Fles wodka stond naast het lijk van Stalin Wereld verontwaardigd over werpen superbom Engeland bovenaan lijst voor kernbomaanvallen Maar: „Lenin is altijd bij u Jjh een doafce hJy Ook sate) lieten moeten Stalin ontluisteren Bonn getroffen door von Brentano's ontslag Vorming van buien STEUN VOOR KERNONDERZOEK De regering wil tot 1963 vijftien miljoen gulden ter beschikking stel len voor de ontwikkeling van het kernonderzoek. Doel is vooral, de achterstand, die in Nederland op dit gebied bestaat, enigszins in te lopen en het onderzoek aan de vier projecten, die voor Nederland van bijzondere waarde worden geacht, te stimuleren. Deze projecten zijn het ultracentrifugeproject, de kernreactor voor de voortstuwing van schepen, de suspensiereactor en het project voor een 50 MW- electriciteitscentrale. De Commissie voor de Nucleaire Industriële Ontwikkeling heeft on langs in een rapport uitgesproken, dat de industrie voor de ont wikkeling van de vier genoemde projecten tot 1963 25 miljoen gulden nodig zal hebben. De regering heeft dus nu besloten, hierin bij te dragen. Over de voorwaarden, die hierbij zullen gelden, wordt nog overleg gepleegd. Gedacht wordt aan de mogelijkheid van een latere terugbetaling. Dr. Drees waarschuwt communisten Vele landen hebben hun af schuw uitgesproken over de jong ste Russische kernproef, die bij Nova Zembla gehouden is on danks de protesten, die de Russi sche regering bereikt hebben onder meer van de Verenigde Naties. In de politieke commissie van de V.N. is het debat over het staken van de kernproeven her vat en uiteraard is de laatste ont ploffing ter sprake gekomen. De Amerikaanse gedelegeerde Ste venson, noemde de beslissing van de Russen ..stuitend en betreurenswaar dig", die een grote stap achteruit betekent naar anarchie en chaos. Deze dag zal de mensheid nog lang in het geheugen blijven voortleven, omdat deze ontplooiing van geweld in de geschiedenis der mensheid nog niet werd meegemaakt. Hij zei, dat de Russen niet geweigerd hadden mee te werken, toen de atoombom' men op Japan gevallen zijn, maar wel een Amerikaans voorstel tot in ternationalisering van alle atoomken nis verworpen hadden. De Russische gedelegeerde Tsarap- kin. betoogde, dat de Sowjetunie van haar vredelievende bedoelingen blijk had gegeven door het voorstellen van onmiddellijke algemene en algehele ont wapening. Zich richtend tot diegenen, ,,die onze politiek niet begrepen heb ben", zei Tsarapkin, dat de situatie in Centraal-Europa en Duitsland van dag tot dag gecompliceerder wordt en dat vem dat dit een zeer smerige i NEDERLAND Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse antwoord op een vraag, dat de Nederlandse regering geschokt is. dat de Sowjet-regering het toch nodig heeft geoordeeld om dit experiment uit te voeren, ondanks een resolutie de V.N., waarin op stopzetting var kernproeven wordt aangedrongen. Alles wat bijdraagt om de politieke spannin gen tussen Oost en West te vergroten, wordt door de Nederlandse regering betreurd, aldus de Nederlandse verkla- Ook premier Nehroe van India sloot zich aan by de vele afkeurende ver klaringen uit vele lauden van Europa en Amerika. Hy verklaarde, dat de her vatting van de kernproeven door de Sowjetunie hem heeft geschokt en ver drietig gemaakt. Het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen heeft j de proef een „meedogenloze daad" ge-I noemd, die de Sowjetunie ten volle ver antwoordelijk stelt voor de verontrei-l ifiging van de atmosfeer en het daaruit tt voortvloeiende gevaar voor de gezond- I—I heid van milioenen mensen. J--*- Premier Chroesjtsjef waarschuwt acneve uiixaai, maai het een van de eerste landen zalj vernietigende kracht 1 zijn, die in geval van oorlog de pens zelf", vernietigende kracht van kernwa- Afval pens zullen gevoelen. Hij deelt ditj omVang en de snelle invloed mee in een brief aan Britse La-| van het radio-actief rfval van de bour-parlementsleden, die onlangs laatst» Russische proct met de super- i j l„uu„u t^eresr, bat h»"1 hangen af van de hoogte, waar- geprotesteerd hebben tegen het op dc bom tot ontpi0ffing: js gebracht, hervatten van de Russische kern- Als het radio-actieve afval in de stra- proeven. I 'osfeer gekomen is, dan Ml het ver- moedelijk de aarde niet voor het aan- Ondanks dit dreigement verklaartstaande voorjaar bereiken. Chroesjtsjef opnieuw, dat Rusland Een autobus slipte op de weg bij Bistrica in Joegoslavië en kwam twintig meter lager i terecht. De gevolgen van dit ongeluk waren verschrikkelijk. De bus zonk onmiddellijk en den de verdrinkingsdood. Dertien passagiers konden zich redden. xlangend is een onmiddellijke over eenkomst te tekenen over volledige cn algemene ontwapening. Hij zou het liefste zien, dat alle verschrikke lijke wa,ens in de oceaan tot zinken gebracht werden, maar de westelijke landen willen hieraan, volgens de Russische premier, niet meewerken. De beste weg om vrede te verze keren noemt hij het afsluiten van een Duits vredesverdrag zoals voorgesteld door df Sowjetunie. In antwoord op het protest van de Labour-leden over de gevaarlijke uitzaai van de proe miljoenen DAGBLADEN Ook de buitenlandse dagbladen heb ben gisteren en vanmorgen scherpe kritiek geleverd op kernexplosie van de Russen. De bladen noemden de ont ploffing een schandelijke misdaad te gen de mensheid, een politiek terreur- wapen dat ten doel heeft de niet Mysterie van de geheven glazen Het besluit Stalin te verwijderen ig elk moment kan uitbreken. Wij moeten dit voorkomen, aldus de Sowjetafgevaardigde, en daarom vragen wij ontwapening en daarom hebben wij onze proeven hervat. DR. W. DREES De minister van staat, dr. W. Dreee heeft gisteravond een radiotoespraak gehouden naar aanleiding van de Rus sische kernproef. Dr. Drees merkte in zijn toe spraak op, dat Chroesjtsjef de reacties hysterisch heeft genoemd en dit terwijl vroeger van communistische zijde dc gevaren van zulke explosies in de schril ste kleuren zijn afgeschilderd. Zulks ook. terwijl de Russen korte tijd gele den verklaarden, dat zij nooit als sten de proeven zouden hervatten. Dr. Drees vond deze dag bijzonder geschikt om de communisten tot voor-, zichtigheid te manen. Immers, jaren lang is Stalin bijna afgodisch vereerd, maar nu wordt diens gebalsemde lijk i uit het mausoleum verwijderd. De tijd kan echter komen, aldus dr. Drees. dat ook de leider, die nu de wereld doet daveren van zijn dreigementen en zijn bommen, ontluisterd terzijde zal worden geschoven. Het officiële commentaar uit Washing ton noemde de I j^sische proef eerder een politieke dan een militaire daad. In een formele verklaring wordt de Rus sische proef er een genoemd, die in de eerste plaats ten doel heeft, schrik en paniek te zaaien in de koude oorlog. Maar deze ontploffing heeft, volgens Amerika, geen invloed op het funda mentele evenwicht in de kernmacht. Opgemerkt wordt, dat de vervaardi ging van een 50-megaton bom geen ge heimen biedt en dat er ook geen tech nische noodzaak is om een dergelijk wapen op volle kracht te beproeven. COMMUNIQUÉ Gelijktijdig met de verklaring, die het Witte Huis afgaf, verscheen een com muniqué van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, waarin de Sow- jet-ontploffing bevestigd wordt. Volgens deze verklaring vond de detonatie plaats in de buurt van 3600 meter hoogte.. Uit de eerste analyses blijkt, dat het ver mogen ongeveer 50 megaton was. Autoriteiten van de Amerikaanse ge zondheidsdienst hebben te kennen ge geven van mening te zijn, dat de Rus sische proeven het radio-actieve afval niet zullen doen stijgen tot een punt, waarop de Amerikaanse gewoonten ver anderd zullen moeten worden, of dat dieet noodzakelijk wordt. Ook van Nederlandse zijde wordt door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid meegedeeld, dat het niet te zeggen is. of de Russische proef in ons land merkbaar zal zijn. Dagelijks zullen cr metingen verricht worden van de radio-activiteit bi de lucht en in dc neerslag. Ook voedingsmiddelen, spe ciaal melk en bladgroenten worden re gelmatig gecontroleerd. Indien de resul taten van de metingen daartoe aanlei ding geven, zullen hierover medede lingen worden gedaan. Daarentegen heeft de Amerikaanse kerngeleerde, dr. Lapp, als zijn mening te kennen gegeven, dat de Russische superbom een zeer „smerige" is. die het volgend jaar tot een aanmerkelijke stijging van het radio-actieve afval in Arnerika zal leiden. Hij zei, dat het be langrijkste punt is, „hoe smerig ontploffing is. „Ik ben geneigd te ge- munistische wereld krimpen en een bedreiging voor het voortbestaan van de mensheid. De New York Times schrijft dat een dergelijk kernwapens geen militaire waarde heeft en zelfs geen betekenis heeft als blijk van wetenschappelijk kun- Kens de Washington Post is de reden roesjtsjef opgeeft voor het tot ont ploffing brengen ervan nog verschrikke lijker dan de bom zelf. Het blad spreekt van „een huwelijk van macht en immo raliteit". De Britse Daily Mail schrijft: „Het doel van de ontploffing was de volkeren der aarde en in het bijzonder de neutrale landen schrik aan te jagen, en misschien ook, om de Chinezen te laten zien wat er gebeuren kan indien zij zich niet be hoorlijk gedragen". Het Italiaanse blad II Messagero meent dat van nu af aan het voor de herauten van Chroesjtsjef zeer moeilijk zal zijn het geloof te herstellen in het programma van universele broederschap van het commu nisme. De Stockholm Tidningen noemde de dag der ontploffing een dag van rouw voor ieder die geloofde dat zij op weg j waren naar een vreedzame coëxistentie. ET weghalen van het lijk van Stalin is vermoedelijk niet de eerste keer dat de Russen een van de gebalsemde lijken van de Rus sische leiders uit het Mausoleum verwijderden. In de oorlog sloot de Sowjetre- gering het Mausoleum. Naar be richt werd hebben de Russen toen te doen Duitsers de Russische hoofd- naar het mausoleum gebracht na zijn begrafenis op 9 maart 1953. Toen was Chroesjtsjef een weinig be kend lid van het politbureau van de communistische partij. op de begrafenis aanwezig, Russen gebruiken om een toast uit te brengen. De conclusie die de vijf buitenlandse diplomaten, die in de tombe toegelaten waren, was onvermijdelijk Zéér, zéér Russisch. Niemand zei ooit hoe die tafel daar kwam. noch de glazen en noch minder de half lege fles. En niemand heeft er ooit op gezinspeeld wie de glazen ge heven heeft en waarop. stad tot op 23 kilometer genaderd j cvenais door de buitenlandse diploma waren, het lijk van Leni: gehaald. De Russen vertellen elkaar dat het stoffelijk overschot naar een plaats ver achter het front gebracht werd. Zij zeiden naar Sverdlovsk, ironischer- wij/.e de stad waar tsaar Nicolaas en zijn familie terecht gesteld werden. Eens werd in de oorlog de voorma lige minister van buitenlandse zaken, Molotof gevraagd wat er met het lijk van Lenin gebeurd was. Zijn antwoord luidde: „Lenin is altijd bij u." Zal Stalin altijd bij de Russen blij- Wie zal 't zeggen? Men kan voor vrijwel zeker aanne men dat zijn lijk rustig weggehaald zal worden en even rustig begraven in de een of anaere onbekende hoek in Mos- Of misschien in Georgië, waar hij ge boren werd als zoon van een arme schoenlapper. Het lijk van Stalin werd onmiddellijk Officiële uitslag bevestigt zege Karamanlis Het Griekse ministerie van binnen landse zaken heeft meegedeeld, dat blij kens de definitieve verkiezingsuitslagen de Nationale-radicale unie 169 van de 300 parlementszetels heeft verkregen, tegt de Unie" van het centrum 107 en de link! P.A.M.E.-partij 24 De partij van premier Karamanlis heeft dus opnieuw de absolute meerder heid verkregen. Wollen tricot-broek jes. extra versterkt met nylon (gaan werkelijk lang mee). Broekjes, die uw peuter van een kleu ter precies passen. In mooie effen kleu ren en vlotte ruitjes. het handjevol journalisten dat toen in Moskou was. Malenkof, Beria en Molotof spraken grafredes uit. Zij waren toen de man nen van de beweging. De stem van Molotof klonk zeer ont roerd. Soms kon -hij niet uit zijn woor den komen omdat, zijn adem stokte en aan het einde van- zijn toespraak snik- Toen hij klaar was, fluisterde een lid van de regering verschillende bui tenlandse diplomaten toe dat zij het mausoleum mochten binnengaan. Het was gesloten voor het publiek. In het midden lag Lenin en ergens an de kant in een doodkist Sta lin. Hij zag er even streng en arro gant uit als in zijn leven. Ergens naast de tombe stond een oude houten tafel, een meubelstuk dat hier heel vreemd aandeed. Aan het hoofd van de tafel stonden een half lege wodkafles en twee kleine lege glazen. Het soort glazen dat de Russische economist: „Geen Russisch- Chinees blok" De Russische economist. M. V. Lav- richenko, die deelneemt aan de beraad slagingen van de economische corr van de Algemene Vergadering V.N., heeft gisteren verklaard, niet zoiets als een Russisch-Chinees blok bestaat. Hij maakte bezwaar tegen het ge bruik van deze term door M. W. Er- rock, de Britse gedelegeerde, die op zijn beurt bezwaar maakte tegen de verklaring van een Russische afge vaardigde over de Britse belangen bij de olie-industrie in Irak. Errock repliceerde: ..Misschien had ik beter niet van een Russisch-Chinecs blok kunnen spreken. Ik ben wat dat betreft niet geheel bij". Generaal Trujillo wil aftreden Generaal Rafael Trujillo jr., stafchef van het leger van de Dominicaanse Re publiek, heeft gisteren op een perscon ferentie gezegd dat hij bereid is zijn openbare functies neer te leggen als de organisatie van Amerikaanse staten de economische sancties tegen het land opheft. De wereld evolueert, zei hij, cn oude regeringsvormen moeten verdwij- I De piloot van de straal jager van de Nieuwzce- landse luchtmacht, die zaterdag neerstortte in dc omgeving van Johore, kwam gisteren het poli tiebureau van Bahau bin- nenstrompelen. Hij heeft een tocht van veertig kilometer door net oer woud gemaakt Zijn ge zondheidstoestand blijkt slecht te zijn. Naar een ander bemanningslid wordt nog gezocht. I Tweeëntwintig Engelse graafschappen waren vanmorgen in een dichte mist gehuld. De vlieg velden zaten dicht en het weg- en treinverkeer on dervond ernstige vertra ging. Bij de monding van de Thames lagen tien tallen schepen te wach ten. Daar het K.L.M.-toestel, dat vandaag naar Neder land zou vertrekken, ver traging heeft ondervon den, is het vertrek van Miss Suriname naar Ne derland thans bepaald op morgenmiddag. In Am sterdam zal zij enkele in kopen doen voor haar wintergarderobe, waarna zij zal doorreizen naar Londen om mee te din gen naar de titel van Miss World. Zij wordt vergezeld door iemand, die werkzaam is op het kabinet van de gevol machtigd minister van Suriname in Nedertand. I Een beeldhouwwerk, dat indertijd is uitgekozen door secretaris-generaa! Hammarskjoeld, is giste ren officieel aangeboden aan de V.N. Het werk, een abstract beeld in goud- cn bronskleurig aluminium, is een schen king van de nationale raad voor Amerikaanse (Advertentie) "De moeder van m'n meisje zegt: De kunst van wol wassen zit in ieder pak Echfalon". Maar als de bom in de „weerzone" tot ontploffing is gebracht, dan kan het afval zeer spoedig verwacht wor den. Noorse weerkundigen hebben meegedeeld, dat de vorm van de re- gistratiekurve er op duidt, dat de ontploffing van gisteren waarschijn lijk op veel lagere hoogte plaats vond dan verleden week. De weersomstan- digheden zijn echter voor Skandina- vië bijzonder gunstig, aangezien wes telijke winden op het ogenblik in het proefgebied van Nova Zembla de overhand hebben. De radio-actieve afval zal waar schijnlijk over Noord-S'berië drijven. Bovendien maakte een woordvoerder van de Deense regering bekend, dat buiten een straal van 960 kilometer van het proefterrein geen direkte fall out verwacht hoeft te worden. Het voorste gedeelte van de wolk radio-actieve afvalstoffen van de ex plosie van verleden week, beweegt zich nu in oostelijke richting boven de Atlantische oceaan. Het zal nog enige dagen duren, voordat alle af valstoffen over het Amerikaanse con- het mauso- tinent getrokken zullen zijn. !cum op het Rode Plein stelt de leiders de Sowjctsatellietstatcn noodzaak Stalin-stand-beeldcn op andere namen te bedenken voor 'pleinen en straten die naar hem noemd zijn. Aangenomen wordt dat Tsjccho-Slowa- je weer de laatste zal zijn die het voorbeeld van Moskou volgt De Tsje chische communisten kwamen achter- niet de destalinisatie en zij hebben geweigerd ook maar iemand WÊÈtÊM die tijdens de opstand an 1956 weer voor korte tijd zijn oude laam van Dunapentele droeg. Ben Goerion biedt Nasser hulp aan Premier Ben Goerion van Israël heeft verklaard dat zijn land bereid is Egypte technische bijstand te verlenen en een overeenkomst voor wederzijdse hulpver lening te sluiten als president Nasser zijn toekomstige krachtsinspanningen gebruikt om zijn land tot grotere ont wikkeling te brengen. Sprekend voor een gehoor van officie ren van het pantserkorps, leverde Ben Goerion commentaar op de rede die Nas ser heeft gehouden „na de zelfbevrij ding van Syrië". „Hoewel niemand die de geschiedenis van dit deel der we reld kent een politiek zal bouwen op ba sis van een toespraak, mogen we zelfs de -leinste mogelijkheid op vrede niet verwaarlozen", meende hij. „Wat Israël betreft", zo zei hij. „wi; zullen de vredeshand reiken aan al on ze buurlanden. Zij kunnen ervan over tuigd zijn dat in het hart van Israël geen haatgevoelens zijn achtergebleven over hetgeen ze ons hebbqn aangedaan vooropgesteld dat van nu af aan aan onze grenzen rust en vrede heersen". Radio Moskou heeft in alle talen van werd Amerika beschuldigd van het verontreinigen van de atmosfeer door de recente lancering van de koperen naaldjes. De radio voorspelde verder, dat de V.S. binnenkort proeven in de damp kring zullen gaan nemen boven Eni- wetok in de Stille Zuidzee. Advertentie TOK GEBAKKEN KANT BI MURE UITJES M DE WEUWE Geen wijziging in politiek jongens hebben ernstige Twee elfjarige uit Amsterdam gisteren vrij verwondingen pen, toen zij klem kwa men te zitten tussen een zolderschuit en de onder kant van een brug. Zij voeren als „verstekelin gen" mee op een met ijzerafval geladen schuit. Toen de schuit onder een nauwe brug bij de Funen- kade doorvoer. werden de jongens in het afval gedrukt, doordat tussen de onderkant van de brug (Van onze correspondent in Bonn) In welingelichte kringen in de bondshoofdstad acht men het be sluit van dr. von Brentano ontslag te nemen dat hem niet licht moet zijn gevallen, want hij ging in zijn werk op politiek alles zins gemotiveerd. Men ziet het als een echt gewetensbesluit van de 57-jarige notaris uit Darmstadt, die maar al te vaak is uitgekreten als een willige uitvoerder van de (eenzame) beslissingen en bevelen van de 86-jarige bondskanselier. Ook door zijn politieke tegenstan ders wordt dr. von Brentano's be sluit gerespekteerd. Temeer omdat bekend is geworden, dat de CDU- CSU-frakïie niet bereid was om aan de coalitie-cis der liberale vrije dc- mokraten, dat von Brentano door een krachtigere figuur moest worden ver vangen, te voldoen, alleen maar om daarmede de herverkiezing van dr. Adenauer tot bondskanselier veilig t« Het betekent zeker iets, wanneer een minister van buitenlandse zaken wei gert om in een volgende regering zit ting te nemen. Daarin schuilt een waar schuwing. ook voor zijn opvolger Voor de portefeuille van buitenlandse zaken schijnen zich vier kandidaten aan te melden, nl. dr. Eugen Gcrsten- maier (president van de Bondsdag), dr. Gerhard Schroder (minister van bin nenlandse zaken), dr Kurt-Georg Kie- Baden-Wiirttem- de dat het ontslag van dr. von Brentano geen wijziging in de buitenlandse poli tiek zou brengen. Ook de liberale par tijleider. dr. Mende, heeft bestreden, dat met een verandering op Buitenlandse zaken een wijziging in dc politiek was In kringen der samenwerkende par tijen heeft het ontslagverzoek van dr. von Brentano grote onrust veroorzaakt. Er is een toenemende mate van kritiek op de manier, waarop dr. Adenauer dc coalitie-onderhandelingen (die ook giste ren met een elfde en ee twaalfde ge sprek werden voortgezet) met de libe rale vrije demokraten heeft gevoerd. Nkroemah krijgt meer macht President Kwame Nkroemah van Ghana heeft meer invloed gekregen nu het parlement een wetsontwerp goedge keurd heeft, krachtens hetwelk bijzon dere rechtbanken gevormd zullen wor den. die voor politieke vergrijpen dood- zuilen kunnen uitspreken. Het wetsontwerp werd aangenomen et 36 tegen vijf stemmen. Dc tegen stemmers waren de leden van de Ver enigde partij, die de oppositie vormt in het parlement. In de nieuwe rechtbanken zullen drie rechters zitting hebben, die door dc president benoemd worden. Er zal recht gesproken worden zonder een jury en zal geen recht van appèl bestaan. Het wetsontwerp is op aanwijzingen sn Nkroemah opgesteld door Ghana's linkse minister van buitenlandse zaken Kwakoe Boateng. Ontevredenheid en een staking van spoormannen te Takoradi. die pro testeerden tegen de nieuwe begroting waardoor de lonen verlaagd en de kos ten van levensonderhoud verhoogd Wor den. heeft de stoot gegeven tot de ve wet. en de bovenkant v lading nagenoeg ruimte meer was. De directeur-generaal voor de middenstand het toerisme, drs. J. H. F. Wijsen, heeft gisteren op de Slavakto in Utrechtsinger 'premier) m!" "i;SlJoSr -t k„„ de Bondsdag) en prof. Waller Hall- ger-ring uitgereikt heer Ch. van Rcy uit stein. (president der EEG-commissie Roermond. In de wed- m Brussel). strijd om de gouden sla- Van ge^n «Kzer kandidaten is het ttr-rinir taal htl trom. aaradmnlnk dal ai) etn controleur" dal de deelnemen een «P h"" mlnlslerte m de persoon van never ni.» GnironA nmeii.it» een liberale minister van staat met ka- nog niet bekend produkt bineUr-nf zoudcn acccp>rcn. maken, dat in eommer- Van hen heeft prof Hallsteln onge- ciele zin een bruikbaartwijfeld de minste kans. Minister van artikel moet zltn in de defensie Franz-Joseph Strauss, heeft la- slagerij. De heer Van Rev ten weten, dat bij voor een verandc- werd winnaar met zijn nng van portefeuille niet in aanmer- Helvetia's, stukjes worst, *in* wenst te komen, die in de lengte rijn nr Adenauer heef» officieel het heen- opengesneden en met hu- gaan van dr. von Brentano betreurd, zarensla zijn gevuld. iDe bondskanselier voegde er aan toe, 738. In de kustplaatsen van ons land heerst de mening, dat dc zee na de maand augustus onweer „aan neemt". maar in de daaraan vooraf gaande maanden niet. Voorts wordt van bet onweer gezegd, dat het vaak boven de oever van een rivier blijft hangen, daarmee de schijn wekkend als zou de bui do stroom niet kunnen oversteken. Op hel eerste ge hoor schijnt dit al les nogal zonderling, landbouwers zijn vaak goede waame- standlghcdrn. zodat aan dergelijke op merkingen waarlijk wel de nodige aan dacht kan worden geschonken. Bo vendien. de feiten blijken nog Juist óók, zodat het nu alleen nog maar gaat om een verklaring van die ver schijnselen. Voor het ontstaan van een onweer hangt ongeveer alles af van de tem peratuursverschillen In de opeenvol gende luchtlagen. Is het temperatuur*- verral In verticale richting groot, du» wordt het snel kouder naarmate men hoger komt. dan I* ook de kans op In het najaar, dus na augustus. Is de zee nog betrekkelijk warm. terwijl daarentegen de aangevoerde Incht al vrl| koud kan zijn. Boven de zee wordt dr lucht dus van onderen af voortdurend verwarmd, zodat de vor ming van buien wordt begunstigd. In dat jaargetijde „trekt de zee dus geen TOCH IS HET ZO! onu-eer aan" zoals men dat noemt maar vormen zich boven zee ge makkelijk buien. In tegenstelling tot deze situatie, vormen zich In het na- Jaar boven land minder gemakkelijk buien, omdat daar het temperatuurs- verval In het algemeen geringer zal zijn. In de lente en dc zomer Is de zaak juist andersom. Omdat dc zee dan kouder la, zullen daar de onweers buien zeldzamer z(jn dan boven land, waar bet tempe- ratuursverval gro ter Is. Het verschijnsel dat onweersbuien in de zomer soms niet komen, beeft dezelfde verklaring. Bo ven bet warme land ontwikkelen zich buien, die naar de rivier drijven, doch door de koelere lucht boven het wa ter de neiging hebben zich op te lossen Wanneer boxen land zich dan telkens nieuwe buien ontwik kelen. zal dit de indruk wekken, dat het onweer de rivier niet over kan komen, doch in werkelijkheid lossen de buien zleb voortdurend op. Over buien sprekend, moeten we er toeb ook eens op wijzen, dat het water van de zee niet noemenswaard zou vermeerderen Indien alle water damp uit de atmosfeer tot regen zou condenseren en op aarde zou neer vallen. Er zouden plaaUelllk natuur lijk wel geweldige rampen voorko men. maar dat l« een andere zaak. Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5