LEXINGTON Fi Assemblee dringt aan op '"4opschorting kernproeven Besmette wolk over Europa China brengt hulde aan Stalins nagedachtenis VRACARIC VANNACHT VRIJGELATEN Duitse Bondsdag kiest lieden bondskanselier /ft eeft feoftte \ij. Bereiding van rozenolie Ckefarine4 SURINAME EN DE V.N. De gelijkwaardigheid van de drie landen van het Koninkrijk (Nederland, Suriname, Nederlandse Antillen) hoeft niet tot uitdrukking te komen in de samenstelling van de Koninkrijksdelegaties, zoals die naar de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. Bij de samenstelling van die delegaties moet steeds rekening worden gehouden met de aard van de te behandelen onder werpen, omvang en duur van die behandeling, en met het aantal plaatsen, dat tegelijkertijd in de verschillende commissies bezet moet worden. De rege ring staat dan ook niet op het standpunt, dat Suriname en de Antillen, zo zij dit wensen, zonder meer een plaats van vertegenwoordiger in de Konink rijksdelegaties naar de V.N. moet worden gegeven. Minister-president De Quay deelt dit thans mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste- Kamerlid De Gaay Fortman (a.r.). Uit dit antwoord blijkt dat Suriname, in afwijking van een in 1959 gemaakte afspraak, dit jaar vier weken vóór de Algemene Vergadering aanspraak maakte op een plaats in de delegatie. De Nederlandse Antillen sloot zich daar echter niet bij aan. Prof. De Quay (die het Kamerlid mede namens minister Luns beantwoordt) kan echter meedelen, dat met de Surinaamse regering zeer onlangs is overeengekomen, dat de hui dige regeling blijft gelden in afwachting van het resultaat van eventuele nadere besprekingen over dit punt, waartoe de Surinaamse regering zich voor behoudt het initiatief te nemen. MOSSTROOISEL De hoeveelheid mosstrooisel die thans jaarlijks uit de Nederlandse bossen wordt gewonnen, bedraagt volgens een globale schatting 30 tot 35.000 ton. Een belangrijk gedeelte hiervan voorziet in de binnenlandse behoefte, het overige i wordt in hoofdzaak naar België uitgevoerd. Door het wegnemen van het j strooisel is op verschillende plaatsen schade aan naaldhoutbossen toegebracht. Bij herhaalde strooiselwinning kan zelfs het voortbestaan van het naaldhoutbos L worden bedreigd. Minister Marijnen (landbouw) overweegt echter geen ver bod voor het winnen van bosstrooisel, mede omdat de sierteelt in Nederland en België hierdoor plotseling voor grote moeilijkheden zou worden geplaatst. Hij venvacht, dat de kwekers geneigd zullen zijn, onder invloed van de voorlichtingsdiensten, op tuinturf over te schakelen en bovendien de bos- eigenaren steeds minder geneigd zullen zijn mosstrooisel uit hun bossen te verkopen. 3KALVERSTERFTE IN TUBBERGEN (pj Het Tweede Kamerlid de heer Franssen (soc.) heeft onlangs schriftelijke bekt vragen gesteld over een geval van massale kalversterfte in Tubbergen. Hij r ij stelde, dat daar in strijd met de destructiewet zeventig kadavers zijn begTaven. i, n Tevoren zou de verzorgster der kalveren, wier echtgenoot in een ziekenhuis nlia'i ?ras opgenomen, nadat de eerste kalveren waren gestorven, aan het gemeente- ysar bestuur hulp hebben gevraagd voor het transport van de kadavers naar de wi daarvoor bestemde verzamelplaats, maar deze hulp zou zijn geweigerd. Verder werd gevraagd, of er verband bestaat tussen deze weigering en het feit dat en nadien enige tientallen kalveren zijn gestorven. Voorts informeerde de heer Franssen, of het gemeentebestuur niet handelde in strijd met de gemeentewet en ook met de normen van behoorlijk bestuur. In zijn antwoord heeft minister Toxopeus thans een uiteenzetting gegeven °rver de «an& van zaken. Uit de verkregen inlichtingen blijkt, dat aan de gebeurtenissen rond de massale kalversterfte op het betreffende mestbedrijf door de verzorgster geen. bekendheid is gegeven. Zoals reeds werd opgemerkt, was ook het gemeente bestuur hiervan onkundig. Van enig verband tussen de weigering tot het ver voeren van de kadavers en de kalversterfte op het bewuste bedrijf is dan I ook na et cebleken. Het gemeentebestuur heeft nog medegedeeld, dat, zou het kennis hebben gehad van de gang van zaken, ongetwijfeld in het belang van de openbare volksgezondheid van gemeentewege zou zijn ingegrepen. iddt J_ e t tie- 1 Ondanks het verzet van alle kernmogendheden heeft de Alge mene Vergadering der V.N. gis teren een resolutie aangenomen, •leni waarin erop wordt aangedrongen '","1 de kernproeven op te schorten. Engeland en de V.S. stelden, dat er aan de kernproeven alleen een einde kan komeri als er een verdrag gesloten wordt, dat be palingen bevat over het toezicht op de naleving hiervan. De ver tegenwoordiger van de Sowj et- unie zei, dat de kernproeven al leen stopgezet kunnen worden, als men een verdrag over algemene en algehele ontwapening sluit. De resolutie werd aangenomen met 71 stemmen voor, 20 tegen en 3 onthoudingen. De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft de Brits-Ameri kaanse ontwerpresolutie inzake een hervatting der onderhandelingen over een verdrag tot het staken der proe ven met kernwapens onder interna tionaal toezicht met 67 tegen 11 stemmen, bij 16 onthoudingen, aan vaard. De elf tegenstemmen werden door de Joh communistische staten en Cuba uitge- uitvj bracht. Frankrijk, Zuid-Slavië en Indo nesië onthielden zich van stemming. Op verzoek van India werd afzonder lijk gestemd over de paragraaf, die betrekking heeft op de in te stellen in ternationale organisatie van toezicht. - Deze paragraaf werd met 57 tegen 14 stemmen, bij 23 onthoudingen, goedge keurd. Er waren gisteren slechts weinig sprekers ingeschreven voor het debat over de ontwerpresolutie. Dit ontlokte de Rus Tsarapkin, een van de spre kers, de opmerking, dat de meeste landen zich klaarblijkelijk niet voor het vraagstuk dér kernproeven interes- om seren, of zich althans niet voor het Engels-Amerikaanse karretje laten spannen. Tsarapkin bracht weinig nieuwe ar gumenten naar voren om zijn tegen stem te motiveren. Hij herhaalde de mening, dat Rusland het morele recht zou hebben om evenveel proeven te nemen als de V.S., Engeland en Frank rijk samen. Dit recht is overigens ittc door de Britse regering ten sterkste tegengesproken. De Sowjetunie, aldus Tsarapkin, is nog steeds bereid de kernproeven onmiddellijk te staken, maar dan alleen als onderdeel van al gehele internationale ontwapening. Hij was van mening, dat een van de grote lessen uit de tweede wereldoor log is geweest, dat men de handen van de aanvaller tijdig moet binden. Vandaar de hervatting van de Russi sche proeven. De waarnemend secretaris-generaal Oe Thant woonde het debat in de po litieke commissie bij. In antwoord op de gelukwensen, die hij in ontvangst mocht nemen, verklaarde hij in een korte toespraak, dat hij zich als secre taris-generaal steeds laten houden van de commissie. De radio-actieve sloffen, die vrijkwa- len bij de Russische 6uperbomexpIo- e van vorige week maandag, zijn gisteren de Atlantische Oceaan overge stoken en hebben Skandinavië bereikt Men veronderstelt, dat de wolk in de afgelopen nacht boven Rusland geko- Is. De wolk Is over het zuiden Groenland, IJsland cn over heel Noorwegen en Zweden met uitzonde ring van het uiterste zuiden getrok ken. De fall-out zal waarschijnlijk niet ver Moskou, maar wel over Lenin grad trekken. De wolk bevat slechts een fractie van de afvalstoffen, die bij de proef in de atmosfeer terecht kwa men: het grootste gedeelte zal eerst het volgend voorjaar op aarde meerda- Pleidooi voor code ruimtevluchten De Britse jurist Cyril E. S. Horsford, directeur van het internationale insti tuut voor ruimterecht, heeft gepleit voor de opstelling van een gedragscode voor aardse wezens die op de maan of andere planeten belanden. In een artikel in het orgaan van de fe deratie van Britse werkgevers is hij het niet eens met sommige autoriteiten die beweren dat de gebieden in de ruimte ..res nullius" aan niemand behorend moeten zijn. Deze doctrine zou kunnen leiden tot ga-je-gang-maar voor de lan den die ruimtevluchten ondernemen. De jurist meent dat het wenselijker i. nnmtelichamen te bestempelen tot i oommunis" aan allen behorend. Zij dienen ten voordele van allen onder be heer te komen van de Verenigde Naties. li Een groep natuurvorsers heeft bij j Majunga 'op Madagascar) in een laag half-fossiele beenderen die van een vol- I wasser, cn een jong nijlpaard gevonden. Een Parijse hoogleraar zal een M«*ere Als hond was hij bijzonder knap en- wat géén ander i hij tornde uit puur i het béste: Lexingto, from America's Best Tobaccos WERELDMERK (Van onze correspondent in Bonn) Ruim zeven weken na de alge mene verkiezingen van 17 sep tember j.l. komt vanmiddag in Bonn de Westduitse Bondsdag bijeen om de bondskanselier te kiezen. Overeenkomstig zijn constitu tionele privilege is de voordracht daartoe gisteren door bondspre- Humphrey: dreiging oorlog verminderd De Amerikaanse Senator Humphrey, die zojuist is teruggekeerd uit Europa, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat het gevaar dat de crisis in Berlijn op een oorlog zal uitlopen verminderd is, maar nog niet geheel is weggenomen. ,,Ik geloof dat de mogelijk heid dat om Berlijn een oorlog zal uit breken verminderd is sinds het Russi sche partijcongres, waarop Chroesjtsjef zijn leiderspositie gevestigd heeft. De ■mogelijkheid van een oorlog is echter niet geheel weggenomen, het grote ge vaar is het ontbreken van een gemeen schappelijk front van de westerse ge allieerden." Humphrey zei de komende ontmoe ting tussen president Kennedy en bonds kanselier Adenauer van het allergroot ste belang te achten. „Behalve overeen stemming van de politiek van West- Duitsland, Engeland en Frankrijk is voortdurend overleg gepleegd met de andere NATO-partners nodig," aldus de democratische senator. Herdenking Oktoberrevolutie Tijdens een bijeenkomst in Pe king ter herdenking van de Rus sische Oktoberrevolutie heeft de vice-president van de vereniging voor Russisch-Chinese vriend schap, Voe Joe Tsjang, gisteren verklaard, dat de gróte overwin»- ning van het socialisme te danken is aan de vastberaden strijd, die Stalin heeft geleverd tegen anti- Leninisten en andere reactionai ren. Hij beschuldigde voorts Tito Duitse politie niet bevoegd De 44-jarige Zuidslavische ex-partisaan Lazo Vracaric, die verleden week te München ge arresteerd werd op de verden king in de tweede wereldoorlog Duitse soldaten vermoord te hebben is maandagavond laat op vrjje voeten gesteld. Vracaric is vrijgelaten op de voorwaarde, dat hij zich vandaag ter beschikking van de Duitse justitiële autori teiten zou houden. Zijn vrijlating geschiedde rond mid dernacht nadat dr. Heinrich Gulden, openbaar aanklager te Konstanz, met Vracaric had gesproken. Volgens een Zuidslavische woordvoerder heeft Vra- zich hedenmorgen vroeg naar het consulaat-generaal begeven voor een be spreking. Nadere bijzonderheden ont breken. Zuidslavië had een schen> protest in gediend tegen de arrestatie van Vraca ric, die directeur is van een staatsfa briek te Zagreb. In vele Europese lan den heeft zijn arrestatie een storm van protest ontketend en vele Europese dagbladen hebben de maatregel van de Duitse justitie een gevaarlijk precedent genoemd. Vracaric's broer Milivoij werd als re presaille voor de verzetsactiviteit van Lazo door de Duitsers gearresteerd en in een concentratiekamp vermoord. Vracaric heeft geweigerd het proces verbaal van de politie te München te ondertekenen. Hij verklaarde als voor malig partisanenkapitein de bevoegd heid van de Duitse politie in deze zaak niet te erkennen. Sabotage bij de staatsbedrijven Opdrachten en besluiten van leiders van vele Oostduitse staatsbedrijven wor den niet gehoorzaamd of genegeerd, al dus heeft een belangrijke economische expert van d'e Oostduitse communistische partij, Erich Appelt, gisteren verklaard in een Oostduits communistisch maand blad. Hij kritiseert vele leidende econo mische functionarissen en bedrijfsleiders, die naar zijn zeggen trachten politiek buiten hun dagelijkse arbeid te houden. Het State Department heeft maandag meegedeeld, dart het aantal communisti sche guferillastrijders, dat in Zuid-Vietnam opereert, sinds januari verdubbeld i nu rond 20.000 man bedraagt. ervan, te trachten de eenheid der socialistische landen te breken. Ondanks deze verklaringen is sinds het partijcongres wel duidelijk geworden, dat Chroesjtsjef zijn greep op de communistische -partij, interna tionaal gezien, heeft verstevigd. Alleen het ideologisch conflict met China doet nog afbreuk aan zijn alleenheerschap pij. De kritiek op Albanië was zen de neerslag van dit conflict. De Chinezen zijn in ideologisch op zicht nog Stalinisten, wat met zich brengt een neiging tot isolering, beper king in de betrekkingen met niet-com- munistische landen en niet aflatende voorbereiding voor de militaire kracht proef met het kapitalisme. Chroesj- Een gevolg van de zachtere poli tiek van Chroesjtsjef is ongetwijfeld het telegram, dat president Tito premier Chroesjtsjef en president Brezjnef gestuurd heeft en waarin hij in zeer warme bewoordingen de Rus sen gelukwenst met de 44ste verjaar dag van de Russische Oktoberrevolu tie. Tito spreekt de hoop uit, dat de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de twee landen zich zullen ont wikkelen in het belang van de vrede en het socialisme. In Moskou wordt nu tijdens een drie dagen durend feest de Oktoberrevolutie niet c»p dr. Adenauer stemmen, die ech ter desondanks van een zij het zeker niet grote meerderheid zeker kan zijn. Overigens werd hij in 1949 met een meerderheid van één stem. waarvan hij altijd heeft beweerd, dat het zijn eigen was. tot bondskanselier gekozen.) Pas na de verkiezingen kan formeel een r«- gerings-formatie beginnen. C.D.U., C.S.U. en F.D.P. werk ten gisteren achter de schermen nog druk aan het wegruimen van enkele nieuwe moeilijkheden die waren gerezen, o.a. over het ontwlkkcllngs-mlnisterle, dat dr. Adenauer wil creëren en waarte- •icekansellcr prof. Erhard scherp is Adenauer de garantie crklng tussen d ijn plaatsvervanger. sident dr. Heinrich Liibke vanl^ekant, Ook wenst prof. Erhard van dr. wie bekend is, dat hij liever een kabinet op brede basis dan een „kleine coalitie" tussen C.D.U.- C.S.U. en F.D.P. als regering der bondsrepubliek had gezien bij bondsdagvoorzitter Eugen Ger- stenmaier ingediend. Officieel is niet bekend, wie dr. Lueto- ke als bondskanselier heeft voorgedra gen. Bondsdagpresident Gerstenmaier had de staf van liet bondsdagsekretari- aat bevolen de Luebke-brief niet te ope nen- Hij wilde dat zelf ó'oen maar hi; was echt gisteren niet in de bondsihoofd- In politieke kringen twijfelt men ei echter niet aan, dat dr. Luebke on danks een onmiskenbare persoonlijke te genzin de 85-jarige C.D.U.-voorzit ter dr. Konrad Adenauer als bondskan selier zal voorstellen. Er volgt geen debat over d'e kanse liers-voordracht van de president. Er wordt onmiddellijk gestemd. De kandi daat heeft de absolute meerderheid dei- stemmen nodig, d-w.z. 250 C.D.U. en C.S.U. Ihebben tezamen 242 stemmen doch het geldt als zeker dat bij de ge heime stemming enige „abgeordnete" te gen dr. Adenauer zullen stemmen of door zich van stemmen te onthouden blijk zul len geven van hun afkeuring voor de be noeming van een 85-jarige tot regerings chef. De coalitiegenote der „unies"- partijen, de liberale vrije demokrati- sche partij, bezit 67 stemmen, doch hiervan zullen er een stuk of dertig Traangasduel bij de sectorgrens Oost- en Westberlijnse politie hebben gisteren aan de sectorgrens een traangas duel gehouden. Een groep Westberlijnse arbeiders brak een 300 meter lange draad versperring af, die een meter binnen Westberlijns gebied stond. Zij werden door de Oostduitse politie bestookt met rond 70 traangasgranaten. De Westber lijnse politie, die de arbeiders bescherm de, wierp een gelijk aantal terug. Nie mand werd gewond en de versperring was na anderhalf uur afgebroken. De Oostduitse politie maakt maandag gebruik van haar vuurwapens toen eer Westberlijner twee Oostduitsers naar d« Amerikaanse sector probeerde te smok kelen. De Westberlijner wist te ontsnap pen. De beide Oostduitsers werden gear resteerd. Op een ander punt kroop een Oostduitser door de prikkeldraadver sperring. Ondanks het machinegeweer vuur van de Oostduitse politie kwam hij veilig in de Franse sector aan. Twee jonge Oostduitsers waren minder fortuin lijk. Zij trachtten maandagmorgen via een riool naar Westberlijn te komen. Op slechts vijf meter van West-Berlijn wer den zij opgemerkt door de Oostduitse po- AOSRAM herdacht. De meeste Russen hebben drie dagen vrij gekregen om volop aan de festiviteiten mee te kunnen doen. De kranten brachten gisteren teke ningen op de voorpagina's, waarop Le nin stond afgebeeld, omsingeld door ge lukkige boeren, fabrieksarbeiders er ruimteschepen, die het hemelruim kie zen. Op de achterpagina's brachten de meeste kranten gekleurde prenten, waaruit de Amerikaanse afgunst de Sowjet-prestaties moet blijken. Voor de feestgangers belooft dit van de beste jaren te worden. Er Is volop vlees, fruit en groenten te krij gen en meer winkels zijn geopend, zo dat de rijen niet zo lang zijn als an ders. En tienduizenden zullen voor het eerst het grote communistische feest in bun eigen woningen kunnen vieren. Jomo Kenyatta, de leider van de Man Mau in Kenya, die na acht jaar gevangenschap onlangs werd vrijge laten, is nu in zijn functie van re geringsleider in Londen aangeko men voor het voeren van bespre kingen over de onafhankelijkheid van Kenya. Kwade forensen heb ben gisteren in Rome met de politie gevoch ten bij nieuwe demon straties tegen de ver hoogde spoorweg- en bustarieven. De afge lopen dagen zijn er reeds verscheidene demonstra ties geweest, waarbij duizenden forensen door op de rails te gaan zit ten, het treinverkeer ontwricht hebben. Het tarief van een enkele reis van bijv. de voor stad Ostia naar Rome is met 25 lire verhoogd tot 140 lire. I Stralend, met een groot boeket bloemen in de er» twïvwiiIM «TOOT honderden mensen, is een knap Libanees meis je van niet-vorstelijke bloede gisteren Van Bei roet naar Marokko ver trokken om daar een nieuw leven als prinses te beginnen. De 24-jarige Lamia Solh, dochter van de tien jaar geleden in Jordan;ë om het ieven gekomen premier Riati Solh, zal in het huwelijk treden met prins Abdoel- lah, een jongere broer van koning Hassan van Marokko. merconcerten, waarbij werken van Nederlandse componisten worden uitgevoerd. Verder zijn er drie tentoonstellingen ingericht, namelijk: Wie was Rembrandt?, Wie Van Gogh?; Nederland- se tekeningen en pren- Het Britse leger heeft bij een Engelse firma een order van 200 cara vans geplaatst om tege moet te komen In het tekort aan woonruimte voor gezinnen van Brit se militairen In West Duitsland. Nederlandse cul- De Amerikaanse films tuur" gehouden. Op het hebben bij tal tmi men- mwrranrm* flfaftn Va- sen in vele btrtim, voor al in de jonge Afrikaanse landen, de indruk ge wekt, dat de Indianen in de V.S. nog steeds op het oorlogspad zijn en dat Chicago nog immer het toneel is van bende oorlogen. aldus het hoofd van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in een toespraak tot film producenten! In West-Berlijn heeft de vertegenwoordiger van president Kennedy, ge neraal Clay, gisteren een tentoonstelling geopend, gewijd aan de muur. die de Oostduitsers door Berlijn hebben aange legd. De expositie zal te bezichtigen zijn zolang deze Trmnr Mlfft br^tasn wordt melding gemaakt, moeten we Zodra de knoppen openspringen, moet naam kennen. Destijds was de kunst briek, want binnen 18 uren moet de van de destillatie, dus de methode olie uit de geplukte blaadjes gedestil- om door verdamping de verschillen- leerd zijn, een proces dat u waar de stoffen van elkaar te scheiden, schijnlRk weinig zal Interesseren, nog onbekend. De bloembladeren Belangrijker zijn de hoeveelheden werden In de oudheid vermengd met rozenblaadjes die ten offer vallen vetten die dan de bloemengeur aan- voor het verkrijgen van 1 kg rozen- namen. De rozenolie uit de oudheid olie. Welnu, een ha beplant met ro- dan ook eigenlijk meer een soort zen, levert ongeveer S miljoen bloe- 3 tot 4 duizend kg zalf dan werkelijk rozenolie, zoals wü thans kennen. Dit wil echter niet zeggen, dat de echte rozenolie uitsluitend een product van de moderne tijd is. Integendeel, toen men zich in vroeger eeuwen intensief ging bezig houden met de alchemie en daardoor op de hoogte raakte met de mogelijkheden der destillatie, werd deze methode ook gebezigd voor de bereiding van rozenolie. In de negen de eeuw na Christus wisten de Per zen op deze wijze reeds rozenolie te vervaardigen. De Arabieren van hen de kunst o' TOCH IS HET ZO! blaadjes worden geplukt. Voor 1 kg rozenolie zijn echter 5 a 6 duizend kg bloemblaadjes nood zakelijk, zodat een ha rozen nog niet of bU verbeterde kwaliteit der plan ten nauwelijks voldoende oplevert de winning van 1 kg reukstof. De belangrijkste afnemer van ro zenolie is uiteraard het land dat in de grootste welstand leeft, dus de Verenigde Staten, waar deze reuk stof behalve voor parfums, ook ge- brachten haar bezlgd wordt by de bereiding van 'andaar verbreidde fijne likeuren cn suikerwerken. Hoc- ele parfums tegenwoordig ge- Frankri'k hee' Pedee,te,Ü,t kunstmatig kun- nen worden bereid en rozenolie voor ta mat, op het witman „ondmkallth lto ««'Wt wordt rn dkntenctv.l.. In prt). achteruitgaat, werd na de oorlog In New York toch nog 35 dollars per Ounce betaald, dus 4,75 per gram' Na dit rozcnverhaal moeten we ook speuren naar de grootste bloem zjj zich over geheel Europa. Hoewel ook Turkije zich voor deze winning toch het land bij uitnemendheid. Daar bevindt zich het „Rozendal" ter lengte van 130 km. en een breedte van 15 tot 20 km, dat zich door de bodem en het juiste kli maat bijzonder goed leent voor het kwekrn vu, „urex.d, roirnsoortrn ter wrrvld; w. Srdorlrn ,u»rmer die tegen onze verwachtingen In - slrcht, „rln* ta u.UI rijp Voor- Mort-U». rr„ wrrkrtUkr al in Kasnnlik. ten zuiden van de bloem. Nu, hU L« formidabel genoeg, Schipka-pas zijn geweldige velden dat verzekeren wR u! aangelegd met veredelde rozen die Daarover een volgende keer. Bom ontploft voor bezoek koningin Terwijl de Britse leider van de Labour- oppositie gisteren in het Lagerhuis uit drukking gaf aan zijn bezorgdheid voor de veiligheid van koningin Elizabeth tijdens haar bezoek deze week aan Ghana, ontplofte in de hoofdstad van dit land opnieuw een tijdbom. De ont ploffing vond plaats bij het gebouw van de loterij, tussen het parlementsgebouw en het plein van de zwarte ster. Niemand werd gewond cn er werd geen schade aangericht. De Britse premier verklaarde later dat hij de bezorgdheid van de leden op prijs stelde en dat de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht wordt genomen. Ook president Nkroemah van Ghana heeft de veiligheid van de koningin tijdens haar bezoek, dat donderdag begint, met zijn ministers besproken. Betoging tegen regime-Salazar De politie van Lissabon heeft gister avond een honderdtal studenten uit eengejaagd, die voor het kantoor van het oppositieblad Republica tegen het bewind van Salazar demonstreerden. Zij waren de hoofdstad doorgetrokken onder het zingen van het volkslied en het roepen van „weg met het fascis- Dit was de tweede betoging in de campagne voor de nationale verkiezin gen van zondag a.s. Volgens waarnemers zijn dergelijke betogingen tijdens het 32 jaar oude regime van Salazar nog nooit eerder gehouden. Het resultaat van de verkiezingen schijnt niet twijfelachtig. Het is alleen de vraag wat de roverkapitein Henrique Galvao die zich in januari meester maakte van de Santa Maria zal doen. Officieel zijn Galvao en diens partner generaal Delgado in de oppositie. Vol gens geruchten zouden zij proberen een schip te huren om er een drijvend radio station van te maken teneinde het Portu- Het eiland Aruba is gisteren ge teisterd door een kleine wervelstorm, die vijf huizen vernietigd heeft. Door zware onweersbuien werd het verkeer op het eiland volkomen lam gelegd, terwijl tal van huizen onder water kwamen te staan. (Advertentie) Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk atzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ff

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5