SUNIL HALEN MORGEN Gaan vliegtuigen verticaal starten en scheef vlieg en? SUNIL Zorin geeft grove les in huichelachtigheid uig Verwachtingen Beria met tommygun geliquideerd? Zonder buskruit 5 OPEN GESTICHTEN De ervaringen met de open gestichten blijven gunstig, bericht minister Beerman de Tweede Kamer. Zelfs zij, die reeds eerder of we gens een ernstig misdrijf werden veroordeeld, blijken in de open ge- stichtsverpleging te kunnen slagen. In 1961 werden tot eind oktober 50 gedetineerden in de open gevangenis „Nievelsteen" te Eygelshoven geplaatst en 46 in ..De Sluis" te Hoorn. Uit .Nievelsteen" moesten er vijf worden teruggeplaatst, van wie slechts twee, die van hun werk buiten het gesticht niet terugkeerden. Uit ,,De Sluis" moesten er elf terug van wie eveneens twee wegens het niet-terugkeren van hun werk. In het algemeen kunnen jongeren minder tegen de z.g. halve vrijheid dan ouderen. Er wordt thans een begin gemaakt met het verlenen van weekend-verlof aan de bevolking van de open gestichten. Voorlopig zal dit verlof beperkt blijven tot eenmaal gedurende het gehele verblijf in het open gesticht van maximaal vijf maanden. ONTWIKKELING FLEVOLAND Het stadsplan voor Lelystad zal uiterlijk 1 januari 1964 gereed zyn. Dit deelt minister Korthals mede in de memorie van antwoord op de begroting 1962 van het Zuiderzeefonds. Woningbouw en scholenbouw zijn dermate gevorderd, dat tot uitgifte van grond kan worden overge gaan. Het ligt in de bedoeling van de minister van financiën desgewenst een aantal pachten in de Wieringmeer en in de Noordoostpolder te wijzigen in erfpachten met overdracht van gebouwen. Voornaamste motief daartoe is om een vrije landbouwtechniek in deze polders toe te laten. In erfpacht uit te geven bedrijven in Oostelijk Flevoland zullen niet van een rompgebouw worden voorzien. De canon wordt niet afkoop- baar gesteld. Het ligt in het voornemen om middenstanders, die zich in Dronten willen vestigen, gedurende enige jaren reductie op de huur van door het rijk gebouwde winkelpanden te geven. ZUIVELCONTROLE Het bestuur van het produktschap voor zuivel zal minister Marijnen (landbouw) laten weten geen bezwaar te hebben tegen de door hem voorgestelde herziening van het Landbouwuitvoerbesluit (algemene voorwaarden), waarover het advies van het produktschap was ge vraagd. Volgens dit besluit kunnen de produktschappen, betrokken bij de export van eieren, bacon en consumptie-aardappelen, op hun ver zoek tot medebewind worden geroepen bij het toezicht op de kwaliteits controle van deze produkten. Het bestuur zal de minister echter ook laten weten dat het produktschap zelf geen behoefte heeft aan mede bewind inzake de kwaliteitscontrole van zuivelprodukten. Men wil geen verandering brengen in de bestaande situatie, waarbij de door de zui- velorganisaties opgerichte en gedragen controlestations de zuivelpro dukten op hun kwaliteit toetsen onder toezicht van de rijksoverheid. Stevenson in ontivapeningsdebat In de politieke commissie van d?p M de Algemene Vergadering van aej woordigers van communistische, weste- CONTROLESTATIONS Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft gunstig gereageerd op het voorstel van minister Marijnen om de herziening van het Land bouwuitvoerbesluit aan te wenden voor de instelling van één enkele raad van beroep voor alle controlestations, belast met het onderzoek naar de kwaliteit van landbouwprodukten. Men was het met de minister eens dat enige centralisatie in de rechtspraak wenselijk is. Een deel van het bestuur ging akkoord met het voorstel de stations niet langer het recht te geven de aangeslotenen te schorsen en te schrappen, maar hun de mogelijkheid te bieden de aangeslotenen te berispen, een geld boete op te leggen of onder verscherpt toezicht te stellen. Het andere deel van het bestuur wilde de stations hun huidige tuchtrechtelijke bevoegheden laten behouden. Ook over de vraag of de stations de toe latingseis mogen stellen dat de aangeslotenen „te goeder naam en faam bekend moeten staan", was men verdeeld van opvatting. 69 PSYCHOPATEN ONTVLUCHT In de periode van 1 januari tot 23 oktober zijn 69 ter beschikking- gestelden uit inrichtingen ontvlucht. Van dit aantal ontsnapten 61 uit 1 minder beveiligde particuliere inrichtingen. Minister Beerman schrijft dit aan de Tweede Kamer. Na >orte tijd zijn 26 psychopaten uit eigen beweging weer naar hun Inrichting teruggekeerd. De overigen konden op drie na allen worden opgespoord. Van de 69 kwamen er zes tijdens de ontvluchting tot een nieuwe delict. Dit waren zonder uitzondering vermogensdelicten. UITSERS KOPEN GROND De hypotheekkantoren in Maastricht, Den Bosch en Middelburg hebben sinds 1954 68 grondverkopingen aan Duitsers geregistreerd. Het ging hier om in totaal 84 percelen, die tezamen een oppervlakte van vijftien hectare beslaan. Met de verkopen was een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden gemoeid. Dit schrijft staatssecretaris Van den Berge aan het communistische Tweede Kamerlid de heer Borst, die gegevens had gevraagd over de toenemende grondverkoop aan Duitse onderdanen. Uit een overzicht, dat de staatssecretaris verstrekt, blijkt, dat de belangstelling van Duitsers voor Nederlandse grond nog steeds toe neemt. In Limburg hadden in 1959, 1960 en het verlopengedeelte van 1961 resp. 13, 32 en 37 verkopen aan Duitsers plaats, in Noord-Brabant 3, 5 en 2, in Zeeland tenslotte 10, 11 en 29. -NOG VEEL TONNEN. Thans zestien jaar na de bevrijding, wordt in zeven gevangenissen en negentien huizen van bewaring de centrale plaats, waarheen zelfs de keizer te voet gaat, nog gesierd door tonnen. Dit antwoordt minister Beerman op kritische vragen uit de Tweede Kamer. De regering heeft echter ook voor dit vraagstuk een oplossing in petto. Speciaal om het tonnenstelsel af te schaffen heeft minister Beer man een driejarenplan opgesteld. Binnen deze termijn zullen de tonnen worden vervangen door gemeenschappelijke was- en toiletgelegenhe den. „Of dit plan binnen de voorgenomen tijd uitvoerbaar zal blijken te zijn, is echter nog van verschillende factoren afhankelijk, waaronder de toestand op de bouwmarkt hier met name zij genoemd," aldus minister Beerman in een van zijn fraaiste ambtelijke volzinnen.... TEGEN ONTUCHT Minister Beerman zal binnenkort een commissie instellen, die hem advies zal moeten uitbrengen over eventuele noodzakelijke wettelijke en andere maatregelen op het gebied van de prostitutie. Deze commis sie zal ook nagaan, of het optreden van souteneurs als misdrijf moet worden strafbaar gesteld. De minister zelf neigt wel tot dat standpunt. Indien het wetboek van strafrecht in deze zin zou worden gewijzigd, lopen souteneurs de kans, zwaarder gestraft te worden dan onder de huidige regeling. COMMISSIE INSEMINATIE De commissie tot bestudering van het vraagstuk der kunstmatige inseminatie zal waarschijnlijk nog dit jaar worden ingesteld. De samen stelling zal veelzijdig zijn, zowel naar levensovertuiging als naar kundigheid, deelt minister Beerman de Tweede Kamer mee. De bewindsman schrijft voorts, nog geen standpunt te hebben bepaald ten aanzien van een eventuele herziening van de echtscheidingsgronden. Hetzelfde is het geval ten aanzien van het rapport van de vier hoog leraren over het stakingsrecht. De minister wacht hier nog op het standpunt van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Mr. Beerman deelt vervolgens mee, dat een werkgroep de algehele herziening van de krankzinnigenwet voorbereidt. TE WEINIG RECHTERS Inderdaad is het aantal rechters verhoudingsgewijs sterk achterge bleven bij de groei van de Nederlandse bevolking, zo geeft minister Beerman de Tweede Kamer toe. Men moet echter voor het bezien van dit vraagstuk niet uitgaan van de bevolkingsgroei maar van de toene ming van het aantal zaken, dat de rechters te behandelen krijgen. Een dergelijke vergelijking leert, dat de bezetting van de Hoge Raad van de gerechtshoven sinds 1931 verhoudingsgewijs is toegenomen, die van de rechtbanken verminderd. De ervaring wijst uit, dat de kleine rechtbanken, in verhouding tot het aantal zaken, het hoogst bezet zijn. Het komt vrijwel niet voor, aldus minister Beerman, dat leden van de rechterlijke macht ontslag vragen, om in een andere betrekking meer te kunnen verdienen. Ben Bella en twee mede-gevan genen zijn overgebracht naar het Hospital de Garches bij Parijs in verband met hun zwakke ge- staking. Barrières werden voor zondheidstoestand, die het ge- het zorgvuldig bewaakte zieken- volg is van hun recente honger- huis, waar de Algerijnen nu worden verpleegd, geplaatst. Ambtsaanvaarding prof. ir. H. Wittenberg V.N. is het gisteren tot een fel debat gekomen tussen de afgevaar digden van de Sowjetunie en de V.S. over het nemen van proeven met kernwapens. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Valerian A. Zorin oe fende bij de opening van het debat over het ontwapeningsvraagstuk kritiek op het feit, dat de V.S. geen steun had den verleend aan een ontwerp-resolutie om kernwapens te verbieden, die de dag tevoren door de commissie werd aanvaard. Hij noemde het onjuist, dat ■i* V.S. de Sowjetunie „kapittelen". De Amerikaanse delegatieleider, Adlai Stevenson, noemde de Sowjetkritiek „een van de grofste lessen in huichel achtigheid" die hij ooit had gehoord. Eerst hadden de Russen het vrijwillige moratorium inzake het nemen van kern proeven geschonden en nu betichtten zij de Amerikanen ervan, dat deze niet voelen voor een moratorium zonder toe zicht op de naleving. Stevenson zei dat men met „deze rhetoriek" moest o~ houden en tot zaken komen. De V. waren bereid direct een verdrag te te kenen. Zowel Zorin als Stevenson sprak zich uit voor een spoedige hervatting van de ontwapeningsbesprekingen, maar zij bleven van mening verschillen over de samenstelling van het orgaan waarin dit overleg moet worden gevoerd. Zorin herhaalde de Russische eisen, dat dit orgaan een commissie moet zijn, neutralistische landen. Steven- noemde dit „volkomen onaanvaard baar voor vele andere landen". Belde afgevaardigden schenen ech ter het onlangs gesloten Russlsch- Amerikaanse akkoord over beginselen voor toekomstige ontwapeningsbespre kingen een bemoedigend teken te vin den. Zorin iel dat hij spoedig de V.S. voorstellen, tezamen met de Sow jetunie een ontwerp-resolutie in te dienen, volgens welke de Algemene Vergadering dit beginselakkoord on dersteunt. Stevenson verklaarde dat de politie ke commissie de eerste stappen zal moeten doen op de „weg naar vrijwa ring van oorlog" door het eens te wor den over het onderhandelingsorgaan, door ondersteuning van het Amerikaans- Russische beginselakkoord en door aan te bevelen, dat direct onderhandelingen beginnen over „de belangrijkste aange- Advertentie DE AANDUIDING vliegtuig bouwkundig ingenieur komt t mij thans welhaast als niet meer voor toekomst in deze tijd passend voor. Het zou lucht- en ruimtevaartkundig inge nieur moeten zijn, ware het niet, dat deze naam minder goed han- starten teerbaar isMet deze woorden kwalificeerde prof. ir. H. Witten berg gistermiddag de supersnelle technische ontwikkeling van de lucht- en ruimtevaart die wij thans meemaken. Hij merkte dit op in de rede die hij uitsprak bij de aanvaarding van zijn ambt als gewoon hoogleraar de vliegtuigbouwkunde aan de Delftse T.H. Een bijzonder knappe inaugure le oratie over het ontwerpen van vliegtuigen, waarin de hoogleraar die een van onze forumdeelnemers is geweest over het onderwerp ruimte vaart, opponent van prof. dr. G. d. Bergh te Amsterdam ook een interessant toekomstbeeld schetste dat met name de burgerluchtvaart te wachten kan staan. Zoals de luchtvaart de ruimtevaart tot ontwikkeling bracht, zo lijkt het wel zeker dat de ruimtevaart op zijn beurt weer de luchtvaart zal beïnvloeden. Dankzij de ruimtevaarttechniek bijvoor beeld zal de snelheid van vliegtuigen krachtig worden bevorderd. Reeds nu wordt gedacht aan vliegtuigen met snel heden van 7000 km per uur, dus 2 km per seconde of wel: een kwart van snelheid waarmee een satelliet zich de aarde beweegt.. Een ander aspect ls de verticale start welke ruimtevaartuigen kunnen uitvoeren. Dezelfde benijdenswaardige eigenschap wordt thans in de lucht vaarttechniek voor het vliegtuig nage streefd, zij het dan met andere kracht bronnen dan die der raketmotoren. Het huidige lange afstandsverkeers vliegtuig heeft voor start en landing be tonnen banen van 3 km nodig. Dit be tekent grote, ver van stadscentra gele gen luchthavens, waardoor de mogelijk heden van het huidige luchtvervoer in feite beperkt zijn. Een werkelijk volledig ge bruik van het luchtverkeer is slechts mogelijk met verkeersvliegtuigen die op een kleine oppervlakte kunnen starten en landen, dus in staat zijn een korte of zelfs verticale start en landing uit te voeren. Kleine vel den aan de stadsrand of zelfs in stadscentra zouden daarvoor slechts nodig zijn. Korte start en landing: het is thans reeds mogelijk verkeersvliegtuigen te ontwerpen met een minimale vliegsnel- heid van slechts 80 km per uur, die (Van een onzer redacteuren) Vier mijnwerkers in België omgekomen Bij twee mijnongevalion zijn gisteren in België vier mijnwerkers omgekomen, twee Italianen en twee Belgen. Drie van hen verloren het leven als gevolg van een gasontploffing in een mijn te Chatelet op 818 meter onder de grond. Reddingsploegen slaagden er in na vijf uur de drie slachtoffers te be- reiken. Zij waren toen echter al overle- f den. De vierde mijnarbeider kwam om bij een instorting in een mijn te Marchien- ne-Docheries. De twee omgekomen Italiaanse arbei ders hadden in 1956 de mijnramp van Marcinelle overleefd. landen kunnen op banen van 450 meter lengte. Verticaal starten en landen: hiervoor tracht de ontwerper thans door combi natie een vliegtuigvorm te vinden, die het voordeel van het hefschroefvliegtuig start en landing paart aan het voordeel van het vliegtuig-met-vleugels i de snelle vlucht. Reeds menige' ontwerp-studie is hierover uitgewerkt. Een ander type verkeersvliegtuig van de toekomst zal het z.g. supersone vlieg tuig kunnen zijn. De aërodynamische vorm hiervan is thans vooral onderwerp van studie. Er wordt in dit verband aan volkomen andere vliegtuigvormen dan de thans gebruikelijke gedacht, bijv. aan het z.g. eend-vliegtuig, waar bij het horizontale staartvlak zich aan de neus van de romp bevindt en de vleugel is aangebracht aan het achter einde van de romp. lp Engeland is voorts een vliegtuigvorm ontwikkeld waarbij romp en z.g. driehoeksvleugel- met-scherpe-voorr and tot één aërodyna misch geheel is „versmolten". Vormwijzigingen Een derde mogelijkheid tot verbe tering van de aërodynamische eigen schappen is de toepassing van vorm- wijzigingen t'jdens de vlucht. Type rend daarvoor moet de scharnieren de vleugel worden geacht, waardoor het vliegtuig zowel de gunstige ei genschappen van de rechte vleugel bij lage snelheden als die van de pijlvleugel bij hoge snelheden kan be nutten. Nog verder gaat een Engels ontwerp waarbij d vertrouwde symmetrie van het vliegtuig t.o.v. de vliegrichting niet meer bestaat. Het geldt hier een vlieg tuigvorm waarbij passagiers en brand stof in een grote vleugel zijn onderge bracht. In start en landing beweegt de ze vliegende vleugel zich op de gebruike lijke wijze voort, maar in supersone vlucht gaat hij zich scheef t.o.v. de vliegrichting onder een hoek van bijv. 70 graden voortbewegen waar bij een in aërodynamisch opzicht zo gunstig mogelijke vorm wordt verkre gen. De kleine romp voor de bemanning die zich aan een der vleugeltippen be vindt, alsmede de onder de vleugel han gende motorgondel, dienen tijdens de vlucht te worden versteld teneinde deze delen in de vliegrichting te houden. Het spreek welhaast vanzelf dat nog vele problemen tot een oplossing moe ten worden gebracht alvorens van ver wezenlijking dezer concepties gesproken dat de technische ontwikkeling het persone verkeersvliegtuig tot een, ir. maatschappelijk bestel passend ver voermiddel zal doen uitgroeien, onge acht de economische, nationale of an dere motieven, die thans voor de al of niet wenselijkheid voor de ontwikkeling van dit vliegtuigtype naar voren worden gebracht. JAGO SHAWLS legenheid an deze gevaarlijke wereld. VOORSTEL Express" heeft in een artikel op de frontpagina van de correspon dent van het blad in Warschau bijzonderheden over de executie van Beria gepubliceerd. Deze bij zonderheden zouden tijdens het verleden maand in Moskou gehouden partijcongres door Chroesjtsjef aan de andere com munistische leiders zijn meege deeld. De executie can Lavrenti Beria, (chef van de gehate geheime politie) kort na de dood van Stalin, zou zijn uitgevoerd door een zekere maarschalk Kirill Mos- kalenko, nu onderminister van defensie voor de raketstrijdkrachten. Deze zou Beria hebben „geliquideerd" met een salvo van een tommygun, nadat Beria tijdens een „openhartige bespre king" in Moskou in 1953 door Chroesjtsjef was ontwapend. De liquidatie van Beria is een van de grote mysteries van de politiek van deze tijd. Officieel werd destijds alleen be kendgemaakt dat hij tezamen met zes medeplichtigen was terechtgesteld, nadat hij tijdens een geheime zitting van de Russische Hoge Raad schuldig was ge bleken aan hoogverraad. Sindsdien heeft men van officiële zijde steeds gezwegen. De enige die de juist heid van de nu gepubliceerde bijzonder heden kan bevestigen is maarschalk Zjoe- Generaal Lucius Clay, president Kennedy's speciale vertegenwoordiger m Berlijn, en Walter Dowling, Ameri kaans ambassadeur in Bonn. zullen voor het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Washington voor overleg naar de Amerikaanse hoofdstad gaan, aldus een officiële mededeling. k^,„„yyyyyv^ leeft in Alle Tot dusver verkregen gegevens ko men op een punt overeen, namelijk dat Beria bij verrassing werd verslagen in het Kremlin door een groep onder wie Chro- jtsjef, Malonkof, Kaganovitsj en MoloioL Soekarno waarschuwt voor oproep om voor „Irian" te vechten President Soekarno heeft zijn volk gis teren gewaarschuwd dat het zich moet voorbereiden op zijn oproep te vechten voor het gezag over Nederlands Nieuw- de mobiele brigade vraagt de Indonesi sche president het volk de resultaten van het V.N.-debat over „West-Irian" af te wachten. Soekarno noemde het plan van mi nister Luns een voorbeeld van neokolo nialisme en zei dat Indonesië zijn uiter ste best zal doen de pogingen van Ne derland „West-Irian" onafhankelijk te maken, tegen te werken. De president verklaarde ook dat Indonesië bereid is de betrekkingen met Nederland te nor maliseren op voorwaarde dat de soeve reiniteit over Nieuw-Guinea wordt over gedragen. De Ver. Staten hebben gisteravond de Sowjetunie meegedeeld dat zij aan de Algemene vergadering zullen verzoeken, de instelling van een forum voor ont wapeningsbesprekingen aan te bevelen. Dit forum zou uit twintig landen moeten bestaan, waaronder de vijf westelijke en vijf communistische landen die in Genèv» onderhandeld hebben en tien landen die op geografische basis zijn gekozen. Het Amerikaanse voorstel komt voor in een ontwerp-resolutie die door de Ver. Sta ten bij de Politieke commissie van de Algemene vergadering zal worden in gediend. Een afschrift van het ontwerp ls door Stevenson gezonden aan Zorin. Deze had reeds eerder aan Stevenson een afschrift van een voorgenomen Russisch voorstel gezonden, waarin, naar men meent, een onderhandelingsgroep van 15 landen wordt voorgesteld waarin de westelijke; communistische en neutrale landen ge^ Algemene Vergadering doet beroep op Parijs inzake Algerijnen De Algemene Vergadering van de V.N. heeft een beroep op de Franse regering gedaan, de politieke status van ie Algerijnse gevangenen in Frankrijk te erkennen. Met 62 tegen nul stemmen; bij 31 onthoudingen, nam de vergade^ ring een desbetreffende ontwerp-resry tutie aan, die 34 Afrikaanse en Aziati sche landen onder leiding van Pakistan hadden ingediend. De Franse delegatie had de bijeen komst verlaten, toen de Algemene Ver gadering had besloten, het voorstel di rect in behandeling te nemen. Het Franse ministerie van Justitie heeft meegedeeld dat het een medische •--* ven heeft geroepen de gezondneidstoe- commissie in het leven heeft die moet letten op T stand van Ben Bella en "de andere Al gerijnse opstandelingenministers die in Franse gevangenschap in hongerstaking Ben Bella en de andere ministers Ait Achmed en Chider, hebben een commu niqué uitgegeven waarin zij zeggen hun hongerstaking te zullen voortzetten tot hun advocaten. Dit is de eerste keer dat blijkt dat de drie Algerijnse leiders een zelfstandige actie voeren. Tevoren hadden de advo caten gezegd dat de actie bedoeld was als teken van solidariteit met de ande re Algerijnse gevangenen en geïnter neerden die in hongerstaking zijn ge gaan. Deze grote groep eist volledig als politiek gevangene te worden behandeld. In de strijd tegen de mussen en duiven, die bij honderden de binnenplaats van het stadhuis bevolken, zal de Ame rikaanse stad Philadelphia gebruik maken van „tranquilizers". De vogels zullen ge voerd worden met graankorrels, die ge doopt zijn in een rustgevend middel. Zodra de dieren doezelig worden zullen zij opgepakt en naar elders overgebracht worden. NEDERLANDS mtui utuKUiMt raiuutL SCHROOTZAAK BIJNA ROND Het gerechtelijk vooronderzoek in de geruchtmakende Europese schrootaffaire, waarin de schroothandelaar L. Worms zich verdienstelijk heeft gemaakt, is bijna voltooid, schrijft minister Beerman de Tweede Kamer. Momenteel kan de bewindsman nog geen nadere mededelingen verschaffen, maar zodra dit mogelijk is, zal hij het doen. Advertentie TIPVANBOOTZ uw 3-in-1 drank ceft Êaafce KiJ, f6.15 voor uw apéritief voor uw long-drink voor yw cocktail I Een 34-jarige Poolse landbouwer is gisteren door de Amsterdamse politie aangehouden om dat hij uit kwaadheid in een hotel aan de N.Z. Voorburgwal opzettelijk een kraan had laten lo pen, terwijl de stop in de vaste wastafel zat. De waterschade wordt ge schat op zeshonderd gul den. I Op het Hebriden-eiland Barra, decor van het boek van sir Compton Mackenzie Whisky Ga lore, heerst een ernstig tekort aan whisky, daar de eigenaar van het eni ge café weigert vijftien cent yer kist te betalen, die de overheid heft voor het gebruik van de aan- voersteiger. Op de ver schepingspapieren staat duidelijk: „Vracht be taald", aldus de eige naar. „Ik zie dan ook niet in waarom ik dan nog eens steigergeld moet betalen." Op Bar ra wacht men in span ning af wat het winnen zal: de Schotse zuinig heid of de Schotse liefde voor whisky. I Eind oktober bedroeg het aantal werklozen in Canada 4,9 procent van de werkende bevolking, tegen 5,7 procent begin oktober. Oktober was de derde achtereenvolgende maand waarin de werk loosheid daalde ten op zichte van de overeen komstige periode in 1960, nadat zeventien maanden achtereen een toeneming was geconstateerd ten opzichte van de overeen komstige periode van het vorige jaar. I Van elke negen kinde ren die vorig jaar in Londen zijn geboren was er een onwettig. Er wer den namelijk 57.368 kin deren geboren van wie er 6.530 buiten-echtelijk waren. I In de eerste negen maanden van dit jaar hebben ruim 990.000 bui tenlandse toeristen een bezoek gebracht aan Zuid-Slavlc. Vergeleken met hetzelfde tijdvak van 1960 betekent dit een toeneming van 26 pro cent. Bijna een derde deel van de toeristen kwam uit Oostenrijk. In West-Duitsland wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de meer dan zeshonderd mensen die betrokken zouden zijn bij wat het openbaar ministerie in Bamberg „de meest uit gebreide zwarte markt sinds 1948" noemt. Hier onder vallen een miljoen Amerikaanse sigaretten, 350 pond koffie en 6.000 geweerpatronen. 751) Met een zekere luchthartigheid te hebben gekend om de hardste plegen we te spreken van de primi tieve mens die door vermenging van maken, zonder koper en tin het brons wist te ver- nis van buskruit vaardigen, waarvan wapens en al!er-[ lel gebrulksvoorw-erpen gegoten en gesmeed konden worden. Een rotsen te doen springen en voortijdige ken- n dynamiet. Zij stookten In de m(jn geweldige vuren koelden de verhitte gesteenten dan plotseling af met water waardoor langrijke vraag zien we dasrbU over spleten cn barsten In de rotsen op- het hoofd, nl. bóe de mensen uit de traden. Hierin werden vervolgens oudheid met bon gebrekkige gereed- met houten voorhamers wiggen ge- schappen de ertsen, waaruit de me- slagen, waarna de losgewrikte brok- talen gesmolten moesten worden, ken op een slee geladen en met be- wlsten te winnen. hulp van een haspel langs een schuin Nu Is Inderdaad waar. dat koper !n lopende schacht, werden opgetrok- de natuur ook In gedegen toestand ken. Deze ontgtnnlngsmethode met voorkomt, maar we moeten ons toch behulp vsn vuren was uiteraard al- zeer zeker niet voorttellen dat zo'n l««n mogelijk Indien de lucht vrU ruwe 3000 jaar ge- kon toetreden leden uitsluitend en alleen het gedegen metaal, dat aan de oppervlakte van de bodem kwam, de moeite van het win nen waard werd geacht. Integendeel, ook In die tijd werd ln de volle zin van TOCH IS HET ZO! rook en hete ga gemakkelijk konden ontsnappen, zodat het u niet i r zal verbazen, dat bij voorbeeld In de Mlt- terberg by Salzburg overal dubbele schachten werden J Pj aangetroffen om de het woord de mijnbouw bedreven. ïuchlclrculatle magelUk te maken Op - •tH~' gevaarlijke -punten werden de gangen gestut en zelfs van een volledige betimmering voorzien. Het prlnrlpe van de mijnbouw was dus betzelfde als thans. Overigens moeten welke leidde tot gen dlc 50. ja soms wel 100 meter onder de oppervlakte van de grond liepen. We moeten daarover niet te gering denken, vooral niet omdat l»erelke-n^ja.n een dergelijke «pringmrthode uit die tUd niet al te i- i'"-' ,m* zeer verbazen, want toen Hannibal zijn beroemde tocht over de Alpen maakte, lieten ook de Karthagers stenen obstakels uit elkaar springen door ze te verhitten, waarna zU op het gloeiende gesteente azl|n goten. Ook In Oostenrtlk Het men nog In de 18e eeuw rotsen door verhitting springen. Ja. deze methode werd zelfs ln 1914 nog in Lapland gebruikt, toen In de omgeving van Vlttangl een weg moest worden aangelegd. Zullen we van de wegenaanleg maar eens overstappen op het kanaal van Kra. waarvan ledereen over tuigd Is dat het gegraven móet wor- e den, maar dat desondanks niet ge- Salzburg beeft dit bevestigd. De graven wordt? oude mijnbouwers blijken methoden Dasrover een volgende keer! springmiddelen onontbeerlijk zijn. De bronzen houwelen konden wellicht dienen, om daar, waar een aan de oppervlakte tredende ertsader In de rotsen verdween, een open sleuf ln het gesteente te hakken, maar op deze w(jze kon hoogstens een diepte van een pasr meter bereikt worden omdat de gereedschappen op de harde gesteenten afgeschampt, of tot onherkenbaar wordens toe ver wrongen zouden zUn. We zelden het reeds: springmid delen waren onontbeerlijk voor een dergelijke mijnbouw h> de oudheid. En het onderzoek van de praehlsto- rlsche kopermijn In de Alpen b|J

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5