is en dit beroep op 10 oktober reeds heeft j aangenomen. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Haamstede-Kerkwerve: T. Brienen te Mussel; voor Nieuwe Peke- la: A. W. Drechsler te Vlissingen. CHR. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen to Hoofddorp: J. G. van Minnen te Delft. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: A. Hofman te Zeist: voor Veenendaal: A. Vergunst te Rotterdam-C. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt étn der bestand delen dat een gevoelige maag niet van strèek raakt. Glazen buiije 20 tabletten f 0.80 Handigs stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Yoorditio* flacon 100 tabletten f 3.50 Aan de gem. Universiteit van Amster dam is dr. ir. C. Boelhouwer benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de che mische technologie. Het betreft hier een nieuwe ingestelde leerstoel, die een ver ruiming in de keuze van bijvakken be tekent voor de studenten, die scheikun de als hoofdvak voor hun doctoraal examen kiezen. Reeds geruime tijd be staan er plannen bij de faculteit der wiv en natuurkunde voor een baccalau- reaats-opleiding. Hiervoor zijn twee dwingende redenen. (Van kerkredacteur) Dominees zijn ook nieuwsgierig. Dat ontdekten we toen al de ge delegeerden door de regering van India uitgenodigd voor een ontvangst in de prachtige paleistuin van het Rashtrapati Bhavan bijeen kwamen. Dit paleis behoorde eens aan de onderkoning van India en is nu de residentie van de president van India. Eigenlijk wilde N'ehroe zelf de geestelijke leider» van de wereld ontvangen, maar zijn reis naar Ame rika had hem kennelijk te veel vermoeid of misschien waren het ook wel de nieuwe spanningen die ontstaan zijn aan de noordgrens, waar Chinese troepen hun posities hebben versterkt op India's grondgebied. Het kan ook wel een heel gewoon griepje zijn geweest, want zelfs presidenten van staten met 400 mil joen inwoners kunnen griep krijgen. De ontvangst werd nu gegeven door de vice-president, Radhakrish- nan, die na zijn recente bezoek aan Nederland ook bij ons geen onbe kende meer is. Prachtig in het gelid, zonder met de ogen te knipperen stond de lijfwacht opgesteld, die 200 jaar lang de onderkoning heeft ge diend en uit de knapste Jats, Sikhs en Rajputs wordt samengesteld. Vier trompetters goten hun luide klanken uit over de menigte toen de vice- president 6tatig het lange tegelpad afliep naar de plaats waar de presi denten van de Wereldraad op hem stonden te wachten om aan hem te worden voorgesteld. Keurig hadden de meer dan duizend predikanten zich achter de lijfwacht opgesteld, maar toen een maal het voorstellen begon, waren ze niet meer te houden en verdron gen zij zich als teenagers die vechten om een handtekening van Elvis Presley, om maar zo dicht mogelijk bjj deze filosoof en staatsman te komen. Fotografen trachten nog zoveel mogelijk met omgekeerde fototoestellen boven hun hoofden hun werk te doen, maar weldra was het één draaiende mallemolen van lichamen. Pas toen iemand ontdekte dat er lange tafelt waren waar then en andere frisse dranken geen alcohol -T- - \p kragen .waren, ver spreidde de 'menigte zich wat over de uitgestrekte tuin. De zon ging onder en de bijna volle maan klom bovenop het palcis met zijn 347 zalen dat als een impo sante facade in rode en gele stenen de tnin aan de ene kant afgrendelde. Radhakrisnan bewoog zich gemak kelijk en eenvoudig tussen de menigte, werd voorgesteld aan ver schillende bekende persoonlijkheden uit kerkelijke kringen, o.a. aan Billy Graham en schudde glim lachend handen. Een uur later vertrok de menigte weer. Bussen reden af en aan oi gedelegeerden weer naar de confe rentiezaal te brengen, waar zij deeld over verschillende werkcom- missies hun echte studie begonnen van de problemen die de oecm betreffen. De tnin bleef leeg achter met de nog altijd strak op hun plaats staande soldaten van de lijfwacht in hun prachtige rode uniformen; zij hadden zich al die t\jd nauwelijks bewogen. Indiërenergie vaak verspild in vele acties (Van onze kerkredacteur) TAE openingsredevoeringen van deze derde assemblee van de Wereldraad van Kerken hebben niet veel nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Men had dat ook niet verwacht, maar misschien heimelijk wel gehoopt. Voor sommigen is het een lichte teleurstelling geworden, terwijl anderen juist blij zijn dat be paalde inzichten die in de laatste jaren duidelijker baan begonnen te breken, hier in uitstekende overzichten bijeen zijn gebracht. Drie sprekers hebben geprobeerd de onderwerpen van getuigenis, dienst en eenheid in te leiden, om het gesprek in de verschillende werkgroepen mogelijk te maken. In ieder geval kan gezegd worden, dat de Japanner Masao Takeneka die sprak over de „Dienst van de kerk in de veranderende wereld van vandaag" de oude godsdiensten een herleving doormaken. Juist nu. zo stelde hij. heb- inzicht nodig. De ba- dat „christelijke ben wij sis van zijn betoog dienst betekent deel te hebben dienst van Christus in de wereld". Chris tus is gekomen om te dienen en wij zijn dienstknechten van de Dienstknech ten des Heren. Dit zal geen introverte dienst ;n zijn. We hebben een plaats in de wereld en hebben daar een taak te vervullen. Wij mogen ons werk niet beperken tot dc engte van het geestelijk leven. Tegelijkertijd kan gezegd worden dat onze dienst in de wereld een teken Is. Aan de ene kant moet onze dienst heenwijzen naar het verlossingswerk van Christus, aan de andere kant naar het komend Ko- Geen bezwaar Voorzitter Chr. Middenstand Btf de discussie over het toe komstige loon-, prijs- en huur beleid is gisteren in de bondsraad van de Chr. Middenstandsbond ernstige kritiek geleverd. Uit de besprekingen bleek wel dat het met name voor het loodgieters-, schilders-, aan- nemings- en bakkersbedrijf en de melkhandel moeilijk zal zjjn loonsverhogingen en huurcom- pensatie te betalen zonder door berekening in de prijzen. De heer II de Mooy, voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, deelde mede tijdens het overleg met de regering duidelijk gesteld te hebben, dat voor het midden- (Van soc.-econ. redactie) plaats en de taak van de plaatselijke gemeente, die hij zelfs het volledige Lichaam van Christus noemde in die plaats. Ons getuigenis, voegde hij daar aan toe, behoort een missionaire predi king te zijn. Met nadruk stelde deze oosterling, dat de boodschap alleen dan volledig ln een bepaalde omgeving tot zijn recht kan komen, als de nlet-chrlstenen tn plaatselijke gemeente werkelijk de derlinge gemeenschap openbaar zien worden. Juist op dit punt had hij veel kritiek op de gemeenten, die vaak hun energie verspillen in allerhande acties en campagnes die eigenlijk alleen maar ten doel hebben om de eigen organisa tie te handhaven. „Wat willen we met ons getuigenis bereiken?" zo vroeg deze spreker zich nog af. Communicatie van het evange lie mag niet verward worden met het doorgeven van bepaalde informaties die bruikbaar zijn. zaken die mensen moe ten weten. Échte communicatie kan al leen daar zijn waar de mens in ge meenschap in communicatie gebracht wordt met God. Via dit woord „communicatie" kwam deze spreker uit India in het tweede deel van zijn betoog bij een onderwerp dat ook door prof. dr. H. Kraemer her haaldelijk is besproken, namelijk de verhouding van het geloof tot de oude godsdiensten, die een herleving door maken. Prof. Devanandan wilde deze herleving heel positief interpreteren. Letterlijk zei hij zelfs: Er zijn psycho logische en sociologische verklaringen voor deze merkwaardige herleving van andere godsdiensten. Maar als we het godsdienstig geloof ook benaderen in termen van een antwoord, wordt het moeilijk voor de christenen om te ont kennen dat deze diepe innerlijke be weging van de menselijke geest komt als een antwoord op de schep ende werking van de Heilige Geest." Lraemer zou ongetwijfeld zover niet hebben kunnen gaan, en velen in New Delhi hebben dan ook ernsti ge kritiek op deze gedachte, die in het slot van de rede nog eens naar voren kwam, toen deze spreker uit In dia vroeg: „Zullen godsdiensten als godsdiensten en naties als naties hun eigen kenmerken blijven behouden in de volheid der tijden als God volgens Efeze 1:10 alles in allen zal samen brengen Christus?" Twee zinnen verder be antwoordde hij zijn eigen vraag met de woorden: „Het is niet aan ons zeggen wat behouden zal blijven welke manier, want wij kunnen niet zeggen hoe God tot Zijn doel wil komen met de mensheid." Het is duidelijk dat velen ook hier in deze massale bijeen komst graag een ander geluid hadden willen horen. Hier proefde men toch van het merkwaardige syncretisme deze oosterse en vooral door het hindoeisme bepaalde wereld. Vlak voor zijn dood roept Jozua het volk Israël op tot hei volledig dienen van God. Wie het laatste hoofdstuk in hei ngar hem genoemde Bijbelboek leest, komt onder de indruL* van de manier, waarop hij dit volk voor de keuze stelt. is als het ware zijn geestelijk testament. Aan het volk zevjj. het niet liggen, dat wil wel zonder enige reserve kiezen uooljjk de dienst van God. Het lijkt wel, of Jozua voelt, dat heffi. allemaal te gemakkelijk wordt gezegd. „U zult niet in staat" zijn de Here te dienen, want Hij is een heilig God. Hij is ee\ naijverig God. Hij zal uw overtreding en uw zonden ni vergeven", zegt Jozua. „U zult niet in staat zijn de Here dienenen tóch wordt het gevraagd. Het is een redei des te meer om het te willen. In dit woord van Jozua zit al het ware de voorspelling van Israels neergang. Het Jea eenvoudig niet afzien van de „andere goden", die het opzoeJ en met alle overtuiging dient. Wij kunnen best menen w< we zeggen, als het gaat over het dienen van God. Maar dts" volgende dag zijn we het weer vergeten. Als we méér over tuigd waren van het feit, dat God heilig is èn naijverig, dak zouden we ons vaker bedenken. Twee heren dienen gaat nidi! in het gewone leven, zou het dan wel gelukken in de dingen die beslissend zijn voor onze eeuwige toekomst? Laat Israè voor ons een waarschuwend voorbeeld zijn en laten w niet méér zeggen dan we verantwoorden kunnen -to«< ijwel steeds de moeder of maatschappelijke De kerk is in al het social werk geweest, i neemt de staat veel UVCi Dat vond prof. Takeneka geen bezwaar! we moeten niet vast willen houden oude vormen, we moeten zoeken nieuwe. Ons maatschappelijk werk mag daarom in onze tijd niet alleen maa symptomen wegnemen. We moeten ken naar de oorzaken van deze symp tomen. Maar toch mag ons werk niet alleen in sociale acties verzanden. Ter wijl wij de oude opdrachten niet waarlozen, moeten we uitzien praktische mogelijkheden om de mensen verder te helpen, waar zij nog niet geholpen worden. En in dit werk moet de gehele kerk worden ingeschakeld, juist de leek heeft in deze wereld taak. Misschien was voor het maatschappe lijk werk in Nederland nog het meest waardevol de opmerking dat onze dienst altijd samen moet gaan met ons getuigenis en de eenheid van de kerk. Zelf vertelde hij. hoe hij als werkstu dent eens een enorme kans gemist had toen werklieden hem vroegen, waarom hij altijd zo blijmoedig het zware werk deed. Hij had er niets op geantwoord, maar zijn professor had hem nader hand verweten dat hij een kans had ge mist. „Onze daad moet met het woord samengaan. Wij moeten verantwoording af kunnen leggen van het evangelie als ons dat wordt gevraagd", was clusie. Getuigenis het thema van deze wereldconfe rentie: Jezus Christus, het Licht der wereld, namelijk ons getuigenis. Zeer sterke nadruk legde hij daarbij op de Jongere beambten in „Metaal" f45 tekort In tientallen bedrijfstakken zijn op het ogenblik onderhandelingen aan de gang over verhoging van de lonen en salarissen en verbete ring van andere arbeidsvoorwaar den per 1 januari a.s. Alle voor stellen te vermelden, welke door de diverse werknemersorganisaties zijn ingediend, zou te veel ruimte innemen en zou ook niet interes- Eenheid De derde spreker ^was de Ameri kaanse hoogleraar van de universiteit van Chicago, dr. J. Sittler, een die bekend staat om zijn vrijzinnige inzichten, die vooral in de Amerikaan delegatie overheersen. En toch had den de gedelegeerden niet de meeste moeite met zijn theologische inzich ten. Zijn taal bleek welhaast een on overkomelijk struikelblok, zelfs voor de Amerikanen. De vertaling van zijn rede in het Duits was een bovenmen selijke taak. De zoon van prof. Emil Brunner, die deze taak op zijn schou ders had gekregen, heeft dan ook da genlang nodig gehad om met iets uit de bus te komen. De persdienst van de Wereldraad schijnt de poging een samenvatting te maken eenvoudig\ Iger Rij sant zijn. Aandacht verdient echte. wel een voorstel, dat door metaalbedrijfsbonden is ingediend ter verbetering van de salarissehtei van de jongere beambten in M0" metaalbedrijf. De salariëring van de jongeif^6 beambten in deze bedrijfstak blijk scherp af te steken tegen de loneiPei welke de jonge handarbeiders de metaalbedrijven ontvangen. sc] In de Centrale Commissie voor de be ambten in het metaalbedrijf is dan cxj* voor de jongere beambten een forse s»°e larisverhoging gevraagd. De heer J. Lanser, hoofdbestuurslere in de Chr. Bedrijfsbond voor de MiRij taainijverheid en Elektrotechnische If. dustrie heeft voor deze bond zitting I d( WHITE OWL UNION 22 ct SENORITAS 14 ct UILTJE voor de kenners tegenwoordigd zijn. De heer Lanser heeft een bereken^, gemaakt van de lonen van de jonc1^ handarbeider in de metaalindustrie rje van de salarissen van de jongere bir: ambte. Hij komt daarbij tot een Oy, merkelijk resultaat. r. Per maand blijkt de 23-jarige haniat arbeider 73,20 meer te verdienen vi gens de c.a.o. dan de beambte van Jaar. Voor de handarbeider van 23 ja-S cl Is namelijk rekening houdend met etet premie van 20 pet. een maandloon vens 374,40 redelijk bereikbaar. De beanSlj te komt echter op 23-jarige leeftijd in verschil dus van ƒ73,20. Zo uitgebreide christologie het antwoord op de eenheid te vinden. Zijn rede sloeg vooral bij de Oosterse-orthodoxie aan, omdat hij terugging naar de oudere kerkvaders, zoals Irenaeus, maar was verder zo'n stuk onversneden theologie, dat het eigenlijk meer geschikt is voor de toptheologen dan voor de aanwezige predikanten. En misschien is wel het opmerkelijke van deze derde assemblee dat juist de toptheologen ontbreken. Karl Barth. die - - - - I wel in Amsterdam was, is in Zwitser- opgegeven te hebben en publiceerde hand gebleven, evenals Brunner. Ook slechts een serie van citaten. mannen als Bultmann en Tillich zijn Hij poogde eigenlijk om vanuit een1 er niet. (Advertentie) Dit verschil kan de beambte volg#* de thans geldende salarisschalen eeriif inlopen op 26 27-jarige leeftijd. CtD1 creet betekent dit dus. dat de beanar; te op 23-jarige leeftijd materieel gnt: zien belangrijk minder ontplooiingsnfeni gelijkheden heeft dan de handarbeid]}, van gelijke leeftijd. |gni Dit voorbeeld geldt voor de admiri tratieve beambte, maar hetzelfde k volgens de heer Lanser gezegd worour van de technische beambte in de n£ taaiindustrie. Hier komt hij tot een vcz' schil in beloning van ƒ386.10 per maat®.' voor de 23-jarige handarbeider 316,80 voor de technische beambte. An handarbeider verdient op 25-jarige leind tijd ƒ451,62 per maand, terwijl de team: nische beambte dit pas bereikt op 29Pie 30-jarige leeftijd, om dan tot 33 j«, uit te lopen tot ƒ496,80. De heer L%ig, ser noemt een dergelijk verschil in loning tussen handarbeiders en beam.-, ten binnen één bedrijfstak een mw?' stand. 116 De werknemersorganisaties ln het rrl°r taalbedrijf hebben daarom aan de wei901 gevers voorgesteld de salarissen vi d' de jongere beambten per 1 januari aP< te verhogen met circa ƒ45 per maaar: H Ge witte tanden drop*, Ambtsaanvaarding en benoeming legcnheid op 1 december de aula a Nij- veriiteit verbonden om als ..fullbrlfht' - hoogleraar onderwijs te geven in de Amerikaanse letterkunde. Drs. P. H. Vrijhof is benoemd tot do cent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, belast met het geven van onderwijs in de godsdienstsociologie ln de faculteit der letteren. en kleinbedrijf de compensatie van de huurverhoging niet uit de winst of de rentabiliteit zal kunnen komen. Alle bedrijfstakken, waar zich grote moeilijkheden gaan voordoen, zullen met minister De Pous kunnen praten over een eventuele doorberekening van de huurcompensatie. Bij de besprekin gen tussen minister en vakorganisaties zullen ook vertegenwoordigers van de centrale middenstandsorganisaties te genwoordig zijn om later meningsver schillen tussen regering en centrale or ganisaties of tussen centrale organisa- es en vakorganisaties te voorkomen. Ontoelaatbaar Een tweede zeer belangrijk punt dat in de bondsraad aan de orde kwam was het ethisch aspect ran de zogenaamde zwarte lonen. Door een aantal afgevaardigden werd op gemerkt, dat het onjuist is, wanneer minister De Pous meent, dat de middenstand het wel redt Men acht te dit een ontoelaatbare en on raardbare argumentatie v oor chr. organisatie. JLt redden het wel", houdt zo ongeveer in: Er wordt wel zo gewerkt met zwarte lonen en zwarte prijzen, dat het re sultaat al met al toch nog wel rede lijk is. Hier worden onjuiste praktij ken en een ontoelaatbaar gemar chandeer met richtlijnen van de i gering goedgepraat. Afgevaardigd van verschillende organisaties vo den het nu de hoogste tijd eerlijk te worden tegenover elkaar. Men moet elkaar niet langer voor de gek hou den met het praatje dat de loonsver hogingen uit de produktiviteit ko men, waar het zonneklaar is dat een produktiviteitsverhoging ter grootte van de loonsverhoging niet aanwe zig is. De heer De Mooij zei het op deze manier: Het gegoochel met cijfers over produktiviteitsstijging is op den duur niet houdbaar. Het bestuur van de C.M.B. heeft In middels besloten ln de nabije toekomst speciale aandacht te besteden aan het ethisch aspect, dst bij verschillende economische aangelegenheden ln de knel gaat komen. De kwestie zaJ dan waarschijnlijk opnieuw in de kring van het Convent van Chr. Sociale Organisa ties aan de orde worden gesteld. Advertentie mOSRAM Bij aanslagen In Algerije zijn giste ren 10 mensen om het leven gekomen en 30 gewond. Bovendien zijn er 23 kneedbommen ontploft «Vragen op medisch gebied zenden aan de redaetlo van ons blad met linksboven op de envelopi „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang warde wekelijks In deze rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langa deze weg gewenst Is, geschiedt per brief." Dc heer J. S. te vragen belden oven De asthmatische bronchitis heeft twee componen ten: de bronchitis en de asthma. Bronchitis is een ontsteking van het slijmvlies van de luchtpijpver takkingen. Zo'n ontsteking ontstaat, wanneer de patiënt in ongunstige omstandigheden verkeert, zo als kou vatten, een besmettelijke ziekte, hart- of nieraandoening. De bacteriën, die zich altijd in de luchtwegen bevinden, kunnen zich onder deze om standigheden snel vermenigvuldigen en ontstekings haarden vormen. Door de prikkeling van het slijm vlies ontstaat hoest en daarbij kan sputum opgege ven worden, door de hoest getransporteerd vanuit de ontstoken ..gebieden". Vanwege de ontstekingen krijgt de patiënt koorts, terwijl hij op de borst piept en borrelt. De patiënt kan een zieke indruk ma- As th ma daarentegen ontstaat door een kramp an de luchtpijpvertakkingen en een zwelling van het slijmvlies. Meestal treedt deze aandoening in aanvallen op van plotselinge kortademigheid en be nauwdheid. met sterk piepen op de borat vooral tij dens de uitademing. De patiënt is er zelden koort sig bij. doch maakt een benauwde indruk. De oor zaak is vaak een overgevoeligheid voor één of an dere stof. voedingsmiddel, plant of dier. Ook kan een hartlijden de oorzaak zijn. Tegenwoordig weet men. dat ook psychisch asthma-aanvallen kunnen optreden, bv. door spanningen en moeilijkheden, waarin de patiënt is gewikkeld. Op den duur kan de moeilijke ademhaling een zekere verwijding van de luchtwegen geven, waardoor gemakkelijker ont stekingen kunnen ontstaan. We spreken dan van asthmatische bronchitis. De behandeling zal bij de bronchitis gericht moe ten zijn op de infectie, bij de asthma op de Mevrouw Den B. te H. vraagt, of zij tijdens de hoogtezonkuur haar kinderen toch vitamine A.D. moet geven. Kinderen onder de drie jaar moeten in ieder ge val vitamine A.D. hebben. Voor oudere kinderen is het tijdens de wintermaanden zeer wenselijk ook vitamine A.D. te geven. Moeilijkheden met het in nemen behoeft tegenwoordig geen bezwaar meer te zijn, aangezien vitamine A.D. nu verkrijgbaar is in olieachtige druppeltjes, waterachtige druppeltjes, ta bletjes van zeer klein formaat, pareltjes en als oplosbare poeder met slnaasappelsmaak. Daarnaast bestaat uiteraard de levertraan in allerlei smakelij ke vormen, waarin ook de vitamines A. zon. Over de waarde hiervan zijn de verschillende artsen het onderling niet geheel eens. Het is wen selijk het innemen van de vitamines A. en D. niet te staken tijdens de hoogtezonkuur. Mevrouw M. S.-S. te A. schrijft: „Een nicht van mij heeft de onhebbelijke gewoonte op haar duim te zuigen. Zij Is 26 jaar. Ook doet ze dan tegelijk haar vinger ln haar neus, wat erg on smakelijk la. ZIJ is al vier jaar getrouwd en heeft een baby. De vele opmerkingen van haar man en familie hebben niet de minste zin. Haar tanden zijn helemaal scheef gegroeid, spreekt zij er naar. Waar zou dat nu aa gen?" groeid tot een dwanghandeling, met andere wooLe den: zij móet dit doen, omdat zij zich anders ofaa gelukkig voelt. Om deze reden zal het niet cenvot 5 dig zijn van deze gewoonte af te komen. Het lijlot me echter niet verstandig, dat iedereen uit ai familie zich ermee bemoeit. Zij zal in eerste ib:, stantie zelf moeten willen en het zelf moeten probfj; ren om ervan af te komen. Wanneer zij wil kan i zichzelf er steeds aan helpen herinneren door haf duim in te penselen met daarvoor in de handel ziji?1 de penseelvloeistoffen. Wanneer zij niet wil, lijkt <fe behandeling mij vrij hopeloos. ast Mevrouw J. L.-N. te R. vraagt: „Onze bal* heeft steeds de hik. We vinden het een nas gehoor. Kan het kwaad?" Ug De meeste babies krijgen de eerste maandé vrij geregeld de hik, vuoral na de voedingen, hik ontstaat door een irritatie van het middel waardoor deze zich gerejeld samentrekt, gevolg heeft, dat een portie lucht snel en klinket# wordt ingeademd, maar plotseling wordt gerenlt, door de sluiting van de stemspleet. U behoeft *u< niets aan te doen, maar moet er wel steeds zoA dragen, dat er zich geen lucht in het maagij, geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2