Stil Bezinning op dynamiek jonge arbeid altijd pijlf Monster explosie: KNMI verhoogt waakzaamheid Gilpatric heeft twee schuilkelders Werkcongres Groene Kruis OVER ZEBRA'S TIJGERS EN VOORRANG Hunter meet radioactiviteit Geen reden tot ongerustheid Amerikaanse visie op Europa van 1970 Landbouwschap akkoord met garantieprijs melk Twintig jaar geëist voor Krommeniese roofmoord 61 DINSDAG 31 OKTOBER 1961 TV"IET BETER kan de algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis", die sinds 50 jaren de plaatselijke en provinciale organisaties samenbindt, haar gouden jubileum vieren dan door het houden van een werkcongres, gisteren en vandaag, in Utrecht. Dit is de mening van de nieuwe voorzitter van de ANV (zoals de vereniging bij afkorting wordt genoemd), mr. J. W. van Gelder, die hij aan het begin van de tweedaagse samenkomst uitspaak. Want de arbeid van het Groene Kruis, dynamiek als zij is, blijft altijd jong en groeiend. as een grote schare deelne mers, die voor het congres samen kwam. Men was bereid tot ernstige besprekingen in niet minder dan 17 secties, het vormen van onderlinge forums, kortom, tot hard werken op deze twee dagen, maar er werd toch ook aan de nodige ontspanning gedacht. Niet alleen tijdens de gemeenschappe lijke maaltijden, maar ook door bij woning van een gezellige avond in he kasino van de luchtmacht in Soester- berg en een levendige receptie, die vanmiddag het congres afsloot. Vanmorgen werden de besprekingen onderbroken door de vertoning van nieuwe film over het voorkomen ongelukken bij kleuters, onder de sugges tieve titel „Er dreigt gevaar". Mr. Van Gelder herdacht in zijn ope ningsrede het voortreffelijke werk dat zijn voorganger, prof. mr. A. Kleyn (die dit voorjaar opvolgde) voor de miglng heeft gedaan en gaf vervolgens overzicht van de problemen welke congresdeelnemers onder elkaar zou- i gaan bespreken. /•~£öeéhnam\ Dclana pullovers, truien en vesten zijn het hele jaar door te dragen. HET DEEMl E"«n van het kruiswerk, doet zich voortdu rende dynamiek gelden, hetgeen ook telkens nieuwe problemen oproept. Daarom is van tijd tot tijd bezinning op de eigen taak van het grootste belang. Bij deze bezinning, nu aan de orde, n de hij vijf facetten: het zo goed mogelijk functioneren van de groene kruis-orga- nisaties gezamenlijk en elk afzonderlijk, het goede samenspel tussen de organisa ties en de overheid, zowel bij de arbeid op zichzelf als bij de financiering daar van, de juist mogelijke plaatsbepaling van het kruiswerk bij de toenemende specialisaties en bij de arbeid op aangren zende terreinen, de juiste uitvoering var curatieve, preventieve en na-zorg en he scheppen van goede verhoudingen daarbij en ten slotte het scheppen van verant woorde posities zowel materieel als an derszins voor alle in kruisverband wer kenden. De punten stuk voor stuk toelichtende, merkte mr. Van Gelder op, dat, hoewel de provinciale kruisverenigingen de grondpijlers van het kruisgebouw zijn, de taak van de ANV, die de band tussen allen vormt, zich steeds meer uitbreidt, o.m. door het voortdurend intensiveren van het overleg met de rijksoverheid, met de andere landelijke kruisorganisa ties, het entameren van taken die pro vinciaal en/of plaatselijk niet kunnen worden opgezet en de voorlichting, a provinciale en plaatselijke afdelingen geven. Om «en en ander beter te kunnen behartigen zal de staf op het landelijke bureau worden uitgebreid. Er dient bij het landelijk beleid ook rekening te worden gehouden met de grote verscheidenheid van het werk de verschillende provincies, in soi mige werkt het groene kruis vrijwel alleen, in andere nauw naast de an dere kruisorganisaties. Daarom is be zinning op ieders taak van urgent belang. Samenspel Over het nut van goed samenspel met de overheid zei mr. Van Gelder, dat het nodig is, gegevens over en weer uit te wisselen, aangezien de overheidsbemoeie nis niet ophoudt bij het verstrekken subsidies alleen. Voorts is daar het ge zamenlijk aanvatten van acute problemen (bijv. het verpleegsterstekort), het plegen van overleg omtrent mogelijke en ge wenste ontwikkelingen in het werk en van nieuwe initiatieven, enz. Helaas wordt er nog steeds gewacht op een overheidsbeslissing omtrent de subsidieregeling voor de landelijke kruis verenigingen. Dit voelt men des te meer, omdat van de thans voorgestelde ver hoging van de totale rijksuitgaven voor de volksgezondheid maar weinig voor de arbeid van de kruisverenigingen beschik baar komt. Sprekende over de positie welke het kruiswerk inneemt, legde mr. Van Gel er de nadruk op, dat gezondheids zorg en maatschappelijk werk niet met r dienen te worden verward en dat beide op eigen terrein moeten blijven. Er zijn echter grensgebieden, bijv. be jaardenzorg en revalidatie, waarop wel degelijk dient te worden samengewerkt Het zou verstandig zijn, wanneer men in goed overleg zou komen tot het aangeven van richtlijnen hierbij, opdat men weet. welke groep In de toekomst op de grens- terreinen de hoofdverantwoordelijkheid zal dragen, hierbij dient men het histo risch-gegroeide in de arbeid wel In aan merking te nemen, maar het welzijn van de patiënt dient hoofdzaak te zijn- Mogelijkheden Tegenover de problemen, waai over veel en terecht wordt geklaagd (o.m. het tekort aan werkkrachten en de slechte salariëring van sommige groe pen) stelde mr. Van Gelder toch ook enkele lichtpunten. Hij noemde de zich steeds uitbreidende mogelijkheden voor scholing en bijscholing voor lei dinggevende en andere krachten, de overweging om ziekenverzorgsters in te schakelen als compensatie voor een deel van het verpleegsterstekort en de suggestie tot het onder bepaalde omstandigheden aantrekken van ge huwde kraamverzorgsters. Ook merkte hij op, dat door de voort gaande specialisering op het gebied van hygiëne, kankerbestrijding, rheumabe- strijding, revalidatie en geestelijke ge zondheidszorg de taak van de wijkver pleegster. die met dit alles rekening heeft te houden, zwaarder en zwaarder wordt Ook hierin dient dus de juiste positie van de medewerkenden ln het kruisverband bepaald te worden. Van belang is ook de materiële verbe tering van de verschillende functies. Is de gelijkstelling van het salaris van de wijkverpleegster met dat van de zieken huisverpleegster nog wel iets om geluk kig mee té zijn? Lijdt de aanmelding van kraamverzorgsters niet tezeer onder de slechte salariëring voor deze helpsters? Een ander probleem is de werktijd. Voor al b(j vervanging kan deze dikwijls veel teveel uitlopen. Allemaal punten, die de grootst mogelijke zorg en activiteit En met deze richtlijnen voor hun on derlinge besprekingen gingen de secties aan het werk, waarbij het niet ging om tot moties of voorstellen te komen, maar om het onderling Inzicht te versterken. RDTERDDN Alkmaar nu 20 minuten dichter bij het zuiden Minister Korthals (verkeer) heeft gis teren het 11,4 km lange deel Uitgeest- Alkmaar van de nieuwe rijksweg negen officieel geopend Ter hoogte van Uit geest knipte de bewindsman een lint door. waarmede de gehele achttien km lange snelweg van de Velser tunnel naar Alkmaar voor het verkeer in gebruik is gekomen. Alkmaar is nu circa twintig minuten vlugger vanuit het zuiden te bereiken. De nieuwe weg vertoont een profiel van een autosnelweg met twee door een middenberm van zes meter breedte gescheiden rijbanen van elk 7,25 meter breed. Mr. J. M. L. Th. Cal», minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is zaterdag, vergezeld van zijn Surinaamse ambtgenoot, de heer A. J. Morpurgo. uit Curagao te Paramaribo aangekomen. Hij bezocht de Surinaamse jaarbeurs en maandagmorgen maakte hij samen met de gouverneur en minister Morpurgo een toch', naar het district Commewijne. Te Reynsdorp bezocht hij de lagere school. Hedenmorgen zou hij te Paramaribo en kele onderwijsinstellingen bezoeken en woensdagmiddag per vliegtuig naar Ne derland vertrekken VOETBAL Nederland-Ned. Antillen op 12 september 1962 Het Nederlandse A-team zal het sei zoen 1962 63 openen met een wedstrijd tegen het voetbalelftal van de Neder landse Antillen. De ontmoeting wordt woensdagavond 12 september in Neder land gespeeld. Het wordt de derde wed strijd tussen beide ploegen. In april 1958 zegevierde Nederland in Rotterdam met 81. De return, die in juni 1960 in Willemstad werd gespeeld, eindigde zon der doelpunten. Voor woensdag 26 september is voorts een wedstrijd Jong OranjeDenemarken onder 23 jaar vastgesteld. De K.N.V.B heeft verder aan de Luxemburgse bond voorgesteld woensdag 7 maart een wed strijd Luxemburg AJong Oranje te spelen. In verband met de financiële consequenties zullen de Luxemburgers in Nederland tegen Jong Oranje uit komen. Morgen, 1 november, is het zover. Dan hebben kleine en grote voetgangers op de zebrapaden voorrang. Een belangrijke stap is gezet op de weg naar een veiliger verkeer. Dus, let op de zebra's, automobilist. Laat de wandelaars voorgaan. U bent immers zo weer weg, daar zorgt de tijger in uw tank wel voor. Ja precies, de Esso tijger maakt een motor kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Geef hem een plaats In uw tank, tank Esso Extra. MET ESSO BENT U BETER UIT (Van een onzer verslaggevers) LTQEVVEL ook na de 25 Rus- A J- sische kcrnbomexplosies van dc laatste maanden dc radio-activi teit boven Nederland zeker niet ver ontrustend mag worden genoemd, heeft het K.N.M.I. in De Bilt zijn waakzaamheid vergroot. In plaats van tweemaal gaat thans sinds kort viermaal per week een Hunter- straaljager van de vliegbasis Leeu warden de lucht in om op vijftien kilometer hoogte monsters te ne de Europese gezinnen in het bezit lijn van wasmachines en koelkasten en zullen er ii» Europa 36 miljoen luto's rijden, aldus luiden de ver- ichtingen gebaseerd op de resul taten van een economisch onderzoek, die in New York zijn gepubliceerd Het onderzoek, dat gefinancierd is door het Amerikaanse Twentieth cen- tuy fund, omvatte achttien landen en heeft vijf jaar in beslag genomen. De Konomische deskundigen, die eraan hebben medegewerkt, voorspellen dat West-Euopa in 1970 320 miljoen in woners zal tellen, die zich zullen kun- Hen verheugen op de hoogste levens- itandaard in de Europese geschiedenis. De bij het onderzoek betrokken lan den zijn Finland, Zweden, Denemarken, Hoorwegen, IJsland, Ierland, Nederland. België, Luxemburg, West-Duitsland (met Inbegrip van West-Berlijn), Oostenrijk, Zwitserland. Frankrijk, Spanje, Portu gal, Italië. Griekenland en het Verenigid Koninkrijk. Bij de verwachtingen van een „Euro- M op wielen", raamt het overzicht het lantal auto's in Frankrijk voor 1970 op W miljoen, in West-Duitsland op 7,9 Diljocn. in Engeland op 7,6 miljoen in Italië op 3.7 miljoen en in Zweden, Bel gië en Nederland op meer dan 1 mil- loen. Het overzicht voorziet ook een sterke toeneming van het aantal huishoudelijke apparaten in de Europese gezinnen. Haar schatting zal in 1970 53 procent (in 1955 tien procent) in het bezit van een Wasmachine zijn. De economische deskundigen verwach ten dat het bruto nationale produkt van de achttien landen tot 1970 met drie Wocent per jaar zal stijgen tot het equivalent van 342 miljard dollar, een toeneming van 55 procent ten opzichte Van 1955 toen het onderzoek begon. Andere voorspellingen luiden: een ge middelde werkweek van 44 uur of van W uur in sommige sterk gemechaniseer- le Industrieën, een vermindering van de werkloosheid van 5,6 miljoen in 1955 tot 3.8 miljoen in 1970 en een gunstige handelsbalans van export, toerisme en ..onzichtbare export" van twee miljard dollar per jaar. 10 &ir Z 3 (rk4-tr&iA tjê/ 3 O x. rj SI Onderscheiden. Bij K.B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Xassau de heer W. P. J Koper te Scarsdal* (New York). Verenigde Staten. Straatprijs blijft onveranderd TYE REGERING heeft in het kader van het meikprijsbeleid voor het prijsjaar 1961-1962 enkele beslissingen genomen. De belangrijkste elementen hierin zijn een garantieprijs f 28.10 per 100 kg melk met een vet gehalte van 3.70 procent, een gega randeerde hoeveelheid melk van 5.1 liljard kg, een verrekenprijs voor in consumptie te brengen melk van f 29.40 per 100 kg melk met 3.7 pro cent vet en ten slotte een bedrag van 10 miljoen voor verbetering van produktieomstandigheden in de duurstwerkende gebieden. De z.g. straatprijs blijft onveranderd. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft medegedeeld, dat de beslissingen zijn genomen in overeen stemming met de voorstellen van het Landbouwschap. Het overleg tussen de minister en het Landbouwschap over het voor het nieu- melkprijsjaar te voeren meikprijsbe leid had een ander karakter dan in voorgaande jaren. In het verleden moest het Landbouwschap zich veelal bepalen tot hel indienen en verdedigen van een voorstel bij de minister van landbouw en visserij. Van de zijde van de minister werd dan weliswaar een eerste com mentaar geleverd op dit voorstel, doch werd niet op voorhand in concrete aan gegeven, binnen welk kader de beslis sing van de regering zou worden geno men. Met betrekking tot het voor het melkprijsjaar 1961-1962 te voeren meik prijsbeleid was dit wel het geval. Het KNMI in De Bilt heeft gis teren de explosie van de Russi sche kernbom geregistreerd. De kracht was ongeveer vier maal zo groot als die van de ontplof fing van vorige week maandag. Een beeld van de door de seis mograaf geregistreerde ontplof fingen op 10 september, 23 ok tober en 30 oktober. Ook op de grond worden steeds met grote nauwkeurigheid metingen verricht: op vijf plaatsen worden dagelijks viltjes uit speciale appara tuur gehaald en op andere plaatsen (waaronder in De Bilt) wordt regen water gecontroleerd Da*rbU is een onmiskenbare verho ging geconstateerd met name sinds midden september maar. zegt het K.N.M.L van gevaar is nog lang geen Had de radio-activiteit tot half sep tember nog een waarde van bijna nul. thans ls deze gestegen tot vijf. Hoe nig dit in feite is. blijkt wel als weet dat van een gevaarlijke situatie eerst sprake is als deze 1000 bedraagt. Overigens, al geeft een van de meters :ns een wat forse uitslag, dan hooft dit nóg niet verontrustend te zijn. Het is wel gebeurd, dat dit inderdaad het geval was met een van de apparaten. Andere meters gaven géén uitslag te zien. Toevallig was op het eerste appa- sterke geladen stofdeeltje te recht gekomen. Iets dergelijks deed zich voor na de ontploffing van een Franse atoombom. Op Curacao werd een sterke verhoging waargenomen, in de omgeving var eiland merkte men nauwelijks ietj FILTERS Het KN'MI werkt b(j de metingen in de lucht nauw samen met de luchtmacht Een Hunter van Leeuwarden is speciaal deze metingen uitgerust. In de vleugeltiptanks bevindt zich filter, waardoor op 15 kilometer hoogte lucht met grote snelheid en met grote hoeveelheden doorheen trekt. Wanneer het vliegtuig is geland wordt dit filter verwijderd en opgestuurd naar het medisch-biologisch laboratorium van dc Rijksverdedigingsorganisatie T.N O in Rijswijk om daar op radio-activiteit te worden gemeten. Voorts bevindt zich in de tank een re corder die aangeeft onder welke om standigheden de metingen zijn verricht. Ook de hoeveelheid lucht die op deze wordt gefilterd, kan worden opge nomen. toe hebben de in de lucht ge nomen monsters hogere waarden te zien gegeven dan die op de grond. Dit kan worden verklaard uit het feit, dat de stratosfeer nooit vrij is geweest van Bejaarde man verongelukt Gister- radioacUviteit in tegenstelling tot het middag is nabij Meijel (Limburgi de 81- aardoppervlak. Jarige H. M. M. Frencken uit Helden Gevaarlijke waarden zijn echter tot onder een tractor terecht gekomen Kort nu toe ook daar nooit aangetioffcn ei. daarna is hij aan de verwondingen, die bovendien: voordat de radioactieve stof hij hierbij opliep, overleden. 'uit de stratosfeer op de aarde neerdaalt de straling dik- WAAKZAAM Nu de Russen ln weerwil van de vele protesten hun 50 megaton-bom toch hebben laten ontploffen betracht het KNMI extra waakzaamheid. Op het ogenblik echter kan omtrent dc ge volgen van de monsterexplnsle, altham wat Nederland betreft, weinig worden geconcludeerd. Men weet zelfs niet wanneer de radio actieve wolk boven ons land znl komen. ..Dat kan écn maar ook twee weken du ren", zegt het K.N.M.I.. we weten het niet. Het hangt af van de luchtstromingen en die kunnen niet alleen de hoogte, maar ook de intensiteit van de wolk ver anderen". In ieder geval: het KNMI blijft waakzaam. De Hunters zullen blijven opstijgen en ook oq decrond za'. de hoeveelheid gevaarlijke stof nauwkeu rig worden bijgehouden. Maar nog maals, zegt het KNMI. er is nog geen enkele reden tot ongerustheid. Vleesbehandeling in supermarkets lokt kritiek uit In de Utrechtse jaarbeurshallen ij van morgen de 16e slagersvaktentoonstelling geopend. De ten toon stelling heeft een internationaal karakter. Zo worden er produkten geëxposeerd die vervaardigd zijn door leerlingen van de West-Euro- pese slagersvakscholen, alsmede ingezon den produkten voor de nationale en in ternationale vakwedstrijden die ter ge legenheid van deze 16e Slavkto werden georganiseerd Dr. K. Reltsma, voorzitter van de ver- eniging ter bevordering van het slagers vakonderwijs heeft tijdens de officiële opening zijn ernstige bezorgdheid uit gesproken over de behandeling van het vlees in de zogenaamde supermarkets. Met de invoering van de supermarkets, aldus dr. Reitsma. vervagen ook de gren zen van het slagcrsvak. Kritiek uitte hij op het voorverpakken van vlees waar door de bacteriën vrije toegang krUgen tot het vlees. Overtollige insnijdingen en het te vroeg ontvliezen van het vlees veroorzaken legio bacteriën. De vleeskeu ringsdiensten. aldus dr Reitsma. zullen een zware taak krijgen om deze ama teurs in de supermarkets in het gelid te houden Het officiële televisieprogramma van Oran is gisteravond onderbroken door een uitzending van dc O.A.S.. waarin de Algerijnse bevolking werd opgewekt morgen thuis te 'olijven. gistermiddag een gevangenisstraf t twintig jaren geëist tegen de 27- jarige schoenmaker W. F. M. van Z uit Amsterdam, die zich voor de rechtbank te Haarlem heeft moeten verantwoorden wegens roofmoord. Ook is ter beschikkingstelling van de regering tegen deze verdachte geëist, zulks op grond van een over hem uitgebracht psychiatrisch rapport. Reeds op 12 januari had de schoen maker terecht gestaan. De behandeling van dc strafzaak werd toen uitgesteld, omdat de rechtbank een nieuw psychia trisch onderzoek en de opneming van de verdachte in de psychiatrichc ob servatiekliniek te Utrecht gelastte. De schoenmaker wordt er van ver dacht de 59-jarige weduwe M .M Wij- ker te Krommenie op 12 mei van h>»: vorig jaar van he* loven te hebben be roofd. Hij zou het lichaam van de vrouw in een zak hebben gestopt en ln de urn achter haar woning hbben begraven Eerst op 24 mei ontdekte een schoon- ion het lijk. Bij de behandeling van de zaak januari ontkende Z de moord, ever de diefstal van 165 welk bedrag cc duwc kort tevoren uit een erfenis had ontvangen Hij verklaarde in Januai politie behulpzaam te zijn geweest, dat h(j gezien had. dat een man. wiens niet wilde noemen een brood- de poldersloot had geworpen JJET Amerikaanse ministe- paraat het ernstig meent met contract in januari afloopt. defensie heeft be- de burgerbescherming, sloten dat het militaire appa- raat iets moet gaan doen aar dc bescherming van de bur- dat hij het ernstig meent: hij verdediging, heeft een kelder radioactieve gerbcvolking. Onderminister heeft twee falloutkclders la Gilpatric heeft opdracht gc- ten bouwen, een bij zijn huis Wel gaf de schoenm-toer toe tijdelijk bij de weduwe au kostganger te heb ben gewoono. Gistermiddag gaf de verdachte toe. de vrouw om het leven te hebben ge bracht in een opwelling na een ruzie, die hij met dc rouw had gehad. Zij wilde niet, da', hij naar Amsterdam zou terugkeren Mc: üe stompe kant van een bijl zou hij de vrouw bewusteloos hebben geslagen Met een broodzaag had hU zij.i misdaad voltoo.d. Het mee nemen van )•.-•. gcio noemde de man een toevalligheid; hij had het geld op tafel zien liggen. De verdediger mr. dr F A. Bijvoet, zei. dat het nieuwe rappor'., waarfn Z. sterk verminderd toereken ngavatbaar wordt genoemd, een n.euw licht op de zaak werpt. Hij achtte hel overtuigend bewijs van moord niet geleverd. Berovor van speelhol na ruim negen jaar gearresteerd Negen en een half jaar na het plegen van zijn misdrijf is de 41-jirige D. van E. toch nog in h->n:.'cn gevallen van de Justitie. Van E behoorde tot de groep van vier man, die op 18 juli 1952 een gewapende inval deed in een illegaal speelhol aan de Walenhurgerweg in Rot terdam en daar e«-n bedrag van ruim f 10.000 wegnam Drie leden van de bende (iwee Hagenaars en een Bredanaar) kon den vrij spoedig worden aangehouden. Van E wist naar Frankrijk te ontkomen en zich daar zo goed schuil te houden, dat hy eers' kor» eeleden ontdekt kon wor den. Van E m nu in het huis van be waring in Rotterdam. geven te bestuderen welke in Washington en maatregelen genomen kun- zomerverblijf, nen worden ter bescherming Minister van defensie Mc van het militair personeel, Namara heeft geen kelder la waarbij duideliik zal moeten ten bouwen omdat hij ln een cerlng van blijken dat het militaire ap- huurhuis woont, waarvan het ders daartoe. Het hoofdkwar- neerslag. Het nog ei kwartier dat ln oorlogstijd buurt erkelijk kern- het Pentagon moet vervan bij zijn bomvrije schuilkelders die de gen, ligt in een grot onder rust. nood-Pcntagon in dc an Washington dat met schuilkelders ls uitge- net Witte nuis heeft berg bij de grens tussen direct Maryland en Pennsylvania en lijn bij de lan- Ls eveneens beschermd tegen schuilkelder die uit het be- apens of de or- fallout. Het Pentagon «elf, gin van de tweede wereld waar dagelijks ongeveer oorlog dateert. overheid heeft, zijn bestemd voor personeel betrokken brt Hiervan 2 Arg 10 Amer 3 Brit n lil Dl». B2 Fn»„ 5 Ftn. ir« firlek 2 Ier. 6 I»al„ Ruaaen, 7 Spa-)e -,9V) ZZ77S ^he.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9