De „schone Hollandse huisvrouw n Blad is soms waf nonchalant Eigentijdse bijbel voor de kinderen Alles in één tafel-pan Even aandacht voor UW TIPS €)pen briel ZATERDAG 7 OKTOBERJK61 if Uw suède en uw foundation '"pUSSEN de rondes van onze wedstrijd door ('t loopt bijzonder leuk, bedankt voor al uw brieven!) laten we u even de waarschuwende vinger zien, die de Ned. Huis- houdraad onlangs heeft opgestoken. Enerzijds betreft die vinger onze meer „intieme" kledingstukken, zoals step-ins, b.h.'s, 'corselets, kortweg „foundation" genoemd, anderzijds draait het om het mode-artikel suède. Om bij het laatste te begin nen: de suède jas korte, hal ve en lange exemplaren is nog steeds zeer in trek. ook al zijn de betere kwaliteiten vaak niet aan de goedkope kant. Juist door die prijs behandelen de meeste bezitsters haar nieuwe aanschaf vaak met enige zorg, doch er komt een tijd, dat het jasje er minder toonbaar uit gaat zien. Een reinigingsbeurt is dan de aangewezen weg, maar die beurt brengt wel eens proble men met zich mee. De vertrou wenscommissie heeft de laatste tijd namelijk vrij veel klachten ontvangen over het laten schoon maken van suède mantels. Zelfs het speciale procédé ter reini ging van suède is zeker niet edereen bevallen en het is me de om die reden, dat de Huis- aoudraad een aantal praktische ivenken heeft verzameld, waar aan degenen, die een dergelijk jasje bezitten, zeker iets aan nebben. Zandstralen Men moet dan weten, dat be paalde zaken het suède schoon maken' door middel van het zo genaamde zandstralen. Schoon wordt het leer dan wel maar vaak slijt het er ook behoorlijk door. Dit geldt met name voor de goedkopere soorten. Het ma teriaal wordt dan slap en rimpe lig, omdat het apprêt verdwijnt, terwijl daarnaast de „tegenplak- sels" aan de binnenkant wel eens loslaten. Ook de kleur wordt soms aangetast Het is vaak niet alleen de schuld van het reinigingsbedrijf, dat de jas jes er minder fraai komen uit te zien. Over het algemeen draagt men het suède veel, maar dan ook veel te lang, waardoor het té vuil geworden is om zonder schade gereinigd te kunnen wor den! Een veelgedragen kleding stuk en dat geldt ook voor suède komt nu eenmaal niet ,,als nieuw" uit zo'n beurt te voorschijn, zelfs niet bij de meest juiste behandeling, 't Gaat nog wel. als men een echt goed exem plaar bezit, eentje b.v. gemaakt van stevige gelijkmatige vellen geiteleer. Bij de voordelige jas jes zijn vaak dunne plekken ..verdonkeremaand" doch bij een Eerst informeren Kies. zo u het zich kunt per mitteren. dan ook de beste kwa liteit, aldus adviseert de Huis- houdraad. Suède is eigenlijk een luxe artikel, dus overweeg de consequenties van de aanschaf' Informeer vóór de reiniging ter dege bij een bona fide firma naar de mogelijkheden en de eventuele gevolgen. Waarbij men Welterusten, Anna U zult wel eens ergens gelezen hebben, dat met name filmster ren bijzonder bijgelovig zijn. Het nieuwste .verhaal op dit gebied, betreft de filmster Anna („bit tere rijst") Magnani. Deze op 7 maart geboren Italiaanse ster, kan alleen maar slapen, wan neer er onder haar bed zeven paar schoenen op een rijtje staan.... 't Is maar goed voor Anna, dat ze niet op de 31e is geboren. Het zou anders zo'n stoffige boel onder het bed wor- ONS PATROON dan niet mag terugschrikken voor de kosten van het schoon maken, want die zijn soms aan dc hoge kant. Schrikt men er wél voor terug en gaat men met al lerlei huismiddeltjes proberen het suède te reinigen, dan raakt men wel eens tussen wal en schip. 't Klinkt allemaal wat somber- tjes. maar een dergelijk jasje is Onze foundation Dan nog even iets over onze ..foundation", die soms het stief kind van de Nederlandse vrouw blijkt, te zijn. -Dit gelukkig niet meer als het gaat om de aan schaf ervan; van het nut van een goede „ondergrond" is tegen woordig wel bijna iedereen over tuigd. Maar als we spreken over het onderhoud kan met schrik worden geconstateerd, dat we nog al nonchalant ermee omspringen. Misschien met de gedachte: „wie ziet het nou" dragen heel wat „schone" Hollandse huisvrouwen de verschillende artikelen vaak zo lang, dat er althans in de wasserijen bijna niets meer mee te beginnen is. Ronduit ge zegd; heel wat wasserijen heb ben de ervaring, dat een en an der „zó vreselijk vuil" is Eigenlijk is dat merkwaardig. Een echt goede foundation is soms vrij prijzig, zodat men eigenlijk mag verwachten, dat de vrouw cr goed mee zal om springen. Vaak worden de arti kelen echter „doorgedragen'', waardoor het erin verwerkte rub ber door vocht en vet wordt aangetast en zeer snel zijn elas ticiteit verliest. moeten zedagelijks gewas sen worden! Om de paar dagen kan nog net. maar langer moe ten we eigenlijk niet wachten. Bovendien moet het dan nog op de juiste manier gebeuren. Een koud sop van huishoudzeep, vlok- kenzeep of een niet al te sterk ontvettend zeepwasmiddel is de aangewezen weg. Héél goed na spoelen en drogen op een luchtige plaats, vooral niet in de zon of bij een kachel. Tegen chemisch reinigen zijn foundations absoluut niet bestand! Sinds enige tijd is er een nieu we elastische vezel („spandex" genaamd) in de handel, die ster ker is dan rubbergaren, minder weegt én beter kan tegen transpi ratie, huidvet en cosmetische oliën. Ook bij minder geregeld wassen zal het weefsel dus vrij elastisch blijven. Twee „maars" zijn echter aan dit nieuwe materiaal verbonden. In de eerste plaats is het duur der dan rubbergaren, daarnaast is het nog te kort in de handel om conclusies over het gebruik in de praktijk te kunnen trekken. Houdt u het dus eventueel voor lopig op het reeds langer be staande materiaal. denk dan eens aan het advies: wassen is voordeliger dan u denkt Cadeautje voor de baby Een zelfgemaakte babycape van badstof kan een praktisch cadeautje zijn voor nieuwbakken moeders en haar spruiten. Duur is zo'n geschenk ook niet, want badstof is tegenwoordig in aller lei aardige kleuren per meter te koop. Het kan daarnaast op een originele manier worden ver sierd. zoals met applicaties van gewone stof bijvoorbeeld. Een dergelijke cape is vooral bijzon der handig om er de baby na het bad even in te wikkelen. Bo vendien geeft een stevige bad stof warmte genoeg om de bo reling tegen kouvatten te be schermen bij het „transport" van de ene kamer naar de ande re. En tenslotte kan van zo'n ge schenk nog worden gezegd, dat het niet al te omslachtig is om het zelf te naaien. Wellicht herinnert u zich nog, dat wjj in de herfst van vorig jaar op „Blad-Zij" uw aandacht vestigden op de verschijning van een zeer goede en eigentijdse bijbel voor de kinderen. Deze aparte uitgave week volkomen af van de bestaande opzet op dit gebied, mede door de verschil lende van muziek voorziene liederen en de spelen, die er in waren opgenomen. Ook de tekenin gen vielen sterk op door hun originele aanpak. Mede om al deze redenen vinden we het bijzonder ple zierig u vandaag te kunnen vertel len. dat thans het tweede deel van deze bijbel voor dc kinderen is ver schenen. Was hc* Oude Testament uitgangspunt voor het eerste boek. nu wordt het Nieuwe Testament behandeld. Onder redaktie van dr J. L. Klink heeft wederom Thans tweede deel van een uitgebreide staf van mede werkers «en sterst zich inge spannen om ook dit tweede Nieuwtje Tenslotte haken we nog even in op een nieuwigheidje op het gebied van foundation-artikelen. „Een toverpan" noemt de fa brikant het elektrische geval, dat u op dit plaatje ziet. Voor wie er de prijs (ruim f 125) voor over heeft, moeten we inderdaad zeggen, dat deze pan vele mo gelijkheden biedt. Men kan er werkelijk van alles in bakken en braden, waarbij men via een thermostaat zelf de gelijkmatige Duster tegen de kou Een heerlijk warme duster voor het n aderende koude seizoen zal voor iedere vrouw een prettig bezit zijn. Het model, dat wij brengen, ts in de maten 44, 46, 48 verkrijgbaar en heeft aan voor- en achterzijde een schou- derstuk, dat breed wordt doorgestikt De mouwen zijn driekwart met een brede manchet. De grote zakken en de kraag en eventueel, naar eigen ver kiezing, een gestrikte ceintuur, geven 4c het ruime model een grote vlotheid Men heeft voor de vervaardiging van deze duster ongeveer vijf meter stol van 90 centimeter breedte nodig. Onder vermelding van nummer 34T is dit patroon aan onze bureaus ver krijgbaar tegen betaling van 0,50. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs is dan f 0,60. Dif bedrag gelieve men in postzegels te plakken, aan de adreszijde pan de briefkaart, waarop de bestelling wordt gedaan. Plak de zegels naast het ge wone frankeerzegel. Bestellingen moc- ten uiterlijk 14 oktober a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. hitte van de pan kan regelen. Men zette zijn (of haar) nieuwe aanwinst gewoon op tafel en bakt er de kip of biefstuk tegelijk met de aardappelen en groenten in. 't Is zelfs mogelijk in deze pan eerst uien te bakken en daarna in een verloren half uurtje er het beslag van een vruchtencake in te doen. Het me taal neemt namelijk geen reuk aan. Rijst, macaroni, bami- of spaghetti-gerechten zijn even eens uitstekend in dit elektrische apparaat te bereiden. Vooral voor kamerbewoners, die geen eigen keukentje hebben, lijkt ons deze vierkante pan met de afge ronde hoeken een begerenswaar dig bezit toe. Experiment met knopen Zoekt u een origineel detail voor een nieuwe herfst- of winter jurk? Spiegelt u zich dan eens jan de herfstmodellen van de Spaans-Parijse rrode-ontwerpC) Balenciaga. In zijn najaarskollek tie lanceerde hij namelijk eer nieuw snufje: inplaats van kno pen zette hij op sommige japon nen balletjes van smeedijzer! D« vraag is daarbij of we de* kno pen bij de fourniturenhandel. dar wel bij de smid moeten bestel 'en.... Afgezien daarvan is experi monteren met knopen, die eer beetje anders zijn dan anders al tijd een idee het onthouder, waard. 'k Vind het bijzonder ver velend om het u (weer) te moeten vertellen, maar sinds ons nieuwe boek „Dat zit zo" is verschenen, is de stroom brieven met tips bij na buiten zijn oevers getre den.... U begrijpt, dat ik dit op zichzelf niet vervelend vind! Het bewijst uw be langstelling voor deze nieu we uitgave, terwijl anderen daarnaast gauw in de pen klimmen om het eerste boek „Tip-Parade" voor het „op" is nog te bemachtigen. Wat wél minder prettig ge noemd kan worden, is het feit. dat de voorraad te pu bliceren tips schrikbarend groeit. Als er op dit moment geen enkele tip meer zou binnenkomen, levert die voorraad minstens een aan tal rubrieken voor vier maanden op! Met andere woorden: ik ga maar weer een beroep doen op uw ge duld in deze. Een „stop", zoals dat vroeger wel is ge beurd, zullen we maar niet afkondigen.... 't Is toch al tijd zo, dat verschillende OOMS schiet ik wel eens in de lach als ik lees hoe sommige briefschrijfsters zich deze ru briek voorstellen. De een ziet me eindeloos brieven lezen, lek ker veel hartsgeheimen; de an der ziet me problemen oplossen en veel goed doen; en deze zo mer bedankte mij Iemand aan wie Ik een kaart had gestuurd met de woorden: hoe bestaat het dat je aan mij dacht terwijl je duizenden brieven krijgt! Duizenden liefst! En zo heeft ie der haar mening over dc zaak. TN werkelijkheid echter los ik nooit problemen op. Hoe lan ger ik dit werk doe, hoe meer ik leer dat moeilijkheden altijd naar een oplossing gaan die in het karakter, heel de levenshou ding van de persoon in kwestie ligt besloten. Een woord van de dominee, het ingrijpen van een arts, geld van vrienden, begrip van naasten, een briefje van mij het blijven pogingen om weer in beweging te krijgen wat stroef was. Maar de overgave, het ech te willen, moet uit de persoon zelf komen. Daarom ben ik ook maar zelden verontrust over een brief met narigheden. Terwijl het ding in mijn la ligt en ik me zor gen maak, gaat het leven voort ên duizend en één dingen gebeuren er in en om briefschrijfster, en kunnen de situatie van uur tot uur veranderen. Als ik maar iets neb losgemaakt, starheid heb doorbroken, soms niet eens door te schrijven maar eenvoudig door hier in de krant te staan, is al bereikt wat wij bedoelen te zijn: Open Brief. En dan die lekkere hartsgehoi men och. daar wen je zo aan Soms schrijft iemand me: had u nooit gedacht hè, dat ik zo ge meen zou zijn. o, ik ben zo best niet Maar nooit is daar iets bij waarvan ikzelf niet zeggen kan dat ik het niet zou doen. Inte gendeel: 'k ben vaak nog een be- noorlijk beetje haaiebaaieger en gemener, en streken heb ik ook! En wat die kaart betreft, dat van het stapeltje dat de kinde- deel zo goed mogelijk te doen zijn. Zo voert b.v. dr. J. W. Schulte Nordholt weer de re daktie over de liederen, terwijl ds. C. M. de Vries de zorg met betrekking tot de verschillende spelen op zich heeft genomen. Gezien de zeer grote interesse, die er voor het eerste deel be staat. heeft men er naar ge streefd in het nu verschenen boek nog meer verhalen, lie deren, spelen en tekeningen p te nemen. De illustrator Piet laassc is weer een uitnemend tekenaar gebleken. We kunnen ons de trots van de Uitgeverij Het Wereldvenster tc Baarn wel voorstellen, als zij schrijft, dat de eerste grote oplaag bijna geheel is uitver kocht. Dat onderhandelingen voor vertalingen in Zweden, Duitsland, Engeland en Ame rika op gang of bijna afgesloten zijn, moge tevens als bewijs dienen voor de grote belang stelling, die deze bijbel onge twijfeld verdiend. Naar ons gevoel is er door velen op boeken als deze gewacht Niet alleen ouders, maar ook zij, die in clubs, op zondagsscholen, in verenigingen enz- zich met de jeugd bezig houden, zullen aan deze bijbels een uitste kende leidraad en een goede houvast hebben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinijiiP111' tips actueel kunnen z.ijn cn wenken voor het komende seizoen kunnen bevatten, ker iets aan hebben. U kunt dus blijven sturen, maar wees niet al te teleurgesteld, als er geruime tijd over heen gaat eer uw tip kan worden geplaatst. Ik wil hier gelijk nog maar iets aan vastknopen, 't Is al meermalen gezegd, maar heel wat brieven en kaarten, die ik de laatste tijd heb ontvangen, wijzen er duide lijk óp. dat hier en daar nog een misverstandje ten aan zien van deze rubriek be staat. Het feit alleen, dat u een tip instuurt, wil nog niet zeggen, dat u het boek di- rekt ontvangt.... Pas als u uw naam in de kolom bent tegengekomen, kunt u het pakje thuis verwachten. Ve len van u zullen deze regels misschien wat bevreemden, maar ze zijn gezien de ervaringen toch nog no dig. En dan blijft het na tuurlijk ook altijd zo, dat er heel wat tips niet voor plaatsing in aanmerking ko men. U mag gerust weten, dat ik het elke keer weer héél onplezierig vind tips terzijde tc moeten schuiven. Dit vooral als het gaat om gezel lige brieven, als iemand het nu al voor de zoveelste keer probeert, of als iemand in vertwijfeling schrijft: „Ik ben nu al sinds mijn trou wen 142 jaar abonné van uw krant... hoe kan ik nu eens aan dat boek komen!" Het hart van uw „Blad-Zij"- rcdaktic zou dan wel aan juist die inzendster het boek willen sturen... Maar. helaas, u zult zich kunnen indenken, dat dit tot de onmogelijkhe den behoort. 'k Hoop nu maar, dat u eni ge consideratie zult willen gebruiken ten aanzien van onze tip-rubriek. Ondanks bovenstaande wat sombere regels kunt u ervan over tuigd zijn. dat uw enthousi asme voor dit hoekje op de ze pagina zeker wordt ge waardeerd! Hij do uegkruising sul je iveulen vastgebonden zien WE ETEN STEEDS MEER YOGHURT Yoghurt Is de laatste jaren gaan behoren tot een zeer veel verkocht voedingsmiddel. Ver knochte yoghurt-liefhebbers vin den het misschien wel interes sant te weten, dat in tien jaar tijds het gebruik van deze „pap" royaal is verdrievoudigd: bet steeg namelijk van 28.133 ton In 1950 tot 106.101 ton in 1960! Het is inderdaad een opmerke lijke stijging; opmerkelijk is te vens, dat er nog vele Nederland se gezinnen zijn. waar ondanks deze cijfers nóóit 'yoghurt wordt gegeten. Vorig jaar ge bruikte men bijvoorbeeld slechts in de helft van de gezinnen, waarvan de huisvrouw ouder was dan vijftig jaar. dit melkprodukt. Uit de onderzoekingen is geb.a- ken. dat het met name de jonge re gezinnen zijn. waar de meeste yoghurt wordt geconsumeerd. Te vens kwam aan het licht, dat men op het platteland over het algemeen grotere hoeveelheden ervan nuttigt, dan in de stad. ren schreven eentje over dat zo direct geen bestemming had, en dan dacht ik: zij of zij zou het wel even fijn vinden iets van me te horen om welke reden dan ook Maar als ik naga hoe vaak dat gebeurde, is het zeker niet meer dan zes keer geweest, mis schien acht Och. en dat is te genover die veronderstelde „dui zenden" dan bepaald geen hek sentoer. MEE. zij vermoedde dat ik het spreek- catechesatie. Elke bijeenkomst woordelijke schaap was. maar heeft zijn eigen publiek en zijn dan niet met vijf maar op z'n minst tien poten. Hoe krijgt u het toch klaar! schreef zij, ik vraag me af waarover u nu dc volgende keer weer schrijft. En dan hebt u toch ook een huishouden en duizend en één ding tc verzorgen. ouder het moeilijkste stelletje dat cr is. zo op het oog waar met groot enthousiasme wordt ge- iccrd en gepraat. Toen het uur dit jaar samenviel met de doden herdenking op de avond van 4 mei. kwamen een paar afgezan ten van de groep beleefd aan do- vragen (want die had ge- men die keer maar geen houden) of hij misschien die weck nog Nu. weer mee" zult u zeggen. Nu. u pakt wel eens iets in een krant thuis, niet waar. Onderwijl kijkt u. eigenlijk niets ziende, op het papier cn leest een naam. Hé, nog nooit eerder van gehoord, denkt u. En wat ge beurt? 's Middags loopt u langs een huis, en daar staal diezelfde naam op de deur. En een week later blijkt bij uw man op kantoor iemand van die naam te zijn gekomen, an het duurt niet lang of u kunt zich niet meer voorstellen dat »r een tijd was dat u nog nooi' van de naam had gehoord. Zoiets nu overkomt mij weke lijks. Nauwelijks zijn dc cateche saties begonnen of ik krijg drit brieven van ontevreden ouder.' met de vraag of ik dit onder werp eens hier wil aansnijden De kinderen komen thuis cn bc ginnen er over. En 's avonds hol ik even bij een vriendin binnen om de groeten over tc brengen van broers van haar die ik heb jntmoet in een andere stad, of zij, met wie ik nog nooit over iets in-de-buurt-van-catechesaties bepraatte, begint er ook al over! I-VAN SCHIJNT het gewoon te L-7 móeten. *lk zal straks nog meer van deze voorbeelden aan halen. maar laten we met de ca- techesatie beginnen. Je kunt eigenlijk niet spreken van „De" ziet het, ik heb het over u Want ik lees daar dat u meest al niet eerder dan half één naar bed gaat. Kleren verstellen, kin deren overhoren, overdag het huis en de boodschappen, 's avonds de l"»rti«nd!rë5itrnc dckkC" Cn br0,ld dominee" zult u smeren (haar kinderen nemen sa- zeggen Ja. maar ik 80 sneden brood mee voor ken ook reuzefijne tussen de middag! M.T.S., Zee vaartschool, Kweekschool, H.B.S. en U.L.O., twee werkende kinde ren blijven ook over), altijd naai en en bezig zijn. Laat ik nu gelijktijdig, want ik kreeg dc brief zaterdag J.L, ook gichcl van meisjes lezen dat Mink van Rijswijk In de in de andere hoek krant het over de trouwe dienst- O? ,™de b,d d" t".i«houde- saties zijn saai óf ze "1*® horizon niet meer is te be- zijn rumoerig. Maar speuren, en dat Bert van Leuve zeiden is de groep ons zacht en als het ware „even" biiyier? met Juist 'dat d,oet hlJ *ltJd' maar ader de dosis wetenswaardigheden die hij lussen.) maant dat er in deze dominees die vlak voor hun ogen moe ten zien hoe knapen slechts uitblinken in het rekken van Kauwgomdraden tus sen mond en vin gers. aldus het gc- Komt de met enthousiasme «cn voorbereiding, hoop ik) kwijt kan .n die zij aan kunnen en waarde ren. Het valt niet mee een vage jroep te combineren met een man met een soms even vage notitie. Vooral als beide partijen, als hel ,tje zijn. Daai welvaartstijd nog massa's vrou wen zijn die toveren om een huis. een man cn een kinderschaar nct- ■es le krijgen cn te houden. Brief schrijfster Is dus geen uitzonde ring. En als dat zo is, en ik er wat van nióct zeggen, eerst al- ik niet gaan mee-kïagen. Ook leen dit: Niet meer om half één met de brieven die ,k krees naar bed gaan En dan maar in de hand. Alleen aansporen er a.ssr .ets aan te doen. Dat verschilt eene Tot over ®cn van plaats tot plaats. Maar nor- ^eek zens is een stad of dorp waar als ouders niet naar de dominee kan stappen, cn samen beramen wat de catechesatie vrolijker, op-, rechter, interessanter kan makenj en vooral ook leerzaam, hoeft niet altijd dia's en nieuw ste snufjes voor de if Wc openen dc rubriek deze week met een paar vullende opmerkingen, betref fende verschenen tips. Zo wil de heer G. Dekker uit Rotter dam u even laten weten. bU het zagen of boren van alu minium het beter Is spiritus *- gebruiken. Inplaats van kaa vet. Spiritus houdt het gereed schap koel en vergemakke lijkt het venverken, zo ts zijn ervaring. Een aanvulling „naar mijn hart" komt van mevrouw M. C. de Graaf-EI- zinga uit Rotterdam. Alle schone hulsvrouwen die graag de porcclelnen theepot óók aan de binnenkant netjes wil len hebben en die daarvoor al verschillende tips zijn te gengekomen, raadt „Laat die pot v maar bruin." En inderdaad, men kan die bruine aanslag beter niet ver wijderen. Gewoon met heet water omspoelen, meer niet Dat hoort bij de kunst van goed theezetten. Naar aanlei ding van de pronk-bonen-tip even dit van mevrouw W. Uit- hol-van Rossum uit Den Haag: doe gewoon een stukje marga rine in de pan als de bonen koken. Geen moeilijke afsnij- derij van reepjes meer en... zachte boon. Nu op attent maken, dat de tip een snijbonenmolen van een Slastic zak te voorzien (tenein- e het wegspringen tegen ts Si an), al is gepubliceerd.... eb nl. tientallen brieven hierover ontvangen!! Na deze inhakertjes deze weck een/ wat keukentips: binnen ('AKi: BAKKEN Om te voorkomen. bij het bakken dat |E m --J cake of tulband de krenten en/of rozijnen naar beneden zak ken. kunt u eerst de helft van I de vorm met het deeg. waai de rozijnen dus al inzitten, vullen. Dan legt u er een vel letje ouwel op. om vervolgens dc rest van het deeg in de te doen. Als de cake gaar is. is de ouwel helemaal I opgelost en blijken uw rozijnen regelmatig door de cake te zit- i j de gen. Een deeg. waar veel eieren in moeten, veroorzaakt vaak een „lamme arm" Ge bruik de slagroomklopper eens om eieren, suiker enz. enz. tc kloppen en doe daarna de massa met de bloem in een grote kom. In een ommezien neeft u een heerlijk luchtig geheel. En wist u dat men het schiften van eieren tegen kan gaan door ze even in heel ter Nó*I J ovenblad bedekt met zilver- of aluminiumpapier (bij de dro gist te koop) hoeft u het blad niet in te vetten. Deze laatste drie bak-ideeën kwamen van mevrouw II. J. Sauer uit Rot terdam, mevrouw G. de Beer Kaldenberg uit Schiedam cn mevrouw C. Koppcnol uil- Naaldwijk. TEGEN' HET SPATTEN Spek (of magere buik) lappen spatten lang zo erg niet als u het zwoerd op ver schillende plaatsen insnijdt. Haalt u de plakken voor het bakken nog even door d« melk. dan krijgt u nog sma- selijke bruine jus ook. zo schrijft mevrouw A. Brink- man-Hanemaycr uit Maas land. Spetters links cn rechts bij 't vlecsbraden krijgt u zeker niet als u tijdens het bakken een boterwikkel op het vlees legt. heeft mevrouw M. Joose- Schuttc uit Pernis bij onder vinding. TIP OP BIJM Een compleet gedicht kreeg ik van mevrouw J. Grashoff-van Stuyvenberg uit Rotterdam. Het vers zal ik maar niet overnemen, maar wel haar raad voor „moeilijke boterham-eters". Wie eens een aparte boterham wil consume- ren, kan eerst een lik pinda kaas cn vervolgens een likje smeerkaas er op smeren, 't Is een heerlijke combinatie (voor liefhebbers dan) en vooral kinderen kunnen zo'n extraatje wel waarderen. Nog een boterhammer-tlp: wist u dat de meeste mannen dol zijn op een boterham met iets warms? Bak eens wat ui met in plakken gesneden to maat in boter. Wat peper cn zout erbij, warm binnenbren gen en u zult. zoals dat in ad vertenties heet. complimentjes krijgen, 'n Idee van mevrouw E. Mallepaard-Saarloo* uit Stad aan 't Haringvliet. GEZELLIG TOETJE Instant-pudding (zonder koken) is smakelijk. maar nogal prijzig als jc met z'n ze venen aan tafel zit, omdat men aan één pakje dan niet genoeg heeft. Mevrouw II. Stolker uit Lisse heeft cr iets op gevonden. Ze neemt een li ter karnemelk (inplaats van een halve liter zoete) en vruchtcnsmaak i In snel tempo nog het slot- pan, cn u heb t geen last meer van aanzetten (mevr. Beyer-Rletvcld) uit Kinder dijk. Lei peld doel alle mogelijke koolsoorten. Géén nare luchtjes meer (mevr. C. A. den Hollander uit Willemstad) Kook een ra barber met rozijnen, alles ge lijk opzetten, als 't gaar is suiker en kancel erbij. dan aanmengen. Verrukkelijk zegt mevrouw Struyk uit Rotter- dam. Maak zeelt schoon met een staalborsteltje. De schub ben vliegen cr af. wat bij zeelt (op dit punt een lastige vis) belangrijk is (de heer D. J. Koster uit Streefkerk). En met dit laatste advies van in dit geval een „kcukenprins" is „Dat zit zo" weer helemaal vol.... -

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15