Commentaar Jkicutue geihsctie GTouranl New York vreest om geen Nw-Guinea 4! bij Nog geen staking radio en tv Straaljager haalt „reddend bloed" Broertjes van 2 en 3 jaar verdronken Kongolese moordenaars zullen gestraft worden Engelsen door Oostduitsers vastgehouden parlementaire behandeling Op verjaardag verongelukt ïsllf VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. XLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. Tweeënveertigste jaargang no. 12331 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOX AAL DAGBLAD .Stantvastlcl) h qhebltsn mijn bert la UgljeospttT Houdt uw gewicht in de gaten!! personen weegschaal plat model ƒ37,50 p. st. ADR. V. OOY jr BR EESTRAAT 39 Oplossing van conflict niet in ïicht TN DE KRINGEN der Verenigde Naties te New York heerst volgens Ass. Press geen beduchtheid voor het uitbreken van een gewapend conflict tussen Nederland en Indonesië om Nederlands Nieuw-Guinea. Wel geeft fins Philip kreeg in Ghana an een stamhoofd een roei zeer ijzonder (stam)hoofddeksel. 'eze exotische zonnehoed werd em aangeboden door Chief rood Gerie en de prins was zo oed niet of hij nioest zijn maar- thalkspet voor de hoed ver wisselen. Vieuws in één oogopslag In kringen van de Ver. Naties wordt niet ver wacht, dat er om Nieuw- Guinea een oorlog zal uit breken. De V.N.-afgevaar- digden zijn in het alge meen niet onder de indruk van de dreigementen met geweld van Sukarno en Subandrio. De demonstratieve ver gadering van het radio- en tv-personeel, te beleggen door de personeelsraad. is de afgelopen nacht in Hil versum niet doorgegaan. Wel zijn drie afzonderlij ke vergaderingen gehou den van de vakbonden met hun leden. Daar is afge sproken een definitief be sluit over een eventuele staking pas te nemen na het debat over de radio- en tv-salarissen in de Tweede Kamer op dins dag a.s. Maleise V.N.-troepen zijn naar Kongo onder weg ter versterking van het V.N.-garnizoen te Kindoe in de provincie Kjvoe. Secretaris-generaal Oe Thant heeft opdracht gegeven de Kongolese mi litairen, die schuldig zijn aan de gruwelijke moord op dertien Italianen, in handen te krijgen. De Westduitse ambas sadeur in Moskou, dx. Kroll, die naar Bonn was geroepen om zich vanwege bepaalde uitlatingen te genover Adenauer te ver antwoorden, zal over en kele dagen naar Moskou terugkeren. Adenauer heeft verklaard dat Kroll geen indiscreties heeft be gaan. Aangenomen moet wor den dat de Sowjetunie niet voldaan is over het Finse antwoord omtrent onder handelingen met Moskou. De Finse ambassadeur in Moskou heeft gisteren te horen gekregen dat Rus land de Westduitse drei ging in het Oostzeegebied momenteel ernstiger acht dan ten tijde van de uit nodiging tot het plegen van overleg over de ver dediging daartegen. Het Amsterdamse ge rechtshof heeft beslist dat de befaamde risico-clau sule in bouwcontracten, gesloten tussen overheid en bouwondernemingen, van kracht blijft ook na de prijzenbeschikking van de minister van economi sche zaken voor zover het betreft reeds afgesloten contracten. Er is overeenstemming bereikt over de verhoging van de lonen voor de di verse bedrijfstakken in de kleins metaalnijverheid. voorstellen zijn ter kennis gebracht van het col'ege van rijksbemidde- men toe steeds bezorgder te zijn het vraagstuk op tc lossen. In elk geval heerst daar niet de oorlogspsychose, waarvan berichten uit Djakarta melding maken. Daar kweekt men een stemming, alsof men zich aangordt tot de strijd. Zo wel Sukarno als de minister van buitenlandse zaken Subandrio heb ben de laatste weken de mogelijk heid geopperd van "geweld om de Indonesische aanspraken kracht bij te zetten. Een zegsman van de Nederlandse delegatie zeide echter dat volgens zijn regering deze dreigementen slechts dienen om de lange lijst van bedreigingen nog langer te maken. Nederland is volgens de zegsman niet van plan zijn troepen op het eiland te versterken. Een ander lid van de Nederlandse delegatie herinnerde aan Subrandio's verklaring, dat Indonesië niet van plan is naar de wapenen te grijpen zo lang het niet voor een voldongen feit wordt geplaatst door de uitroe ping van de onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea. Een Nederlandse 'bron verklaart dat Nederland ingeval Indonesië overgaat tot geweld de zaak ter stond voor de Veiligheidsraad zal brengen, doch van Indonesische zijde zegt men, dat een Russisch veto dan elke inmenging van de V.N. zou dwarsbomen. (Advertentie) Overjas in uitzonderlijk fraaie stof. Aparte stijl., Brixon stijl. de onmacht van beide partijen om Hij voegde er echter aan toe dat Indonesië en de Sowjetunie nog niet over de mogelijkheid van een veto gesproken hebben. Volgens andere bronnen had men min of meer op een belangrijk voor stel van Ghana gerekend, doch de verklaring van Ghana zal niet voor hedenavond afkomen. Laat de Papoea's praten In een brief aan de New York Ti mes van heden komt de Indonesische minister van buitenlandse zaken Su bandrio weer met zijn vroegere ver langen dat de „Papoealeden van de Indonesische en Nederlandse delega ties vrijuit met elkaar moeten over leggen. (Zoals men weet, heeft de Nederlandse vertegenwoordiger reeds vroeger verklaard dat een dergelijke vrije gedachtenwisseling te allen tijde openstaat. Hierop was het Indonesi- (Zie vervolg op pag. 9> (Van onze correspondent) In Westkapelle zijn twee broertjes van respectievelijk drie en twee jaar oud. Jantje en Adrie de Witte, verdronken. Zij zijn van de strekdam op het noodstrand gegleden en terecht gekomen in de bran ding. Het waren de enige kinderen var het echtpaar de Witte-Verhage. Niemand bleek getuige te zijn geweest van dil geval. De beide kinderen waren om geveer half twaalf in de tuin gaan spe len. Toen de heer L. de Witte omstreeks twaalf uur thuis kwam, bleken ze dwencn. Al spoedig was het hele dorp gealarmeerd en ook de politie werd ge waarschuwd. Omwonenden gingen o.m. aan het strand zoeken en om ongeveer half drie zag een over het strand lopend jongetje in het water een lijkje drijven. Hij waarschuwde in de nabijheid wer kende dijkwerkers, die het lichaampje uit het water haalden. Het bleek de oudste van de twee kinderen te zijn. Even later werd het lijkje van het an dere jongetje uit het water gehaald. De kinderen kwamen vaak bij hun groot ouders. die Vlak onder de dijk wonen Het vermoeden bestaat dat zij ook don derdagmiddag naar hen toe wilden gaan. Waarschijnlijk zijn zij afgedwaald naar het strand. De „Europese beweging in Nederland' (de Beweging van Europese Federalis ten) houdt op 16 december in de „Rol- If' aan het Binnenhof een buitenge- n congres. Op deze bijeenkomst zal H. R. Nord, die is benoemd tot secre taris-generaal van het Europese parle ment. het voorzitterschap van de ..Euro beweging" overdragen. Er bestaat dan gelegenheid afscheid te nemen van de heer Nord. Oe Thant: Omsingel het leger DE Verenigde Naties bereiden zich er op voor het Kongolese leger te Kindoe te omsingelen met het doel de muitende moordenaars van de dertien Italiaanse vliegers te straf fen. Uit Malakka zijn vliegtuigen met V.N.-troepen onderweg naar Kongo om het daar aanwezige gar nizoen van tweehonderd man te ver sterken. Secretaris-generaal Oe Thant heeft inmiddels de V.N.-autoriteiten ter plaatse opdracht gegeven de schuldi gen in handen ta krijgen. Thant leg de zijn verklaring af in een bood schap aan de Italiaanse minister van buitenlandse zaken waarin hij zijn medeleven met de omgekomenen be tuigde. In de Veiligheidsraad is gisteren het debat over de resolutie van Ceylon, Liberia en de V.A.R. voortgezet. De resolutie is bedoeld om de Verenigde Naties te machtigen geweld te gebrui ken bij de deportatie van de huurlingen uit Katanga. De Amerikaanse afgevaardigde Stev teren tijdens een persconferentie bijzon derheden bekend gemaakt over een plan van het Kongolese leger voor een invasie in Katanga. Hij toonde zelfs fotocopieën en kaarten. Met betrekking tot de moord op Loemoemba wees hij alle persoonlijke schuld van de hand. In een radiorede heeft gisteren Adoela ook uiting gegeven aan zijn „afkeer mijn Kongolese broeders" over de wan daden in Kindoe. VERBITTERD Het Britse militaire commando in Ber lijn heeft bij de Russische autoriteiten krachtig protest ingediend tegen de n heeft zijn vertrouwen in de oosterse I r»*" »™ir"P twee Enlse toeristen mittwee autoriteiten behandeld znn door Oostduitse douane ln het uiteindelijk resultaat van het V.N.- optreden in Kongo. De Brit sir Patrick meende dat in de ontwerp-resolutie geen rekening werd gehouden met de laatste wending in de situatie in Kongo. Ten slotte heeft president Tsjombe gis- p—GORDIJNSTOF ln kleuren even boerend als de HERFST zelf! Zie onze speciale expositie BULTHUIS BOTERMARKT 23 (Advertentie) swan.de prima ballerina onder de zakdoeken Het Is de vakbondsbestuurders Til nfw^plltinO* iMercurius (NW), Sint-Franciscus (KAB) -i-A-I- Ct-L VV C4\_ X J.L111», cn de Ned. Chr. Beambtenbond (CNV) O ge O (Van onze sociaal-econ. redactie) HET georganiseerde personeel van radio en televisie heeft van nacht besloten vooralsnog niet te staken, maar met een definitief be sluit over eventuele actie te wachten totdat de salariskwestie in de Tweede Kamer is behandeld. Het besluit werd genomen op een verga dering van de drie vakbonden in Hilversum, die een sterk emotioneel karakter had. De nachtvergadering in hotel De Karsseboom te Hilversum werd door vele personeelsleden bezocht. Dat had ongetwijfeld als oorzaak dat de aan gekondigde meeting in de Expohal. die ook voor ongeorganiseerden toeganke lijk zou zijn, op het laatste moment door de personeelsraad werd afgelast in afwachting van de parlementaire behandeling van de salariskwestie, dinsdag in de Tweede Kamer. gelukt hun leden van een besluit om te gaan staken af te brengen. De motie, die VAR A-regisseur Gijs Stappershoef in diende cn die opriep tot een proteststa king van 24 uur, werd na een lang er verhit debat weer ingetrokken en ver vangen door een andere, waarin kort er bondig de wensen van het personeel zijn neergelegd. „Het is van het grootste belang", aldus de motie, „dat zo spoedig mogelijk be kend wordt, wanneer de nieuwe salaris- regeling 1962 onverkort in werking treedt. De compensatie voor de terug werkende kracht, zoals nu is toegestaan door de minister van sociale zaken, van drie procent ineens moet als volstrekt on voldoende worden beschouwd. De ver gadering draagt de besturen op alle wet tige middelen te hanteren, die er toe kunnen leiden dat tenminste de tweemaal drie procent, zoals die is toegezegd door het College van Rijksbemiddelaars en de aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegde salarisregeling wordt goed gekeurd. De vergadering heeft het ver trouwen in de volksvertegenwoordiging, die de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen ter verant woording geroepen. De vergadering draagt de besturen op onmiddellijk in contact te treden met de vakcentrale om zich te beraden op de scherpst mogelijke maatregelen i.e. protestactie. De vergade ring gaat er van uit dat de werkgevers het streven van de employé's met alle kracht blijven ondersteunen". Met de winter komt voor vogels weer een moeilijke tijd. Het is lang niet eenvoudig voedsel te blijven vinden. Vele meeuwen houden zich op bij de afvoerleiding van een vishmeel- fabriek in IJmuiden en doen zich tc goed aan het afval. Onze radio- en t.v.-redaetie tekent hier bij nog het volgende aan: Er blijft grote ontevredenheid en on rust heersen onder het omroeppersoneel en een zekere bitterheid maakt zich van velen meester. Men voelt zich achter uitgezet en genomen en het uitstel van het Kamerdebat heeft nieuwe teleurstel ling gewekt. Een van de grote interne problemen bij de gehele actie is, dat bijna de helft van het totale omroeppersoneel bij radio zo wel als b(j televisie, niet georganiseerd is. Een lacune, die men nu terdege gaat voelen omdat men bij de met de bonds- vertegenwoordigers gehouden bijeen komsten een groot aantal ontevredenen bereikt. De georganiseerden voelen diit als een versnippering van krachten. Wij spraken dezer dagen met tal van radio- en televisiemedewerkers en al gemeen is men van mening tegen de muur gedrukt tc worden. Er blijft een kleine groep actipved. die op een staking willen aandringen. Maar hierover heerst geens- ns eenstemmigheid. Integendeel realiseren verreweg de meeste personeelsleden zich maar al te goed, dat een ev. staking uitsluitend een politiek karakter zou kunnen dragen cn daaraan wil men niet meedoen. Men kan immers niet staken tegen de werk gevers. die stevig achter het personeel staan In hun looneisen? In zulk een geval gaat men de werkgevers niet dupe- ?n dus zou een staking een politieke kwestie worden. Vanzelfsprekend blijft de salariskwestie u nauw gekoppeld aan de verontwaar diging over de voorgestelde 3 pet als uitkering ineens (die men „een fooi" blijft noemen) het gesprek van de dag. En het hernieuwde wachten verhit sommige ge moederen sterk. Een Britse woordvoerder deelde mee dat de Russen tc kennen is gegeven dat dit optreden „een ernstige weerslag' kunnen hebben. De twee Britse autoriteiten zijn volgens de woordvoerder acht uur lang door de douane vastgehouden zonder dat zij eten of drinken kregen, terwijl zij aan een streng kruisverhoor onderworpen wer den. De douane heeft getracht de twee toeristen, die vier en een half uur wer den vastgehouden, te dwingen tot het verstrekken van inlichtingen over gealli eerde troepen en tanks bij de BerUjnse sectorgrens woensdag Op rijksweg 63 onder de gemeente lest is gisteren de juist 37 jaar geworden motorrijder G.A.C. van den Dobbelsteen uit Tilburg verongelukt. De heer Van den Dobbelsteen reed in de richting Eindhoven, toen hij werd ingehaald door de heer P. C. van M. uit Waalwijk. De auto zwenkte plotseling naar rechts, sloeg over de kop en kwam m de berm terecht. Door deze onverwacht manoeu- moest de motorrijder plotseling rem- L Hij viel van de motor cn raakte met zijn hoofd een betonpaaL Hij was op slag dood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. De autobestuurder liep slechts lichte ver wondingen op. MEESTERWERKEN VAN Z TOT A TN DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties kabbelen de de batten over het vraagstuk van ontkoldnl- sering voort. Het Nederlandse plan vooV Nieuw-Guinea maakt daarvan een onder deel uit. Er zijn landen, die zich reeds tegen hebben uitgesproken, andere landen hebben hun voor betuigd, en nog weer andere hebben zich nog de keuze van een standpunt voorbehouden. Kennelijk is het niet voor alle landen een gemakkelijke beslissing. Voor het Neder landse plan is veel te zeggen. Indien ooit getuigenis is afgelegd om onbevangen af stand te doen van eigenbaat, dan hier. Nederland trekt zich terug ten gunste van de V.N. zelf. Wat wil men meer? Het plan is geheel ln overeenstemming met de be ginselen waardoor de V.N. zelf zich laten leiden. Een overgrote meerderheid zou voor dit plan verwacht mogen worden. Er zijn aan de andere kant landen, die in hun hart wellicht voor het Nederland se plan bewondering hebben, daarvoor stellig zouden stemmen indien zij slechts met hun sympathie te rade konden gaan. maar de grote tegenstander van het plan. Indonesië, niet voor het hoofd willen stoten. Ook kunnen allerlei overwegingen van louter politieke aard een woord meespre ken. Er zijn landen In wier oog geen plan dat uit een ander kamp komt, hoe goed het moge zijn, genade kan vinden. Door onze gedelegeerden bij de V.N. wordt In deze dagen hard gewerkt. Het heeft Iets van een verkiezingsstrijd in eigen land. Aarzelende landen moeten worden gewon nen. tegenstanders bekeerd. Dat gebeurt alles om de debatten zelf heen. Het vol trekt zich veela! buiten de vergaderzaal om. Men mag er zeker van zijn, dat van deze werkzaamheid een krachtige scho ling uitgaat op ons diplomatieke korps- Wat dat aangaat, zou men ons departe ment van buitenlandse zaken nog eens weer een plan-Luns toewensen. In de vergaderzaal zelf gaan. zoals ge zegd, de debatten gestadig voort. Nieuw- Guinea maakt daar onderdeel uit van het grotere complex van problemen, dat in zijn geheel als dat der ontkolonlserlng kan worden aangemerkt. Deze omstandig heid geeft velen de kans voorlopig wel over het vraagstuk ln zijn geheel te spre ken zonder verplicht te zijn vooralsnog veel over Nieuw-Guinea te zeggen. Dit laatste is wel gedaan door Australië. Het heeft zich onverkort achter het Ne derlandse plan geschaard. Niet verwon derlijk is dit, wel echter belangrijk. Want het vestigt eens te meer de aandacht van de wereld op de eigen aard van Nieuw- Guinea, zoals het daar nu nog gesplitst ligt ln een thans nog Nederlands en een Australisch deel. Zullen die twee delen later aaneenslui ting zoeken? Het is mogelijk. Ook dit is Iets wat d« Papoezbevolkinfc lalf »a| «*o* gen weten. (RfTA^ ..Ik heb de melkkan gebroken, maar ehpap heeft juist een nieuwe olie spuit gekocht; die kunnen we best even ÏJCT hogedrukgebied, dat gisteren ten westen van Ierland was gelegen, trekt nu ovr de Britse eilanden langzaam naar onze streken. Intussen is om het hogedrukgebied wat zachtere en t'ochfi- ge lucht via de Noordzee tot om* land doorgedrongen. In deze lucht zal gedurende de nacht plaatselijk mist ontstaan, die zich ook morgen lange tijd kan handhaven. Uit de mis! en wolkenvelden kan ook nog wat motregen vallen. Over het al gemeen zal de temperatuur overdag weer iets lager worden, in de nacht zakt het kwik plaatselijk tot het vrlespun. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist of motregen. Overwe gend zwakke wind. Iels lagere tempera turen. (Opgemaakt 1M5 uurj. Hebt U „Dot zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's "pEN STRAALJAGER van de Koninklijke Lucht macht gestationeerd op de Vliegbasis Twenthe heeft gisteren voor een twintigjari ge patiënte van een zieken huis in Enschede twee fles- ccntrum in Beetsterszwaag, maar wegens plaatsgebrek Twenthe moest ze in Enschede wor den opgenomen. Daar dit ziekenhuis echter niet over oldoende bloed beschikt de vliegbasis bloed in ontvangst en luite- lang. Door het onvermijde- genoeg. In snelle nant-vlieger Kuper stuurde lijke schudden gedurende de de kist binnen een kwartier M naar Twenthe. Daar stapte aart reed een Groningse chirurg naar het vliegveld Eelde met naast zich een assistente met twee flessen kapitein Oldhoff in lange reis zouden bovendien rode bloedlichaampjes werd direct met Groningen bloed, dat tevoi het i Groningen. Het meisje voor haar lange kuur vankelijk worden overge- reedstaande auto van de ha- sis en zodoende kon de be trokken arts op tijd het bloed beschikken. ge- afgebroken worden. bracht naar het revalidatie- telefoontje naar Gronineen tein-vUeser Oldhoff nam hel trein of per auto) duurt Ie Om tien uur landde eei Fokker S-14 straaljager af- Een verzending komstig van Twenthe. Kapi- bloed op andere wijze (oei fni,,.. Ho... nuk.»aa a1 Hoe vaak Enschede nog bloed nodig zal hebben is er niet bekend, maar als een van de ziekenhuizen op nieuw krap zit, dan staat de Vliegbasis Twenthe weer klaar met een straaljager om een patiënt te helpen. het Tanden» stationair ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 8.04, onder 16.46 uur; maan op: 15.25, onder 2.38 uur. Volle maan 22 november. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Ypenburg Eel de De BUI Twen ia Eiodb. Zd~iamb HeUinJo S loc en O wo Kupaon Aberdeen Bor3e.ua Grenoble Nice Berlijn frenkJon MUncbeo ZOricb Genéve Ljcarno Inntbruc* Ajecao Madrid gh bew l.bew onbew m.regen gh. bew gh.. bew. mlet I! wlndetll iw 3 wlndetll 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1