Jlicume feihsrije GTtmraiti Huurverhoging drie maanden later (10-12 procent) gd Commentaar New York krijgt onbemande trein looncompensatie Ove advies gevraa V.S. gaan bovengrondse kernproeven hervatten Twee militairen gedood door handgranaat Chroesjtsjef: „Geen applaus voor Tsjoe" VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 51 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familienenchten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12307 CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD „StuntfQstlcIi ghfUrteti mgn bert ia Icqbeospatl" Vieuws in Weg één oogopslag De regering heeft be sloten de aangekondigde huurverhoging te doen in gaan op 1 juli 1962 en niet, zoals eerst het voor nemen was, op 1 april 1962. De huren gaan om hoog met percentages, variërend van tien tot twaalf. Chroesjtsjef heeft gis teren op het Russische partijcongres in Moskou de microfoon gegrepen om te beletten dat de 4500 aanwezigen zouden ap plaudisseren voor de Chi nese premier Tsjoe-En-lai, die felle kritiek op zijn Russische collega had ge leverd, in het bijzonder in verband met de breuk met Albanië. De Ver. Staten hebben laten weten dat zij binnen 30 dagen een verdrag wil len tekenen, waarbij alle kernproeven worden ver boden. Mocht dit niet mo gelijk zijn, dan overwe gen de Amerikanen ook tot hervatting van boven grondse proeven over te gaan. Van 23 tot 28 oktober zal in 770 Nederlandse ge meenten een grootscheep se actie van de NOVIB worden georganiseerd. Zij heeft tot doel gelden in te zamelen ter bestrijding van de honger in West- Afrika. Het bestuur van de Chr. metaalbedrijfsbond staat op het standpunt dat het gewenst is, dat ook de on georganiseerden meebeta len voor het werk dat de vakbonden verrichten op het punt van verbetering van de arbeidsvoorwaar den. Verplicht lidmaat schap dient te worden voorgeschreven. De Tweede Kamer heeft het ontwerp voor een nieu we provinciewet aanvaard. Tegen de zin van minister Toxopeus werd een amen dement aangenomen, vol gens hetwelk van de ver antwoordingsplicht van Ged. Staten tegenover Prov. Staten worden uit gezonderd de beslissingen in bestuursgeschillen en het toezicht op de gemeen tebesturen voorzover het niet de algemene aspecten betreft. P.T.T. heeft van de mi nister van binnenlandse zaken toestemming ontvan gen om aan het PTT-per- soneel, dat in het westen van het land wordt gede tacheerd, boven de norma le detacheringsvergoeding een extra tegemoetkoming toe te kennen van f 120 per maand. Tegelijk met verlaging van belastingen: 1 juli 1962 (Van c parlementsredactie) "IVTIET OP 1 APRIL maar op 1 juli 1962 zal de aangekondigde huur- •L verhoging ingaan. De regering heeft hiertoe besloten, omdat op die datum ook de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting in werking zal treden. Weliswaar bestaat tussen beide maatregelen geen verband, maar het kabinet acht het samenvallen van beide verschuivingen gewenst. Zoals men weet, zullen in de eerste gemeenteklasse de huren met tien pet., in de tweede en derde met elf pet. en in de vierde en vijfde met twaalf pet. stijgen. Bij de Sociaal-Economische Raad ligt reeds geruime tijd een advies aanvraag over de hoogte en de vorm van de looncompensatie voor de loon- trekkenden. Minister Van Aartsen schrijft dit al les in de toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet, dat, met het oog op de voorgenomen huurver hoging. thans bij de Staten-Generaal is ingediend. Zoals men weet, vindt de re gering het noodzakelijk, in drie etap pes de huren met ongeveer dertig pro cent te verhogen. De tweede en derde etappe zullen volgen in 1964 en 1966. Huurverhoging is nodig, omdat de re gering elk jaar nog aanzienlijke subsi dies aan de woningbouw ten koste moet leggen. 'Zouden deze subsidies plotseling worden afgeschaft, dan zouden de huren ineens een te grote sprong omhoog ma ken en zou een veel grotere looncom pensatie nodig zijn dan op grond van de economische ontwikkeling mogelijk is. De regering streeft blijkens het wets ontwerp naar een zekere geleidelijkheid. Momenteel bedraagt de jaarlijkse* bij drage voor nieuw te bouwen woning wetwoningen gemiddeld 250. Deze sub sidie zal bij iedere huuraanpassing met ongeveer ƒ85 worden verlaagd. De bij drage aan bestaarde woningwetwoningen, de subsidies voor particuliere woningen en de premies voor door de eigenaren te bewonen woningen worden evenredig verminderd. De laatste zullen geleide lijk vervallen. De toeslag voor eigenwo- ningbezit blijft gehandhaafd. Minister Van Aartsen schrijft, dat de regering zich bewust blijft van haar plicht woningwetsubsidies te b 1 ij verstrekken ten behoeve van bepaalde sociaal zwakke bevolkingsgroepen. Alle woningen De voorgestelde huurverhoging heeft betrekking op alle woningen, met uit zondering van: 1 De „vrije sector-woningen"; de huur hiervan kan vrij tussen verhuurder en huurder worden geregeld. 2 De woningen, die zijn gebouwd met een rijkssubsidie volgens de premie regeling van 1950. 1953, 1957 of 1958. voor zover de huurprijs van deze wo ningen tot dusver niet in verband met een vroegere algemene huurverhoging is verhoogd, o De woningen, waarvan de huurprijs op 31 maart 1960 naar gelang va gemeenteklasse niet hoger was dan gen, acht. zeven, zes of vijf gulden per week, tenzij de woning, volgens een ver klaring van de Huuradviescommissie, geen gebreken heeft en er geen achter stand in het onderhoud is. De verhuur der, die een dergelijke verklaring weet te bemachtigen, zal op grond daarvan de huur mogen verhogen met twintig procent (de huurverhoging van 1 april 1960, die evenmin op deze groep wonin- Als er geen verbod komt: Utrecht—De Bilt wordt verbeterd De ANWB heeft meegedeeld te ebben vernomen, dat op maan- ag 23 oktober een begin zal wor- en gemaakt met het reconstruer en van de weg Utrecht-De Bilt. log geen maand geleden is Rijks- raterstaat gereed gekomen met de lannen voor dit project. Indien de verbeteringen zijn aan- ebracht, zal de weg Utrecht-De ilt bestaan uit twee gescheiden ijbanen en twee parellelwegen, 'aar schatting zeven maanden zal et reconstrueren van de weg in eslag nemen. Het werk zal 1.100.000 gaan kosten. enkel militair doel gediend. Indien de Sowjet-unie inderdaad een dergelijke bom laat ontploffen, zal zij tachtig pro cent van de wereldbevolking aan radio actief afval bloot stellen. De hoeveel heid afval zou in dat geval aanzienlijk groter zijn dan de totale afval van alle na 1945 genomen kernwapenproeven", aldus Stevenson. De Amerikaanse afge vaardigde meende dat de Sowjet-unie na de afsluiting van haar reeks proeven, zich ongetwijfeld zou uitspreken voor opschorting, maar dan zonder controle. „De V.S zijn eens in een dergelijke val- ik kan u verzekeren, Minister Marijnen had gisteren de Rolzaal op het Haagse Bin- enhof tienduizend gulden uit te tilen. Het was de grootste prijs ie tot nu toe door de Rijks - leenbus-organisatie is toege- end. De gelukkige was de tech- isch hoofdambtenaar le klasse A. Brakman uit IJsselstein, die tn lumineus idee instuurde voor erbetering van de aanleg van indbouwwegen. T"AE permanente Amerikaanse af- gevaardigde bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, heeft gis teren in de politieke commissie der V.N. verklaard, dat zijn land bereid is binnen dertig dagen een verdrag te ondertekenen, waarbij kernwa- penproev enworden verboden. „Doch wanneer er geen dergelijk akkoord bereikt wordt, behouden de V.S. zich het recht voor hun proeven onder- gelopen gronds èn in de atmosfeer te hervat-1 dat ons dit geen tweede maal zal ten, zulks ter wille van hun eigen ^omen!"- 20 zei hij nog. veiligheid en die van de rest van de wereld", aldus Stevenson. Hij vervolgde: „Ik erken dat een verbod op kernwapenproeven op zich zelf ge enoploss'ng is, doch slechts een bescheiden beginnen van de op lossing van het ontwapeningsvraag- stuk, doch niettemin is het nu plicht een verbod in een overeenkomst vast te leggen." Stevenson herinnerde er ook aan, dat op hetzelfde moment dat Amerika, Enge- Rusland in Genève spraken land en Rusland in Genève spraken over een verbod, Russische geleerden en tech nici voorbereidingen troffen voor hun huidige reeks proefnemingen. „Met het tot ontploffing brengen van een water stofbom van vijftig megaton wordt geen De Russische vertegenwoordiger Tsarap- kin (die ook in Genève de Sowjetunle vertegenwoordigde) verklaarde dat zün land „met tegenzin en smart" de proeven had hervat „Rnsland was echter genood zaakt haar defensie te versterken om een oorlog te voorkomen waarin tientallen, zouden omkomen en gehele landen van de aardbodem zouden worden weggevaagd". Tsarapkin deelde verder mede, dat hij zich zou verzetten tegen de door vijfen twintig landen ingediende resolutie, waarin de politieke commissie uiting moet geven aan haar „diepe bezorgdheid" over de hervatting der kernproeven. Inmiddels is er een weede resolutie bij gekomen: Denemarken, Noorwegen, Zwe den, IJsland. Canada en Japan hebben die Ingediend. Daarin wordt een beroep ge daan op de Sowjetunie om zich „onder alle omstandigheden te onthouden van het tot ontploffing brengen van een water stofbom van vijftig megaton". Ook wordt er in gewezen op het „onmetelijk grote nadeel voor de gezondheid en het wel- j zijn van de wereldbevolking door de j ontploffing van een dergelijke kernbom", j Van die gevolgen gewaagde ook dr. Linug Pauling (Amerikaan, Nobelprijs winnaar en lid van de Russische academie van wetenschappen) in een radiouitzen ding voor de Sowjetunie. Hij voorspelde dat de 50-megatonbom hij zeker veertig duizend nog ongeboren kinderen van de komende generaties ernstige afwijkingen zal veroorzaken. Hij meende verder dat misschien 400.000 kinderen In de komen de eeuwen door de radioactiviteit van de atmosfeer zullen worden aangetast. gen van toepassing is geweest) en met het percentage van de nieuwe huurver hoging. Als door de komende huurverhoging bij naoorlogse woningwetwoningen uit zonderlijke hoge huren zouden ontstaan, kan de huurverhoging tot een geringer percentage dan het in de wet vastge stelde worden teruggebracht. Voor die premiewoningen, waarvan de huurprijs niet automatisch zal worden verhoogd. kan bij afzonderlijke ministeriële be schikking een verhoging worden toege staan. indien de huur beneden peil zot komen te liggen. Voor bedrijfspanden e.d. wordt een huurverhoging toegestaan, die de stijging van de woninghuren niet te boven mag gaan. Ook na de komende huurverhoging zullen huurders van woningen, die ge- (Zie vervolg op pay. 9. Man bij proefrit tegen boom gereden Gistermiddag is de 34-jarige J. van der Heyden uit Sneek met een personen auto, welke hij voornemens was te ko pen, te Deersum geslipt en hierna tegen een boom gebotst. De heer Van der Heyden, die contact-ambtenaar by het departement van sociale zaken was, was op slag dood. De mede-inzrttende. de 23-jarige G. Piso uLt Leeuwarden, die werkzaam was bij het garagebedrijf, waar H. de auto wilde kopen, werd in zwaar ge wonde toestand in een ziekenhuis opge- De 83-jarige heer P. Konijn, die dins dagmiddag in Purmerend met zijn fiets tegen een truck met oplegger opreed cn daarbij ernstig werd ge wond, is glstermidag in het zieken huis te Purmerend aan zijn verwondin gen bezweken. De grote Indiase dichter Ra- bindranath Tagore werd gister avond in de Ridderzaal herdacht. India's vice-president, dr. Sar- vepalli Radhakrishnan, hield een lezing. Onder de vele aanwezi gen waren H.H. de Koningin en prinses Irene, die op de foto zit ten naast premier De Quay en de Indiase ambassadeur, dr. Raj Krishna Tandon. Tvaast prof. De Quay minister Klompé. Gisteren is op de handgranaatbaan, ge- egen op de Rucphense heide, een onge luk gebeurd dat twee militairen het le ven heeft gekost De slachtoffers zijn de 28-jarige gehuwde eerste luitenant W. A. W. van Dooremaal uit Breda en de 19-jarige dienstplichtige soldaat J. Maas uit Groede. Beiden behoorden tot het korps commandotroepen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is niet bekend. De militairen moesten stuk voor stuk een granaat werpen. Toen soldaat Maas aan de beurt was begaf hij zich samen met de instructeur naar de plaats van waar de granaten worden geworpen. De achterblij venden hoorden een explosie en toen er daarna niemand van achter het muurtje vandaan kwam, zijn zij gaan kijken wat er gebeurd kon zijn. Ze vonden de luitenant en de soldaat Het werpen met scherpe handgranaten is een deel van de voortgezette opleiding van de commando's. Door electrische stroom gedood. Gis- termidag is de 24-jarige ongehuwde stu kadoor H. W. Otten uit Schinnen, die aan het werk was in de kelder van de nieuwbouw van de Koninklijke Neder landse papierfabriek te Maastricht, bU het verplaatsen van een steiger door elektrische stroom gedood- Spoorwegongeluk in India. Bij een spoorwegongeluk op 200 km van Cal cutta (India) zijn vrijdag 20 mensen om het leven gekomen en circa 100 gewond Hebt U „Dot zit zo" ol? Zie bon op de advertentiepagina's CHROESJTSJEF heeft het gisteren bestaan, tijdens de zitting van het Russische communistische partij congres naar de microfoon te grijpen en de 4500 aanwezigen te verbieden, voor de Chinese premier Tsjoe En- Lai te applaudiseren. Zoals men weet, had deze zich woensdag al be ledigend tegenover zijn Russische collega gedragen. Gisteren voegde hij het woord bij de daad en keurde hij in een toespraak tot het congres openlijk Chroesjtsjefs politiek tegen over Albanië af. Tsjoe verklaarde, dat de aanval op Albanië „hen die ons na staan en dier baar zijn pijn doet en ónze vijanden zal verheugen. Een openbare, eenzij dige berisping van een broederlijke partij is niet bevorderlijk voor de een heid en helpt de problemen niet op lossen. Zij kan niet als een ernstig Marxistisch-Leninistisch standpunt beschouwd worden", aldus Tsjoe. Het Russische antwoord was scherp. President Bresjnef van de Sowjetunie herhaalde de kritiek op Albanië en zei. dat er maar één weg leidt naar het einde van de meningsverschillen en wrij vingen en dat is dat de Albanezen het juiste pad gaan volgen, dat in interna tionale besprekingen is geëffend. De toeschouwers vatten deze woorden van Bresjnef op als een rechtstreeks ant woord van de Russische partijleiders aan de Chinese premier. Dit alles nam echter niet weg, dat Tsjoe niet wegliep, zoals woensdag, maar Chroesjtsjef de hand schudde, terwijl de afgevaardigden een daverend applaus lieten klinken. Uit het verdere betoog van Tsjoe was overigens gebleken, dat hij ook wel waardering had voor bepaalde delen van Chroesjtsjefs beleid. Hei 20-jarenplan noemde hij groots en ook op het gebied van de buitenlandse po litiek zegde hij zijn steun toe, al liet hij duidelijk merken dat de Sowjet unie lang niet ver genoeg gaat in haar bestrijding van „het kapitalisme". Het Amerikaanse „imperialisme" noemde hij de ergste vijand van de vrede. De kritiek op Kennedy was nog feller dan die op Chroesjtsjef. Tsjoe noemde de Amerikaanse president een trouwe loos man en een avonturier die een atoomoorlog voorbereidt En om duide lijk te laten uitkomen, dat zijn kritiek op Chroesjtsjef een persoonlijk karakter draagt verklaarde Tsjoe dat de volke ren van China en de Sowjetunie al lang herbonden zijn door een hechte vriend schap, die door de eeuwen heen zal blij ven bestaan, zoals het water door de eeuwen heen door de Wolga zal blijven stromen. De Poolse communistenleider Gomoel- ka beschuldigde de Albanese leiders er van de besluiten van het twintigste con- grens in 1958 genegeerd te hebben. Op dit congres werd de persoonsverheer lijking van Stalin openlijk veroordeeld. De houding van Albanië heeft de socia listische landen schade berokkend, zei Gomoelka. Achter de schermen van het congres is druk overleg gepleegd over een com munistische topbijeenkomst na afloop van het congres. Gezegd wordt dat de Chinezen dat willen, terwijl de Russen Teen voorstander zijn van een derge- 'ijke ruggespraak waarbij oude kwesties opgerakeld zonden kunnen worden. CTELLIG NIET om wrange aprilgrapjes te ontgaan is het, dat, naar de bedoe ling van de regering, de aangekondigde huurverhoging van globaal tien procent ditmaal met op 1 april 1962 zal ingaan. Het uitstel betekent enig soelaas, maar brengt de huurverhoging tegelijk in de onmiddellijke omgeving van de komende belastingverlaging. Voor de werknemers zal overigens de huurverhoging nog met nader vast te stellen compensaties ge paard gaan. Ter bepaling van zijn besluit had de mi nister de beschikking gekregen over een advies van de S.E.R., maar een eenslui dend advies was het niet geworden. Wei een bewijs, dat over deze moeilijke stof in ons land nogal verschillend wordt ge- daeht. Hierover was men het binnen de S.E.R. wel eens. dat wc het juiste huur- peil nog niet hebben bereikt, hetgeen weer van invloed is op heel de woon situatie in ons land. Wie de toestand in ons land vergelijkt met die overal elders, ontdekt, dat ten onzent van he* inkomen een vaak heel wat bescheidener deel aan de huur heengaat. Het blijft op zichzelf een opmerkelijk ding dat, de welvaartsstaat waarin wij leven ten spijt, hier de subsidies nog welig tieren. Men kan zeggen dat er veel ware aan t« voeren ten guns'e van de ln ons land ge voerde woonpolitiek. Maar wanneer we er tijdens een periode van welvaart niet in slagen om de subs'dles hetzij af te schaffen hetzij tot redelijker omvang te rug te brengen, wanneer dan? Subsidies, indien daaraan al niet valt te ontgaan, behoren bijzondere maatregelen te blij ven. Zij dreigen ten onzent cch'er nor male verschijnselen te worden In het nor male beeld. Dat het jaar 1962 op sociaal, economisch en financieel gebied overi gens spanningen te beleven tal geven, laat zich nu reeds aanzien. Er zal het een cn ander te doen komen rondom de lonen, daar is de belastingverlaging die haar invloed zal laten gelden, te vermoeden valt dat de stijging in de produktlviteit toch eens tn'nder snel zal gaan. on in het po litieke vlak berinnen de verkiezingen na derbij te bomen. Kortom, men mag ieder, overheidsperso nen en onderdanen, een grote ma'e van wijsheid toewensen, die voor de onder danen wel eens het karak'er kan dienen te dragen van ingetogenheid. Onvermij delijk zal zal zijn een nauwgezet ineen passen van tal van voornemens in het totale regeringsbeleid, opdat het noodza kelijke evenwicht niet grondig zal wor den verstoord. In het geheel van de voornemens in het regeringsbeleid is nu ook dit voorstel over de huurverhoging ingevoegd. Het zal ln de komende maanden nog wel tot nadere beschouwing aanleiding geven. Crita) "DOVEN de Noordzee is hef hoofdcen- trum terecht gekomen van een lage drukgebied dat het weer in onze omge ving nu al dagenlang beheerst. De sto ring trekt langzaam naar het westen weg. Boven de Balkan bevindt zich een an dere storing, die naar het noordwesten trekt. Deze zal ons morgen vermoedelijk niet kunnen bereiken. In verband met een en ander wordt er voor morgen geen regen van betekenis verwachtDe wind die aan de achter zijde van de storing boven de Noordzee vandaag tijdelijk nog weer is toegeno men, zal morgen zwakker zijn dan De Bilt verwacht tot morgenavond: Rapporten heden mor ge In hoofdzaak vanavond en vannacht nog plaatselijk regen, morgen op de meeste Tendens: langzaam stijgend HET WEER DN EUROPA ringen. Vannacht hier en daar mist. Iets minder koud. Matige wind uit zuidelijke richtingen, maar aan dc kust aanvanke lijk nog krachtig. (Opgemaakt om 11.15 a Heider uur). Vpenburg Vim Zon en maan Eelde Zaterdag 21 oktober: zon op 7.14 uur, on- 2i5Hl der 17.34 uur. Maan op 16.55 uur, onder Emób 3.37 uur. Op 23 oktober volle maan. Zd -Limb 3! li-: II alles goed gaat en waarom niet? Men heeft al jarenlang geëxperimenteerd zal vol gens optimisten de tUd niet ver meer zUn of ook de gewone treinen kunnen het zonder be- personentreln gaan rijden, die zonder bestuurder of condrc- teur de verbinding tussen Grand Central Station en Times Square zal onderhouden. Wel manning af. zal er voorlopig een beambte in uniform mee reizen om de passagiers geen al te groot ge voel van verlatenheid te geven. president-directeur van Maar echt nódig is hU niet, Amerlkaai i want de trein vertrekt en stopt automatisch rUden. Maar enfin, zover is men nog *ltplaatsen hebben en de relzi- nlet. Het ondergrondse treintje Kers een snelheid van goed is voorlopig het enige en dat ****nveertlg^kJlometer per H verschaft al problemen genoeg. Hol treintje e„t echter toch „ril Dorolljk» wordt o In bet Het „1 honderdvUltll huishonden met .Hertel mn. hrhh.n A. m.,., .tuk,., „conjronteerd, «urop de Amerikaanse technici zich nog niet hebben bezonnen. Want wat moet er gebeuren als er onderweg wat aan man- r de keert? Dan moeten er toch ook der deskundigen bij komen. Boven- spoorwegmaat- dien zijn de kapltaalsinveste- koplichten en zonder te keren gaat het treintje de andere kant ikten op. Dat Is bijzonder praktisch gevonden. schappijen meent dat die ont- ringen niet gering, zodat er van Maar de deuren gaan wikkeling niet te ontlopen Is. lagere kosten de eerste tUd reen zelf" open en dicht. Als De kosten kunnen door auto- sprake kan zijn. .Tlpparade" en ..Dat zit zo" niet ln de steek. Hoe u er aan moet komen? Het Is kip. eenvoudig. U geeft een nieuwe abonnee op en een der boekjes komt prompt bij u thuis. Wilt |»He twee hebben, dan Uw problemen zijn van andere geeft u twee abonnees op. gh bcw gh bcw ZW 6 11 7 IJ 3 15 nu

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1