Finland opgelucht nu het samengaan is uitgesteld IJdelheid en mismaakte neuzen |ltcuuic jCrihsrijc (iTonranl De Gaulle akkoord met aanpak Russen? zegt de vrees i van Russen te begrijpen Goeree contra wetsontwerp herindeling Na gesprek met Macmillan V.N. laten bestraffing aan Kongolezen over Veeblefs Jjootlwill Vleug hoop voor Rockefeller Jr. verdween fe MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang CHRIST ELI JK-N A T ION A AL DAGBLAD .Stantvastict) is «heblmn tnyn bert io tegfjeaspoti" Oog om oog, bom om bom Zie pagina 5 Vieuws in één oogopslag Als de Russische lei ders overtuigd kunnen blijven van Finlands vriendschappelijke hou ding en neutraliteit, zullen zij geen besprekingen eisen over de verdediging tegen „de Westduitse en Navo- agressie". De Finse presi dent Kekkonen, die dit na terugkeer in zijn land over de radio mededeel de, verklaarde, dat belofte, dat Finland di rect overleg zal plegen als de ontwikkeling in Noord- Europa daartoe aanleiding geeft. President De Gaulle en premier Macmöllan zou den het tijdens hun be sprekingen in Londen eens zijn geworden over de wijze waarop de Sowjet- unie dient te worden be naderd in de kwestie Ber lijn en Duitsland. Voorts zou Macmillan gewonnen zijn voor het denkbeeld van De Gaulle inzake een „Europa der vaderlanden". President Tsjombe van Katanga heeft de be volking van Katanga op geroepen tot een totale oorlog tegen de Ver. Na ties. nu de Veiligheids raad in een resolutie de onmiddellijke ongedaan- making van Katanga's afscheiding heeft geëist. De volkerenorganisatie wil de bestraffing van de Kongolezen, die de der tien Italianen hebben ver moord, overlaten aan de centrale Kongolese rege ring. In een brief aan een Britse professor heeft de Sowjetpremier Chroesj- tsjef verklaard, dat, in dien enig land mocht overgaan tot nieuwe proe ven met kernwapens, de Sowjetunie hetzelfde zal doen. De Amerikaanse de legatie naar de conferentie over het stopzetten van de kernproeven in Genève is daar aangekomen. De Westduitse rege ring zal geen nota nemen van de Oostduitse voor stellen tot rechtstreekse onderhandelingen tussen Oost. en West-Duitsland. Men beschouwt dit soort voorstellen als proefbal lonnen. Nog steeds wordt in Nieuw-Guinea gezocht naar de verdwenen zoon van de gouverneur van New York, M. Rocke feller. Een Nederlands marinevaartuig heeft een rood benzineblik gevon den op 180 km van de plaats, waarop de jongen vorige week zondag na 't omslaan van zijn boot naar de kust trachtte te zwemmen. Het gebied wordt, nu afeespeurd door helikopters en zoekers te voet. In een dienstorder heeft de directie van de Nederlandse Spoorweeen medegedeeld, dat zij de kort geleden opgerichte categorale organisatie van rijdend personeel bij de N.S. niet zal erkennen. De Vakvereniging rijdend personeel N.S. organiseert machinisten en conduc teurs. maar is niet bij een vakcentrale aangesloten. W IVj"^ premier Chroesjtsjef heeft medegedeeld, dat de Sowjetunie voorlopig wil afzien van besprekingen over een gezamenlijke defensie met Fin land en hij genoegen neemt met de belofte dat Finland dadelijk overleg zal plegen als de ontwikkeling in Noord-Europa en de Baltische landen daartoe aanleiding geeft, haalt men in Finland opgelucht adem. En met opgewektheid heeft men ingestemd met een overeenkomst op grond waarvan de wederzijdse handel in 1962 met vijfentwintig procent zal worden uitgebreid. In een officieel communiqué is dit „een belangrijke stap naar verdere versterking van de economische banden tussen de twee aan elkaar grenzende en elkaar vriendschappelijk gezinde staten" ge noemd. De Finse president, Urho Kekkonen, heeft gisteravond een radiorede gehou den. waarin hij op de Finnen, die geen vertrouwen hebben in de vriendschap met de Sowjetunie, een beroep heeft ge daan om zich van alles te onthouden dat het Russische vertrouwen in de Fin se neutraliteit zou ondermijnen. Hij ver zekerde de luisteraars, dat de door Rus land aanvankelijk geëiste besprekingen over het „gemeenschappelijke gevaar van Westduitse en N.A.V.O.-agressie" niet nodig zullen zijn als de Russische leiders overtuigd kunnen blijven van Finlands vrienschappelijke houding en neutraliteit. Kekkoncn verklaarde de Russische vrees voor de veiligheid te kunnen be grijpen. Hij noemde het een grote fout te geloven dat er geen oorlogsge' bestaat, maar meende dat zijn land zün politiek van neutraliteit kan voortzetten, ondanks eventuele veranderingen in de internationale toestand. De mogelijkheid is echter slechts wezig, aldus de Finse president, als de Finnen daarmee zelf rekening houden. „Het wordt lijd op te houden met de onrealistische politiek die voornamelijk door persoonlijke bitterheid is vero( zaakt en waarvan de voorstanders al het slop geraakt zijn. Deze mensen zo den door zich terug te trekken hun land op de meest patriottische manier mogelijk is, dienen en bijdragen aa veiligheid van de staat." Het Russische persbureau Tass heeft gezegd, dat Chroesjtsjef op de politieke ervaring van president Kekkonen heeft vertrouwd en overtuigd is van diens goe de trouw en bekwaamheid tot het hand haven en versterken van de huidige Finse neutraliteitspolitiek. Daarom deelde hü het mogelijk de militaire be sprekingen voorlopig niet te doen door gaan. De Prawda heeft vandaag het Rus sische besluit om het militair o leg met Finland uit te stellen gepre zen als een Voorbeeld van het Russi sche verlangen tot versterking van de vrede. Maar het blad schrijft ook: „De Sowjetunie stemde hiermee niet alleen in omdat zij gelooft in de Nederlander werd te Sydney veroordeeld Een rechter te Sydney heeft de 39-ja- rige Nederlander W. C. van der T. dezer dagen veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf wegens valsheid geschrifte, waarbij het om een bedrag van 2.131 Australische ponden ging. Britsche rechercheurs hadden Van der T. op 9 augustus aangehouden toen hij een bezoek aan Engeland bracht om fa milieleden van zijn vrouw te bezoeken. Hij was reeds in 1958 in Australië aan gehouden maar toen tegen borgstelling vrijgelaten. Van die gelegenheid maak te hij gebruik met twee kinderen naar Nederland te gaan, later gevolgd door zijn vrouw en zijn andere twee kinde- SCHIPHOL WAS ENKELE UREN ONBEREIKBAAR Hardnekkige grondmist heeft gister morgen ernstige stagnatie in het lucht verkeer naar Schiphol veroorzaakt. Er kon gedurende de gehele ochtend geen enkel vliegtuig landen. Gebruik makend van flarden zicht wist echter wel een klein aantal machines te vertrekken. Doordat er geen enkel toestel aan kwam moest een aantal uitgaande vluch ten worden geannuleerd, o a. naar Lon den, Parijs, Brussel en Zurich. In de loop van de middag klaarde het weer op en werd Schiphol weer bereik- Vonnis zaak-Eiclunann op 11 december De uitspraak in het proces-Eichmann zal 11 december worden gedaan, zo is thans officieel bekend geworden. Men is nog bezig het 300 pagina's tellende vonnis met de overwegingen in het Duits, het Engels en het Frans te ver talen. De voorlezing zal ongeveer tien dagen in beslag nemen. Overreden op zebrapad In de nacht van zaterdag op zondag is in Groningen een 67-jarige man op de van knipperlichtinstallatie voorziene oversteekplaats overreden door een 24- jarige automobilist, die onder invloed alcohol verkeerde. De man, vergezeld zijn vrouw, was bezig over te steken, toen hij door de auto werd gegrepen. Hij werd twaalf meter meegesleurd en moest zwaar gewond worden opgenomen in het stedelijk ziekenhuis. zekeringen van bepaalde Scandinavi sche staatslieden die trachten te be wijzen, dat de Duitse militaire wolf een lam is geworden. De marineoefe ningen die onlangs in het westen van de Oostzee zijn gehouden, hebben dat bewezen." Ten slotte wordt het be sluit tot vorming van een Oostzee- commando niets anders genoemd dan een rookgordijn voor de snelle her leving van het Duitse militarisme ter Zaterdagmiddag is te Dirksland een openbare protestvergadering gehouden tegen het door minister Toxopeus inge diende wetsontwerp betreffende de her indeling van gemeenten op Goeree- Overflakkee. Naar bekend wil de mi nister van de dertien bestaande ge meenten vier nieuwe gemeenten maken. Het wetsontwerp is in bijna alle raads vergaderingen op het eiland reeds af gewezen. Op deze protestvergadering, die was georganiseerd door de drie protestants-christelijke partijen op het eiland, werd gesproken door dr. J. P. L. van der Wilde te Voorschoten (ar.), de heer A. Vlasboom te Delft (sgp), de heer J. de Ruiter, lid van de Tweede Kamer mor de ch. en ds. J. van Drenth, her- ■ormd predikant te Ooltgensplaat, wel ke laatste de leiding had. Men omschreef de argumentatie van de minister voor het creeëren van garo- tere gemeenten als weinig doeltreffend en nam een motie aan. waarin mei klem tegen het wetsontwerp wordt ge protesteerd. Besloten werd minister Toxopeus te vragen aan het wetsont werp geen uitvoering te geven. De mo tie werd later ondersteund door de af deling Flakkee van de WD, die daartoe ïen verklaring uitgaf. PATER VERONGELUKT IN SURINAME Het vinden van een benzineblik heeft nieuwe hoop gegeven aan de vele Nederlanders, Papoea's en Amerikanen, die in Nieuw-Guinea zoeken ir de vermiste Michael Rockefeller. Gouverneur Rockefeller hield zaterdag in het hotel van Merauke een persconferentie over het zoeken naar zijn zoon. Links: Michaels zuster Mary, rechts de resident van zuidelijk Nieuw-Guinea, mr. F. R. J. Eibrink Jansen. Dit was een van de eerste radiofoto's die ooit door Ass. Press uit Hollandia naar Neder land geseind werden). Suriname-rivier verdronken. Vermoede lijk is hü bij het baden gevallen. Hij werd in 1953 tot priester gewijd en kwam in 1956 in Suriname, waar hij aan df Boven-Suriname werkte onder de bos negers. DE verschillen i De Gaulle opvatting tussen i Macmillan zijn verre van onverzoenlijk en er is alle reden om aan te nemen dat de beide staatslieden het eens zijn geworden over de wijze waarop de Sowjetunie zou moeten worden benaderd. Deze mening verkondigden officiële Fran se woordvoerders gisteren na de te rugkeer van de Franse president uit Engeland, waar hij tijdens het week einde met dc Britse premier heeft gesproken over een „gemeenschap pelijke aanpak van de Russen". Weliswaar zijn er nog geen beslis singen genomen, hetgeen eerst kan geschieden na een serie bilaterale be sprekingen. die op het ogenblik in het westelijke kamp gaande zijn, doch de sfeer schijnt aanzienlijk opge klaard. Volgens een zegsman uit de omgeving van de Franse president zou deze met premier Macmillan ook hebben gespro ken over de toekomstige politieke orga nisatie van West-Europa. De Gaulle zou in Macmillan een warm medestander hebben gevonden voor zün „unie der vaderlanden". Men acht het in Parijs waarschijnlük, dat de Franse president nu overtuigd is. dat dc tegenzin van de Nederlandse regering haar steun te ge ven aan het door Frankrijk geopperde plan van Europese militaire en politieke samenwerking niet aan Britse invloed te wijten is. Ten aanzien van de besprekingen die bondskanselier Adenauer de vorige week met president Kennedy heeft ge voerd waren officiële Franse kringen van mening dat Adenauer iets minder onverzoenlijk staat tegenover het denk beeld van onderhandelingen tussen Oost en West. Kennedy schijnt er Adenauer met name op te hebben gewezen dat premier Chroesjtsjef het Berlijnse vraag stuk wellicht ingewikkelder en moeilü- kcr op te lossen zal maken, indien er geen duidelijk vooruitzicht bestaat op onderhandelingen tussen Oost en West. De Frame president De Gaulle (wuivend) en de Britse premier in diens wagen op weg naar Brich Grove in Sussex, waar het echtpaar De Gaulle dit weekeinde te gast was bij het echtpaar Macmillan. Nederlandse autorijder na keltingbotsing in Duitsland gevlucht Een onbekend gebleven Nederlandse automobilist heeft in de nacht van za terdag op zondag nabij Stuttgart, op de autoweg naar Ulm, een kettingbot sing veroorzaakt en is vervolgens met zijn zwaar beschadigde auto op de vlucht geslagen. De Nederlander was op het door re gen natte wegdek aan het slippen ge raakt en daarna aan de rechterkant van de autoweg bhjven staan. Door de duisternis en mist merkten achter hem komende automobilisten zün wagen te laat op, zodat binnen enkele minuten tijds acht personenauto's en een vracht auto botsten. Door deze massale bot sing werden vier personen ernstig, en twee licht gewond. Muiters worden niet ontwapend De V.N. in Kongo hebben hun afKh.idliig^ van^Katanga, plannen om de muitende Kongolese troepen in Kindoe te ontwapenen en daarna de schuldigen aan de moord op de Italianen op te sporen en te straffen, opgegeven. De bestraffing wordt nu overgelaten aan de cen trale Kongolese regering, omdat deze verklaard heeft reeds te weten, welke legerafdelingen voor deze moord verantwoordelijk zijn. De V.N. stellen premier Adoela voor, de schuldigen onmiddellijk naar Leopoldstad over te brengen om te worden gehoord en bestraft. De V.N. wensen wel zitting te hebben in de commissie van onderzoek. Hiervoor zijn reeds vijf V.N.-vertegenwoordi- gers aangewezen. Premier Adoela is echter van mening, dat een derge- lüke commissie overbodig is. De V.N. hebben dit besluit genomen, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat dergelijke grootscheepse actie „onuit voerbaar" zal zijn. Toen bovendien premier Adoela verklaarde, dat twee legerafdelingen van elk 200 man schul- waren aan de dood van de 13 Italianen, had de ontwapening door de V.N. van het gehele garnizoen geen De Italiaanse minister van defensie, Andreotti, wenste geen commentaar to leveren op het besluit van de V.N. de bestraffing over te laten gan de Kon golese regering. Hij wilde zich niet mengen in de verhouding V.N—Kongo. Hü vertrouwde er volledig op. dat de Kongolese regering de muiters ten strengste zal straffen. Dat is ook de enige eis, die de Italiaanse regering stelt. Hij vertelde, dat premier Adoela zün woord gegeven had, dat de schul digen bestraft zullen worden. Intussen heeft president Tsjombe van Katanga de bevolking van Katanga op gewekt voorbereid te zijn op een totale oorlog met de V.N. In een redevoering 8000 mensen deed Tsjombe een zeer felle aanval op de V.N. Hij verklaarde dat dc jongste resolutie van de Veilig heidsraad, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke beëindiging van de Koningin en prinses aan open Avondmaal Koningin Juliana en prinses Irene heb ben gistermorgen deelgenomen aan het open avondmaal dat, in overeenstemming met de avondmaalsviering in New Del hi, in de Domkerk te Utrecht is gehou den. Deze avondmaalsviering werd geleid door ds. C. M. van Endt, Ned. Hervormd predikant en ds. C. C. G. Visser Evan- gelisch-Luthers predikant. IINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt i SCHUIMRUBBE R BED met versterkte middensector Fj/féw fabrieken Ze noeg is te zün". Weliswaar zal de Katangaanse be volking geen kanonnen en automati sche wapens tot haar beschikking hebben, aldus Tsjombe, doch wel giftige pijlen, speren en bijlen. „Ka- tanga zal vechten tot he uiterste en de overwinning behalen", riep hij on der groot gejuich uit. Kamerlid ziet weinig lieil in interpellatie radio en tv.-salarissen Het Tweede Kamerlid, dc heer J. M. Peters (Kath.v.) heeft zaterdag in zijn wekelükse radiorubriek aandacht be steed aan de bespreking in de Tweede Kamer van de salarissen van het per soneel bü radio en televisie. Vooruit lopend op de interpellatie, die aan staande dinsdag zal worden gehouden, zei de heer Peters aan te nemen, dat dc motie die wel uit deze interpellatie zal resulteren, door de regering naast zich neer zal worden gelegd. Hij geloofde ook, dat de Kamer de regering om deze kwestie niet naar huis zal sturen. Toch hoopte hü, dat op enigerlei wijze aan de verlangens van het personeel van radio en tv tegemoet zal kunnen wor den gekomen. De heer Peters noemde teken aan de wand. dat 30 pro cent van het betrokken personeel min der dan 5000 gulden per jaar verdient, daarbü op wijzende, dat deze werk- ners bü de machtigste communi catiemiddelen een bijzondere grote ver- antwoordelükheid dragen. Een verge- lüking met het ambtelijke- of bedrijfs leven gaat niet op, zo zei de heer Peters, die radio en televisie een wereld op zichzelf noemde. Een sliertje rook, dat uit een bos opsteeg niet ver van een dorp ten zuiden van de Eilandenrivier in Nederlands Nicuw-Gulnea, en dat door een vliegtuig werd waargeno men, gaf weer wat hoop op het vinden van Michael Rockefeller. De rookpluim bleek vanmorgen echter veroorzaakt te zijn door een oerwoudbrand. Gouverneur Rockefeller stelde zün vertrek uit Nieuw-Guinea uit in verband met het vin den van een leeg benzineblik door de Snellius. Nadat de Snellius zondagmiddag te Merauke aankwam, zün gouverneur dr. P. J. Plattecl en gouverneur Nelson Rockefeller aan boord ge gaan tezamen met de heer Wassing om het ben zineblik te bezichtigen. De heer Wassing was er voor negentig procent zeker van dat dit een dor blikken was. waarmede Michael Rockefel ler getracht had aan land te gaan. Hot is een rood leeg blik, merk Johnson voor de vulling van buitenboordmotoren. Het draagt geen serie nummer. Er waren vier dergelijke blikken aan boord van de catamaran en tien jerrycans. Toen de catamaran volliep, door een plotseling opzettende grote golf, was alleen deze rode tank leeg. Aangezien op het blik duideUjk de invloed van het zeewater te zien is als een horizontale UJn, is het niet onmogelijk, dat het reeds ver scheidene dagen in zee gelegen heeft Zondagmorgen zün voor het eerst twee Australische helikopters en een Nederlandse aan het werk gegaan om Michael Rockefeller te zoeken. Gouverneur Rockefeller heeft gouverneur Platteel zün diepe erkentelükheid betuigd en ook de commandant van de Snellius. Resident mr. F. R. J. Eibrink Jansen sprak de geruchten tegen dat Michael Rockefeller op jacht was geweest naar schedels en zou hebben aangespoord tot koppensnellen. Ook geloofde hij het bericht niet dat Rockefeller tien bijlen zou hebben gegeven voor een schedel. QUTA) „De snoepjes zijn op, Tommy. Zullen we nu maar weer gaan?" Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's Tendens: langzaam dalend. de wind rond- een depressie boven Frankrijk aanzienlijk in kracht toe. Dit windveld breidde zich ook tot onze omgeving uit. Verwacht wordt dat het weer aanvankelijk nog onder invloed van deze storing zal staan. Later is er tijdelijk enige verbetering mogelijk op de nadering van zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze rug neemt echter in be. tekenis af ten gevolge van een zeer diepe depressie, die bij IJsland tot ontwikke ling is gekomen. Het ziet er naar uit dat Rü,T WEER IN EUROPA deze depressie zijn invloed later naar de Noordzee zal gaan uitbreiden. Het weer Rapporten hedenmorgen zeven uur blijft dan ook wisselvallig. De Bilt venvacht tot dinsdagavond: Veel bewolking met vooral aanval kflijk plaatselijk regen. Weinig verat dering in temperatuur. Matige noordoos- o. Beider telüke wind, aan de kust aanvankelijk JP^bur,i nog krachtig. (Opgemaakt 11.15 uurj. Eelde ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 8.30, onder 16.35 ut: maan op 22.31, onder 12.51 uur. 30 r vcmbcr laatste kwartier. W eers- It - 1 c eest el db *Z E till: TT EX Brits I.agerhuislid heeft kundige pogingen, -Lj aangedrongen op wette- lÜke maatregelen ter beteuge ling van de kwakzalverü op het gebied van de plastische chi- gen gesteld, büvoor- tenlandse titels uit hun praktü- se chirurg zich aan het pubUek ongegrond beeld hun neus recht te laten ken een inkomen trokken van kenbaar "mag maken, ~is een uitspraak maken, hun buste te verfraaien, duizend pond (10.000 gulden) klein naamplaatje aan zün deur. helsde in feite _Abse heeft schriftelijke vra- per week. Een van de oorzaken Nog de afgelopen week is et de^minister van van_ dit woekerende kwaad, zo voor de tuchtraad van het Brit- dat bona fide plas- se medische genootschap gezondheid, Enoch Powell, zal zei hü. advocaat dio daarop moeten antwoorden. Labour zitting heeft in In -vraaggesprek verklaar- het parlement, heeft verklaard de Abse later dat sommige chi- dat er vrouwen zün. die levens- rurgische kwakzalvers, onder verteren, lang verminkt zün door ondes- wie mannen met obscure bui- tische chirurgen krachtens de kwestie uitgevochten waarbij vroegen. erklaard, maar de het college be- der nog lijsten met namen van bona fide chirurgen toe te stu- strlkte erecode van de Britse zeven plastische chirurgen i geneeskundigen niet mogen ad- ongeoorloofde publiciteit beschuldigd. De kwakzalvers kunnen ech ter vrüelük adverteren onder het mom van ..schoonheids- Het enige waarmee een Brit- De beschuldigingen werden correctiebureaus". Elndb Zd.-Limb Helsinki stuc an Oao Kooenb Aberdeen Londen Adam Brussel ZOrirb Geneve 8,1 mist zw bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1