Nog elf dagen, dan verdwijnt de laatste blauwe tram Leiden-Den Haag Wassenaar met via Voorschoten 50 NZH-bussen en Requiem van Strategier oorspronkelijkheid mist Buslus tussen Sleutel- en Hofstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Den Burcht, 2—5.30 en 7.30—10 uur n.m. Verwarmings- en wasapparatenshow fa. A. Zwart. Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Ope rette met Schuberts „Das Dreimaderl- haus". Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging tot be vordering van de welsprekendheid. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Dr. J. W. Salomonson over „Twee zilveren penningen met opschrift". Rehoboth, Rapenburg 10, 26 uur en 810 uur nm.: Bazaar t.b.v. Herv. wijk- gemeente Rembrandtwiik. Pieterskerk, 7 uur: Hervormingsdienst, ds. W. J. H. Hubeek. Lutherse kerk, 7.30 uur: Hervormings dienst, ds. H. J. A. Haan. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Buitengew. ledenverg. „Ons Doel". LFC-terrein, 7 uur n.m.: Westelijk za terdagelftalWestelijk amateurelftal. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Theatre du Vieux Colombier met „Monsieur Chasse". Diligentia, 8.15 uur: Museum Kamer orkest ol.v. Dirk J. Balfoort; solist: Rudy de Heus, piano. Woensdag Academisch Ziekenhuis, 1.051.25 uur: Middagpauzebijeenkomst. Gulden Vlies, 2 uur: Bridge-drive Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Restaurant Van der Heijden, 12.30 uur: Lunch Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, dr. E. B. J. Postma over „Nijenrode en het Bedrijfsleven". Rehoboth, Rapenburg 10, 210 uur n.m.: Bazaar t.b.v. Herv. wijkgemeente Rembrandtwijk. Wijkgebouw Pniël, Middelstegracht 60. J5 en 710 uur: Bazaar Herv. wijk gemeente. Den Burcht, 2—5,30 en 7.30—10 uur n.m. Verwarmings- en wasapparatenshow fa. A, Zwart. Chr. Geref. kerk: Dankdag voor het gewas, 3 u. onderwerp „Dankt den Here", 8 u. onderwerp „Wat God vraagt van land en Kerk". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Meneer gaat op Jacht". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste- Hilga Pilarczyk, sopraan. Donderdag Wijkgebouw Pniël, Middelstegracht 60. 2—5 en 7—10 uur mm.: Bazaar Herv. wijkgemeente. Gulden Vlies, 8 uur: Ohr. plattelands vrouwen- en meisjesbond, mevr. Meer burg over reis naar Italië. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Or kest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Hilga Pilarczyk, sopraan. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, film „De straf gaat door" en forum olv. dr. J. v. d. Grient, Oegstgeest. Kantine Mare 28a, 8 uur: Receptie schaakvereniging Leithen, t.g.v. 25-jarig jubileum. Oud-Poelgeest, 2 uur; Viering derde lustrumfeest stichting „Oud-Poelgeest", spreker dr Eberhard Muller, Bad Boll. Prytaneumzolder. 12.15 uur; LAK-zol- dertoneel, fragmenten uit „Reigen" van A. Sohaitzler. Academie, groot auditorium 7.30 uur: Leids universitair Debatgenootschap „Pro Valeriusstraat, 9 uur: Opening open bare houten kleuterschool door wethou der J. C .van Sohaik. Gebouw Jan Vossenteeg 17, 8 uur: Spreekbeurt ds. J. A. Smink. Leiderdorp, raadhuis, 7.46 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsohe Comedie met Het Prieel. Diligentia, 8 uur: Miklós Ivanich, piano. Mauritshuis, 8.15 uur: Ensemble Sette- Vr«dag Academie, 4 uur: Ambtsaanvaarding prof. Woltjer, hoogleraar in faculteit wis- en natuurkunde (astro- en plasma fysica). Stadhuis, 2 uur: Ontvangst t.g.v. 19e lustrum „Pro Patria"; 2.45 uur: Défilé. Sociëteit Minerva, 3-30 uur: Receptie bestuur „Pro Patria". Schouwburg, 2.30 uur: K. en O. en L.J.A., Theatre du vieux Colombier, „l'Ecole des Femmes" van Molière. Filmzaal academie, 12.20 uur; LAK- pauzefilms. Academie, groot auditorium, 12-30—1.15 uur: Liederenrecital Roos Boelsma, mmv. Felix de Nobel, piano, voor het LAX. Leidse Volkshuis, 8 uur: Feestavond werkgemeenschap „De Ratel". Oegstgeest, zijzaal Vrijz. Herv. Kerk, W. de Zwijgerlaan, 8 uur: Evan geliesamenkomst, ds. W. Harkema, Bap tistenpredikant uit Den Haag, over* „Het is tijd om God te zoeken". Oegstgeest, Endegeest, 7.30 uur: Zanguitvoering. Den Haag, Kon. Sohouwburg, 8-15 uur: Haagsche Comedie met „Een mal Diligentia, 8 uur: Hans Henkemans, Stadsgehoorzaal, 3 uur: Scapinoballet voor de jeugd. De Burcht, 8 uur: Toneelvereniging „D.O.B." met „Allerzielen" van Herman Heijermans. Antonius clubhuis, 8 uur: Feestavond p.v. Nekobu. Gouda, Hervormd Centrum „De Ha ven". Oosthaven 31, 2.30 u.: Kamerkies kring Leiden CHU, mr, H. K. J. Beer- nink over „Actuele problemen". Den Haag, Kon Schouwburg, 3 uur: Haagsche Comedie met „Esmoreit", 815 uur: Haagsche Comedie met „Bittere Ho- Gebouw X en W., 8.15 uur; Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; so list; Hans Richter-Haase, piano. Diligentia, 8 uur: Nel Oo9thout, decla matie. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur).: zondag tot en met woensdag, 2.30.: Rusty's ver jaardag (alle leeftijden); verder.: Kapo <18 jaar). Geleuit Haarlemmerstraat, maar er komt geen bus BEGINT de winterdienst van de N.Z.H. in de regel in oktober, dit jaar moest van deze lijn worden afgeweken en gaat de dienst in op zondag 12 november. Formeel is het dus zo, dat omstreeks middernacht van zater dag 11 november de laatste tram van Leiden naar Den Haag zal vertrek ken. De voornaamste oorzaak van deze verschuiving is, dat de omzetting van de tramdienst in een busdienst pas een feit kan worden als het grote garagecomplex aan de Rijusburgerweg te Leiden klaar is. Aan dit complex wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. Het is een garage van enkele honderden meters lengte, die plaats biedt aan 140 bussen. Voor de ver vanging van de trams moesten 50 bussen worden aangeschaft. Ook moest bij het bepalen van de datum rekening worden gehouden met de over neming van de HTM-lijn Leiden-Wassenaar-Den Haag; op deze lyn gaat de N.Z.H. straks ook met bussen rijden. Met de ingebruikneming van de nieuwe garage aan de Rijnsburgerweg komt die aan de Haagse Schouw te vervallen. Voor de gele tram komt wat de Leidse Haarlemmerstraat betreft niets in de plaats. „Daar valt niet met bussen te rijden", verklaarde de heer Hortensius, directeur van de N.Z.H. De N.Z.H. gaat dus met ingang van 12 november de diensten van Leiden Den Haag geheel verzorgen. Een direct gevolg daarvan is, dat de beide lijnen Leiden, Voorschoten, Leidschen- dam, Voorburg, Den Haag Bezuldenhout Leiden, Wassenaar. Den Haag (H. Spoor) worden gekoppeld. In de groep Leiden worden aan de reeds bestaande autobuslijnen de volgende toe gevoegd: Leiden-Wassenaar-Den Haag (H. Spoor) 2. Leiden (station)-Voorschoten-Leid- schendam-Voorburg-Den Haag (Be- zuidenhout) Wassenaar Deylerweg-Rozenplein) - Den Haag (H. Spoor); Leiden (station)-De Virik-Voorscho ten (dorp)-Wassenaar Van Oldenbar- neveldweg) Lusrit Makèn wij nu een „lusrit" v: Haag naar Leiden via Wassenaar en van Leiden naar Den Haag via Voorschoten, dan krijgen wij de volgende route. Stationsplein H. Spoor Den Haag, Rijswijkseplein, Weteringkade, Rijnstraat, kruising Bezuidenhoutseweg, Konings kade, Leidsestraatweg, Jozelf Israëlslaan, Benoordenhoutseweg, Zijdelaan over viaduct Rijksweg (in Wassenaar). Landscheidingsweg, Wittenburgerweg, Stoeplaan, Groot Hasebroekseweg, Pape gaaienlaan, Backershagenlaan, Prinsen- weg, Van Oldenbarneveldweg, Van Zuy- ■an Nijeveltstraat, Deylerweg, Rozen- weg, Rijksweg, oostelijke parallelweg v. Rijksweg tot benzinestation-rijksweg tot (in O e g s t g e e s t de afrit van 't viaduct Rijnzichtweg, Rijnzichtweg, Leidsebuurt. Geversstraat, Leidsestraatweg (in Lel den) Rijnsburgerweg. Vervolgens: (in Leiden) Stations plein, Stationsweg, Steenstraat, Prinsesse- kade. Kort Rapenburg, Breestraat, Kore- vaarstraat, Lammenschansweg in Voorschoten en Leidschendam parallel aan de trambaan in Voor burg evenzo tot de Laan van N.O. Einde, voorts Laan van N.O. Einde, Van Arem- bergelaan, Kon. Wilhelminalaan (in Den g) Pr. Beatrixlaan, Jul. van Stol berglaan, Eerste Van den Boschstraat. Bezuidenhoutseweg, Koningskade, Leid sestraatweg. In de andere richting komt een aantal afwijkingen voor, namelijk: n H a a g Leidsestraatweg, Boslaan, kruising Bezuidenhoutseweg, Rerste Van den Boschstraat; i d e n: Lammenschansweg tot na viaduct bij station Leiden-Zuid, Kamer- li ngh Onneslaan, Korevaarstraat; assenaar: rijksweg, westelijke parallelweg en Stoeplaan, Kerkeboslaan, Rijksweg; >n Haag: Rijswijkseplein, Oranje laan, Stationsweg, Stationsplein. De lijn Den Haag-Wassenaar (Deyler weg. Rozenplein) heeft dezelfde route als de reeds genoemde lijn. Proeflijn Een nieuwe lyn is die van Lelden naar Wassenaar via Voorschoten. De directie van de N.Z.H. beschouwt deze als een proeflijn. Zy kan niet bevestigen, dat hieraan grote behoefte zou bestaan; zij kan het evenmin ontkennen. Voorlopig zal deze Hjn er een jaar z\jn. De route: Stationsplein Leiden, Sta tionsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Haagweg (in Voorschoten), Korte Vink, Leidse- Lido (2.30, 7 en 9.15 uur):. Een taxi aar Tobroek (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur).: Fernandel rooit het wel (alle leeftijden). Rex (2 30, 7.15 en 9.15 uur): Revak de rebel <14 jaar); donderdag.: Voor liefde geschapen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur).: De wet der wildernis (alle leeftijden). Trianon (2 en 7.30 uur)Porgy and Bess (14 jaar). Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 Tentoonstellingen Academiegebouw, Marxistische Docu menten (tot 3 november). öoerhaavezalen (35 en 310 uui n.m.): Expositie schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Buurman er Kees de Jager (tot 3 november). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag vai 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 ei van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u. weg, Kon. Julianalaan, Wijngaardenlaan, Papelaan (in Wassenaar), Papeweg. kruising rijksweg, Lange Kerkdam, Van Oldenbarneveldweg. De bussen van Leiden naar Den Haag ia Wassenaar gaan om de dertig minuten rijden, die van Wassenaar naar Den Haag om het kwartier. De lusroute maakt het mogelijk, tussen Leiden en Den Haag via Voorscho- een kwartierdienst te onderhouden. Voor de morgen- en middag-spitsuren zal deze frequentie tot een bus om de VA minuut worden opgevoerd. In de avond- In Oegstgeest: Leidsebuurt en Endegeest. In Leiden: Rijnsburgerweg bij War- monderweg, Rijnsburgerweg bij Acade misch Ziekenhuis, Stationsweg, halver wege Breestraat, Korevaarstraat, Lam menschansweg ter hoogte van perceel nr. 34 (in de andere richting Kamerlingh Onneslaan t.h.v. perceel nr. 30), Lammen schansweg t.h.v. perceel nr. 66 (in de andere richting Kamerlingh Onneslaan t.h.v. perceel nr. 53), station Lammen schansweg, Kersenstraat, Voorschoter- weg, Rooseveltstraat. In Voorschoten: zilverfabriek, Krimdijk, Vernèdepark, Kon. Julianalaan, Zuid bij de Papelaan, De gouden Leeuw. Kniplaan. In Leidschendam: Schakenbos, Boslaan, Rozenrust, Kon. Julianaplein. Damlaan. In Voorburg: Damsigt, Parkweg resp. viaduct, Rembrandtlaan, dorp (remise), Van Arembergelaan resp. Kon. Wilhelminalaan. In D e n H a a g: Pr. Beatrixlaan, Eerste Van den Boschstraat, Bezuidenhoutseweg bij Schenkweg, Leidsestraatweg. Wat Leiden betreft moet nog worden meegedeeld, dat de Turfmarkt eveneens een halte krijgt, en wel voor de bus van de Breestraat in de richting van hel station. Een moeilijkheid vormt echter de vrijdag. Zolang de veemarkt op haar oude plaats wordt gehouden, zal op die dag in deze omgeving van eenrichting verkeer dat de gemeente binnenkort wil gaan invoeren geen sprake kunnen zijn. Dan zal men aan de Steenstraat ter hoogte van Lldo moeten wachten. Op de Breestraat komt de halte voor de bus in de richting van het station ter hoogte van Peek en Cloppenburg. De nieuwe lijn (Leiden—Voorschoten Wassenaar) is van de volgende halte plaatsen voorzien: tot de Korte Vink de halten van de bestaande lijn, vervolgens aan de Leidseweg (tussen Korte Vink en zilverfabriek) drie halten, van zilverfa briek tot en met Kon. Julianalaan de zelfde halten als van de reeds genoemde lijn, van Kon. Julianalaan to*. Papelaan dezelfde halten als van de bestaande lyn en in Wassenaar aan de Lange Kerkdam en de Van Oldenbarneveldweg. Lagere tarieven De tarieven moesten met het oog op de komende wijziging vanzelfsprekend ook onder de loep worden genomen. De H.T.M. geeft abonnementen en schoolabonnementen uit die ook geldig zijn op één stadslijn in Den Haag. Deze combinatie vervalt uiteraard. Ook ver koopt de N.Z.H. geen langlopende abon nementen (kwartaal, half jaar en jaar). Als gevolg van de gewijzigde route komen de plaatsbewijzen naar cn van de H.TJH.-halte Lage Morsweg (Oegstgeest, by de rijksweg) te verval len. De bus kan aan de rijksweg pas stoppen voorby de brug bij RhUnhof. Vergelijkt men de H.T.M.- en N.Z.H.- tarieven met elkaar, dan zie*, men in de 189 relaties die bij de enkele reizen voorkomen, de vergelijking als volgt uit vallen: 2 ritten N.Z.H. 5 cent hoger dan H.T.M, 18 N.Z.H. gelijk aan H.T.M., 105 N.Z.H. 5 cent lager dan H.T.M., 53 N.Z.H. 10 cent lager dan H.T.M. en 11 N.Z.H. 15 cent lager dan H.T.M. De twee relaties die duurder worden, zijn: remise Wassenaar—Rijnsburgerweg Lelden en remise Wassenaar-Station N.S. Leiden. De retours in de 189 relaties geven het volgende beeld: 2 N.Z.H. gelijk aan H.T.M., 5 N.Z.H. 5 cent lager dan H.T.M., 32 10 cent lager, 82 15 cent lager, 23 20 cent lager, 22 25 cent lager, 15 3 cent lager, 6 35 cent lager, 2 40 cent De twee relaties die 40 cent goedkoper worden zijn: Nachtegaallaan Wassenaar Korevaarstraat Lelden en Wlldrust Was senaarKorevaarstraat Leiden. Het spreek*, vanzelf, dat deze lagere prijzen per enkele reis van invloed zijn op de abonnementen. Het voorgebouw Zoals gezegd, komen het voorgebouw en de garage aan de Rijnsburgerweg spoedig klaar. Het voongebofiw bevat op de begane grond een onderhouds werkplaats, was- en kleedlokaal met douches, trappehuis, toiletten, de en tree van de recreatie-afdeling, de entree van de werkplaats, een schilderswerk plaats, een regel- en pompen kamer, een bergruimte, het kantoor van de chef werkplaats, het kantoor van de maga zijnbeheerder. het magazijn en de gara ge voor de dienstauto. Op de verdieping: het schaftlokaal, een hal, een buffet met bergruimte, toiletten, de ontspanningszaal en een woonhuis. De zaal zal aan verschillende perso neelsverenigingen de mogelijkheid tot vergaderen bieden. Hij is voorzien van een buffet, dat tevens grenst aan het schaftlokaal. De bovenwoning met ruime woonkamer, gang. drie slaapka mers, keuken, balkon, toilet en douche is bestemd voor de ahef van de werk- De garage behoort tot de grootste van het land. De bussen kunnen er royaal in draaien. De N.Z.H. beschikt nog over negen tramstellen van drie wagens; ze zijn al verkocht voordat ze uit de circulatie worden genomen, en wel aan een metaal- handel in Amsterdam. De rails in de sdhillende gemeenten zullen voorz ze niet in de bestrating liggen de zg. veldsporen spoedig na de opheffing van de tram worden verwijderd. Nog geen eeuw Voor de N.Z.H. zal 12 november 1961 een dag zijn die in haar geschie denis ongetwijfeld op een of andere wijze wordt gemarkeerd ails de eer ste dag waarop zij geen tram meer dienst had. Voor de H.T.M. is deze dag van minder gewicht, aangezien alleen haar terrein in Leiden, Wassenaar en slechts een deeltje Den Haag heeft prijsgegeven. Voor de betrokken gemeenten is 12 nov. echter weer volop gedenkwaardig; dan verdwijnt een vervoermiddel dal in niet onbelangrijke mate het stads en dorpsbeeld heeft bepaald. De hele tramgeschiedenis heeft zich in minder dan een eeuw afgespeeld. Op 4 september 1879 kwamen de eerste rails in Leiden aan. De tram bezorgde aar kelijk vele mensen zorgen; hij was toppunt van moderniteit in die rustige lawaailoze samenleving. De vraag komt onwillekeurig boven, hoe lang de bus het zal volhouden en welk vervoermiddel eens zijn rol zal overnemen. Een aardig puzzeltje de technische toekomstkijkers! Laten wij hopen, dat bij zijn eventuele af scheid in ieder geval niet behoeft te worden gezegd, dat door zijn komst de ongelukkencurve zich nog onrustbaren der ging ontwikkelen. Aan dat laatste denk je haast auto matisch, als Je je voorstelt, hoe "By beeld de Breestraat steeds meer dooï rydende en stoppende bussen wordt be heerst. De tram ging de laatste tyd door voor gevaariyk. Hoe dichter bU zyn opheffing, hoe gevaariyker het log ge, van geen wyken wetende monster werd. In de volksmond althans. Zullen de „meegaande" bussen, die onbetwist baar het grote voordeel hebben dat hun baan en railsloze straat is, het be ter doen? Een blik in de nieuwe N.Z.H.- garage aan de Rijnsburgerweg te Leiden, die tot de grootste van het land behoort. De bussen kunnen er royaal in draaien. (Foto N. v. d. Horst) ren zal een dertlg-minutendienst worden gereden. Op de nieuwe iyn Leiden-Voor- schoten-Wassenaar gaat de bus om het Rayon Leiden Er komen verder in het rayon Leiden nog enige veranderingen voor. De stads- lijnen hebben geen wijziging ondergaan. De dertig-minutendienst over Valkenburg wordt er een van veertig minuten. Het trajectgedeelte Lelden-RUnsburg van deze lijn komt te vervallen. Op de lijn naar Noordwykerhout wordt de hele dag een dertig-minutendienst on derhouden. Aan deze lijn wordt het tra ject Lelden-RUnsburg v.v. gekoppeld.. De lijnen naar Katwyk en Noordwyk blij ven ongewijzigd, alsmede de lijnen iD het rayon Leidcn-Haarlem. De halteplaatsen Maken wij de rit Den Haag-Leiden via Wassenaar en Leiden-Den Haag via Voor schoten nog eens dan passeren wij de volgende halteplaatsen: In Den Haag: Stationsplein, Lek straat, Rijnstraat, station S.S., Leidse straatweg, Benoordenhoutseweg bij Mau vestraat, Benoordenhoutseweg bij Wil lem Witsenplein en Benoordenhoutseweg (Clingendaal), Zijdelaan resp. viaduct. Mogelijk worden nog enkele halten toegevoegd: In Wassenaar: Landscheidingsweg, Wittenburgerweg, Wittenburgerweg bij Beukenhorstlaan, Wittenburgerweg bij Stoeplaan, Stoeplaan (Kieviet), Haesebroekseweg bij Nachtegaallaan, Papegaaienlaan, Backershagenlaan bU Schouwlaan, Prinsenweg bij Jonkerlaan, Prinsenweg bij Burchtlaan, Van Olden barneveldweg. Deylerweg bij lus, Deyler weg, Rozenplein (oostelijke parallelweg bij benzinestation (in de richting Den Haag uiteraard de westelijke parallelweg) rijksweg in omgeving begraafplaats Rhynhof, Haagse Schouw. Ned. Madrigaalkoor in Leiden HET Nederlands Madrigaallkoor heeft zich terecht de reputatie ven in staat en bereid te zijn tot ongewone programma's. Het goed bezette concert van gisteravond in de Stadsgehoorzaal was geheel gewijd aan zelden of nog niet gehoorde werken van Gesualdo, H. Andriessen, Strategier en Poulenc. Geen geringe opgave dus voor koor en dirigent, Herman Strategier. Des te meer lof voor het welslagen van deze interes sante avond, die werkelijk op hoog peil stond1 kroonde Requim, dat zijn première beleefde. Het feit, dat een concert gewijd aan teksten, die betrekking hebben op het lijden van Jezus, en aan die van de do denmis, misschien beter in de lijdenstijd zou passen dan aan het eind van oktober, doet daanaast weinig ter zake. De drie zeer expressieve, door veel chromatiek echter heel moeilijk zuiver te intoneren Responsoriën van de laat-16de eeuwse componist Gesualdo, voor koor a cappella, hielden een goede traditie hoog, die eigenlijk in de naam van dit numeriek beperkte, doch naar hoedanigheid uit stekende koor draagt: madrigaalkoor, en niet oratorium-vereniging. Dat de intonatiemoeilijkheden aan het begin van de avond niet alle werden overwonnen en bovendien de dynamische schakeringen in deze geladen werken wel iets duidelijker op de voorgrond hadden mogen staan, deed weinig af aan onze waardering voor deze uitstekende keuze. Twee Nederlandse werken uit de sfeer der religieuze rooms-katho- lieke muziek vroegen vervolgens onze aandacht: de Miroir de peine" op teksten van Ghéon, door H An driessen, voor sopraansolo en strijk orkest, en Strategiers onlangs be- De vijf mystieke liederen over Jezus' lijden en sterven van Andriessen klinken niet slecht, geheel gehouden in een wat vage imppressionistische klanksfeer: doch ze vertonen wel gemis aan inventie en worden spoedig eentonig. Henriëtte Sengers, die onverwachts Corry Bijster moest vervangen, vervulde de solopartij op bewonderenswaardige wijze, met fraaie dictie cn veel begrip, doch uiteraard had haar de tijd ontbroken deze muziek geheel „in de stem" te bren gen. Niettemin een lofwaadige prestatie! Het door een prijs van het minis terie van O., K. en W. bekroondt Requiem van Strategier werd niet zonder spanning en onder belang stelling van enige vooraanstaande figuren uit het kunst- en muziek leven tegemoet gezien. We willen gaarne voorop stellen, dat dit werk voor driestemmig koor en klein or kest (in dit geval het Utrechts Stede lijk Orkest, dat deze taak uitstekend vervulde) zowel voor de uitvoeren den als voor de toehoorder gemak kelijk te benaderen is en dus als li turgische muziek grote voordelen bezit. Het klinkt goed, het leent zich tot geregeld gebruik, als eventueel representatief voorbeeld van derne rooms-katholieke kerkmuziek komt het echter nauwelijks in aan merking. De contrapuntische vaardigheid van d< componist is onbetwistbaar, doch zijn vasthouden aan de meest starre diatoniek, zijn voortdurend terugkeren tot de klas sieke tonaliteit van a kl. t., de vele ciaties die deze muziek wekt met Mahler, en vele anderen, de ritmitsche eei migheid (uitgezonderd misschien hel of fertorium), kort gezegd het volkomen gebrek aan oorspronkelijkheid en kelijke emotie, het bezorgde ons ec leurstelling die door de goede uitvoering niet werd goedgemaakt. Dit Requiem, waaraan om ons nu wel duidelijke redenen het Dies Irao ontbreekt, had ook wel 60 jaar ge leden geschreven kunnen zijn; dit is op zichzelf nog geen veroordeling, doch om een werk dan nog tot uiting van eigen tijd en eigen levensgevoel, tot een authentiek kunstwerk, te ma ken, is ware genialiteit nodig die Strategier toch waarschijnlijk niet bezit. Het reeds verleden jaar door dit koor hier uitgevoerde Stabat Mater van Poulenc is weliswaar ook nogal Lente in de herfst De herfst heeft nu toch echt wel zijn intrede gedaan. 's Morgens hangen de mistige spinncwebben te glinsteren in de zachte stralen van de nog doorbrekende zon, 's middags gaan vroeg de lichten in huizen en kantoren aan en 's avonds zeggen we, na 'n wand- ling of fietstocht door straten be dekt met afgevallen bladeren, b(j onze thuiskomst: ,,'t Is toch al fris, buiten". Ja, zo nu en dan denken we alweer aan de vrolijke en stem mige feestdagen, die ons in decem ber te wachten staan. De heer L. t'an Laar, Oudenhof- laan 10 in Leiden, verging het evenzo. Weliswaar dacht hü dank baar aan het zachte najaarsweer, waarvan allerwegen werd genoten, doch dat hij in zijn tuin een lichte voorjaarsbode zou ontdekken was iets, waarvan hij niet had durven Toen h\j dezer dagen bezig was met het snoeien van de grote ap pelboom, die hij in rijn tuin heeft staan, kwamen er drie takken naar beneden die waren getooid met kleurige bloesem. De heer Van Laar zocht ze zorgvuldig büeen en zette ze in een vaasje in de huis- Voorjaar in de herfst, zonnestra len en tere bloesem in een tijd, waarin wii natte stormvlagen, nachtvorst, nog naar mottenballen geurende) winterjassen en kaal na- jaarslicht verwachten Overigens ontdekte een van de kennissen van de heer Van Laar, de heer C. de Geus, Marelaan 12, voor de tweede maal in het seizoen jonge frambozen aan de takken van zijn struik. Onderzoek Leidse woningen: f45.000 Zoals in de nota van B. en W. inzak* het saneringsvraagstuk is opgemerkt, moet als een belangrijk onderdeel van de voorbereidende werkzaamheden voor toekomstige sanering van vervallen stadsgedeelten worden beschouwd een kwaliteitsonderzoek van de bestaande bebouwing aldaar. Aangezien het nood zakelijk is een overzicht van de gehele bebouwing in een saneringsgebied te verkrijgen om een stedebouwkundig plan gereed te maken waarbij rekening wordt gehouden met de mogelijkheid bepaalde opstallen te handhaven, zal een dergelijk onderzoek alle panden in dat gebied moe ten omvatten. Het overzicht is eveneens nodig om de urgentiegraad van de voor sanering in aanmerking komende gebie den te kunnen bepalen. Zoals blijkt uit een rapport van de di recteur van gemeentewerken zullen by het onderzoek volgens globale schatting ongeveer 10.000 woningen en andere pan den zyn betrokken, die gelegen zyn in toekomstige saneringsgebieden, voor namelijk binnen de singels. Er zal zo veel mogeUjk in volgorde van sanerings urgentie worden gewerkt, hetgeen be tekent, dat de gebieden met de grootst* concentratie slechte woningen het eerst worden onderzocht. Dit gedeelte van h*t onderzoek zal na een voorbereidings tijd van 88 k 10 maanden een tydi- duur van ongeveer 2Mi jaar vergen. La ter zullen nog ongeveer 15.000 buiten de saneringsgebieden gelegen woningen kunnen worden onderzocht. Voor de uitvoering van het onderzoek zullen enkele technische ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting van d* dienst van Gemeentewerken moeten wor den ingeschakeld. Verder zal een tiental woningopnemers moeten worden aange trokken. Voorlopig is een bedrag van f 45.000 nodig. Zie voor stadsnieuwe i i ook pagina 4 en 13 j Lezers schrijven ons: God kan vrede brengen Een bezorgde moeder uit in uw blad e wens om voor de vrede te bidden en dan nog wel het „Onze Vader". Dan zal er vrede komen, want God laat zich in Zijn edelmoedigheid niet overtreffen. En dan schrUft zij: allen die in God geloven van goede wille zijn. Bij mij rijzen de volgende gedachten: le. Dit klinkt humanistisch. 2e. Weet u dat het „Onze Vader" het volmaaktste gebed is, dat de Heiland op aarde met Zijn discipelen heeft gebeden? 3e. Weet u niet, dat al deze dingen MOETEN geschieden, namelijk oorlog, geruchten van oorlog, enz. enz. en nog het einde er niet? Leest u maar Mattheüs 24, 2 Petrus 8 a de Openbaring van Johannes. Gods lankmoedigheid raakt eenmaal •n einde, mede gezien het grote onrecht onder de mensheid en de grote afval onder de volkeren ook in Nederland :ens de bakermat van de reformatie). Bezorgde moeder, bidt dat uw vlucht niet geschiede 's winters noch op een sabbath. Leiden P. v. d. K. (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE, MAUTHE conventioneel van middelen, het ge bruikt deze middelen veel drama tischer, veel ongegeneerder ook, het schuwt eventuele banaliteit niet en weet, in de loop van de compositie, bij componist en hoorder een geest drift te wekken die ondanks alles, ondanks zeer versleten formules zelfs, aan dit Stabat Mater een authentiek karakter verleent. De sopraansolo werd op zeer lofwaar dige wijze, gezien ook de korte voorbe reiding, door de koorsopraan Elly Hil- linga gezongen met fraai timbre en goede techniek. De uitvoering, waarvan we het hcrhalingskarakter geenszins be treuren, ontving een zeer uitbundig ap plaus; de soliste werd met bloemen ge huldigd. De blazers van het orkest verdienen zeker een woord van extra lof voot hun spel in het Requiem en in het Sta bat Mater Dr. J. van der Veen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3