DE DOKTER aan 't woord Om beter te dienen - niet om meer te verdienen Guido de Bres legde ons de woorden in de mond Een woord voor vandaag Nog steeds discriminatie van blinden in Nederland Chefarine A Prof. Geyser zou leren: Christus niet gelijk God SNELFIX Nieuwe wereldgemeenschap Anglicaanse Evangelisehen r°'°dvv" r^'d «I r-r, 2 400 jaar geloofsbelijdenis II (Van onze kerkredacteur) De Nederlandse Geloofsbelijdenis is niet het werk van een commis sie ingesteld door een kerkelijke synode. Het tegendeel is waar. Synoden konden slechts hun in stemming betuigen. Deze geloofs belijdenis, die door de overweldi gende meerderheid van de Neder landse kerken aanvaard werd als de hare. is het werk van een man, die reeds op 45-jarige leeftijd het leven liet aan de galg. Zijn voor naamste misdaad was de publi catie van zijn belijdenis en de prediking van het evangelie. Opwekking Nog even beleefde hij een kortston- dige opwekking in de stad Valenciennes, j Gods Geest werkte krachtig en de ge- meente groeide zo sterk dat spoedig meer dan de helft van de bevolking zich aansloot bij de ..ketters" en de Rooms Katholieke Kerk de rug toekeer-j de. De verschoppelingen van gisteren dï?«d'Hun"?.,rttf w"50,rÓnJ?ooVd,.V,a,i TN Amsterdam is gisteren en meenden de stadsregering en de oude I -*• V kerk eisen te kunnen stellen. Beïnvloed door lekenpredikanten en opstanden in andere steden, lieten zij zit» verleiden tot een beeldenstorm. De Bres was he lemaal geen voorstander van opstand. Altijd weer had hij zijn mensen ge waarschuwd om toch vooral voorzichtig te zijn. Maar ook hij werd door het enthousiasme van de menigte meege sleurd. Samen met een medepredikant en waarschijnlijk op diens aandringen preekte ook hij in een leeggeplunderde Tiende nationaal chr. schoolcongres Moderne cultuur: 1 vandaag het tiende nationaal ..{trln rril, n «11 christelijk schoolcongres gehou- III III LI gill g dll J i I n n v. i Jv IT Je \7alea el antwoord andere volksdeel, maar als een refor matorisch appel op héél het volk. De bestemming van ons hele volk is namelijk: discipel van Christus te zijn. Niet alsof Nederland een tweede Israël ware en de Nederlandse historie supplement op de bijbel. Een vergelij king als Zoals Mozes het volle Israël God geeft tweemaal dezelfde opdracht. En toch is er ver- schil. De eerste keer spreekt God tot Adam voor de zondeval. De tweede maal tot Noach na de zondeval. Tot Adam zegt God: „Weest vruchtbaar en wordt talrijk; vervult de aarde en onderwerpt haar, heers over de vissen het gevogelte en over al het gedierte." Tot Noach zegt God daarentegen: „Weest vruchtbaar, wordt talrijk en vervult de aarde. En de vrees en de schrik voor u zij over al het gedierte." Tot de man die nog niet verleid was tot zonde kon Hij zeggen: „Heers". Tot Noach, ook al wandelde hij dan rechtvaardig voor Gods aangezichtalleen maar: „Uw vrees en uw schrik." In deze woorden zien we het verschil. De eerste mens kunnen de dieren dienen. Voor de tweede mens zijn de dieren alleen maar bang. Want God spreekt door de nood gedwongen deze woorden. Hij kent het hart van de mensen. Hij weet hoe dit hart zal reageren. Hij weet ook hoe de dieren zullen reageren op de daden van de mensen. Voortaan zal de mens geen meester meer zijn over de natuur, maar een tiranondat het hart van de mens wel wil regeren, maar niet dienen. En goddelijk heersen of Heer zijn, is aller dienstknecht zijn. aanzienlijk betere opkomst dan het vorige congres! Het onder- a'ÏSSSnïï'd£Td."^room,.k,ü,ol,eki ter*. worp De moderne cultuur en de van de reformatie. Hij was nauwelijks Natuurlijk liet de overheid dit niet christelijke school: uitdaging en enkele maanden oud toen een Italiaan- over haar kant gaan. Er werden troe- j antwoord" zal wel mede oorzaak se monnik al in de straten1-1" c""1 geboortestadje Mons hel. vui pen gezonden t leer. kind toch maar niet zo n ketter zou worden, maar dat hij. als hij groot was, Gods Woord zou mogen prediken. Haar gebed werd verhoord, ook al liep het allemaal heel anders dan zij had bedoeld. Het Woord van God. de bijbel, kreeg inderdaad vat op deze jongen. Op ongeveer twintigjarige leeftijd sloot hij zich openlijk bij de in te ontkomen. Als een Paulus werd hervorming aan. Hoe hij precies tot hij 's nachts over de muur gezet. Zon- bekering kwam heeft de geschiedenis der door de vijandelijke schildwach- voor ons niet opgetekend, noch wan- j ten te worden gezien wist hij naar neer hij voor het eerst de knieën boog de omliggende bossen te ontkomen. fk w-'- Enkele dagen later werd hij toch ge grepen. Nog vanuit zijn gevangenis den. Toen mr. dr. K. de Vries, di recteur van de christelijke kweek school te Leiden, het congres - - - - opende, wa» de grote zaal van (Van een onzer verslaggevers) ^ed^rfafdP ui.z"e!d vïne™nd'e"r Bellevue nagenoeg bezet, een werd Eehouden. herinnerde mr De Vries aan de kerkhervorming en de ge dachtenisviering van de Nederlandse Geloofsbelijdenis. Zij hebben helaas de kerkelijke eenheid niet kunnen vasthou den. De kerkelijke verdeeldheid in Ne derland is op dit schoolcongres echter irrelevant. Het congres is niet enkel geïnspireerd op een gemeenschappelijk belang maar vooral op een gemeen schappelijk geloof. Indertijd was de republiek der zeven verenigde Nederlanden een staat mèt de bijbel. De revolutiegedachte heeft de bijbel op de openbare school indertijd verdrongen. Maar in de vorige eeuw heeft een groep christenen tegenover de revolutie het evangelie gesteld en een der vruchten van hun activiteit is de school mèt de bijbel. Zich tot de naam van het congres kerende, verklaarde mr. De Vries dat dit congres niet be doeld is als onderonsje de stad tot bedaren- brengen, maar de bevolking voelde van deze toegenomen belangstel- zich zo sterk dat zij de poorten sloot. ljng zjjn geweest. Hopend op een bevrijding door de le- j gers van Oranje liet zij zich belegeren. jje heer De Vries vertelde dat ach- Dagelnks klonken de psalmen in deze v„V Mair de ovefwinmnrliederenC°"«2CS 22 OWtusaties van werden el apnediz treurzenjen De ver. bet christelijk onderwijs staan, met wachte hulp kwam niet opdagen. Valen- 4400 scholen en 683.000 leerlingen, ciennes wordt het Hongarije van deHun eenheid van kleuterschool tot tachtigjarige oorlog. I gymnasium bestaat hieruit, dat zij a. Rr.r „w „„Jzich Stellen onder het gezag van Gods Woord, zoals dat vlees geworden is in Jezus Christus onze Heer. voor de God van de reformatie. !%'aar Londen •eg 2 plaatselijke vervolgingen i lelijk ';- jjelgrii Een bekend geestelijk leider uit "die da. gen. meester Nicolas, werd met zijn i groot aantal andere gelo den. Zeer waarschijnlijk leerde hij daar als Joh. a Las zelf ook '"oen Maria Tudor de troon besteeg denjs »'s een wekte hij zijn medegelovigen op vast te houden aan het geloof. Op weg naar de galg kon hij zijn medegevan genen nog troosten met de woorden uit Openbaringen: „Zalig zijn de do den die in de Here sterven." Nog op de ladder naar de galg riep hij de aanwezigen op zich te bekeren van hun verderfelijke weg en >ich aan Christus over te geven. Toen werd de strop om zijn nek geslagen en viel zijn lichaam in de ruimte onder de galg en zijn geest in de ruimte van Gods genade. Zo stierf de schrij ver van de Nederlandse Geloofsbelij- isdadiger, Daar het congres juist eind oktober Engeland zelf weer in de ban het roomse schrikbewind kwam. vlucht ten de meeste gelovigen weer naar het vasteland. Van 1552 tot 1556 trok Guido de Bres door Noord-Frankrijk en Bel gië om. waar hij maar de kans kreeg, het evangelie uit te dragen. De stad Rijsscl werd de basis van waaruit hij deze evangelisatiecampagne organiseer de. Maar opnieuw dreven heftige vervol gingen hem het land uit. Ditmaal vond hij rust in Frankfort, waar hij opnieuw A Lasco ontmoette en ook Calvijn per- sodfmj* leerde kennen. Hij reisde Conferentie in Beekbergen (Van één onzer medewerkers) Van 25 t/m 27 oktober jl. werd onder auspiciën van de Ver. Het Ned. Blindenwezen de jaarlijkse studieconferentie van „werkers voor de blinden" in het Troelstra- oord te Beekbergen gehouden, Onderwijzers van de verschillende blindeninstituten. maatschappe- xonder de maag van 1 Ujke werkers, sociologen, afgevaar- legde ons deze belijdenis in de mond. Adncrtentien Krachtige bestrijding van pijn of griep streek te makent ltdsr tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de helt wereld beroemd zijn geworden. Een van deze gaan middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder uinanu ia uojuijueii. ,f paar Jaar lang door Zwitserland toon in de Lage Landen de rust wat was teruggekeerd, trok hij Doornik om daar een gemeente tc helpen Daar vonden zijn moede pel om de maag ta beschermen. Ook zij die een grimsvoeten een aantal maanden bc- gevoelige maag hebben kunnen zonder be trekkelijkerunt. Het leek alsof de zon zwur chsfirins 4» gtbmlken. Het Is een stóps?"™ .TvTuS1" in" ft M <..i- het zelfs aandurfde een meisje te vra- treffend te bestrijden. gen zijn vrouw te worden. Bezinning Juist deze jaren van rust gaven hem de kans om zich te bezinnen op de in houd ran zijn geloof. Dagelijks sloten zich nieuuic leden bij zijn gemeente aan Hij moest deze mensen, die zo uit de middeleeuwse duisternis van de Rooms Katholieke Kerk de reformat ie binnenstapten, toch een basis geven voor hun geloof. Er moest een beknop te samenvatting komen uan wat de bijbel leerde. Maar Juist in deze dagen deden ook de anabaptisten van zich horen. De re formatie moest strijden op twee fron ten. Aan de ene kant tegen het traditio nalisme, aan de andere kant echter te gen het transcedentalisme van de we derdopers. De eerste groep offerde het Woord op aan de leer van de kerk. de tweede groep offerde het Woord op aan de uitingen van de Geest. Beide groepen hadden geen oog voor het ..sola Scrip- tura" van de reformatoren. De Bres Nederlandse boeren gaven vluchtelingen nieuwe veestapel De door de Stichting ..Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" ge organiseerde actie voor het dorp Viglia in Griekenland, waar vluchtelingen ui' Rusland en Roemenië sinds 1957 eei onderdak hebben gevonden, nadert haai Onder het motto „Collega's hebben uv digden van blindenbonden, blin denzorgverenigingen en een ieder die iets met het blindenwezen te maken heeft, waren samengeko men. waartoe ook behoorde een groot aantal deelnemers uit Vlaan deren. Mcj. A. J. H. Biemond. maatschappe lijk werkster aan het Kon. Blindenin stituut te Huizen sprak over de aanpas sing van de blinde kleuter aan het le ven. Hier is wel duidelijk sprake van aanpassing van de ouders van het blin de kind, waarbij zij. nog meer dan bij het ziende kind, als toekomstideaal moe ten stellen de opvoeding en niet slechts de verzorging van het kleine kind. De maatschappelijke werkster ouders bij de opvoeding tot een grote hulp en morele steun zijn. De volgende fase van het blinde kind. nl. tijdens de schoolleeftijd, dus op het instituut, werd behandeld door de heer J. Laansma, oud hoofd van het Chr. Blindeninstituut Bartimeus te Zeist. Hij wees erop, dat de jeugdige blinden reeds vroeg in relatie worden gebracht met ziende kinderen ter plaatse om zich daardoor aan te passen aan hur toekomstige maatschappij. Hierop sloot aan het referaat van mej drs. P. L. F. Emonds. psychologe aan het R.K. Blindeninstituut te Grave over: ..De aanpassing van de blinde aan de maatschappij". De blinde zal top prestaties moeten leveren en war hij faalt zal dit niet altijd moeten den gezocht in zijn handicap, maai in karaktereigenschappen. discriminatie. Aan de hand talrijke schriftelijke bewijzen staat de ze achterstelling vast. Men neemt te- Smover de blinden een tolerantie aan, j wordt geduld. De heer Vlietstra meent, dat wij moeten komen tot gardatie. opdat wij eerbied betonen, [hen, die ondanks een handicap strijden )or een menswaardig bestaan. De heer H. v. Dijk, een blinde masseur Antwerpen vertelde over het blinden- ezen in België, dat door de tweetalig heid. politieke verschillen grote ver deeldheid geeft en waar talrijke vereni gingen. zonder medezeggenschap blinden, liefdadigheid bedrijven. De discussiegroepen zochten na oplossing van de in ons land nog niet ideale verhouding van het gespeciali seerde maatschappelijk vrerk tot het al gemeen maatschappelijk werk. dat werd ingeleid door mej. H. F. Droge, staf functionaris voor het maatschappelijk werk bij de Ned. Centr. Ver. voor ge- brekkigenzorg. Tot slot sprak de heer K. J. Muller, hoofdcommissaris van de Verkeerspoli tie te Rotterdam over de blinde in het verkeer. Hij wees op de goede houding van het publiek in het buitenland, met name in Engeland en Amerika, tegen over de blinde en zegde alle medewer king toe om gezamenlijk tot een veili ge positie van de blinde te komen. In de slotzitting werd, zowel van Ne derlandse als Belgische zijde de sugges tie gedaan op de volgende conferentie te spreken over: De sexuele problemen van de blinde en welke voorlichting er op de verschillende instituten wordt ge- het Spaanse juk", achtte mr. De Vries godslasterlijk, al zal men dat bedoeld hebben. Met verwerping van een dergelijk oom chauvinisme waagde de heer De Vries het er echter op om het Neder landse volk toch Gods volk te noemen. In deze zin, dat ook tot dit volk de roe ping is gekomen om de kinderen te be geleiden op weg naar het discipelschap in Christus. Wanneer het congres nationaal ge noemd is, dan gebeurde dit niet uit heimwee naar het verleden m geloof in de toekomst. Hoe zal kinderen kunnen wapenen tegen geva- de moderne cultuur en toerus ten tot hun taak daarin? Van het ant woord aaarop hangt menselijkerwijs ge sproken de toekomst onderwijs af. i het christelijk Overeenkomstig Hoedemaker zei heer De Vries: „Met de ogen open wat de geschiedenis te zien geeft, met de oren open voor wat God in Woord heeft gezegd, willen wij dit gres houden. Niet als een stimulans meer te verdienen maar om beter te dienen." Prof. dr. Ir. H. van Riessen te Delft i dr. W. Sleumer te Amsterdam heb ben het thema van het congres Ingeleid, •na men In een achttal groepen uiteenging voor de discussie over het onderwerp. Wij komen daarop nog te rug. kOSRAM Beroep op synode Herv. kerk inzake proeven kernwapens De kerkeraad van de Hervormde ge meente te Holten heeft het moderamen van de Generale synode van de Ned. Hervormde Kerk een brief gezonden, waarin verzocht wordt op haar aanstaan de vergadering in overweging te nemen, alle gemeenten der Hervormde Kerk Nederland, eenzijdig ingelicht Dr. A. J. G. Oosthuizen, de voorzitter van de commissie van de Zuid-Afrikaanse Nederduits Hervormde Kerk, die een onder zoek instelt naar de klachten tegen prof. A. S. Geyser, heeft gezegd, dat uit het telegram, dat de Ne derlands Hervormde Kerk in Nederland over deze kwestie heeft gezonden, blijkt dat het modera men daar helemaal „scheef en eenzijdig" over de aangelegenheid Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Tienhoven: J. F. Grimm te Vierhuizen-Zoutkamp; te Genève (Ned. Prot Gemeente): D. J. Blikkendaal te Vaals-Gulpen. Aangenomen naar Oudega (H.O.): A. Griffioen, vic. te Huizem (Fr.). Bedankt voor Kootwijk-Kootwüker- broek: P. J. Bos te Sprang: voor het be roep van de prov. kerkvergadering van Zuid-Holland te Krimpen a. d. IJssel: W. van Tuyl te Rijssen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijkerk, (vac. W. Grif fioen): J. Pasveer te Capelle a.d. IJssel; te Zeist (vac J. Wilschut): H. W. Wierda te Haarlem-N. Bedankt voor Lemmer: A. Verschoor te Vlissingen; voor Klazienaveen (vac. M. N. Wolf): P. E. Everaars te Middelstum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam (bij accl.): M. Vlietstra te IJmuiden. Bedankt voor Zwolle: T. Brienen te Mussel; voor Zaamslag: P. van Zonne veld te Bennekom. is ingelicht. Over het telegram van de Utrechtse theologische fa culteit, waarin verzocht werd de academische vrijheid te waarbor gen, zei dr. Oosthuizen, dat van aantasting van de academische vrijheid in dit geval „hoegenaamd geen sprake is". Het lid van de commissie van onder zoek prof- S. P. Engelbrecht heeft in oen gesprek buiten de zaal waar prof. Geyser wordt gehoord, gezegd: „Mijn hart zal breken indien hij schuldig be vonden zou worden. Ik zal zeer ver heugd zijn indien ziin onschuld zou Verwacht wordt dat het onderzoek dat vorige week Is egonnen, twee we ken zal duren. De hele zaak wordt op de band door de Nederduits Hervorm de Kerk opgenomen. Een verzoek van prof. Geyser een eigen bandopnemer gebruiken. Is afgewezen. Zoals bekend, zijn de klachten inge diend door drie studenten die getuige nissen overlegden van een twintigtal anderen. De klachtstaat over de „dwaal leerverkondiging" besloeg tien vellen waarvan er slechts één over zijn optre den ten aanzien van de Wereldraad van Kerken en volharding in het verzet tegen niet-toelating van Bantoes als le den van de Nederduits Hervormde Kerk ging. Prof. Geyser zou hebben geleerd dat Christus niet gelijk is aan God maar ondergeschikt aan hem. Dit Is de tweede keer dat een klacht over dwaalleerverkondiging in de Ne derduits Hervormde Kerk Is ingediend. De eerste keer was in 1911 tegen een predikant van de gemeente van Pre toria, ds. Ruysch van Dugteren. Advertentie alle andere kerken in ons land op te pen tot een actie, om tot stopzetting der proefnemingen met kernwapens te ko men. Ook heeft de kerkeraad aan het mo deramen van de synode verzocht de We reldraad van Kerken te vragen alle ker ken ter wereld op te wekken aan deze actie deel te nemen. Het schrijven wordt vergezeld boekwerk, waarin 2035 handtekeningen staan van volwassen leden der Hervorm de gemeente te Holten- Het breed mode- De 76-jarige G. Bensen uit Weert ramen van de classis Deventer heeft in- is gisteren op Rijksweg 19 onder een middels adhesie aan het kerkeraads- auto gekomen en later aan zijn ver schrijven betuigd. I wondingen overleden. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Haulerwijk: C. Mostert te Harlingen. Advertentie gel door de nieuwe leden en tegelijkertijd gebruikt kon worden om als antwoord te dienen op de spiritualistische bewe ging van de wederdopers. gulden bijeengebracht, waarvoor thans 46 koeien en 2 stieren naar Grieken land zijn gezonden. Donderdag zal het laatste veetransport vertrekken. be staande uit 3 koeien. 34 vaarzen, 12 pin- nij ging daarbij niet over één nacht ken. 3 zeugen, 1 fokbeer. 2 rammen en Ijs De Fransen hadden reeds een eigen een bok. Het vee zal in Viglia onder I geloofsbelijdenis, maar De Bres pro- de bevolking worden verdeeld. Twee Ne- beerde toch zijn geloof In eigen woor- derlanders. de heren J. Akkerman en den te formuleren, woorden die sanslo- T. Kok. die beiden voor de stichting in ten bij het leven van de kerken in die Viglia werkzaam zijn, zullen daar toe- rukdrlljke Nederlanden waar hij werkte, zicht houden op de verzorging van de De Franse belijdenis diende hem tot dieren. richtsnoer, maar hij zocht toch een j eigen antwoord. Om er xeker van te I rijn. dal rijn belijdenis werkelijk schrif tuurlijk was. rond hij het manuscript naar Calvljn en vroeg deze grote refor mator om zijn oordeel. Het antwoord was wat koeltjes. Calvljn raadde De Bres aan om niet te proberen een eigen geloofsbelijdenis te ontwerpen, maar xleh te houden aan de Franse, die al enig kerkelijk gezag had verkregen on der de hugenoten. Lijm «onder klemmen met van Ceta-Bever d, en- Geen scheuring in niet afschrikken. Dit maal O Engelse kerk Niet-te - beschrijven - lekkere pepermunt - dragée BOEKENHOEK Jaarboekje '61 Nederlands Instituut voor Efficiency. Laan van Meerder- voort 436, Den Haag. Een jaar rond het land rond! Con ferenties en cursussen Nederlands In stituut voor Efficiency, seizoen 1961-'62. Laan van Meerdervoort 436. Den Haag. Handelsrekenen voor het praktijk- examen. door W. J. Bosboom en P. J. Heukelom. Deel 1. Uitgave H. Stam, Haarlem. Nederland, een rechtsstaat, door mr- S Bartlema en mr. M. Huizer. Deel 1. Tweede druk. Uitgave H. Stam, Haar- lem. De laatste gast. door Frank Arnau. Vertaling A B Klein. Uitgave N.V. Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenhage- Rotterdam. Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de enveloppe t Medische Rubriek. Antwoord wordt gegeven, hetzij per brief, hetzij In deze wekelijkse kolom. Mur DeI van CiMJn niet afscbr luisterde hij niet naar de grote exegeet van Genève. Hij legde zijn manuscript ook aan anderen voor. zoals de Leidse hoogleraar (later van Cambridge) Adrien de Saravia en de hofprediker van prins Willem van Oranje. Modetus. Zij De evangelische groeperingen in de Anglicaanse Kerken in En- den is voor te leggen aan de kerken, geland, Canada, Sydney, Nieuw- "E Zealand. Tanganyika en van de «tof van de eeuwen, als de gelovigen kerk uit Victoria in Australië van Doornik niet gedwongen geweest --.i de landvoogdes M garetha voor tc leggen, via die merk- teuu aardige postbestelling m ndden in de nacht. Het verhaal deed al snel de ronde en zo kreeg deze belijdenis niet alleen de aandacht van de landvoogdes maar ook van dc Nederlandse kerke lijke leiders. De Bres zelf heeft dat nauwelijks nog beleefd. De ..psalmen in de nacht" ran Doornik dreven hem op nieuw op de vlucht. AI zijn boeken en tal van brieven teerden gevonden en verbrand. Nog redde hij zelf het vege lijf maar er volgen jaren waarin hij at, «n npo„oasd htrt tui tot m PU stad moest trekken met de bloedhon- leens!aandcn en zij di den van de inquisitie op njn hielen, nsoreken Een „belangstellende lezeres" uit Voorburg vraagt: „Ik heb onlangs gelezen over ver magering. Wat mij opviel was. dat men niets Inderdaad is de psychologische kant van de zaak bij de vermageringspogingen van belang. Er zijn mensen, die onder nerveuze omstandig heden meer gaan eten dan anders, ook omge- De nieuwe beweging wil de protes-l keerd komt veel voor. De omstandigheden waar- tanten In alle Anglicaanse en Episco-|jn eer patiënt verkeert, zijn dus belangrijk. Ver der zullen we ook het type niet mogen verge ten. We kennen de gezellige dikkerd, die graag eet en drinkt toe noemen hem een „picnicus" en de magere en ernstige „asthenicus", die minder eet dan goed voor hem is. We moeten ook de verschillende smaken van de mensen niet vergeten: De zoetekouw zal dikker worden dan degene die graag zure voeding gebruikt. Dit is allemaal individueel, evenals de werking van de schildklier. hebben rich in een gemeenschap verenigd. President van deze nieuwe organisatie van laagkerke- lijken werd de primaat van Austra lië, aartsbisschop H. R. Gough. Bisschop Marcus Loane van Syd ney en ds. J. R. W. Stott van „All Souls", Langham Place in Londen, zullen het secretariaat van de gemeenschap op zich nemen. De agenda van de nieuwe gemeen schap bevat vijf belangrijke punten. opgejaagd hert tan ,fa^ tot in dr gehele wereld bevorderen, de ai- raai -- „og weifelen nlwh wijzen sche beginselen paalse Kerken verenigen. Voorts zij getuigen van de belangrijkste bij belse en reformatorische principes, zo dat de hele wereld de stem van de ang licaanse laagkerkelljken zal kunnen horen en al of niet Instemming kan betuigen. Ook wil men ln gewone kwet- tles van laagkerkelljken pas raad ge ven na gezamenlijk te hebben over legd. Het vijfde en laatste punt gaat over de uitwisseling van nieuws. Alle laag kerkelljken moeten kennis kunnen ne men van gebeurtenissen, films, boeken, enz. die voor hen van belang zijn. De Raad van Evangelisehen. die be- eens in de vijf jaar gedurende de Lam- beth-conferentie en het pan-anglicaanse congres, bijeenkomen omdat het an ders te kostbaar wordt. Enige leden van de Raad zullen op de derde assem blee van de Wereldraad van Kerken, die dit jaar in New Delhi gehouden zal worden, al enkele gezamenlijke proble men kunnen bespreken. PiHet doel van de Gemeenschap 'de samenwerking' Evangelisehen Is beslist niet te stre- Mevrouw T. W. te B. en de heer D. V. tc M. vragen belden een korte verhandeling over de schildklier. De schildklier is één van de organen met in wendige afscheiding, dat wil zeggen dat deze klier geen afvoerbuis bezit, maar zijn afschei dingsproducten regelrecht aan het bloed afgeeft. Ook de bijnier, de zwezerik en de hypophyse in de hersenen, zijn klieren met inwendige secretie, zoals men dat noemt. De stoffen die ze afschei den zijn de hormonen. De hormonen prikkelen de meeste organen in het menselijk lichaam tot hun werkzaamheid. Het schildklierhormoon be heerst de stofwisseling, regelt het tempo van de ontwikkeling van het lichaam, terwijl het tevens afscheiding In de Angll-j „„fc invloed uitoefent op de andere klieren met Kerken, maar positief en Ire- rnterne secretie. Dit zeer belangrijke orgaantje getuigen van de r^°^m»^orl" gelegen bij her strottehoofd rond het begin t-riend na de andere verloordat ook zij deel uitmaken 2 Hij aan de galg of op de brandstapel, j te geheeL Wanneer de schildklier vergroot is we spre ken van „struma" kan de oorzaak liggen in de toeneming van het klierweefsel, doch ook van het bindweefsel of andere voor de functie, niet meewerkende weefsels. In het eerste geval zal de activiteit van de schildklier verhoogd zijn, ook dus de stofwisseling. In het laatste geval ech ter niet. We hebben bij zo'n struma slechts met een aesthetisch probleem te maken, aannemende dat de struma geen druk uitoefent op de lucht pijp of slokdarm. De verhoging van de stofwisseling wordt merk baar aan de toeneming van de eetlust, de ver magering, het snel zweten, hartkloppingen, ner- veusiteit, trillingen van de handen, haaruitval, diarreeën, terwijl in extreme gevallen de patiën ten een angstige gezichtsuitdrukking krijgen, om dat het oogwit bij hen zichtbaar wordt rondom het gehele gekleurde deel van de oogbol. Wan neer de schildklier te weinig werkend schildklier weefsel bezit, zien we alle boven genoemde ver schijnselen tegengesteld: Deze patiënten zijn dik, loom en traag, hebben weinig eetlust en zijn kouwelijk. Beide gevallen zijn uiteraard ongun stig voor het lichaam. Bij een verhoogde schild klierwerking wordt het lichaam „afgetobd" en soms zal dan tot operatieve verwijdering van het teveel aan weefsel moeten worden overgegaan. Men beschikt tegenwoordig over een mogelijk heid om de werking van de schildklier na te gaan. Met een bepaald instrument, waarin o.a. ook het zuurstof gebruik bepaald wordt, kan men in een getal uitdrukken hoe groot de stofwisse ling is. Het is gebleken, dat de stofwisseling af hankelijk is van de oppervlakte van het lichaam, de leeftijd, het geslacht, en het gewicht. Door vergelijking met de normale waarden, die men op een tabel kan naslaan, komt men tot een zeker percentage, dat bij gezonden moet liggen tussen p!. 15 pet. en 25 pet. Komt het percen tage hier boven dan is de werking van de schild klier te hoog. Aan de hand van deze getallen kan men dus een behandeling veel gemakkelijker instellen. De heer A. J. te R. schrijft: „Mijn vrouw heeft ln haar kleuterjaren dauwworm gehad. Zij heeft daarvan astma overgehouden. Nu hebben wij een dochtertje, dat nu één Jaar ls, en volgens ae hulsarts ook dauwworm heeft. Volgens de huisarts zou er een grote kans bestaan dat zij later óók astma krijgt. Is er een middel dat haar van deze huiduit slag af kan helpen? Wij zouden haar graag het leed van een astmapatlènte willen be- Het is inderdaad bekend dat kinderen, die als baby dauwworm gehad hebben, later vaak ast ma krijgen. Dit zou aan de constitutie van het lichaam liggen. Het wegwerken van de huidaan doening door middel van zalfjes en dergelijke houdt daarentegen niet in dat de kans op asthma op latere leeftijd daardoor vermindert. Gelukkig is tegenwoordig de jiluatie zó, dat astma mifj bijtijds in behandeling genomen niet meer zo onbehandelbaar is. Wat de geneesmid delen betreft moet ik u toch naar uw huisarts verwijzen, omdat in deze rubriek geen genees middelen bij name genoemd worden. Mejuffrouw A. H. te M. heeft sinds vele maanden last dat er „wolkjes" voor haar ogen drijven. Het la de ene keer erger dan de andere keer. De oogarts schonk weinig aan dacht aan bovengenoemde klacht. Dat de oogarts weinig aandacht aan uw klacht besteedde, komt omdat deze „wolkjes" hoogst waarschijnlijk niet het gevolg zijn van de toe stand van uw ogen. Over het algemeen is dit een teken van slapte. at dus op kan treden na ziekten en oververmoeidheid. Ook komt het veel vuldig voor bii bloedarmoede. Het is dus zaak om met deze klacht naar uw huisarts le gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2