Meutue £rihscl)c (fourant Grootscheepse zuivering verwacht in Sowjetunie Commentaar IHCOLM m Nederland heeft geen duivelse plannen Groep-Rijkens doorkruist het regeringsbeleid Cuba) Vrouwen en kinderen in Frankrijk gearresteerd ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12308 CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD ..Stantmttcl) is aMI«»ro m|D bert la ttgijeaspoti" mtrnir MOO°0 Ztclitera Mrltf rAMDD rccAi COMPRESSOR KAGANOWITSJ Stalins zwager lïeuws ;len ich- zet, één oogopslag Het heeft de regering onaangenaam getroffen dat dr. P. Rijkens is voort gegaan contacten te on derhouden met vertegen woordigers van de Indo nesische regering. De re gering aanvaardt niet de verklaring van dr. Rij kens dat deze contacten geen betrekking hadden op Nieuw-Guinea. De onderdirecteur van de KLM, de heer Van Konij nenburg, is er door zijn directie op gewezen dat zijn contasten alleen op j KLM-belangen gericht mogen zijn. Dit heeft prof. De Quay aan de Tweede Kamer meegedeeld. De „anti-partijgroep" in de Sowjetunie heeft het opnieuw zwaar te verdu ren. De Prawda onthult, dat vooral Malenkof, Ka- ganowitsj maar ook Wo- rosjilof en Molotof op nieuw doelwit van kriti sche redevoeringen zijn geweest. Men vraagt zich af of een nieuwe reeks zuiveringen wordt voor bereid. Kaganowitsj, Ma lenkof en anderen zullen uit de partij worden ge- Een nationaal comité van vooraanstaande Ne derlanders gaat zich be zighouden met het orga niseren van het huldebe toon aan de Koningin en de Prins, die op 7 januari a.s. him zilveren bruiloft zullen vieren. Er wordt over gedacht, het openba re feest naar april te ver- schudven, omdat het in januari te koud zou zijn om echt feest te vieren. De Franse politie ar resteerde gisteren 600 Al gerijnse vrouwen en 200 kinderen die in Parijs wilden demonstreren te gen het „uitgaansverbod". Bij de betogingen van de afgelopen vier dagen zijn 13.000 Algerijnen gearres teerd en vier gedood. De Nederlandse ver tegenwoordiger bij de V. N., mr. Schürmann, heeft zich gewend tegen de In donesische kritiek op de Nederlandse plannen met Nieuw-Guinea. Hij ont kende dat Nederland tracht Nieuw-Guinea af gezonderd te houden van Indonesië. „Wij hebben geen duivelse plannen. De bevolking moet zelf uit maken wat zij wil." In een aflevering van de officiële geschiedschrij ving van Engelands oor logvoering ter zee in de tweede wereldoorlog wordt sir Winston Chur chill ten dele verant woordelijk gesteld voor tegenslagen die de Britse Navy in het begin van de oorlog heeft ondervonden. 1V"A DE REDEVOERINGEN, die in de afgelopen week op het congres van de Russische communistische partij zijn gehouden, wordt door waarnemers in Moskou verwacht, dat een grootscheepse zuivering in de partijgelederen zal worden gehouden. De bevolking staat verstomd over de beschuldigingen, die over de hoofden van mannen als Malenkof, Molotof, Kaganovitsj, Worosjilof en anderen zijn uitgestort. Zij vraagt zich af, wat hiervan het gevalg zal zijn en zij herinnert zich de zuiveringsprocessen, die het beruchte kenmerk van de Stalinistische periode waren. Ook het partijblad Prawda heeft zich zeer kritisch uitgelaten over de zgn. „anti partij-groep". Een functionaris, die vroeger op een dergelijke wijze zou zijn beschuldigd, zou dit niet hebben overleefd, aldus het blad, dat melding maakt van het feit dat Malenkof en Kaganovitsj uit de partij worden (of reeds zijn) verwijderd. ren, het onmogelijk was geweest het land te industrialiseren, de levensstan daard te verhogen en braakliggend land te ontginnen. ,De leninistische geest van vernieu wing en de leninistische principes heb ben de overwinning behaald door mid del van vernieuwingen van het leninis tische centrale comité onder leiding Nikita Chroesjtsjef." De eerste secretaris van de partij in Leningrad, Spiridonof, zei dat het ge weten van Malenkof bezoedeld is met de dood van veel volstrekt onschuldige Hij gaf een uitvoerige opsom ming van het misdadig gedrag van R lenkof tegenover partijfunctionarissen Een van de bitterste verhalen over de zuiveringsacties van leden van de anti-partij-groep werd gedaan door Ekaterina Foertseva, het vrouwelijke lid van het presidium. Zij herinnerde aan het afslachten van arbeiders en anderen onder het Stalin-regime. Al le schuld hiervoor schoof zij op Ka ganowitsj. Op zijn bevel werden 350 spoorwegarbeiders gedood bij een van de disciplinaire zuiveringen voor de oorlog. Eerste vice-premier Mikoyan verklaar de dat Molotof een van de voornaamste leiders van de anti-partij-groep zou zijn geweest en hij voegde eraan toe dat wanneer zij aan de macht gebleven wa- Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL Het best gesorteerd in: schildersverven, 'adders en schildersqereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIOEN. TeL 33909 Schürmann in Ver. Naties: TK ONTKEN, dat wij proberen Nieuw-Guinea afgezonderd te houden van Indonesië. Wij hebben geen duivelse plannen. Wij zeggen dat de bevolking zelf moet uitmaken of zij zich bij Indonesië zal aansluiten. Wij zeggen niet dat zij onder onze leiding moet besluiten, omdat Indonesië dan zou zeggen, dat wij interveniëren". Dit zeide de Nederlandse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, gisteren in de beheer- schapscommissie der V.N., nadat de Indonesische vertegenwoordiger Palar een felle aanval op Nederland had gericht. Wit-Rusland van wie hij er velen naar concentratiekampen stuurde. Het centrale comité van de Albanese arbeiders (communistische) partü heeft gisteren een officiële verklaring uitge geven waarin Chroesjtsjef scherp wordt aangevallen wegens z(jn verklaringen over Albanië in het communistische con gres. De verklaring diende als antwoord op de rede van de Russische premier. Dart; deze aanval louter persoonlijk bedoeld was blijkt wel uit het feit dat deze partij tegelijkertijd een gelukwens- telegram stuurde aan het partijcongres Moskou. „Niets kan de partijen volkeren van beide landen scheiden. De Albanees-Russische vriendschap is tegen alle stormen bestand", staat er o.m. in. In de avondvergadering beschuldigde Mikoyan Albanië ervan het internatio nale standpunt verlaten te hebben en nu af te glijden naar een nationalisti sche houding. Dit is geheel in strijd met de recente Russische voorschriften. in staat dat de communisten inter nationaal moeten denken denken voor het welzijn van het gehele socialistische kamp. Vrede getekend Op een ander front tekenen de symp tomen van vrede zich af, of tenminste het bijleggen van ruzies. Vriend schappelijk met elkaar pratend liepen premier Chroesjtsjef en de Chinese mi nister-president Tsjoe En-Lal het po dium op. De twee machthebbers werden door het congres met enorm applaus be- De Prawda zou gisteren voor het eerst in de geschiedenis de lezers hebben doen weten dat er openlijk kritiek geleverd op de leiding van hun land door een ander lid van het communistische blok Bedoeld was de uitlatingen van Tsjoe Inzake de Russische politiek in Albanië. De Chinese premier drong aan, aldus do Prawda, op het bijleggen van de me ningsverschillen achter gesloten deuren. De leider van de communisten in Oost-Duitsland, Ulbrich't, heeft zich gisteren eveneens tot het congres ge richt. Hij verklaarde dat Oost-Duits- iand bereid is een overeenkomst te sluiten, waarin het zich verbindt geen atoomwapens te ontvangen noch te vervaardigen, mits West-Duitsland dit ook doet „Wij zijn voor algehele en algemene ontwapening, voor het slui- van een niet-aanvalsverdrag tus sen de landen van de N.A.V.O en het Pact van Warschau, alsmede voor toe lating van de beide Duitslanden tot de Ver. Naties", zo zei Ulbricht. Palar had verzekerddat de we reldvrede bedreigd zal blijven zolang de kwestie-Nieuw-Guinea niet is op gelost. Hij herhaalde de aanspraken van zijn regering op soevereiniteit over „West-lrian" en beschuldigde de Nederlanders van misdadige waarlozing in het verleden". Hij zette zich tegen voorlegging van de kwestie aan het Internationale hof van justitie, omdat het zen juridische beslissing zou zoeken, „maar zal die politieke vraagstukken oplossen?' Het Nederlandse rapport over het beheer in Nieuw-Guinea noemde hij „vernietigend voor Nederland". Ne derland had zijns inziens zijn „nede rige verontschuldigingen" moeten aanbieden voor de „miserabele toe stand van verwaarlozing en onder ontwikkeling" in Nieuw-Guinea. Hij vroeg of dit te rijmen was met het voorbereiden op zelfbeschikking. Pa lar herhaalde voorts, dat Nieuw-Gui nea naar Indonesisch standpunt in 1945 zijn recht van zelfbeschik king had uitgeoefend, toen president Soekarno de onafhankelijkheid van geheel Nederlands Oost-Indië afkon- Mr. Schürmann bestreed deze opvat ting uiteraard. Hij herinnerde eraan dat naar resolutie 1514 van de Verenigde Naties zegt, alle onderworpen volkeren het recht moeten hebben te zeggen of zij vrij willen zijn. ,De Verenigde Naties moeten het volk van Nieuw-Guinea dat recht geven", aldus de Nederlandse af gevaardigde. Eveneens gisteren had de Indonesi sche ambassadeur in Washington, Zain, gisteren een gesprek met twee Ameri kaanse staatssecretarissen, Cleveland er McConaughy. Ook hij zeide dat het pro bleem Nieuw-Guinea niet vreedzaam is op te lossen zonder Indonesië er bij te betrekken. Tegelijkertijd had zijn Nederlandse ambtgenoot, dr. J. H. van Roijen, een gesprek met de waarnemende staatsse cretaris van Europese zaken. Tyler. Men neemt aan dat ook hierbij Nieuw-Guinea ter sprake is geweest. Zain verklaarde na afloop van zijn be zoek, dat dit ten doel had gehad er ach ter te komen of de Verenigde Staten I (REESTRAAT I7f hun standpunt ten aanzien van het plan-Luns al hadden bepaald. Verder deelde hij mede, dat zijn land gaarne goede diensten zou aanvaarden van de zijde der V _N„ om tot een oplossing van het geschil met Nederland te komen, .jnaar hert is voor de VN. gevaarlijk zich te laten gebruiken voor een poging West-lrian te scheiden van de rest Indonesië. Dat zou misbruik van het principe van zelfbeschikking zijn". HOEVE UITGEBRAND Het voornaamste deel van de „Blyk- tee", een grote boerderij aan de Farm- summerweg te Delfzijl, is gisteravond in de as gelegd. Honderd ton hooi en een aantal landbouwmachines gingen verlo- De bewoner, de landbouwer F. Veld- neemt aan dat kortsluiting de oor zaak van de brand is geweest, omdat in luttele ogenblikken zijn bedrijf in een vuurzee was veranderd. Er viel weinig te redden. De levende have, acht hokkelingen, konden echter buiten gedreven worden. De vier-en-een-half-jarige Time Kekkonen krijgt een lift op de voet van zijn grootvader, de Finse president Urho Kekkonen, terwijl zijn grootmoeder glimlachend toekijkt in het Newyorkse Waldorf-hotel. Timo's vader is eerste secretaris van de Finse vertegenwoordiger b(j de Ver. Naties. De Quay heeft „ernstig bezwaar „Voortgezette activiteit schaadt onze internationale positie' parlementsredactie) bezwaar omdat ze het regeringsbeleid doorkruisen en een schadelijke invlo«ed hebben op de internationale positie van ons land. Dit schrijft minister-president De Quay in antwoord op schriftelijk' vragen van het Tweede-Kamerlid J. de Kadt (soc.) Prof. De Quay herinnert aan de brief, die de regering op 28 juli jL aan een lid van de groep-Rijkens (de Shell-functio- naris Scholtens - red.) zond en waarin de groep sterk werd afgeraden voort tc gaan met de contacten met Indonesiërs over de Nieuw-Guinea-problematiek. Van de kant van de groep is daarop meege deeld. dat men zich uiteraard zou gedra gen naar de wens van de regering „Het beeft", aldus de minister-presi dent, „de regering dan ook onaangenaam (ZIF VERVOLG PAGINA 6) Hebt U „Dat zit zo" al Zie bon op de advertentiepagina's TAE REVOLUTIE VERSLINDT haar eigen kinderen. Het Is een oude waar heid, maar vandaag nog even geldend als ooit. Weer worden te Moskou ernstige beschuldigingen geuit tegen figuren die tot voor kort belangrijke posities innamen. Hoevelen zijn er in de loop der jaren niet reeds weggezuiverd? Zal het communis me dan ooit zuiver worden? Hebben de genen die vandaag anderen verwijten doen enige waarborg, dat in een al dan niet nabije toekomst niet gelijksoortige aanklachten tot hen worden gericht? De partij beslist en de lijn die de partij trekt moet worden gevolgd. Dat is het communistische dogma geworden. Maar het is als zodanig een wisselvallig dog ma. Het heeft niets wat men dogmatisch zou mogen noemen. Maakt de partij een wending dan lopen al diegenen gevaar die gisteren nog te goeder trouw gehoorzaam Zo is het communisme aan de ene kant star, maar vergt het aan de andere kant van zijn aanhangers een lenigheid, waar van telkens blijkt dat zij niet door leder kan worden opgebracht. Die worden dan weer weggezuiverd. Nu, achteraf, is te Moskou dan bekend gemaakt. dat het nog slechts enkele ja ren geleden met het communisme en met de partij een gevaarlijke situatie was. Er was b'nnen de communistische gelederen blijkbaar veel gaande. Er werd strijd ge leverd. Aanhangers van uiteenlopende standpunten stonden tegenover elkaar. En zij die het toen verloren hebben krijgen het nu te horen. Zou het vandaag anders zijn? Er wordt weer gerept van de mogelijkheid dat er een proces wordt voorbereid tegen de af wijkenden. Wij kennen die processen uit de geschiedenis van het communisme. Ze leken echter niet meer te passen in het bewind van Chroesjtsjef. die immers een man scheen van andere aanpak. Maar een nieuw proces schijnt toch niet uitge sloten. Hel geen erop wijzen moet. dat Chroesjtsjef. hoewel de voorkeur gevende aan d'e andere aanpak, niettemin het klassieke communistische middel van het proces niet kan missen. Het proces zal moeten dienen om Chroesj tsjef van tegenstanders te ontdoen. Het zal voorts moeten dienen om hem In zijn positie te verstevigen. Maar wanneer dit laatste het oogmerk Is, dan toch omdat de noodzakelijkheid ervan gebleken is Niet uitgesloten Is, dat we over enige jaren, juist als thans over vroeger tijden, zullen vernemen, dat de situatie van communisme en partij ten tijde van het partijcongres van 1961 gevaarlijk was. De partij bepaalt de lijn. De communist die zich baseert op het oude communis tische dogma staat op onzekere bodem. Want de lijn zelf Is ongewis. Waarom hebt u een baby-sitter geno men, zonder het rnij eerst te vragen. Ik moet naar de padvinderij vanavond"t DE Franse politie heeft gisteren 600 Algerijnse vrouwen en 200 kinderen gearresteerd die wilden demonstreren tegen het „uitgaans verbod". Honderden Algerijnse vrou wen en kinderen trokken vrijdag middag uit de voorsteden en de over wegend door Noordafrikanen be- ■olkte wijken naar het centrum van Parijs, waar zij voor het stadhuis wilden betogen. Ook in de voorstad Nanterre en ir provincieplaatsen kwam het tot demon straties. De vrouwen riepen leuzen als „Algerije voor de Algerijnen". Ernstige incidenten hebben zich niet voorgedaan. De buitengewoon strenge maatregelen die de Parijse politie heeft genomen om demonstraties te voorkomen, zijn nog steeds van kracht Bij de betoging van de afgelopen vier dagen zijn 13.000 Alge rijnen gearresteerd en vier gedood. Meer dan 600 Algerijnen zijn reeds naar Alge rije overgebracht De Algerijnse regering in ballingschap Mohammedaanse vrouwen kinderen uit de omgeving van Parijs hebben gisteren getracht centrum van de Franse hoofdstad te bereiken. De poli tie heeft imim vijfhonderd vrouwen en honderd kinderen ondervraagd. Een aantal moest de dag doorbrengen in een l litlebureau. De telefotb toont hoe een aantal vrouwen en kin deren door de politie naar een bureau wordt opgebracht. heeft een communiqué uitgegeven, waar- In zij de wereld opmerkzaam maakt op „de ernst van de maatregelen die wor den genomen tegen Algerijnen. Tunesiers en Marokkanen in Frankr "k". Volgens het communiqué zyn er b(J de betogin- J\E STORMDEPRESSIE die in de af- gelopen week van de Duitse bocht over Nederland weer naar de Britse eilanden is getrokkent veroorzaakte in Hoek van Holland 40 uren achtereen een wind die boven de stormgrens lag. Ook is er veel regen gevallen, op de meeste plaatsen 50 tot 80 mm. Inmiddels heeft het fraaie herfstweer zich gedeel telijk hersteld. Gisteren was het in het zuidoosten al volop zonnig en vandaag scheen in vrijwel geheel Nederland weer het herfstzonnetje. Een storing uit de Balkan afkomstig trekt in de richting van Denemarken en kan zondag op enkele plaatsen wat meer bewolking brengen maar wij verwach ten de eerste dagen droog weer met een iets hogere middagtemperatuurdie in de buurt van 12 a 13 graden Celsius schommelt. Na het zeer ongunstige weer van de afgelopen week een belangrijke verbetering. De Bill verwacht tot morgenavond: droog weer met opklaringen, maar in de nanacht en ochtend pl&atselUk mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot ma tige, later aan de kust krachtige wind tus sen zuid-oost en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 Tendens stijgend ZON EN MAAN Zondag: zon op 7.16; onder 17.32. Maan op 17.22; onder 4.57. Maandag: zon op 7.18; onder 17.30. Maan op 17.49; onder 6.18. Volle maan: 23 okt 'lapporten hedenmor^ei is ss °B 3! li? 11 Mohammed Ben Bella en de vier an dere Algerijnse opstandelingenleiders die door de Fransen gevangen worden ge houden, hebben gedreigd dat alle Alge rijnse politieke gevangenen in Frankrijk en Algerije in hongerstaking zullen gaan als de beperkende maatregelen tegen hen niet worden opgeheven. Volgens Ben Bella's advocaat houden de Fransen 32.000 Algerijnen om politieke redenen gevan- Ben Bella en zijn vier metgezellen zit ten gevangen op een kasteel in het Loire- dal. Zij mogen nog slechts tussen tien en vier uur bezoek ontvangen en er ls een bewaker voor hun deur geplaatst. Parus Bordeaux Grenoble Nice Berlijn 13 11 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1