Nike-Herculesraketten officieel overgedragen Nederlands predikant in Schotse gevangenis? O.A.S. wil werving via de radio voortzetten Behaaglijk warm! PETROLEUM Syrië vraagt officieel lidmaatschap V.N. aan Russen hadden motieven voor moord op Jensen hi eeft Êoafce h# De vorm van een haar 5 Juwelendief in Nice gepakt De politie van Nice heeft een 28-jari- ge man gearresteerd, die met de be hendigheid van Tarzan sinds 1959 aan de Rivièra 12 juwelendiefstallen heeft gepleegd. De man. een zekere Jacques Aupetit, heeft in de luxueuze villa's van vele be roemdheden in het vakantiegebied een bedrag van in totaal 180.000 gulden buitgemaakt. Tot zijn slachtoffers behoorden me vrouw Josette Lerner, de echtgenote van Alan Lerner, die ,,My fair lady" geschreven heeft. lady Hamilton uil Londen. Claus Jonsen uit Londen en Jean Burnous uit Nice. Aupetit zei bij voorkeur op stormach tige nachten, wanneer donder en regen het breken van ruiten overstemden, op de bovenverdiepingen der huizen ge opereerd te hebben. Hij woonde in luxueus appartement te Nice, waar aantal kostbare juwelen werd gevon- Had Hammarsltjoelds broer belangen bij mijnen in Katanga? De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren „voorzichtig" geantwoord op een vraag, die hem gesteld werd in het bulletin voor parlementaire vragen over de be weerde rol, die door Bo Hammarskjoeld. de broer van Dag, gespeeld zou zijn in de mijnmaatschappijen in Afrika. Zwitserse. Franse en Belgische dag bladen hebben er kort geleden op gezin speeld, dat Bo Hammarskjoeld lid was van de raad van directeuren van een Zweeds-Amerikaanse mijnmaatschappij, die probeerde vaste voet te krijgen in de afgescheiden Kongolese provincie Katanga. Spaak antwoordde: „De persberichten, die kort geleden in Zwitserland Frankrijk gepubliceerd werden en o.__ genomen door zekere Belgische bladen en waarin de naam genoemd wordt de broer van Dag Hammarskjoeld verband met de activiteiten in Kongo van een Zweeds-Amerikaans consortium, zijn vermoedelijk gebaseerd op missies, die in Katanga verricht zijn door een consortium van Zweedse maatschappijen. Onder de leiders van dit consortium bevindt zich, naar gezegd wordt. Bo Hammarskjoeld, de broer van Dag Ham marskjoeld. „Aan de andere kant is mij niets be kend van enigerlei connecties tussen een broer van Dag Hammarskjoeld en een mijnmaatschappij van de Anaconda, noch van de belangen, die deze maatschappij in Kongo zou hebben", aldus Spaak. (Van e ii onzer redacteuren) anwaar in de vroege morgen van 10 mei 1940 tientallen Duitse transportvliegtuigen en parachutisten opstegen voor de overval op Nederland, is sinds vanmorgen in Nederlandse han den. De Duitse staatssecretaris fensie, de heer Volkmar Hopf. heeft het in namelijk officieel overgedragen zjjn Nederlandse ambtgenoot luite nant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer Want op dit voormalige Duitse vliegveld bevinden zioh nu lanceerinrichtingen van de eerste Nederlandse groep Nike- geleide wapens, een onderdeel vrijwel aaneengesloten keten van geleide wapens, die ligt tussen de Noordkaap m. l—v:::j:_het Wat Is een Nike? Een supersonisch grond-lucht geleid wapen, dat in de eerste jaren na de tweede wereld oorlog speciaal werd ontworpen supersnelle vijandelijke straalbommen- werpers, die op grote hoogte vliegen, te kunnen onderscheppen en te ver nietigen. De bestaande jagers konden die taak niet meer op zich nemen. ZU waren te langzaam geworden. Er moest een wapen komen dat voor lange tjjd sneller zou zijn dan de snelste bommenwerper en dit werd de Nike. Zijn snelheid, tweemaal zo groot als die van het geluld, stelt dit geleide wapen in staat doelen in de lucht in slechts weinige seconden op te gen. Het wordt daarbij geholpen door een ingenieuze apparatuur, die het doel opspoort en blijft volgen. HONDERD in niet al te lange tijd zal Neder land in Duitsland beschikken over twee geleide wapen-groepen, met in totaal 72 lanceerinrichtingen, die op acht plaatsen in Duitsland staan opgesteld in een lijn van ongeveer 100 km lengte. In 1962 zullen, naar de verwachting is, deze twee groepen volledig zijn uitge rust. In 1963 zullen daaraan dan nog drie groepen Hawk-raketten zijn toe gevoegd. Deze vijf groepen zullen 3500 man aan bedieningspersoneel vergen. Uiteraard moeten voor dit personeel kampementen en woningen worden ge bouwd. Hiermee zal een Nederlandse investering nodig zijn van ongeveer 50 miljoen gulden. Bij de inrichting en de bouw van de eerste stellingen geleide wapens ging veel tijd verloren met het verwerven van de grond De besprekin gen met de Duitse autoriteiten vergden vele maanden. Voor het vestigen van alle stellingen heeft de Nederlandse luchtmacht in totaal 300 ha. grond nodig. PERMANENT De Nike-stellingen zullen permanent bezet blijven. Regelmatig worden er oefeningen gehouden in het verrichten die handelingen, die nodig zjjn om Nike-raketten (Ajax en Hercules) Nam deel aan anti-Polaris demonstratie Tegen een uit Utrecht afkom stige Nederlandse predikant van de Schotse Kerk, dr. Albert Goed heer, is een arrestatiebevel uitge vaardigd omdat hij geweigerd heeft een boete te betalen die hem werd opgelegd wegens zijn aan deel in een anti-Polarisbetoging in Holyloch. Dr. Goedheer is voorganger van de pres byteriaanse gemeente in Tavyallich dat vlak bij het vermaarde Inveraray- kasteel ligt. Hij is een overtuigd te genstander van kernwapens en sloot zich op grond daarvan aan bij 300 betogers die onlangs een sit-downde- monstratie hielden op de Ardnadam- picr nabij de Amerikaanse onderzee boot-basis. Hij kreeg vijftien pond boete. Subsidi air zestig dagen wegens ordeversto ring. De boete moest binnen veertien dagen worden betaald. Deze termijn is thans verstréken en de boete werd niet betaald. „Ik ben trouwens ook niet van plan om te betalen", aldus dr. Goedheer, „en ik ben ten volle bereid mijn straf Zware aardbevingen op Afrikaans eiland Het fregat Luipaard zou vandaag uit Kaapstad vertrekken naar het eiland Tristan da Cunha, dat als gevolg aardbevingen bedreigd wordt door stortend rotsgesteente en grote scheuren grond en huizen. De bevolking van de oostelijke helft in het eiland is naar het westelijke deel getrokken omdat het gevaar be staat. dat hun dorpje door de overhan gende torenhoge rotsen verpletterd De aardbevingen, die in vele gevallen zeer zwaar zijn. duren al vrijwel onaf gebroken voort sinds zondag. Gisteren heeft de organisatie van het geheime leger zich weer tot de Algerijnen gewend via de radio. Plotseling werd de uitzen ding van de nieuwsberichten af gebroken en een omroeper van het geheime leger gaf een „bevel" door dat alle Algerijnen zich bij het geheime leger dienden aan te sluiten. Tegen het einde van het jaar zal men honderdduizend bur gers gemobiliseerd hebben die even zovele strijders zullen blijken te zijn. Daarna werd er een rede van Salan aangekondigd. Inderdaad werd direct daarop het woord gevoerd door iemand Wijzigingen in het Engelse kabinet Premier Macmillan heeft medegedeeld, dat de minister van handel, Reginald Maudling, Ian Macleod zal opvolgen als minister van koloniën. Macleod wordt chancellor of the Ducy of Lancaster minister zonder porte feuille. Hij wordt tevens de leader van de conservatieve partij in het Lagerhuis en is aangezocht voor de post van voor zitter van de conservatieve partij. In beide functies volgt hij de minister van binnenlandse zaken Butler op. Het ministerie van financiën zal met twee personen in het kabinet zijn ver tegenwoordigd. Het aantal leden van het kabinet is door de nieuwe wijziging van 20 tot 21 uitgebreid. Butler blijft minister van binnenlandse zaken en de onofficiële plaatsvervanger van premier Macmillan. Op diens ver zoek leidt Butler de groep ministers, die de onderhandelingen over de eventuele toetreding van Engeland tot de gemeen schappelijke markt voert. Commissie inzake geluidshinder Minister Korthals heeft geïnstalleerd de commissie belast met het adviseren inzake maatregelen ter voorkoming en bestrijding van geluidshinder door vlieg tuigen buiten luchtvaartterreinen. Tot voorzitter is benoemd prof. dr. ir. C. W. Kosten, hoogleraar aan de techni sche hoeeschool in Delft. Leden zijn ir. M H Steenbergen, hoofdinspecteur-di recteur van de arbeid, generaal-majoor W den Toom. plv. chef van de lucht machtstaf van het departement van de fensie de heer A. Cramwinckel van het bureau van de Rijksdienst van het Na tionale Plan, en ir C A F_ F alkenha gen. directeur-afdelingschef bij de rijks luchtvaartdienst. Secretaris is ir. G. J I I» het .ttelepen uit te zitten. Het zal een nieuwe er varing voor me zijn. Ik wacht rustig tot de politie me komt halen." Afgelopen zondag heeft ds. Goedheer zijn gemeente alvast erop voorbereid dat hij komende zondag waarschijnlijk niet aanwezig zal kunnen zijn om te preken. Dr. Goedheer is gehuwd met een Nederlandse uit Den Haaig. gezin heeft vijf ki.-J vier in Nederland werden geboren. Schotland af te schieten. Geschoten wordt l. Duitsland echter niet. Dit gebeurt uit sluitend op een speciaal veld in de Ver Staten, waarheen in de toekomst gere geld detachementen zullen vertrekken. Nike-projectielen zijn zeer kostbaar. Het afvuren van een Ajax kost 50.000 Duitse Marken en van een Hercules zelfs 400.000 Duitse Marken. De Ajax. van de Nederlandse luchtmacht er veel heeft als van de Hercules, heeft een reikwijdte van 50 km en kar hoogte bereiken van 60 000 voet. Bij de Hercules zijn deze cijfers 120 km 100.000 voet. Dit-betekent, dat men, een voorbeeld te noemen, met de Her cules een afstand kan bestrijken Den Haag tot aan Brussel en met de Ajax van Breda tot Rotterdam. RUSSEN De Nike-stellingen worden uiteraard zwaar bewaakt, hoewel ze van de weg af voor iedereen zichtbaar zijn. Het terrein is omgeven door een prikkel draadomheining en hier en daar ver meldt een bord: „Verboden voor de Sowjet-militaire missie". In West-Duits- land nl. vertoeft oip het ogenblik een dergelijke missie, die voor de plaatsen, waar de geleide wapens staan opgesteld, .grote belangstelling koestert. Zij wordt echter op een behoorlijke afstand gehou den. Maar de Russen zijn slim. Zij ver tonen zich nooit ofte nimmer in hun auto's met Russische nummerborden, wel snorren geregeld Duitse auto's naar hun uiterlijk gezeten Duitse burgers langs het terrein bij Handorf. En waarom zouden deze Duitsers geen Russen in vermomming kunnen zijn" De overdracht vanmorgen ging ge paard met veel ceremonie en er was grote Internationale belangstelling Dit komt misschien ook omdat Nederland, op Amerika na. het e land Is. dat In Duitsland en in NAVO- verband Nike-stellingen operationeel heeft. Zestig hoge Nederlandse. Ameri kaanse en Duitse officieren waren uit genodigd de plechtigheid bfj te wonen Van Nederlandse zijde was aanwezig de luit.-generaal H. Schaper, chef van de luchtmachtstaf, generaal-majoor A. B. Wolff, commandant luchtverdediging, en voorts de Nederlandse ambassadeur In Bonn, jhr. mr. H. P. L. K. Vredenburch. Minimum-leef tij d doodstraf hoger? Gouverneur Ernest Vandiver van Jeorgia (V.S.) heeft gisteren verklaard, lat dc wetgevende vergadering in janua ri wellicht de minimum-leeftijd voor executies in de staat zal wijzigen. Deze leeftijd bedraagt thans 14 jaar. Hij zei de vijftienjarige negerjongen Preston Cobb uitstel van executie te zul len verlenen indien zijn verzoek om een w proces voor of tijdens de zitting de wetgevende vergadering afgewe- zou worden. t zou gedaan worden om de leden de wetgevende vergadering een kans te geven de minimum leeftijd te wijzigen. Inmiddels is in Chicago de veer tienjarige Lee Arthur Hester schuldig bevonden aan een moordaanslag op een onderwijzeres en door een jury tot 55 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De jury van vijf vrouwen en zeven annen beraadslaagde gisteravond 3% ir alvorens de strafmaat vast te stel len. De 45-jarige mevrouw Josephine Kea- werd op 20 april in de bïbliotheelcka- er van de Lewis-Ohamplinschool dood gestoken. Hester zat in de vijfde klas in die school. Bouw van zes zeer snelle schepen opengesteld voor de bouw vrachtschepen, die de snelste van de wereld zullen worden. Moore-Mccormack zal de schepen bouwen in het kader van zijn vernieu wingsprogramma, waarmede in totaal 489 miljoen gemoeid zal zijn. De rederij verwacht in totaal 45 nieu- e schepen in dienst te kunnen stellen. Daarvan zijn reeds 9 afgeleverd, terwijl tiende in aanbouw is. •e nieuwe schepen, waarop thans de inschrijving is opengesteld, krijgen een 21 knopen. Zij meten zullen varen op de snelheid 12.155 ton dw de Amerikaanse Noordatlanti- sche havens en Zuid- en Oost-Afrika. Salan sprak tot Algerijnen wiens stem leek op die van Salan. de opperbevelhebber van het geheime leger in Algerije en het Franse moederland. Er werd een hevige aanval gedaan op de politiek van president De Gaulle wiens doel het is Algerije naar de on afhankelijkheid te leiden. Niettegenstaande een reeks van arres taties zou de O.A.S. buitengewoon sterk zijn. „Het feit alleen al dat ik kan spreken via de faciliteiten van de officiële radio is het bewijs dat de re gering langzaam aan het sterven is" aldus de omroeper. Na vaderlandse liederen waaronder I hei volkslied te hebben gespeeld werd er aangekondigd dat er vanaf heden 1 meer radiouitzendingen door het gehel- me leger zullen worden verzorgd dan door de officiële radio. Tenslotte werd de beschuldiging geuit dat dc laatste lijk gearresteerden zouden zijn mishan deld. SN (isso) Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MZEK WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Tunesië erkent de nieuwe regering Syrië heeft gisteren officieel het lidmaatschap van de Verenigde Naties aangevraagd. In een bood schap aan de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Tune siër Mongi Slim, herinnerde pre mier Koezbari van Syrië er aan, dat Syrië reeds als zelfstandig land lid van de V.N. is geweest. Dit lidmaatschap is indertijd voortgezet in de vorm van een as sociatie met Egypte. Tot leden van de nieuwe Syrische delegatie zijn die Syriërs benoemd, die zit ting hadden in de delegatie van de V.A.R. De regeringen van communistisch China, Irak en Tunesië hebben besloten de nieuwe Arabische republiek Syrië te erkennen. De premier van Syrië, dr. Koezbari, Geen kernwapens in Noorwegen Koning Olaf de vijfde van Noorwegen heeft maandag bij de opening van de nieuwe zitting van het Noorse parlement verklaard dat de „verslechtering van de internationale toestand het nodig maakt spoedig mogelijk tot onderhandelin- over Duitsland en Berlijn te ko- De koning sprak zich verder uit voor onderhandelingen over ontwapening en verbod op het nemen van kernwa penproeven. Noorwegen wil, via de Verenigde Na ties. bijdragen aan een vreedzame ont wikkeling van voormalige koloniale ge bieden tot onafhankelijke staten. heeft op een massa-bijeenkomst Damascus verklaard, dat de rechten van het volk zullen worden hersteld en dat werkelijk vrije verkiezingen zullen worden gehouden. .Gevaarlijke partijen" zal echter niet worden toe gestaan, de revolutionaire beweging in gevaar te brengen. Dr. Koezbari ver klaarde, dat de revolutionaire be weging streeft naar het welzijn van allen. De Syrische regering heeft een missie van deskundigen benoemd oi economische vraagstukken van het land te bestuderen, aldus is van doorgaans be trouwbare zijde in Damascus verno De tweehonderd Syrische leden va nationale vergadering van de Verenigde Arabische Republiek hebben hun ontslag aangeboden. Het blad Al Ahram bericht, dat de regering in Caïro alle Syrische functio narissen, die posten in Egypte bezetten, als demissionair beschouwt. Zij worden uitgenodigd de komende dagen Syrië terug te keren. Militaire operaties tegen de rebellen De chef staf van het Indonesische le ger. generaal Abdoel Haris Nasoetion, heeft er gisteren voor gewaarschuwd dat spoedig uitgebreide militaire opera ties verricht zullen worden tegen weer barstige rebellen en andere gewapende groepen. Nasoetion, die ook minister van na tionale veiligheid is. zei. dat het aan bod van president Soekarno voor alge hele amnestie alleen van toepassing zal zijn op hen die zich voor 5 oktober heb ben overgegeven. Hij sloot echter niet de mogelijkeid uit dat Soekarno amnestie zou verlenen aan anderen die zich na die datum overgegeven hebben. Rapport van Senaatcommissie I« nnv»mK*»r IQ^Q verliet werd donderdagmor- lil november verllei ae ,oen werd „vonden, u Deense diplomaat Bang Jensen zyn, niet bevredigend vastgesteld, woning om naar kantoor te gaan.i Niemand heeft hem sindsdien meer j Logisch levend gezien. Drie dagen later De Sowjet». aldus het rapport, hadden tt ene de redenen om Bang Jensen te ont- werd zun luk aangetroffen m een voeren om un dc te komen, hoe park. De dood van Bang Jensen veel hij wist over dc communistisch® i infiltratie in de LNO en de organen heeft indertud zeer veel stof doen VM dc Amcrikaansc geheime dienst en opwaaien, aangezien hü de man hoeveel van zijn wetenschap hij ter ken- was, die weigerde gegevens te ver- Am 4«,.riu.«n»» strekken over de vluchtelingen uit Hongarije aan het secretariaat van de UNO. Hij had deel uitgemaakt van een commissie, die de Hongaarse vluch telingen ondervroeg. Hij was er ech ter van overtuigd, dat het V.N.-secre tariaat geïnfiltreerd was met Russi sche agenten en volgens hem was het dus niet vertrouwd deze vertrou welijke gegevens zelfs in deze be perkte kring openbaar te maken. Nz een compromis met Hammars- kjöld werden dc papieren op dramati sche wijze op het dak van het UNO- gebouw verbrand. Daarna werd Bang Jensen uit zijn functie bij de UNO ont slagen wegens zijn weigering dc lijst eer te dragen. Gisteren heeft een commissie uit de Amerikaanse Senaat een rapport gepu bliceerd. waarin het politie-onderzoek naar dc dood van Jensen wordt geana lyseerd. Het rapport geeft een beschrij ving van de aktiviteiten van Jensen en karakteriseert hem als een biljante man met geprononceerde meningen en hardnekkige overtuigingen. Het rapport sluit dc mogelijkheid niet uit. dat de Sowjets betrokken zijn bii zijn dood. vooral omdat zij motieven hiervoor had den. Bovendien concludeert de commis sie. dat er bij het onderzoek teveel vra gen onbeantwoord zijn gelaten en teveel argumenten wijzen in de richting van een gewelddadige dood. Wat is gebeurd tussen maandagmor gen, toen de diplomaat voor het laatst ZWITSERLAND Kostbaar portret gestolen Een kostbaar op hout geschilderd por tret van de 16e eeuwse Duitse schilder Lucas Granach ter waarde van 200 000 Zw. franken (170.000 gulden) is gisteren uit het ..Kunstmuseum" te Basel gesto len. Het was getiteld ..Portret van de kiesman Johann Fredrich van Saksen". De diefstal werd door een suppoost ontdekt kort nadat het museum giste renmiddag werd gesloten Het paneel was uit de lijst verwijderd. dc Amerikaanse" autoriteiten had gebracht. Als Jensen Is ontvoerd om hieromtrent te worden ondervraagd, zou zijn vermoording een logische con sequentie zijn geweest. Op Jensen werd een briefje gevonden waarin hij meedeelde zich van het le ven te zullen beroven. Het rapport vindt dit briefje vreemd. Om tc beginnen luidde de datering slechts november, hoewel hij bekend stond als een zeer nauwkeurig man. Voorts bevond zich in de rechterbenedenhoek van het briefje een aanduiding, die op het eerste ge zicht geen enkele betekenis had, nl. het cijfer 6 met een kleine hoofdletter A. De commissie heeft ontdekt, dat de plaats, waar dc Hongaarse vluchtelin gen door Bang Jensen werden onder vraagd. het adres Wallncrstrasse 6A was. Heeft hij iets willen meedelen, dat hij op andere wijze niet kon meedelen? Het geval Jensen draagt het kenmerk van een ware tragedie. Zou het Krem lin een reden kunnen hebben gehad om Bang Jensen te vermoorden? ..Het is inderdaad denkbaar", vindt de oommie- Maarschalk Zjoekof gekritiseerd Het Sowjetregeringsorgaan „Izwestia" heeft felle kritiek geleverd op maar schalk Georgi Zjoekof. die ervan wordt beschuldigd de militaire ontwikkeling ii de Sowjetunie te hebben vertraagd. artikel van een correspondent atoomduikboot heeft bezocht wordt gezegd dat zelfs „in militaire kringen" verkeerde opvattingen heersen de rol van de duikboot. Zjoekof hebben gedacht dat de marine fossiel" was, „slechts geschikt voor para des op feestdagen", raketten zouden waardeloos zijn en het aangewezen wapen was en is de bajonet De „Izwestia" prees Chroesjtsjef, die .persoonlijk tussenbeide kwam" thans „door alle zeelui de vader atoomvloot wordt genoemd". Indonesië leidt op voor kernwapens De Indonesische minister van defen- e, generaal Nasoetion, heeft maandag verklaard, dat in Indonesië mensen zul len worden opgeleid tot specialisten op het gebied van kernwapens „in h< belang van de nationale verdediging' Nasoetion liet echter uitkomen, dat het niet in de bedoeling van Indonesië ligt kernwapens op te slaan en dat Indone sië zich zal blijven verzetten tegen het gebruik ervan waar ook ter wereld. Hij zei onder meer: „Het is noodzakelijk dat ook wij ons thans gaan bezighouden met de studie van kernwapens omdat bij gebruik van deze wapens ook wij te maken krijgen met het stralingsge. Generaal Nasoetion zei niet of een o ander land had toegezegd, de opleidin) van Indonesiërs te verzorgen. Indonesii heeft, zoals gemeld, een overeenkomst met Rusland getekend betreffende wa penleveranties op grote schaal. maar er is van officiële zijde bekendge maakt. dat bij deze leveranties geen kernwapens zijn betrokken. WHITE OWL In tegenwoordigheid van de weduwe van presi dent Wilson van de V.S. tijdens de eerste wereld oorlog, heeft president Kennedy een wetsont werp ondertekend, waar in de instelling van een commissie geregeld wordt, die maatregelen moet treffen voor het maken van een gedenk teken voor Wilson. Dit monument zal in Wash ington of omgeving ko- waarin de Alpen liggen, in totaal 268 personen om het leven gekomen. Het stormachtige sei zoen van 1957 eiste 385 doden. Ervaren alpinis ten wijten het hoge dodencijfer aan het ge brek aan training van de oudere klimmers en roekeloosheid van on ervaren jongeren. Veel van de slachtoffers wa ren buitenlanders, die in hun vakantie aan berg sport wilden doen. veel al In korte broek met tennisschoenen I Vnlwn h»rirhf»n In (4# dagbladen van Katman- doe. heeft communistisch China ingestemd met de aanspraken van Nepal op de Mount Everest. De Chinese regering zou een Nepalese kaart, waarop de Mount Everest op Ne- palees grondgebied ligt, hebben aanvaard. I Een Ethiopische veld wachter heeft op een jarhttocht met twintig schoten uit een snel vuurgeweer zes leeuwen gedood, tot grote vreug de van de bewoners van het district. waar de leeuwen maandenlang een ware terreur hebben uitgeoefend. I Een Australische vrouw, wier auto was geslipt en vervolgens een val maakte in een vijfen veertig meter diep ravijn heeft vijf dagen in het wrak van de auto ge legen. voordat zij werd ontdekt. Gisteren werd zij door enige picknic-i kers gevonden. Afgezien van een gewonde linker arm en enige hoofdwon den maakt zij het uit stekend. We mogen veronderstellen, dat u heeft ln het belang van zijn cliënte zich nimmer de moeite hebt gege- te publiceren, ven de haren op uw hoofd te tel. len? U bent dan niet de enige die kunnen vinden, hoewel we toch schaars voorzien zijn. Maar goed, we behoeven geen verwijt jaren geleden een Amerikaan eerstand bieden tegen hitte, e zouden kunnen spreken ove daarvan gelukkig grote elasticiteit van haren, of maken nu enkele het feit dat haren bij vochtig i langer worden en bij droog i dit apparaat helemaal zuiver werkt vervaardiging kunnen we moeilijk beoordelen. Vol- de vochtigheid gens deze machinale telling bevat treren. goed begroeide Maar dit alles lijkt toch minder belang rijk dan het feit dat haren die we altijd als rond hebben be schouwd helemaal niet rond blijken te zjjn, althans hier te lande niet. Iets der gelijks Is voor ons k heel moeilijk te drstljd, met veel onlief bekend r„„UWr„ omrf.t hn», menselijke schedel tussen 100.000 en 250.000 haren. Dat laatste getal lijkt wat erg hoog. voor al wanneer wc in aanmerking nemen dat de reclame agent van een schone filmster TOCH IS HET ZO! umiwnoc van uccnw u.os mii u.im dcrlijke haren waren samengesteld. m„,meU.r heeft. Maar tod|e|1 de Waarom die publieke aanprijzing, dwaradoemede Indien er mensen rondlopen die maar liefst 100.000 hoofdharen méér hebben? Laten we ons zekerheidshalve maar aan de klassieke schattingen houden volgens welke wordt aange- nomen dal dn norm„l betroeMe Do vorm i haar onder microscoop wordt bekeken, blijkt ae vorm bij Europeanen ovaal te zijn. Chinezen en Indianen hebben daarentegen zuiver ronde haren, ter wijl de doorsnede van het haar van een neger een enigszins platte ellips het haar baseren ons op dit getal, niet de reputatie vao de reelame- doormede'van eeu haar rlja alter. aard minimaal en kunnen alleen microscoop worden aange- agent te redden, maar omdat bij het tellen van haren in het alge- door meen nooit veel hoger Is gekomen, toond. Met dit aantal haren mogen we nog niet ontevreden zijn, want zouden we daarvan een touw vlechten, dan zou dit sterk genoeg zijn olifanten Maar weet u dat een horloge niet m kunnen lopen. Indien bij dr on- 10 derdelen dergelijke afwljklnren zou den voorkomen als we zojuist hij gen. welk feit de zojuist genoemde haren hebben geconstateerd? Daar- reclame-agent destijds vergeten volgende keer. V.N. Gesprek in Kongo weer op gang De bestandsbesprekingen in Elisabeth- stad zijn gisteren heropend met vooruit zicht op een ontmoeting tussen de Ka- tangaanse president Tsjombe en de Kon golese centrale regering. De Tunesiër Mahmoud Khiari. leider van de V.N. delegatie op de bestandsbe sprekingen, keerde tijdens het weekeinde uit Leopoldstad terug met de boodschap n de Kongolese premier Adoula, waar- het voorstel van Tsjombe voor bespre kingen aanvaard wordt. Het is echter nog steeds niet zeker dat de Kongolezen bereid zijn Tsjombe de waarborgen voor vrijgeleide te geven die hij eist voor zichzelf x>t zijn afgezanten. Tsjombe eist de bescherming van de grote mogendheden voordat hu de reis maakt. Adoula. aldus Khiari, is van (mening dat de belofte van de V.N. voor bescherming voldoende moet zijn en zegt dat het voor Tsjombe geen zin heeft meer te vragen. DUITSLAND Zware straffen voor oorlogsmisdadigers Drie vroegere officieren van de Ges tapo die in Dortmund terecht staan we gens oorlogsmisdaden, hebben gisteren vijf en zes jaar tegen zich horen Tegen Wilhelm Gerke. die be schuldigd wordt van medeplichtigheid aan 1059 moorden, werd zes jaar ge- eist. Alfred Krumbach. die medeplich tig zou zijn aan 770 moorden, hoorde vijf jaar eisen en tegen Hermann-Ernst Jahr. die volgens de aanklacht mede schuldig is aan zes moorden, werd vier jaar gevorderd. Jahr was in de oorlog hoofd van de Gestapo in Tilsit. Lithauen, Krumbach 1 Gerke waren zijn medewerkers. Janio Quadros spoedig terug Oud-president Janio Quadros van Brazilië heeft in zijn eerste recht streekse boodschap uit Londen, waar hij als vrijwillige balling verblijft, ver klaard, dat hip spoediger dan gedacht wordt in Brazilië terug zal zijn. De boodschap is naar Brazilië ge bracht door Quadros' schoonzoon, Aloar Jose Gomes, die zondagavond uit Lon den te Rio de Janeiro aangekomen is. „Mijn tegenstanders, die het volk uit buiten zullen mijn terugkeer verhaas- n", zo schreef hij. De boodschap kwam toen Quadros' te genstander. gouverneur Carlos Lacerda van Guanabara, ln een tijdschrift ver klaarde, dat de campagne voor de te rugkeer van Quadros „een oproep voor m staatsgreep" was. Militair overleg met België In het raam van hun programma voor periodieke bijeenkomsten hebben de he ren Visser, minister van defensie van Nederland, en Segers. minister van landsverdediging van België, elkaar maandag te Brussel ontmoet. Gedurende dit onderhoud maakten de twee ministers de balans op van de tot op heden bereikte resultaten inzake de samenwerking op het militair# terrein. Ze onderzochten de mogelijkheden voor een ruimer gemeenschappelijk gebruik van opleidingsmogelijkheden en oefen terreinen. Ze bespraken roblemen be- Hawk geleide proleet ielen. aan de pro* duktie waarvan belde landen deelne- Ze behandelden tevens de kwestie de standaardisatie van materieel, onder meer het reeds bereikte akkoord r de gezamenlijke keuze van ten ge- itserd infantertevoertutr

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5