Aantal N.A.V.O.-divisies komende weken op 25 1 Na verslag ambassadeur Hans Kroll ontslag voor Chefarine 4 boekenhoek' Verklaring van Fins kabinet Werkelijke betekenis van Berlijnse muur ]*i eea ly, Veiligheidsraad verdeeld over Kongolese kwestie Zuiver ijzer roest niet aH BAARNSE MOORDZAAK Zo spoedig mogelijk nadat het onderzoek-De Zaaijer is beëindigd zullen de socialistische Tweede-Kamerleden Scheps en Vrolijk van minister Beerman (justitie) de inlichtingen over de Baarnse moordzaak verkrijgen waarom zij vorige week hebben gevraagd. Dit deelt de minister thans mee in antwoord op de schriftelijke vragen van beide Kamerleden. Mr. Beerman herinnert eraan, dat de Amsterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer, een onderzoek instelt naar: het opsporingswerk in de moordzaak, de aanvankelijke vermissing van het slachtoffer, en het door justitie en politie te dezen gevoerde beleid. Hierbij wordt uiteraard ook aandacht geschonken aan de omstandigheden waaronder de verdachte Boudewijn H. uit het Baarnse politiebureau heeft kunnen ontsnappen. Verwachting in Bonn: In Westduitse regeringskringen verwachtte men dat de West duitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, na zqn terugkeer uit Moskou vandaag door bonds kanselier Adenauer van zijn functie zou worden ontheven. Eerst zou hij nog verslag mogen uitbrengen over zyn onderhoud met premier Chroesjtsjef waarin Advertentie Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent de oplossing van de Berlijnse crisis ter sprake is gekomen. Op een persconferentie verklaarde de woordvoerder van de Westduitse rege ring. dr. von Eckhardt, gisteren, dat Kroll voornamelijk zijn eigen ideeën bij het onderhoud naar voren schijnt te heb ben gebracht. Volgens von Eckhardt is uit een voorlopig rapport van Kroll ge bleken, dat hij enkele voorstellen aan Chroesjtsjef heeft gedaan. In de eerste plaats dat de vier mogendheden over eenstemming zouden moeten bereiken over een nieuwe status van West-Ber- lijn, waarbij de toegang tot en de vrij heid van West-Berlijn worden gegaran deerd. En ten tweede dat de Sowjetu- nie en Oost-Duitsland erin toestemmen deze nieuwe status te eerbiedigen. Hoe premier Chroesjtsjef op deze voorstellen heeft gereageerd is nog niet bekend. Hij zou er echter niet tegen in zijn gegaan. De regeringen in Washington, Londen en Parijs heeft men laten weten, dat leder tablet Chefarine „4" bevat 4,^,^",S;;nte n<toL.w" "mach,i«d geneesmiddelen, die elk afzonderlijk - Kroll werd vandaag onmiddellijk door al wereldberoemd lijn geworden. 5Sft5Sffi51e*SSSS. sM'SS Eénvan deze geneesmiddelen dient angen d,e hem ongetwijfeld ernstig j ionderhielden over zijn politieke uitglij- in net bijzonder om de maag te partij. beschermen. Ook zij, die een ge- Perschef Von Eckardt verklaarde. dat Kroll wel tegenover Chroesjtsjef zou voellge maag nebben, kunnen zonder hebben onderstreept, dat hij namens - - - I »n niet namens de regering Desondanks is door de vermeende „j ...nieuwe voorstellen" zoveel stof opge- tn griep doeltreffend te bestrijden. Idwarreld. dat in Bonn wordt betwijfeld tr Kroll nog langer houdbaar is op zijn 1 Moskouse post. Het is een ideaal middel om pijn Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Hindigs «tripverpakklng 40 tabletten f 1.60 Voordelige f.con 100 tabletten f 3.50 Nieuwe leiding voor veiligheidspolitie Het presidium van de Opperste Sow- jet heeft gisteren een nieuwe chef van de veiligheidspolitie, benoemd Vladimir Semichastny, het kort gele ien herkozen lid van het centrale comi- van de partij, werd benoemd tot voorzitter van de commissie voor staats veiligheid. Hij vervangt Aleksandr Sje- lepin. De nieuwe chef is lange tijd actief geweest in de Komsomol, de Sowjet- ieugdbeweging. Kort geleden werd hij benoemd tot secretaris generaal van het centrale comité van de communis tische partij van Azerbeidsjan. Sjelepin volgde generaal Ivan Serof als chef van de veiligheidsdienst in de cember 1958 op. Het 22ste congres koos hem in het secretariaat van het cen trale comité. Jan de Hartog-Omnibus: Stella, De kleine ark. Scheepspraat, De kunste naar, Schipper naast God. Tweede druk. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Slavenjacht in de Sahara, door Ger- rit van Heerde. Kramers-pocket. Uitga ve V. A. Kramers. 's-Gravenhage. Marcus van Napels, door Gerrit van Heerde. Kramers-pocket. Uitgave V. A. Kramers. 's-Gravenhage. De eindeloze stroom, door Igor Sent- jurc. Vertaling M. de HaasTobias. Tweede druk. Uitgave Hollandia N.V.. Baarn. De smokkelaars van het Riddermeer, door W. Scherf. Vertaling Kees Spie- rings. Helm-pocket. Uitgave Helmond, Helmond. Vera en haar vrienden, door Sybil Haddock. Vertaling Gerda Hoving. Helm-pocket. Uitgave Helmond, Hel mond. Tussen atomen en elementen, door J. D. Degreef. Heldenserie. Uitgave Hel mond, Helmond. Luc bij de Indianen, door K. Schmid— Tannwald. Vertaling J. Molenput. Helm pocket. Uitgave Helmond, Helmond. Vals geld, door J. Esbacn. Vertaling J. Molenput. Helm-pocket. Uitgave Hel mond. Helmond. Koninginnetje, door Josephine Lem. Helm-pocket. Uitgave Helmond, Hel mond. Eens komt de dag. door Hans Jörgen Lembourn. Vertaling Jan F. de Zan ger. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Wter, een Zeeuwse roman, door Jan Campert. Ooievaar-serie. Uitgave Bert Bakker-Daamen N.V., Den Haag. Zij verwachtten Hem, 24 adventsver- haaltjes, door Coos Covens en Dora van der Meiden—Coolsma. Aansluitend bij adventskalender nr. 6. Uitgave Van Gorcum Comp. N.V., dr. H. J. Prak- ke H. M. G. Prakke. Assen. Wenen, smeltkroes van Europa, door J. J. Mostard. Eerste deel in serie Ge schiedenis op reis. Uitgave N.V. Kos mos. Amsterdam. Intern, conferentie oorlogsveteranen zal j i de wettelijke regelingen fende ric oorlogsveteranen en oorlogs- i slachtoffers De conferentie, die acht dagen zal du ren, is georganiseerd door de wereld-: federatie van oorlogsslachtoffers. Tijdens de conferentie zal getracht worden de economische en sociale toestanden van i oorlogsveteranen en -slachtoffers te ver beteren. Vier deskundigen, aangewezen door de wereldfederatie, zullen rapport «itbrensjen over de onderwerpen, waarin zij gespecialiseerd rijn. De Finse regering is gisteren in spoedzitting bijeen geweest ter be handeling van dc laatste rapporten uit Moskou inzake de Sowjetnota van 30 oktober. Gisteravond kwam zij op nieuw bijeen, dit keer met de minis ter van buitenlandse zaken Ahti Kar- jalainen die juist uit Moskou terug gekeerd was. Om 20.30 uur was de zitting geëin digd en reden de premier en de minis ter van buitenlandse zaken naar het huis van president Urko Kekkonen, waar zij de besprekingen over de Sewjetnota en over de resultaten van de missie van Karjalainen naar Mos kou voortzetten. Deze besprekingen eindigden kort na 22 uur. Premier Miettunen deelde mee, dat hy de speaker van het parlement, K. A. Fagerholm, vandaag op de hoogte zal brengen van de politieke toestand en daarna een verklaring zal afleggen. Elizabeth welkom Nkroemah niet President Nkroemah ran Ghana is gisteren te Tamale door een wachten de menigte met een ijzig stilzwijgen begroet toen hij een uur voor koningin Elizabeth met een vliegtuig te Tamale aankwam. Toen de Koningin en haar echtgenoot prins Philip op het vlieg veld landden werd hun door dezelfde menigte een daverend welkom bereid. De Koningin maakte een rit van vijf kilometer door de zondoorstoofde straten van deze Noord-Ghanese stad. Nkroemah hield een witte parasol boven haar hoofd om haar enigszins tegen de zon te beschermen. Nkroemah's welkom in de hoofdstad van Noord-Ghana vormde een schril contrast met die toen hij te Accra een rijtoer maakte met Duncan Sandys, de Britse minister voor gemenebestzaken. In Accra wierpen de mensen zich voor hem op straat, ontdeden zij zyn schoe nen van stof en wierpen zij hem kus handen toe. Toen hij alleen te Tamale verscheen was de stilte bijna voel baar. Roemeense steun voor aanspraken Indonesië dat gisteravond minder dan heeft geduurd, heeft de Roemeense af gevaardigde Silviu Brucan de Indonesi sche aanspraken op westelijk Nieuw- Guinea gesteund. „Het is niet de zaak van Nederland of van iemand anders om te zorgen voor West-Irjan. Het is de zaak van Indonesië om te zorgen voor West-Irian als een onvervreemdbaar deel van zijn grondgebied." Hij zei dat naar de opvatting van zijn land 1962 het jaar moet worden waarin aan alle nog overblijvende ko loniale gebieden en volkeren onafhanke lijkheid moet worden verleend. Vrouwen die wijn willen drinken in de Londense „Vintners Hall'" is verzocht voortaan niet meer met naaldhakken te verschijnen, omdat de hierdoor ontstane de Perzische tapijten niet Een veertienwieïige maan-auto moet bezoekers aan dit hemellichaam over moeilijk terrein vervoeren. Althans dat plan heeft de Ameri kaanse General Electric, die bezig is met de uitvoering van het project Pilgrim". Op de foto onder ts daarom ook nog het onderzoek van maan-kolonisten van het maan-oppervlak in scène gezet. De mensen van General Electric zeggen, dat in 1968 tien kolonisten op de maan kunnen landen. Generaal Norstad tot parlementariërs Parlementariërs van de vijf tien landen van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie zijn gisteren in Parijs him zevende jaarlijkse conferentie begonnen over de militaire en politieke toestand in de wereld. De Neder landse secretaris-generaal, mr. D. U. Stikker, zei in zijn rede, dat een werkelijke vrede en stabiliteit in de wereld verder verwijderd lijken dan ooit, reden waarom de militaire kracht van de N.A.V.O. de eerste voorwaar de voor het welslagen van onze politiek blijft. 'elke woensdag Jongeasmarkt ANKLETS Op d« Jongensmarkt van P C vindt u een grote serie van deze IJzersterke wolten 'Torino* anklets voor kleine mannen-in-de> dop... u kunt kiezen uit een grote verschei denheid van warmt najaarstinten. Pèek&Cloppenburg „Sommige landen kunnen meer'"1 Namens president J. F. Kennedy bracht de Amerikaanse minister voor het leger, Elvis Stahr, een boodschap over, waarin de belofte werd gege ven, dat ,,de Verenigde Staten zich zullen blijven inspannen voor de At lantische gemeenschap, opdat ze zal kunnen uitgroeien tot een ge meenschap van naties, die econo misch, politiek en moreel verheven is boven de vrees voor nederlagen of de wens naar veroveringen en ge zegend met een geestelijke kracht, die wortelt in een gemeenschappelijk erfgoed en verlangen naar vrijheid". Generaal Lauris Norstad, opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten. verklaarde vcrvolgena, dat de Russi sche druk op Berlijn reeds heeft ge leld tot versterking van de militaire kracht der N.A.V.O. in Europa. In de komende weken zal het aantal divisies van zestien tot vijfentwintig stijgen. Er zal overigens meer worden gedaan, al dus dc generaal, om alle aanvallen het hoofd te kunnen bicden. Een potentiële aanvaller moet weten wat de conse quenties zijn als hij probeert een plaat selijk incident of conflict uit te buiten. Ook minister Stahr wees nog eens op de noodzaak van grotere offers. „Het Amerikaanse volk heeft sterk het ge voel. dat sommige N.A.V.O.-landen aan zienlijk meer kunnen en moeten doen". De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. die de con ferentie namens zijn regering verwel komde. meende dat als het Westen verenigd en vastbesloten blijft, er geen reden is waarom het er niet in zou sla gen zowel de westelijke positie in de wereld als de wereldvrede te handha- Middenweg Mr. Stikker pleitte nog voor een mid denweg. gebaseerd op het simpele feit dat Rusland noch het Westen iets voor zelfmoord met kernwapens voelt. Deze politiek eist van het Westen, zo waar schuwde hij, een constante waakzaam heid. totale vastberadenheid, grote be reidheid tot offers, een diep gevoel van eenheid en een grote tactische souples se. Ook ten aanzien van Berlijn zullen de N.A.V.O.-mogendheden een tussen weg moeten bewandelen, aldus de se cretaris-generaal. waarmee wellicht voldoende tijd kan worden gewonnen voor een duurzamer oplossing voor het gehele Duitse vraagstuk. De Noorse voorzitter van de conferen tie. Nils Langhelle. had in zijn ope ningswoord in dezelfde geest gespro ken. Hij noemde in het bijzonder de be reidheid tot onderhandelen en het be houd van het machtsevenwicht. Minister Stahr zei nog, dat de funda mentele geschillen met dc communisti sche wereld niet noodzakelijkerwijs tot oorlog behoeven te leiden, maar dat men het denkbeeld van vrede door ca pitulatie voor dc tirannie onvoorwaarde lijk moet afwijzen. Ook kantte hij zich tegen het scheppen van een ontwape- nlngszonc in Europa, buiten het ka der van een algemeen programma vooi gecontroleerde ontwapening. duitse politieman, aan de muur. die Oost-Berlijn van het Westen a/sluit. Hij maakt een venster dicht aan de Oostduitse kant van de straat. Op het trottoir onder het verdwijnende venster schudt een krasse oude vrouw machteloos haar vuist. Zij slingert haar verwensingen naar het hoofd van de metselaar. Iets verder op leggen enkele mensen bloemen bij een houten kruis, dat daar staat ter herinnering aan één hunner die de sprong naar de vrijheid waagde maar midden in die sprong door de Vopo's werd doodgeschoten. En aan het einde van het blok waar een an dere straat toegang gaf tot Oost- Berlijn. heeft een gezin een wan kele trapleer tegen de muur gezet. Een man, zijn vrouw en hun zoon beklimmen om de beurt de ladder tvuiuen dan naar een familielid of vriend aan de andere kant van de De Bernauerstrasse trekt veel belang stelling. Voordat er zoveel vensters werden dichtgemetseld was zy de belangrijkste ontsnappingsweg uit Oost-Berlijn. De muur door Berlijn is niet min der dan 156 kilometer lang zoals men kan zien op het politiebureau op het vliegveld Tempelhof, waar men de situatie in kaart heeft ge bracht. De gearceerde gedeelten van de kaart stellen prikkeldraadver sperringen voor, dikke lijnen het metselwerk en diagonalen de ont ruimde gebieden achter het prikkel draad. De hoge wachttorens die net als by een gevangenis met gelijke tussenruimte zijn gebouwd, doen het geheel op een tournooi lijken. Want w{j moeten goed begrijpen dat de muur niet slechts Berlijn in tweeën deelt zoals vele mensen in het Westen denken. De muur om geeft in wezen geheel West-Berlijn. De vrijheid zit gevangen in een nieuw soort concentratiekamp, op dat de vrijheidskiem het zoveel gro tere en schandelijker concentratie kamp dat communistisch Oost- Duitsland heet, niet langer ernstig zal infecteren. Toch is de muur niet zo „dicht" als men wel denkt. Het is nu droefgeestig in het vluchtelingen kamp Marienfelde. Deze poort naar de vrijheid, waarin het altijd zo druk was ziet er nu verlaten uit. Toch ontsnappen er nog iedere dag tussen de twintig en vijftig vluchtelingen aan de duizenden bewapende Oost duitse gevangenisbewakers. Zij klimmen over dc muur en glippen door het prikkeldraad. Toen ik er was waren er 's nachts 34 binnen gekomen. Dit zijn de waarneembare feiten, waar je op voorbereid meent te zijn. Maar als je de muur in werkelijkheid ziet heb je toch heel wat te verwerken. Vooral wanneer je ondekt wat de werkelijke betekenis van de muur Deze is er zeker niet om, zoals som mige mensen hebben gesuggereerd, West-Berlijn te laten wegkwijnen. Wanneer deze vraag aan de moedige burgemeester van West-Berlijn wordt gesteld antwoord hy grimmig. „Deze stad kan leven en zal leven." Burgemeester Brandt kan zijn visie met cijfers verdedigen. In de weken sinds 13 augustus, toen de stad ver- deeld werd, verlieten 29.000 mensen JOSEPH ALSOP Berlijn, waaronder veel vluchtelin gen die al enige tyd in West-Berlyn op hun papieren hadden gewacht. Maar in diezelfde periode zijn 32.000 mensen (de vluchtelingen in begrepen) binnengekomen. Berlijn heeft dus sinds de donkere dag, die iedereen zich zal blijven herinneren, een groter aantal inwoners gekre gen. Berlijn heeft meer inwoners dan vele laiiden die by de Verenigde Naties zyn aangesloten. In industrieel op zicht neemt het in Duitsland een lei dende positie in. „De muur," zoals burgemeester Brandt zei, „betekent niet het einde van het Vrije Berlijn." Het betekent wel, dat de moeilijkheid om tot onder handelingen over een vreedzame op lossing van de Berlijnse crisis te komen, nog groter zijn geworden. Velen in Washington en Londen, on der wie ook deze reporter, hebben aanvankelijk gemeend dat de muur het tegenovergestelde doel moest dienen. Bij de oprichting ervan heb ben de Sovjets en de Oostduitsers het odium op zich geladen de poort van de Oostduitse gevangenis te hebben gesloten. Het moeilijkste punt van de Berlijnse agenda scheen te zijn opgelost. Deze schijn heeft ook hier bedrogen. Het vluchtelingenprobleem was het moeilijkste punt van de agenda en het werd inderdaad op afdoende w\jze geschrapt. Maar de moeilijk heden bij eventuele onderhandelin gen over Berlijn zijn om een be klemmende maar simpele reden toch groter geworden. De muur laat fei telijk niets over om te verhandelen en noodzaakt de Westerse vertegen woordigers pal te blyven staan voor de status quo van Berlyn. Dit betekent niet dat alle mogelijk heden om Chroesjtsjef's gezicht te redden zijn uitgeput. Misschien kan er nog iets gedaan worden met de Oder-Neisse linie, hoewel de West duitsers dat niet prettig zullen vin den. Chroesjtsjef's aangekondigde vredesverdrag met Oost-Duitsland kan stilzwijgend worden getolereerd, wanneer het tenminste niet gevolgd wordt door een bedreiging van de vrijheid van West-Berlijn. De op brute wijze opgetrokken muur sluit ieder compromis uit dat anders wellicht mogelijk zou zijn geweest: een naamsverandering byv., waar door geheel Berlijn tot „open stad zou zijn verklaard. De Sovjets en hun Oostduitse volge lingen hebben nu hun deel in veilig heid gebracht. Daar wordt niet meer over gepraat. En als het Westen nu nog een duimbreed toegeeft zal het eindresultaat een catastrofale neder laag in Berlijn zijn. De Beheerschapscommisaie van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft rich gisteren met een overweldi gende meerderheid uitgesproken voor een voorstel van 33 landen om Portugal te veroordelen voor zijn weigering inlich tingen te geven over zijn overzeese ge bieden. Alle landen woidt verzocht Por tugal de steun te onthouden die zou kunnen bijdragen tot „onderdrukking". I Op 5 februari van het volgende jaar zal gedu rende twee minuten een deel van Nederlands Nieuw-Guinea een gehele zonsverduistering onder gaan. In de 110 kilometer brede strook liggen o.m. de plaatsen Kokonao, Agats en Mindiptanal. Een Japans wetenschap pelijke expeditie zal de verduistering in Nieuw- Guinea bestuderen. I De mijnopruimingsdienst heeft gisteren een Britse bom van 250 kilogram gedemonteerd, die te Leuvcnheim aan de Me- telerkampweg werd aan getroffen bij graafwerk zaamheden. Het verkeer op de rijksweg Zutphen- Arnhem werd voor korte tijd stopgezet. Een jonge Oostberlijnse vrouw is gisteren naar West-Berlijn ontsnapt door bij de communisti sche controle aan de doorlaatpost Friedrich- strasze een verlopen identificatiekaart te to nen. Een hevige regen bui maakte een nauw keurige controle onmoge lijk. I De eerste Russische ruimtevaarder, majoor Yoeri Gagarin, zal eind november een bezoek aan India brengen. Aan vankelijk zou hij in sep tember al zijn gegaan, maar een ziekte verhin derde hem dit. I Dr. Albert Schweitzer heeft toestemming ge geven, een nieuwe straat in de Oostduitse mijn- stad Senftenberg naar hem te noemen. I De in Friesland bekende „Beppe Doutsje" uit Joure hoopt vrijdag haar 102de verjaardag te vie ren. De vrouw is nog goed ter been, maar haar gezichtsvermogen en haar gehoor laten haar in de steek. Op haar verjaardag zal zij haar drie zoons en vijf doch ters een advocaatje aan bieden. De Veiligheidsraad heeft zich gisteren uitvoerig beziggehouden met de Kongolese kwestie, spe ciaal wat de afscheiding van Ka- tanga betreft. Volgens de Ethio pische afgevaardigde Gebre-Egzy is de afscheiding van Katanga op touw gezet onder dekking van de aanwezigheid van Belgen. De Vei ligheidsraad dient er bij België op aan te dringen een einde te maken aan de inmenging in Kongo, zo zei hij. De minister van buitenlandse zaken van de centrale Kongolese regering, Bomboko, was van mening dat buiten landse huurlingen zich schuldig maken aan ondermijnend optreden in Kongo, hetgeen in strijd is met resoluties van de Veiligheidsraad. Hij verwachtte dat de V.N. doeltreffend zullen samenwer ken met de Kongolese strijdkrachten bij het handhaven van recht en orde. Dc V.N. dienen Kongo de middelen te ver schaffen die nodig zijn voor de reorga nisatie van de politie en de veiligheids-1 strijdkrachten. De V.N. moeten ook ver hinderen dat andere landen de afschei ding v«n Katanga blyven steunen, zei Bomboko. Gebre-Egzy merkte nog op. dat vol gens de centrale regering in Leopold- stad Katanga versterkingen uit Rhode- sië heeft ontvangen. De Brit sir Patrick Dean reageerde hier fel op door tc ver klaren, dat er geen enkel bewijs voorj aangevoerd kan worden. „Het is niet waar dat dc federatie van Rhodesië en Njassaland en daardoor Groot-Britannic de afscheiding van Katanga steunen".! aldus sir Patrick Dean. Hij deelde mee hierop later uitvoerig te zullen terug komen, wat Gebre-Edzy beantwoordde met: „IV hoop dat sir Patrick dan zal zeggen dat Groot-Brltannië tegen de af scheiding is in plaats van dat het de af scheiding niet steunt." Gebry-Edzy zei voorts dat de ir, I Een echtpaar dat er de voorkeur aan gaf ook overdag in bed te blijven is gisteren door de recht bank in Breda veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan 4 maan den voorwaardelijk en Intussen heeft het hoofdkwartier ondertoezichtstelling van van de V.N. in Leopoldstad medege- de reclassering. Om in deeld, dat zaterdag de bemanningen het onderhoud te voor-j van twee V.N.-vliegtuigen na landing zien (het gezin telt ook in Klndoe. in de provincie Kivoe, drie kleine kinderen) door soldaten van de centrale Kon- vervaardigde de man J golese regering zijn gearresteerd, valse postwissels en het) Het betrof hier een dertiental Italia- bewijs van Nederlander- nen, die volgens betrouwbare krln- sehap van zijn vrouw, gen zouden zijn mishandeld. Van die daarmee het geld, in daag zou generaal Loendoela naar totaal 3.550, ging innen I Kindoe vertrekken om persoonlijk op postagentschappen in| een ondersoek naar het incident in te; Breda. stellen. De generaal is juist gisteren wet ere hersteld en heeft zijn rang van ge- neraal-majoor teruggekregen. In sep tember had president Kasavoeboe hem van zijn functie van opperbevelhebber ontheven. Hij zal nu worden belast met het commando over de troepen in de provincies Kivoe en Oostprovmcie. Advertentie speol»i Modern atrfjken. BOO gramu „etreamllne" strljkautomaat Instelbaar voor elke etof. StrIJkautomaten v.a. 23.SO Rowenta-perfectie I oordeel, dal de toestand in Katanga niet het gevolg Is van een binnenlands meningsverschil. 749) Een willekeurig stuk ijzer bestaat uit een netwerk van fijne kristallen die door verhitting, druk, schok, buiging, rek, enz. min of meer vernietigd zijn en uit hun verband geraken. Deze inwendige wanorde wordt nog vergroot doordat de ijzer- krislallcn met geringe hoeveelheden van andere bestanddelen zUn ver mengd. Onder de mlkroskoop zal dan ook blijken, dat een ogenschijnlijk homogene staalsoort uit een groot aantal afzonderlijke deeltjee bestaat, waarvan de meeste wel ijzer zijn, maar waartussen zich talloze andere deeltjes bevinden. Komt het ijzer nu In aanraking met vocht, dan treden die verschillende deeltjes ais het ware op als de polen van kleine elektrische elemcntjes, zodat vele kleine elektrl- schc stroompjes op treden. Door deze stroompjes wordt het vocht (water) gesplitst in ionen, dut in elektrisch geladen atomen, of atoomgroeperin gen. Het xuurstof-waterstof-lon be geeft zich dan naar een ijzerdeeltje en gaat daar een verbinding mee aan. die ijzerroest en water oplevert; het waterstof-Ion zet zich af op een nab(J gelegen deeltje van edeler metaal. De zuurstof uit de lucht helpt nu het vernietigingswerk voltooien, want zij verbindt zich met deze waterstof tot water, dat door de optredende elek trische stroompjes opnieuw gesplitst kan worden, enz. enz. Dit is een vereenvoudigde vorm van het „roesten", dat zich overal om ons heen afspeelt en waarhij de zuurstof weliswaar een belangrijke rot speelt, maar toch een geheet an dere dan men aanvankelijk dacht. De elektrolytische splitsing van water waarom het dus In hoofdzaak gaat kan door allerlei omstandigheden nog begunstigd worden, bijvoorbeeld door de aanwezigheid van zouten, kool zuur, etc. maar we zullen ons hierin niet begeven, omdat het voorgaande TOCH IS HET ZO! voor ons betoog voldoende Is. We hadden het de vorige maal immer» over U*er dat niet, of althans moeilijk roest? Welnu, deze schijnbaar met de praktijk strijdige uiUpraak is met behulp van onze roest-theorle niet moeilijk te verklaren. In ijzer, in zuiver U*«r wel te verstaan, rijn geen afzonderlijke bestanddelen aan wezig die tezamen met de ijzerdeel tjes de twee polen kunnen vormen die voor het opwekken van de elek trische stroompjes noodzakelijk zijn. De éne pool van het vreemde be standdeel ontbreekt immer» en de ijzerdeeltjes zUn in dit geval dus te vergelijken met een zakbatterjjtje dat we zorgvuldig in twee- en hebben gehakt. Ook van dit batte rijtje zal elke pool afzonderlijk geen stroom kunnen leve- ren. En het ontbre ken van de elek trische stroompjes in ijzer betekent dat hel water dat zich op bet melanl heeft afgezet, niet gesplitst wordt, zodat géén lonvor- mtng en dus geen verbinding van het zuurstofwaterstof-Ion met Ijzer, dus géén roest optreedt. Zuiver U*er roest dus niet. Maar zuiver ijzer met een gehalte van 99.9't komt In het dagelijks leven niet voor. En daarom blijft de zuil van Koetoeb, die weliswaar een hoge zuiverheidsgraad heeft, doch onvol doende om het roesten te beletten, een fascinerende bijzonderheid voor de metallurgie. Nu we de oude Indiër» alie eer hebben gegeten die hun toekomt en hebben erkend dat *jj voor de ver vaardiging van grote stukken werk methoden moeten hebben gekend die inmiddels verloren zijn gegaan, is het niet ondienstig ook eens te spreken over het harden van koper, waarvan verteld wordt dat de oude volken ons ook In deze kunst hebben over troffen. Maar dat is niet waar! Daarover een volgende keert

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7