Mouse £dltsetje (üimrant I Morgen staking bij radio en televisie? flmtoua Commentaar rs Krachtig optreden in Kongo Hongaarse concierges zijn berucht Eerst dinsdag antwoord op vragen in de Kamer I OE THANT BEVEELT: V.N.-soldaten vermoord in Kindoe Plan-Luns krijgt de steun van Australië in de V.N. Rembrandt voor bijna 7,3 miljoen verkocht SINT NICOLAAS 32 /lllli DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand: 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58038. Tweeënveertig»!* jaargang no. 12330 CHRISTELIJKEAT IONAAL DAGBLAD „SlentMtticb is tbefelttea mjn bert io Ugljenspttf ftlaydteam ]j)e voorpsrong, die Bennaers [Feijenoord gisteravond had be- •gd, ging weldra verloren. Op t foto ziet men hoe de links- uiten van Tottenham Hotspur. de bal met het hoofd ichter de vergeefs grijpende Pieters Graafland deponeert. Ivoor verslag zie pagina 13. ilig F ZO. OU I jqft >ieuws m een oogopslag De Loemoembistische vice-premier van Kongo, Gizenga, tracht thans zijn gezag te vestigen in de provincie Kivoe. Alle V.N.-functionarissen in Kongo hebben van secre taris-generaal Oe Thant opdracht gekregen alle mogelijke maatregelen te nemen voor herstel van orde en rust in Albertstad en Kindoe. In de Algemene Ver gadering van de Ver. Na ties heeft de Nederlandse afgevaardigde, mr. Schür- aann, met citaten uit een boek aangetoond, dat Su karno en Hatta indertijd Nieuw-Guinea niet als een deel van Indonesië beschouwden. Australië heeft zich volledig achter het Nederlandse plan met betrekking tot Nieuw- Guinea gesteld. Op een kunstveiling in New York is een werk van Rembrandt, „Aristoteles voor het borstbeeld van Homerus", verkocht voor een bedrag van 7,3 miljoen gulden. Koper was het Metropolitan Museum in New York. In de politieke commis sie van de Algemene Ver gadering der Ver. Naties is het gisteren tot een felle woordenstrijd gekomen tussen de Amerikaanse en Russische afgevaardigde tijdens het debat over de ontwapening. Naar het oordeel van de Amerikaan Stevenson gaf de Rus Zo- rin een grove les in hui chelachtigheid. In de Tweede Kamer heeft minister De Pous gisteren verklaard, dat de regering een vertraging in de uitvoering van het in- tegratieprogram van de zes E.E.G.-landen als gevolg van onderhandelingen met derde landen niet zal aan vaarden. Minister Beerman heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld te venvach ten dat 1 augustus 1962 een besliste meerderheid van de ongeveer tweedui zend aanvragen Van spijt optanten zal kunnen wor den ingewilligd. De aan vragen hebben betrekking op ruim achtduizend per- In een uitverkocht White Hart Lane-stadion in Londen is Feijenoord gisteravond in de achtste finale om de Europese be ker voor landskampioenen uitgeschakeld door Tot tenham Hotspur. De Rot terdammers, die de eerste ontmoeting met 31 ver loren, kwamen tegen de Engelse grootmeesters niet verder dan een 11 ge lijkspel. In een bijeenkomst van de gemeentebesturen van Utrecht, De Bilt en Zeist zijn de plannen bekend gemaakt voor de bouw van een nieuwe universi teitsstad in de Johanna- polder, waarmee een be drag van 400 miljoen ge moeid zal zijn. /~\E THANT, waarnemend-secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft de V.N.-functionarissen in Kongo opdracht gegeven om „alle moge lijke maatregelen te nemen voor herstel van orde en rust" in Albertstad en Kindoe. Tevens heeft hij het hoofd van het burgerlijk optreden in Ka- tanga, O'Brien en de opperbevelhebber der V.N.-politiemacht, generaal McKeown, voor spoedeisend overleg naar New York ontboden. Aanleiding voor dit alles is de poging die vice-premier Gizenga de Loemoembis tische leider van de provincie Kasai hééft ondernomen om zijn gezag in de provincie Kivoe te vestigen. Het door Thant bevolen optreden heeft uiteraard ook te maken met de arrestatie van dertien Italiaanse vlie gers. die in dienst van VJN. staan en in Kindoe gevangen werden geno men door rebellerende troepen van de centrale Kongolese regering. De Italia nen werden zwaar mishandeld. Een VN.- woordvoerder heeft medegedeeld, dat bet niet onmogelijk is dat op Kindoe een luchtaanval wordt ondernomen. Waarne mers geloven echter dat de tweehonderd Maleise V-N.-militairen daar de situatie inmiddels meester zijn, nu generaal Loen- doela tot voor kort aanhanger van Gizenga, doch thans weer in dienst van het wettige bewind de zevenhonderd Kongolese militairen die hen beleger den, heeft opgedragen zich terug te trek ken. In Albertstad schijnen de tweeduizend V.N.-militairen niet in staat te zijn de orde te handhaven. In deze Noordkatan- gaanse stad trekken Baloeba's en mili tairen plunderend rond. De dertien Italiaanse V.N.-militairen. die zaterdag door Kongolese soldaten ge vangen werden genomen ln Kindoe. zijn op brute wijze vermoord. De ongewa pende Italianen, die met twee V.N.-vIleg- tulgen in Kindoe landden, werden di- rekt na aankomst gearresteerd en afge ranseld. Naar nu bekend is geworden zijn zij voor de gevangenis in Kindoe doodgeschoten. De muitende Kongolezen hebben enkele van hun zwaar verminkte slachtoffers in de rivier de Kongo ge- Een woordvoerder van de V.N. zei. dat de V.N. geschokt en met afkeer ver vuld zijn over deze misdaad. Hij ver klaarde, dat de volkerenorganisatie de centrale Kongolese regering zal voorstel len een onderzoek in te stellen, de schul digen te straffen en maatregelen te ne men om dergelijke excessen in de toe komst te voorkomen. Wanneer het ant woord van de Kongolese regering op deze eisen niet bevredigend is, zullen de Verenigde Naties onmiddellijk zelfstan dig optreden. Ontsnapte bloedend in portiek aangetroffen De 25-jarige G. B. P. uit Hengelo, die maandag uit een inrichting in Balkbrug was ontsnapt, met twee kornuiten, is gisteren weer in Rotterdam gearresteerd. De politie trof de man hevig bloedend aan zijn rechterbeen in een portiek aan. In het ziekenhuis bleek dat zijn achil lespees was doorgesneden. Vermoede lijk heeft hij deze verwonding opgelopen bij het intrappen van deurruiten van drie winkels. Daaruit zou hij levens middelen hebben gestolen. Ook had de arrestant nieuwe kleding aan. die waar schijnlijk afkomstig is van een inbraak uit Dedemsvaart. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's (Van onze sociaal-economische redactie) PR BESTAAT een grote kans dat het personeel bij radio- en televisie morgen voor 24 uur in staking zal gaan uit protest tegen het uitblijven van de gevraagde en overeengekomen uitkering van tweemaal drie procent over de jaren 1960 en 1961. Naar gemeld wil de regering slechts een enkele uitkering van drie procent toestaan. De regering zal eerst dinsdag kunnen antwoorden op vragen die de Kamerleden mr. M. Vrolijk (soc.) en J. Peters (kath. v.) aan staatssecretaris Scholten (o. k. en w.) hebben gesteld. De Tweede Kamer is namelijk vandaag niet bijeen gekomen, w door de parlementaire behandeling van deze zaak tot de volgende week is uitgesteld. Het uitstel heeft de toch al bestaande onrust in Bussum en Hilversum nog doen toenemen. Een aantal vooraanstaande fi guren onder het personeel van de Ned. Radio Unie, de Wereldomroep en de Ned. Televisiestichting hebben een manifest opgesteld, waarin een 24-uursstaking wordt uitgeroepen. Het manifest zal van avond in behandeling komen op de bij eenkomst in de Expohal, die door het voltallige personeel kan worden bijge> woond. Eerder op de avond vergaderen de vakorganisaties met hun leden in Hil versum. De vakbonden zullen een sta king niet steunen, al hebben zij begrip voor de onrust en ontstemming, die er onder het personeel heerst. Zij hebben immers zelf ervaren hoe eerst een sa larismaatregel met terugwerkende kracht door het College van Rijksbe middelaars werd afgewezen en hoe daarna staatssecretaris Scholten een overeengekomen uitkering van twee maal drie procent torpedeerde zonder daarvoor een aannemelijke verklaring te geven. Wie de opstellers zijn van het manifest, dat tot staken oproept, is niet geheel duidelijk. De Personeelsraad heeft er zich van gedistantieerd, hoewel verluidt dat verschillende opstellers zitting in die raad zouden hebben. De vooraanstaande personeelsleden zouden zondagavond bijeen geweest zijn en reeds maatrege len hebben beraamd om het hoofd te bieden aan uit de staking mogelijk voortvloeiende ontslagen. Geen quorum De Kamer zal dus eerst dinsdag ver nemen hoe de regering over de kwes tie denkt Aanvankelijk zouden de he ren Vrolijk en Peters vandaag hun vragen stellen. De Kamer besloot ech ter op voorstel van voorzitter Korten- horst om vandaag maar helemaal niet bijeen te komen. Men vreesde kenne lijk dat voor een korte vergadering, uitsluitend belegd ter bespreking van radio- en tv-salarissen en hoogstens nog het restant van de begroting van economische zaken, geen quorum haal baar zou zijn. Dr. Kortenhorst deed nog een poging de mondelinge vragen Volgens een V-N.-woord voerder in Leo- poldstad, die over de arrestatie van de Italianen sprak, hebben de troepen van kolonel Pakassa volgelingen van Gi zenga deze VJ7.-<militairen aangezien voor Belgen .mogelijk doordat zij in vliegtuigen werden vervoerd van het zelfde type waarin indertijd Belgische parachutisten werden vervoerd. In de Veiligheidsraad van de V.N. heeft een debat over Kongo tot dasver niet meer opgeleverd dan een herhaling van de beschuldigingen tegen België. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft ln een rede gezegd, dat z(jn regering niet uit kolonialisten bestaat. Vervolgens gaf hij toe dat België „na te lang een vaderlijk gezag uitge oefend te hebben, misschien te spoedig onafhankelijkheid hebben verleend". „Maar lk verzoek de naties hier zich- zelven af te vragen of zij geen grotere fouten gemaakt hebben en of dit de be ledigingen en aanvallen rechtvaardigt, die zij op België afgevuurd hebben", al dus Spaak. Hij verklaarde te moeten antwoorden op de beschuldigingen, die tegen de re gering te Brussel ingebracht zijn. HU zei, da* het voor België ten aan- en van Kongo niet voldoende geweest a9 zijn positie uiteen te zetten. „Wij moesten ook streven naar een regeling de reeks pijnlijke conflicten tussen België en de Verenigde Naties". van beide Kamerleden en het ant woord daarop van de regering gister avond af te handelen, maar helaas bleek staatssecretaris Scholten verhin derd. De vragen die de Kamerleden van daag gesteld zouden hebben (en dit nu dus dinsdag zullen doen) zijn in middels bekend gemaakt. Hoe is het mogelijk, aldus de vragen, dat de staatssecretaris aanvankelijk bereid was te verklaren dat er voldoende fi nanciële middelen aanwezig waren om een salarisverhoging door te voeren, maar later toen die salarisverhoging op advies van de Stichting van de Ar beid werd omgezet in een uitkering Ineens van tweemaal drie procent die verklaring niet meer wilde geven? De Kamerleden willen weten of er geen verwachtingen zijn gewekt, waar van niet willekeurig meer kan worden afgeweken. Zij vragen df de staats secretaris bereid is. gezien de salaris- positie van het radio- en tv-personeel, alsmede de onrust die onder dat per soneel is ontstaan, te bevorderen dat alsnog tweemaal drie procent van het salaris wordt uitgekeerd. Ook vragen zij of de staatssecretaris niet van oor deel is dat de ontstane situatie aan toont, dat de status van het radio- en tv-personeel een nadere differentiatie vraagt van het te voeren loonbeleid Plaatsvervanger voor Molotof naar Wenen De Sowjetunie heeft vandaag Alexan der Alexandrov benoemd tot tijdelijk plaatsvervanger van oud-minister van buitenlandse zaken Molotof als Russische delegatieleider bij het internationale bu reau voor atoomenergie, de IAEA. Dit wordt beschouwd als een belang rijke aanduiding dat Molotof niet naar Wenen zal terugkeren. Molotof was Rus sische vertegenwoordiger bij het bureau tot hij op het laatste partijcongres in oktober werd verguist als anti-partijman en Stalinist. Onlangs is hij naar Moskou teruggekeerd. Alexandrov was sinds juli 1960 Molo- tofs plaatsvervanger geweest bij het in ternationale bureau te Wenen. „Broodstaking" in België afgewend Sinds gistermiddag wijst alles erop, dat het in België niet tot een „broodstaking" zal komen. De meelfabrikanten hebben meegedeeld, dat zij, „onder protest" de leverantie van meel aan de bakkerijen, die sinds maandag was stopgezt, zullen hervatten. Aanleiding tot dit besluit was de officiële aankondiging van de Belgi sche regering, dat zou worden overge gaan tot vordering van de fabrieken, on een stagnatie in de voedselvoorziening te voorkomen. HOEWEL verschillende landen er inmiddels van hebben afgezien de Nederlandse plannen ten aanzien van Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te steunen, blijft Australië in elk geval trouw aan het eenmaal ingenomen standpunt. De Australische ver tegenwoordiger Plimsoll heeft gisteren in de Assemblee verklaard, dat zijn land het plan-Luns zal steunen. Plimsoll noemde het voorstel „opbou wend en vredelievend". Hij zei het te betreuren, dat van Indonesische zijde verklaard, dat men zijn toevlucht tot geweld zou kunnen nemen indien de Al gemene Vergadering het Nederlandse plan zou goedkeuren. Deze Indonesische verklaringen betekenen betwisting van onafhankelijkheid en de bevoegdheid 1 de Verenigde Naties", aldus zeide de Australische vertegenwoordiger. Daar- is geen plaats in het overleg, de aanbevelingen of de beslissingen van de Algemene Vergadering, zo merkte Plim soll op. De Australiër herinnerde er aan dat alle lid-staten van de Verenigde Naties hebben gezworen geen geweld te ge bruiken in hun internationale betrek kingen. Gebruikmaking van geweld noemde hij „een duidelijke inbreuk op het Handvest der Verenigde Naties". Het Nederlandse voorstel daarentegen opent m-igel.jkheden voor een vreedza- oplossing in overeenstemming met de beginselen en de procedures van de Verenigde Naties, aldus de verklaring Plimsoll. Twee records gebroken op veiling TTET schilderij van Rembrandt, -*■ -*■ Aristoteles peinzend voor het borstbeeld van Homerus, is gister avond in New York voor een record- prijs van 2.300.000 dollar verkocht tijdens wat genoemd wordt „de kunstveiling van de eeuw", die in de Parke-Bemet zalen gehouden werd. Het schilderij maakt deel uit van 24 schilderijen van de Erickson-verza- meling. Het werd in drie en een halve minuut geveild en is nu in handen van het Metropolitan Museum of Art in New York. De prijs van 2.300.000 dollar (bijna Advertentie MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Zaterdag 18 november feestelijke intocht van f 7.300.000) ls de hoogste die ooit tijdens een publieke veiling geboden is. Het vo rige record was 770.000 dollar voor een Rubens tijdens een velling ln Londen ln 1959. De Erickson-collectie omvat werken van Perugino, Gainsborough. Hans Hol bein. Frans Hals. Van Dijck, Fragonard en Lucas Cranaoh de oudere. Alfred Erickson is de oprichter van een beken de New Yorkse advertentiefirma. Het betrokken schilderij van Rem brandt is in 1653 geschilderd. Het werd in 1907 door de Verenigde Staten in Pa rijs aangekocht. Er was veel belangstelling voor de vel ling. Miljonairs en kunsthandelaars ver drongen zich om een gunstig plaatsje te bemachtigen. Honderden moesten bij de ingang weggestuurd worden. Toen de Rembrandt geveild zou worden, verklaar de de veilingmeester dat hij een verze geld bod had ontvangen van 1 miljoen dollar. Acht bieders maakten daar snel achter elkaar 2.200.000 dollar van. Na nog 90. seconden kwam het recoTdbod van 2300000 dollar Deskundigen verklaar den. dat de 35 000 dollar, die door een New Yorkse verzamelaar werd neerge teld voor een Gainsborough, het enige ..koopje" op de veiling geweest ls Door een bod van 875.000 dollar op een schilderij van Fragonard was het wereld record reeds gebroken. Het schilderij zelf. „de lezeres", was door deze pr(js eveneens recordbreker. Met een totaal van 4.679.250 dollar voor de gehele veiling werden alle In vorige veilingen behaalde totalen overtroffen. De veiling duurde 57 minuten. Plimsoll zei ook nog, dat Austra lië hetwelk verantwoordelijk is voor het niet-zelfregerende ge bied Papoea en voor het beheer- scbapsgebicd Oostelijk Nieuw Gui nea, een levensbelang bij vrede en welvaart in het gebied heeft. Voor vervolg rie pagina 11 l^ONGO IS, naast Nieuw-Guinea, het probleem dat de nieuwe secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. bij de aanvaarding van zijn hoge ambt op zijn tafel heeft gevonden. Oe Thant zelf is afkomstig uit de neu trale staat Birnia. Als secretaris-generaal zal hij positie hebben te kiezen. Zijn eer ste optreden heeft plaats in een moeilijke situatie. Want in Kongo, dat reeds zoveel verwikkelingen te zien heeft gegeven, is thans muiterij uitgebroken onder de Kon golese militairen. En de omstandigheden waaronder de V.N. in Kongo hebben te handelen zijn daardoor nog ongemeen ver liet blijkt bij de voortduur moeilijk, aan Kongo de staatsvorm te geven die het behoeft en die het meest met de structuur der bevolking in overeenstemming is. Kongo is een samenstel van stamverban den en aan het hoofd van die stamver banden staan lieden, die hetzij te eigen bate de eenheidsstaat willen nastreven hetzij te eigen bate de vorming van een aantal deelstaten. Zolang er een politiek wordt gevormd die in hun straatje past, zijn zij gewillig. An ders worden zij bepaald ongezeglijk. En aangezien de heren het onderling niet eens zijn, valt er. welke de officiële politiek ook zij. altijd wel verzet te plegen. Voor de V.N. Is het tijdstip voorlopig niet aangebroken om uit Kongo te vertrekken. Gevreesd moet worden, dat van de nieu we secretaris-generaal, zoals ook met zijn betreurde voorganger, het geval ls ge weest. de aandacht blijvend voor een groot deel door de verwikkelingen daar ln be slag genomen gaat worden. Intussen is de Veiligheidsraad opnieuw bezig, zijn zegje over Kongo te doen. Er zullen voortreffelijke dingen worden ge sproken, maar zal het meer dan een zegje kunnen zijn? Spaak heeft thans nog weer eens erkend, dat zijn land in twee opzich ten fout is geweest. Het heeft al te lang over Kongo een bewind gevoerd dat over wegend vaderlijk (paternalistisch) was, en daarna heeft het al te plotseling Kongo onafhankelijk gemaakt. Deze erkenning siert de vertegenwoordiger van de Belgi sche regering, maar een erkenning van gemaakte fouten houdt nog geen oplossing in van de actuele problemen. Men ls daar in Kongo metterdaad losge slagen en de nieuwe secretaris-generaal van de V.N. restte slechts, voor alles het bevel uit te vaardigen dat nu eerst moet worden hersteld wat enigszins op orde lijkt. Zelfs al mocht dit lukken, misschien onder nieuwe militaire leiding van de V.N.-troepen, ook dan nog lijken de moei lijkheden in Kongo nog voor lange duur in hoge mate onoplosbaar. (JUTA 3 „Rifa, kom hier en geef me je «chool- rapport op een behoorlijke manier...." hogedrukgebied Ierland passeerde de afgelopen nacht ome streken hetgeen met plaatselijke opklaringen gepaard ging. Door de sterke afkoeling bij onbewolk te hemel daalde de temperatuur hier en daar tot vijf graden onder nul. In het zuiden van het land, waar de bewolking bleef, kwam geen vorst voor. In de loop van de nacht dreef ln het noorden van het land opnieuw bewol king binnen. Deze hangt samen met de depressie-activiteit boven het noorden van Europa. Met westelijke tot noord westelijke toind zal de komende 24 uur iets zachtere lucht worden aange- Tendens: langzaam atugeoa Zon en maan HET WEER IN EUROPA voerd. Volle maan 22 november; vrijdag: zon In het zuiden van het land ti de ko- op 802 onder 16.47 uur; maan op 14-59 mende nacht hier en daar nog lichte onder 120 uur. vorst waarschijnlijk maar elders zal de temperatuur boven het vriespunt blijven. Een front van een depressie, die is gelegen en i_„ in oostelijke richting verder koerst, zal morgen plaatselijk wat lichte regen kun- nen veroorzaken. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: St,,,0D Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Vannacht minder D «eiaei koud maar ln het zuiden nog tempera- Vpenburi turen om het vriespunt. Morgenmiddag v ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind In Twsnt hoofdzaak tussen west en noord. (Opge- Eindh maakt 11.15 uur). f)E veelbeproefde flatbe woners van Hongarije krijgen het in de toekomst wijl de Hongaarse huisbê- betalen" om de militair aandoende speciale opleiding en zullen discipline die zij de huurders naar men vreest daardoor opleggen. Stipt om elf uur waarders reeds berucht zijn moeten zij twee forinten af- B tig ~',u J staan. De meeste bewoners moeten, tenzij zij in de uit zonderlijke positie verkeren het diploma van liftbedien de bezitten, betalen voor het gebruik van de lift In zeld- na middernacht zelf gratis te bedienen. 's avonds sluiten zij de voor deur en gaan dan handen wrijvend zitten wachten op m-m- de laatkomers. Flatbewoners zame gevallen vinden de die tussen elf en twaalf concierges deze regel echter Na elven wordt elk flatge bouw gezuiverd van „ille gale" bezoekers. Kisallfold schrijft dat het dienstig zou zijn op de con- ciergeschool veel aandacht te besteden aan psychologie. „Wanneer men deze weten schap niet onderwijst, zou geen enkele concierge er in slagen huurders die vier da gen achtereen zonder water en gas zitten op hun gemak te stellen", schrijft het blad sarcastisch. De autoriteiten zouden nu een school moe ten openen waar huurders geleerd wordt waarom con cierges nodig zijn". Zd.-Umb Helsinki Stock* O* o Kopenb Aberdeen Londen Adem Brussel S35o, ZUrirb Genève Locamo Madrid Mellorce U m bon h. bew. gh bew gh bew 1. bew windstil w windstil ono 2 windstil regen wlndetu w bew. windstil 1- bew I windstil mist' o 2 t tl 91

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1