DEKMRTMETDES veróckil %uimte voor ons Pagina op een afstand blind kind ZATERDAG 28 OKTOBER 196! Als er gcrn invalidewagentjrs buiten hadden gestaan op de vierde verdieping van een verza melgebouw aan de Goudseiingel in Rotterdam muden we nooit ge loofd hebben, dat de vele gelui den, die de lurht vulden, ontston den onder de handen van invali den. De hamerslagen en de geur van schroeiend ijier deden aan een gewone fabriek denken. Een van do ISO invalide arbei der» die hier werken, hebben we aan het woord gelaten. Klaas La- grande wefd in de oorlog door een granaat getroffen, waardoor hij invalide werd en waarvan hij een ernstig geschokt zenuwstelsel overhield „Vroeger kon ik niet». Met alles moest ik geholpen wor den, na kan ik bijna alles alleen. Misschien komt het wel doordat je van anderen «iet, die er nog gebrekkiger aan toe sijn dan jij- self, wal aij kunnen." De directeur van de AVO, de heer Schippers, »ci, dat hij een hekel had aan haastwerk. „Kwa liteit is bij ons honderdmaal zo belangrijk al» kwantiteit." We knikten en genoten van de rust om ons heen. Ondanks alle gelui den die weerklonken, wa» het veel rustiger dan in een gewone of liever een ongewone fabriek. Want een fabriek. waarin de sfeer bedorven wordt door schel dende baaen en lopende-band- werk, is geen gewone fabriek. Daarom waren we blij een ogenblik te kannen rondlopen in een werkplaats waar geen luide stemmen tegen de wanden op- begrijpen wat het doel van een fabriek ia. Niet de hele dag pra ten o/er wie het meest verdient, maar het tot elkaar komen onder het doen van nuttige arbeid. De- re werkplaats is een van de aeer weinige gewone fabrieken in Ne derland Het bedrijf <t bijna aan aijn tw aal frnh.il (jarig bestaan toe, ro hoorden we. Een vereniging die aalo- en boottochtjes voor in validen organiseerde, vatte in 10I0 het plan op. om ook het da gelijks leven van hen tot een nieuwe ervaring te nraken. „Doordat ie maar een» in de twee weken een vrije saterdag hebben, werken »e nog langer dan de mensen in het normale bedrijfsleven", aldus de heer Schipper». Toekomstplannen? Er bleken er vele te lijn. „Sommi ge werkiaamheden die hier ver richt worden aoals het vouwen van Mdan en het plakken van pnM- regels op enveloppen kunnen ook thuis gebeuren door mensen die het bed moeten honden. Dan cal er echter een vrachtauto nodig xijn om de «pallen rond te bren gen en voor het vervoer van de invaliden die geen wagentje heb ben. De kosten hiervan tullen on geveer 8-000 bedragen." In de lift hoorden we nog dat het de liefste wens van de direc teur i», nog eens een werkplaats op de begane grond t« krijgen, maar dat aal wel een wen» blij- I huil niet in je handen rijdt je bloed mooier auto dan op de van bermen gesloten toegen rode auto's het doen huil niet als je praat werpen je tanden meer sneeuw op de verloren voetstappen straat dan de tuinier hui! niet in je lopen zitten meer wonderen verborgen dan in het met blauwe brillen bedekte lichaam van de zon huil niet in iedere stap berg je een monument op waarvoor alle standbeelden buigen en de fontein zyn witte wimpers neerslaat huil niet of huil wel jouw tranen zijn even door zichtig als de mijne. ARIE GELDERBLOM Daar hij zichzelf in rijn werk legt, spreekt de kunste naar het gemakkelijkst vanuit zijn werk. Hoe vreemd het ook moge klinken, op ieder schilderij Is hij achter de verf laag aanwezig. Hij spreekt je aan. Soms met trots en zelf bewustzijn (één van de vroege zelfportretten van Rem brandt), met scherpe spot (,,De potsenmakers" van Dau- mler), of met een glimlach vol zuidelijke charme (Re noir). HIJ is er en ziet je zó. dat je gedwongen wordt hém te zien. De schilder P. Moleveld von den we echter niet alleen via zijn werk. maar we maakten Jw»K kennis "friet hem In rijn woning te Den Haag. Hoe hij ons bezag? Opgeruimd en met openheid voor het leven. ..Vijf jaar geleden werd mijn man als polio-patiënt in het ziekenhuis opgenomen. U be de dokter hem zei. dat hij in de toekomst zijn handen niet meer zou kunnen bewegen. De dokter begreep ook raadde hem aan met een pot lood tussen de tenen te teke nen. In het begin leek het veel op kinderwerk, maar toen hij vorderingen maakte kreeg hij et zelf plezier in". Dit vertelt mevrouw Mole veld. want haar man valt lang achtereen spreken moeilijk, daar behalve de handen ook daar behalve de handen ook De heer Moleveld Is nu aa de ademhaling verlamd is. Die wordt nu geregeld door het ademhalingsapparaat dat de plaats inneemt van de veel grotere en zwaardere ijzeren °Men beseft hoe moeilijk het voor hem geweest moet zijn toen hem dit overkwam op 37- jarige leeftijd. Een leeftijd die valt in de periode waarin het zich ontplooiend talent tot rust komt en de meeste kun stenaars hun zuiverste creaties maken. Daarom bewonderen we hem. omdat hij na die slag de energie had het penseel Omdat hij igeving ge- nauwkeurig vastlegde wat nerri BbeMf, v#4t hij liefhad. Veel geduld is er voor nodig geweest. Uit mislukkingen werd geleerd, totdat hij het doel bereikte en met voldoende techniekbeheersing zich volle dig wist uit te drukken. Voorjaar '57 voelde hij zich in staat naast het bed te zitten. De dokter wilde het eerst niet met het oog op de ademhaling, maar het bleek dat het werk zittend beter ging dan liggend. Daarop probeerde hij stiekum te lopen wat ook lukte. In het ziekenhuis volgde men zijn schilderkundige prestaties met zulk een belangstelling. dat 1 eigen atelier aanbood, werkte hij tot hij in - 59 tot blijdschap van /rouw en drie kinderen thuiskwam. De heer Moleveld Is 1 De telefoon rinkelt en m'n buurman neemt op. „Goed meneer" antwoordt hij en legt de hoorn weer neer. „Of je even bij de directeur wilt komen," zegt hij tegen me. Ik werk nog maar kort op kantoor en weet de weg in het gebouw nog niet goed. Wei die naar de garderobe en de cantine. maar bij de directeur ben ik nog nooit geweest. M'n collega brengt me er even heen. Als ik tegenover de directeur zit valt er even een korte stilte. Dan steekt hij van wal. Hij vraagt me hoe ik het hier vind en of ik nog wensen heb. Ik heb het gevoel, dat hij ergens om heen draait. Ik voel me niet bijs ter op m'n gemak. Wat wil hij van me? Weer valt er even een stilte. Dan komt hij met: .Met is voor mij prettig, van iedereen, die hier werkt iets van zijn pri- vê-leven te weten. Het kennen ran achtergronden kan soms ver helderend werken. Wat ij er eigenlijk gebeurd, sinds u vier jaar geleden dat ongeluk kreeg en u hoorde, dat u nooit meer zou kunnen zien? U vindt het toch niet erg, dat ik er naar Even aarzel ik, maar dan voel ik de rust en de warme belang stelling van de man tegenover me. Hij geeft me een sigaret. En dan vertel ik in summiere bewoordingen, hoe ik eerst we kenlang in het ziekenhuis heb ge legen en daarna maandenlang thuis ben geweest. „Ginp u na uw herstel dan niet meteen naar een blindenschool?" „Nee. gelukkig niet. Eerst moest ik op verhaal komen. Heel m'n toekomst was in elkaar ge stort en ik zag geen uitweg meer. Ik heb in die tijd veel nagedacht over het waarom en later over het hoe. Aanvankelijk zat ik da genlang op een stoel en als ik me even in huis wilde vertreden, moesten de huisgenoten me lei den. Maar latér ontdekte ik, dat. wanneer men alles op een vaste plaats liet staan, ik ook wel al leen door het huis kon gaan. En dit was n.ijn eerste ontdekken van 'n nieuwe, doch andere zelf standigheid. Het was alsof ik uit een tunnel kwam. Later kwam de vraag in me op, of ik ondanks mijn handicapniet iets zou kun nen doen. Maar wat?" „En toen?" vraagt hij gespan- „Toen kwam er iemand van een vereniging bij me. die over een revalidatie-eentrum begon. Ik voelde er niet veel voor. om tussen allemaal „collega's" te zit ten. Het leek me verschykkelijk. Maar tenslotte is het er ge lukkig toch van gekomen. M'n eerste indrukken daar wa ren overweldigend. Men leerde er braille-lezen. stenograferen en machineschrijven en bovenal leerde men, hoe je met een dun stokje de weg kon aftasten en zo je eigen gang pdfrn. Drie weken later kon ik m'n miste brief naar huis schrijven, GÊrin ik vertel de. dat ik die avffd tevorea^voor het eerst met ere andere™ was uitgeweest. We Wbdden samen een glaasje bier gepakt. Het was heerlijk, weer eens een normaal leven te leiden. Het was geble ken. dat de politie-agent op de hoek onze grootste vriend was. Toen we met ons vieren kwamen aanlopen, legde hij het hele ver keer stil, zodat we veilig konden oversteken. Kijk, en dit geeft je een gevoel van zelfvertrouwen." Hij kucht. „Ga verder." Na een half jaar deed ik exa men typen en steno. Het behalen van deze diploma's is voor ons van veel meer belang, dan voor een ziende. Het bewijst je, dat je weer wat kan presteren. Toen ik na een jaar weer thuis was. was ik een ander mens ge worden. Bijna weer net als vroe ger. Ik kon b.v. m'n eigen aard appels weer opscheppen en een studie Duitse handelscorrespon dentie zonder hulp van anderen doen. Dit alles geeft je een ge voel ran onafhankelijkheid. ,,Dat begrijp ik." zegt hij weer. „Het was echter een grote te leurstelling voor me, dat het acht maanden moest duren, eer ik een baan had gevonden. Er bestaat ten opzichte van ons zoveel voor oordeel, waar we tegen moeten strijden.^het lijkt schier onbegon- Maar in al die maanden heb ik veel vrienden kunnen maken. De buren hebben ervaren, dat ik niet zo hulpeloos ben, als ze eerst dachten. In het verenigingsleven heb ik m'n oude plaats weer kun nen innemen, maar voor dit al les moet je vechtentegen een muur van wanbegrip." „En nu?" „Nu kan ik weer leven net als anderen. Een bioscoop is voor mij niet inteijLiant meer, maar wel kan ij^^Ween schouwburg of een^:oW^W\llemaal gesloten bij de Rémovos. I waarvan hij op de voorwaarde I dat hij drie werken per maand inzendt, een vast honorarium I ontvangt. Zijn werk verschijnt I op verschillende internationale tentoonstellingen van deze ver- cniging. Zij geeft ook kalen- I ders en prentbriefkaarten uit, met reprodukties van met de mond of voet schilderende I schilders. Zo is hij op de Rc- movoskalender '62 met zes werken vertegenwoordigd. Zijn vrouw werd uitgenodigd I bij expositie-openingen o.m. in I Zürich en Wenen en houdt le zingen over de schilderijen I van haari (nan. I Het werk In het werk zijn duidelijk twee grensgebieden te onder- scheiden. De periode waarin I hij met de hand schildert, cn de periode waarin hij met de voet schildert. Het liefst is I ons deze laatste. De eerste waarin P. van Boxel zijn leermeester was. stamt uit de oude Haagse I school en draagt alle kenmer- I ken van het Hollands realisme. Hoewel het fijn van sfeer, I kleur en nuances is. ontstond I het in donkere ateliers. Het huidige werk getuigt van be- vrijding en is lichter. Kleur- I rijker. En zo hoopt hij verder te gaan. Waar het lichaam ge- Donden is. is de visie bevrijd. I P.S. Bij het schrijven over dit onderwerp hadden we he laas één onaangename erva- ring. die ons echter de kans I geeft iets recht te zetten. Er is namelijk in den lande hier Ien daar een verkeerde voor- stelling over de Rémovos. Be- I weerd werd <o.m. in een week blad 1 dat deze vereniging gc- Iredigeerd wordt door een be- I stuur, dat zijn leden „uitzoog". I hun schilderijen voor een lut tele vergoeding kocht en zelf 1 I tegen veel te hoge prijzen hun I kalenders en prentbriefkaarten verkocht. Wij vroegen de fa- Imilie Moleveld over deze zaak. I Het antwoord luidde: ..non- I sens". En ..Wij zijn zelf lid van de Rémovos en weten, dat Ideze vereniging mooi werk I doet. De leden worden, zónder I commercieel belang, op grote I wijze gesteund". En tenslotte I „dit misverstand moet uit de I weg worden geruimd". Bij de- I» dan Het gesprek heeft me helemaal geen moeite gekost, realiseer ik me als ik weer op m'n stoel zit. En ik realiseer me gelijk, het verschil tussen échte belangstel ling en een alleen maar be nieuwd zijn naar Terwijl wij onverdroten doorgaan onze mening omtrent poë zie aan de lezer op te dringen, rijst bij enkele van die lezers de vraag of deze mening de enig juiste is. Het is eenvoudig hier op te antwoorden met „neen". Wij voorkomen daarmee tevens een enorme hoeveelheid post. omdat wij dus bij voor baat ongelijk hebben (dit betekent natuurlijk niet dat u dan wèl gelijk hebt). Blijft nog de vraag waarom ons antwoord „neen" luidt. Het zal u dan opgevallen zijn dat wij niet trachten een definitie te geven van poëzie en dat in laatste instantie ons subjectieve oordeel beslist. Wij geloven dat dit juist is, omdat wij menen dat er voor poëzie geen sluitende definitie gegeven kan worden en dat zelfs het stellen van normen slechts kan geschieden van uit onze eigen achtergrond (van tijd, ontwikkeling, karak- Als wij dus het volgende gedicht van Els Ameling een naar versje vinden is dit voor ons juist, voor anderen kan dit „ge dicht" echter wèl poëzie zijn, tenzij u zich door ons laat overtuigen. Bruid zilver van je gedachten. Gloeiende woorden verlichten je lichaam: heen zweeft het, naar dit nieuwopspringend geluk.— Hoor je niet dat wilde, witte zingen.... Voel je niet dit godde lijk groot genot--? Wazige, blauwe stralen vervullen de lichte ruimte van je holle hart. Nu vliegen stralende klanken om jullie samengebloeide har- HOOFDFIGUUI uit een krantenbericht Ger (hij heet anders, wat doet het er toe) is achttii Een jaar geleden was hij de hooi figuur uit een vijfregelig krante, berichtje: zeventienjarige schl lier bij auto-ongeluk ernstig g< wond. Gewond voor het levej zoals moest blijken. Lopen....nooj meer. Iets met je handen doetj Half, want hij heeft er nog ééi De ander is (nog) niet helemaj van hem. Hij moet er nog ad wennen. „M'n kunstgreep" zej hij. kijkend naar zijn nieuwe pn these en 't klinkt cynischer, da wij hopen, dat hij bedoelt. Ov»< het ongeluk praten we niet. G» laat het er ook liever bij zittef* We durven niet goed. Eerlijk gg zegd voelen we ons zelf „akell gezond". Alleen een „nou en toJ ging het niet door" herinnert aa het ongeluk. Je moet niet vragS wat hij van binnen heeft door- a meegemaakt eer hij dat zo harl op kon zeggen. Over een paar weken gaat hl echter wél door. Dan wordt lm weer scholier, een beetje een al dere. maar die paar jaar zijn, al thans wat het leren betreft, wl in te halen. In ieder geval is hl over de drempel heen. nog ma# een enkele.weifelende stap. mal 't is er een. En die stap houdt dal in het besluit in het studentensl natorium te Laren de buiten zil wil afgebroken studie weer op I vatten. „Eerst m'n staatsexamen Dan Nederlands, denk ik", 't I maar een kort gesprek. Bijna I ven kort 21s dat vijfregelige kral tenbericht. We weten niet goel wat verder te vragen. ..Hou dl zonzij", zeggen ze voor de radiol Wij zeggen dat niet. MisschiJ zeggen ze het in Laren? Er uit gelicht VWWWVWWN»WWW [iel Een paar weken geleden kreeg een van ons een prentbriefkaart in handen met achterop een zinnetje in kleine letters. Reproductie van met de mond of voet ge schilderd werk Die kaarten bestaan al geruime tijd, we weten het. Toch was die kaart, waarop een geel-blauw landschap met melkbussen, de aan leiding tot het schrijven van déze pagina. Nu was het en ook dat geven we toe gauwer besloten, dan gedaan. Want als je over invalide jeugd wilt praten, ontdek je als je ermee begint, dat je slechts de pro blemen kunt benaderen. En dat zelfs nog maar op een afstand. Immers: het zou onzinnig zijn om bijvoorbeeld over een ruimte reis te vertellen, zonder er een te hebben meegemaakt. Je zou daar nog wel over kunnen fantaseren. Met invaliditeit gaat dat niet. We hebben daar eenvoudig het recht niet toe, omdat onze fantasie hier geen stellingen kan voortbrengen, die de waarheid ook maar in de verste verte aantippen. Wèl konden we interviewen. Dat hebben we dan ook gedaan, waarbij we de restrictie willen maken, dat de ge geven visie en de aanpak van het invalide-zijn niet representatief hoeven zijn. Wie daarnaast van ons volledigheid ver wacht, moeten we te leurstellen. We zou den meer dan één pa gina nodig hebben om die volledigheid te bereiken. Dus kom je tegen-, twee inter views, eentje met de schilder van de hierboven aangehaalde prent briefkaart en eentje met een jonge in valide. Verder schreef iemand een stuk uit eigen ervaring, kun je wat lezen over de A.V.O. en is er een impressie „er is nog hoop". De rubrieken Duelloog (deze week van Hans Kreuzen) en Dwarsfluiters spreken vanzelf. Redaktie- namen achter deze pagina zijn: Rien de Witte, Arie Gelderblom, Wim Rouw, Hans Kreuzen en Peter Mokveld. Invalide is een mode-woord en dus een net woord. Even netjes als atoom-lioni rassen-discriminatie en kanker-instituut. En even inhoud loos. „Hij is invalide" zeggen de mensen, ze hebben dan weer een ander men? net^s ,grsp^teer(l en op geborgen in hun vakjesmaatsehappij. I11 een apart hokje, een hokje met andere „gekke" (of „zielige") men sen, zoals artiesten, dominees rn psyehiaters. Boven dat hokje staat het woordje „anders". Want de in valide is anders en daarom een beetje gek; we zijn zelfs een beetje bang, denk ik. Je weet maar nooit wat zo'n blinde allemaal hoort, wat een doofstomme denkt. Per slot van rekening hebben ze iets, dat wij niet hebben. Dat onbewust minderwaar digheidscomplex. dat ons parten speelt is waarschijnlijk de oorzaak van ons stuntelig rn onbeholpen (hoewel goed bedoelde) optreden. Wc kijken niet naar een verlamde, oh nee, alleen als 'ie voorbij is. maar dan draaien we ons ook hele maal om. We zijn direkt bereid en accepte ren dat ook een dove een gewoon mens is, maar het wordt op den duur zo verdraaid irritant alsmaar zo hard te moeten praten. Een blin de moet geholpen worden, zeker, maar als jc haast hebt kun je niet altijd met je auto blijven wachten. Zullen we eens gewoon gaan doen? En accepteren, dat een 'invalide met onze complexjes, tiejes en an dere hebbelijkheden gewoon zijn? En zullen we dat nou maar gewoon aanvaarden? Alsjeblieft gewoon. Wc zijn samen toch al gek genoeg. Tijdens een interland-wedstrijd niet Hongarije, had een omroepster het hardnekkig over het N.E P -sta- dion (en-ee-pec», zo lazen we in een krant. Dat is echt fout, dame. Het is gewoon Nep. dat betekent volk. F.ëi'i volksdemocratie in NVderlèHd is dus een Ncp-deniocratie in Hon garije. Albanië heeft liet gedaan bij de USSR- Het rommunismr daar vertoont duidelijke afwijkingen. Als u nu weet, dat die afwijkingen de zelfde zijn als China vertoont en te vens de grootte van China, Rusland en Albanië vergelijkt, ontstaat een beeld, dal verdacht veel lijkt op iets uit onze kinderjaren. Als wc het toen niet met onze sterke, gro- te broer eens waren, begonnen we de zwakke, klein- teddy-beer te slaan. De leden van de derde Bondsdag, die niet herkozen zijn en dus naar hui* gaan om zich waarschijnlijk verdienstelijk te maken met het houden van plaatselijke partijverga- deringen, krijgen een flinke schade loosstelling mee. Weer een eigen aardig Duits staaltje van verkeerd begrepen democratie. Het volk kiest ons niet meer? Goed, dan moet het volk betaleu. Zouden we het verkap te chantage kunnen noemen? Nu de kruitdamp rond de strijd op Schiphol, toen de Russische che micus Goloeb in 011s land politiek asiel vroeg, wat is opgetrokken, kun nen we de achtergronden van dit incident beter bezien. Zo noemde bet Belgische dagblad „De Nieuwe Wij zijn eerder geneigd te gelovc dal de Russen helemaal geen mani ren hebben. En het gevolg is, d£ wanneer ze hun neus even buiten c Sovjet-grenzen steken, ze tot ontdekking komen, dat ze geen 1 ven hebben ook. Een Japanse, de vijftigjarige Tli sie Otsocka, is gepromoveerd 1 vaal. Acht jaar lang heeft zij fll pels vatenwas bestudeerd in resta rants en gewone huishouden?. Al beste middel heeft zij het volgend aanbevolen: heet water van 60 gi den eelsius, gecombineerd met e synthetisch afwasmiddel en ei spons. Wat een leergierigheid, mevroe Otsoeka. En stoort u zich voor niet aan uw moeder, die de va altijd in water van 59 graden doi geen spons gebruikt cn bovendii nog klaagt, dat u acht jaar van e leven heeft vergooid. Ilicr is een zeer korte dwarsflu ter: Volgens Prins Bernhard moete tafelspceches en toespraken zo koi zijn als een aardige vrouwenrok. Chroesjtsjrf sprak op het 22e par tijcongres acht uur. Kun je n hoever de mode in Rusland achtci

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 18