Jlieume friksrije GTmiranl Akkoord bereikt over de loonvorming Commentaar Salarisverhoging: vogel in de lucht Formule gevonden in grote eensgezindheid Toenemende kans op nieuw voorstel Lancering van Ranger-raket mislukte Rusland wil van Finland onmiddellijk overleg ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12332 F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOK AAL DAGBLAD .StantvaUicli is ahrbletra mgn bert in tcjbcaspott" Houdt uw gewicht in de gaten!! personen weegschaal plat model 37,50 p. st. ADR. V. OOY jr BREESTRAAT 39 (Van onze sociaal-economische redactie) REGERING en bedrijfsleven hebben gisteravond volledige overeenstem ming bereikt over de wijze, waarop in de komende periode de loon vorming ter hand dient te worden genomen. Er is een formule gevonden, die de loonontwikkeling iets afremt, maar die toch geheel past in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek. De overeenstemming is het resultaat van een algemene bereidheid om gezamenlijk een oplossing te vinden voor de huidige economische moeilijkheden. Huur compensatie: werkgevers /"AOK de moeilijkheden rond de compensatie voor de aangekondigde A/ huurverhoging 1962 zijn opgelost. De werkgevers hebben zich bereid verklaard die compensatie, voorzover mogelijk, geheel voor hun rekening te nemen en ten laste te brengen van de winsten. Waar dat echt niet gaat, zal er met minister De Pous over de prijzen te praten zijn. Bij al die bereid heid tot geven en nemen is de vakbeweging niet achter gebleven. Zij heeft lan het zilverwitte Arubaanse trand is ,£)e olde Molen" ver azen, ingericht als restaurant. Iet molenrestaurant moet een pl gaan spelen in de campagne iet toerisme naar het eiland te I evorderen. De molen, een Ichtkante bovenkruiser, heeft n Wedderveer, Groningen., ge- kaan. De molen is gesloopt door le heer J. D. Medendorp uit fuidlaren. In stukken is het feheel met het KNSM-schip Medusa" naar Aruba ver- theept. De heer Medendorp ^eft de molen in zeven weken •.er opgebouwd. Binnenkort Dl het restaurant, dat voor een iroot deel in oud-Hollandse stijl haar eis tot gelijktijdige beperking teringen laten vallen. De formule, die voorlopig: maatgevend zal zijn bij de herziening van de cao's, is afkomstig uit de kring van het CNV en luidt als volgt: Men neemt driemaal de bouwactiviteit en de inves- Vieuws in één oogopslag Regering en bedrijfsle ven- hebben volledige overeenstemming bereikt over de wijze, waarop in de komende tijd het loon- beleid het beste zal kun nen worden gevoerd. Er is een formule gevonden, die de loonontwikkeling iets afremt, maar toch ge heel past in het kader van de gedifferentieerde loon politiek. Voorts zullen de werkgevers de compensa tie voor de komende huur verhoging betalen uit de rentabiliteit. Verwacht wordt, dat in de Algemene Vergadering der Ver. Naties een nieu we resolutie inzake Nw.- Guinea zal worden inge diend. Van Ghanese zijde is naaegdrongen op het vormen van een commis sie van goede diensten, die moet aansturen op onder handelingen tussen Neder land en Indonesië. Ame rika zou de in de Neder landse resolutie neerge legde eis van zelfbeschik king en die wat betreft het internationale bestuur steunen. De Sowjetunie heeft Finland gevraagd zonder uitstel een onderhande lingsdelegatie naar Mos kou te sturen. Zij zegt grote bezorgdheid te koes teren over de laatste ont wikkelingen in Noord- Europa. De Katangaanse presi dent Tsjombe heeft de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, laten we ten, dat hij bereid is tot onderhandelingen met de premier der centrale Kon golese regering, Adoela. Vier door Adoela aan te wijzen personen en vier V.N.-functionarissen zul- een een onderzoek instel len naar de moord op de dertien Italianen in Kin- doe. De ernstige financiële crisis, waarin de Ver. Na ties verkeren als gevolg van de operaties (o.m.) in Kongo, zal voorlopig niet worden opgelost. Een stu diecommissie van de vol kerenorganisatie heeft la ten weten er niet in ge slaagd te zijn een formule te vinden om de hoge kos ten te dekken. Voorts heeft Rusland verklaard voor het gewone werk der V.N. niet meer te willen op brengen. Nieuw-Guinea in Ver. Naties DE kans dat in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een nieuwe resolutie over Nieuw-Guinea zal worden ingediend, schijnt steeds groter te worden. Er zouden thans met dit doel besprekingen gaande zijn tussen de delegaties van verschillende landen, waartoe ook Amerika behoort. De Verenigde Staten zouden achter twee essentiële punten in de Nederlandse resolutie staan: de eis van zelfbeschikking en die ten aanzien van het internationaal bestuur. Amerika schijnt dus het Indonesische uit gangspunt („West-Irian is van ons") te verwerpen. Inmiddels is van Ghanese zijde aangedrongen op de vorming van een commissie van goede diensten, die moet aansturen op onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. De Indonesische premier ir. Djuan- da. heeft na een gesprek met de Ame rikaanse onderminister van buitenland se zaken, Chester Bowles, verklaard dat Amerika kennelijk de wens koestert, dat Indonesië en Nederland overleg zullen plegen. Hij voegde eraan toe, dat zijn land daartegen geen principiële bezwa ren heeft, mits de Nederlanders kunnen voldoen aan de Indonesische voorwaar den. in casus spoedige overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Voorstel Ghana De Ghanese afgevaardigde in de Al gemene Vergadering, Alex Quaison- Sackey, stelde voor dat een commissie van goede diensten, bestaande uit vijf leden, aan te wijzen door de voorzitter der Algemene Vergadering, wordt ge vormd met goedkeuring van de twee betrokken partijen. Deze commissie zou de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië op gang moeten bren gen, met het doel de status van het be twiste gebied te bepalen. De afgevaardigde zei te hopen dat de Nederlandse resolutie niet in stemming zou komen, om een verdere „verstijving van de standpunten" te voorkomen. Hij gaf toe dat onder normale omstandig heden de resolutie beschouwd zou zijn als „stoutmoedig, van verbeidingskracht getuigend en verreikend genoeg als een noodzakelijke eerste stap" naar de uit voering van de verklaring van onafhan kelijkheid. Quaison-Sackey besloot de toelichting op zün voorstel met te zeggen: „Afge zien van de juridische overwegingen, meent mijn regering dat het geschil een aantal politieke elementen bevat, met betrekking waartoe de Verenigde Naties vierkant hun verantwoordelijkheid op zich moeten nemen, opdat een vreedzame regeling tot stand zal komen." In Nederland laat het comité van twee- honderveertig Nederlanders, dat zich Publiek vluchtte uit brandend warenhuis Waarschijnlijk door kortsluiting in een hoogspanningskabel is gisteren brand uitgebroken in een der twee zaken van Vroom en Dreesmann in Breda, waar de meubel- en textielafdeling in zijn onder gebracht. Zo snel greep het vuur om zich heen, dat personeel en publiek in allerijl het pand moesten verlaten. De enorme vlammen sloegen vanuit de eta lage, waar de brand was ontstaan, zelfs over naar de overkant van de zeer nau we Semperstraat, waar een groot aan tal winkelruiten sprong. Het personeel uit deze zaken maakte zich snel uit de voeten, zodat de panden later onder po litietoezicht werden gesteld. De brand weer heeft met vier wagens en twaalf stralen de brand moeten lokaliseren, hetgeen gelukte, omdat het pand van brandmuren is voorzien. In een oogwenk was het gebouw een vuurzee en slechts met veel moeite gelukte het 't vuur te rug te dringen. Men heeft daar onge veer anderhalf uur voor nodig gehad. La ter bleek dat de parterre en eerste ver dieping totaal waren uitgebrand. De brandweercommandant schatte de scha de niet beneden het miljoen. uitspreekt ten gunste van de zelfbe schikking der Papoea's weer van zich ho ren. Het heeft de naam aangenomen van „Comité zelfbeschikking Nieuw-Guinea". Het zal voortgaan het Nederlandse volk te doordringen van zijn verantwoorde lijkheid. Men heeft honderden adhesie betuigingen ontvangen, waarbij velen vroegen door te gaan met deze actie de indruk als zou het Nederlandse volk achter de groep Rijkens Dnynstee c.s. staan, is weggenomen. Eventuele direc te bijstand aan de Papoea's zal slechts in overleg met hen en op hun verzoek worden verleend. De Tunesische afgevaardigde Habib Bourguiba junior heeft in de Algemene Vergadering van de V.N. verklaard dat Nederland probeert een van Indónesiës provincies af te snijden onder voorwend sel van vrije zelfbeschikking". Hij wai tegen een volksstemming. De Zuidsla- vische vertegenwoordiger Miso Pavice- vic noemde de enige opbouwende oplos sing overdracht van Nieuw-Guinea Indonesië. de trend van de produktivlteit in de betrokken bedrijfstak of onderneming, telt doorbij op de te verwachten lande lijke produktlviteit en deel het resul taat door vier. (De trend wordt gevon den door de gemiddelde stijging var produktivlteit in een bedrijfstak of derneming te nemen over de afgelopen negen jaar De landelijke produktlvlteits- verwachting is voor 1962 vastgesteld op 2 procent overeenkomstig de prognoses van het Centraal Planbureau. De gevonden formule heeft het deel dat er geen plafond wordt gelegd de loonsverhogingen. Het gevaar be staat immers dat men zich haar maximum-percentage zou gaan richten r een soort loonronde zou ontstaan. De uitkomst blijft echter gebaseerd op de produktiviteit in bedrijfstak of onder neming. De bedrijfstakken met een lage trend merken bovendien het minste van de afremming Overeengekomen is dat de coördinatie in de loonpolitiek gehandhaafd blijft. De formule zal gelden voor zowel lonen als secundaire arbeidsvoorwaarden als één complex van maatregelen. Rijksbe middelaars zullen het akkoord nog der formuleren in overleg met de looa- commissie van de Stichting van de Ar beid. Men heeft voorts afgesproken pe riodiek met elkaar te blijven spreken over de ontwikkeling van lonen en prij- OVERLEG De formule is gisteravond na een cussie van enkele, uren met het bestuur van de Stichting van de Arbeid door de regering aanvaard. Het overleg vond plaats op kasteel Oud-Wassenaar, voor de regering aanwezig warer ministers Veldkamp. De Pous, Zijlstra en Staatssecretaris Roolvink. Het stich tingsbestuur was het donderdag al Gisteren heeft in Breda een grote brand in een van de twee zaken van V. en D., waarin de ubel- en textielafdeling was ondergebracht, voor ongeveer een miljoen gulden schade aan gericht. Het vuur. vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in hoogspanningskabel, breid de zich zo snel uit, dat perso neel en winkelend publiek in allerijl een goed heenkomen moesten zoeken. principe eens geworden over de for mule, die na informeel beraad met de werkgevers was ingebracht door het bestuur van het CNV. De regering is gisteravond nog niet onmiddellijk akkoord gegaan met de for mule. Zij stelde aanvankelijk een wij ziging voor en wilde één keer de trend optellen bij de landelijke produktivi- teitsverwadhting om daarna te delen door twee Na schorsing van het over- ;n afzonderlijk beraad van de groe pen, werd bet voorstel unaniem door alle partijen afgewezen. De regerings formule zou voor de bedrijfstakken met hoge trend een forsere rem op de lonen betekend hebben PRIJZEN Ook hel prijzenaspect van de zaak Is gisteravond uitvoerig besproken cn le erde de meeste problemen op. Afgespro ken werd dat de ruimte, eventueel over blijvende na loonsverhoging, zal worden gebruiki voor prijsverlaging, zoals de spelregels trouwens voorschrijven. Deze (Zie vervolg op pagina II) De ruimtetocht van een Ranger satel liet. vanochtend vroeg van de basis Cape Canaveral in Florida, is mislukt, aldus werd een uur na de lancering meege- deld. Het eerste stadium van de lance ring scheen volgens plan verlopen te zijn maar later werd bekend dat zich bij de werking van de draagraket. een dertig meter lange Atlas Agena B, moei lijkheden hadden voorgedaan. De ont steking van de tweede trap had n et goed gewerkt. De lancering van de Ran ger was een onderdeel van het Ameri kaanse plan om een raket naar de maan te sturen. In Amerika is gisteren met succes een „Minuteman" gelanceerd, de snelste in tercontinentale raket die men bezit De 18 moter lange raket is afgevuurd uit een 25 m diepe ondergrondse ruimte naar een doelgebied op een afstand van 4.800 km. Het is de eerste geslaagde lancering van onder de grond. Het is de bedoeling om in Montana een 150 Minuteman-raketten in ondergrondse ruimten te installeren. MATERIAAL Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN. TeL S3909 DE Sowjetunie heeft Finland medegedeeld, dat zij prijs stelt op onmiddellijk overleg op grond van het verdrag van 1948 voor wederzijdse bijstand. Rusland zegt grote bezorgdheid te koesteren over de laatste ontwikkelingen in Noord- Europa, reden waarom het Finland vraagt zonder uitstel een delegatie voor besprekingen naar Moskou te zenden. Dit blijkt uit een gisteravond uit gegeven Fins communiqué, dat is ver strekt na aankomst van ambassadeur Wuori, die een gesprek met de Rus sische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Koeznetsof heeft gehad. Reeds voor de aankomst van Wuori waren de parlementaire fracties begon nen met bespreking van de nieuwe Rus sische stap. Minister-president Miettunen ontving enkele partijleiders. Het is nu wel duidelijk dat Rusland dat een ..duidelijker" politiek van Fin land verlangt, geen genoegen neemt met alleen maar vervroegde verkiezingen, die de gewenste opheldering ten aan zien van de Finse openbare mening moe ten brengen. Steeds \vaarschijnlijker wordt het dat Rusland in Finland be paalde strategische punten wenst te be zetten. Als motieven voor de Russische eis tot besprekingen noemt het Finse rege ringscommuniqué de bekends Russische beschuldiging van een Westduitse NAVO-dreiging in het Oostzeegebied. „Deze feiten bewijzen dat de toestand 'n dit gebied slechter geworden is en er een rechtstreekse bedreiging bestaat tegen de veiligheid van de Sowjetum en Finland", zo had minister Koeznetsaf tegen Wuori verklaard. De Westduitse regering heeft Inmid dels bjj monde van Hans Hlile, woord voerder van buitenlandse zaken, haar militaire activiteiten in het Oostzeege bied verdedigd cn ontkend dat de Sow jetunie hierin aanleiding kan vinden zich bedreigd te voelen. Een woordvoerder van defensie vct- telde da» de landen van het Warschau pact 97? oorlogs- en hulpschepcn en 500 marinevliegtuigen hebben, tegen de NAVO slechts 260 schepen en 60 vlieg tuigen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk heeft gisteren op een persconferentie verklaard mening te zijn dat Finland ieders steun zal hebben bij zijn poging zijn onaf hankelijkheid en neutraliteit te bewaren Hij dacht niet da' het nuttig was te raden naar wat er uit de Russische stap bij Finland, zal voortvloeien. Hij gaf verder de verzekering dat van Ameri kaanse zijde op geen enkele wijze is ge tracht Finland in zijn neutraliteit te temmeren. r\AT REGERING en bedrijfsleven elkaar hebben gevonden voor wat betreft de te volgen loon- en prijspolitiek stemt tot verheuging. Ditmaal, als meer het ge val is, lag het accent op de wijze van loonvorming, maar een kind kan begrij pen dat de loonvorming op haar beurt van grote, soms zelfs van beslissende in vloed is op de prijsvorming. Regering cn bedrijfsleven zijn het eens geworden. Het gaat hier trouwens om ge meenschappelijke belangen, die samen cn in gemeenschap het volksbelang zelf uit maken. Rondom deze belangen en dit be lang dreigen ook in deze dagen spannin gen, die de welvaart, zoals ons volk deze ervaren mag, kunnen ontwrichten. Het besef van die dreiging is bij allen aanwezig. Welnu, het was een reden om het uiterste te doen teneinde een oplos sing te bereiken. Behalve de dreiging was er stellig de ge meenschappelijke positieve gezindheid In ons land staan regering, werkgevers en werknemers niet tegenover, doch naast elkaar. Zij respecteren elkaar, ook in hun uiteenlopende taken cn functies. Zij zien waarin zij onderscheiden zijn, zij zien niet minder wat hen verbindt. Zo waren de voorwaarden aanwezig om ook in de si tuatie van het ogenblik tot een akkoord te komen. Er is van alle kanten de nood zakelijke inschikkelijkheid betoond. De regering bleek tot luisteren bereid. De werkgevers nemen de huurcompensatie voor eigen rekening- De werknemers van hun kant hebben de eis, dat activiteiten en investeringen zouden worden beperkt, losgelaten. Wat de eigenlijke loonpolitiek betreft, er is een knappe formulering gevonden, die blijvend recht laat wedervaren aan het beginsel van de differentiatie, maar die tegelijk de noodzakelijkheid van coördi natie ook voor de voortduur erkent en waarbij de loonontwikkeling zelf wordt afgeremd. Een belangrijk aspect van deze formulering is dat het stellen van een plafond in de loonsverhogingen kon wor den vermeden. Een plafond heeft, zoals de ervaring wel heeft geleerd, altijd een onmiskenbare magneetwerking, hetgeen veelal uitloopt op een feitelijke algemene loonronde. Het is al met al een belangrijk ding dal dit gemeenschappelijke resultaat in deze besprekingen kon worden behaald. Onze indruk is dat het C.N.V in de bereikte formulering een aanzienlijk aandeel heeft gehad. Onder zovele verwikkelingen, als waaronder wij in deze tijd op tal van ge bieden gebukt gaan, kon er best één wor den gemist: cr blijven er nog genoeg over. Qhta) by de Engelse oostkust zal dit week einde dichtbij ons land blijven, met rus tig en droog weer. Vandaag dreef er nog veel bewolking over, maar geleidelijk bereikt ons wat drogere lucht, waarin wij morgen ook zonnige perioden ver wachten. Vergeleken met het koude begin van de week en de vijf graden vorst die in bet Oosten van Nederland al werd ge meten, mag van een verbetering wor den gesproken. De middag temperatuur schommelt tussen 6 en 8 graden, maar de kans op wat lichte nachtvorst, met in de morgenuren plaatselijk mist wordt groter. Aan de regenrijke periode die deze herfst aanvankelijk kenmerkte, is Tendena stationair ZON EN MAAN Zondag: zon op 8 06. onder 16.44; r de laatste tien dagen al een einde ge- op 15.50, ondei komen. Maandag: zon op 8.08, onder 16.43; maan r» nu, - - - - op 16.17. onder 5.13 uur. D, BUI votkM im tood«,,voi>d: VoUe Hun: O novembu. Half tot zwaar bew-olkt en droog weer. m,r en dur ml,. w«lnlf „Ind. Dnulf- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's roortdurend afgevraagd, wat De bonden van overheids- functionaris iü met het geld zou doen. personeel verzetten zich tegen toch niet veel hoopvol hebben gewacht op Aanvankelijk was z(J van dit plan met het argument, dat 2500 milioen roeP|a aan ach" Pkn- het K«ld als gelelde be- z(J het geld In een bedrag In- De chef van bet departement de st(J- voor de betrekkingen terstallig salaris, zullen dit geld sparing" op de bank te zetten, eens wilden hebben per slot van rekening toch in Het deposito zou worden be- ging van de kosten van levens- volksorganlsaties en de distri handen krijgen. vroren en de burgerlijke amb- onderhoud op te vangen. butle van goederen tenaren zonden elke maand De kosten van levensonder- gerlijke ambtenaren, Dlhadl, zegt De regering heeft zich sinds twee procent van hun salaris boud zijn blijven stijgen zij in juli het personeel In aan hun „spaargelden" moeten hebben nn een zodanig pell be- zal worden gebruikt overheidsdienst een salarisver- toevoegen. Later zou de rege- reikt, dat uitkering van het peraUes voor de ambtenaren te hoging toekende met terug ring beslissen, wanneer het achterstallige salaris volgens bekostigen Volgen, dit plan. deze wijir gebruiken.kunnen werkende kracht tot Januari, geld kon worden opgenomen, een hooggeplaatste regerings- aei Soenlhadl, zal de regering w(J de prUien laag houden." textlelgoederen de prijzen laag houden. De bond van burgerlijke met ambtenaren blijft evenwel plei- ul(betaling van het bur- achterstallige salaris. Soe- Soenihadi echter redeneert: hel geld, beheerst worden. AI* wij het op Eelde Oe Büt Eindb za -Limb Helsinki ZUricb Geneve Madrid Mallorca iél ii

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1