Uw probleem is het onze KRONIEK min Een kanttekening „Christen zijn in 1961 valt niet mee Vrij-evangelische vrouwen gezellig in Gouda bijeen Een woord voor vandaag Nieuwe gebouwen voor Geref. opleidingen ZORG VOOR INVALIDEN rnondheid betekent een vertraging in de voorbereiding van het wets ontwerp imake de arbeidsongeschiktheid. Zoals bekend heeft staatssecretaris Roolvlnk de voorbereiding van dit wets ontwerp geheel moeten overdragen aan dr. Veldkamp, de nieuwe minister op dit departement. Het is begrijpelijk, dat deae minister verschillende aan gelegenheden, waarin staatssecretaris Roolvlnk reeds een beslissing genomen had, geheel opnieuw xelfstandlg wil doornemen. Minister Veldkamp zal immers in de volksvertegenwoordiging het wetsontwerp moeten verdedigen. Het ziet er thans echter naar uit. dat dit kabinet de behandeling van het nog niet ingediende wetsontwerp in de Tweede Kamer niet meer sal beleven. Een stille hoop in de kring van de vakbeweging, dat bet wetsontwerp per 1 januari 1963 nog in werking zou kunnen treden is wel volledig in rook opgegaan. BIJ de beantwoording van de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1962 heeft minister-president De Quay te verstaan gegeven, dat het wets ontwerp voor een arbeidsongeschiktheidswet In het zojuist begonnen parle mentaire Jaar wel niet meer zal worden ingediend. Een inwerkingtreding van de wet moet daarom thans niet verwacht worden voor 1 januari 1964. De begrijpelijke teleurstelling, die hierover in de kring van de vakbeweging bestaat, heeft de gedachte aan een noodwet ter verbetering van de materiële positie van de invaliden nieuw leven Ingeblazen. Er zou Inderdaad een mogelijkheid bestaan, alle toeslagwetten voor de invaliden in te trekken en op basis van de overgangsregeling, welke de Sociaal-Economische Raad aan de regering heeft gesuggereerd, aan invaliden bepaalde uitkeringen te doen. De groepen met een invaliditeit van 50 tot 70 en van 70 tot 100 zouden dan gekeurd kunnen worden. Deze keuringen zullen anders later toch moeten geschieden. Voor de uitkeringen zou men het S.E.R.-advies kunnen volgen. Daarbij zullen maatregelen genomen dienen te worden ter voorkoming van een cumulatie van uitkeringen uit hoofde van deze noodwet, de ongevallenwet, de G.S.W.-regellng en eventuele be loningen bij het bedrijfsleven. In overeenstemming met het S.E.R.-advies zou de invaliditeitsultkering bij 100 invaliditeit 80 kunnen bedragen van het loon van de ongeschoolde arbeider, dit zou neerkomen op een bedrag van maximaal ongeveer ƒ3200, per Jaar. De financiering van deze noodwet zou door het bedrijfsleven kunnen ge schieden, daar het bedrijfsleven zich al eerder bereid verklaard heeft de lasten van een arbeidsongeschiktheidswet te dragen. De overheid zou het bedrag dat thans aan toeslagen wordt uitgekeerd eveneens voor dit doel kunnen bijdragen. De wettelijke voorbereiding van een dergelijke noodregeling lijkt ons niet zo ingrijpend, dat daardoor de voorbereiding van het definitieve wetsontwerp Inzake de arbeidsongeschiktheid langdurig zou worden opgehouden. Een kleine extra vertraging lijkt ons bovendien bij een dergelijke opzet minder ernstig, dan dat men voor de Invaliden de huidige situatie, welke in vele gevallen bijna onhoudbaar is, rustig laat voortduren tot 1 januari 1964. Conclusie van Franse studenten: Franse „christenstudent" heeft in de loop der jaren niet zo'n al te beste naam gekregen onder zijn medestudenten, maar van nu af aan zal hier daadwer kelijk verandering in gebracht worden. Zij willen proberen om door hun gedrag en een „geza menlijk" getuigen hun medestu denten voor Christus te winnen. Dit althans schreef Claude Bur- gelin in het Franse weekblad „Ré- forme" in een serie artikelen over „Het leven in de studentenwe reld." Een gemakkelijke taak is het niet, zei Burgelin. om hier verandering te brengen. Als de christenstudenten deze taak willen voltooien zullen zij on beginnen hun houding onderling ei genover bun medestudenten belangrijk moeten wijzigen. Ook zullen zij hun ge loofsbelijdenis wat zinvoller en aantrek kelijker moeten maken. Dit zal veel tijd en moeite kosten en dat realiseren de studenten zich ook. „Maar", zo zeggen zij, „als ieder zich met hart en ziel geeft om deze taak tot een goed einde te brengen en zich houdt aan de vier richtlijnen die hebben opgesteld en waarvan wij nog helemaal niet weten of ze goed zijn, dan kan het lukken." wat wtij met ons leven doen (Advertentie) Geroepen tot het Licht herdenktngsboekje ter gedachten!» un ds. G W Albert». In leven predikant van de Chrtateltlke Gereformeerde Kerken Prijs f i Bestellingen aan J. v. d. Moat. Hof- ringel 00. Vlaardlngen, girorekening MSI. 13. LEIDERSCHAP De Nieuwe Rotterdamse Cou rant schrijft in een commentaar over de suggestie van het socialistische dagblad Het Parool om de leiding van de P.v.d-A.- fractir in do Tweede Kamer aan «en ander over te dragen, o.m.: «Hrt Parool sprrrkt het geval in verband met het rh|jn-el van politieke malaise en gebrek aan politiek leiderschap. Minister-president De Quay is onvoldoende leider van bet kabinet en de socialistische fractie ia voor al door onvoldoende leiderschap van haar voorzitter „in gebreke gebleven, zichzelf ali voor He hand liggend en welhaast dwingend alternatief aan het land voor te doen". Van een politieke malaise is er in daad wel sprake, soms meer en aoms t Her. We hsdden de indruk, dat er juist op het ogenblik wat minder sprake was van zo'n malaise, d.w.z dat de belangstelling van hel volk voor bepaalde politieke vraag stukken zich op het ogenblik niet op een dieptepunt bevindt. Maar indrukwekkend is het totale beeld van de politiek in Nederland niet. Over het gehalte van de Tweede Kamer ia al wel aker geklaagd. Het merkwaardige geval doei zich nu voor, dat juist de fractie die kwalitatief zeker niet de minste ia (en die niimmerick op de tweede plaats komt), blijkbaar moeilijkheden met haar voor silirrachap heeft. De verklaring voor het vaak teleurstel lende gehalte van de Kamer wordt wel griorht in het Nederlandse verschijnsel, dat de politieus die eenmaal het minister- schsp heeft bereikt, masr zelden na afloop van het miniaterschap in de Tweede Kamei terugkeert lala er al aprake van terugkeei kan aijn, want alerhts een minderheid der ministers pleegt uit de Kamer afkomstig ^jtvcr het algemeen komen gewezen InQfndslieden wel ergens bniten de politiek terecht: Raad van Nate, een professoraat, een burgemeesterschap of het bedrijf) Alleen de Eerste Kamer is dsn oo eens hun ronlact met de politiek. Een politieke isrrière als van prof. Oud is in Nederland helaas een aeldzaamheid (waarbij moet worden opgemerkt, dat de lieer Oud na lijn ministerschap ook nog vel burgemeester en vervolgens hoogleraar is geweest). Dit kan iy het dan wellicht niet uitsluitend een financiële oorzaak hebben. Ook de politicus heeft een inkt nodig. Ook de politicus giet graag stijgende lijn in zijn inkomen. De betalende functies «lie men naaet een goed en onafhankelijk vervuld Kamerlidmaatschap kan bekleden liggen niet opgeschept (afge tien nog van de wenselijkheid van bepaald) \angezien menigeen nu eenmaal gedwon gen is. financiële overwegingen grote betekenis toe te kennen het gon verpelijk sijn, de politiek alleen aan kapitaalkrachtige figuren over te laten kan de bestaande toestand alleen worden verholpen door een serhetering van de financiële positie van Kamerleden en vt oud.ministers. Toeh is dat niet het enige wet ion moeti gebeuren. Voor verbetering ven de kwali teit »an de Kamer is het bepaald gewenst, dal de kiezers meer belan|»telling voor politieke parijjen tonen. De verhoudi tussen het aantal kiezers en het aantal partjj-leden is onrustbarend. Zowel de kiezers als de partijen «ullei een en ander tijdig ernstig moeten wegen: tijdige vAór de verkieaingen 14*3. d w.a onm.ddellyk." autonome republiek Sowjetume, aldu» heeft Tas» bekendge maakt De nieuwe autonome -• «publiek zal ressorteren onder de S S R Kazakstan of onder de federale S.S.R. Ruzland, de fgooute van de urne. Terwijl in Den Haag de Zuid hollandse gereformeerde vrouwen bijeen waren voor hun provinciale dag, troffen de vrij-evangelische vrouwen elkaar in Gouda. Het werd een dag van gezellig samen zijn. Het programma was niet overladen door sprekers, maar er was rustig de tijd om de Goudse glazen van de St. Janskerk te bezichtigen en de Waag te bezoe ken. In de morgenvergadering sprak de plaatselijke predikant ds. M. Nijkamp de vrouwen toe en 's middags mevrouw C. Scheur- kogel-v. d. Kleij. De spreekster, de vrouw van de be kende zendingsarts van Samosir. die enige tijd geleden hun zendingsveld moest verlaten, sprak over de actie van de Amerikaanse negerpredikant dr. Martin Luther King. Zij gaf een over zicht van de negergeschiedenis van Amerika. tende. ..Jenseitige" Oom Tom uit de negerhut, maar kwam al spoedig in handen van de strijdbare John Brown. Met nadruk stelde de spreekster dat dr. King niets van de strijd wil weten. Zijn levenmotto is ..vreedzaam verzet". Hij wil het wagen met de bergrede Het gevolg was dat de haat van de onder drukker nog feller werd, maar de grote groep passieven onder de negers en blanken zijn geactiveerd door zijn voor beeld. Mevrouw Scheurkogel riep de aan- 'ezige vrouwen op om zich niet te be graven in een gemakkelijke stoel met een vrouwenblaadje. spinnend van ge zelligheid. maar te denken aan de nood van broeders en zusters in andere lan den die het moeilijk hebben. In de ochtendbijeenkomst schonk ds. M. Nijkamp in het bijzonder aandacht aan de groeten van Paulus in Romeinen 16. Dit is geen bladvulling voor hem. Paulus wil juist de vrouwen bij het werk inschakelen: Phebe was de draagster van het woord. Z(J moest de brief naar Rome brengen. Hel waa simpel werk: het Woord van God overbrengen, zonder eigen gedach ten daar aan toe te voegen. Dit noemde da. Nijkamp één van de taken, die de vrouw In de kerk heeft. Phebe was diacones. Velen waren en zijn het er ilet over eens of «U een ambtsdrageres ras. Zit heeft nog steeds geen plaats In de gemeente gekregen. Da. Nijkamp was van mening, dat de vrouwen vaat moeten beginnen op die plaats te dienen- Schrootdebat wordt uitgesteld Het debat over het onderzoek na a schrootfraiide in de K.S G. dat volgende week dinsdag In het Europese Parle- aan de orde zou komen, is tot een Prica waB een geheel andere vrouw. Zij was meer een zakenvrouw, Paulus toch veel bewondering heeft. Zy wond haar buren, kennissen en anderen minder belangrijk dan de zaak van de Heer. Prica stelde haar huis beschikbaar voor degenen, die volgd werden. Ook Maria, Persis, Julia en de zuster van Nereus hebben zich moeite gegeven voor de Heer. Hun le ven stond in dienst van Jezus Christus. Eén was een jodin, de anderen heidenen. Zij zijn tot het geloof gegaan. Deze vrouwen kwamen uit de tempel van Israël en de tempel Zeus. Op verschillende wijzen beleden zij het geloof. Ds. Nijkamp vergeleek dit met het belijden in de verschillende kerkgenootschappen. Hij zei, dat het moeilijk is elkaar in Christus te vinden. Moeder Rufus is de moederlijke figuur in de gemeente. Zij was de vrouw, waar bij Paulus zijn rust en bezieling vond. In haar hoogste roeping is het Konink rijk Gods verwezenlijkt: moederlijk te zijn voor velen, die rust zoeken in warme genegenheid. Onderwijs faalt in leren burgerzin Het aankweken van burgerzin op de scholen in de vrije Europese landen loopt ver achter bij de snelle, onrust barende ontwikkeling in de huidige we reld. Dit heeft een dertigtal hooglera ren en hoge functionarissen van minis teries van onderwijs uit veertien Wect- europese landen geconstateerd op een conferentie in Florence over de vor ming van Europese skaatsburgers, die was georganiseerd door het culturele fonds van de Raad van Europa. Bij een poging om de grondbeginselen te formuleren waaraan onderwijs op dit gebied zou moeten voldoen, bleken de standpunten van de deelnemers echter nogal uiteen te lopen. Sommige deelne mers hechtten het meeste belang aan een objectieve presentatie van de feiten, anderen verklaarden dat praktische pro paganda voor de democratische waar den centraal moest worden gesteld, ter wijl nog anderen van mening waren dat de jeugd niet alleen gewezen moest worden op de waarden van de westelij ke democratie, doch ook op de gevaren van het totalitaire communisme. Aan het slot van de debatten heeft men de conclusie getrokken, dat de schillende aspecten van het onderwijs in burgerzin op Europees niveau bestu deerd dienen te worden. Herv. mannen op g.g. zaterdag in Utrecht Op zaterdag 14 oktober a.s. zal in het Sebouw „Nieuw Tivoli" Lepelenburg te 'trecht d# jaarlijkse bondsdag van de Ned. Herv. Mannenverenigingen op g.g worden gehouden. Het openingswoord zal wij ermee zouden kunnen doen. Zo lang wij op deze vraag nog geen po sitief antwoord kunnen geven hebben wij niet het recht om ons met het le ven van anderen te bemoeien." 2. „Als wij een antwoord op deze vraag proberen te vinden komen wij vanzelf terecht bij het Woord God. de bijbel. In deze bijbel zullen wij oude wegen terugvinden maar ook nieuwe ontdekken. Wij zullen het ant woord op vele vragen van onze tijd in dit boek kunnen vinden. Het is dus van het grootste belang dat wij de bijbel kennen, dus bestuderen." 3. De studenten hebben zich ook be zig gehouden met de vraag hoe zij deze studie moeten aanpakken. Zij be vinden zich in een zeer moeilijke si tuatie, vinden ze. ..Aan de ene kant'" zo zeggen zij." zijn studenten graag en vaak bij elkaar en kunnen dus makkelijk samenwerken, maar aa andere kant sluiten ze zich naarmate ze langer studeren bij allerlei kleine re verenigingen aan en vormen af zonderlijke groepjes. En hier ligt de moeilijkheid. Het belangrijkste van ons streven is. dat we „gezamenlijk" een doel willen bereiken. De enige op lossing die wij hiervoor kunnen vin den is dat wij een vereniging stich ten voor alle studenten en dat wij „gezamenlijk" op deze vereniging en een ieder voor zich op zijn eigen be staande vereniging, een getuige Christus zijn." 4. Onze belijdenis moet een eigentijds karakter hebben. Wij moeten daar om bewust meeleven met alles wat er in de wereld gebeurt, en luisteren naar de leidinggevende personen want zij weten het beter dan wij. Laten wij een voorbeeld nemen aan de ze mensen die ons de vrijheid e welvaart hebben gegeven. De conclusie van de Franse studenten is: „Christen zijn in 1961 valt niet mee. Maar toch kunnen wij met Gods hulp de taak die wij op ons genomen hebben tot een goed einde brengen." Drs. Tigchelaar zendingspredikant In Kampen is gisteravond drs. J. J. Tigchelaar bevestigd tot zendingspredi kant. Hij is beroepen door de generale synode van de Hervormde Kerk om in dienst van de Gereformeerde Zendings- bond uit te gaan naar Elderot in Noord- Kenya. De dienst werd geleid door ds L. Blok van Capelle a.d. IJssel. Daai drs. Tigchelaar in St. Anthonypolder als hulpprediker gewerkt had. werd hem in deze dienst in de Broederkerk gister avond de handen opgelegd. Groei v.h.m.o. gaat nog steeds door Blijkens zo juist dodr het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cij fers telde het v.h.m.o. op 10 september j.l. 178000 leerlingen tegen 170.300 een jaar tevoren (toeneming 5%). Het verschil in omvang van de geboor tegeneraties. waaruit de toegelatenen resp. vertrokkenen in hoofdzaak afkom- Beroepingsiverk A. Brummelen te Schoon re woerd; te Hendrik-Ido-Ambacht vac. C. Batenburg (toez.): A. Baas te Leersum. Bedankt voor Amsterdam (als zieken- huis-pred. toez.): J. v. d. Wiel te Haar lem. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Woudsend (Fr.): C. Gros. kand. te Voorburg, die bedankte x>r Oostemijkerk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle vac. A. Bikker: T. Brienen te Mussel. Bedankt voor Zwaagwesteinde: A. Re- el te Emmeloord (NOP). UNIE v. BAPT. GEM. Beroepen te Haulerwijk: C. Mostert te Harlingen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Leiden: A. J. Lam ping te Duivendrecht. Diakonessenhuis van lutheranen in Amsterdam 75 jaar Op 20 oktober a.s. zal de Lutherse Diakonessemnrichting te Amsterdam 75 jaar bestaan. Dit jubileum zal gevierd worden met een feestavond in het Mi- nervapaviljoen op dinsdag 17 oktober voor alle medewerkenden. De avond wordt voor een gedeelte verzorgd door de zusters van de inrichting, die een spel zullen opvoeren met als titel: „Pension voor de werkende vrouw". Op donder dagavond 19 oktober is er een kerke lijke herdenking in de Maarten Luther- kerk. waar prof. dr. W. J. Kooiman dr. C. Riemers, predikant-directeur i de inrichting, het woord zullen voer Vrijdagmiddag 20 oktober zal het be stuur in het A] De inrichting w stelling van deze aard in Nederland. Op het ogenblik zijn er in het ziekenhuis aan de Koninginneweg ongeveer 100 zus ters werkzaam. Het aantal bedden be draagt 150 a 160, tot de inrichting beho ren voorts nog een rusthuis, eveneens gevestigd aan de Koninginneweg Roboratorium vo< in Wijk aan Zee. Op 20 oktober 1886 kwam de eerste lutherse diakones uit „Sarepta". het moedeihuis van Bethel bij Bielefeld, naar Amsterdam. Een jaar daarna ves tigden zich drie wijkdiakonessen in een woning boven een paardestal op het Rembrandtplein, waar zij zich toeleg den op het maatschappelijk werk en de wijkverpleging. Toen na 3Vfc jaar de be- herstellende zieken Het Hebreeuwse „woord" is veel meer dan een losse klank, een geluidstrilling die zich voortplant tot de oneindigheid, zoals een kring zich voortplant in het water waarin een steen is gegooid. Terwijl dat woord in Genesis 15 1 vertaald wordt met „Woord des Heren", zien we dat elders in de bijbel pre cies datzelfde woord vertaald wordt met de „geschiedenissen van". Het duikt telkens weer op. Het zijn de geschiedenissen van Salomo, van Jerobeam, van Rehabeam en tientallen andere vorsten. Dat ene woord heeft dus twee betekenissen, of beter gezegd, dat ene woord is eigenlijk niet door een Nederlands woord te vertalen, omdat de inhoud veel verder reikt dan het losse „woord" alleen. Dit „woord" is tevens „werkelijkheid". Het wordt gesproken, maar het doet iets. Als dit woord gebruikt wordt in de uit drukking „Woord des Heren", wil het letterlijk zeggen dat dit het Woord van God is, dat niet ledig wederkeert. God is geen moeder die iets zegt tegen haar kinderen, maar de kinderen doen net of ze niets horen. Ze laten haar praten. Niemand kan God laten praten, want Zijn Woord is schep pend. Als het ons roept geeft het tevens de kracht om te komen. (Va verslaggevers) ■PHPPPMMk mammam huizing voor de zusters te klein bleek te zijn werd het werk verplaatst naar de Bloemgracht, waar een aanvang werd gemaakt met de ziekenverpleging. In 1898 betrokken 20 zusters een nieuw huis aan de Koninginneweg. Het zieken huis dat telkens opnieuw moest worden uitgebreid is daar nog steeds gevestigd. Sedert 1958 kwamen er o.a. een geheel nieuwe operatieafdeling bij, een nieuwe röntgenafdeling en een moderne polikli niek, de laboratoriumafdeling en de kraamafdeling werden vernieuwd en de kapel werd gerestaureerd. levendgeborenen, vertrokkenen uit de ge neraties 1042 en 1943 met gemiddeld 200.000 levendgeborenen), speelt uiter aard hierbij een belangrijke rol. Het aantal toegelatenen liep met ca. 1.200 of 3% terug van 36.700 tot 35.000. Rekening houdend met het verschil in omvang van de geboortegeneraties, waaruit de toegelatenen in 1960 en 1961 in hoofdzaak afkomstig waren, zou dit volgens een globale berekening wijzen op een vrijwel gelijkblijvende belang stelling voor het v h.rn o. Van de gemid delde generaties 12- en 13-jarigen ging beide jaren ca. 16% naar het v.h.m.o. gevaardigde Alain Poher is bezig mens een speciale commissie van Europese Parlement, een verslag da controla-aktlvitalt van de Hoge Auto riteit op te stellen, dat zal dienen als jitzangstrxat tooi net defeat Op de jongste vergadering commissie zijn echter nog tleve varslag van Poher op zijn vroegst pas zeer kort voor het eigenlijke debat de volgende weelt beschikbaar zal zijn. Van Nederlandse zijde met name, meent men. dat dit afbreuk doet aan een goede behandeling van de zaak. aan- Czien de afgevaardigden niet voldoen- tijd zullen hebben om zich te prepa- fuiyjament In de morgenvergadering zal ds. G. Boer. herv. predikant te Huizen refereren over: „De verzoening". In de middagver gadering zal ds. H. G. Abma, herv. pre dikant te Putten spreken over: De kerk i onze kerken. Het slotwoord zal worden gesproken door ds. C. van den Bosch. herv. predi kant te Gorinchem. Evenals vorig jaar is weer een forum voor het beantwoor- _..t van de vragen, waarin de volgende personen zitting hebben: ds. A. Vroegin- deweij. ds G. Boer. ds. H. G. Abma. ds. R Bartlema en ds. P. P J. Monster. Benoeming opvolger mr. Lielitenauer Benoeming en ontslag Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is aan dr. C. L. van Panthaleon baron van Eek. opdracht verleend om in de afde ling der scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool in Eindhoven on derwijs te geven in de algemene en fy sische scheikunde. De onderwijsopdracht is gegeven met ingang van de dag. waar op dr. Van Panthaleon baron van Eek zijn ambt zal aanvaarden, doch niet la ter dan 31 december 1961. Ze bepaalt voorts, dat hij de bevoegdheden van een hoogleraar zal bezitten. Bij koninklijk besluit is, gerekend van 1 september, aan dr. B. H. Wind op haar verzoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Dinsdag heeft staatssecrètaris G. C. Stubenrouch te Baarn de nieuwe gebouwen van de gerefor meerde opleidingen de Nijenburgh (academie voor sociale arbeid) en de Jelburg (opleiding voor jeugd leidsters en -leiders) geopend. Hij deed dit alleen symbolisch, want de openingsplechtigheid geschied de niet ter plaatse maar in een schouwburgzaal, waar vele gasten, leerlingen, studenten en oud-leer lingen aanwezig waren. In zijn openingsrede herinnerde staats secretaris Stubenrouch er aan, dat de Nijenburgh geheel uit de particuliere ac tiviteit van gravin Vaft Limburg Stirum in 1935 te Arnhem ontstaan is. De naam van de villa waarin vrouwen werden op geleid voor allerlei arbeid in de Gerefor meerde Kerken, is overgenomen door de opleiding te Baarn. Men wierp zich eerst op het jeugd werk. maar zocht het daarna op een ho ger niveau, teneinde een breder arbeids veld te kunnen bestrijken. De heer Stu benrouch wees op een soortgelijke ont wikkeling te Driebergen (academie d« Horst). Intussen zette men te Baarn de oplei ding tot jeugdleider (ster) niet stop, maar men bracht die onder in een apar te inrichting voor jeugdvorming, de Jel- Na een ontwikkeling van vijftien jaar hebben de scholen voor jeugdleiders nu definitieve vorm gekregen. Althans zover men hier van „definitief" kan spreken. Opleidingen als deze zul len het kernprogramma zelf inhoud moe ten geven, door nauwlettend het leven zélf gade te slaan Van belang is ook de behuizing, de opleidingen plaats hebben. De Stubenrouch herinnerde aan de „vooi keur" van deze instellingen voor villa' en oude herenhuizen. Daarin moge dan wel de fin-de-siècle-sfeer heersen, maar op den duur zijn dergelijke onderkomens ongeschikt. Prof. Wielenga betreurde het dat hij geen krachtterm mocht gebruiken om aan zijn woorden nog meer effect te ge ven! Ds. Van Krimpen gaf een humoris tisch overzicht van de historie der tot standkoming van de gebouwen. Daarna begaf men zich en bloc naar de nieuwe Nijenburgh en Jelburg. om te constate ren dat de bewondering van z. exc. Stu benrouch voor de nieuwe behuizingen niet ongegrond was Bi] Rheumttiseha PUn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Krmchen ultkomit. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die dan ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. Grote lof Daarom prees dc staatssecretaris de stichting Gereformeerde Opleidingen, die er in geslaagd is met bescheiden midde len iets schoons en doelmatigs tot stand te brengen. Grote lof bracht hij aan de vice-voorzitter der stichting, ds. J. M. van Krimpen te Rotterdam, „de man die fat uw kring als bouwpastoor terecht vermaard is". sterdam zich aan. Hij beschouwde de Rotterdamse predikant als „de zeld zaam dynamische figuur die in deze zaak eigenlijk de hoofdrol heeft gespeeld. Menselijkerwijs was dit werk zonder ds. Van Krimpen niet gelukt. Van het i gen Advertentie Christenen op Cevlon mogen niet bijdragen aan Inter Church Aid De Nationale Raad van Christenen van Ceylon heeft van het ministerie van financiën de mededeling gekregen dat het niet mogelijk is een bedrag van 11.000 roepies (ruim 8.000 gulden) naar het buitenland te zenden ten bate van de hulp aan vluchtelingen. Ceylon is overwegend boedistisch. Dit geld was door eenvoudige gelovigen bijeenge bracht in het kader van de interkerke lijke hulpverlening (Inter Church Aid). De toestemming voor het overmaken werd geweigerd op grond van het feit dat alleen bijdragen aan boedistische liefdadige doeleinden mogen worden overgemaakt naar het buitenland, aldus een woordvoerder van de nationale raad. Hij voegde hieraan toe dat er vrij wel geen gezin op Ceylon is buiten de steden, dat niet heeft geprofiteerd van de hulp van christelijke landen. Hij wees op de hulp aan de overstromingsslacht offers in 1957, toen Engeland, de Ver enigde Staten, Canada en Duitsland voedsel en medicamenten stuurden, en op de Australische tractors. Canadese dieselmotoren en Amerikaanse melk, die zijn geleverd via het Colombo-plan. De woordvoerder heeft meegedeeld dat de raad al eerder moeilijkheden heeft gehad bij het zenden van hulp aan de slachtoffers van de cycloon in Japan, maar dat er toen toestemming is ver leend omdat Japan ook hulp aan Ceylon heeft geboden tijdens de overstromin- Agi op jac Gebc Orkest Drul straat Casii film vogels Pryt illustre cabare 'V- voor 1 je Geb< oJ.v. lührun Mozar Zorg 8 uur: Luth C1 troe: Film Stad dag 1 Geo] Zuidex tel. 23- Tri a 1957. Eerste Kamer noemd Lichtenauer Dl vakant geworden door zijn benoeming opvolger van mr. W. F. in het Europese parlement, in de heer Lichtenauer was Op zaterdag 14 en zondag 15 okto ber wordt op „De Pietersberg" te Oos terbeek de najaarsbijeenkomst gehou den van de Nederlandse Dalton Vereni ging. De agenda vermeldt o.m. een toe spraak van prof. dr. G. C. van Niftrik over het thema van de conferentie „Is er nog ruimte voor de individualiteit?" Op de tweede dag de heer D. pese Unie is. zal de heer Lichtenauer ook opvolgen als lid van de raadgeven de interparlementaire Benelux-raad, het parlement van de Benelux. In de Nederlandse vertegenwoordiging Tin het Benelux-parlement is voorts nog het congres zal de volgend' wijziging aangebracht: mr. Timmers. rector van|K-r- ""ij Rijckevorsel. Tweede-Kamerlid het Dalton-lvceum te Den Haag. zijn van de K.V.P.. wordt gewoon lid i.p.v. functie ala voorzitter van de Nederland-1 plaatsvervanger en jvel in opvolging Heggen Van- van mr. H. W Dalton Vereniging neerleggen Van- i Doorn, die lid Vraag: In onze omgeving worden in alle straten de gietijzeren buizen van de waterleiding vervangen door bui zen van asbestcement. Voorheen was het mogelijk van de waterleidingbui zen gebruik te maken voor aarding van elektrische apparaten, maar thans kan dit niet meer nu de buizen aabcatecment aijo. De aardlngli, daardoor waardeloos geworden. Na- werkstudenten, enz. die als hoofd- het misschien wel. Veelal zijn deze Antwoord: De latijnse naam voor iet z.g. rheumatiekplantje luidt flee- ƒ6.000 tot 7.500, 6.5 pet met een inko- tanthus fruticosus. Ook de coleus kunnen worden met gekookt suikerwa- 7.500 tot 10.000, 4 pet met wordt wel rheumatiekplant genoemd, ter. Zelf doe ik het echter anders, wat maar dat is niet juist, ook al is d j leus er familie van. Probeer het een inkomen 3,5 pet met i dan 15.000. gezorgd worden, maar wie betaalt de kosteD: de huurder of de verhuurder? Antwoord: Dat de buizen gebruikt konden worden voor de aarding, was een tegemoetkoming van de waterlei- buizen te gebruiken. De huurder moet nu zelf de kosten betalen voor aarding van zijn instrumenten en kan deze niet op de huiseigenaar verhalen. Dit zou alleen mogelijk zijn, als de in- «trumenten de huiseigenaar toebeho- aa[ili2g bezigheid geen beroep uitoefenen, doch plantjes in het bezit van partieulii alleen bijverdiensten genieten. gen bijverdiensten. Vraag: Hoe kan lk den oliejas weer zacht krijgen? Antwoord: U kan deze behandelen kaart is het niet met talkpoeder. Helpt dit niet, dan het toch niet kan U in de zaak. waar U de jas ge- te zijn. kocht heeft, een speciale olie v doel kopen. Vraag: Weet u een andere beter is voor de kleur van het sap tevens lekkerder van smaak is. Ik was kleine bloemenzaak. die geheel de rijpe druiven (Frankenthalers) af en de korrels laat ik uitlekken op een vergiet. Intussen breng ik wat druiven met wat water tegen de kook. zeef ze en laat ze door een doek uitlekken, kkeliik Jn^de Daarna doe ik de druiven in glazen. Aan een halve liter voeg lk een eetle pel witte suiker toe. Dan giet ik het druivensap erop. Als ik tekort kom, mag er wel een beetje gekookt water nenk vroegi ken. Baren bedoe 1 Bc 2 Mi 3 Mi 4 Ec 8 Vi 9 St j 10 Dj i 11 Ec 12 Gt 1 Ls wel een stek Het plantje is zeer gemakkelijk verzwe- cultuur. u Vraag: Waar ligt Wcsterloo? Wij we- "il |ewor* ten dat het een plaats is. maar heb- (HJ ctI, HjJL :r Ito 1". 'Ut. pp 1« bij. Vervolgens weck ik de el. vinden, hoewel tl, mi„ule„ jang „p go «reden, ue.nsi kleine plaau aehijnt hog„ o( i,nger want dan «san Antwoord »am in Nederland niet boerderij het rheuma-plantje? Waar zou ik te Voorburg in de nabijheid van de schil. Misschii die nu plaatsvervangend lid ia ge-1 ling der NecJerlandse bevolking' >rdea. 1 Antwoord: In I960 was de ve Vraag: Hcw was de inkomstenverde- het kunnen kopen? In drie bloemenza- Broeksloot De gemeente Westerloo druivi de druiven stuk. Men zal Als plaats komt deze mooi de druiven eruit zien en hoe i heerliik zij smaken. Andere druiven i dan Frankenthalers krijgen een stugge i ook witte Antwoord: 1960 was de verdelin* benaming. ken kende men het niet onder deze ligt in België, in de provincie Antwer- een bekend yaki^Jieoord, beerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2