v, KvK Ontmoeting met prinses Margriet in Montpellier s m m mm m m i n i "IPS MARTINEZ Met Kerst thuis voor zilveren bruiloft CALCIUM CHEFARO Zwitserse tv. verdwijnt Nederlandse confectie heeft succes in buitenland Baas Peet en Compagnon 7 DINSDAG 31 OKTOBER 1961 Dum-vruag 164 Dit is licht amusement en voor de beginnende oplosser geen moeilijke opgave. Wit is aan ret en wint Schaak-vraag 164 De stukken stonden in het probleem van A. Anderssen als volgt opgesteld, wit: Kh8, Ld8 en e8, pi f3 en h2; zwart: Kh6, pi h7 en h3. Wit speelt en geeft mat in vier zet ten, aldus de opgave. De sleutelzet is zeer verrassend en dient ervoor de (patstelling op te heffen maar toch te (verhinderen, dat de zwarte koning via de f-lijn ontsnapt. 1. Lefih5!, Kh6xh5; 2. Kh8—g7, h7—h6; 3. Kg7 f6! Opnieuw het pat verhinderd en toch de g-lijn behou- Iden!. 3Kh5—h4; 4. Kf6—g6 mat. Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem is als volgt: West aan slag met schoppenaas moet troef naspelen! Zuid kan het spel hierna niet meer winnen, want dit was de volledig» kaart verdeling na de 5e slag: O 10984 O 4 B 8 5 3 O VB 8 3 V10 4 4 9 4 B 10 7 B 9 8 4 98 O* O H6 5 4 A V 10 Bij troefnaspel komt Zuid slechts tot 9 slagen en gaat één down. Het lijkt voor de hand liggend, om in slag 6 hartenvrouw te spelen, in de hoop, dat Zuid nog een harten heeft. Toch is deze gedachtengang niet juist. Want mocht Zuid inderdaad nog een harten hebben, zo kan hij deze toch nooit op ruimen! In de praktijk speelde West harten vrouw na. Zuid troefde en maakte door over en weer af te troeven de JACK DIAMOND Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. korter, 2. stok met voettrede, 3. kunstmens. 4. vreem de munt, 5. gewicht, 6. medeklinker, 7. j medeklinker, 8. vaartuig, 9. steen werptuig in de middeleeuwen, 10. voorschrift, 11. zeezwaluw, 12. stuk 1 geschut. Bij juiste oplossing leest men op vert. 13 een zegswijze. (Advertentie! 1 13 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. mier riem, 2. Amer mare, 3. sero roes, 4. stal last, 5. arak raak, 6. geste steeg, 7. Eris reis, 8. tuil luit, 9. Eist stel, 10. niets Stein. MASSAGETEN. „Ik wil studente onder de studenten zijn lOlk! MONTPELLIER, maandagavond (Telefonisch van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) „Ik ben daa6", zei prinses Mar griet, toen haar vanmiddag in Mont pellier werd gevraagd, welke boeken ze uit Nederland naar Frankrijk had meegenomen. „U verontschuldigt me wel op dit moment kan ik me niet één titel herinneren." Wie kon het de derde dochter van het Ko ninklijk paar kwalijk nemen? Met slechts 18 lentes achter de rug moest ze voor het eerst een zee van vragen door, waarmee Nederlandse en Fran se verslaggevers haar dreigden te overspoelen. Ze stond middenin de branding, de kleine, kordate Prinses, ook al kon de omgeving nauwelijks Arcadischer zijn. Met charme, eenvoud en ongekunsteld heid kwam ze de pers in alle opzichten tegemoet. De zon glansde door de pla tanen en de cypres sen. welke de ren dezvous plaats: de meer dan drie en een halve eeuw oude, botanische tuin van de universiteit van Montpellier, sierden. „Ik wil een studente onder de studenten zijn," verklaarde Prinses Margriet, die gedurende een jaar aan het bij de fa culteit der letteren ondergebrachte In stituut voor buitenlandse studenten col lege zal lopen. „U begrijpt me wel ik wil niet opvallen, maar incognito blij ven. Daarom dit rendez-vous in deze prachtige tuin. Daarom geen praatjes en plaatjes buiten deze hekken". De zon in de eerste plaats, doch daar naast haar voornemen goed Frans te leren, brachten de Prinses naar het vlak bij de Middellandse Zee gelegen Mont pellier. dat de stijl van Lodewijk XIV, bouwheer en „Zonnekoning", ademt Gre noble in de Franse Alpen is ook als mo gelijk verblijfsoord ter sprake geweest. ,.De keuze werd Montpellier". bracht prinses Margriet naar voren, „omdat ik voor alles temidden van de Fransen wilde zijn. In Grenoble studeren nogal wat buitenlanders en dat leidt licht de aandacht van de Franse taal en het Fran- Om twee uur precies reed de Prinses In een donkerblauwe Floride de hoofd ingang binnen van de door koning Hen drik IV gestichte botanische tuin. Aan het stuur zat mejuffrouw, L. J. Ingen Housz. maar de auto. die een AA var het Koninklijk Huis droeg, is van prin ses Margriet zelf. Toen ze achttien was, heeft ze meteen haar rijbewijs gehaald, en ook meteen deze sportieve wagen ge- „Spijbelend" Prinses Margriet, die reeds de vorige week donderdag met haar studie begon nen i6, oficieel „spijbelde" ze dus kreeg van de directeur van de botanische tuin, prof. dr. H. Harrart, een boekwerk de plaats van het rendez-vous geboden. Met op de achtergrond een ;tokoude Chinese boom en de paarse kei' ten van een Volubilis, die tegen de fa- gade van de rectoraatswoning groeide, bedankte ze de laatste. Haar Frans klonk goed, was zelfs bijzonder goed, zoals ">ij een damesblad werkzame Pari- sienne verklaarde. een wandeling langs de orangerie, _|de Prinses, in gezelschap van mejuf frouw Ingen Housz. op een stenen bank plaats. Zoals ze daar zat was ze toonbeeld van eenvoud en charme. Ze droeg een blauw linnen japon met sobere afwerking, terwijl het haar met band van blauw ribfluweel was ge tooid. Haar enige sieraden waren een kleine, gouden broche en een dunne, gouden armband, waarmee haar vingers rveus speelden. ,Mijn studie bestaat uit colleges in de Franse taal en de Franse cultuur', ver telde ze. „Neen. architectuur hoort er bij. Wel geschiedenis en literatuur. A. J. van Schuppen overleden Op 53-jarige leeftijd is gistermiddag overleden de heer A. J. van Schuppen, tot voor enkele jaren mede-directeur van de Ritmeester-sigarenfabrieken te Vee- nendaal. Hij was bekend uit het verzet en de bezetter heeft hem in het Oranje hotel te Scheveningen gevangen gehou- De begrafenis is bepaald op zaterdag 4 november 12 uur op de algemene be graafplaats be Scheveningen. Ik ben meer op klassieke dan op moder- schrijvers gesteld. Wat Frankrijk be treft: Les Regrets van Du Bellay «be gin zeventiende eeuw. L. v. B.) heeft me altijd bijzonder aangetrokken". De schuchterheid van het begin maak te allengs plaats voor een vriendelijke zelfverzekerdheid. Lachend wimpelde prinses Margriet de suggestie van Franse verslaggever af dat ze aan toneelgroep verbonden is. ..Nee. beslist niet ik heb zelfs nooit ts aan toneel gedaan". Welke sporten ze beoefende? „Skieën", antwoordde de Prinses, „zei len en ik ben dol op zwemmen. Ik ben echter nooit op uit geweest in welke ik van sport ook uit te blinken". „Wat denkt u van de Franse keuken?" „Trés bon", was de commentaar. Enkele Franse journalisten, die zelf ter het algemeen slechts één taal spre ken, wilden weten, hoeveel talen prinses Margriet beheerste. [Nederlands natuurlijk", zei ze, Engels Duits". Onder gelach voegde ze perfect Frans aan toe dat ze hoopte ook eens perfect Frans te kunnen spreken. „Mademoiselle" De aanspreektitel zal in Montpellier geen problemen opleveren. Hoewel het in Frankrijk gewoonte is een Prinses koninklijke bloede met „Altesse" te be naderen, zal de Nederlandse prinses professoren en studenten gewoon ..Ma demoiselle" zijn. „Na beëindiging van mijn studie hier", verklaarde prinses Margriet, „ligt het in de bedoeling me aan een Nederlandse universiteit te laten inschrijven". Ze weigerde in te gaan op de vraag in welke Nederlandse universiteitsplaats ze gaan wonen. In het vaderland weet echter al te vertellen dat dit Amsterdam of Groningen zal zijn. „Ik ben zeker van plan de omgeving van Montpellier te verkennen", aldus prinses Margriet. „Ik heb er al Iets van gezien en het is hier prachtig, ook het klimaat. Nee. mijn vakantie ga ik in Nederland doorbrengen. Met de Kerst dagen ga ik naar huls om Kerstfeest te vieren en de zilveren bruiloft van mijn ouders mee te maken". De wandeling werd voortgezet: naar de fontein, de grot de eeuwenoude res- het eerste gebouw in de bota nische tuin. De vragen werden tot nie mendalletjes, tot vragen óm te vragen. Het kon ook nauwelijks anders. Prin ses Margriet had van koningin Juliana prins Bernhard het consigne meege-' kregen zich alleen over zaken te laten interpelleren, welke verband hielden met haar verblijf in Montpellier. Duidelijk is wel. dat het de bedoeling xn de Nederlandse prinses ls. zo onop vallend mogelijk de Franse colleges te volgen, tezamen met de dochter va burgemeester van Soest C.V.. baronesse Bentinck. Zoals de meeste andere stu denten in Montpellier 3.500 op ee wonertal van 110.000! gaat ze gewoon buitenshuis eten. En sinds vandaag v ook gewoon op een kamer in een jmelig straatje, dat Rue Terral heet. ach- deur, waar niet minder dan tieD families hun appartementen hebben. Bij dr. Deshont De man die haar de kamer heeft v huurd. is dr. Deshont, praktiserend arts en directeur-geneesheer van het bij de universiteit van Montpellier behorend ziekenhuis. Hij is een telg uit eer faamd Hugenoten-geslacht, een voo ook van de Waalse Kerk in Montpellier. Via Franse kringen in Nederland heeft hij voorheen reeds contact met het Ko ninklijk Huis gehad. Vrijdag a s. zal het misschien nog even moeilijk worden voor prinses Margriet De Franse minister van onderwijs. Paye, komt dan het universitaire jaar in Mont pellier openen, en hij heeft rector Richard al gezegd het op prijs te stellen, als de Nederlandse Prinses kennis met hem wil maken. Prinses Margriet heeft echter ge weigerd. op welke wijze dan ook. ereplaats in te nemen. Zij wenst gewoon tussen de schare van studenten te staan, als de minister zijn speech afsteekt. Commentarieerde rector Richard, aan wiens universiteit tot nog toe al leen prins Ranier van Monaco als stu dent uit een vorstenhuis stond, inge schreven: ,,Het zal beslist niet gemak kelijk zijn iemand uit een menigte van 3.500 studenten naar voren te halen" Houdt dit mischien toch nog een grein tje hoop in dat prinses Margriet onder gedoken blijft? Ook in de welgestelde gezinnen bevat het voedsel vaak te weinig kalk! Zoals bekend hebben kinde ren, jonge en aanstaande moeders extra kalk nodig. Zorg dus dat vooral zij geen kalk te kort komen. Geef ze dagelijks Calcium Chefaro, het bevat kalk in de meest verteerbare vorm, smaakt goed en is niet duur. voor moeder en kind Kon. Willielmina Fonds begint plaatsjesactie (Van onze speciale verslaggever) Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding start op 1 novem ber een „autoplaatjes-actie". Het vraagt iets, maar het geeft ook iets terug. Bij duizenden kruideniers en sigarenwinke liers zal in de komende maanden een bontgekleurde doos op de toonbank staan met in natuurlijke kleuren uitge voerde plaatjes van alle personenauto's, model 1961, die er op de wereld be- Per 24 stuks kosten de plaatjes, ver pakt in een polyethyleen zakje, een kwartje. Vier zakjes vormen een serie, en het bijbehorende albumpje kost een dubbeltje. Het ligt in de bedoeling drie albumpjes te laten verschijnen, die in totaal aan 288 modellen plaats bieden. Aan de verzamel-actie is bovendien een prijsvraag verbonden met kansen op vijfduizend prijzen. Er zijn jeugd reizen met zakgeld bij. sportfietsen, transisterradio's. grammofoons, rolschaat sen etc. Recreatiegebied voor Leeuwarden in uitvoering De burgemeesters van de twee Friese gemeenten Leeuwarden en Tjieterkste- radeel hebben gisteren een officieel be gin gemaakt met de uitvoering van het recreatieplan Kleine Wielen, enkele ki lometers buiten Leeuwarden. Het gebied bestaat uit weiland, rietvelden en 167 ha Het recreatieplan voor dit gebied is ontworpen door de Nederlandse Heide Maatschappij. Er zullen rijwiel- en wan delpaden worden aangelegd, evenals speelweiden, kampeerterreinen, aanleg steigers, boothuizen en parkeerterreinen. Voorts is er een openluchtbad, een motel en een restaurant gepland. Het zwembad en de speelweiden zullen in 1963 gereed zijn. De kosten van het plan bedragen circa vijf miljoen gulden. Commentaar Morgenavond weer Weense operette „onbekend talent" r\E KENNISMAKING met de Weense televisie-operettes mogen we wel geslaagd noemen. Dat ze in filmateliers z(jn opgenomen is duidelijk te zien, want welke televisie-studio levert zulk een ruimte en zulke weelderige decor mogelijkheden op. Aan zo'n produktie kunnen we al voorspellen hoe de televisie van de toekomst kan worden. Nu leent de ope rette Das Land des Ldchelns zich wel bijzonder voor een grootse opzet, met uitbuiting van alle mogelijkheden die er in geromantiseerde Chinese cere monieën maar te vinden zijn. Het was bijna een klucht, al dat fraais, compleet met 'n reusachtig Boeddha-beeld, snoe zige thee-partijtjes en een bloemenhof, kunstig opgebouwd uit geschilderde achtergronden, veel papier en plastic en nog wat echte bloemen ook. maar het werd allemaal zo charmant opge dist. dat het een lust voor het oog was. En dat is ook de bedoeling van de operette, die door luxueuze aankleding en rijke toiletten in de eerste plaats kijkspel is. Maar daarbij viel er te ge nieten van veel goede zang. die ons veel overbekende melodieën weer eens terug bracht. De prinsenfiguur mocht dan wat zwaar zijn voor een verfijnde Chinees, de rijke tenor van Fritz Wun- derllch, die de liederen van de onver getelijke Richard Tauber zong, maakte alles goed. De vrouwelijke hoofdrol, heel pittig gespeeld door Wera Frydt- berg, werd uitnemend gezongen door Antonla Fahberg. De wat zwakke plek in het geheel vormde Ernst Stan- kowski, die zowel zong en speelde, en alleen in zijn duetten met Luise Cra mer beter voor de dag kwam Alles tezamen was het weer eens de ouderwetse operette, luchtig geregis seerd door Kurt Wilhelm en muzikaal perfect geleid door niemand minder dan Franz Marszalek. Kulenkampff wel voor de radio Duitslands quizmaster no. 1. Hans Joachim Kulenkampff. houdt voet bü stuk en zal deze winter, alle smeek beden van kijkers die hem nog dage lijks bereiken en alle verleidelijke te- levislecontracten welke hem worden aangeboden ten spijt, niet voor de ca mera's verschijnen. Hij werkt hard bij de film. hetgeen hem niet alleen veel meer oplevert, maar voorlopig ook meer voldoening schenkt. Hij heeft in tussen al zeven speelfilms op zijn naam Kulenkampff, die acteur Is van pro fessie, heeft het aan zijn televisie optreden, waarvoor hij de planken vaarwel zei, te danken dat de film industrie hem heeft opgemerkt. Hij zal dit seizoen echter wel een radiospel, verpakt in een amusements programma, leiden. En als pleister od de wonde van zeer vele teleurgestelde kijkers heeft hij alvast laten weten dat hij tegen de herfst van 1962 wel weer een formule voor een nieuw TV-quiz- programma zal hebben uitgevonden en dat hij dan daarmee volgend seizoen weer op het scherm zal komen Vijf nieuwe talentenjagers stellen de televisiekijkers woensdagavond weer hun „vondsten" voor in het televisie programma dat weer door de NTS van de VARA wordt overgenomen. Het komt pas om 10 uur op het scherm, aan gezien de NTS van 8.15 tot 10 uur de voetbalwedstrijd FeijenoordTotten- ham Hotspurs uitzendt. Het „onbekende talent" wordt deze keer o.a. gevormd door het 17-jarige danseresje Olga de Haas. dat gevonden werd door de Amerikaanse danser Syl vester Campbell. Samen met hem danst zij een pas de deux. Voorts door de Amsterdamse zanger Wil Habets. die zijn klassieke studie opgaf om de lichte muze te gaan dienen, een zingende broer en zus Marry en Jaap van der Plas. die tloor hun ..eigen" trio Niever worden begeleid, de sneltekenaar J. Leenen uit Geleen en Rob Touber, die cabaretliedjes zingt Het wordt morgenavond een lang programma, want om half elf zendt de VARA nog een filmreportage uit over het verzet tegen de Portugese overheersing: Angola, land van oor log". Het is een Amerikaanse docu mentaire. Angola is een land. 40 maal zo groot als het onze en rijk aan bodemschatten, maar er wonen slechts 5 miljoen men sen. die wel werken aan de door Por tugal geëxploiteerde exporten over de gehele wereld, maar er zelf heel weinig geldelijk profijt van hebben. Waarom het in de laatste tijd zo dikwijls een toneel van strijd en ellende is geweest, zal de film «door Amerikaanse ogen gezien) duidelijk trachten te maken. De Zwitserse televisie komt hoe lan ger hoe meer in moeilijkheden. Het blijft maar ondoenlijk de zenduren te vullen met eigen programma's, wegens het grote tekort aan auteurs, acteurs en kleinkunstenaars in eigen land. De grote handicap die hier nog bijkomt is de drietaligheid van het land. Vooral het maken van amusements programma's levert onoverkomelijke problemen op. Sinds jaren maakt Zwit serland slechts één amusementspro gramma per vier weken voor de zater dagavond. de overige worden overge nomen van buitenlandse zenders. Nu is besloten, ook deze laatste poging op te geven. Voor het Duitstalige gebied is blijvende samenwerking overeenge komen met de Duits-sprekende landen, voor het Franse en Italiaanse gebied zoekt men naar dezelfde soort op- vanavond Collectie 1962 is alweer klaar Terwijl de figuur van Stalin in de Sowjetunie steeds meer verguisd wordt, krijgt Karl Marx weer meer de aandacht. Zondag werd in Moskou een enorm, beeld voor hem onthuld. Het zeven meter hoge gevaarte is gehouden uit een rotsblok van tweehonderd ton. Geheel links staat Mikojan en achter de microfoons Chroejtsjef. Van onze moderedactrice DE Nederlandse dames confectie- industrie, verenigd in Amster dam-Fashionweek, heeft de collectie zomer 1962 gereed om aan de inko pers te presenteren. Gisteren werd een proeve getoond in een gezamen lijke show, die volgende week in Londen voor een groot internatio naal publiek voor het voetlicht komt. De Nederlandse damesconfectie is ge- Bedoel je dat er voor mij geen baantjes zijn?" vroeg Milt argwanend. „Voor niemand. Er is geen werk." Milt luisterde aandachtig, tewijl Baas Peet de situatie uitlegde. Voor de eerste maal sinds zijn terugkomst dacht hij niet uitsluitend aan zich zelf. Hij vroeg naar zijn zuster, zijn vrienden en zijn buren. „Tjonge, tjonge, dat staat er beroerd voor." zei hij terwijl hij zijn vingers door zijn stug blond haar haalde. ..Kan ik niet ergens mee helpen? Ik ben een goede bokser geworden daar in het op voedingsgesticht. Als wij iemand kunnen vinden, die het tegen mij wil opnemen, zou ik een liefda digheidsmatch kunnen geven." Baas Peet werd met zijn gebrek aan praktische n dadelijk enthousiast voor het idee. Hij zou Milt voorstellen aan de beheerder van het buurt verenigingshuis. Die kon dan zorgen voor een partner en de match verder arrangeren. Ze waren vol enthousiasme aan het overleggen toen een stem vanuit de winkel hen tot zwijgen bracht. „Hei daar. Baas Peet! U ligt toch niet weer in bed met pijn?" „Het is Marlène", fluisterde Baas Peet. „Laat haar weggaan", gromde Milt. „Ik wil nie mand zien voordat ik mij opgeknapt heb". Maar het was al te laat. De deur werd open ge worpen en Marlène kwam de kamer in. een blos van kou op de wangen. Een ogenblik stond ze stil. toen wierp ze zich met een kreet van blijdschap om de hals van de ongeschoren boordeloze gast. De omhelzing was zo plotseling en onverwacht, dat zelfs Milt erdoor verrast werd. Hij hield haar bij de schouders en keek omlaag in haar lachend Hij riep vol bewondering uit: „Ben jij even ge- Ze overrompelde hem met vragen. Bleef hij bij hen? Had hij Jake al gezien? Was hij voor goed terug? „Reken maar!" zei Milt, terwijl zijn gezicht zich verhardde. „Iedereen die mij nog eens wil op pakken. sla ik op zijn 1,.Hij wil een boksmatch geven", viel Baas Peet haastig in de rede „Voor een liefdadigheid, zie je. De opbrengst is dan voor arme mensen". ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER „Prachtig!" riep Marlène. „Ik neem een plaats op de eerste rij en reken maar. dat ik voor ie klappen zal". „En als ik op mijn kop krijg?" zei Milt, glim lachend ondanks zichzelf. „Jij!" riep ze, terwijl ze bewonderend naar zijn brede schouders keek. „Ik durf tegen iedereen te wedden, dat jij het wint." Deze grote dosis vleierij had onmiddellijk effect op de vroegere held. Hij leefde zo snel op. dat hij nog voor het einde van de dag gewassen en ge schoren was en zijn medemensen durfde aan to De bokswedstrijd ging niet door, maar de leider van het buurtverenigingshuis had een atletiek-lei- der nodig en bood aan hem een baan te geven voor twee avonden in de week. Zijn spierkracht tonen cn daarvoor ook nog betaald worden, dat was dc meest voldoeninggevende baan die Milt ooit gehad had. Het duurde niet lang of hij bracht het grootste gedeelte van zijn tijd in de gymnas tiekzaal door, waar hij despotisch over de jongens regeerde en hen bedreven maakte in alle oefenin gen, die hij in het opvoedings-gesticht geleerd had. Zijn grote lichaamskracht en zijn duister verleden gaven hem een geweldig prestige en als hij zijn wijsheid ten beste gaf omtrent knockouts, linker- en rechterhoeken, bloemkooloren en strafpunten. luisterde men als naar een orakel. En zo stapte hij weer door de straten van de Bocht, de schouders vierkant, de neus in de wind. Hij plaagde de kinderen, nam de vrouwen ertussen en verkocht zijn grappen aan de oude vrienden Zelfs Jake, die op zijn eigen terrein een groot sportsman beloofde te worden, voelde zich ver eerd wanneer Milt hem een lesje met de boks- handschoenen wou geven. Wat Baas Peet betreft, die door Milt om de een of andere reden nooit anders dan „de kabouter" werd genoemd. Milt sliep en at in zijn woning en deed werkelijk pogingen om zijn goede raad en wijze lessen na te leven. Er was niemand, die hem zo uitbundig be groette als Mom Zender. Ze vertelde iedereen de grappen die hij maakte en voegde er dan aan toe: „Heb ik van mijn leven, die Milt! Hij moest opgehangen worden voor de dingen die hij zegt, maar als hij mij eenmaal aan het lachen heeft ge kregen. kan ik er niet mee ophouden." Het duurde niet lang. of de combinatie van Mom's waardering en Marlène's bewonderende glimlach, deed Milt dikwijls verhuizen van Baas Peet's kamer naar de keuken van Mom Zender. Maar iedereen was zo druk bezig met eigen zor gen, dat zelfs de kwaadsprekerij minder intens beoefend werd en niemand het feit registreerde, dat Marlène. wanneer ze niet het hoge leven met Jasper deelde, een duidelijk behagen schepte in het gezelschap van Milt Beman. "TIE GEHELE maand november sneeuwde het. Overal lagen grote bergen modder en een vochtige kou drong door alles heen. Toen werd het te koud voor sneeuw en juist toen de mensen dachten dat ze het niet meer uithielden, begon er een hevige hagelstorm op te komen, die uren lang duurde en van de Bocht een soort ijspaleis maakte. Baas Peet zat dikwijls aan het einde van zo'n harde moeilijke dag voor zijn winkelraam en vluchtte weg in herinneringen. Hij verbeeldde zich dat de telefoonpalen, die zich recht en don ker aftekenden tegen de heldere lucht, de mas ten waren van een schip, dat hem naar een zon nige haven bracht ergens in Japan, waar in zijn kleine van bloemen omringde huis Umu San en de baby op hem wachtten. (Wordt vervolgd) specialiseerd in mantels en heeft daar reeds een grote Europese markt voor gevonden. In 1960 werden bijvoorbeeld 760.000 mantels en mantelkostuums ter waarde van f 44 160.000 uitgevoerd. Bijna 27.000 gingen naar de Verenigde Staten. Het jaar 1961 vertoont in de eerste helft alweer een verhoging in de export verge leken bü 1960 met 391.000 stuks ter waarde van t 21.159.000. (In 1960 resp. 329.000 en f 14.319.000). Een teken, dat de Nederlandse confec tie voldoet aan de eisen van de buiten landse klanten. Het is daarom met tegen strijdige gevoelens dat we de honderd modellen die de gecombineerde show vormden gadesloegen. We konden er niet geestdriftig van worden, maar ander- züds mag men verwachten, dat ook deze modellen hun weg naar heinde en ver zullen vinden. Misschien komt het om dat een show samengesteld uit zo ver schillende prijsklassen waarbij dus goed koop en prijzig dooreen lopen, moeilijk te rubriceren valt. Algemeen was wel één lün vastgehou den. die van de plooirok de klokkende strook, de vage taille en de korte rok Slechts enkele (bijzonder goede) simpele rechte japonnetjes die aansloten en waar- bü dan een wüd Jasje gedragen werd. Verder steeds weer gerende rokken en nog meer rokken met vele of enkele brede plooien, meestal pas uitspringend onder de heup. De lange splitten in de mantels blijven ook troef. We zagen een exemplaar met lange züsplitten. die een onderleg hadden van de mantelstof, de Diorplooi. die in rokken al zo gewoon is geworden Deze „opbouw" geeft een zwierig effect, evenals de mantels met het split opzü in het achterpand, waarbü ge zorgd is voor een royale overslag. De meeste mantels zijn kraagloos en heb ben een smalle bies als halsafwerking. Verder afstaande kleine kragen mot mi nuscule revers, grote knopen, dikwijls in afstekende kleur, horizontale stiksels of geïncrusteerde banden. Byzonder fleurig was de stoet manne quins in regenkleding Ook de regen mantel. nu in modieuse lijn en alle mo gelijke felle kleuren en pasteltinten! Leuk waren de bijpassende regenhoedjes, pillboxes met oen sjaaltje in dezelfde kleur, dat om haren en hals gebonden kan worden. Fel rood, hardgroen en allo nuances beige en grijs maakten met blauw het grootste deel van de collectie uit, die enkele goede zwarte pakjes als rustpunt had. Een hoofdstuk apart is de suède kle ding, waarbij het opvallend is hoe er met dit materiaal steeds meer bereikt wordt Het is soepel als lluweel en ook In suède nu klokkende panden, losse panden en aangerimpelde panden Het U bijzonder luxueuze kledij die het simpele korte suède jasje volkomen in de schaduux stelt. Het NTS-filmprogramma begint om 8 uur met het journaal. Daarna nog eens een film over Nederland naar aanleiding van 10 jaar televisie, om 8.50 uur een korte operetterevue en om 9.10 uur de film Johnny Belinda", die goedgekeurd is voor boven 18-jarigen. vanavondi Wouter Paap vervolgt tussen 8.15 en 3.45 uur zün muziekcursus voor de KRO. Daarna wordt de komische ope ra „The old maid and the thief van Menotti uitgevoerd door het promena- de-orkost en solisten. Om vüf voor tien het programma „Wintertoer" van Jules de Corte en om kwart over 10 het vraagtekenprogramma. Bij de AVRO is het Gastenavond. Ageeth Scherphuis leidt artisten van de grote en de kleine k bij u in. Om concerteert het ensemble „Arte del Flato". Er staan werken van Han del, Blavet Wolf en Stam op het pro gramma. Tipa uil het buitenland Een hoorspel, getiteld „De mooie Feronniere" en geschreven door Jean Marsus. kunt u om acht uur gaan horen bü de BRT op 324 m. Programma voor morgen WOENSDAG 1 NOVEMBER 1M1 Hilversum I, 102 m. 140 kc/s. VARA: 7.00 Nw» 7 10 Gym 730 Gram 8 00 Nwi 8 18 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Kook- praatje 9 15 Gram. VPRO: 10.00 School, rodio. VARA 10 20 V <1 vrouw 11.00 Gevar progr 12.10 Hammond orgelspel 13-30 Land. en tulnbouwmeded 12 33 V h platteland .2 38 Pianoduo 13 00 Nw» 13 18 Zlgeunerork spraak 15.10 V d Jeugd 17.00 Gram 17.30 Dan-smuz 17.50 Regenngsuitz: Het emlgra. tlepraatje von H A van Luyk. 30.00 Nw» kind 19 10 VARA--, woord voor goede versta) VPRO: 19.30 V d Jeugd. VA 30 09 Gram. 20 15 Voc"--*— ze: grab Zestig ja or levenservaring, lezing 23 X Pa. norecltal 3330 Janmagazine 31.59—34.00 Nwa. Sr am 20 15 Voetbalwedstrijd F rijen. -Tottenham Hotspur, rep In de pau- rab 22 05 Dansmuz 32 30 Nwa 22 40 Meditatie 8 00 Nw» 8 14 Radiokrant 8.35 Gram 8 50 Gram 9 00 V d zieken 9 35 Gram 9 40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10 49 Samenrong 1110 Gram 112" Het schildpaddenspel, hoorspel 12 00 Amus mux 12 30 Land- en lulnbouwmeded 12.33 Koperork 12 53 Gram of act 13 00 Nws 13 15 Lichte mui 13.45 Gram 14.15 Gram 15 00 Jeugdconcert 15 45 Progr over hobbles 18 00 V d Jeugd V7.20 Gram 17 40 Beurtfber 17 49 Gram. 18.00 Regerlngiuitz: Plaats en functie van hei Konlnklilk Instituut voor de tro pen door F A Wagner, hoofd afdekng onderwlj» spreekt over enkele aspecten van de kunst ln de tropen 18 10 Mannen, koor 18 30 Het Spectrum, lezingen 18.48 Gram 19 00 Nwa en wcerber 10 10 Op de man af. praatje 10.15 Gram 1030 Radio krant 19 50 Grom 20 00 Geref kerkdienst •0 Gram 21 15 Radio Mhann ork 32 09 "hte mui 22 30 Nws 22 40 Avondoverden. king 22 55 Nwe gram 33 55-34 00 Nwa Televlsleprogr. NTS: 1930—17.00 Kinder. boekenwe< 1961 17 00 Jeugdlourn. KRO: 17 10 V d kind CVK IKOR/RKK 17 40— «dOVd Jeugd NTS: 20 00 Journ en weer den 30 15 Rep voetbalwedatr Feijenoord -Tottenham Ho-«pur 32 00 Onbekend ta lent VARA 22 30 TV-titan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7