EERSTE NEDERLANDSCHE Bureau Huisvesting heeft het vaak moeilijk /fc -v> Zal zebra piek in Leidse curve verslinden? Woningnood hoog in Leiden Das Dreimadlerhaus kreeg sfeerrijke vertolking *£J imS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1961 E.N. Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Rehoboth, Rapenburg 10, 210 uur n.m.: Bazaar t.b.v. Herv. wijkgemeente Rembrandtwijk. Wijkgebouw Pniël, Middelstegracht 60. 25 en 710 uur: Bazaar Herv. wijk gemeente. Den Burcht, 2—5.30 en 7.30-10 uur n.m. Verwarmings- en wasapparatenshow fa. A. Zwart. Chr. Geref. kerk: Dankdag voor het gewas, 3 u. onderwerp „Dankt den Here", 8 u. onderwerp „Wat God vraagt van land en Kerk". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Meneer gaat op Jacht". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste- Hilga Pilarczyk, sopraan. Donderdag Wijkgebouw Pniël, Middelstegracht 60, 25 en 710 uur mn.: Bazaar Herv. wijkgemeente. Gulden Vlies, 8 uur; Ohr. plattelands vrouwen- en meisjesbond, mevr. Meer burg over reis naar Italië. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Or kest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Hilga Pilarczyk, sopraan. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, film „De straf gaat door" en forum olv. dr. J. v. d. Grient, Oegstgeest. Kantine Mare 28a. 8 uur: Receptie schaakvereniging Leithen, t.g.v. 25-jarig jubileum. Oud-Poelgeest, 2 uur: Viering derde lustrumfeest stichting „Oud-Poelgeest", spreker dr Eberhard Müller, Bad Boll. Prytaneumzolder. 12.15 uur; LAK-zol- dertoneel, fragmenten uit „Reigen" van A. Sehnitzler. Academie, groot auditorium 7.30 uur: Leids universitair Debatgenootsohap „Pro en Contra". Valeriusstraat, 9. uur: Opening open bare houten kleuterschool door wethou der J. C .van Schaik. Gebouw Jan Vossenteeg 17, 8 uur: Spreekbeurt ds. J. A. Smink. Leiderdorp, raadhuis, 7 45 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg. 815 uur: Haagsche Comedie met Het Prieel Diligentia, 8 uur: Miklós Ivanich, piano. Mauritshuis, 8.15 uur: Ensemble Sette- cento. Vrijdag Academie, 4 uur: Ambtsaanvaarding prof. Woltjer, hoogleraar in faculteit wis- en natuurkunde (astro- en plasma fysica). Stadhuis-, 2 uur: Ontvangst t.g.v. 19e lustrum „Pro Patria"; 2 45 uur: Défilé- Sociëteit Minerva, 3 30 uur; Receptie bestuur „Pro Patria". Schouwburg, 2 30 uur: K. en O. en L.J.A., Theètre du vieux Colombier, „l'Ecole des Femmes" van Molière. Filmzaal academie, 12.20 uur; LAK- pauzefilms. Academie, groot auditorium, 12-301.15 uur: Liederenrecital Roos Boelsma, mmv. Felix de Nobel, piano, voor het LA.K. Leidse Volkshuis, 8 uur: Feestavond werkgemeenschap „De Ratel". Oegstgeest, zijzaal Vrijz. Herv. Kerk, W. de Zwijgerlaan, 8 uur: Evan geliesamenkomst, ds. W. Harkema, Bap tistenpredikant uit Den Haag. over „Het is tijd om God te zoeken". Oegstgeest, Endegeest, 7.30 uur: Zanguitvoering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 815 uur: Haagsche Comedie met „Een mal Diligentia, 8 uur: Hans Henkemans. piano. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 3 uur: Scapinoballet voor de jeugd. De Burcht, 8 uur: Toneelvereniging „D.O.B." met „Allerzielen" van Herman Heijermans. Antonius clubhuis, 8 uur: Feestavond p.v. Nekobu. Gouda, Hervormd Centrum „De Ha ven", Oosthaven 31, 2.30 u.: Kamerkies kring Leiden CHU, mr. H K. J. Beer- nink over Actuele problemen". Den Haag, Kon Schouwburg, 3 Haagsche Comedie met „Esmoreit", 8-15 uur: Haagsche Comedie met „Bittere Ho. ning". Gebouw K. en W., 815 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; so list; Hans Richter-Haase, piano. Diligentia, 8 uur: Nel Oosthout, decla matie- Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur).: zondag tot en met woensdag. 2.30.: Rusty's jaardag (alle leeftijden); verder.: Kapo (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur):. Een taxi naar Tobroek (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur).: Fernandel rooit het wel (alle leeftijden). Rex (2 30. 7 15 en 915 uur): Revak de rebel (14 jaar); donderdag.: Voor liefde geschapen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur).: De wet der wildernis (alle leeftijden). Trianon (2 en 7.30 uur): Porgy and Bess (14 jaar). Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellin gen Academiegebouw. Marxistische Docu menten (tot 3 november). O c* AP DE EERSTE DAG van de vorige maand, op 1 oktober dus. stonden bij het Bureau voor Huisvesting in Leiden 1358 gezinnen ingeschreven in groep eén. In de praktijk is het zo. dat het bureau per jaar 225 a 250 wonin gen kan toewijzen, zodat (wanneer de zaken blijven gaan zoals nu het geval is) een gezin, dat zeer dringend een woning nodig heeft, gemiddeld tenminste vijf jaren in groep één zal moeten staan ingeschreven. Wanneer men be denkt, dat het aantal gezinnen in woningnood voortdurend toeneemt, valt het te begrijpen, dat het bureau vaak voor grote moeilijkheden wordt ge plaatst. Elke week beoordeelt de Huisvcstlngs- een buitengewone ledenvergadering de woningbouwvereniging „Ons Doel" in restaurant Van der Heijden ver telde de heer G. J. Philipsen, chef van het Bureau Huisvesting, deze en andere dingen. Tevoren had de vergadering verschei dene bestuursvoorstellen goedgekeurd Een deel van het „eigen geld"' van de vereniging (i f 9000 in totaal) zal bij het gemeentelijk financieringsfonds worden belegd tegen een rente van vier pro cent, het resterende deel blijft in reke ning-courant bij de gemeente-ontvanger. Door deze regeling wordt een voordeliger opbrengst voor de vereniging bereikt. Voorts zal men zo spoedig mogelijk overgaan tot demping van de sloot aan de Kanaalstraat en het ontvangen van de gemeente van gronden aan de Hartman straat in erfpaoht. Laatstgenoemde gebie den zullen voornamelijk voor de bouw garages worden beschikbaar gesteld Richtlijnen „Ieder denkt, dat hij eerder dan een an^er aan de-beurt hoort te komen bij de toewijzing van een woning", aldus de heer Philipsen. Gezien het geringe aan tal mogelijkheden is het Bureau voor Huisvesting we-1 genoodzaakt zioh strikt te houden aan de richtlijnen, die in de loop der jaren zijn aangegeven Men tracht daarbij een zo hoog mogelijke -aad van objectiviteit te bereiken. Er bestaat een indeling in zeven groe pen. Voor de tweede groep is het aantal ingeschrevenen 1001, voor de groepen drie tot en met zes gemiddeld honderd xir groep zeven (verloofden en jong getrouwde paren, voor wie alleen kamers beschikbaar worden gesteld) 862. Causerie over penningen Gisteravond hield dr. J. W. Salomonsen in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg een lezing over ..Twee zilveren penningen met opschriften"een vondst uit de Waal uit de Romeinse tijd. Dr. Salomonsen is conservator by het In de zomer van 1898 verwierf het Rijksmuseum van Oudheden twee bij Nijmegen uit de Waal opgebaggerde zil- n penningen met Latijnse opschrif ten die in de verzameling een bijzondere plaats innemen. Het betreft de eerste tot dusver in origineel bekende voorbeel den der herhaaldelijk in de literatuur genoemde pondstukken van zilver welke in de vierde eeuw na Christus bij troons bestijgingen door de Romeinse keicers aan de soldaten ten geschenke werden gegeven. De opschriften der Leidse exem plaren blijken, naar uit een reeks ge gevens is af te leiden, betrekking te hebben op de verheffing van Constanti- nus Chlorus en Galerius Maximianus tot Augusti (opperkeizers) der tweede te- trarchie op 1 mei 305 na Christus. Vier reliëfpunten voorkomend op de keer zijden der beide stukken vormen ver moedelijk een waardemerk dat te ken nen geeft dat de penningen in waarde gelijkstaan aan vier goudstukken. Pniël-bazaar geopend Vanmiddag heeft ds. J. Groot in het wijkgebouw Pniël aan de Middelstegracht een bazaar geopend, waarvan de op brengst ten goede komt aan het algemene werk van de Hervormde wijkgemeente Pniël. De bazaar wordt twee dagen ge houden; vanavond kan men er terecht van 7 tot 11 uur en morgen van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur. Een bezoek is deze bazaar ten volle waard. Er zijn randwerken, huishoude lijke artikelen, levensmiddelen, speel goed, boeken en ook attracties. Wie met zijn gedachten al een beetje met de da tum 5 december aan 't spelen is, doet er goed aan, hier eens een kijkje te gaan Bij de opening werden allen hartelijk bedankt, die zoveel hebben bijgedragen tot het opzetten van de bazaar. Daar zit ten heel wat uren in. Elk hoopt nu maar, dat de tafels leeg komen. Dan kan de wijkgemeente Pniël weer met volle zei len vooruit Anti-hongeractie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 70-en 100.— of f 300— en 400—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen Boerhaavezalen (35 en 310 uur n.m.): Expositie schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Buurman en Kees de Jager (tot 3 november). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u. Bijkantoor chr. school Obrechtstraat: vofw. dinsdag en donderdag van 6.308 uur nun., zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere •eugd) van 630 tot 830 uur 's avonds. commissie de gevallen In groep één. Men brengt adviezen uit voor urgentieverkla ringen: op medische gronden: bij onbe woonbaar verklaarde woningen e.d. ongeveer 3000 binnenkort moe- orden ontruimd); bü gerechtelijk vonnis (indien de rechtbank het nodig oordeelt dat bijvoorbeeld een gezin uit een dienstwoning trekt); voor gehuwden, die tenminste drie jaar zijn getrouwd gezamenlijke leeftijd hebben van 54 jaar; voor tweejarige huwelijken gezamenlijke leeftijd van 56 jaar; alleenstaande personen van tenminste veertig jaar (indien zfj niet over behoor lijke woonruimte beschikken). Daarbij moet het bureau rekening hou den met de vestiging van personeel ln gemeentedienst en in het onderwijs, in grote particuliere bedrijven en in rijks dienst. Aangezien in deze tijd goed per soneel toch al moeilijk kan worden aan getrokken, moet men een spoedige toewij zing in het vooruitzicht kunnen stellen Bij toewijzing van woningwetwoningen bestaat er een regeling, die bepaalt, dat leden van woningbouwverenigingen (mits zij reeds in groep één zijn ingeschreven) op de helft van het aantal aanspraak kun nen maken. De gemeente wijst de andere helft van de woningwetwoningen toe. De financiële draagkracht van de toekom stige bewoners speelt hierin ook een Vergoedingen Als het gezin van een lid van een ningbouwvereniging in de loop der jaren kleiner is geworden kan men, bij het verhuizen naar een kleinere woning, het rijk vergoedingen ontvangen. De huiskasten worden in een dergelijk geval volledig vergoed, terwijl een deel van de inrichtingskosten (veranderingen aan vloerbedekking e.d.) eveneens wordt be taald. Ten slotte was er gelegenheid tot het stellen van vragen Firma De Haan (4D) hield receptie De firma P. A. de Haan en zn., groot handel in zoetwaren aan de Oude Vest, herdacht gisteren haar veertigjarig be staan. Er was b(j Pan der Heijden aan de Breestraat des middags een drukbe zochte receptie. De zaak werd door de heer P. A. de Haan in het pand Oude Vest 99 opge richt. Aanvankelijk was het een kruide nierszaak en grossierderij, later is d« eerste eraf gegaan. In 1947 kwam de zoor de heer G M. R. de Haan, in de zaak. Vyf jaar geleden werd het bedrijf uitge breid met Oude Vest 103. Velen hebben op de receptie hun ge lukwensen aangeboden Ook was er eer stapel schriftelijke gelukwensen. Onder de receptiegangers waren de heren ds. Van den Berg, Van der Kwaak, Van den Burg, Corpel, Nieuwenhuis en Bekooy namens de kerkeraad van de Hervormde wijkgemeente Molenwijk (de heer G. M. R. de Haan is jeugdouderling), de heer De Kier namens het vrijwilligerskorps van de Leidse Hervormde Gemeente, de heren Vermeer en Van Til namens het bestuur van de christelijke reisclub Leiden en de we duwe J Veen. een van de oudste klanten, die al veertig jaar geleden boodschappen bij De Haan ging doen. Verder tal van zakenrelaties, uit Leiden en andere plaat sen. Van de Kamer van Koophandel, die deze middag een vergadering en excursie naar Katwijk had, was een brief met ge lukwens binnengekomen. De beide heren gen terugzien op c feestviering. Ds. Haan in cle Lutherse kerk Nood die over ons zou kunnen komen, geen noodlot maar gericht MET twee diensten is gisteravond in Leiden het historische feit van de Kerk hervorming herdacht. In de Lutherse kerk ging ds. H. J. A. Haan voor en in de Pieterskerk ds. W. J. H. Hubeek. Ds. Haan liet achter een aantal jaar tallen eerst enige dia's zien uit het leven van Maarten Luther en zijn geestelijke en werkelijke strijd tegen de verwor ding in de Kerk. Hij legde ook verband met deitijd waarin wij leven, dit aan de hand van enige verzen uït het boek van de profeet Micha. In die tijd rukten de legers op naar de stad Gods, Jeruzalem, de springplank van God in de wereld. Gods geschenk kan inderdaad worden vernietigd. Micha roept de mensen op tot bekering, maar ze laten hem praten en trekken als 't ware de ondergang naar zich toe. Het lijkt wel of ze kapot willen. Onze toekomst mag er somber uitzien, maar het geloof zegt: Al zit ik in het duister, de Heer zal mijn licht zijn. De Kerk is een verlaten vrouw, een ge schonden bruid (hoevelen zijn er die haar maar stilletjes laten verkommeren), maar God houdt haar vast, want Hij is bewogen met Zijn schepping, maar Hij laat de wereld schreeuwen. God komt met Zijn wals. De vijanden zullen ons honen. Maar wanneer wU tui melen, vangt HU ons toch op. Het lied „Een vaste burcht" klonk op tegen Gods gramschap In. Ds. Haan zei, dat de nood die over ons zou kunnen komen, geen noodlot is maar gericht. Uit de stoerheid van het geloof kunnen wij echter zeggen: wij zijn niét wat wij eigenlijk wél zijn: zondaren: wij zijn wat wU eigenlijk niét zijn: heiligen, gerechtvaardigden. In deze spannende tijd zegt de Kerk als moeder: doe je plicht, in je huis, je gezin, je werk. ga getrouw naar de kerk, waar God spreekt door Zijn woord; wie niet gedoopt is, late zich dopen, ga dikwijls naar het Avondmaal, leef uit de zekerheid van de vergeving der zonden. Wij hebben niet anders te doen dan Hem aan te horen, onze no den en zorgen Hem te zeggen; dan zal Zijn vrede over ons komen In de Pieterskerk Ds. Hubeek had tot uitgangspunt van zijn prediking de geschiedenis van de tempelreiniging gekozen. Nadat de pre dikant een globale tekening had gegeven van de omgeving en de inrichting van de tempel, merkte hij op, dat het niet geoor loofd was dit huis te gebruiken voor dingen, waarvoor het niet was bestemd. De tempel was Gods huis. Hij is de ruimte, waar men met God kan verkeren De Reformatie wordt wel gezien als de zuivering van de Kerk. Zij zou weer buis van God moeten worden. Goddeloze praktijken waren er binnengeslopen, zoals de aflaathandel. Niemand verzette zich er tegen. Totdat Luther zijn stem verhief HU wilde in de Kerk een strenge maar liefdevolle moeder zien en geen sjache raarster. Hij stormde de Kerk in zonder te vragen naar de hiërarchie en wilde haar van misbruiken zuiveren. Niet slechts verstoktheid of onwil speelde hier parten maar het niet-verstaan van Chris tus" kruisdood en opstanding. Niet het misoffer dient tot rechtvaardiging voor God maar alleen wat zich op Golgotha heeft afgespeeld. Christus stond op de plaats die wij verlieten. HU bracht het offer, dat wij niet wilden brengen. Er doen zich in rooms-katholieke krin gen veranderingen voor. maar men ver- gisse zich niet. Nog altijd is er om maar iets te noemen het Maria-dogma. Er wordt nog fel naar gestreefd de pro cessie op straat te brengen Nog gaan er gelovigen naar Rome om de Pilatustrap te beklimmen. Nog wordt er met aflaten gewerkt. Zolang deze dingen gebeuren, heeft het zin de Reformatie te gedenken In het slot van zijn preek waarschuwde ds. Hubeek tegen een zich binden aan de formulering van een belijdenis Dal kan een verre-blijven van het Evangelie betekenen De Kerk moet worden gelou terd aan de voet van het kruis Hoofdstad Operette in Schouwburg EEN operette, samengesteld uit melodieën van een grootmeester van de Duitse romantiek, Franz Schubert, wekt misschien by sommige serieuze muziekminnaars weerstanden op. Er zijn wellicht puristen, die in geen geval getornd willen zien aan de oorspronkelijke vorm en wijze van uitvoering. Och, zouden we dit wel zo zwaar nemen bij Heinrich Berté's werk Das Dreimaderlhaus? In tegenstelling tot zijn andere operet tes heeft dit de tand des lijds verduurd, uiteraard dank zij het meester schap van Schubert. Maar wij kunnen ons indenken dat de componist zelf plezier zou hebben beleefd aan deze geromantiseerde episode uit zijn leven, gisteravond door de Hoofdstad Operette gebracht Schouwburg. de Leidse «<•»- f Lu jjci.c neeit van een episode uit Schu berts leven gebruik gemaakt om in drie akten te laten zien, dat de componist een zeer bescheiden mens is geweest, te be scheiden, want zelfs bU de lieftallige be zetting van het huis met drie meisjes slaagt hij er niet in zijn aangebedene dui delijk te maken dat zij zijn warme hart heeft gestolen. Integendeel: wanneer hij zijn doortastende vriend baron Franz Schober wil inschakelen om zijn gevoe lens te vertolken gaat deze met de prijs strijken. Het is waar, het ingrijpen van demoi selle Grisi is hieraan niet vreemd, maar toch troost in de muziek is toch het lot dat Schubert is beschoren. Onder de goed doordachte regie van Franz Riffel heeft de Hoofdstad Operette een levendige en goed klinkende voor stelling van deze operette gegeven. De eerste en de laatste aktie zijn wat mise en scène betreft en ook muzikaal gesproken het beste. De tussenliggende akte miste voldoende vaart en moest het voorname lijk hebben van regiegrapjes die wat aan de goedkope kant Varen. Het gebroken taaltje van Christian Resultaten geologisch onderzoek Leiden zeer verrassend De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-wetenschappelijk Onderzoek heeft enige tijd geleden dr. Th. van der Ham men. docent in de palynologie aan de rijksuniversiteit in Leiden, een subsidie verleend om pleistocene en holocene bodemmonsters uit Columbia en Brits- Guyana volgens de zogenaamde c-14 methode te laten dateren. Hierbij wordt de ouderdom van genoemde monsters bepaald door middel van de zich daarin bevindende radio-actieve koolstof. De eerste resultaten van dit onderzoek, dat onder supervisie van prof. dr. H de Waard in het natuurkundig laboratorium van de rijksuniversiteit in Groningen ge schiedde. zijn kortgeleden bekend gewor den en zij tonen aan, dat onder meer de klimaatverslcchtering, die zich omstreeks 900 voor onze jaartelling in Europa voor deed. vrijwel parallel liep met die in Zuid-Amerika. Ongewenst bezoek in modelwoning Uit een modelwoning aan de Eduard van Beinumstraat zijn een transistor radio, een klokje, een wekker en een fruitmixer geselen, m de nacht van maandag op dinsdag. De deur van de woning zou niet gesloten zijn geweest. Spreekbeurt Donderdag hoopt ln gebouw Jan Vos- sensteeg 17 om 8 uur ds. J. A. Smink een spreekbeurt te vervullen. gangers ingegaan. Laten wij er maar 't beste van hopen. De poli- tie-inspecteur voor 't verkeer, de heer Cornelisse doet dat ook. Hij is bepaald niet pessimistisch, of schoon hij wel zoveel werkelijk heidszin heeft om toe te geven, dat de nieuwe regeling de onge- lukkencurve niet maar automa tisch zal doen dalen. „Er wordt nu van alle catego rieën weggebruikers zoveel disci pline verwacht, dat deze over steekplaatsen werkelijk effect gaan sorteren. Zij kunnen dat, maar dat hangt af van de manier waarop er gebruik van wordt gemaakt." Als de heer Cornelisse, die op het gebied van het verkeer des kundig is, dat zegt, moeten wij er toch wel alles aan doen. de vanmorgen ingegane regeling tot een succes te maken. En vooral niet minder dan ALLES. Er zijn namelijk ook verkeersdeskundi- gen die hun hart vasthouden. Dat al is een voldoende reden om volledig ernst met deze zaak te maken. Leiden telt ongeveer zestig over steekplaatsen. Er zijn er wat af gegaan, andere zijn verlegd en er zijn er bij gekomen. De politie en de deskundigen van de ge meente zijn van oordeel, dat de nieuwe regeling in onze stad de gelijk ls voorbereid.Het verkeer zal er niet ingewikkelder door worden en anderzijds zal de voet ganger het gevoel hebben, dat voor hem uit deze nieuwe moge lijkheid is gehaald wat erin zat. liet parool Is: steek zoveel mo gelijk op zebra's over. U kunt in het algemeen oversteken waar u wilt, als u het maar haaks op de rijrichting doet cn niet binnen dertig meter van een zebra, want dan verdient u een bekeuring. Moge de Leidse politie aan het eind van dit jaar kunnen zeg gen: sinds de zebra's zijn de pie ken in de statistiek verdwenen. Op de foto: de oversteekplaats bij het centrale station in Leiden. Foto N. van der Hon t *v/ Manga Graf als Marie Tschöll en Herman Valsner dis Christian Tschöll in de operette Das Drei madlerhaus. ZZBZ2. Tschöll en het komisch bedoeld* optre den van Nowotny zijn inlassen die het peil van de opvoering bepaald niet ten goede komen. Dit is mikken op een te gemakkelijk succes, waarvoor thans een deel van het publiek onveranderlük zeer gevoelig is. Vocaal viel er veel te genieten. Wat Jan Handerson bijvoorbeeld presteert als tenor verdient een woord van warme lot. Daarbij was zijn spel zo natuurlijk en overrompelend dat deze rol het volle pond heeft gekeregen. Naast hem moeten dij de waarlijk uit stekende vertolking van de Schubertrol noemen. Hans Taube verbergt in zijn tengere lichaam een machtige, goed ge schoolde stem, die hem menig open doekje opleverde. Hij kon, vooral in het laatste bedrijf, de bij operettes zelden optredende ontroering bij het publiek wekken in zijn falen op het liefdespad. De drie meisjes moesten herhaaldelijk bisseren. De grootste rol, die van Han- nerl, vond een levendige vertolkster in Lizzi Schöffmann, die aan acteerkunst goed maakte wat haar stem aan timbre mist. Het was trouwens opval lend, dat het hele gezelschap gewend scheen te zijn aan aanzienlijk grotere ruimten dan de Leidse schouwburg. Franz Riffel heeft het kleine orkest, dat node een orkestbak miste, vaardig en trefzeker geleid. De prachtige aankle ding, alweer het meest schitterend in eerste en laatste akte, de fraaie decors en de geestdrift waarmee de Hoofdstad Operette ook na het inspelen dit werk bracht hebben de vrij talrijke toeschou wers een avond van goede, welluidende ontspanning gebracht. G. r. Studentenzebra bij sociëteit Minerva Enige studenten hebben vannacht op de Breestraat bij de sociëterit Minerva een actuele grap uitgehaald door met een witte substantie een zebra te schilderen ter hoogte van de deur der sociëteit als teken van een veilige oversteek naar deze „tempel van ontspanning en gezel ligheid". Men vertelde ons, dat de ge meentelijke autoriteiten de grap wel heb ben kunnen waarderen, omdat de stu denten er op deze wijze blijk van heb ben gegeven dat de nieuwe verkeersre geling ook op hen de nodige indruk hoeft gemaakt. Overigens moest de rei nigingsdienst er snel aan te pas komen om de oneohte zebra te verwijderen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Eric Maarten z v J P Cas par; e en J M van Alphen; Kattnka d v N J Zirkzee en C van Breen Carla d v L Berkheij en J M ven Haelewyn; Cornelia Johannes z v A J A van Velzcn en M J Tersteeg- Anna Maria d v H C M de Koning en G M Koot; Hendrika Catharine Maria d v W Kok en H C M For- trie; Theodoras z v L W v d Berg cn J Wierstra- GebriMle Maria Mag- dalcna d v W P van Vliet en A W van Wier «gen; Marinus Johannes z v M J Parlevliet en K van Duijn- Frangois Gerard z v J H Waller en S R van Veen; Josephine Maria d v J G Oomen en E M J Vermeulen; Franclacus Jacobus x v J G Oomen cn E M J Vermeulen; Alfred z v J Limburg en M Wamaar. Gehuwd: L A Allison en A M C van Mounk Overleden: J Bak 5 weken dochter; A van Du uren «o j man; M T Hoo- «enboom 36 j echtgen v M N P

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3