IHeutwe grütsrfjc GTouranl Amerika wil optreden als eerlijk makelaar Commentaar Nasser vervolgt de christenen Enthousiasme over Duitse beslissing inzake Euromarkt Slagers in Parijs slachten' elkaar U blijft volledig op de hoogte Israël steunt Nederland te WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 1233S Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10ISAAL DAGBLAD „Stantvactlrd U ahfbltvtn mgn hert ia legljtnspotF Heksen jacht Zie pagina 11 TNE ZUIVERING die Nasser indertijd tegen de zakenlieden en rijke burgers ter hand genomen heeft, is volgens de Londense Daily Mail omgeslagen in een vervolging van de christenen. Honderden leden van de Koptische kerk hebben een uitwijzingsbevel van Nas sers geheime politie niet afgewacht en zijn gevlucht. Hun eigendom men worden genaast, bankrekeningen geblokkeerd en in enkele ge vallen werden zelfs juwelen afgenomen. MNP m Autoriteiten van de V.N. in Bei- roet (Libanon) li zien reeds eer i a belangrijk vluch- •i telingenprobleem voor zich opdoe- 4^ men" ^De ^el°- pen dne dagen namen meer dai 500 Egyptische christenen de wijk. Zij zijn on dergebracht bij de Armeense christenen in Bei roet Overigens is 't de vraag of Nas ser zijn land met deze vervolging een dienst bewijst. Hij is volgens waarnemers bezig zijn land snel van zijn elite te beroven. Het grootste deel van de vluchte lingen wordt gevormd door artsen, advocaten en leidinggevend admi nistratief personeel. De vervolgingen zijn begonnen, nadat Syrië zich had losgemaakt van de Verenigde Arabische Republiek. Nasser is toen acties tegen de miljonairsklasse begonnen, omdat hij vreesde dat uit deze kringen een staatsgreep zou kunnen worden gefinancierd. Er zijn in Egypte ongeveer anderhalf miljoen christenen op een bevolking van 23 miljoen. Negentig procent van de christenen behoort tot de Koptische kerk. Het gaat er voor de vluchtelingen somber uitzien, wanneer Libanon geen vluchtelingen meer zal kunnen opnemen. Dan zal moeten blijken of andere landen bereid zijn de Egyptenaren op te nemen. Nasserbang voor staatsgreep De Italiaanse prins Scipione Berghese is gistermiddag met zijn vrouw, prin- sesMaria Carla Sanjust di Teulada- Borghese, uit Rome op Schiphol aange komen. Het echtpaar werd er begroet door de heer J. W. Slotemaker van de afdeling speciale diensten van de K.L.M. Tersond na de aankomst vertrokken prins en prinses per auto naar paleis Soestdijk. Naar verluidt zou dit in korte tijd het tweede bezoek van prins Scipione aan onze koninklijke familie zijn. Twee weken geleden heeft hij met prins Bern- hard aan een jacht deelgenomen. Scinione is de jongste broer van de in ons land beter bekende 38-jarige prins Alessandro Berghese, die tijdens dt Olympische spelen in 1960 enkele malen onze koninklijke familie in Italië ont moette. Op de foto: Prinses Carla Sanjust di Teulada-Borghese. Nieuws in één oogopslag Malaya zal het Neder landse voorstel inzake Nieuw-Guinea niet steu nen, zo heeft de Maleise afgevaardigde in de Alge mene Vergadering der Ver. Naties laten weten. Voorts staan zowel de Indonesi sche als de Nederlandse delegatie afwijzend ten op zichte van de Indiase re solutie, waarin op onder handelingen tussen beide landen wordt aangedron gen. De Westduitse minister van economische zaken, Erhard, heeft in het Euro pese parlement verklaard, dat zijn land zal meewer ken aan een gemeenschap pelijk Europees landbouw beleid, zodat aangenomen mag worden, dat de twee de fase van de Euromarkt op 1 januari zal ingaan. Eind november zal de mi nisterraad van de E.E.G. in Brussel vergaderen. In afwachting van een beslissing van het ministe rie van justitie is de Por tugese kapitein Galvao bij aankomst op het vliegveld van Rio de Janeiro aange houden. Hij kwam uit Da kar, nadat de Marokkaan se autoriteiten hem had den uitgewezen. Een groep van 73 ra dio- en t.v.-medewerkers heeft zich bereid ver klaard eventueel een ini tiatief te nemen tot een „krachtige actie", wanneer het parlementair debat over de radio- en t.v.-sa- larissen niet tot positieve resultaten mocht leiden. Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren kritiek geuit op de gang van zaken bij het z.g. volksgericht in Stap horst. Minister Beerman zal zijn standpunt bepalen nadat hij over het rapport van de Zwolse officier van justitie beschikt. In het Belgische parle ment heeft premier Lefè- vre verklaard, dat de poli tieke sfeer in België in menig opzicht slecht is. Hij zei, dat de nationale een dracht ondeelbaar is en uitte kritiek op onredelij ke eisen die worden ge- Gteld. De Amerikaanse dele gatie op de conferentie over het staken van de kernproeven vertrekt de zer dagen naar Genève. Het besluit werd in Wash ington genomen, nadat de Sowjetunie zich bereid had verklaard de afgebro ken besprekingen te her vatten. 0 Vele Egyptische christe nen verlaten overhaast het land. Zij vrezen dat de dic tator, Nasser, hen zal ver volgen en hebben daarom nu reeds de wijk genomen, o.a naar Libanon. Er zyn veel gegoede zakenlieden bü. In een Parijs abattoir is het gisteren tot ongeregeld heden gekomen toen groepen slagers hun collega's wilden verhinderen zich te bevoor raden tegen de prUzen die de regering heeft vastgesteld. (Van onze parlementsradactie) T^EN zucht van verlichting heeft door het Europees parlement in Straatsburg geklonken toen de Duit se minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard gisteren ver klaarde dat de Duitse bondsrepu bliek zich niet zal verzetten tegen de overgang van de Euromarkt naar de tweede etappe. Lange tijd heeft on zekerheid bestaan over het Duitse standpunt. In Europese kringen was geconstateerd dat de overgang naar de tweede etappe niet zou kunnen plaats hebben zonder dat een begin werd gemaakt met een gemeen schappelijk Europees landbouwbe leid. Erhard heeft thans toegezegd dat de Duitsers hieraan zullen meewerken. Aan het eind van deze maand zal de minister raad van de E.E.G. in Brussel bijeenko men om een oplossing te Straatsburg vast te leggen. Of de verklaring van Erhard in Bonn met gejuich begroet werd, is gisteren in Straatsburg ten zeerste betwijfeld. Zeker in kringen van de Europese commissie was al vaag vernomen dat het Duitse kabinet ten gunste van een positieve op lossing van het landbouwvraagstuk zou hebben besloten. Men verwachtte ech ter helemaal niet dat reeds nu in Straats burg hiervan melding zou worden ge maakt. De Duitse regering zal, zo meende men, in de onderhandelingen in Brussel wel eerste winstpunten willen behalen, alvorens haar standpunt mee te delen. Erhard, die bekend staat als een slecht politicus .heeft reeds nu alle kaarten op tafel gelegd. Dit alles wil nog niet zeg gen dat het overleg, dat de volgende week in Brussel plaats heeft, van een leien dakje zal gaan. Om te komen tot een gemeenschappelijk landbouwbeleid zijn twee belangrijke besluiten nodig. In de eerste plaats moeten de regerin gen van de zes landen ermee instemmen dat de subsidies en rechten die ter be scherming van de landbouw in de zes landen worden uitgekeerd en geheven, worden, vervangen door een Europees heffingstelsel. Dit heffingstelsel zal het eerste moeten gelden voor granen, varkensvlees, eieren en gevogelte. De heffingen zullen gelei delijk moeten verdwijnen. Ernaast zul len de zes regeringen gelijke bepalingen moeten hanteren voor het vaststellen van Koffiemelk en room iets duurder Tot nu toe werd aan de zuivelindustrie een tegemoetkoming in de op koffiemelk en room verschuldigde omzetbelasting gegeven door op-de zuivelwaardeheffing van het produktschap voor zuivel een aftrek toe te staan. De minister van land bouw en visserij heeft deze aftrek thans ongedaan gemaakt. Hiervan kan een klei ne prijsverhoging het gevolg zijn. Het ministerie van landbouw deelt mee. dat die voor de verbruiker beperkt zal blij ven tot circa 2 cent per flesje van 0.4 liter koffiemelk en tot ruim 1 cent per flesje met liter room. De prijs van kof fiemelk en room is dan met ingang van 3 december 1961 gebaseerd op de z.g. verrekenprys van consumptiemeLk. ZIEKENFONDSPREMIE ENIGSZINS LAGER Minister Veldkamp heeft de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring voor het jaar 1962 vastgesteld op 4,8 procent Voor 1961 bedroeg deze pre mie 4,9 procent de kostprijs van de landbouwprodukten. De heffingen worden immers vastgesteld in samenhang met de kostprijzen en ieder land van de E.E.G. moet dus voor het bepalen van kostprijzen gelijke maatsta ven hanteren. Dit is gemakkelijk neer geschreven, maar de verwezenlijking er van is enorm ingewikkeld. De Europese commissie, waarin dr. Mansholt de land bouwzaken behartigt, heeft hierover voorstellen aan de ministerraad gedaan. Een feit Na de toezegging van Erhard staat nu dus vast dat de raad de voorstellen van de commissie in grote lijnen zal aan vaarden en dat de tweede etappe van de Euromarkt op 1 januari een feit zal zyn. Voor vervolg zie pagina 11 AMERIKAANSE functionarissen te Washington verklaren volgens Ass. Press dat de regering der Ver. Staten het initiatief heeft genomen voor een poging om gemeenschappelijke grond te vinden in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea. Twee Amerikaanse onderministers van buitenlandse zaken, die voor aange legenheden der Verenigde Naties, Cleveland, en die voor het Verre Oosten, McConaughy, hebben een uur lang gesproken m^t de Indonesische am bassadeur Zain. de Verenigde Staten trachten beide partijen met elkaar te verzoenen. Hij zag enige kans, dat de Verenigde Naties zouden pogen de resolutie van minister Luns voor Indonesië aanvaardbaar te maken. Hij zeide dat de resolutie van India (die af komstig blijkt te zijn van 34 Afri kaans-Aziatische landen) eveneens haar verdiensten heeft. Indonesië zich bereid verklaard hebben de kosten van een overgangsbewind der V.N. te dragen, mits zijn soevereini teit erkend wordt. Een hooggeplaatst Amerikaans functionaris verklaar de, dat de V.S. „als eerlijk tussen persoon in een zeer moeilijke situa tie" willen optreden. Te stenstand er s In de Algemene Vergadering heeft de vertegenwoordiger van Irak. Soeleiman, verklaard dat Nederland ..onder dëkman- an zelfbeschikking met behulp van de V.N. zijn invloed in West-Irian wenst te handhaven. De Nederlandse kolonisa tor dient te vertrekken en de bevolking West-Irian haar vrijheid laten ver ren door aansluiting bij het moeder land". Irak is een der 34 indieners van de Indiase resolutie. De Libyër Fekini steunde het Indiase ■voorstel. De Witrus Kiselef noemde het Neder lands voorstel een tactische list. Neder land wil de Vergadering gebruiken ter bevrediging van de belangen der Neder landse kolonisten en om een deel van Indonesië af te scheiden. Chefclou van Syrië noemde het ..on denkbaar dat West-Irian, als deel van Indonesië vrfj over zijn lot zou kunnen beslissen". Kamil, vertegenwoordiger van Malaya, meende dat de Nederlandse internationa lisatieplannen de toestand slechts kunnen verergeren, omdat daardoor een juiste en President Kennedy kwam geheel onverwacht binnenvallen op een feestje, dat de bekende zanger Nat „King" Cole in Beverley Hills gaf voor kinderen van be kende negerfamilies. Een van de meisjes werd aan de president 'voorgesteld. Kennedy zei zeer dankbaar te zijn dat men hem als rondreizend presidenf' gastvrij heid wilde verlenen. '.e verkrijgen door ernstig gemeende Ne derlands-Indonesische onderhandelingen Het geschil scheid* twee landen, waarmee de Maleise federatie vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt. Een oplossing kan slechts vruchtbaar zijn als deze wordt verkregen met in stemming van beide landen. De Ver gadering kan geen door de ene partij gewenste oplossing opleggen als de an dere deze uitdrukkelijk afwyst. Daar om is het Nederlandse voorstel niet een juiste oplossing, zelfs niet wanneer de Vergadering dit goedkeurt De vertegenwoordiger van Cuba zeide dat zijn land de .soevereine rechten van Indonesië in Nieuw-Guinea erkent en da* het Nederlandse plan een „listige ma- De Israëliër Comay verklaarde dat het Nederlandse voorstel „volkomen over eenstemt met de letter en de geest" van de verklaring der Algemene Vergadering over de onafhankelijkheid van gekoloni seerde gebieden. Comay was getroffen door de Neder landse verklaring, dat het z(jn historie als koloniale mogendheid onherroepelijk wenst te beëindigen. Eeuwen geleden hebben Nederlandse zeelieden en koop lieden hun Invloed over zee tot ver ver- wyderde landen uitgebreid. Nederland werd een centrum van welvaart, macht en cultunr. Het schryven van de laatste zin in dit hoofdstuk zal alleen maar de ware grootheid vermeerderen van een volk welks scheppende geest, energie en bekwaamheid, verdraagzaamheid en lief de voor de vrUheld de algemene bewon dering hebben verdiend, aldus de spreker. Volgens Ass. Press hebben woordvoer ders van Nederland en Indonesië uiting gegeven aan hun teleurstelling over het voorstel van India. Indonesië wijst erop dat het niet spreekt over Indonesiës aan spraken op soevereiniteit Gespannen politieke sfeer in België De politieke sfeer in België is gespan nen en in menig opzicht zelfs slecht ver klaarde de Belgische minister-president Th. Lefèvre in het parlementaire debat over de rijksmiddelenbegroting. Doelend op het bestaan van extreem-Waalse en Vlaamse groeperingen, die naar autono mie streven voor Wallonië en Vlaanderen, gewaagde hij van de bestaande vrees, dat een ..kwasi-racistische vijandigheid de rede zal overspoelen". Intussen heeft de Volksgazet, het blad van de Vlaamse socialisten scherpe kri tiek geleverd op het dit weekeinde ge houden congres van de Waalse volksbe weging van vakbondsleider Renard over d« invoering van een federatief stelsel. Het blad schrijft, dat het nu eindelijk maar eens uit moet zijn met het opdrin gen van besluiten door „pressuregroups", zoals het de beweging van Renard noemt. Premier Lefèvre zag in zyn toelichting op de politiek van de regering wel enige lichtpunten, zoals de sterke financiële positie van België, de geringe werkloos heid en het stabiele prijsniveau. Deson danks biyft by het Belgische volk de vrees bestaan, aldus de premier, voor extremistische stromingen, die het land naar een avontuur dry ven. Gistermiddag is het in het abattoir van La Villette in Pa rijs tot ongeregeldheden gekomen toen groepen slagers hun collega's wilden verhinderen om zich te be voorraden tegen de prijzen die door de minister voor binnenlandse han del, Francois Missoffe zijn vastge steld. Bij de hekken van het abattoir had den zich groepen slagers opgesteld die de vrachtauto's van collega's wil den tegenhouden toen deze het ter- n opreden om nieuwe voorraden te 6laan. De politie wist de wagens echter door de groepen protesterende slagers heen te loodsen. Bij het verlaten van het abattoir konden de slagers diie van de prijsvaststelling niets willen weten, hun collega's echter het verder rijden onmo gelijk maken, banden werden lekge- priikt en voorruiten werden kapotgesla- en ten slotte werd het vlees uit de auto's op straat gesmeten. De politie kon nog juist verhinderen dat de vracht wagens werden omgekiept. Het ziet er naar uit dat de vlees voorziening ln Parijs morgen ernstig zal zyn gestagneerd. Vanmorgen werd nog verkocht van de voorraden die gisteren waren Ingeslagen. De protesterende sla gers vertelden dat hun organisatie be sloten had geen vleea meer te verko pen zolang dc nieuwe prijsvaststelling van kracht Is. Zoals bekend, levert minister Missoffe een verwoede stryd met de vleeshandel over de detallprUzen die volgens hem stygen zonder dat de lnkooppryzen van de groothandel omhoog gaan. T)E ONDERHANDELINGEN over een mogelijk verbod van kernproeven gaan nu dus toch hervat worden. Er mag metterdaad wel van onderhandelingen ge sproken worden. Zaken die voor het een voudige gezonde verstand voor de hand sehijnen te liggen, leveren onder politici grote problemen op. En wat zou er meer voor de hand liggen dan dat men overeen kwam. van het verschrikkelijke wapen van de kernbom afstand te doen? Dat hier overigens van niet minder dan van onderhandelingen moet worden ee- rept, is tijdens de voorgaande besprekin gen al wel gebleken. Jarenlang duurden ze en er kwam niets uit de bus. Integen deel, achteraf moest wel de indruk zijn. dat dc besprekingen van Russische kant eindeloos waren gerekt opdat de Russi sche machthebbers zelf te groter gelegen heid zouden hebben, de serie proeven met kernbommen voor te bereiden waarvan de wereld nu wel voldoende weet heeft. Door deze bittere ervaring nog wijzer ge worden dan zij reeds waren, zullen de beide andere mogendheden voor deze be sprekingen Amerika en Engeland der halve niet zonder argwaan naar de confercntietafel gaan. Een Russische voor waarde tot deelneming is trouwens teke nend. Tijdens de besprekingen zullen geen proeven genomen mogen worden. Dit zegt een regering die zelf zojuist een lange reeks van proeven heeft voltooid. Nu men zelf gereed is met het vergaren van ken nis en ervaring, moet de anderen daden loosheid worden opgelegd. De voorwaarde is op zichzelf begrijpelijk. Maar nu ze uit gerekend uit Russische monden komt. moet ze onvermijdelijk wrevel wekken. Te groter waardering dient men te gevoe len voor dc beide andere mogendheden, nu ze tot hervatting van dc onderhande lingen bereid zijn. Zij zijn zich hun ver antwoordelijkheid bewust. Zij rijn zich niet minder bewust van de verschrikking die 't wapen van de kernbom betekent. Dat gevaar moet worden ingetoomd en aan banden gelegd Nog is hel aantal landen dat dit wapen heeft beperkt, maar het zal groeien met de tijd. Dan zal het treffen van regels al moeilijker worden. Dat de onderhandelingen ook nu zwaar zullen zijn, moet worden verwacht. Zul len de Russen even halsstarrig zijn als voorheen? Zullen zij opnieuw het pro bleem van de kernproeven koppelen aan dc algehele ontwapening, in plaats van toe te staan dat In elk geval eerst voor het vraagstuk van dc kernbommen een oplossing wordt gezocht? Voorlopig is het belangrijkste, dat de be sprekingen zelf hervat gaan worden. Voor een benarde wereld heeft dat reeds iet* moedgevends. (ritaT) „Stopt u eens een stukje taart in mijn JN geheel West-Europa daalt de lucht- druk gestadig, doordat het hogedruk- gcbied boven de Balkan verder in om vang afneemt en zich verder in zuid oostelijke richting verplaatst, terwijl een gebied met lage barometerstanden in dc Golf van Biscaye zich uitbreidt naar Zuid-Engeland. Tussen beide druksyste- men handhaaft zich een zuidoostelijke stroming die geleidelijk zuidelijk wordt. De stroming voert zeer zachte lucht van de Middellandse zee naar Frankrijk, maar deze wordt op zijn weg naar het noorden afgekoeld. De grens oan het vriezend weer bevond zich vanmorgen bij de Nederlands-Belgische grens en het ziet er naar uit dat de minder koude lucht de komende 36 uur ook tot in ons land doordringt. Dc noordelijke provin cies blijven nog het langst in de conti nentale lucht en daar is de komende nacht nog wat vorst mogelijk. Elders nemen de vorstkansen af en worden de temperaturen overdag iets hoger. Ove rigens kan worden verwacht dat de be wolking toeneemt, maar de regenkansen blijven klein. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog weer mei vannacht voornamelijk ln het noorden van het land nog lichte vorst. Morgen overdag aanvankelijk vrU zonnig, maar later meer bewolking. Tendens stationair Zwakke tot matige M'ind tussen zuidoost en zuid. Ongeveer dezelfde mlddagtem- peraturen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon op 8.13, onder 16.40 uur; maan op 17.58, onder 8.53 uur. 30 november laatste kwartier. het ten mor gen zeven uut .2 ?S hebt u wel by die vraag smaken verschillen, als iaar aanneemt, dat de achtergrond dan helemaal krant die u op dit moment niet kwaiyk genomen. Aan leest, met de grootste zorg gesteld, de banketbakker vraagt u ook wordt samengesteld en dat de- held niet hoe hy zijn banket klaar genen die de krant maken, t maakt. Als hetu maar smaakt, het nieuws op zo aantrekke mogelijke wyze probe ren te brengen. lat de Maar met dat al ontbreekt ben: veel nieuw anders nog altyd het antwoord op de redacteuren en medewerkers vraag hoe de krant aan al dat afkomstig. In de krant nieuws komt. Rekent op de artikelenserie over Finland, van het- geschreven door de Nederland- se Journalist van Hongaarse origine, Paul Balasz. Zij zal Delhi ls gevlogen oi hoogte te houden de vraag tegen welk* geen de Wereldraad van ker- nd en In welk licht ken doet en besluit. HIJ al dat nieuws moet worden telt u ook van de mensen, die actueel zyn tot en met, In alle bescheiden- daar namens hun kerken aan- het dappere Flnae volk op- wezlg zUn en so krUgt u. door nieuw onder de druk der Sow- zUn bijdragen, een bredere vl- jeU staat, de kerk ln de wereld. trachten dat dage- iyks te doen w(j willen eer christeiyke krant maken. Nu willen w-y natuurlijk be slist niet beweren, krant op de een manier met gebak te vergeiy- ken is. Maar even goed als u maar direct te zeg- En dan kunnen wy u ook gen wat wy op het hart heb- serie artikelen aankondigen de hoogte te houden. Of biyft het u niet onverschillig lemaal te vertellen. En als welke krant vandaag mende dagen) b.v. een en ander vlnde kerkredacteur. zult eigen over AlgerUe. Momenteel is misschien een kleine tegen- onze speciale verslaggever prestatie kunt leveren Die Link van Bruggen in dat land. Is altyd welkom. En veel moel- En gezien zijn vroegere series te behoeft het leest. Noem daarvan cp de hoogte zoudt CapeUevecn, die noemen) heeft hy geen nadere Introductie nodig. U kunt bin nenkort ook verwachten een nieuwe abonnee ta zo geworven. Een byzonder Interessant boek Is dan weer pnzo tegenprestatie. Twern. Cindb Za.-L.imt>

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1