Ambtsdragersconferentie krijgt drukker bezoek J Enkele kanttekeningen Een woord voor vandaag Niemantsverdriet thans voorzitter van N.C.B.B. witCo Hervormde synode bespreekt oecumenisch avondmaal hol.landi-a.cema 6 maanden garantie „Verhoudingen zijn door plan-Luns verscherpt" kosram 2 DRUK OP DE PRIJZEN ALS ONZE MINISTER van economische zaken op één gebied verdienste- lijk werk heeft gedaan, dan is dat zeker op het gebied van de prijzen. Hij is erin gealaagd het prijsniveau in Nederland op een bijna constant peil te houden, wat zeker niet in de laatste plaats ten goede is gekomen aan de reële Inhoud van de loonsverhogingen en aan de positie van de zogenaamd achtergebleven groepen. WU menen, dat dit een verdienstelijk beleid geweest is, omdat het juist in een periode van hoogconjunctuur geen eenvoudige zaak is, de prijzen in de hand te houden. De steeds groeiende vraag naar goederen ten gevolge van toenemende welvaart en de steeds sterkere drang tot loonsverhogingen als gevolg van de krappe arbeidsmarkt zijn even zovele factoren die een op waartse druk uitoefenen op het prijsniveau. Desniettemin heeft tot nog toe bet prijspeil zich vrijwel gestabiliseerd Het is echter begrijpelijk, dat achter deze betrekkelijke rust op het prijzen- front toch een toenemende spanning moet schuil gaan. De afgelopen jaren met de zich bijna stormachtige ontwikkelende conjunctuur heeft duidelijk de ■tructuur-verschillen tussen kapitaal- en arbeidsintensieve bedrijven geac centueerd. De industrie is door haar mechanisatie en automatisering in staat gebleken in een zeer hoog tempo de produktiviteit op te voeren, sectoren als detailhandel en ambacht, welke voornamelijk met mankracht werken, moesten daar uiteraard ver bij achterblijven. Dit gaf eerst spanningen op het loonfront, maar nadat deze barrière goed deels genomen was, kwam er vanuit de bedrijfstakken met geringe produk- tlviteitsstijgingen een sterke opwaartse druk op de prijzen, omdat de hogere lonen hier niet uit gestegen arbeidsproduktivltelt gefinancierd konden wor den, ondanks alle mooie beloften en theorieën aan de onderhandelings tafel. Deze druk op de prijzen blijkt thans met name in de sector van de midden stand. Hier meent men behalve voor de lonen ook meer differentiatie voor het prijsbeleid te moeten vragen. Toegenomen spanningen blijken er bovendien niet alleen in het looninten- sieve middenstandsbedrijf te bestaan. Ook in het grootbedrijf blijkt thans wel wat royaler met loonsverhogingen te zijn gestrooid dan de prodnHfivl- teltsontwikkellng verdroeg. De heer H. J. Koster, algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, heeft hiervan vorige week ook doen blijken op bet congres van dit verbond In Enschede. De heer Koster heeft daar opgemerk', dat de spanningen zouden kunnen leiden tot een ernstige loon- en prijsinflatie. Een ontwikkeling, welke In de kiem reeds duidelijk merkbaar is. De discrepantie tossen de huidige loon- en produktivlteitsontwikkeling betekent bij gelijkblijvende prijzen een ver laging van de marges. Met aanvaarding van het uitgangspunt van een stabiel prijsniveau als doelstelling, zouden naar de mening van de heer Koster toch onderlinge verschuivingen in de prijzenstructuur en aanpassingen mogelijk moeten zijn. Er zijn bovendien nog andere factoren die druk op de prijzen uitoefenen. Te denken valt aan de waarschijnlijk geachte huurverhoging per 1 april van het volgend jaar, welke in de lonen gecompenseerd zal dienen te wor den. Bovendien staan er nog andere maatregelen in de sociale sector te wach ten, die zich zullen doen gevoelen in de prijzen. Wij denken aan de Alge mene Kinderbijslagwet en aan de Arbeids-Ongeschlktheids-Verzekering. Dit alles bij elkaar maakt het duidelijk, dat de minister van economische zaken in zijn begroting voor 19*51/1962 reeds een zwaardere druk op de prij zen voorspelde en dat in het rapport van het Nationaal Planbureau ook al gezinspeeld werd op mogelijke prijsverhogingen. Duidelijk dient echter gesteld te worden dat het hier voor een zeer behng- rijk deel bijzondere invloeden zijn die zich op het prijsstabilisatiebeleid van de regering doen gelden. VERDERE STIJGING LONEN Een voor het toekomstig prijsbeleid ook zeer belangrijke vraag, die wij tot nog toe overgeslagen hebben, is, wat er met de lonen zal gaan gebeuren. Er moet namelijk niet verwacht worden, dat de werknemersorganisaties erg onder de indruk sullen komen van de spanningen op het prijzenfront Al zou deze indruk er zijn, dan wordt deze toch al heel snel geneutraliseerd door de nog steeds vrij duidelijke bereidheid aan de zijde van de werkgevers tot het betalen van loonsverhogingen. De krapte op de arbeidsmarkt dwingt hen hiertoe. In de toelichting op de begroting van sociale zaken en volksgezondheid deelt minister Veldkamp mede, dat per 31 december bijna 200 c.a.o.'s aflopen en dat per 1 Januari een kleine 700.000 werknemers waarschijnlijk weer een loonsverhoging zullen ontvangen. Daartoe behoren belangrijke bedrijfstakken als de textielindustrie, het grafieeh bedrijf, de hele kleinmetaalnijverheid en de confectie-industrie. Het gaai hier veelal om werknemers, die tengevolge van het „openbreek verbod" van de regering de afgelopen twee jaar geen loonsverhogingen heb ben gehad, en ook deze mensen vragen nu hun aandeel van de welvaart in Nederland. Of dat dan allemaal met de produktiviteitsberekeningen zal kloppen, zodat er geen hoger loon wordt uitbetaald dan de produktiviteit toelaat? Och, op papier zal het allemaal wel kloppen, maar er wordt hier ook veel naar bepaald percentage van loonsverhoging toegerekend, de werkgevers moeten wel, willen zij hun mensen behouden. Dat het in de praktijk niet altijd ge klopt heeft, blijkt nu wel uit de steeds duidelijker stemmen uit het bedrijfs leven die vragen om prijsverhogingen. Nu Is er nog een lichtpunt, dat eveneens vermelding verdient, namelijk het hogere loon- en kostenniveau in de ons omringende E.E.G.-landen. Het is immers Juist, zoals de heer Koster bij genoemde gelegenheid ook opmerkte, dat Nederland binnen de E.E.G. geen strikt nationale loon- en prijspolitiek zal kunnen voeren. Op loon- en prijsgebied Is er in Nederland nog wel wat mogelijk vergeleken bij bet buitenland, al zullen wij steeds moeten denken om onze grote exportbelangen, die kwetsbaarder worden naarmate de prijzen stijgen. Maar al behoeft dan nog niet onmiddellijk de alarmklok geluid te worden bij prijsstijgingen ten gevolge van bijzondere omstandigheden, wel kan men zich in het licht van wat wij hierboven opmerkten afvragen welk loonsysteem er voor de toekomst in Nederland zal moeten gelden. Het kan toch niet ont kend worden, dat het loonbeleid en daarmee dus het systeem van toekennen van loonsverhogingen, van invloed is geweest bij het ontstaan van de huidige situatie. SYSTEEM VAN LOONVORMING DE commissie-Schouten van de Sociaal-Economische Raad studeert op het ogenblik hard op bet meest wenselijke toekomstige loonbeleid. De regering heeft de S.E.R. daarover immers advies gevraagd. De schaarse geluiden die over bet werk van deze commissie naar buiten door sijpelen, doen vermoeden, dat het in deze commissie helemaal niet zo goed gaat, dat de verdeeldheid van het bedrijfsleven (zoals de laatste tijd al bij i meer zaken het geval geweest is) weer groot Is en dat de regering wel weer eens een verdeeld advies kan krijgen, waarna zij dan zelf de knopen moet doorhakken om dan van dat zelfde bedrijfsleven de nodige kritiek te horen te krijgen. Het is reeds lang bekend, dat men in de kring van het bedrijfsleven niet erg ingenomen is met het criterium van de produktiviteit bij het voeren van loonpolitiek. En het valt niet te ontkennen dat werkgelegenheid en renta biliteit factoren zijn die meegerekend moeten worden. Maar wat zal dan het criterium moeten worden voor het bepalen van loons verhogingen? Zal men het bedrijfsleven de vrijheid moeten geven, bet met elkaar eens te worden, om daarna ook het bedrijfsleven maar de beslissings bevoegdheid te geven? Het lijkt ons in overeenstemming met de positie van het bedrijfsleven dat het deze verantwoordelijkheid krijgt te dragen, maar dat zal dan toch alleen mogelijk zijn, indien het bedrijfsleven zelf zorgt voor een stuk interne coördinatie. Dan zal het zijn grote verantwoordelijkheid voor het macro-economisch gebeuren In Nederland ten volle dienen te verstaan. De overheid zal zich dan inderdaad kunnen beperken tot een ingrijpen in uiterste noodzaak. Wij hebben in Nederland gekozen voor een grotere vrijheid van het bedrijfs leven bij het loonbeleid en op deze weg zal een volgende stap gezet moeten worden. In dat opzicht kan het beraad in de commissie-Schouten duidelijk gezien worden in bet licht van het voorontwerp-Arbeidsvoorwaardenwet, dat de regering ook ter advisering aan de S.E.R. heeft voorgelegd. Het slagen van deze volgende stap is echter geheel afhankelijk van de mate waarin het bedrijfsleven zijn verantwoordelijkheid kent. Blijkt het voor zijn zaak te staan, dan behoeft men niet bevreesd te zijn voor een nog vrijer loonbeleid In Nederland. Het zou wellicht tot een beter resultaat kunnen lelden, ook wat betreft de prijzen, dan het huidige starre nog altijd in een keurslijf gedrongen overgangsbeleid naar een vrijere loonvorming. Steeds groter wordt de belang stelling voor de ouderlingen en diakenenconferenties in de Christelijke gereformeerde ker ken. Dat constateerde de heer Gelejjnse te Wildervank gisteren op gehouden ouderlingenconferentie, waarvan hij voorzitter is. Terwille van hen, die deze bijeen komsten totnogtoe niet bezochten, be sloot p*jn om voortaan met de con ferentie te gaan reizen. Zij zal Tiet vermijding van het noorden en zuiden in 't vervolg ook in andere plaatsen worden belegd. Een ander, met algemene stemmen genomen besluit, waaruit blijkt dat men de belangstelling verbreden en verdie pen wil, betrof de uitgave van een ge- leenschappelijk orgaan voor ouderlin- ;n en diakenen. De redactie van dit nieuwe maand blad zal gevoerd worden door de he ren H. W. van den Brink te Groningen, prof. dr. J. van Genderen te Apel doorn, da. H. Toorman te 's-Gravenha- ge-C., dr. W. H. Velema te Leiden en de heer GeleIJnse. Reeds meer dan bon- derd kerkeraden verklaarden zich be- een abonnement te nemen voor al le ambtsdragers. Het blad zal op 1 ja nuari zijn levensloop beginnen. Kritisch geluid over Chr. Gerei, kerkelijk leven thans vierhonderdjarige Ned. Geloofsbe lijdenis leent zich daar goed voor. Met het onderwerp ..Heiligmaking en herderlijke zorg", ingeleid door ds. J. P. van den Boomgaard te Sneek, hield de conferentie zich nadien bezig. De predikant stelde voorop, dat de eis tot neiligmaking in de Heilige Schrift recht der Christelijke gereformeerde kerken, meende de heer Geleijnse dat men zich desondanks meer diende te richten naar wat de Ned. Geloofsbelij denis over de kerk zegt. De kerk is wijder dan de muren van de Christe lijke gereformeerde kerken. Bij de De belijdenis mag niet op de ach tergrond raken. Daarom zou het goed zijn wanneer de ouderlingen er bij het huisbezoek op aandrongen dat naast de bijbellezing aan tafel uit de belijdenis geschriften wordt gelezen. Speciaal de lit als een gave Gods. Tegelijkertijd iraagt de heiligmaking het karakter /an strijd des geloofs, een strijd waar- n de gelovige vorderingen kan maken. De nórm der heiligmaking is de Wet les Heren, zoals deze door Christus verd vervuld. De vórm der heiligma king bestaat uit de navolging van Chris- Ofzchoon de heiligmaking stadia van vordering vertoont, blijft zij een gena degave en ook een strijd. Als gevolg van de zonde kan zij nimmer volkomen zijn. Tot de vreugde, door de heiligma king bewerkstelligd, behoort de zeker heid des heils. Ds. J. C. Maris te Bloemendaal sprak op deze conferentie het slotwoord. De hijhei is een moeilijk boek. Theologen hebben hun hele leven er in gestudeerd en zeggen dat ze alles nog lang niet begrepen hebben. En toch is de bijbel een gemakkelijk boek, te begrijpen door een ieder die gelovig xvil lezen. Petrus schrijft zelfs tot jonge gelovigen: Verlangt als pasgeboren kinderen naar de redelijke, onvervalste melk opdat gij daar door moogt opwassen tot zaligheid." Er zou heel wat over deze tekst te schrijven zijn, ook in ds vorm van kritiek op de ouderwetse vertaling, want welke' melkboer in Nederland heeft óóit melk vervalst en zijn klan ten kalkwater voorgezet? Niet een. Mensen die met melk knoeien verdunnen haar. Maar ondanks de mogelijke kritiek is deze tekst toch wel duidelijk. De melk is het Woord van God. Dat blijkt ook uit andere teksten en wij moeten dit Woord van God indrinken „om te groeien", of zoals hier al weer erg ouderwets staat „opwassen". Geestelijke groei is een vereiste. En geestelijke groei ontstaat alleen door geestelijk voedsel. Dat voedsel is niet alleen onze kerkgang. Wie zou zijn baby eenmaal per week een heel volle fles geven? Ons geestelijk voedsel is dat dagelijks lezen van Gods Woord. Zonder die discipline is geestelijke groei niet mogelijk. Taak voor toekomst: bedrijfsorganisatie Met een zeer druk bezochte recep tie in hotel Noord-Brabant te Utrecht heeft gisteren de heer J. M. Hart- hoorn afscheid genomen als voorzit ter van de Ned. Chr. Beambtenbond. Dit afscheid van de N.C.B.B. ter ge legenheid van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal even wel nog niet in elk opzicht een defi nitief afscheid van de bond beteke nen. De heer Harthoorn zal namelijk nog in verschillende commissies van de bond zijn werk blijven voortzetten. Maar als bezoldigd bestuurder heeft hij de bond toch vaarwel gezegd. Groot was de belangstelling van de zijde van het C.N.V.-bestuur, van de be stuurders van de bij het C.N.V. aange sloten organisaties, van de algemene en r.k. zusterorganisaties en voorts nog personen waarmee de heer kerken. Nog al te zeer wordt in~deze kerkgemeenschap innerlijke verdeeld heid gevonden. „Men is er soms zo spoedig bij om etiketjes te plakken. Maar dat heeft ors kerkelijk leven al heel wat kwaad gedaan. Het lijkt wel eens of men er op uit is om te zoeken wat verdeelt". Geen optimisme De heer Geleijnse vond het moeilijk om optimistische geluiden over de kerk te laten horen. Is men niet wat ver af gedwaald van het „gemeente van Je- 13 Christus" zijn? „Wordt u niet vreselijk moe van de strijd om beuzelingen? Hoeveel Jaren is er al niet geconfereerd en gedebat teerd met elkaar; met als enkel resul taat dat we verder van elkaar afstaan. Hoeveel vergadertijd en inspanning kost het om allerlei twisten en geschilletjes op te lossen. Zou hier misschien de oorzaak liggen van de groei van diver se bewegingen en de geringe werfkracht der terken?" vau voii Ofschoon overtuigd van het bestaans- Harthoorn als bestuurder N.C.B.B. in vele organen samenwerkte. Ook de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvlnk, was ter receptie aanwezig. Prachtige bloemstukken. waardevolle cadeaus en verechillende enveloppen met Inhoud werden de scheidende voor zitter door diverse afgevaardigden aan geboden. Als voorzitter van de N.C.B.B. wordt de heer Harthoorn opgevolgd door de secretaris van de bond. de heer A. Nie mantsverdriet. De heer D. C. Dorr krijgt het secretariaat van de bond overgedragen. 's Middags had in het gebouw en W. te Utrecht de officiële overdracht van het voorzitterschap plaats waarbij aan het adres van de heer Harthoorn vele woorden van dank werden gespro ken. Een van zijn grote kwaliteiten als voorzitter van de N.C.B.B. is geweest, dat hij er steeds in geslaagd is bij de veelheid van problemen, welke deze nogal heterogeen samengestelde bond Advertentie VBScmmmi UOT Dl IUK UITJES K NIEUWE BUjYEN CHOQUANTE* *06 VERSE* EXTRA 6EURK ANDERZIJDS Bern erk nrnn<T<nv i VED HERV. KERK Beroepen te Hasselt P J. Bos te Sprang; te Oudega (HO.) (vee. P. de Ruiter, toet): A- Griffioen vtc. te Hui- zum i Leeuwerden). Aenzenotner naar Leiden: J. Poort Ooetorbeek GEREFORMEERDE KERKEN Berorpen te Deventer (vac. T J. Ha- £rn>: R. J. Beukema te Ermelo. te Ids- enhuixen R. der Nederlanden te Zuid- broek; te Zaltbommel (vac. A. J. Jelsma.: J. Wettkamp kand te Hardenberg; te De venter (vac. C. W. de Vries): P. C. L. de Jager te Raamsdonkveer UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te West er haar: W. Harkema te 'e-Gravenhage. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Utrecht: W Ha ge te Mid delburg en A. Vergunst te Rotterdam-C. Beroepen te Giessendam: Chr. van Dam te Rotter-am-Z. Anti-honger-actie van de jeugd welke de gehete Neder landse Jeugd zal voeren tegen de honger in dc wereld, starten met een groots jeugd-appèl in de Beatrix-Irene-hai dc Jaarbeurs te Utrecht. Uit alle 1000 gemeenten ln ons land zal eer, tweetal Jongeren naar deze bijeenkomst reizen. DE OMROEP Onder de kop „Omroepvereni gingen in hef offensief" heeft ds. F. H. Landsman in Hervormd Ne derland een artikel geschreven, waarin hij vanuit de Ned. Herv. Kerk zijn visie geeft op de toe komstige plaats van genoemde verenigingen. Ds. Landsman schrijft: nEZER dagen hebben wij in de kranten kunnen lezen, dat de re- televisie van 22 februari 1961 van de Staatssecretaris Scholten en Staatssecretaris, nu minister. Veld kamp. neergelegd zijn. Dit betekent onder meer. dat er voor de omroepverenigingen een moeilijk* tijd aan gaat breken. Op één na zijn zij nl. tegen ge noemde plannen, omdat zij er een bedreiging in zien van hun be staan. Niet ten onrechte. Er zijn nogal wat Nederlanders en mis schien zijn zc zelfs wel ln regerings kringen te vinden, die vooral vóór de „commerciële televisie" zijn, omdat ze menen, dat zo eindelijk eens de vrijwel monopolistische posi tie van de omroepverenigingen zou kunnen worden doorbroken. Op het probleem van de reclame televisie zelf gaan we nu niet nader in Wel op dat van de omroepver enigingen. I"YAAR is alle aanleld'ng toe omdat Lhet de laatste maanden telkens weer blijkt, dat zij het gevoel heb ben dat zij ln de engte gedreven /uilen worden als ze niet tijdig zelf tot de aanval overgaan. Wij denken in dit verband aan de gebeurtenis sen rondom de viering van het 10- jarig bestaan van de Nederlandse Televisie Stichting. Aan de voor avond van dit feest oefende de nieu we voorzitter van de K.R.O., mr. Van Doorn, tevens secretaris van le N.T.S.. scherpe kritiek op de van de N.C.R.V. hem bij komt er ook steun van de heer Ren- geiink van de V.A.R.A. Tendens van dit alles: schaf het N.T.S.-program- ma af. Laat de zaak niet voor 60 pet. maar voor 100 pet aan ons over. We vinden het dan wel met Men wil m.a.w. ten koste van al les het in de wereld van radio cn T V alleen voor het zeggen heb ben In de radio is dit. zoals ge zegd. praktisch reeds het geval. Daar is het gezamenlijk program ma een fictie. Nu moet de T.V. zich bij het radiobestel aansluiten en niet omgekeerd. Aldus de grote omroepverenigingen. hingen de vlaggen bij de verenigingen niet uit Minister Cals en regeringsgedelegeerde, N.T.S.- voorzitter Schütterrhelm. hielden voet bij stuk. Gepleit werd voor een zo breed mogelijke samenwerking van allen die rechtstreeks of zijde lings bij de uitzendingen betrokken zijn. Men vraagt zich intussen nieuwsgierig af hoe het in de eerst volgende vergadering van het be stuur van de N.T.S. zal toegaan na al deze verwikkelingen. Niet rechtstreeks. Het I.K.O.R. en het Convent van Kerken staan er ook buiten. Maar als de Kerk zich mede-verantwoordelijk weet voor de samenleving, kan ze toch niet als toeschouwer aan de kant blijven staan. Wat wij zien gebeuren is nl., dat in steeds breder lagen dc ergernis over de houding van de omroepverenigingen groeit. Waar halen ze de pretentie vandaan, zo hoort men zeggen, dat ze te zamen het Nederlandse volk zouden verte genwoordigen? De reacties in de pers. ook in de rooms-kattiolieke, wezen ook al niet op veel sympathie voor de nogal opzichtige demonstra ties van onwelwillendheid tegen de N.T.S. doorwerken als straks het parle ment zich over de reclame-T.V. noct uitspreken? Wij menen, dat het ook van de Kerk uit gezien, een levensbelang van onze samenleving is, dat dc geestelijke dynamiek die er in ons volk is te bespeuren, welke een bredere samenwerking mogelijk zou maken, gelegenheid krijgt zich te uiten. De omroeporganisaties, die we zeker niet zouden willen zien verdwijnen, hebben hierbij een prachtige kans een uiterst belang rijke rol te spelen door zelf in deze samenwerking voor te gaan en ook andere organen in dc samenleving daarin te betrekken. Doen zij dit niet dan moeten wij vrezen, dat zij langzaam maar zeker op het tweede plan komen te staan cn aan sympathie en invloed gaan verliezen. Het is vanuit deze bezorgdheid, dat wR de hoop menen te mogen uitspreken, dat het hun zal geluk ken d^ krampachtigheid die hun op treden thans kenmerkt, kwijt te ra- dracht te kunnen vervullen. De heer Niemantsverdriet noemde als in van de belangrijkste taken waar oor hij als nieuwe voorzitter zal ko- len te staan, de verwerkelijking van de bedrijfstaksgewljze organisatie voor de werknemers in de handel, bij de banken, het verzekeringswezen en in de vrije beroepen. Volgend jaar zal de bond waarschijnlijk worden vervangen door een bedrijfsbond waarin alleen ge noemde groeperingen zullen zijn georga niseerd. Andere beambtengroepen, wel ke thans nog bij de N.C.B.B. zijn aan gesloten, zullen dan moeten overgaan naar de bedrijfsbond in de betrokken bedrijfstak waar zij werkzaam zijn. Voordien znllen echter nog vele organi satorische moeilijkheden opgelost dienen te worden en znllen met name de afde lingen van de bond over het hele land zich k°ver dit vraagstuk dienen uit te De generale synode der Nederland se Hervormde Kerk zal op 30, 31 ok tober en 1 november op „Woudscho- ten" te Zeist vergaderen. De synode zal daarbij een concept-nota be handelen over de „oecumenische" avondmaalsviering, die in een aantal gemeenten plaats vindt. Bij de „oecumenische" avondmaalsviering doet zich de omstandigheid voor dat er kerken zijn, die bereid zijn daar aan deel te nemen, maar niet de voorwaarde stellen van enig kerklid maatschap voor de toegang tot het avondmaal. Vooral onder de jonge ren zou er een verlangen naar het „oecumenisch" avondmaal waar te nemen zijn. In Utrecht is een aantal studenten ver leden jaar begonnen met „oecumeni sche" avondmaalsdiensten, zulks on der invloed van de oecumenische jeugdconferentie in Lausanne. De kerkeraden van de hervormde, de lutherse, de doopsgezinde, en de re monstrantse gemeente géven hun medewerking aan deze „oecumeni sche" avondmaalsviering. Voorts zal de synode tijdens de komen de vergadering een concept pastoraal advies bespreken over de reformato rische houding Jegens de Rooms- Katholieke Kerk en haar leden. Dit advies is op verzoek van het mode- ramen opgesteld door ds. H. W. Mey- boom, directeur van het Ned. Protes tants Convent en dr. C. A. de Rid der, studiesecretaris van het Ned. Protestants Convent. Het probleem van de mutatie van pre dikanten zal besproken worden Jongens- en meisjes schoenen v.a.15.90 Dr. Bruins Slot in Rotterdam: ,,Ik zou willen dat ergens op een rustig plekje in de wereld, ver buiten de schijnwerpers van pers en televisie een aantal wijze mannen, gesteund door het ver trouwen van hun regering, zou den gaan zitten en aftasten of er geen mogelijkheden zijn om de impasse tussen Nederland en Indonesië te doorbreken. „Wij zijn up een akelige manier van Indonesië afgekomen en het moet ons toch wat waard zijn als Nederland zijn koloniale geschiedenis op een prettige en vriendschappelijke wijze zou kunnen afsluiten. Maar dat zit er onder de huidige omstandigheden be slist niet in". Deze woorden sprak dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot gisteravond in Rotterdam waar hij het woord voerde op de jaarvergadering van de kamercentrrle Dordrecht van de A.R. partij. Het was welhaast onvermijdelijk dat de voorzitter van de a.r. kamerfractie voor dit gezelschap zou terugkomen op zijn opmerkingen bij de begrotingsbe handeling in de Tweede Kamer. Dr Bruins Slot heeft dat zeer uitvoerig ge daan (evenals vorige week in 's-Graven- zande toen hebben wij reeds in een onzer edities van deze rede verslag ge geven) en daarbij gelegenheid gehad en kele achtergronden van zijn verzoek aar de regering te belichten. De politiek van zelfbeschikking voor de Papoea's heeft steeds gesteund op de verwachting van steun van bondgenootschappelijke zijde, me) name van Amerika, en op het feit dat Indonesië militair zwak was. Oj beide punten is de situatie radicaal ge wijzlgd en daarmee is aan deze politiek de feitelijke grondslag ontvallen. Het plan-Luns heeft bij alle duidelijke verdiensten deze zwakke zijde dat het geen rekening houdt met Indonesië. En .de nuchterheid gebiedt vast te stellen dat Nieuw-Guinea menselijkerwijs geen toekomst heeft zonder vriendschap met Indonesië. Wij belasten onze opvolgers ln Nieuw-Guinea met ons conflict met Indonesië. Het plan-Luns heeft de houdingen nog verscherpt; niet ter rechte is Indonesië van mening dat het iets te maken heeft met onderhandelin gen over Nieuw-Guinea. Immers, de Troonrede zegt dat onderhandelingen met Indonesië over de toekomst van Nieuw-Guinea helaas niet mogelijk zijn Jebleken. Dr. Bruins Slot had voorts re enen om aan te nemen dat in de In donesische houding t.o.v. Nederland eer kentering ten goede is opgetreden, daar van moeten wij gebruik maken en we mogen niet blijven mopperen op wat in het verleden gebeurd I de hand van een rapport over de ant woorden van de classicale vergade ringen op de enquête inzake het mutatievraagstuk. In een eerste rap port, dat in de synodevergadering van juni 1960 werd besproken, wera voorgesteld om predikanten, die 10 jaar of langer op een standplaats staan met minder dan 3000 zielen, over te plaatsen door een raad voor de mutatie, tenzij de gemeente ver-- klaart op deze overplaatsing geen Srijs te stellen of de predikant van, eze verplichte overplaatsing dispen satie verkrijgt Over deze vragen is een enquête gehouden, waarvan de resultaten in de synode ter sprake zullen komen. Advertentie Ag Ger< ring C Kerl ^ilif Film Zom Rest Centra PRehc den-Cc hedenc Stad: UIT DE PAS is Soekarno. Maar wat de president :t is het resultaat vao wat eerder iter de schermen is gezegd en achter de schermen zijn nuances, die allerle mogelijkheden openlaten. Bovendien kan lang met zo innige banden verbonden geweest In de discussie heeft Dr. Bruins Slot nog bestreden dat hier sprake an het prijsgeven ven begin •en ombuiging ven de a.r.lljn. Men loochent zijn beginsel niet, ook niet on der internationale druk maar iets an ders is of men een op zichzelf goed plan zonder enige feitelijke steun van buiten toch moet nltvoeren. En den moet toch ook het punt ven de vermindering ven de internationale spanning meetellen, zo zei hij. Verder ontkende dr. Bruins Slot ten stel ligste enig contact met de groep-Rijkens te hebben gehad. Bovendien meende hij het probleem ook op een andere wijze te hebben benaderd dan Rijkens c.s., die zich door, overigens achtbare maar toch wel overwegend economische mo tleven laten leiden. Generaal De Gaulle heeft het westelijkkY, vooroverleg, dot in Londen zou plaats heb-L ben getorpedeerd. Of hij al dan niet het Openin gelijk aan zijn kani heeft, is een kwestie, door P die door de dagbladen op verschillende wij- Den se wordt geïnterpreteerd. Werkgi In een artike' in Het Parool wordt toegwmoreit' geven, dat de Franse mening niet van enige met „I importantie is ontbloot, maar, gaat het ar Dilig tikel verder, de Franse president moet niet Zabale' denken, dat bij het is, die de dienst uit maakt. Niet op Frankrijk, maar op de V.S. Casir drukt de hoofdlast van de verantwoorde-ty^ pr lijkheid. Lido Het Parool besluit: „In beginsel is een(j4 ^aa onwrikbare houding jegens de Sowjetunie - een schone zaak; maar De Gaulle heeft de wijsheid niet in pacht en mist het recht om de andere westelijke landen zijn stand- yan de punt op te dwingen. Er is geen reden om Lady q de Amerikanen en de Britten ervan t denken, dat zij zich gereedmaken tegemoetkomingen aan Chroesjtsjef, geen Russische concessies tegenover staan vt Niet toegeeflijk, maar wel beweeglijk, z daar de Brits-Amerikaanse houding in 1 conflict. De Gaulle zal moeten begrijpi dat hij het recht van meepraten heeft, nu geen recht van tegenwerken". De Volkskrant daarentegen blijkt het hier niet mee eens te zijn, gezien hun ui dat weliswaar De Gaulle het Londcnst overleg formeel heeft geblokkeerd, dat de Franse president gezegd heeft, wat Spa; Amerika denkt. In en atmosfc Rusland de V.S. denkt te verned suggestie terugkomt, dat Amerika tenslotte Berlijn en West-Duisland in de steek zal laten, is afwachten te verkiezen boven pra ten tegen een rotsblok, aldus Het Parool Het prtikol vervolgt: „Er is buiten hel nutteloze van een gesprek voor dove Studi der be, nog e i redei WBHlds FraJHH kade van de Londense conferentie. In Moe kou kot sche partij bijeen Zou het taktisch zijn ojPla; beginselen of dezelfde tijd een westers beraad te houdealc onder de volle schijnwerpers der demoers lische publiciteit? Nadat praten lange tijd v«arb( nselijk geacht werd, is zwijgen thans nut "*>rnV' _er. Amerika heeft eindeloos herhaald dat dc kernoplossing, zoals Rusland die vooi"^' Berlijn eist, onaanvaardbaar is. Het i is beter dit standpunt tot het Moskousc con jje gres te laten doordringen dan deze indruk lteig„ akken door een vooroverleg, dat di kruiwaj ziglicid van een aanvaardbare gf V spreksbasis impliceert. Het stijve been vai K keer op dl Welen. Ds. S. v. d. Molen 40 jaar predikant De Christelijke Gereformeerde predi kant van Middelburg ds. S. v. d. Mo len, zal het aanstaande weekeinde zijn veertigjarig ambtsjubileum vieren. Zondagmorgen is er in de Gasthuis- kerk een jubileumdienst. De volgende dag zal er 's middags een receptie ge houden worden en 's avonds een intie mere bijeenkomst in het kerkgebouw. Ds. Van der Molen, die in 1957 in Middelburg kwam was kandiaat te Broek op Langcndijk in 1921. Hij werd bevestigd op 23 oktober in Zierikzee. in 1927 ging hij naar Lisse. in 1930 naar Rotterdam-C. In Arhem stond hij van 1943 tot 1946. Hij ging toen naar Leeu warden in. Hier bleef hij tot hij op 9 februari 1951 het beroep naar Aalsmeer aannam. Hier blc-f hi.» tot 1957. Geneeskundige raad opgericht De Koninklijke Nederlandse Akademle van Wetenschappen is overgegaan tot d* oprichting van een geneeskundige raad. De raad krijgt tot taak het be vorderen van het wetenschappelijk ge neeskundig onderzoek onder meer door het stimuleren van de samenwerking tussen individuele onderzoekers en in stituten op het terrein der geneeskunde m In de raad zullen ook de geneeskundige SOCIsTÊ DES VINS DE FRANCE. Studi met he apothet 20552. De Bij di Oude L Aanbieding: voor 12 hslseti- ketten deze moderne wijnschenker gratis. „Men zegt ook vaak: Indonesië, dat woordigd zijn. faculteiten der universiteiten vertegen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2