Spannende uren aan sectorgrens Jjh een doate Kiy Coalitiebesprekingen in Duitsland afgebroken 4775 5675 Peek&Cloppenburg Ghana een land van vrees Chroesjtsjef wijst al de oproepen van de hand Gürsel tot president van Turkije gekozen Onvoorstelbaar geheugen SWINGMUZIEK EN KRIJGSTUCHT Niet het blote feit, dat de Luchtmachtkapel swingmuziek heeft gespeeld, is door minister Vissor beschouwd als indisciplinair optreden. Dit schrijft de bewindsman in antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid de heer Kranenburg. Waar wèl de schoen wrong is. dat aanwijzingen van een meerdere aan een mindere door deze mindere werden genegeerd. Het is buiten twijfel, schrijft de minister, dat het floor één of meer militairen negeren door een bevoegde meerdere gegeven aanwijzingen omtrent het uitvoeren een dienstopdracht van welke aard ook aan de krijgstucht dient te worden getoetst DRAGEN AAN MR. BEERMAN Bijna drie bladzijden van het elf pagina's tellend voorlopig verslag va Tweede Kamer over de begroting van justitie voor 1962 worden ingenomen door dikwijls kritische vragen over het spytoptantenbeleid. Daarnaast krijgt minister Beerman nog een groot aantal andere pittige vragen te beant woorden. Deze vragen hebben o.m. betrekking op de wederinvoering van de doodstraf, het strafbaar stellen van de zg. niet-ambtelijke corruptie, het bestrijden van het vloeken, de bouw van een Paleis van Justitie in Den Haag, de zaak-Van der Putten, de smadelijke bejegening, die de heer L. Worms heeft moeten onder gaan, nadat hij als goed staatsburger de schrootfraude heeft ontmaskerd, e al dan niet vermeende toeneming van het onwettig schoolverzuim. Sommige Kamerleden willen, dat het soeteneurschap als misdrijf strafbaar wordt gesteld. Anderen vragen wat de oorzaak is, dat Russen, die in Nederland wegens spionage worden gepakt, worden uitgewezen terwijl Nederlanders in Rusland op grond van een dergelijke beschuldiging worden berecht. De Kamer wil weten waarom nog geen ontwerp-Vakantiewet is ingediend, maar ook. of de minister bereid is te bevorderen, dat de controle op de naleving van de verkeersvoorschriften mede wordt uitgeoefend door in burger geklede politiemannen. Men vraagt, of in ons land nog een onderzoek gaande is i zaak-Stalmann, hoe het staat met de bestrijding van de pornografie en of het nu eindelijk geen tijd wordt het tonnenstelsel, dat nog in enkele gevangenissen dienst doet, af te schaffen. WEER VRAGEN OVER „HOENSBROEK" Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Kok (kath. v.) heeft aan de minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of hij kennis ge nomen heeft van de ernstige conflictsituaties, die zich wederom voordoen in de raad van de gemeente Hoensbroek. Acht de minister een dergelijke gang van zaken, ook gelet op de zelfstandigheid van de gemeente in het raam van het Nederlandse staats bestel, niet zeer ongewenst alsmede een ondermijning van de eerbied voor de bestuurslichamen in een gemeentelijke samenleving, een onder mijning ook van de bestuurskracht van organen als gemeenteraad en college van burgemeester en wethouders en derhalve een gevaar voor de door deze organen te behartigen belangen? Tenslotte vraagt het kamerlid of de minister van oordeel is, dat een diepgaand onderzoek naar de oorzaken, die tot in de eerste vraag bedoelde situaties hebben geleid, en naar de mogelijkheden tot ver betering van de huidige verhoudingen, uitermate gewenst is. HERTALING DOSSIER-MERTENS De heer C. Kleijwegt, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A„ heeft de minister van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of het juist is dat men de heer Mertens in verband met zijn aanvraag bij de Raad van Europa om rechtsherstel heeft laten weten, dat het bijgevoegde dossier in het Engels of Frans moet worden vertaald en dat volgens de heer Mertens voor zulk een vertaling een vertaalbureau hem tweeduizend gulden berekent. Is het waar, dat een aanvrager, die gebruik maakt van zijn recht om bij de Raad van Europa rechtsherstel te vragen, zich beroepende op de „verklaring van de rechten van de mens", wordt verplicht zulk een aan vrage met bijlagen in het Frans of Engels te stellen of op eigen kosten in een van die talen te vertalen of te doen vertalen? Indien de laatste vraag bevestigend wordt beantwoord, zo vraagt de heer Kleijwegt, acht de minister het dan niet noodzakelijk, ter voor koming van een ongelijke rechtsbedeling tussen de burgers uit de Frans en Engels-talige landen enerzijds en uit de overige bij de Raad van Europa aangesloten landen anderzyds, stappen te ondernemen om voor de kosten van zulk een vertaling, indien deze wordt vereist, niet de individuële aanvrager aansprakelijk te stellen, maar deze bijv, te laten drukken op het budget van de Raad van Europa zelf? 011 Brentano struikelblok voor F.D.P. (Van onze correspondent in Bonn) coalitie-onderhandelingen issen de C.D.U., de C.S.U. en de frije Democratische partij zijn isteren vastgelopen. Dr. idenauer, minister Strauss, |.D.U.-C.S.U.-fraktiechef dr. Kro- en F.D.P.-voorzitter dr. Men- e met zijn adviseurs zijn na twee en van heftige discussies uit kaar gegaan. Zonder een af- praak voor een nieuwe ontmoe- ing te he&ben gemaakt. De frak- tt. Damjes zullen nu eerst moeten bij vulden. «nkorHen om zich over de ontsta- èn jone situatie te beraden. Wat er tot 52 /aarna zal gebeuren, is nog on- over eker. •aas. Jap 1st. Heel De president van de Bondsdag, dr. g roept ugen Gerstenmaier, heeft inmiddels de Jibor a.s. maandag op de agenda gezette .98. Terlenaire zitting waarin de nieuwe bonds- paar /tmselier zou worden gekozen, afgezegd, 'nellen /Het is twijfelachtig of het de volgen- renbrugfe Week zal komen tot een kanseliers- idel Scfferkiezing. West-Duitsland schijnt het borlopig nog met de demissionaire I Heudfegering-Adenauer te moeten doen. Ie club 'De sfeer tussen de coalitiegenoten intussen zo onaangenaam ge- >rden, dat ook een formeel afbreken r formatiebesprèkingen tot de zeer senlijke mogelijkheden behoort. Op t ogenblik durft niemand nog van een islukking der onderhandelingen te Hard blijven 12 jaaj latst wol ft )256. Pijpen. cjCn, haai kolenki poken, i irstenen, ppen, k|jje njeuwe moeilijkheden dateren van begin dezer week toen op aandrang dr. Adenauer de C.D.U.-C.S.U.-dele- groot aantal wijzigingen de in het coalitieakkoord, dat zij reeds vorige week vrijdag in concept had lertekend. Dit concept werd zaterdag lang wikken en wegen door de party - der Vrije democratische partij ge opteerd, die toen tegelijkertijd besloot op basis van dit akkoord in een i '"eregering onder leiding van dr.; -uer te treden. De liberalen staan op het standpunt, dat in dit con- geen veranderingen meer kunnen en aangebracht, willen zij zich niet uw blootstellen aan de verdenking stag te zijn gegaan. Zij willen dit- hard blijven ook in hun els tot aging van dr. Heinrich von Brcn- door een „sterkere" minister van iltenlandse zaken. ^De vrije democraten willen „tenein- een grotere invloed te krijgen op buitenlandse beleid" een minister i staat in het departement van buiten- zaken en een secretaris-generaal. deze zakelijke moeilijkheden, i het ook over de verdeling van de efeuilles nog niet eens geworden, r bggen de moeilijkheden vooral bij b vrije democraten, die niet weten wel- e politici zij op welke post zullen necr- ™"i als zij dit al weten dan is deze en gene liberale politicus niet be reid om onder dr. Adenauer in het ka binet te dienen of wordt hem dit door zijn landelijke organisatie verboden. Junior* stijl 1961/1962 Junior gaat het liefst naar het Junior-Centrum van P C. Want dé.ar vindt hij zeker zijn, keuze: apart, modern en een eigen stijl. Parkacoat. 'n Meesterlijke jas van water afstotende gabardine In mo derne multi-colours, helemaal met zware krul-teddy gevoerd. Leeftijd 15 jaar. Bij de doorlaatpost aan de Ber- 15 'S&*£?v!£. "icier Autocoat voor de Junior in "eigen stijl"- met afknoopbare rugceintuur en schuine zakken. In de prachtige wollen mohair-kwa liteit is een modern grijs tweed-effect verwerkt Leeftijd 15 jaar. Ghana is thans een land van vrees, dit zegt Weid van der Weg, een Belg, die verblijf van zes weken in Ghana met zijn gezin in Zuid-Afrika aangekomen Van der Weg is voornemens zich met vrouw en vijf dochters in Zuid-Afri ka te vestigen. Jonge blanke meisjes zijn in Ghana op straat alleen niet veilig en alle blanken proberen het land te verlaten, aldus Van der Weg. De Ghanezen wordt in hun jonge jaren geleerd dat zij de blanken moeten haten en dat zij hun blanke werkgevers niet behoeven te gehoorza- en, aldus Van der Weg. De Belg verklaarde, dat het soms ken duurde voordat brieven hem bereik ten. Hij beweert dat de brieven op de postkantoren geopend en gelezen worden. Blanke meisjes, die alleen op straat lo pen, worden door jonge Ghanezen bele digd. Het gebeurt herhaaldelijk, dat een Ghanees tegen een blank meisje zegt: „Jij, mijn vrouw" of „Jij wordt mijn v", aldus Van der Weg. „Met andere woorden", zo zei Ru therford, „onze bommenwerpers voe ren een 50-megaton bommenlading mee die ze op elke plaats en op elk tijdstip kunnen afwerpen." Hij vond Krachtige uitspraak van Amerikaan PREMIER Chroesjtsjef heeft J*' h" Uns"mtrh,od tijd werd J dat men begmt te beseffen dat de gisteren verscheidene oproe- R„sse„ fern suprrmrnsen lijn en dat pen van staatshoofden en rege- ook de V.S. een woordje meespreken, ringsleiders om de proeven met kernwapens stop te zetten van deAdvertentu hand gewezen. Volgens de Russische rege ringsleider heeft de Sowjetunie ,,na lang beraad" besloten de proeven te hervatten met het oog op de militaire dreiging van de zijde der N.A.V.O.-landen. OOK V.S. Waarnemers in Moskou vragen zich af. of Chroesjtsjefs weigering om de proeven te beëindigen een wijziging be tekent in de Russische politiek. By de opening van het partijcongres van de Russische communistische partij op 17 oktober had de premier namelijk ver klaard. dat de proeven tot het einde van de maand zouden voortduren. Men houdt echter ook rekening met de mo gelijkheid dat hij zelf tegen het einde van het congres de staking van de proe ven zal bekendmaken. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties zou vandaag bijeenkomen voor de bespreking van een officieel be roep op de Sowjetunie haar plannen een waterstofbom van vijftig megaton tot ontploffing te brengen, op te geven. Vakbondsleiders uit zestien landen hebben gisteren een verklaring uitgege ven waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de aangekondigde bomexplosie. Tenslotte vermelden we nog dat het J van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, J. F. Rutherford, heeft ver klaard, dat elke Amerikaanse bommen werper van het type B-52 die tot het strategische luchtcommando behoort, is uitgerust met twee bommen van elk 25 megaton. Weer kritiek op Zuid-Afrika Afrikaanse sprekers in de speciale po litieke commissie van de Verenigde Na ties hebben Zuid-Afrika donderdag ander maal aan de kaak gesteld wegens de apartheidspolitiek, maar zij verschilden van mening over de vraag wat voor maatregelen tegen Zuid-Afrika dienen te worden genomen- De Libiër Mansoer Kiehja heeft zich achter Ghana's voorstel geplaatst te over wegen of Zuid-Afrika uit de Verenigde Naties dient te worden gestoten- Ook Maar Arsne Aswan Oesjer, die Ivoor kust vertegenwoordigt, sprak zich tegen uitstoting uit, hoewel de apartheidspoli tiek volgens hem in de geest van de na zi's is. Ook wilde hij niets weten van strenge sancties omdat men altijd moet proberen Zuid-Afrika ervan te overtui: gen dat het een verkeerde koers vaart. SKULTUNA'S nieuwste artikelen!! Fijn om Uw trotse bezit weer uit te breiden. Of: om NU eens kennis te maken met het arbeids besparende Zweedse aluminium Overal ter wereld favoriet!) Gaal Umoor'snoor Uwleverancier! lijnse sectorgrens in de Fried rich- strasse heetf gisteren een serie gebeurtenissen plaatsgevonden, waarvan de chronologische volg orde als volgt is: "1 uur. Een auto van het Franse le ger met een chauffeur in burger en een passagier in uniform wordt tegen gehouden door de Vopo. 10.35 uur'. Erwin Firestone een afge zant van de Amerikaanse commandant Watson, arriveert in burger bij de grenspost met een boodschap, bestemd voor de Russische bevelheber Solofjef. Hij rijdt in een auto van de Amerikaan se MP met een chauffeur in uniform. 10.35 uur. Firestone gaat terug naar het Amerikaanse hoofdkwartier na ge weigerd te hebben de Vopo zijn papie ren te tonen. 12.45 uur. Firestone verschijnt op nieuw. nu in zijn uniform van reserve majoor bij het leger en passeert de grens zonder oponthoud. Op het Rus sische hoofdkwartier in Karlshorst overhandigt hy de boodschap, waarin gewaarschuwd wordt dat een Amen- kaanse burger de grenspost zal passeren en waarin om aanwezigheid van een Russische officier by deze post ver zocht wordt 13.50 uur. Firestone keert naar het Westen terug zonder bij de grens moei lijkheden te ondervinden. 14.30 uur. Een auto en een vracht wagen van de Britse MP met het hoofd van de MP. lt. kol. Richards en burger rijden Oost-Berlyn binnen der dat de. inzittenden hun papieren 14.45 uur. Jeeps van de Amerikaanse MP worden opgesteld aan de westzijde van de grenspost terwyl de MP ohinegeweren in stelling brengt. 14.50 uur. Een auto van het Franse leger met een chauffeur in uniform en twee vrouwelyke passagiers wordt tegengehouden door de Vopo's. 15.05 uur. Tien Amerikaanse legertanks en vyf gepantserde manschappenwa- gens worden naar de grenspost ge stuurd. 15.10 uur. Een man in burger wil met een officiële Amerikaanse auto Oost- Berlyn binnengaan en wordt door de Vopo tegengehouden. Het hoofd van de Amerikaanse MP, lt. kol. Robert Sa- bolyk, stapt in de auto en brengt de burger terug naar het Wecten. „Worosjilof moet fouten bekennen'* .1 partijchef van Sta lingrad en omgeving, maarschalk Wo rosjilof verzocht, zyn fouten in het openbaar te erkennen en zyn aandeel in de samenzwering van de anti-partijgroep tegen Chroesjtsjef nader uit de doeken te doen. Sjkolnikov zou gezegd hebben, dat Worosjilof weliswaar schuldig was, maar tiiet zo schuldig als Molotof. Kaganowitsj en Malenkof. Worosjilof was niet aanwzig. Na de lunchpauze van woensdag heeft men hem niet meer op het congres gezien. Tot dat tydstip had hij in het deel van de zaal gezeten, dat gereserveerd was voor de 41 leden het congrespresidium. Alexander Sjelepin, hoofd van de Russische geheime politie, verklaarde, dat de leden van de anti-partügroep persoonlijk verantwoordelijk zijn voor de „fysieke vernietiging" van vooraan staande partyleiders. Na hem voerde Otto Kuusinen, een van de secretarissen van het centrale comité van de partü, het woord. Hij noemde Molotof een „onverbeterlijke en kwaadaardige speculant". Molotof is zo als bekend op het ogenblik Ruslands vertegenwoordiger by het internationale bureau voor kernenergie in Wenen. De Turkse nationale vergade ring heeft gisteren generaal Dja- mal Gürsel bij eerste stemming met 434 van de 607 uitgebrachte stemmen tot president van Tur kije gekozen. De volgens de Turk se grondwet vereiste meerder heid om door de Nationale Ver gadering tot president te kunnen worden aangewezen bedraagt 405 stemmen. Generaal Gürsel, die de eerste presi dent wordt van de tweede Turkse repu bliek, verklaarde in de toespraak die hij by zijn eedsaflegging hield, dat hy soevereiniteit en grondwet van Turkije onvoorwaardelijk zou verdedigen. „Ik zal niet afwyken van de onpartydigheid en de regels van de democratische rechts staat die berust op erkenning van de menselyke rechten", zo zei Gürsel. De president verklaarde verder plech tig de eer van de Turkse republiek te zullen verdedigen en zün functie naar beste vermogen te zullen vervullen. gelegd op het praalgraf van Kemal Ata- turk, de grondvester van de eerste Turk se republiek. Daarna nam hij in het parlementsgebouw de gelukwensen in ontvangst van de afgevaardigden. In Turkse kringen acht men het moge lijk dat president Gürsel de huidige mi nister van buitenlandse zaken, Sellm Sarper, als premier zal aanwijzen. HU Is lid van de republikeinse volkspartij, maar wordt ook In andere partijen ge waardeerd om zün bedachtzaam oordeel. officier dat hij een Russische officier wil spreken .De Vopo telefoneert, Sa- bolyk wacht een paar minuten en vraagt dan of cr een Russische officier in aantocht is. De Vopo ant woordt dat hy dit niet weet. waarop Sabolyk teruggaat naar het Westen. 15.35 uur. Sabolyk en Firestone gaan opnieuw naar Oost-Berlyn om te vragen of de Russische officier inmiddels ver schenen is, dit is niet het geval en de Amerikanen keren terug naar het Wes ten. 15.45 uur. De auto met de burger wordt door drie jeeps naar Oost-Berlün geëscorteerd. Na het passeren van de grenspost keren de jeeps terug. De burger rijdt een paar minuten in Oost- Berlyn rond en keert terug naar het Westen. 15.50 uur. Pe auto wordt bü de grens post door de Vopo aangehouden. De chauffeur geeft een teken met zyn kop lampen. De jeeps rijden opnieuw de Oostzone binnen en escorteerden de auto naar het Westen. 16 00 uur. De twee auto's van de Britse HP keren naar het Westen terug en Richards maakt bekend dat zy in Oost- Beriyn geen moeilükheden hebben on dervonden. Advertentie Bemannings leden bommen werper op zee vermist Vliegtuigen, die gebruik maken van fakkels, en opsporingsvaartuigen heb ben de gehele nacht gezocht naar drie bemanningsleden van een B-66 straal- bommenwerper van een Amerikaanse basis in Sculthorpe (Engeland), die gisteravond boven de Noordzee in de buurt van Norfolk uit het toestel zijn gesprongen. Men had een radiomelding ontvan gen waarin de bemanning meedeelde in rubberboten rond te drijven. Verschei dene schepen, waaronder een Brits oorlogsschip en het Nederlandse vaar tuig Veendam, nemen aan het opspo ringswerk deeL Advertentie Uamea-Celei [ES] Charme voor Uiv handen it™ Grol model] Me bli ze adi rnt. I V, lat 48. Leiden. stallatieJ® Een groep vooraanstaande Britse 'sten, onder wie oud-procureur-gene- Lord Shawcross. heeft aanbevolen in Groot-Britannië een ombudsman. *3 die in de Scandinavische landen be- t. te benoemen. Zijn taak zal bestaan t het onderzoek van klachten van het I Billy Butlin, de koning van de Engelse vakantie kampen, heeft verklaard, dat hij van plan is kam pen te stichten op het vasteland van Europa, als Engeland toetreedt tot de gemeenschappelijke markt. De Butlin-kampen in Engeland zijn niet al leen gericht op gezinnen uit de lagere inkomens groepen. maar ook op al leenstaanden, die bij al lerlei aktiviteiten worden betrokken om hun gere serveerde houding te doorbreken. I Uit de V.S. zullen twee pelikanen naar Grieken land gevlogen worden om op te treden als huwe lijkskandidaten voor Pe ter, de eenzame tamme pelikaan van het eiland Myconos. De pelikanen zijn een mannetje en een vrouwtje om aan de vei lige kant te blijven. Nie mand weet namelijk van welke sexe Peter is. De politie van Polen stelt een uitgebreid onderzoek in naar een smokkel-af- faire, waarbij grote hoe veelheden goud en dia mant zijn betrokken. Er heeft reeds een aantal ar restaties plaats gehad. Tot de aangehoudenen zouden verschillende be kende figuren uit War schau behoren. Er was geen bevestiging te krij gen van het bericht, als zouden enkele prominen te functionarissen van de communistische partij bij de zaak betrokken zijn. I De politie van Califomië heeft een tip gekregen, dat er gevaar bestaat, dat het zoontje van wijlen Clark Gable, John Clark, gekidnapt zal worden. De tipgever heeft naar zijn zeggen in een café een gesprek afgeluisterd tus sen vier mannen, die de plannen hiertoe bespra ken. I Prinses Margaret heeft de 31-jarige zuster Annette Wilson gekozen tot haar kraamverpleegster. Zuster Wilson was ook verpleeg ster bij de geboorte van prins Andrew, het derde kind van koning Eliza beth. I De Israëlische kinderko lonie Kfar Juliana (Ju liana-dorp) krijgt een Rakctdeskundige V.S. Atoomladingen in kunstmaan 6PP, ..„—v. De in Duitsland geboren Amei met Nederlands geld ge- kaanse rakctdeskundige dr. Dornber- bouwd werd en genoemd ger heeft te Rochester gezegd dat de is naar koningin Juliana, j Verenigde Staten kunstmanen bou- werd opgezet om kinde- wen die kernwapens mee kunnen voe ren van immigranten, die ccn speciale opleiding be hoeven, op te vangen. De laatste zes maanden was het aantal kinderen van 80 tot 5 afgenomen en het zal nu buisvesting gaan verlenen aan kinderen uit afgelegen dorpen. I De wisselprijs van de ideeënbus van bet depar tement van defensie is dit jaar opnieuw toege kend aan de vliegbasis Eindhoven. Het personeel van deze basis stuurde Dornberger, die in de oorlog aan het hoofd stond van het project van de Duitse V-rakeltcn en thans een leidende positie heeft in de Amerikaanse Bellfa- briek, zei dat de Amerikanen kunstma nen m alle richtingen om de aarde moeten laten cirkelen die door verschil len in hoogte en positie ontsnappen aan waarneming. In een lezing voor de American Asso ciation te Rochester in New York drong op versnelling van het Ameri kaanse ruimteprogram. Hij opperde de suggestie de kunstmanen van kernwa- van na«s «iinrnr pens le voo™'en. nadat hij had voor- u a stuurac ld dat d(. Russen een incldent jn de zulke goede ideeen in, dat ruimte ln d< Keest van dat met de y.j 74 hiervan gehonoreerd I zouden veroorzaken, zodra zij daartoe konden worden. I de middelen hebben. 735) Sommige rekenwondere zijn openhartig en verklaren desgevraagd gaarne hoe z|J het klaarspelen de on mogelijkste sommen uit het hoofd te rekenen. Anderen doen daarentegen erg geheimzinnig. Het 23-jarlge In dische meisje Shakuntala Devy, wier naam in het Nederlands luidt: „het kind dat door de vogels Is groot gebracht" vertelde niet te kunnen uitleggen boe zy in één seconde de worteltrekt uit 456533, omdat het ant woord als het ware „vanzelf naar haar toekomt." In dien dit antwoord openhartig is, dan ligt er tussen dit „intuïtieve reke- het althans i het moeizame gezwoeg van Antoon van der Hurk uit Helena- veen, wel tpn zéér brede kloof. Aan het rekenwonder uit de Peel werd gevraagd de volgende vermenigvul diging uit -het hoofd te maken: 38.254.319.974 X 6.341.082.426. Na 21 minuten kwam het antwoord 242.573.790.398. 737.993.524, dat ver kregen werd door het getal eerst te vermenigvuldigen met 38 miljard, daarna met 254 miljoen, vervolgens met 319 duizend en tenslotte met 874. De uitkomsten van deze produkten worden onthouden en vervolgens by elkaar geteld. Klaar Is Kees; Van der Hurk past dus by bet rekenen uit het hoofd dezelfde methode toe die wij od papier bezigen, zy bet dan dat hy van links naar rechts werkt. Voorwaarde voor het welsla gen hiervan Is een formidabel geheu gen, waarvan men zich nauwe) Uk* een vooretelling kan maken. Trouwens ook Flammarion schreef de prestaties van zyn beschermeling Inaudi uitsluitend toe aan een gewei- TOCH IS IIET ZO! dig geheugen, waarin de getallen zó scherp gegrift stonden, dat ze ook veel cn veel later weer gereprodu ceerd konden worden zonder een enkele fout. En de Weense student Eberetark, die in staat ls een getal van 100 cyfers ln acht minuten uit het hoofd te leren en dan van vóór naar achteren of van achteren naar voren op te zeggen, verklaarde: „Myn geheugen is zo danig dat ik de getallen en cyfera als het ware fotografeer, zodat Ik ze voor me zie." Ook het rekenwonder Albert Vandevoorde, die by de myncn werkt In Vendln- la Vlellle, In N.W.- Frank rijk, bekende eeriyk, dat de ge wone berekeningen, zoals optellen, ver menigvuldigen en delen vrywel uitsluitend op geheu genwerk berusten, maar hy voegde er aan toe. dat hij voor het wortel trekken zich wel degeiyk een me thode had moeten aanleren en hier voor de theorie van rekenkunde cn algebra had moeten doorworstelen. Welk een rol het geheugen speelt, demonstreerde de 60-jarLge spoorweg beambte uit Zoetermeer, R. van Vlie gen, toen Shakuntala Devy enkele jaren geleden hier te lande reken- demonstraties gaf De heer Van Vlie gen kende de kwadraten van alle ge tallen tot 200 reeds uit het hoofd, maar toen hij boorde dat het Paki staanse meisje kon worteltrekken, heeft hy zich ook deze kunst „even" eigen gemaakt Met een bijzonder sterk geheugen is dit zo'n kunst niet. Maar hiermee ls het onderwerp nog niet afgedaan, want er komt nog meer by kykm Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5