Micuiue £ditsrl)e ÖTouranl Stil protest in ons land Commentaar Hollende voetgangers op Schiphol Twee minuten zwijgen Demonstratie in Algerije had vrij kalm verloop ills DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. CHRISTELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD „SUntvastlcl) is ahtbltvrn mgn bert ia UgfteospmT Tweeënveertigste jaargang no. 12318 FEIJENOORD contra FORTUNA Zie pagina 11 HEL WAS STIL, vanmiddag om één uur. Vooral in de grote ste den, waar het jachtige leven niemand met rust laat, viel dat op. Even, maar twee minuten. Iedereen werd bepaald bij het cynische, onmenselijke optreden van de Sowjetunie, uitlopend op het tot ont ploffing brengen van een kernwapen met een enorme kracht, groter dan de vervaardigers hebben berekend. Het was een zwijgend protest van het Nederlandse volk tegen de brute intimidatiemethoden van een communistische staat, die ver overing van de wereld in zijn vaandel heeft geschreven. Een protest ook, dat vanavond of in de komende dagen in vele plaatsen wordt gevolgd door een openbaar gebed voor de vrede, waaruit wil het goed zijn geen doffe berusting maar een gelovig beroep op Gods leiding zal spreken. In vele plaatsen werd de stflteperiode tussen 13 uur en 13.02 uur aan gegeven door het ontsteken van de straatverlichting, zoals bij de natio nale dodenherdenking op 4 mei gebruikelijk is. De oproep tot deze zwij gende protestactie was uitgegaan van het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de zeven democratische politieke partijen. Met het be trachten van twee minuten stilte werd uiting gegeven aan de gevoelens van diepe bezorgdheid en verontwaardiging over de kernexplosies. Aan deze landelijke protestactie werd ook deelgenomen door de Nederlandse Spoorwegen en de gemeentelijke tram- en autobusdiensten. Daardoor kon het verkeer in het gehele land worden stilgelegd. Nieuws in Geleerden bezorgd één oogopslag Vanmiddag om één uur viel er over het gehele land een veelzeggende stilte. Twee minuten lang gaf een volk uiting aan gevoelens van diepe be zorgdheid en verontwaar diging over de kernexplo sies in de Sowjetunie, die de grenzen van het waan zinnige bereikt hebben. De demonstraties in Algerije hebben volgens nog niet bevestigde be richten niet minder dan 86 mensenlevens gekost. Nog meer moslims liepen ernstige verwondingen op. De Franse strijdkrachten namen geen enkel risico en maakten gebruik van hun vuurwapens met het bekende verschrikkelijke gevolg. Bij de vliegramp in Brazilië zijn 57 van 85 in zittenden van een Brazi liaanse DC-7 omgekomen. Het gebeurde bij Recife. Onder de slachtoffers zou zich een Nederlandse pa ter bevinden. De orkaan Hattie heeft waarschijnlijk meer dan 100 levens geëist. Men vermoedt dat het aantal nog groter wordt. Er wordt op grote schaal ge plunderd in Belize en om geving, ook door gevan genen die waren losgela ten om zich in veiligheid te kunnen stellen. Het Consumenten-con tactorgaan heeft zich uit gesproken over de recla me. Het meent dat waak zaamheid vereist is t.a.v. praktijken, die misleiding van de consument beogen. Hetzelfde zou gelden voor de op de consument toe gepaste verleidingstactiek, door te appelleren aan be paalde gevoelens (status, erotiek, enz.) Op 15 december zal in Jeruzalem het vonnis wor den uitgesproken over Adolf Eichmann. Het voorlezen van de 500 blad zijden tekst van de be schuldiging (die in het Frans, Engels en Duits zal worden vertaald) zal een week in hpslag nemen. De Westberlijnse poli tie is gisteren begonnen met het controleren van alle buitenlanders, die West-Berlijn in de Frie- drichstrasse binnenkomen, uitgezonderd Russen in uniform en inzittenden van Russische legerwagens. Feijenoord leed een nederlaag (31) tegen Tottenham Hotspurs in een voor de Rotterdamse club wel wat onfortuin lijke wedstrijd. Op pagina twee vindt men het slot van de arti kelenreeks over 400 jaar Nederlandse Geloofsbelij- Intussen hebben atoomgeleerden uit twintig landen een oproep doen uitgaan om te komen tot een akkoord over Ber lijn, algehele ontwapening en een verbod voor proeven met kernwapens. In de petitie, die gericht is aari de staatshoof den van de Sowjetunie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, wordt gewezen op de verslechtering van de internationale toestand, die haar hoogte punt gevonden heeft in de hervatting van de proeven met kernwapens. Een beroep wordt gedaan op alle men sen met gezond verstand, zich te ver enigen in de eis, dat de regeringen van alle landen en in het bijzonder die van de grote mogendheden onmiddellijk on derhandelingen beginnen om de inter nationale geschillen op vreedzame wijze te regelen en overeenstemming te be reiken over maatregelen, die leiden tot algehele ontwapening en de stopzetting van alle proeven met kernwapens door alle landen. Gisteren hebben zowel de Verenigde Staten als de Sowjetunie evenwel een voorstel voor een vrijwillig staken van de kernproeven van de hand gewezen Amerika kan zich niet verenigen met een resolutie, omdat het daarin voorgestelde moratorium niet doeltreffend kan zijn Het behoudt zich. in geval van aanvaar ding van het voorstel, het recht voor. alle maatregelen te nemen die voor de verdediging van de vrije wereld nood zakelijk worden geacht. Gisteravond trok door de Am sterdamse binnenstad opnieuw stoet demonstranten om protest brieven te overhandigen aan het Russische consulaat n.a.v. de kernproeven. Er was enige ver warring, omdat er ook een pro- Algerije betoging ioas. (Zie pagina 11). Sjeik van Bahrein overleden De vorst van Bahrein, sjeik Soelman bin Hamad al Chalifa. is vannacht in zijn paleis Terifaa op 67-jarige leeftijd over leden. Hij regeerde sedert 1942 over zijn eilandenrijk in de Perzische Golf. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén. PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN Ondanks vele doden en gewonden aantal doden en gewonden (86 Mohammedanen werden gedood en meer dan 130 gewond) hebben de de monstraties ter gelegenheid van on afhankelijkheidsdag in Algerije gis teren een betrekkelijk kalm verloop gehad. De Franse strijdkrachten leg den er zich op toe, de Europeanen en de Moslims van elkaar gescheiden te houden. Zij namen geen notitie van het feit, dat de Mohammedaanse de monstranten het verbod van de re gering voor openbare bijeenkomsten van welk soort dan ook overtraden. In de grote steden kwamen de Mo hammedanen in grote getale op. In de straten verschenen honderden groen-wit-rode vlaggen van de Alge rijnse nationalisten. Maar in veel ge vallen stelden de nationalisten zich tevreden met het houden van demon straties in hun eigen wijken, onder toezicht van de Franse troepen, die op wacht stonden bij de prikkel- draadafzettingen. Op enkele uitzonderingen na deden de Fransen geen pogingen om de menigten uiteen te drijven, zo lang zij in hun eigen wijken bleven. Maar toch is het tot enkele felle botsingen gekomen. In Algiers zelf ontstonden wanordelijkheden in twee wijken met een gemengde be volking. De meeste doden zijn gevallen bij aanvallen van demonstranten op Franse politieposten in Oost-Algerije, zoals in M'sila, waar de Fransen terugschoten en waarbij 14 Moslims werden gedood en 20 gewond. In Ras el Aioun werden tien demonstranten neergeschoten. Van Franse zijde werd meegedeeld, dat in uniform gestoken soldaten van de F.L.N. zich hier tussen de demonstranten begaven en het eerst het vuur openden en granaten naar de Fransen wierpen. Tien demonstranten werden gedood, toen een Frans verkenningsvliegtuig in St. Arnaud op een grote menigte neer stortte. Uit de berichten viel niet op te maken, of het toestel neerstortte of neer geschoten werd. ARGENTIJNSE STAKERS BLAZEN CENTRALE OP Stakers in Rosario (Argentinië) heb- nen gisteren een elektrische centrale ln de lucht laten vliegen. Zij schoten op trams en bussen en staken enkele in brand. Het gevolg van de ontploffing was. dat trams stilstonden en een groot deel van Rosario de op een na grootst» stad van Argentinië zonder licht en water kwam te zitten. Van slachtoffers ls geen melding gemaakt. Vakverenigingen in geheel Argentinië hebben een algemene staking van drlo dagen, met ingang van dinsdag, afgc kondigd. President Frondizi heeft zijn kabinet bijeen geroepen, onmiddellijk nadat hij van deze staklngsoproep ken nis had gekregen. De voorgenomen staking dient om de staatsspoorweglieden te steunen, die reeds staken om hogere lonen en uit protest tegen de rationalisatie van de spoorwegen waarbij trajecten van min der belang zijn of worden opgeheven. In Rosario wordt sinds maandag ge staakt. eveneens uit solidariteit met de spoorwegarbeiders. De Mohammedanen hebben grote steun gegeven aan de oproep van de F.L.N. voor een algemene staking. In het gebied van Algiers bleven zo goed als alle Moslims van hun werk weg. De meeste Europeanen bleven thuis, waardoor de stad er verlaten uitzag. Op het midden van de dag schpen de orde in het land hersteld te zijn. Zowel de leiders van de opstandelingen als dc Fransen hebben al het mogelijke gepro beerd een volledig bloedbad te vermijden De premier van de opstandelingen, Ben Khella, verklaarde gisteren voor een menigte juichende Algerijnen, dat Frank rijk nu weet, dat „Algerije zijn eigen ken merkende persoonlijkheid bezit". Hij voegde er aan toe, dat hij wil onderhan delen op basis van zelfbeschikking, hoe wel deze procedure te lang schijnt. Aan de rand van de Kasbah van Algiers demonstreerden gisteren mohammedaanse jon geren met poes-witte vlaggen om te demonstreren voor hun onafhankelijkheid. Nobelprijs natuurkunde toegekend De Nobelprijs 1961 voor natuurkunde is vandaag toegekend aan prof. Robert Hofstadter van de Stanford universiteit in Californië en aan prof. Rudolf Möss- bauer van de universiteit in Miinchen voor hun onderzoekingen over de grond slagen van het atoom. De prijs bedraagt 250.000 Zweedse kro nen, circa f 175.000. Hallstein weigert von Brentano op te volgen Walter Hallstein, de voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft gisteren de functie van minister van buitenlandse zaken in de nieuw te vormen Duitse regering afgewezen. Hij was voor de functie aangezocht door Adenauer als opvolger van de af tredende Von Brentano. De vrije demo craten die tegen Von Brentano bezwaren hadden (zij noemden hem de postbode Adenauer) hadden overeenkomstige bezwaren tegen Hallstein. Zij waren van mening dat hij een weinig zelfstandige politiek zou voeren en te zeer od dc bejaarde bondskanselier zou steunen- Chirurg geeft kind nieuwe ruggegraat Een Britse chirurg heeft een zesjarig meisje, dat gedoemd was haar gehele le ven kreupel te blijven, een nieuwe rug gegraat gegeven. De operatie werd uit gevoerd door dokter Robert Roaf van het Robert Jones Hospital in Oswestry, Engeland. Het meisje had twee-cn-een half jaar lang in gips in het ziekenhuis gelegen. Zij had een kromme ruggegraat, die maakte dat haar rechterbeen bijna vijf tien centimeter korter was dan haar lin ker. Toen in 1959 een artsenconferentie werd gehouden consulteerden de ouders van het meisje ohirurgen cn specialisten uit alle delen van de wereld. Zij konden niets voor hen doen, maar een van hen zei de ouders dat dokter Roaf hun enige kans was. Een jaar geleden werd Ann in het orthopaedisch ziekenhuis opgenomen en daar verving dokter Roaf. stukje voor stukje, haar gehele ruggegraat met bot van een „been bank". Nu leert zij voor het eerst van haar leven hardlopen, springen en hinkelen. Zij moet nog een keer naar het ziekenhuis om nog een stukje bot in haar ruggegraat te laten zetten. Dan zal zy in staat zijn om haar hoge schoen uit te laten en naar school te gaan als een normaal en gelukkig meisje. Politie overmeestert schietende Stalinist Een Westberlijner die bekend staat om zijn communistische sympathieën heeft zich gisteravond in zijn flatwoning ver schanst en schoten gelost op voorbijgan gers. Hij riep: „Ik ben de laatste Sta linist. Ik ben bereid te vechten tot de laatste kogel". De politie trok een kordon om het flat gebouw en kon de man met traangasbom- men overmeesteren na een vuurgevecht van een uur. De man werd hierbij in de arm geschoten. Verder werd er niemand gewond. QISTEREN ZEVEN JAAR geleden brak in Algerije de opstand uit en alleen reeds de demonstratieve herdenking daar van vergde gisteren meer dan zeventig doden. De geschiedenis van Algerije is metter daad in bloed getekend en zelden zal het zo moeilijk zijn geweest als hier om een oplossing te vinden in een menselijk conflict. Of het Franse en het Algerijnse volk dan naar instelling zo ver van elkaar verwij derd zijn? Stellig niet. Maar de moei lijkheid schuilt, dunkt ons. juist in liet zoeken van een band die bestendigd kan worden, ook wanneer eens Algerije zijn onafhankelijkheid zal hebben verworven. Op die band stelt men in Frankrijk prijs en eveneens in Algerije. Maar hoe mach teloos kunnen mensen zijn. als het erom gaat voor menselijke verwikkelingen een regeling te treffen. Ook zij die gisteren de dood vonden, hebben gestreden doch hebben het resultaat van hun strijden niet meer gezien. En voor hoevele ande ren geldt niet ecnsgelijks? De demonstratie van gisteren was ge doemd een zinloze zaak te zijn. Wat kon anders worden verw&cht, of de verhitte situatie van het ogenblik moest slacht offers eisen? Zij die deze demonstratie hadden verordend hadden het kunnen weten. Waarom dan dit vertoon, dat ook overigens geen gewenst resultaat heeft opgeleverd? Intussen hebben dan thans de leiders van de vrijheidsbeweging nog eens doen weten, dat ook zij onderhandelingen met Frank rijk willen. Maar men houdt vast aan dc aanspraken op de Sahara en elke oplos sing waarin deze eis wordt ingewilligd kan men alleen aanvaarden als voorlopig. Neen, wij zijn nog niet aan een vergelijk tussen Frankrijk en Algerije toe. Maar na de bloedige offers van gisteren wordt toeh een hervatting van de besprekingen ver wacht. De duur van het conflict kan de wereld overigens niet onverschillig zijn. de vrije wereld het allerminst. Uit een andere hoek van de wereld drei gen gevaren, die de vrije volken in een staat van paraatheid en eensgezindheid tegemoet hebben te zien. Een in Algerije gebonden Frankrijk doet aan de eenheid van de vrije wereld tekort. Er zijn ook buiten Algerije en Frankrijk voor tallozen redenen te over om het ver der verloop van dit conflict met grote aandacht te volgen. Nog moeilijkheden bij vervulling vacature van Hammarskjöld De westelijke mogendheden hebben gezegd dat de besprekingen met dc Sowjetunie over de voorwaarden tot benoeming van een secre taris-generaal op een dood punt zijn geraakt. Zij hebben voorgesteld dat de secretaris-gene raal zelf zijn voornaamste adviseurs zal kie zen. Het struikelblok is het aantal en de na tionaliteit van de assistenten. Adlai Stevenson, de afgevaardigde van de Verenigde Staten bij dc V.N., heeft na een bijeenkomst van tachtig minuten met de Rus sische afgevaardigde. Valerian Zorin, ver klaard dat het onmogelijk is gebleken op dit punt overeenstemming te bereiken. Hij zei te geloven dat de nieuwe secretaris-generaal. Oe Thant (die waarschijnlijk binnen een week ad interim wordt benoemd) zelf hierover een be slissing moet nemen. Zorin verklaarde: ..Ik deck dat wij dicht bij overeenstemming zyn." Dinsdag nog publiceerden wij deze foto: het mausoleum was reeds geslo ten, maar boven de deur stond Stalins naam nog steeds Tendens dalend zuid Scandinavië. Achter de de pressie om stelt zich een noordelijke tot noordwestelijke stroming van koude poollucht in. Deze stroming zet zich de Noordzee voort tot over dc noorde lijke provincies, met krachtige of storm achtige winden aan de kust en matige wind in het binnenland. In de polaire lucht komen naast opklaringen ook buien voor. Op de oceaan nadert intus sen een rug van hoge luchtdruk, deze heeft later weer een stabiliserende in vloed op het weer. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk '<apporten hedenmorgt enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijke harde wind tussen west en noordwest. Kouder. ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 7.37, onder 17.00 uur; maan op 1.49, onder 15.38 uur. 8 november nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA iz Maar de mummie van de verguisde Stalin is nu uit het mausoleum - wijderd en ligt thans begraven onder een eenvoudige grafsteen op een begraafplaats voor mindere helden, vlak bij het mausoleum De VereniRing van Nederlandse ge meenten meldt dat de raad voor gc- mecntefinanciën is opgericht in plaats van de raad van advies voor gemcentc- financicn. Voorzitter is prof. dr. C. Goedhart. Een Amerikaanse raket die een satel liet in een baan om de aarde had moe ten brengen ls gisteren, kort na de lan cering van Cape Canaveral, uit de koers geraakt en in de lucht ontploft. /AP SCHIPHOL zullen dc Het wcgenverkeersrcglc- w voetgangers nog wel eens ment is nu eenmaal niet van moeten hollen, zelfs op de kracht voor particuliere ter zebrapaden, want de nieuwe reinen. voorrangsregeling voor voet gangers geldt niet op de Zo simpel is het echter met is slechts bevoegd de lucht haven te betreden na betaling van 25 cent en dan dient men zich voorts aan de aan wijzin- zien behoeft men op de uitgedeeld, niet op grond i gen te houden die de directie aanwijzing nergens op borden heeft gegeven. Zo mag men^uj| blijkens duidelijke borden op Ieen bepaalde strook alleen U1UV Seh1nho1lh»iS»»UV"HCer °P °P de toegraiJf tot luchthaj- Pieren wanneer men een van dc luchthaven, dat Ls dus aanrijdingen bij de' officier justitie gerapporteerd luchthaven verkeer van rechts geen voorrang te verlenen, want de directie heeft deze bekend gemaakt. Toch zijn enkele autobestuurders door dc dienst orde en veiligheid Maar strikt juridisch be- rechtbanken hebben straffen doden. overtredingen van het we genverkeersreglement, maar wegens misdrijven, bijv. zwaar lichamelijk letsel door schuld of dood door schuld. Tenslotte mag men in zijn eigen tuin ongehinderd links gaan rijden, maar men mag er niet ongestraft iemand Yjjjnbur, Eelde De Bilt Helsinki Stock!» Oso KoDenb Aberdeen Londen Rh. bew. I li Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1