TWcuwc geitectfe GTouranl Bom van 50 megaton vanmorgen ontploft Commentaar Lijk van Stalin uit mausoleum Gisteren geen proef maar aardbeving Indonesië ontlaadt weer stroom dreigementen Z°'H ZM W TWIN! je rnn halve ZHfore! flmtoua Bankemployé deelde buit met buitenlander MAANDAG 30 OKTOBER 1961 196 UUI KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12315 CHR1STEL1JK-ISATIONAAL DAGBLAD „Stoatvastich it ahfblroeo tngn bert io Icgfjcospott" Knudde met Zangles Na Uppsala volgden kort na elkaar berichten uit Stockholm („de nieuwe ontploffing is viermaal zo groot als de krachtigste die tot dusver is ge- regitsreerd"), Kopenhagen, Londen en Bergen (Noorw.). Van acht minu- erkeersveiligheid ook onder paraplu! Een Londense kleer- aker ergerde er zich over dat op een druk trottoir nogal is botsingen voorkomen tus- parapludragers. Hij maakte het nylonscherm hier en daar ssen de baleinen vensters van iorzichtig vinyl waarlijk een Columbusei! "ïieuws in Iéén oogopslag Vanmorgen om half tien is de explosie van een nieuwe kernbom ge- registreerd. Het heeft er I alle schijn van dat de j aangekondigde Russische I 50 megaton-bom inder- daad tot ontploffing is gebracht. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. von Brentano, heeft besloten af te treden om de vorming van een coali tie van christen-democra ten en vrije democraten te uiten dj vergemakkelijken, tot d< Chroesjtsjef heeft op geen lc. het 22ste partijcongres te Moskou verklaard niet als alleenheerser over de So wj et unie te willen wor den beschouwd. Hij wilde de lof, die hem was toe gezwaaid, slechts aan vaarden, wanneer deze ge richt zou zijn aan het adres van het centrale co mité. Op het partijcongres in Moskou is een resolu tie aangenomen om het stoffelijk overschot van Stalin uit het Mausoleum op het Rode Plein te ver ia wijderen. Daarmee is de doet ontluistering van de vroe gere dictator in een nieuw stadium gekomen. Op het a.r. partijcon vent in Amsterdam heeft de voorzitter, dr. Berg huis, het zaterdag voor de Tweede-Kamerfractie op genomen. Hij verklaarde o.A., dat de toekomstige belangen van de Papoea- bevolking op de voor grond staan. In de „strijd om Ber lijn" is een pauze inge treden. Naar uit Washing ton wordt bericht, zou president Kennedy (na het terugtrekken van de Russische tanks) voor de Berlijnse crisis een afkoe lingsperiode hebben gelast om de diplomaten gele genheid te geven naar een oplossing te zoeken. Terwijl de Afrikaans- Aziatischte groep in de Ver. Naties haar proce dure-commissie opdracht heeft gegeven, een studie te maken van het plan- Luns met betrekking tot de toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea, zijn de dreigementen van In donesië niet van de lucht. Op een zaterdag ge houden vergadering van het dagelijks bestuur van de C.H.U. is een resolutie aanvaard, waarin veront rusting en verontwaardi ging wordt uitgesproken over het nemen van proe ven met kernwapens, zo als dat door de Sowjet- unie wordt gedaan. Premier Tsjombe van de Kongolese provincie Katanga is in Genève aan gekomen om een week rust te nemen en medici te raadplegen. Het is ech ter niet uitgesloten, dat hij een ontmoeting zal hebben met vertegen woordigers van de cen trale regering te Leopold- atad. 22e par TERWIJL de Afro-Aziatische groep ln de Verenigde Naties haar proce durecommissie opdracht heeft gegeven een studie te maken van het plan-Luns en van wat er mee gedaan moest worden, zijn de dreigementen van Indonesische zijde niet var\ de lucht De waarnemend president, dr. J. Lei- mena, zeide zaterdag dat Indonesië- niet bluft, maar dodelijk ernstig is als het dreigt 'n oplossing te zoeken voor „West- Irian" zonder de Nederlanders. Eerder had de Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, verklaard: „Als God wil zal West-Irian spoedig on der het bestuur van de Republiek worden teruggebract." Gisteren zei Subandrio nogmaals: „Een regeling van de kwestie kan niet langer worden uitgesteld en Indonesië zal met al zijn vermogen elke poging tot een eenzijdige regeling door de Ne derlanders verijdelen." De voornaamste Indonesische leiders bespreken op het ogenblik de situatie rond Nieuw-Guinea. De geheime bespre kingen worden ook nog door hoge militai ren bijgewoond. Subandrio verklaard alle begrip te heb ben voor de werkzaamheden van dr. Paul Rijkens. Hij begreep niet waarom de Ne derlandse pers zulke felle aanvallen op deze heeft gedaan; zijn laatste ontmoe ting met dr. Rijkens was toevallig tot stand gekomen en had slechts vijf minu ten geduurd. Nieuwe poging Prof. Moh. Jamin is na-zijn bespre king met Sukarno te Wenen naar New York vertrokken om daar zo mogelijk nieuwe besprekingen met Nederlandse diplomaten te voeren. Abdulgani, vice-voorzitter van de Indo nesische nationale adviesraad, zou in Kuala Lumpur besprekingen voeren met de premier Abdul Rahman, ook over Nieuw-Guinea. Beweerd incident De Indonesische marinevoorlichtings dienst te Djakarta meldt dat zich op 19 oktober te Hollandia een ernstig inci dent heeft voorgedaan toen Nederlandse T~YE SOWJETUNIE heeft vanochtend de lang van tevoren aangekondigde U kernbom van vijftig megaton tot ontploffing gebracht. Om zeven minuten over half tien (Westeuropese tijd) werd de ontploffing waarge nomen in het seismologische instituut in Uppsala (Zweden). Dr. Baath, directeur van het instituut, deelde mee, dat de explosie „die twee tot drie maal krachtiger was dan de superbom, die vorige week tot ontploffing werd gebracht", op een afstand van 2100 km ten noordoosten van Uppsala plaats vond. Dat wil zeggen dat de Russen weer het gebied van Nova Zembla gebruikt hebben, waar ook de vorige superbom ontplofte. Waar schijnlijk is de bom zeer hoog in de dampkring ontploft. ten voor tien tot tien uur werden de schokken eveneens in De Bilt waar genomen. Overal kwam men tot de zelfde conclusie. Gister-middag deelde de Franse com missie voor kernenergie mee, een kern- kernproef te hebben geregistreerd, docb het bleek al spoedig, dat men hier te doen had met een aardbeving in het ge bied van het Baikalmeer, ten noorden Mongolléë Aanvankelijk meende stellig, met een zwere kernexplosie te doen te hebben, maar de Amerikaanse over de beste gegevens bl(|kt te beschik ken, gaf te verstaan, geen enkele aanwij zing te hebben, dat gisteren in de Sow- jetunie een kernexplosie zou hebben plaats gehad. Tenslotte kwam men ook in Frankrijk tot de conclusie, dat het een aardbeving moest rijn geweest Het voorste gedeelte van de reusach tige wolk radio-actieve afvalstoffen die vrijkwam bij de Russische superbomex plosie beweegt zich nu in oostelijke rich ting boven de Atlantische Oceaan. Robert List, een falloutspeclalist van het Amerikaanse weerbureau, zei dat de wolk een snelheid heeft van 110 tot 130 km per uur. Verwacht wordt dat het nog enige dagen zal duren voordat alle af valstoffen over het noordoosten van de Verenigde Staten en het zuidwesten van Canada getrokken zijn. Chriestsjef heeft zich dus niets aan getrokken van de protesten, die tegen de Russische proef met de 50 megaton- bom zijn ingediend. Ook de oproep van de V.N.-assemblee heeft de Russische premier naast zich neergelegd. Op het partijcongres ln Moskon verklaarde hij, dat de proef zou doorgaan. Alle verzoe ken om de proef af te gelasten noemde hij „uitingen van hysterie". Chroesjtsjef vindt de protesten onlo gisch, omdat de V.S. zich wel het juri dische en morele recht toekenden, atoombommen te gooien op Hirosjima eu Nagasaki. Dit was, volgens hem, een daad van zinloze wreedheid, waarvoor geen militaire noodzaak bestond. Hij kon zich voorstellen, dat er op rechte en eerlijke mensen bestaan, die zich zorgen maken over de proeven. Maar .vervolgde Chroesjtsjef, evenals zij hebben wij ook kinderen en wij makeD zorgen, niet alleen over hun heden, r ook over hun toekomst Hij be loofde al het mogelijke te doen. de scha delijke gevolgen tot een minimum te beperken, maar de Russische defensie, die noodzakelijk was geworden door het agressieve Westen, moest nu eenmaal versterkt worden. Radio-Moskou heeft gisteren verklaard, dat de door de Algemene Vergadering de V.N. aanvaarde resolutie, waarin beroep op de Sowjetunie wordt ge daan de aangekondigde ontploffing van de vijftig-megaton-bom niet te laten doorgaan, „door het Westerse blok er door is gedreven". Het Westen stelt, al dus het communiqué, alles in het werk de Sowjetunie te beletten haar dediging te versterken. In een Russische radio-uitzending, die te Los Angeles beluisterd is. werd ge zegd, dat communistisch China gereed is om zijn eerste kernproeven te nemen. Y; engebied van 5000 vierkante kilometer bij de Russisch-Chinese grens zo verband met deze proeven ontruimd moeten worden. De instantie, die deze uitzending heeft opgevangen en die haar identi teit niet wilde onthullen, gaf toe, dat in het verleden gebleken was, WM deze uitzendingen niet altijd betrouw baar waren. De Chinese proeven I den in hetzelfde gebied gehouden autoriteiten Indonesiërs dwongen de Pa- poeavlag naast de Nederlandse te hijsen. Nadere bijzonderheden werden niet ver strekt. (Deze vlag werd 19 oktober door de Papoea's aanvaard en kan dus nauwe lijks voorradig zijn geweest. - Red.). VON BRENTANO AFGETREDEN T")E WESTDUITSE minister van bui tenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft vandaag bekend ge maakt dat hij zal aftreden om de vorming van een coalitie van chris ten-democraten en vrije democraten te vergemakkelijken. Zoals bekend zijn de onderhandelingen tussen beide partijen over de vorming ien coalitie in een impasse geraakt, nadat aanvankelijk in principle ovea stemming was bereikt. De vrije democra ten willen alsnog wijzigingen aanbrengen in het akkoord over financiële en sociale kwesties en hebben zich tegen de be zetting van buitenlandse zaken door Von Brentano verklaard, omdat zij hem als Adenauers paladijn beschouwen. De derhandelingen tussen de partijen zyn vandaag hervat een uitvoerige verklaring liet Brentano weten, dat hij bondskanselier Adenauer had verzocht, bondspresident Lübke te vragen hem direct ontslag te verleden. Tevens had hij de voorzitter de christen-democratische bonds dagfractie, Krone, meegedeeld, dat hij geen deel wilde uitmaken van de nieuwe regering. De aftredende minister noemde de discussie over de persoon van de toe komstige minister van buitenlandse ken, gezien de ernstige internationale toestand, onverdraaglijk. „Het gaat in werkelijkheid om de zaak, niet oi personen. Achter de eis inzake een seling van persoon staat in werkelijkheid is voor een wijziging in de politiek", aldus von Brentano in zijn verklaring. N.V. TiklklflkrllK 1. Cruno N.jk.rk Gouverneur J. van Tilburg heeft te Pa ramaribo de zevende Surinaamse Jaar beurs geopend. Er waren vele bezoekers, die vooral ook belangstelling hadden voor inzendingen uit Nederland, Jamaica, Trinidad. Tobago en de Verenigde Staten. (Zie vervolg op pag. 9) MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Woensdag 1 november FEIJENOORD- TOTTENHAM HOTSPUR De Afrikaanse politieke leider Albert Loethoeli, die de Nobelprijs 1960 voor de vrede heeft gekregen, wordt door Zoeloe-volgelingen toege juicht. De foto werd onlangs genomen in de buurt van zijn huis in de Zuidafrikaanse provincie Natal, waar hij in officiële ballingschap v blijft. Hij draagt er is kennelijk een feestje een speer en een klein Zoeloeschild, evenals de omstanders. Loethoeli is bekend als leider t het (verboden) Afrikaanse Nationale Congres en als vooraanstaand n in de oecumenische beweging. Hij verwierf de Nobelprijs voor zijn werk tot opheffing der rassendiscriminatie. Geringe rol van echtgenote TAE 47-jarige Amsterdamse bank je employé J. E., die de Amster- damsche Bank voor een bedrag van bijna 800.000 heeft benadeeld, heeft een medeplichtige gehad, met wie hij het verduisterde bedrag heeft ver deeld. Het is een buitenlander, een relatie van de Amsterdamsche Bank, die voortvluchtig is. Via Interpol is een opsporingsbevel verspreid. De nationaliteit van de medeplichtige wenst de politie vooralsnog niet te noemen. Dit is gebleken bij het onderzoek, dat commissaris H. J. Moll, hoofd van de Amsterdamse centrale recherche en hoofdinspecteur H. Postma, waarnemend chef van de afdeling oplichtingen en zwendelzaken van deze politie, In de Zuldduitse stad Baden-Badcn hebben in gesteld. De vrijdag gearresteerde E. is bij de politie in Baden-Baden achtergebleven. Hij wordt over drie vier weken in Nederland verwacht, nadat de Westduit se autoriteiten heben beslist op het uit leveringsverzoek. De bankbediende wil de graag als arrestant met commissaris Moll en hoofdinspecteur Postma naar Nederland terugkeren, doch om tactisch* redenen heeft men dit nagelaten. Boven dien maakte de Staatsanwalt bezwaar. Daarom is via de offioiële kanalen om uitlevering verzocht. Dank z(j de medewerking van E. heeft men vrij nauwkeurig kunnen nagaan b(j welke Duitse en Zwitserse banken de bankemployé het verduisterde geld heeft gedeponeerd. Volgens de mede delingen van E. gaat het ln totaal om een bedrag van bijna acht ton. Er be staat een grote kans, dat het aandeel ran E. In de fraude (ƒ400.000, waarvan h(j 50-000 heeft opgemaakt) grotendeel* naar Nederland terugkomt, want E. heeft de politie toegezegd het verduis terde bedrag aan de Amsterdamse bank te zullen teruggeven. Zonder zijn medewerking gaat dit niet. omdat het grootste deel werd ge boekt op Zwitserse nummerrekeningen, waarvoor het Zwitserse bankgeheim geldt. De beambte heeft de politie la ten weten, dat hij op advies van zijn handlanger, een relartie van de Amster damsche Bank in mei is gaan fraude ren. Afgesproken werd, dat E.'s compag non de helft zou krijgen. Deze mede plichtige stuurde uit het buitenland de van valse handtekeningen voorziene be talingsorders naar de Amsterdamsche Bank, waarna overboeking op nummer- rekeningen bij Duitse en Zwitserse ban ken volgde. Uit het politieonderzoek is voorts ge bleken, dat de verdeling van het ver duisterde bedrag tussen E. en zUn hand langer reeds had plaatsgevonden. Ook Is komen vast te staan, dat het aandeel van de echtgenote van E. niet zo groot is geweest, als aanvankelijk op grond van de correspondentie tussen het echt paar, werd verondersteld. Zij heeft tegenover de Amsterdamse politie verklaard, wel eens handteke ningen onder schrifturen van haar man te hebben geplaatst, doch zij wist niet precies, waarom bet ging. Zij dacht dat het iets te maken had met belasting ontduiking. TN RUSLAND KRIJGT NU de onstall- nisering haar beslag. Chroesjtsjef heeft het knap gespeeld. De eerste deuk in de nagedachtenis van Stalln werd ai geruime tijd geleden toegebracht. Maar het proces kon voor het overige nlefr over haast worden gevoerd. Daarvoor had Sta lin ook na zijn dood nog teveel vereer ders. Thans echter is het met diens aan dacht gedaan. Behalve knap heeft Chroesjtsjef het ook slim gespeeld. Aan StaHn en zijn vereer ders wordt nu in het bijzonder ten laste gelegd wat zij hebben misdreven toen Chroesjtsjef zelf nog niet naast de grote man en dus behoorlijk op de tocht stond. Chroesjtsjef neemt in heel deze affaire toch al een tweeslachtige positie in. Wat gisteren de partij was. is van daag de anti-partij. Wie gisteren vervolgd werden, worden thans vereerd. Het Is overigens een eren na hun dood. Er komt zelfs een gedenkteken. Tijdens het leven van StaHn heeft dezelf de Chroesjtsjef op generlei wijze van sympathie met de nu betreurde slacht offers laten blijken, thans echter moet Stalin uit zijn praalgraf. Tegelijk wordt er een standbeeld onthuld voor Marx. Maar het kon wei eens zijn, dat, zoals vandaag geëerd werden die gisteren wer den vervolgd, morgen zullen worden ver volgd die vandaag worden geëerd. Bij deze partijlijn blijkt men het nooit te kunnen weten. De tweeslachtige positie van Chroesjtjsef vindt zijn vervolg in zijn buitenlandse politiek. Zijn tegenstanders, de mannen van Stalin, zijn in het internationale vlak de mannen van de harde aanpak. Zal hij hen reeds in eigen land alleen kunnen treffen? Het valt te betwijfelen. Zeker vinden ze steun In China en nu ook In Albanië. Daar schuilen de orthodoxe Marxisten. Zelf is Chroesjtsjef de man van de coëx istentie, van het op enigerlei wijze vreem- zaam samenleven met het Westen, een puitiek die echter, om haar juistheid te bewijzen, niettemin het Westen successen moet afdwingen. Vandaar het dreigend gerommel met atoombommen. Chroesjtjsef heeft het nog niet zo gemakkelijk. Het benauwende zit In de mogelijkheid, dat hij, als een kat In het nauw gebracht vreemde sprongen gaat doen. Maar stellig beschikt hij nog over een geduchte portie slimheid. Hij heeft ai heel wat overleefd, zelfs Stalin en diens aanhang, waartoe hij overigens lange tijd heeft behoord. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's rlTIJDENS het weekeinde bevond ons land zich in 'n overgangsgebied een lagedrukgebied langs de kust Noorwegen en een lagedrukgebied dat zich uitstrekte over de Golf van Biscage en het zeegebied westelijk van Portugal. Bij zwakke wind en opklaringen vormde zich in de nacht in ons land plaatselijk dichte mist. In verband met de lage temperaturen in de bovenlucht kwamen ook buien voor waarvan sommige ver gezeld gingen van onweer. Intussen is ten zuiden van IJsland een nieuwe depressie verschenent die in de richting van de Shetland-eilanden koerst. Onder invloed van deze depressie neemt de wind weer in kracht toe uit zuidwestelijke richting. Waarschijnlijk ai zal de storing later op de dag ook enige 732 uur- regen veroorzaken. onder 17.15 uur. Maan op 23.44 uur, on- der 14.19 uur. Nieuwe maan. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het zuiden i Hjk hier en daar mist, overigens veel be- wolklng met later plaatselijk enige regen. Weinig verandering In temperatuur. Tot ,iaPPorten hedenmorgen zeven uur matig of krachtig en langs de kust mo- gelijk tot bard toenemende, zuidweste lijke wind. sution (Opgemaakt om 11.15 uur). Tendens: langzaam stygena ZON EN MAAN .,h'''^.„r™TkKV "ET WEER IN EUROPA VENTJE SUMUAL GAF ZICH OVER In Djakarta is volgens Reuter bekend gemaakt, dat de oudcommandant van de provincie Celebes, Ventje Snmual, die deel nam aan de opstand, zich reeds eerder in de maand beeft overgegeven. partijcongn gisteren niet aanwezig, het 22ste h,rt|.. ,,nv,|i„ h. J""»11" ,d: "ordl 5"" 'rhoud<'" dip r">' cemffnteraad van Mnvkou. mimmt heftige aan\allen op zijn bc- elk jaar voor onderhoud ge- drong hij aan op de oprich- - zijn lezers te vertellen dat de te gortig, i nteraad van Moskou, er het Kremlin en het de leid die Chroesjtsjef de laat- sloten. t,nS van een monument voor Rode plein gaat, het voorstel op na te houden ste weken heeftgelanceerd. Het is duidelijk dat dc de onschuldige slachtoffers van Chroesjtsjef heeft over- De gebruikelijke menigte verwijdering van Stalins lijk van Stalins zuiveringsram- genomen, van omtrent vijftienduizend uit het mausoleum een pagnes, wier aantal volgens dat een l mensen die op andere zonda- gevolg is van de rede hem in de duizenden loopt, er komen zal." gen pleegt te komen kijken, die Chroesjtsjef vrijdag op De „Prawda" wist gisteren wel een mo- 'volgers volgden ijdering van de besloten heeft mummie is wel de kroon dergelijk monument op alle kritiek die sinds 1 za'- 1956 op wijlen de generalis- Nu is het zelfs de Russen simo is losgelaten. Vpcnburg Eelde Dc Bilt Grenoble Nice ?;:25„n fi 3ï|i-:|ii

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1