Nkroemah staat alleen in een verdeeld Ghana ÏÏJQM V.S. zullen eventueel doorgaan met proeven £7o) TANK ESSO EX1RA Verkeer en stedebouw (I) Damast is geen textiel ENSIOEN WEDUWE AERNOUT In zyn antwoord op de desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer S. A. Kieft (a.r.) heeft premier De Quay, als minister van buitenlandse zaken a i. mede namens minister Visser ge antwoord, dat het niet juist is, dat door de weduwe van de doodgeschoten militievaandrig van het KNIL, R. L. C. Aernout, geen beslissing is ontvangen op een door haar in 1952 ingediend verzoek om toekenning van een (militair) pensioen. De weduwe van wijlen de heer R. L. C. Aerhout had, als nabestaande van een niet-beroepsmilitair van het KNIL, geen recht op een militair pensioen (waarmede blijkbaar bedoeld is een pensioen op grond vai een der uistluitend voor beroepsmilitairen geldende militaire pensioen reglementen). Overeenkomstig de ter zake geldende Nederland-Indi sche wettelijke voorschriften kon zij recht doen gelden op een periodieke uitkering op de voet van de algemene oorlogsongevallenregeling, aldus prof. De Quay. Die uitkering werd haar bij beschikking vanwege het toenmalige ministerie van overzeese gebiedsdelen op 29 maart 1949 toegekend met ingang van 29 februari 1948, dit is de dag na het overlijden van haar echtgenoot. Zij heeft die uitkering zonder onderbreking tot op heden genoten. tIROPESE SAMENWERKING Het Nederlandse beleid inzake de Europese integratie wordt bepaald door wat de Nederlandse regering in het belang van Nederland en van de Europese eenheid acht en niet door overwegingen, ontleend aan het Britse belang. Dit zegt minister-president prof. De Quay, minister van buitenlandse zaken a.i. in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (soc.). Deze had de bewindsman een aantal vragen gesteld naar aanleiding van artikel in Financial Times dat handelde over het Franse ontwerp-verdrag inzake de Europese politieke aaneensluiting. In Financial Times was geconstateerd dat het Franse werkdocument over de Europese politieke samenwerking overal, behalve in Nederland, in goede aarde was gevallen. Ons land zou. volgens het blad, met ieder concreet besluit over genoemde samenwerking willen wachten, totdat Engeland in de E.E.G. is gekomen. Premier De Quay zegt in het antwoord onder meer dat de veronder- stelling dat het betrokken artikel in Financial Times geïnspireerd zou zijn door Britse regeringskringen, volledig voor rekening van de steller van de vraag dient te blijven. De regering heeft aanleiding om te menen, dat zulks niet het geval is. fSTITUUT DER ARMENRADEN In haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van haar departement komt de minister van maatschappe lijk werk mej. dr. M. A. M. Klompé terug op haar eertijds gedane mededeling, dat het niet in haar bedoeling ligt, om in het ontwerp algemene bijstandswet het Instituut der armenraden te handhaven. Het feit dat enkele dezer raden (thans sociale raden genoemd) reeds hun werkterrein hebben verbreed tot buiten het terrein dat de armenwet hun heeft toegedacht met name naar het terrein van het individueel maatschappelijk werk en het maatschappelijk opbouwwerk, is voor de minister directe aanleiding geweest na te gaan in hoeverre behoefte bestaat aan een orgaan, waarin gemeentelijke overheid en pa?ticulier initiatief deelnemen en dat als (groot) gemeentelijk opbouw- orgaan zou kunnen optreden. Deze verkenningen zijn nog niet afgesloten zegt zij en een vaste oordeelsvorming heeft nog niet plaatsgevonden. Wel kan worden geconstateerd, dat voor een dergelijk orgaan in verschil lende kringen een brede belangstelling bestaat. HAK-STALMANN Voor zover de ministers Marijnen en Beerman weten heeft de Duitse Justitie haar standpunt in de zaak-Stalmann nog niet bepaald. Dit ant woorden de ministers op de schriftelijke vragen van de Eerste-Kamerleden de heren J. Baas en dr. P. G. van de Vliet (beiden lib.), die gesteld waren aanleiding van Duitse persberichten als zou het parket te Bonn tot de conclusie zijn gekomen, dat de Duitse hoofdambtenaar Stalmann zich aan geen enkele laakbare of strafbare handeling heeft schuldig gemaakt Minister Marijnen heeft de heer Stalmann van onregelmatigheden be schuldigd en de vragenstellers wilden weten wat de minister zich thans voorstelt te doen. De ministers antwoorden, dat zijn in het huidige stadium op deze vragen niet kunnen ingaan. De in Nederland aan de Duitse justitie in de zaak-Stalmann verleende rechtshulp heeft aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat een Neder lander zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van deviezenbepalin- gen en aan belastingontduiking. De betrokkene is in verzekering en in bewaring gesteld geweest, tezamen gedurende 7 dagen, zo delen de ministers voorts mede. Ondanks hervatten kernoverleg Cubaans verzoek tot bijeenroepen Veiligheidsraad Cuba heeft om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad gevraagd om te protesteren tegen de inmenging door de Verenigde Staten in de binnenlandse aangelegenheden van de Dominicaanse Republiek. In haar verzoek aan de Veiligheids raad wijst de Cubaanse regering op het dreigende ingrijpen door de Verenigde Staten, wat tot uiting komt in de ver klaringen van minister Dean Rusk, de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogs schepen in de Dominicaanse wateren en het overvliegen van Dominicaans grond gebied door Amerikaanse vliegtuigen De Cubaanse regering meent, dat dit optreden een schending van het hand vest der organisatie van Zuidameri- kaanse landen betekent en een bedrei ging inhoudt voor de internationale vrede en veiligheid. Pamflet Zuidtiroolse vrij heidsstrij ders Bij het A.N.P. is per post een gedrukt pamflet binnengekomen met het op schrift ..Liebe Landsleute" en getekend „Die Südtiroler Freiheitskampfer", waar in wordt meegedeeld dat. nu de kwestie- Zuid-Tirol in de V.N., de Raad van Europa en Speciale Commissies behan deld wordt, de vrijheidsstrijders voor lopig „met het geweer aan de voet" zul len afwachten. Zij doen dat ..welbewust op een tijdstip waarop door de spanning in Berlijn de wereldvrede bedreigd wordt". Het pamflet wijst verder de „las terlijke verdachtmaking" van de vrij heidsstrijders als „nazi's, pangermanis- ten of communisten" van de hand. President De Gaulle vandaag 71 jaar PARIJS. 22 november (AP). Presi dent Charles de Gaulle is vandaag 71 jaar geworden, maar staatszaken belet ten hem deze dag te vieren. Zijn programma voor vandaag zag er als volgt uit: 's morgens een zitting van het kabinet lunch met president Ful- bert van d<e republiek Kongo, 's mid dags politieke besprekingen met Youlou, 's avonds naar een voorstelling van de comedie FranQaise ter gelegenheid van het bezoek van Youlou. vertrek per extra trein naar Straatsburg voor een donderdag te houden toespraak tot het leger. De man, die hier „goedendag" zegt tot een wat verraste zeehond is een Amerikaanse astronaut, Commander Walter Schirra, die naar Perth in West-Australië was gekomen om een haan uit te zetten voor een chimpansee, die in een ruimtecapsule zou worden afge schoten. Toen de ruimtevlucht werd uitgesteld, had Schirra wat tijd om te gaan zwemmen en bij die zwempartij had hij de in beeld gebrachte ontmoeting. Balans na bezoek van charmante vorstin lu de Sowjetunie heeft inge- nd met het Brits-Amerikaanse >rstel de onderhandelingen in nève over het staken van de mproeven te hervatten, heeft Amerikaanse regering haar legatie opgedragen terug te 'en naar Genève. Tegelijker- I verklaarde de Amerikaanse lering, dat de V.S. zullen voort in met het verrichten van nproeven, die noodzakelijk voor de nationale veiligheid. oals reeds gisteren in een deel onzer ies werd meegedeeld, waarschuwt Sowjetunie ervoor, dat als de een ndere mogendheid proeven neemt, rijl de besprekingen in Genève aan de gang zijn, zij „de daaruit rtvloeiende gevolgtrekkingen zal ten wat betreft het hervatten van proeven". Het feit echter, dat de Qetunie met 'ie besprekingen in- ït, wijst erop, dat de Russische 6ven achter de rug zijn. V.S. zijn er zich van bewust, dat de en hun proeven hebben voorbereid, de vorige besprekingen in Genève de gang waren, en er bovendien moratorium op de proeven was. rmee de Russen hadden ingestemd, rom zullen de V.S. datgene blijven ïchten. dat zij noodzakelijk achten r de bescherming van de nationale igheid. totdat een gecontroleerde istopovereenkomst is bereikt •oordvoerder van het Amerikaan- ministerie van buitenlandse zaken laaide het Amerikaanse standpunt, er geen ongecontroleerd moratorium bestaan, in afwachting van een over- e besprekingen zullen op 28 novem- beginnen. De Amerikaanse delegatie onder leiding staan van Arthur Dean diens plaatsvervanger Charles Steele. Britse delegatie zal geleid worden r sir Michael Wright en staatssecre- Godber. verlgens Is de Russische nota zowel Londen als in Washington met grote me ontvangen. Op bet eerste gezicht IJnt de nota voor te stellen, dat een ■atorium over de gshel» wereld Inzake nemen van kernproeven in acht ge ien moet worden, willen de bespre- ren in Genève hervat kunnen wor- Overleg en een moratorium zijn ech- twee verschillende zaken. 1 diplomatieke kringen in Londen est men. dat de Russen alleen maar t Genève willen terugkeren om hun itlek van geen kernverbod zonder al- ele ontwapening erdoor te krijgen. tn de Nieuwlandstraat in Tilburg is 24-jarige vielrijdster L. van Reusel Tilburg bii het voorsorteren in aan- ine cekomen met een autobus van stadsdienst. Het meisje kwam te val- n werd met ernstige verwondingen het ..St. Elisabeth ziekenhuis" ver- rd, v-aar ze een uur na aankomst is lieden. Koningin Elizabeth heeft met haar charme, prestige en inte griteit president Kwame Nkroe mah niet weer op zijn voetstuk terug kunnen tillen. De koningin en prins Philip zijn weer vertrok ken en Nkroemah staat weer al leen in een verdeeld land. Tijdens het koninklijke bezoek van elf dagen scheen er een ver zachting te zijn ingetreden in de politieke spanningen in het land die Nkroemah of omver dreigen te werpen of hem in de richting van de dictatuur drijven. Honderdduizenden Ghanezen in hun kleurrijke kleding waren op de been om de koningin te begroeten. Nkroe mah was steeds aan haar zijde. Het Vergeet de tijger niet! Het beest verdient een ereplaats in uw tank. Esso Extra de benzine met tijgerkracht geeft 'n auto nieuw leven kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Vergeet het niet: stop een tijger in uw tank! 'was een unieke demonstratie van ge negenheid ten opzichte van Engeland dat dit land jarenlang als kolonie heeft geregeerd en het nog geen vijf jaar geleden onafhankelijkheid gaf. De warmte van de wederzijdse gevoelens ontnam het venijn aan de voortduren de aanvallen van Nkroerttahop kolo nialisme en imperialisme. Geen enkele Afrikaans land is door zijn koloniale heersers beter voorbereid op de onafhankelijkheid dan Ghana. Economisch cn bestuurlijk was bet voorbereid op het Innemen va n zijn plaats onder de democratische landen en flink op weg naar economische bloei. Eenzaam In plaats daarvan ziin pers. radio en vakbonden gelijkgeschakeld. Honderden van Nkroemah's politieke tegenstan ders zitten in de gevangenis Onder de vlag van positieve neutraliteit drijft Ghana af naar een autoritair bewind met een eenoartij-democratie. De koningin is weer weg en Nkroe mah, eenzaam in zijn pompeuze paleis moet beslissen welke koers Ghana zal kiezen. Hij moet ook beslissen wat er dient te gebeuren met de. honderden gevan genen, de naar schatting 6.000 vluchte lingen in Togoland en de duizenden die niet tevreden zijn over zijn bezuini gingsbegroting en gedwongen spaarrege ling voor loontrekkenden. Door de nauwe familiebanden in Afrikaanse landen kan de arrestatie van een man soms het leven van tien tallen anderen ontwrichten. Een loon trekker onderhoudt dikwijls vele stude rende broers, zusters, neven en nich ten- Ondanks zijn bezoek van tien weken aan Rusland en andere communistische landen is het lang niet zeker dat Nkroemah zich in het communistische kamp zal begeven. Hij is zeker politieke leider met grote talenten die oprecht gelooft dat een mengsel van marxisme en kapitalisme de oplossing kan bieden voor de economische proble men van het land. Hii heeft een onbeperkt vertrouwen in zijn capaciteiten cm tussen de ideo logieën van Oost en West door de weg te kiezen die voor Ghana de beste Is. Het grote gevaar dat westeliik georiën teerde Ghanezen ln zijn politiek zien. Is dat hij zich zover In de netten van Moskou zal «erken, dat hij er zich niet meer uit kan losmaken. Voor Mos kou is dit geen spelletje, dat zondpr meer kan worden beëindigd. Ghana heeft handelsovereenkomsten met praktisch alle communistische lan den. Er rijn reeds meer dan 300 munistische technici in het land ei zullen nog meer komen. 70 Ghanese jongelui krijgen in het rode leger officiersopleiding. Verscheidene commu nistische persbureaus verspreiden hun ~'euws in Ghana. De nationale lucht- artmaatschappij heeft 8 ïljoeajina ge- i de jge volkspartij con~' zaakt. Binnen de partij gemanoeuvreerd om de ïnvioearijssie Momenteel schijnt de uiterste linker vleugel het pleit te hebben gewonnen. De voornaamste exponenten daarvan zijn minister van binnenlandse zaken Kwakoe Boatene en minister van voor lichting Tawia Adamafio. Zij schijnen der. Sommige Ghanezen zijn van mening dat het scheppen van een functie voor Nkroemah als een soort super-opper hoofd wel in overeenstemming is met de stamtradities van het land. In de wereldpolitiek echter, waar Nkroemah ook een leidende rol wenst te spelen, zou een dergelijke positie in een geheel ander licht worden gezien. Met een vorm van communisme aan de horizon zijn de meeste kapi taalsinvesteringen nog altijd Brits. Een groot deel van de bevolking kent de Britse levensstijl en Britse instel lingen en neemt deze als maatstaf voor het leven in Ghana. Op het ogenblik zijn 23 Amerikaanse technici in het land aan het werk. Het vredeskorps werkt aan onderwijspro- jekten. Het programma van technische bijstand omvat ongeveer 3,5 miljoen gulden. Het grootste deel daarvan is bestemd voor de ontwikkeling van de rubberaanplant om tot een grotere va riatie van agrarische exportprodukten te komen. Er zijn twee miljoen bomen aangeplant, die over vijf of zes iaar tot rijke rubber-plantage» ontwikkeld kunnen worden. Ir. J. C. H. DROST LJET VERKEER met zi.jn vele as pecten houdt velen intens bezig. In 4. ytr, «n ander. ooorlicKlin^ .ud.bouwkunSl. organen wordt daaraan terecht veel t van de oude woonwijken een aandacht besteed. Speciale congres- bron van veel verkeersellende. de doorgaande verkeerswegen en roonstratcn is merendeels in de ou dere woonwijken geen sprake. Onge- worden aan het verkeerspro bleem gewijd. Dit alles is te verkla- .m ren. Immers, in snel tempo neemt ken? Inderdaad wordt aan de ver- het aartal motorvoertuigen toe. Be- keer,technische sspecten v.n de Ite- debouw veel meer aandacht besteed mnn .aanta' motorvoertuigen dan voorheen. Daaruit zijn grote P,erLI00<L t^u'one" ,,n 1950 beteringen in de opzet slechts 32, tien jaar later was het wijken voortgevloeid. reeds gestegen tot 74' Dit betekent dat er in deze periode zo'n half miljoen motorvoertuigen bij kwamen: het laatste jaar was de toename zelfs ongeveer 100.000. Vooral het personenautopark groeit in ijltem- Royale hoofd verkeerswegen voorzien van rijwiel en voetpaden, zijn aangelegd, soms met viaducten ter plaatsen van de be langrijkste kruispunten, zoals in de nieuwe tuinsteden in Amsterdam-West. De meer systematische en functio nele opbouw van de nieuwe woonwij- iedereen. die in het spitsuur ken maakte het mogelijk een splitsing het verkeer deelneemt, ziet de te maken tussen het snelverkeer en po vloedgolf, welke zich door de stads- het langzame verkeer. Het snelle i straten stuwt en over de autowegen voortrolt. Het ziet er naar uit dat deze overrompelende groei zich in de komende decennia nog onverminderd HP zal voortzetten. Vergeleken met de verkeer, maakt gebruik i fietsers, bromfietsers, het bedienend omringende landen ke van een belangrijke achterstand op dit gebied. De hoogconjunc tuur, welke we thans meemaken doet voor velen een kort of lang ge koesterde wens van een eigen auto. hetzij nieuw of tweedehands. in blijde vervulling gaan. Dat de auto voor een steeds groter deel van on ze bevolking be schikbaar komt .is, op zichzelf be schouwd, een ver heugend verschijn sel. Maar het ;s noodzakelijk. dat men zich terdege rekenschap geeft van de ingrijpende consequenties, wel ke een snelle toename DE SCHRIJVER Ir. J. C. H. Dront (1923) ge boren te Musselkanaal doorliep de H.B.S. en studeerde vervol gen* aan de Technische Hoge school ie Delft, die hij in 1930 verliet als civiel ingenieur. Sinds de beëindiging van zijn studie is hij door zijn werkzaamheden betrokken bij de sledebouw. Aanvankelijk in Rotterdam, ver volgens in Drenthe en thans als hoofd van de dienst Stadsont wikkeling der gemeente Leiden. grotendeels korte woonstraten, waar geen hoge snelheid kan worden gehaald. Opmerkelijk is de ontwikkeling in de richting van de paden, waar prak tisch geen moto risch verkeer Is toegestaan. Hier treft men dus het zelfde verschijnsel derne winkelcen tra, namelijk dat de voetganger zijn ei gen veilige domein heeft verkregen. We zullen ons goed moeten reali seren dat de nieu we woonwijken zeker ccn halve eeuw of langer dienst moeten doen; dit is een i dynamische tijd. het verkeer lange periode ln met zich brengt. Als belangrijkste daar- waarin veel snel verandert. Het is voor van moet. helaas, de verkeersveiligheid waar geen overbodige luxe thans met de worden genoemd. toekomstige ontwikkeling, althans voor- In 1960 waren er 1900 doden door het zover deze Is te voorzien, rekening te verkeer te betreuren en werden onge- houden. De nieuwe gebouwde stadawij- veer 48000 personen gewond. Vooral ken met hun ruime opzet bieden veel onder kinderen en bejaarden vielen ruimte voor sport, spel en wandeling, naar verhouding veel slachtoffers. Zal Met de ruimte is wat te doen in de toe- nu deze droeve lijst van het verkeer komst, wanneer de ontspanning een met de toename van de welvaart en steeds belangrijker plaats in het leven het_aantal auto's steeds gaat innemen. derhalve langer worden? Zuller er in de komen de tien jaar 20.000 doden of meer aan het verkeer ten offer vallen en zullen een half miljoen personen licht of zwaar gewond raken? Moet deze tol dan door ons volk voor het nut en het genot van een auto worden betaald? Dat is niet minder dan een ramp. Bij de watersnoodramp in 1953 het aantal doden ongeveer even groot als het aantal doden bij het verkeer in 1960! Na de watersnood werden drastische maatregelen genomen: zo iets mocht niet meer gebeuren. In het Deltaplan voor de nationale veiligheid worden thans enkele miljarden guldens gestoken... Maar hoe staat het nu met de verkeersveiligheid? Ook hiervoor zijn maatregelen nodig, welke, zo no dig. grote bedragen mogen kosten. Te vaak wordt nog het defaitistische geluid gehoord, dat ongelukken nu een maal bij het verkeer behoren. Geluk kig wordt ook getracht de verkeers onveiligheid met kracht te bestrijden. Oproepen van organisaties, kerken en leidende personen vragen om bezinning en om verantwoordelijkheid voor de naaste. Inderdaad ligt daarin een be langrijke mogelijkheid de verkeersge- Niet alleen het gedrag van de mens ls. hetzij bewust of onbewust, oorzaak van de verkeersongevallen. De wijze, waarop de steden en dorpen werden gebouwd en de wegen werden aange legd, is eveneens schuldig aan de on veiligheid van het verkeer. Hoe gevaar lijk zijn niet de druk bereden invals wegen. welke woonwijken doorklieven. Langs deze wegen liggen de wonin gen. de scholen en de winkels, zodat noodgedwongen de bewoners, waar onder veel kinderen en ook bejaar den. deze drukke wegen moeten over steken en daarbij gevaarlijke risico's lopen. Van een duidelijk verschil tus- ken ook voldoende „op de toekomst*' gebouwd? Dit zal in het tweede ge deelte van dit artikel, dat binnenkort wordt gepubliceerd, nader worden be zien. ht eeft &ajt£e I Ook Bulgarije gaat zijn steden destaliniseren. Het geweldige Stalin- monument in de Zwarte Zeehaven Varna is ver leden week verwijderd. De Stalinwijk in het centrum van de stad heet nu Leninwijk. De Amerikaanse me vrouw Wolfe is maan dag veertig uur en acht minuten in een ballon boven Tepas en Oklaho ma gebleven en heeft hiermee het wereld record voor vrouwen gebroken. Dit stond op naam van een Rus sische. die 34 uur en 21 minuten in de lucht bleef. Vijf mannen hebben gisteren bij Londen een overval gepleegd op een vrachtauto, die geladen was met tabak ter waarde van een half miljoen gulden. De chauffeur en zijn hel per werden aan een boom vastgebonden en de mannen gingen er met de auto vandoor. Voedseldeskundigen in Trento in Italië hebben de kat vrijgesproken, maar de vos in staat van beschuldiging ge steld voor een voedsel vergiftiging die zeven personen heeft getrof fen. nadat zij worst van katte- en vossevlees hadden gegeten. Een boer had geëxperimen teerd met katte- en vossevlees voor zijn worst. Hij dacht, dat dit een echte wildsmaak aan zijn produkten zou geven. De boer zelf was een van de eersten, die ziek van werd. Dok zigeuners gewond en verschillende paarden en schapen gedood. Er werd een krater van zestig meter omtrek ge slagen en drie woon wagens werden geheel vernield. toren hebben achteraf Burgemeester vastgesteld, dat de kat geheel gezond was. maar dat de vos aan een uit gelezen serie besmette lijke ziekten leed. Een paard heeft giste ren getrapt op een bom uit de tweede wereld oorlog, die in een zigeu nerkamp in Viterbo in Italië onder een hoop vuilnis begraven lag. Bij de reusachtige explosie, die volgde, werden acht wet houders van het Bra bantse plaatsje Hllva- renbeek hebben het F.indhovense college een besluit doen tQekomen, behelzende een verzoek aan alle leden van de gemeenteraden in Ne derland om het presen-j tiegeld van de eerstvol gende openbare raads- zitting ter beschikking' te stellen van de anti- hongeractie. kkn dus Inderdaad vervaardigd wor den van katoen, mol. halflinnen, zij de. kunstvezels of combinaties daar- mast" is weliswaar afgeleid van de naam van de stad Damascus in Syrië, mend en glad aanvoelend. Boven- 7-56) Sprekend over damast heb- Hen behoort het patroon gebogen ben de mecsten van ons de neiging lijnen te vertonen, want geome- daarbij te denken aan linnen, waar- trlsche figuren cn rechthoekige pa- In glanzende figuren op een matte tronen worden niet tot het damast achtergrond geweven zijn. Toch gerekend. Deze gebogen lijnen ma- heeft damast met de textiel-soort ken in de eerste plaats een specia als zodanig niets te maken, want de Ie weeftechnlek noodzakelijk, maar vraag of iets al dan niet tot het da- verklaren tevens nog wat ultdruk- mast moet worden gerekend, wordt lljker de naam damast omdat ook uitsluitend en alleen door het inge- hierin een verwijzing ligt naar de patroon bepaald. Damast versierde stalen wapenen. waarin het ingesmolten me taal Immers ook die vloelende lijnen ver toonde. De eerste weefsels van da mast die wU In de inventaris van de 15de eeuw tegen komen. spreken dan ook van linnen „a l'oeuvre de'Damas". dit wil hetgeen we zouden kunnen vertalen geenszins zeggen dat die weefsels met: „linnen dat op z'n damaaceen* •or.pronkeHJk uit dlc «Ld «dom- I,". Zou er «pr.k. ,|J„ weest van weefsel uit Damascus, ol nabootsingen daarvan, dan zou andere TOCH IS HET ZO! stlg zijn. Damascus had In de mid deleeuwen een grote naam door de versierde wapens, welke aldaar wer- dit ongetwijfeld "op" den vervaardigd. Een Damascener „Ier tot uitdrukking zijn gebracht kling gold eeuwenlang als het beste Het typische effect van de da- wat er op dit gebied te krijgen was. mastpatronen die op een andere Het versleren der wapens geschied- wijze het licht weerkaatsen dan de de In Damascus op een zeer bijzon- ondergrond, wordt bereikt door een dere wijze. In het metaal werden zodanige weefbtndbig. dat de on- groeven aangebracht, waarin een dergrond bijvoorbeeld wordt ge- ander kleurig metaal werd gespo- vormd door de kettingdraden. ter- ten. Na het afkoelen werd alles te- wijl In de flruren ln hoofdzaak zamen mooi gepolijst. waardoor zich de tnslagdraden vertonen. BIJ men ln het oorspronkelijke metaal een bepaalde lichtinval vertonen zij een onvergankelijk patroon ver- zich dan als glanzende figuren op kreeg, dat één geheel vormde met het oorspronkelijke metaal en dat co glad aanvoelde, dat de Ingespo ten tekening niet afzonderlijk kon worden afeetast. Een gedamasseerde stof ls dus matte achtergrond. waardoor het weefsel een zeer aparte beko ring krljrt. (Advertentie) Spaakkernwapens voor de N.A.V.O. De Belgische minister club gepleit voor onderhandelingen tus sen Oost en West over de kwesties Ber lijn en Duitsland. Spaak betoogde dat onderhandelen geen bewijs van zwakte is. ,.ïn bepaalde kringen bestaat de nel- ging onderhandelingen te verwarren met nivl- rv r-rping aan de wensen van de te genstander." aldus de minister, „dit ls overdreven. Onderhandelingen behoeven niet per uit te lopen op een nieuw MUnchen. Wat in het geval van München betwist baar is. is niet dat er onderhandelingen plaatsvonden, maar is het resultaat er in dat men geaccepteerd heeft." In antwoord op vragen na zijn rede zet Spaak dat de NAVO uitgerust zou moeten worden met kernwapens. „Dit zou de beste oplossmg zijn voor de NAVO en voor Europa." Lange 2 december naar Chroesjtsjef De Noorse minister van buitenlandse zaken. Halvard Lange, die thans een be zoek aan de Sowjetunie brengt, zal za terdag twee december in Moskou be sprekingen met premier Chroesjtsjef voeren, aldus ls ln Noorse diplomatieke kringen vernomen. Do minister had dinsdag een „open hartig gesprek" met zijn Russische ambtgenoot, Gromyko. over kwesties van gemeenschappelijk belang, meldt het Sowjet-persbureau Tass. Gromyko heeft een uitnodiging om een bezoek aan Noorwegen te Drengcn aanvaard. In diplomatieke kringen werd gezegd dat de ministers spraken over de Rus- sisch-Noorse betrekkingen in het licht van Noorwegens lidmaatschap van de N A V.O. Zware gevechten in Z.-Vietnam strijdkrachten van Zuld-Vletnam "ln delta van de Mekongrlvler werden gis teren gemeld door het departement van defensie van Zuld-Vletnam. De afgelopen dagen z 1n bij schermut selingen in dit gebied 42 man gesneu veld aan de zijde van de Vietcong en aan die der regering. De militaire toestand op de hoogvlak te in het centrale deel van de republiek was betrekkelijk rustig. De activiteit der opstandelingen in de hooglanden Is deze maand aanzienlijk minder geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7