voetgangers\ oversteekplaatsen\ Regels om te onthouden PER 1 NOVEMBER gaat het samenspel beginnen STANDAARDISATIE UNIFORHITEiT A gewenst <=T[ieuwe routine van alle weggebruikeró geëiót Oproep tot bezinning Een ieeijf mMjkheid 1. M hYMkto* 111 (Ven onxe verkeersredacteur) Op 1 november is het xo ver. Op die dsg krijgen alle „zebra'»" een wettelijke bescherming, wat betekent dat voetgangers, die via de witte strepen oversteken, recht van voorrang hebben. De importantie van de nieuwe maatregel mag door geen weggebruiker worden onderschat, ledereen, die aan het verkeer deelneemt, is er direct bij betrokken, zeKs de trambestuurder, die tot nog toe wel als de koning van de weg moest worden gezien. en De invoering van de beschermde roetgangers-oversteekplaats heeft ien oud probleem weer eens ac- ueel gemaakt, de richtlijnen, wel de minister van verkeer en wa- erstaat naar de lagere overheden, ,c. de wegbeheerders, heeft gezon- len, blijven namelijk richtlijnen, en [unnen niet dwingend worden opge- egd. Hetzelfde geldt voor de aan- tevelingen, die door de ANWB zijn tedaan in zijn doorwrochte en op nternationale ervaring steunende nemorandum over de v.o.p.'s. Zo emand deze aan zijn laars wil lap pen, hij lappe ze aan zijn laars. Een en ander heeft trouwens niet illeen betrekking op de situering tn wat dies meer zij van de „ze- Raad voor hel wegverkeer doemt aan de horizon Gemeenten kunnen (wat niet Ktijd wil zeggen dat ze het doen) lar eigen inzicht wegen aanleg gen, markeren, verlichten, etc. En *at de Rijkswaterstaat betreft: of ficieel is er maar één, doch deze bestaat uit zo"'n vijfentwintig, vrij autonome arrondissèmenten. Per soonlijke voorkeur speelt vaak een gróte rol bij het nemen van ver keerstechnische beslissingen. Landelijk gezien, heeft de minis ter van verkeer en waterstaat het alleen voor 't zeggen, als het om het al of niet voeren van stadslich ten gaat. De huidige bewindsman heeft thans een poging gedaan de beoordeling van het invoeren van nieuwe maximum-snelheden aan zich te trekken, maar of dit luk ken zal, hangt van de Tweede Ka mer af. Ir. Kuysten betreurde het dat de centrale overheid zich in een min of meer afhankelijke pósitie be vindt. „Als het om de verkeerstechniek en de verkeersveiligheid gaat", zei hij, ,,is een zekere redelijke aan tasting van de gemeentelijke auto nomie beslist geen overbodige in greep. Bij standaardisatie en bij uniformiteit is elke Nederlander ge baat. Enfin, laten we de nieuwe verkeerswet van professor Belinfan- te maar even afwachten. In het eerste artikel wordt de Raad voor het Wegverkeer geïntroduceerd, die o.m. vertegenwoordigers uit alle sectoren van wegbeheer en wegen bouw zal lellen. De minister kan dan steunen op adviezen van een bij de wet ingesteld lichaam, wat van grote waarde is. De ANWB is er vierkant voor. Ik mag wel zeggen dat we voor het doel, dat wordt be oogd, een stuk van ons leven heb ben gegeven." De figuur van de beschermde voet gangers oversteekplaats ook wel v.o.p. genoemd is niet helemaal nieuw. Sinds enkele jaren kennen we immers „zebra's", die door oranje knipperbollen worden geflankeerd, en waarop de voetganger een zekere mate van bescherming geniet. We zeg gen met opzet: „een zekere mate", want het enige, dat het rijverkeer niet mag, is de overstekende voetgan ger hinderen. Rekbaar Hinderen is echter een rekbaar be grip, en bovendien voor velerlei uitleg vatbaar. Vandaar dat de oranje zon netjes het beslist niet doen, nog af gezien van het feit, dat er. met het oog op de hoge kosten welke aan de aanleg verbonden zijn, veel te weinig zijn verschenen. Verdwijnen de oranje knipperbollen nu? Uit de bebouwde kom zeker wel. Buiten de (administratieve) bebouwde kom echter, op de verbindingswegen aus worden ze verplicht voor elke „zebra", die daar ligt of komt te lig gen. Dat men dit zo wil doen, is ook al begrijpelijk. Per slot van rekening is het snelverkeer buiten de bebouw de kom minder op voetgangers over steekplaatsen bedacht dan er binnen. Misschien heeft men zich verbaasd over de veelheid van instanties, die zich met de v.o.p. heeft bezig gehou den. De minister van verkeer en wa terstaat heeft richtlijnen uitgegeven, de ANWB heeft eèn memorandum het licht doen zien, waarin wegbeheerders adviezen over de situering, de marke ring en de verlichting van „zebra's" worden gegeven, de KNAC heeft zich ermee bemoeid, de KNM(otorrijders)V en (logisch) de Vereniging Bescher ming Voetgangers. En niet in de laat ste plaats: Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een grootscheepse cam pagne opgezet, waarvan de middelen reeds overal zijn te zien. Moest dit? Ja duizend maal ja! Van alle weggebruikers wordt een volkomen -nieuwe routine geëist, een stuk samenspel, dat voorwaarde is voor het goed functioneren van de nieuwe maatregel. En niets is lijker dan handelingen welke een Zeker automatisme ten grondslag heb ben, te wijzigen of om te buigen. ben een inventarisatieoverzicht bij te er dienen ook nieuwe te worden aan houden. Of er te veel zijn is, abso- gelegd. Den Haag telt er zo'n zeshon- luut gezien, niet te zeggen. Er zul- derd, waarvan er ongeveer negentig len zeker voetgangers oversteekplaat- de laan uit moeten. Rotterdam heeft sen zijn, die moeten verdwijnen, doch er liefst vijftienhonderd, en men is daar Verzuim „In heel Nederland liggen tussen de vijftien- en twintigduizend „zebra's", zei ANWB-chef ir. C. A. Kuysten, op wiens afdeling het belangrijke v.o.p.- memorandum tot stand kwam. „Dat we het niet precies weten, komt door wegbeheerders, die vaak verzuimd heb- ■3 te lantaarn Voo^BiV - T?öCW NUST-TÊ TMCHT e ygfigT EEK.PL A AT£ I Eén of meer lichtmasten achter een voetgangersoversteekplaats geven I een lichte achtergrond, waartegen de voetganger als een donker silhouet afsteekt (uit het memorandum van de A.N.W.B.). druk bezig de situatie op te nemen". Volgens ir. Kuysten zullen straks in twee categorieën voetgangers de mees te slachtoffers vallen. Dat is in de eerste plaats de groep mensen, die geen idee heeft van het verkeer als zodanig, met name niets afweet van de remweg, die door een voertuig moet worden afgelegd. Dan zijn er dc lieden, die zeggen: „M'n recht is m'n recht", en met deze kreet op de lippen desnoods zo onder een voertuig lopen. De aanpassing van tweewielers zal naar de mening van de ANWB waar schijnlijk 't moeilijkst zijn. Ze zijn aan „doorglippen" en „kronkelen" ge wend, teneinde zo lang mogelijk in het zadel te blijven, en een voor hen gun stige positie te kiezen. Bij bromfiet sers en vooral fietsers zal de ver moeidheidsfactor zeker ook een rol spelen. Een wielrijder, die tegen de wind of de regen intrapt, en reeds één of twee keer voor voetgangers op een „zebra" heeft moeten stoppen, zal zich de tweede of derde keer er geren, en trachten door te rijden. Hoe men weggebruikers kan ver plichten het instituut van de be schermde „zebra" bestaansrecht te geven? „Weinig consideratie van de xljde van de politie en de justitie", bracht Ir. Kuysten naar voren. „Van Dene marken kunnen we In dit opzicht veel leren, ook ai omdat de Denen en de Nederlanders veel overeenkomsten be zitten. Na «en bepaalde gewennings periode ook voor ons land aan te bevelen begon de politie daar streng te bekeuren, terwijl ook de rechter behoorlijke straffen oplegde. Het heeft goed geholpen, want de be schermde voetgangers oversteekplaats Is thans In geheel Denemarken inge burgerd. Een beeld, dat we in de grote steden nog te weinig zien. Het door verkeerslichten beveiligde kruispunt (met „zebra's") op de hoek van de Laan van Meer- dervoort en de Zoutmanstraat in Den Haag. Van vele kanten (Verbond voor Veilig Verkeer, Ver eniging Bescherming Voetgangers en ANWB, in samen werking met de voetgangersorganlsatle) sfjn regels op gesteld om de invoering van de v.o.p. soepel te doen verlopen. We laten hieronder de voornaamste volgen, gesplitst naar de onderscheidene categorieën van weg gebruikers. Ook de wegbeheerders betrekken we in de adviezen. Voetgangers 1 Overtuigt u dat het rijverkeer voldoende afstand heeft om vóór de „zebra" tot stilstand te kunnen komen. Stort u niet als redeloze dieren op de oversteek- plaats, want de remweg, die ieder voertuig nodig heeft, kan u de nek -kosten. 2 Houdt tempo, houdt rechts en steekt bij voorkeur in groepjes over. Dit voorkomt opstoppingen, die in de eerste plaats vóór u onveilig zijn. 3 Let bij kruispunten op eventueel aanwezige voet gangerslichten. Indien er alleen verkeerslichten aan wezig zijn. bedenkt dan wel dat het gevaarlijk en ook ten strengste verboden is „dwars door groen heen te lopen". A Realiseert u dat v.o.p.'s b w-eg nat is. vaak moeilijk schijnbaar goed verlicht. Het behoeft geen betoog dat hetzelfde voor u geldt, als u zich op zo n v.o.p. bevindt Geeft voorrang, zelfs op een oversteekplaats, aan «J politie-, brandweer- en ziekenauto's, uitvaartstoeten en militaire colonnes. De eerste drie hebben overigens alleen recht van voorrang, als er gebruik wordt gemaakt van een twee- of drietonige hoorn, een bel of een sirene C. Steekt niet binnen dertig meter van een „zebra' over. want dat lokt onherroepelijk een bekeuring uit De uitzonderingen zijn: wanneer u een openbaar ver voermiddel wilt bereiken of het dichtstbijzijnde voetpad: wanneer u om bij een oversteekplaats te komen eerst een andere straat zou moeten oversteken n Bedenkt dat uw voorrangerecht pas per I november Knipperbol verdwijnt uit de stad, verschijnt buiten de be bouwde kom. Bestuurders van voertuigen (ook van tweewielers) 3Weest er steeds op bedacht dat uw voorligger wel licht stopt 7 Stopt niet op minder dan vijf meier van een v.o.p., behalve natuurlijk als u voetgangers voorrang moet verlenen. Wegbeheerders ILegt de „zebra's" aan volgens de richtlijnen, welke door de minister van verkeer en waterstaat, zomede door de ANWB zjjn gegeven, teneinde de zo noodzake lijke uniformiteit te krijgen. Maakt een duidelijk onderscheid tussen een v.o.p. en een oversteekplaats voor rijwielen (blokken in ats van strepen). Let vooral op de „zebra's", welke langs de voorrangs- wegen liggen Indien deze niet diep genoeg in de zijstraat zijn geprojecteerd, missen bestuurders van voertuigen een voor de weg liggende opstelruimte. Ze moeten dan door twee voorrangsstromen zien heen te komen (eerst de voetgangers en daarna al het weg verkeer). wat onherroepelijk tot opstoppingen leidt. Brengt bij de 's avonds moeilijk te onderscheiden Y v.ftp.'i een verlichting aan. waar ook de oversteken de voetganger profijt van heeft Op deze dag der bezinning, die wordt gehouden om de nog steeds toenemende onveiligheid in het ver keer te bestrijden, heeft de minis ter-president, prof. dr. J. E. dc Quay, in een drietal radio-uitzendingen een beroep gedaan op het Nederlandse volk om te helpen de verkeersveilig heid te bevorderen. In zijn rede zei de premier o.m. dat hel thans wel haast onmogelijk is pleinen en stra ten in grote steden over te steken zonder het gevaar te lopen overre den te worden. De oplettendheid, die wij steeds moeten hebben ten opzichte van on ze eigen gedragingen op de weg en die van onze medemensen, maar ook de weersomstandigheden de toe stand van het wegdek, de geluiden, die van buitenaf tot ons doordringen, of misschien een vogel, die plotse ling voor ons opvliegt, een wesp, dit onze wagen is binnengedrongen, dat alles vergt iets ran ons; steeds moe ten wij onze reacties blijven beheer sen en ons niet wezenlijk laten aflei den, of er dreigt gevaar voor onszelf en onze medemens. Speciaal voor ouderen blijkt het moeilijk als zij wandelen, of fiet sen voortdurend geheet geconcen treerd op de bewegingen oan het verkeer te letten. Zij zijn met de verkeersregels niet opgegroeid en kennen deze vaak onvoldoende. Ver heugend is het daarentegen, dat de resultaten van het verkeersonderwijs op de scholen zo bijzonder goed zijn, zoals bij het afnemen van v er- keersproeven is gebleken. Een snel reactievermogen blijft, een eerste vereiste voor ieder, die zich op weg begeeft. Voor bestuur ders van motorvoertuigen betekent dit tevens een onfeilbaar reageren niet om eigen recht te laten gelden maar voortkomend uit en diep verantwoordelijkheidsbesef jegens de menselijke samenleving. Door de eeuwen heen hebben wij Nederlanders ons op onze vrijheids zin laten voorstaan: en wij verlan gen dat gevoel van vrijheid niet al leen voor onszelf maar gunnen het ook gaarne een ander. En met die zin voor vrijheid heten wij dan te vens verdraagzaam. Het zou zo mooi zijn, als deze zo vaak geprezen deug den ons zouden sieren in dc wijze waarop wij aan het verkeer deelne men. Met goed materiaal, kennis van de verkeersregels, een juiste mentaliteit maar bovenal met veel geduld en bezield met een wezenlijk gevoel van naastenliefde kan ieder van ons me dewerken de verkeersveiligheid te bevorderen. Laat dat dan de oogst mogen zijn van deze dag van bezinning!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9