Jlieutuc CeiJtórtje (üourimt „^Russen willen niet beslist dit jaar Duits vredesverdrag V Commentaar Gashond Kees terug uit Denemarken Cliroesjtsjef (op partij congres) wat soepeler Als Westen bereid is te onderhandelen 3 Staatssecretaris voor ambtenaren nodig Ontstemming bij middenstand over prijsbeleid regering Sowjetunie stopt met kernbomproeven Na ontploffing van een bom van 50 min. ton tnt. op 31 oktober Kamerlid wil intrekking paspoorten Rijkens c.s. Mu KANTOREN'Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieoenchten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. CHRISTELIJK-!SATIO!SAAL DAGBLAD „Stantvastlcti it ahfblmn mgn hert ia ItffcenspttT Dat kan de generaal geld kosten TAE PREMIER van de Sowjetunie, Nikita Chroesjtsjef, heeft vanmorgen in een rede tot het 22ste congres van de Russische communistische partij verklaard, dat in de huidige fase van de geschiedenis een oorlog niet meer mogelijk is en dat er vooruitzichten bestaan om voor geruime tijd een toestand te bereiken, waarin de staten met verschillende sociale stelsels vreedzaa mnaast elkaar kunnen leven. Hij sprak zijn voorkeur uit voor een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie, waarbij hij zei dat de Sowjetunie er niet op staat nog dit jaar een vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten als het Westen bereid is de Duitse kwestie door onder handelingen te regelen. De Sowjet-premier, gestoken in een donker pak, opende vanmorgen breed glimlachend het partijcongres, dat in de nieuwe congreshal van het Kremlin wordt gehouden. Hij werd bij zijn aankomst langdurig toege juicht. Onder de aanwezigen waren behalve de ruimtevaarders Gagarin (weer beter?) en Titof ook de oud- premier Boelganin alsmede een 80 gU Voorzitter ARKA' wenst: TEMD Presi- (Van onze sociaal-economische redactie) DE VOORZITTER van de ARKA, de algemene rooms-katholieke ambtenarenvereniging, mr. G. Boot, heeft op het vandaag in ormd. Arnhem geopende verenigingscongres gevraagd om de benoeming van een staatssecretaris, die speciaal zou moeten worden belast met aken betreffende het overheidspersoneel. AAL" koi Nieuws in sch UUT yna ien ime izet één oogopslag Vanmorgen is in Mos kou met veel fanfare het 22ste congres van de Russische communistische partij officieel geopend met een rede van Chroesj- sjef. Afgevaardigden van communistische partijen uit tachtig landen wonen het congres bij. Bij de ver welkoming werd slechts de naam van Albanië niet ge noemd. In Washington zal het overleg van de ambassa deurs der Westelijke mo gendheden over de kwes- tie-Berlijn worden voort gezet. Het komt in de plaats van de conferentie in Londen, waaraan Frank rijk niet wil meedoen. Bondskanselier Adenauer heeft ambassadeur Grewe nieuwe instructies doen toekomen. In Bonn is ver klaard, dat het West- Duitsland betrekkelijk on verschillig blijft hoe het overleg zal worden voort- li Het partijbestuur van de K.V.P. heeft een aantal bezwaren naar voren ge bracht tegen het gewijzig de wetsontwerp op de Al- gerfiene Kinderbijslagver zekering. Het acht o.m. de hoogte van de inkomens grens voor recht op bijslag voor de eerste twee kin deren van kleine zelfstan digen onbevredigend en de uitkeringen minimaal. Voorts wordt aangedron gen op zo spoedig moge lijke behandeling van het wetsontwerp. t> Het Tweede-Kamerlid mr. Van Rijckevorsel (kath.v.) heeft minister Luns schriftelijk gevraagd of hij niet van oordeel is, dat de paspoorten dienen te worden meetrokken van de leden van z.g. groep- Rijkens, die net Nieuw- Guinea-beleid op hinder lijke wijze doorkruisen. Deze groep verontrust vol gens het Kamerlid de be volking van Nieuw-Gui- nea in hoge mate en kwetst haar op grove wijze in haar rechtsbewustzijn. Wanneer morgen de ambassadeur van de Ver eninde Arabische Repu bliek, dr. Ali Assad Khandji, in Nederland te rugkeert. is het de grote vraag, of hij de VA.R. nog kan vertegenwoordigen. Vermoedelijk gaat hij niet terug naar het ambassade gebouw in Den Haag: hij heeft in hat Kurhaus te Scheveningen kamers la ten reserveren. Of hij de nieuwe Syrische regering zal vertegenwoordigen, is niet bekend. Volgens mr. Boot zou een dergelijke benoeming het georganiseerd overleg, waarin thans grote fouten worden ge maakt, ten goede komen. De Vereni gingsvoorzitter voerde ook een pleidooi voor een verruiming van de onderhan- delingsbevoegdehid van de regerings delegaties en stelde voor het georgani seerd overleg een eigen secretariaat te geven, analoog aan dat van de SER. Mr. Boot zei dat de samenwerkende centrales van overheidspersoneel bij de voorzitter van het centrale overleg een programma van wensen hebben inge diend, dat om een snelle verwezenlij king vraagt wil tenminste het over heidspersoneel niet verder achterop ko men bij de verdeling van de welvaart. Voor vervolg zie pagina 11 delegaties van communistische par tijen uit andere landen. Vooral de Chinese premier Tsjoe-en-Lai werd op een luid applaus onthaald. Er wa ren geen delegaties uit Albanië en Zuidsla vië. Chroesjtsjef gaf als zün mening te ken nen dat oorlogen vermeden kunnen wor den. Hij zei dat de concurrentie tussen de socialistische en kapitalistische syste men het voornaamste kenmerk is gewor den van deze tijd. Hü zag een grote toe komst voor het socialisme, waarvan h(J verwachtte dat het als overwinnaar uit de bus zal komen in een vreedzame wed- Üver met het Westen en niet door oorlog. „Het vreedzaam naast elkaar bestaan van staten met een verschillend sociaal stelsel, is en blijft voor ons de grondslag", aldus de Sowjet-premier. Mochten de im perialisten echter de socialistische landen durven aanvallen, dan zou „deze krank zinnige daad hun laatste zijn en het einde betekenen van het kapitalistische sys- Volgens Chroesjtsjef gaat het verval an het kapitalisme onherroepelijk voort i kan het geen enkele der urgente pro blemen oplossen waarvoor de mensheid zich thans ziet geplaatst. Het communis me is echtpr geen exportartikel, net zo min als de contra-revolutie dat is. „Als de imperialisten trachten de contra-revo lutie tot expqrt-artikel te maken, dan zullen de communisten de volken der we reld verzamelen en de vijanden van vrij heid en vrede met. kracht terugslaan.", aldus de Sowjet-premier. Duitse kwestie Sprekend over de Duitse kwestie wees Chroesjtsjef erop dat de Sowjetunie geen ultimatum had gesteld toen het voorsloeg een Duits vredesverdrag te sluiten. „Het voornaamste is dat deze kwestie geregeld wordt en dat de overblijfselen uit de tweede wereldoorlog worden opgeruimd." zei hy. Het sluiten van een vredesverdrag noemde h(j een fundamentele zaak. Ter oplossing stelde hij voor zowel met Oost- als met West-Duitsland een vredesver drag te sluiten en beide landen toe te laten tot de Verenigde Naties. De premier herhaalde dat Berlijn een vrije gedemili tariseerde stad moet worden als de ver dragen zijn gesloten. Meer in het algemeen sprekend over het probleem van de vrede stelde de Sowjet-premier voor, een „non-agressie- Dact" te sluiten tussen de landen van het Pact van Warschau en die van de NAVO. Ook wierp hij de mogelijkheid op atoomvrije zones te scheppen in Eu ropa en het Verre Oosten, alsmede buffer zones tussen de strijdkrachten van mili taire groeperingen. Chroesjtsjef zei dat, te oordelen naar de recente gesprekken die Gromyko met Kennedy en Macmillan had gehad, er in Moskou de indruk bestaat dat de weste lijke mogendheden een zeker begrip aan de dag leggen voor de toestand en dat ze geneigd zijn een oplossing te zoeken voor het Duitse probleem en de kwestie- Berlijn op een basis die voor beide par tijen aanvaardbaar is. Chroesjtsjef wees er voorts op dat er een strijd gaande is tussen het Britse en Franse imperialisme om de heerschappij in West-Europa, waarbij de Fransen zich de steun van hun „vijand van gisteren" trachten te verwerven. De grote agres sieve kracht in de wereld schoof de premier de Verenigde Staten in de schoenen, die in samenwerking met de Wcstduitse militaristen de vrede en vei ligheid van andere volken zouden be dreigen. zoals hij het noemde. De Sowjet-premier zei voorts dat de Sowjetunie thans de periode van volle dige opbouw van het communisme heeft bereikt. Als voornaamste resultaat van de activiteiten van de partij beschouwde hij de vruchten die het Russische volk van een vreedzaam bestaan heeft kunnen plukken. „De aanvallen, die de imperia listische landen de afgelopen jaren heb ben ondernomen om een nieuwe oorlog te stichten, konden tijdig in toom wor den gehouden," zo zei hij. "Volgens de premier is een van de grootste krachten van de communistische landen het hogere tempo der industriële ontwikkeling, vergeleken met die van de kapitalistische landen. In I960 zou de in dustriële produktie van de Sowjetunie 6.8 keer groter zijn dan in 1937, terwijl die toeneming in de kapitalistische lan den minder dan 2.5 keer zou bedragen. De dienst van rijkswaterstaat is gisteren begonnen met proef-stuwen door middel van de nieuwe stuwen bij Hagestein in de Lek. Om 9 uur werd de vaart onder de stuwen gesloten en moest het scheepvaart verkeer van de sluizen langs het complex gebruik maken. Even later begonnen de grote stuwdeuren langzaam te dalen totdat om één uur de deuren gesloten waren. Een van de nuttige effecten van deze proef-stuwing is, dat de stand van de Lek stroomopwaarts omhoog- gebracht kon worden. Op de foto's: de schuiven half (boven) en geheel gesloten (onder). (Van onze sociaal-econ. redactie) TN middenstandskring is men op het ogenblik weinig gelukkig met het prijsbeleid van minister De Pous Er zijn de laatste tijd verschillende branches geweest die van de zijde van het departement van econo mische zaken grote moeilijkheden hebben ondervonden bij pogingen prijsverhogingen, die naar het leek gerechtvaardigd waren, door te voe ren. Voor de melk- en de brandstof- fenhandel zijn de grootste moeilijk heden nu achter de rug, maar de Nederlandse Bakkerij Stichting is nog volop in gevecht met Econo misch Zaken. De drie middenstands-vakcentralen plegen thans over het prijsbeleid van de regering nauw overleg. Ook is er een zeer levendig contact met de direc teur-generaal voor de middenstand, de heer Wijsen. Aanstaande vrijdag zal er /"^HROESJTSJEF heeft vandaag op het partijcongres gezegd dat Rusland tot eind oktober zal door gaan met zijn kernproeven. De proe- landse zaken schriftelijke vragen ge steld over de groep-Rijkcns. Deze vragen luiden: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de in het buitenland gepleegde politieke activiteiten van de zich noemende groep- Rijkens de internationaal toch reeds zo moeilijke politiek van de regering tot vei ligstelling van het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking van Nieuw-Guinea op gevaarlijke, althans hinderlijke wijze doorkruisen, tevens de bevolking van Nieuw-Guinea in hoge mate verontruste^ en deze bevolking op grove wijze kwetsen in haar rechtsbewustzijn? 2. Zo ja. gevoelt de minister zich dan niet verplicht om de kwalijke activiteiten te beteugelen door ten aanzien van leden van grocp-Rijkens gebruik te maken van de hem toekomende bevoegdheid tot in trekking van de paspoorten van personen die „door handelingen in strijd met de openbare orde en goede zeden het aan zien van het koninkrijk in buitenland schade toebrengen" of „die handelingen verrichten, die gericht zijn tegen de open bare orde, rust en veiligheid van het koninkrijk." ven zullen beëindigd worden met het tot ontploffing brengen van een wa- trestofbom van 50 megaton (50 min. ton TNT) op 31 oktober. Het was de eerste maal dat de Sowjet unie van tevoren aankondiging deed opnieuw een gesprek zijn van de drie centralen met de diireoteur-generaal en tevens hoopt men op korte termijn met minister De Pous een onderhoud te hebben over het prijsbeleid voor de middenstand. Een en ander zou zijn beslag moeten hebben vóór de behandeling van de be groting van Economische zaken in de Tweede Kamer omstreeks half novem ber. Deze activiteiten bij de middenstand over het prijsbeleid van d eregering heoft vanmorgen de Volkskrant al ver leid tot het schrijven Van een vrij op gewonden verhaal over een afzonderlijk optreden van de R.K. middenstands bond. De N.R.K.M. zou reeds besloten heb ben in de toekomst geen medewerking meer te verlenen aan het prijsbeleid van minister De Pous. .Bij het eerst komende prijzengesprek tussen minister en bedrijfsleven, dat elk najaar wordt gehouden .zou de N.R.K.M. hier mede deling van doen. Moeilij k h eden Deze wel zeer voorbarige publikatie heeft de voorzitter van de N.R.K.M. in moeilijkheden gebracht. Hij zag zich vanmorgen gedwongen met de direc teuren-generaal overleg te plegen hoe deze zaak weer in het reine gebracht kon worden. Ook bij de andere midden stands-vakcentralen bestond begrijpe lijkerwijze grote verbazing over de pu- blikatie van de Volkskrant. Wel bestaat er echter bij de drie middenstandsvakcentralen. zoals reeds gezegd, een ernstige grief tegen het prijsbeleid. Een van de voornaamste klachten van de drie middenstands vakcentralen is, dat het prijsbeleid van de minister teveel industrieel gericht is. Loonsverhogingen moeten uit de produktivtteit betaald worden, maar de industrie kan nu eenmaal beter de pro- duktiviteit verhogen. Machines lenen zioh daar bfeter toe dan bijna uitsluitend met mankracht bezette bedrijven. De minister heeft hier aanvankelijk bij zijn beleid ook oog voor gehad. Hij bepaalde indertijd namelijk dat prijs verlagingen in bedrijfstakken met gro te produktiviteitsstijgingen, prijsverho gingen elders zullen moeten compen- Prüsverlaglngen hebben zich echter maar zeer weinig voorgedaan, met het gevolg dat de minister niet scheutig was met prijsverhogingen elders en dus vele middenstandsbcdrljven de loons verhogingen maar voor eigen rekening moesten nemen. Er zal een doorbereke ning van loonsverhogingen in de prijzen mogelijk moeten z(Jn voor de bedrijfs takken waar het moeilijk zit. Hiermee moet dan niet gewacht worden tot een bedrijfstak leegloopt of met rode cijfers gaat werken. Zoals bekend hebben vele bakkersbedrijven met een groot perso neelstekort te kampen, niettegenstaande het feit dat de laatste Jaren via een geruisloze sanering reeds honderden bakkersbedrijven gesloten zijn, aldus de meningen ir. het middenstands-bedrjjfs- I leven over het prijsbeleid van de rege- I ring. gLIJKENS BERICHTEN in de r.k. pers zijn de r.k. middenstanders voorne mens, hun medewerking op te zeggen aan hel priisbrieid van de rei;ering. Wal dit betekent, is niet duidelijk. Het prijsbe leid wordt bepaald door de regering en is op zichzelf niet afhankelijk van me dewerking elders. Hetgeen niet wil zeg gen. dat de regering niet van elders uit geducht geholpen kan worden om het prijsbeleid te doen slagen. Is de betekenis van het opzeggen van medewerking niet geheel duidelijk, dui delijk is wel, dat er kritiek is en waarop deze zich richt. Waarop zit het vast? Het prijsbeleid is, zoals bekend, voor een belangrijk deel gekoppeld aan het loon- beieid. Van dit laatste maakt de vraag naar de produktiviteitsstiiging het wezen lijke clement uit. Is er stijging in de pro- duktivDeit, dan loopt dit vroeger of later uit in de lonen. Nu zijn er bedrijfstakken waar stijging In de produkfiviteit, en dus verhoging van de lonen, mogelijk is. Er zijn ook bedrijfs takken waar dit niet. of in heel wat m'n- dere mate. het geval is. Bij de huidige krapte in de arbeidsmarkt heeft dit tol gevolg, dat vooral de laatstbedoelde be drijfstakken met gebrek aan personeel te kampen krijgen. Daar probeert neen wel Iets te doen om de mensen vast te hou den. maar doorberekening in de prijzen stuif op het departement veelal op moei lijkheden. Aan de andere kant komt er bij d i e bedrijfstakken waar wel pro- duktiviteitsstijging mogeliik is te weinig van terecht, dat deze uitloopt op verla ging van de prijzen. Do problematiek is bekend. Het betreft hier nu eenmaal een spanningsveld bin nen de welvaartsstaat, die z'n goede kan ten heeft, maar daarnaast ook voor vra gen stelt. Of men eruit komt door aan het huidige prijsbeleid zijn medewerking op te zeggen, afgerien van wat dit moet inhouden en wat daarvan de consequen ties zijn, moet worden betwijfeld. Een betere oplossing lijkt ons een genuan ceerder toepassing van het huidige prijs- be'e'd. een toepassing die nu reeds theo retisch mogelijk schijnt, doch waaraan het in de praktijk blijkt te schorten. Van zeker even groot belang in Missen dat de prijzen omhoog gaan waar dit onver mijdelijk is, is dat de prijzen dalen waar zulks mogelijk is. Stijging In de produk- tiviteit toch behoeft niet alleen uit te komen in hogere lonen van wie daarvan rechtstreeks profi'eren. Zij kan evengoed leiden tot verlaging van de prijzen, waar van zeker nog velen meer profijt zullen hebben. Het is ons bekend, dat de V-windsman, wiens streven naar globaal evenwicht tus sen prijzen en lonen wij in 's lands belang gaarne steunen, ook cn Juist dit laatste zeer ter harte gaat. (rita) "■"""ftlllllllllfjji $82 (Advertentie) v schilder zelf met komende kernexplosie. „We bMittcn DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST bom van 100 miljoen ton", aldus Chroesjtsjef, maar we zijn niet van plan die tot ontploffing te brengen". „Als we die bom toevallig op de ver keerde plaats tot ontploffing zouden brengen, zouden we onze éigen ruiten kunnen breken","aldus de premier van de Sowjetunie. TAE algemene circulatie heeft zich be langrijk gewijzigd. Terwijl in onze omgeving dc luchtdruk voortdurend la ger is geworden, kreeg een hogedrukge- .op ocea<m een aanzienlijke ver sterking in de richting van Groenland en IJsland. Tengevolge hiervan ontstond er tn de hogere luchtlagen een sterke noord westelijke stromingdie vanochtend van IJsland tot aan West-Europa reikte. In deze stroming bewoog een actieve de pressie naar onze omgeving. Deze ver oorzaakte in ons land vandaag regen en wind. Achter de depressie om stroomt met noordwestelijke winden koude arc tische lucht naar het zuiden. Deze lucht is bovendien erg onstabiel. Morgen zal Nederland zich in de genoemde lucht soort bevinden, zodat er een verdere daling van dc temperatuur zal optreden. Vooral in de kustgebieden kunnen tal rijke buien voorkomen, mogelijk verge zeld van hagel en onweer. Het weer blijft verdf winderig. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of onweer. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm uit west tot noordwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). HET WEER E\ EUROPA Happarten hedenmorgen zeven uur Ttmpr, Slailuo a il J£)E UTRECHTSE gashond internationale Kees, een negenjarige herder, is In de domstad te- directeuren van gasbe drijven een rapport uitbrach- ten over de hond, die meer ruggekeerd na een bijzonder ,jan zes jaar jn ane stnte zijn werk had verricht. Neder- confercntie bediening heel ■MBui'ürèa vergt* I Het gasbedrijf meer Ilorsholm, waar het gasver- lies het grootst was. nage- Helle- snuffeld. De hond onderzoch stadje in de buurt bijna 50.000 meter buis van Kopenhagen verloor tol hij vond er niet minder dan toe veel gas via lekken 204 lekken in, ongeveer an- kraan de hond ook binnenshuis lek ken zou kunnen vinden. Hij draaide daarom, zonder dal gashondgeleider N. Koek wist. Kees is in het nieuws ge- gebruikt (twee in Utrecht komen, toen de directeur van het gemeentelijk energie- en vervoersbedrijf Utrecht en de directeur van het gasin- stituut in Den Haag op ccn land is tot nu toe het enige die zeer moeilijk te vinden derhalf maal zoveel als Europese land dat honden bleken. Men nodigde daarom, gas- eindje open in zij het wat sceptisch gestemd >or een werkbc- weken lang. huls dat Kees op zijn trottoirtocht moest passeren. Toen de hond het bewuste ■van de dc heer Koek de straten - beeld niet van overtuigd, dat elkaar.... 14 10 0 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1