RENNIES Huidige Russische bewind volgt een zigzagkoers ÜOM Chroèsjtsjef moet het van partij hebben ChroesjtsjefGeleerden hebben zicli vergist x:; Sport: medisch begeleiden 1 Chroesjtsjef herkozen als eerste communist ,,'t Regent, 't regent...." PRODLKTIEHEFFING KAAS Het Consumentencontactorgaan heeft de minister van landbouw en visserij telegrafisch om een onderhoud gevraagd. Het Consumenfencontactorgaan is verontrust door berichten, da', op korte termijn ten laste van de consumenten een produktieheffing op kaas zal worden gelegd. Het vraagt een onderhoud voordat een beslis sing hierover genomen wordt. GOUVERNEUR ANTILLEN Acht de regering het niet ongewenst, dat in de vacature, ontstaan door het vertrek van de gouverneur der Nederlandse Antillen, nog steeds niet is voorzien? Kan de regering meedelen, waaraan deze vertraging te wijten is? Deze ,vragen worden gesteld in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting-1962 van het kabinet van de vice- minister-president. De Kamerleden willen verder weten of door de Antilliaanse regering wensen t.a.v. de gouverneursbenoeming zijn geuit en zo ja, of aan deze wensen kan worden voldaan. Tenslotte wordt ge vraagd: „Kan de regering de opvatting delen, dat de usance volgens welke de gouverneurs van Suriname en de Antillen tot bepaalde politieke groeperingen behoren, niet meer past in het huidige bestel?" KANAAL TERNEUZEN-GENT Minister Korthals (verkeer en waterstaat! heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp voor een onteigeningswetje ingediend ten behoeve van de verbeteringswerkzaamheden aan het kanaal van Terneuzen naar Gent. In de toelichting schrijft de minister, dat voor het bergen van ongeveer zeven miljoen kubieke meter specie grond nodig is, die waarschijnlijk niet geheel „in der minne" verkrijgbaar zal zijn. De specie zal gedeelte lijk worden afgevoerd naar de Westerschelde en gedeeltelijk worden gebruikt voor het dempen van de oude kanaalarmen. Het grootste deel moet worden gebruikt voor het opspuiten van in eigendom te verkrijgen gronden in de gemeente Axel. KWITANTIEGELD E.D. Kan er niet voor worden gezorgd, dat een kwitantiebesteller wisselgeld bij zich heeft, iets dat thans bijna nooit het geval is? Deze praktische vraag stellen leden der Tweede Kamer in het voorlopig verslag over de P.T.T.-begroting voor 1962. Andere vragen zijn: Kan de minister gezien de zeer gunstige resultaten van de dienst telefonie der P.T.T., niet definitief toezeggen dat de telefoontarieven volgend jaar enigszins zullen worden verlaagd? Tot welke conclusies is de minister t.a.v. het al of niet handhaven van de draadomroep gekomen? In welk stadium bevindt zich het onderzoek naar de mogelijkheden van draadtelevisie? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om in de zeer ongunstige personeelssituatie althans enige verbetering te brengen? Is de sterke inkrimping der zaterdagse diensten te beschouwen als een noodmaatregel, die zal worden gevolgd door een diepgaande bezinning op de organisa torische en technische mogelijkheden van de P.T.T.Of ligt een verdere inkrimping van de dienstverlening direct in het voornemen? H. M. Rolink. geboren 2 me. 1922 te Losser. Studeerde medi cijnen te Groningen en Amster dam. Oefent sedert 1951 te VeUen-Noord ren huisartsen praktijk uit. Adviseert en be handelt sedert ren tiental jaren geheet uit liefhebberij een s groetend.aantal sport j. H. M. ROLINK (srts) lieden uil nagenoeg alle takken VRIJETIJDSBESTEDING Met het oog op een meer fundamentele benadering van het probleem van de vrije tijdsbesteding heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, de Sociaal-wetenschappe lijke raad (een afdeling van de Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen) verzocht zich te willen belasten met de formulering van een probleemstelling betreffende het vraagstuk van het veranderd patroon der vrijetijdsbesteding. De Sociaal-wetenschappelijke raad heeft zich bereid verklaard aan dit verzoek te voldoen en zal "tevens advies uitbrengen over mogelijke onderzoekingen, die in verband hiermede zouden dienen te worden verricht. Ruslandkenner prof. Meissner Groter dan vijftig megaton W eer explosies bij Nova Zembla De Russische premier Nikita Chroesjtsjef heeft gisteren in Moskou meegedeeld, dat de Rus. sisohe geleerden zich vergist heb ben en een zwaardere kernbom tot ontploffing hebben gebracht dan de bedoeling is geweest. Men was van plan een kernbom van vijftig megaton te beproeven, maar de bom bleek iets groter te zijn. „Wij nemen het de ge leerden niet kwalijk", aldus Chroesjtsjef. In tegenstelling echter tot een vroe gere verklaring van Chroesjtsjef, dat de Sowjetunie met deze proef de serie kernproeven zou besluiten, blijkt volgens mededelingen van de slagen Het gebied, waarin dit gebeurd Amerikaanse commissie voor atoom- zou zijn, is grotendeels woest en onbe- energie, dat Rusland gisteren weer ■'•'oond. twee kernbommen heeft laten ont- Dc Amerikaanse delegatie in de V.N ploffen. Ook uit Japan zijn berichten zal. evenals Engeland, tegen de Indi- sche resolutie stemmen, waarin om een vrijwillige opschorting van alle kernproeven wordt verzocht. De jongste Russische proeven hebben de V.S. in hun overtuiging gestijfd, dat een sta king van de kernproeven slechts verkre gen kan worden door een verdrag, ge paard gaande met een doelmatig inter nationaal controlestelsel. In de politieke commissie van de V.N. hebben de afgevaardigden van Enge land en Cyprus de Russische kernproe ven een misdaad tegen de mensheid ge noemd. Ook Engeland sprak zich uit voor een verdrag met afdoende contro le op de naleving ervan. In Londen verklaarde een lid van de Russische ambassade, dat in de Sow jetunie geen maatregelen zijn genomen tegen de gevolgen van de radio-actieve neerslag. Hij was van mening, dat alle verhalen over fall-out door de pers nog al overdreven zijn. Overigens ontkende hij. dat het Russische volk onwetend is gehouden over de kernproeven. hebben plaats gevonden. De eerste proef had een kracht van enkele mega' tonnen en de tweede bleef beneden de Het seismologisch instituut van Dene- iarken verklaarde echter, dat de tril lingen. die gisteren om 9.46 (Ned. tijd) geregistreerd werden. waarschijnlijk veroorzaakt zijn door een aardbeving. De.wolk radio-activiteit van de maai dag ontplofte superbom bewoog zich gis teren met een snelheid van ongeveer 80 kilometer per uur in zuidoostelijke richting boven Midden-Siberië. Geschat wordt, dat de wolk de Aleoeten en mis schien het westen van Alaska morgen zal bereiken. Experts hebben berekend, dat de vuurbal van de explosie een doorsnede van acht kilometer moet hebben gehad en de aardoppervlakte aanzienlijk moet hebben omwoeld, gezien de geringe hoogte van 3700 meter, waarop de ont ploffing tot stand kwam. In tegenstel ling tot de resten van verleden week, zal deze radio-actieve as tamelijk snel het aardoppervlak bereiken. Het Amerikaanse weerbureau heeft berichten ontvangen over regen sneeuwval boven Centraal-Siberië. i door veel radio-activiteit wordt neerge- over twee explosies gekomen. Beide explosies, de 27ste en de 23ste, xouden in de buurt van Nova Zembla iaat BUISMAN een HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! (ook als 7 poederkoffie is) Stromen gloeiende lava werden uit vijf kraters tegelijk gestoten, toen de Askja-vulkaan, in het onherberg zame centrum van IJsland tot een eruptie kwam. Deze foto werd genomen door een piloot van een klein vliegtuig,- die zich zo dicht bij de vulkaan waagde, dat de hitte in de cockpit bijna niet meer te dragen was. De Westduitse Ruslandkenner prof. dr. Boris Meissner heeft gisteren in Den Haag in een lezing ovefr Chroesjtsjef, de Sowjetunie en het internationale communisme gezegd dat de Rus sische premier praktisch inge steld is, maar tegelijkertijd vast communisme gelooft. Prof. Meissner wees erop dat Chroesjtsjef geen ideoloog is. Het beleid van het huidige bewind draagt daar dan ook de sporen van, het is deels revolutionair, deels re formistisch. Zelfs kan men spreken van een zigzagkoers. Chroesjtsjef wist en weet zich an twee zijden gekritiseerd. Aan de ene kant staan de orthodoxe communis- 1, van wie Molotof de grootste figuur geweest, en aan de andere kant een groep die minder op de ideologie let, maar meer op de realiteit is afgestemd. De zuiverste vertegenwoordigers van deze richting zijn geen Russen maar de Zuidslaviër Tito en de Pool Gomoelka. De belangrijkste aanhanger van deze richting was Malenkof, de eerste pre- aier na Stalin's dood, aldus prof. Meiss- Onder Chroesjtsjef is in de Sowjetunie veel veranderd. De staatsterreur is ver minderd, met als gevolg dat de Russen niet bang meer zijn als er 's nachts aan hun deur wordt geklopt. Verder is de levensstandaard verhoogd. Toch mag men dit proces, aldus prof. Meissner in zijn lezing voor het Neder- landsch genootschap voor internationale zaken, niet zien als democratisering of liberalisering. Het doel van de maatre gelen is het vertrouwen van de "bevol king te wjnnen. Beter is te spreken van humanisering van het regime. Doel eender Ideologisch is het doel van het com munisme niet veranderd en het daar mee verbonden expansieve streven is niet opgegeven. Onder Chroesjtsjef leven de wereld revolutionaire aspecten sterker dan on der Stalin. De laatste ontketende welis waar een oorlog tegen Finland, legde een blokkade om Berlijn en nam initiatief tot de Koreaanse oorlog, maar al deze acties werden genomen in ge bieden die tot de machtssfeer van de Sowjetunie kunnen worden gerekend. Thans ligt het zwaartepunt in de ont wikkelingslanden. Op verschillende punten wijken, zei prof. Meissner, Chroesjtsjefs denkbeel den af van het marxisme-leninisme. Dit blijkt uit wat hij op het huidige partij congres heeft gezegd over de ontwikke ling van socialisme naar het commu nisme en de plaats van de partij bij het afsterven van de staat. Chroesjtsjef Is afhankelijker van de partij dan Stalin indertijd was. Stallns macht berustte op het tegen elkaar uit spelen van de pijlers van zijn macht: dc partij, dc regering, de geheime poli tie, de economie en het leger. Chroesj tsjef baseert zich alleen op de partij. De invloedrijkste personen ln de partij zijn Kozlof, de „kroonprins", en Soes- lof. de theoreticus. De beïnvloeding van de andere communistische landen die vroeger door de politie werd verzekerd, moet Chroesjtsjef thans via de partijen doen geschieden. Prof. Meissner wees in dit verband op de verhouding tus sen de Sowjetunie en Albanië. |E sport is in de laatste decennia leiding wellicht hot minst. Excessieve steeds belangrijker maat schappelijk verschijnsel geworden. Dc verhoging van de welvaa verkorting van de arbeidstijd lichamelijke en geestelijke eisen i den door deze mensen aan zichzelf doorgaans niet gesteld cn van onge- ae wenste toestanden is bij deze ama- pur-sang dan ook zelden sprake. ontwikkelingen van het onderwijsbe- Niettemin zou ik hier al willen plel- medische tussenkomst. Velen in de vcr- onderstcllingr dat wel zal blijken of ze geschikt voor zijn. Doorgaans dan stel zijn daarvoor uiteraard ---- langrijke mate verantwoordelijk. De die zich tot een bepaalde tak een effectieve compensatie voor de aQt „«i i spanningen waaraan hij in zijn jjj beids- en studietijd wordt blootgc- dat °ook" wel het" geval, steid en voor zeer velen is de sport gischc gebeurtenissen, die een aantrekkelijke vorm van recrea tie geworden, zowel in actieve als in passieve zin. Het is duidelijk, dat dc steeds be langrijkere plaats, die de sport in de moderne samenleving gaat innemen een grote taak inhoudt voor degenen, die zich voor een gezonde ontwikke- het maatschappelijke leven h„__, nrHpliilf T,it riozc ca- verantwoordelijk weten. Tot deze tegorie wil ik vooral ook rekenen de sociale en medische wetenschappen. Op het belang van een goede sociaal- medische en medisch-hygienische be geleiding van de sport wil ik graag even nader ingaan. De grootste groep van snnrthpopfenaare wnrHt nop stf>cri<; gevormd door degenen, die nog enkel en alleen om de sport zelf beoefenen en de sport dus in de eer ste plaats zien als een actieve en ge zonde vorm van ontspanning van li chaam en geest. Voor deze mensen staat het competitie-clement, en als uitvloeisel daarvan het streven tot het steeds opvoeren van de prestaties, niet op het eerste plan. Het competitie-element is 'vel aan wezig. en is als zodanig een normaal en aanvaardbaar element van de spor tiviteit. maar als het belangrijkste oogmerk geldt toch de ontspanning en de vorming. Hier is nog sprake van het ware amateurisme: men „speelt" in de eerste plaats voor zichzelf. Met betrekking tot deze groep van sportbeoefenaars spreekt do noodzaak van een regelmatige medische bege- Nieuwe regering van Ben Goerion In Jeruzalem is de vorming van nieuwe Israëlische coalitieregering kendgemaakt, met als premier David Ben Goerion. Aan deze regering nemen deel de Mapai-partij. de socialistische Aehdoeth Avodah-partij, de religieuze nationale partij en de religieuze arbei derspartij. Deze coalitie beschikt ovei 68 van de 120 stemmen in het parle Premier Ben Goerion beheert tevens de portefeuille van defensie. Mevrouw Golda Meir blijft minister van buiten landse zaken, terwijl kabinetsformateur Levi Eschkol minister van financiën blijft. De Mapai kreeg elf tien portefeuilles. op sportvelden cn oefenterreinen 1 vielen, hadden door een medische keu ring vooraf wellicht kunnen wor den voorkomen. De bepaling van de lichamelijke constitutie door een arts geeft vol doende zekerheid of het lichaam tot sportbeoefening In staat Is. Een op ge zette tijden gehouden controle waar borgt een verantwoorde continuïteit. Bovendien kan de arts door zijn ken nis van de lichamelijke eonsltuile ad viseren, welke tak van sport voor de betrokkene het meest profijt voor de gezondheid oplevert, terwijl hij tevens ardevollc adviezen kan geven Inia- voeding en training, snort °P dlt tcrrein hebben tot dusver de spori gureaus voor medische sportkeuring en een aantal individuele en club- artsen veel goed werk verricht, al kon helaas nog slechts een klein gedeelte van de actieve sportbeoefenaars wor den bereikt. Door de snelle opkomst van de wed strijdsport echter is het aceent voor een (groeiend) aantal sportbeoefenaars anders komen te liggen. De sport behalve een actieve nning en vorming Maak 'n einde aan dat gemartel met die laaiende zuurbrand Overtollig maagzuur temt U op slag met Rennies Ontelbare mensen in alle hoeken van de wereld vonden en vinden er baat bij. Dank zij Rennies - die ze als goede gewoonte steeds bij de hand houden - hebben ze eigenlijk geen weet meer van brandend maagzuur. Want bij de eerste zweem of aanwijzing bezweren ze die opkomende laaiende pijn al in z'n oorsprong. Steek ook steeds Rennies bij U, ze zijn één voor één hygiënisch verpakt. tegen brandend maagzuur hi eea &ojxte, tij, I Een huisvrouw in de Amerikaanse stad Min neapolis heeft maandag het plaatselijk weerkun dig bureau opgebeld met de vraag of het, met het oog op de zware Russi sche kernexplosie, ver antwoord was de was buiten te hangen. Zij kreeg ten antwoord, dat zij zeker zou worden ge waarschuwd, als de lucht in die mate radio-actief zou zijn, dat het wasgoed besmet zou worden. I De Deense minister van binnenlandse zaken, Lars Jensen, uil ruim drie miljoen gulden zien te krijgen voor de bouw van openbare schuil plaatsen. De minister verklaarde op een bijeen komst van de parle mentscommissie voor fi nanciën, dat de schuil plaatsen in vredestijd gebruikt kunnen worden als garages. I Een krachtige aardbe ving heeft centraal-Italië gisteren getroffen, waar door de kalk van de mu ren sprong in de berg- slad Rieti en de ramen rammelden in grote de len van Rome. Er werd geen melding gemaakt van gewonden. De be ving duurde vier secon den. I Gisteren is de eerste steen gelegd voor het beddenhuis van het Ju- liana-ziekenhuis in Apel doorn. Deze „steenleg ging" was zeer bijzon der. Er was namelijk sprake van een eerste betonstorting. Er werden een aantal verplegings- artikelen in een kist ge plaatst, die in een loden kist werd gevat. Het ge heel werd geplaatst op een fundament van het nieuw te bouwen bedden huis, waarna het beton- storten een aanvang nam. I In Deventer is de 200ste geboortedag van Rutger Jan Schimmel- penninck gisteren her dacht. Prof. Rogier hield in de Muntentoren van Deventer een lezing, waarin hij Schimmelpen- ninck--schetste als een man van distinctie, die, hoewel hij eerzuchtig was, deze eerzucht, dank zij zijn moraal en Partijcongres in Moskou besloten Premier Chroesjtsjef is giste ren herkozen tot eerste secretaris van de Sowjetrussische commu nistische partij. Het enige vrou welijke lid van het presidium, mevr. Furtseva, is niet herkozen. Het partijcongres in Moskou werd besloten, nadat een programma van twintig jaar aangenomen was, dat bedoeld is oim de Sowjetunie voor te laten komen op Amerika in produktie en levensstandaard. Het is wel duidelijk, dat premier Chroesjtsjef zijn stevige greep op de communistische partij behouden heeft. Dat blijkt wel uit de geweldige ovatie, die Chroesjtsjef na zijn her verkiezing ten deel viel. Het is nog niet bekend, waarom mevr. Furt seva ontheven is van haar topfunctie in de partij. Voorzover bekend blijft zij minister van culturele zaken. Twee andere leden van het presidium, Ignatof en Mukhitdinof. de enige verte genwoordiger van het Aziatische volk, zijn eveneens niet herkozen. Het nieuwe presidium telt elf leden, twee minder dan het oude. De nieuwe ster aan i et Sowj et-firmament is het gekozen lid Xo- In het secretariaat van de partij werd Frol Kozlof gekozen, die algemeen be schouwd wordt als de opvolger van Chroesjtsjef. Zijn naam werd in het pre sidium direkt genoemd na die van de premier. De andere namen stonden in alfabetische volgorde. Tot de herkozen leden van het partijpresidium behoren voorts Mikojan en president Brezjnjef. Het partijcongres werd besloten met de verklaring, dat het een belangrijke stap is geweest naar de vestiging van het volledige communisme in de Sowjet unie. Het is een dynamische zitting ge weest, die gekenmerkt werd door twee in het oog springende aangelegenheden. 1 De openbaarmaking van de zuiverin- gen uit de jaren '30 en de voort gaande destalinisatie, die culmineerde in de verwijdering van het lijk van Sta lin uit het mausoleum. Zijn naam werd reeds 24 uur na het aannemen van de desbetreffende resolutie van het mauso leum verwijderd. 2 Het lanceren van de aanval op de re publiek Albanië, omdat dit land weigert de Sowjet-lijn te volgen. Alba nië kreeg de 6teun van communistisch China, waarop Tsjou En-Lai terug ging naar Peking om overleg te plegen. tü gestoten zijn. Molotof oefent nog steeds zijn normale werkzaamheden uit in Wenen, waar hij een functie bekleedt by het bureau voor kernenergie. vorm van ontspanning en vorming voor een relatief kleine groep beoefe naars tevens een gezochte vorm van passieve recreatie voor de massa. Wanneer de sport ook een „kijkspel" wordt, wordt het competitie-element uiteraard sterker benadrukt, de men selijke eer komt als psyeholngische factor logischerwijze sterker nnar vo ren. En als dan in een volgend sta dium blijkt, dat het publiek bereid is voor de wedstrijdsport als kijkspel te betalen, blijkt de verleiding voor vele sportbeoefenaars zo groot te zijn. dat zij hun liefhebberij als beroep willen gaan uitoefenen. Naast de menselijke eer komt dan een nieuw element, het financiële, de competitiegeest versterken. De sport man voelt zich verplicht zijn presta ties, die steeds „relatief" zijn cn on der druk staan van dc concurrentie van collega's, tot een steeds hoger peil op te voeren omdat anders zijn vaak dikbesmeerde boterham in gevaar komt. Deze neiging tot prestatiever hoging geldt niet alleen voor de pro fessionals: ook een aantal amateurs, die menen dat ze tot de top zullen kunnen doordringen, gaan er zich op toeleggen door training en andere extra inspanningen of maatregelen hun ideaal te bereiken Aldus wordt de op tleh gezonde competitiegeest vaak tot een prestatiestreven of zelfs prestatie zucht, gericht op eer en geld. Men kan deze ontwikkeling ln de sport betreuren. Naar mijn mening echter is hier sprake van een evolutie, die. ook al omdat ze onder de invloed is gekomen van de moderne economie en zelfs de politiek, niet meer te ke ren zal zijn Het lijkt mij dan ook van realiteitszin te getuigen de bc- roepssport als een uitvloeisel van de ze (lid te aerepteren. Dat mag men echter slechts doen, als men tevens bereid is hem in positieve zin in ge zonde banen te houden of zonodig te leiden. Ik spreek hier met opzet van „leiden", want wanneer dc beroeps- sport aan zichzelf wordt overgelaten, zijn gevaren in maatschappelijk en medisch opzicht bepaald niet denk beeldig. Op do gevaren In het medi sche vlak wil ik nader ingaan. Goulart eist sociale hervormingen President Jao Goulart heeft gisteren verstrekkende sociale hervormingen in Brazilië geëist. Zonder die hervormingen zal Brazilië zijns inziens in handen van avonturiers kunnen vallen. Hij zei, dat de huidige regering van vrede en orde uit de schaduw van de dictatuur ontstaan was cn verklaarde: „Laten wij geen Illusies koesteren. De binnenlandse rust zal van tijd tot tijd blootgesteld worden aan de dreiging van avonturiers, indien wij al onze krachts inspanningen niet concentreren op de verbetering van het levenspeil van het Braziliaanse volk. Uitwisseling van militairen uit Syrië en Egypte De Syrische vertegenwoordiger in de raad van de Arabische Lig:, heeft gisteravond te Kairo tegenover ver- gezond verstand in toom slaggevers verklaard dat het Syrische wist te houden, 's Mid- militaire personeel in Egypte en de in dags onthulde de twaalf- Syrië verblijvende Egyptische militai- jarige Rutger Jan Schim- ren tegen elkander zullen worden uit- melpenninck een gedenk-gewisseld. Het gaat hier om 960 Syriërs steen. I en 870 Egyptenaren. 739) Do hoeveelheid waterdamp die in de atmosfeer aanwezig Is kan ten naaste by wel ongeveer berekend worden. Volgens nauwkeurige metin gen op verschillende hoogten en op verschillende plaatsen op aarde, be draagt de hoeveelheid waterdamp ge middeld 2,5°/oo van het gewicht van de atmosfeer, hetgeen tn het totaal neerkomt op 13.000 kubieke kilome ter water. Zou dei© nattigheid ge lijktijdig en gelijkmatig over het ge hele aardoppervlak verdeeld, naar heneden komen, dan zou er 13.000.000 000.000.000 liter regen vallen, een hoeveelheid die ca tastrofaal schynt, maar ln wcrkeiyk- hcid de aarde slechts met een laagje water van 2.6 cm iou bedek ken. Wanneer we dan nog bedenken lat ten slotte het meeste regenwater dat op het land valt toch weer via beken en rivieren naar zee wordt af gevoerd, zou de regenval, die de gehele atmosfeer van water zuiver de, een styglng van het zeeniveau veroorzaken van slechts 3.9 cm. Overstromingen van enige betekenis zyn hiervan niet te verwachten. Over een geheel Jaar gerekend, valt er ongeveer 30 maal zoveel re gen als wij hierboven berekenden. Volgens Wüst verdampen per Jaar 331.000 kubieke kilometer water nlt de oceanen en bedraagt de verdam ping boven de konttnenten 62.000 ku bieke kilometer. Dit komt als neer slag weer op aarde terug t.w. 297.000 kubieke kilometer valt alt re gen bi zee en 99.000 kubieke kilome ter valt op het land. Waaruit n dus kunt zien. dat de zee door verdam ping méér water verliest dan zy als regen terug ontvangt. Het verschil wordt gedekt door de afvloeiing van water van de kontinenten en aldus biyft het evenwicht gehandhaafd. Maar en hierop wilden we Juist wyzen ook al zou de neerslag van een geheel jaar dus 400.000 kubie ke kilometer water in korte tUd als neerslag neervallen, dan zou dit toch slechts een laag water van 78 cm over het gehele aardoppervlak betekenen. Wel zou den hierdoor ver- schrlkkeltjke ram- HET ZO! TOCH IS bet niveau van de zee zou niet noe menswaardig hoger komen dan de 3.9 cm die wy hlrr- cijferd. omdat de totale Jaarlijkse neerslag toch eerst aan de zee onttrokken is geworden, zodat de zeespiegel tn dit zuiver hypothetische geval, veel lager zou zyn geworden dan normaal. De neer lag van een geheel Jaar zou dus alléén betekenen dat de zee haar normale kwantum weer terug kreeg. Van de zee moeten we nog een andere byzonderheld vertellen. We kennen natuuriyk de eb- en vloedbe weging. die tweemaal per etmaal plaats vindt. Maar behalve die dare- li|kse getijdenbeweging zyn er ook ecologische vloeden van geweldige afmetingen, waarna (gelukkig) ook weer eb tnlreedt. Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5