ïlicuioc £rihsrl)c (Courant Treinramp door menselijke fout - 33 doden, 41 gewonden Commentaar Russen juichten pacifisten toe Dertien jaar voor Reydon en De Jager IJzeren balken boren in Hamburgse trein Beroep op het christendom Verdrag O.-Duitsland nog voor conferentie BRIXON snssr STiiSS,' Sri ER 196 VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 KANTORENSteenstraat 31. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 l ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter «Bij contract belangrijke korting) POSTREKENING: 58930. 2. tak dons flani :end men leuke - 2 »i« O I B CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD .Stantva&tici) It abrblma min bert in Ifgljenspotl" Tweeënveertigste jaargang no. 12295 ftlaydteam u. Derde ramp in Hamburg sinds 1952 De treinramp, die gis teravond bij Hamburg plaats had, is de derde en de ernstigste sedert 1952. De drie ongelukken ge beurden bijna op dezelf de plaats. In 1952 ont spoorde een sneltrein, hierbij kwamen, acht men sen om het leven en wer den 35 anderen gewond. Verleden jaar botste bij de Berliner Tor een snel trein op een andere trein, waarbij 72 passagiers werden gewond. DOOR de zware mist is gisteravond in het centrum van Hamburg een trein met forensen op een stilstaande reparatietrein gereden, waarop twee veertien meter lange stalen balken lagen, die zich in het voorste rijtuig boorden. Pas vanmorgen kon men het aantal doden vaststellen: 33. Er waren 41 gewonden, van wie een aantal in levensgevaar verkeert. Vol gens spoorwegautoriteiten was een seinhuiswachter de reparatietrein „ver geten", toen hij het sein voor de volle personentrein op veilig zette. De man is gearresteerd, hangende het officiële onderzoek naar de oorzaak van de botsing. Het ongeluk gebeurde op een af stand van 500 meter van het station Berliner Tor. Een uit drie wagons samengestelde trein van de S-bahn reed met een snelheid van 70 km door ONRUST BIJ HOOGOVENS Italianen vonden eten te Nederlands en staakten ONDER de Italiaanse arbeiders, die werkzaam zijn bij Hoogovens in IJmuiden is gisteren een staking uitgebroken, nadat moeilijk heden gerezen waren over het eten. De Italianen, die op het logies- schip Arosa Sun gehuisvest zijn, waren van mening, dat de spaghetti die zij voorgeschoteld kregen te „Nederlands" was, hoewel er toch twee Italiaanse koks in dienst zijn. Donderdagavond verklaarden zij op nogal heftige wijze, dat zij niet konden werken, wanneer het eten niet naar hun zin was en een deel van de nachtploeg weigerde dan ook om naar het werk te gaan. Gisterochtend trokken ongeveer tachtig arbeiders met de Italiaanse vlag voorop naar het hoofdkantoor, om daar hun bezwaren kenbaar te maken. De groep werd echter door de bedrijfspolitie en de gemeentepolitie van Veizen op een afstand gehouden. Nieuws in één oogopslag 0 In het centrum van Hamburg is een forensen trein tegen een stilstaan reparatie-treinstel gebotst. Twee 14 meter lange sta len balken drongen in het eerste rijtuig, waardoor 33 personen om met leven kwamen en 41 werden ge- Het ziet ernaar uit, dat zowel de Ver. Staten als de Sow jetunie akkoord gaan met de benoeming van de Birmaan Oe Tanth tot waarnemend secreta ris-generaal van de Ver enigde Naties. 0 De va nspionage be schuldigde Nederlanders Reydon en De Jager zijn door de krijgsraad in Kief veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, dal is meer dan waartoe vo rig jaar de Amerikaanse piloot Powers werd ver oordeeld (deze kreeg tien jaar). De Nederlanders moeten de eerete zes jaar doorbrengen in een stra gevangenis en de laatste zeven jaar in een opvoe- dingskamp. 0 De nieuwe vicc-pre- mier van de Sowjetunie, Roednef, heeft verklaard, dat zeer spoedig een vre desverdrag met Oost- Duitsland zal- worden ge sloten. Van Oostduitse zij de is hij de commandant van de Franse sector in Berlijn geprotesteerd te gen de schietpartij aan de sectorgrens, waarbij een Oostduitse politieman ernstig werd gewond. 0 Nu de definitieve uit slag van de Westduitse verkiezingen vaststaat, kan worden vastgesteld, dat dr. Gerstenmaier pre sident van de bondsdag zal blijven. Daarmee is de hoop van de socialisten om prof. Carlo Schmid op de voorzitterszetel te krijgen, in rook vervlogen. 0 President Nasser zal zich niet verzetten tegen een Syrische aanvraag van het lidmaatschap der Ver. Naties. Tot heden hebben nog slechts vijf landen het nieuwe Syri sche regime erkend. 0 De vier centrale werk- ceversbonden zijn onge- ïust over het stelsel van heffingen, dat de Europe- commissie heeft voor gesteld in enkele sectoren. Zij duchten daarvan grote -en voor onze agra rische industrie. Een deputatie van vijf man werd door de adjunct-directeur ontvangen, die hun toezegde dat de klacht in behandeling zal worden genomen, maar dat de Ita lianen onverwijld weer aan het werk moesten gaan. Na deze mededeling trok ken de stakers af. Gistermiddag was het overgrote deel weer normaal aan het werk. Zes arbeiders die bleven slaken zijn in overeenstemming met de arbeids reglementen ontslagen. een bocht. De bestuurder merkte door de mist niet op, dat er op zijn spoor een wagen voor herstelwerkzaam heden reed, die met rails beladen was. Er volgde een buitengewoon he vige botsing, waarbij twee veertien meter lange en bijna een meter dikke stalen balken in de eerste wagon drongen, die vol met passagiers zat- Dezen werden op een oppervlakte van ongeveer een meter tegen de achter wand van de wagon samengeperst. De gehele nacht zijn politie, spoor wegbeambten, arbeiders van de repa ratietrein en brandweerlieden bezig geweest bij het licht van de schijn werpers van de reparatietrein de ge wonden en doden te bergen. Ver scheidene passagiers en omgekomenen moesten met snijbranders uit de wrak stukken worden bevrijd. Een achttal dokters uit ziekenhuizen in de nabijheid snelden te hulp en verleenden de gewonden eerste hulp. Alle beschikbare reddingsmaterieel in Hamburg is ingezet. Twintig ongeval lenwagens van de brandweer en tien van het Duitse Rode Kruis alsmede zes ziekenauto's en een speciale grote ziekenauto werden ingezet. De trein was vol mensen die in centrum van Hamburg theaters bioscopen hadden bezocht. 5en var. doden was de machinist van de per sonentrein. De Hamburgse politie heeft een dienst ingesteld die inlichtingen «ver doden en gewonden verstrekt. De S-Balin De Hamburger S-Bahn, een exploi tatie van de Duitse spoorwegen, vormt een snelle vervoersgelegenheid binnen de stadsgrenzen en houdt het midden tussen tram en trein. Ten behdeve van dc S-Bahn is een speciaal bovengronds tracé aangelegd zonder gelijkvloerse kruisingen waardoor de treinstellen sneller van station tot station kunnen rijden zonder door het verkeer ge hinderd te worden. De stations liggen echter, evenals tramhaltes, dicht bü elkaar. De S.-Bahn in Hamburg rijdt vanaf het centrum in zes verschillende rich tingen naar de buitenwijken. Het station Berliner-Tor, waar het ongeluk geschied de. bevindt zich in het hartje van de stad, slechts enkele honderden meters vanaf het centraal station van Hemburg. waar ook de S-Bahn en de ondergrondse van Hamburg haltes hebben. Berliner-Tor wordt aangedaan door drie lijnen, vanaf het centraal station, die zich daar in drie richtingen splitsen. De totale lengte van de zes S-Bahnen in Hamburg bedraagt 140 km. Per jaar vervoert de S-Bahn in Hemburg bijna 150 miljoen passagiers. De gemeentepolitie van Vlagtwedde heeft de 44-jarige B. K. gearresteerd, die ervan verdacht wordt als ambtenaar van sociale zaken, belast met de uitkering van steungelden, fraude te hebben gepleegd. Hoe groot het bedrag van de fraude Is, staat nog niet vast. DE militaire rechtbank in Kief heeft gisteren de twee Neder landers, die wegens spionage te rechtstonden, veroordeeld tot elk dertien jaar gevangenisstraf. De on verwacht zware straffen werden toegemeten, nadat De Jager het com munisme in zijn slotwoord op een uitdagende manier had veroordeeld. Reydon cn Dc Jager hoorden het vonnis vrijwel onbewogen aan. Beide mannen hebben het recht binnen zeven dagen in hoger beroep te gaan. De rechters hebben zich drie uur over het vonnis beraden. Reydon heeft nog een beroep ge daan op de rechtbank om clementie te betonen, terwille van zijn vrouw en zijn kleine zoontje. Maar dit kennelijk geen punt van overweging bij het vonnis geweest. Wel heeft de rechtbank de beklaagden het recht gegeven binnen zeven dagen in be roep te gaan. Normaal is er geen beroep mogelijk op het vonnis van een militaire rechtbank. De eerste zes jaar zullen ln een strafgevangenis moeten worden doorge bracht. De resterende zeven jaar id een opvoedingskamp. De zitting van gisteren werd hoofd zakelijk in beslag genomen door de- tuigenverklaringen van leden van de grenspolitie, die de Nederlanders ge vangen hebben genomen. Drie getuigeD vertelden, dat de Nederlanders in ver band met hun verdachte activiteiten van de afgelopen weken uitvoeriger ge fouilleerd waren dan andere toeristen. Hierbij waren vijftig filmrolletjes met foto's van militaire doelen en een aan tal notitieboekjes in beslag genomen. Een van dc getuigen, werkzaam op het havenkantoor van Klaipeda, vertel de. dat hij Reydon in 1957 betrapt had op het nemen van foto's van ma rine-installaties. Een andere getuige zei- dat De Jager, voorwendend dat hij een Nederlandse communist was, gepoogd had een verboden terrein te betreden Hierbij had hij hem een rose docu ment getoond. Waarschijnlijk is dit he» Nederlandse rijbewijs van Dc Jager geweest. Onmiddellijk nadat het vonnis wat uitgesproken, kreeg dc tweede secreta ris van dc Nederlandse ambassade, de heer Polak, gelegenheid met Reydon en De Jager te spreken. De heer Polak wenste geen bijzonderheden over dit onderhoud mee te delen, voordat hU tT'd ambassade overleg gepleegd Jteydon las zijn slotwoord voor. HU zei: „U heeft volledige bewijzen over mün schuld en mijn oprechte bekente nis. Ik zou graag willen zeggen, dat ik geen haat koester jegens het Russische volk. Als ik om clementie vraag, doe ik dit voor mijn maw en mjjn kind. Ik maak mij zorgen over het lot van mün gezin. Ik heb spijt van mijn da den." (Zie vervolg pagina 7) Op deze teiejoto uit Hamburg it te zien hoe de dikke stalen balken van de werktrein de wagon van de S-Bahn-trein zijn binnengedrongen. Nieuwe Russische vice-premier: Exclusief verkrijgbaar bij In dc beklaagdenbank te Kief: links Evert Reydon, rechts Louw de Jager, beiden wegens spio nage veroordeeld tot 13 jaar. IN tegenstelling tot de geruchten, als zou premier Chroesjtsjef met het tekenen van een vredesverdrag met Oost-Duitsland wachten tot na een mogelijke conferentie van de ministers van buitenlandse zaken aan het einde van het jaar, heeft de nieuwe vice-premier van de Sowjet unie, Roednef, gisteren voor radio- Moskou verklaard, dat zeer spoedig een verdrag met Oost-Duitsland ge tekend zal worden. Roednef zei, dat de tijd niet ver meer is, dat de landen die nu nog trachten Oost-Duitsland te negeren, dit land zullen moeten erkennen. Een dergelijk verdrag zal op dit ogenblik echter alleen worden getekend door de landen, die het wensen. Hij maakte geen melding van een definitieve De Oostduitse minister van binnen landse zaken, Maron, heeft bij de com mandant van de Franse sector geprotes teerd tegen het incident van woensdag avond. Er is overigens al een herhaling ge weest. Eon Oostduitse politieman heeft een revolverschot afgevuurd op een Westduitse politieagent, die hem vroeg geen stenen meer te gooien in de Franse sector, omdat hij daarmee verschillende auto's beschadigd had. Vertegenwoordigers van de drie wes telijke bezettingsmachten hebben de schietpartij en het protest, dat daarop gevolgd is. besproken, omdat men meent, dat de kwestie niet alleen de Franse autoriteiten aangaat, maar van princi pieel belang is voor alle bezettingsmach- Het Amerikaanse ministerie van bul- lenlandse zaken ziet deze kwestie ook als zeer ernstig, getuige hun verklaring dat dergelijke incidenten de vrede oir Berlijn op een gevaarlijke manier bedrei gen. De Westberlijnse politie heeft nu opdracht gekregen te schieten, wanneer 't leven van Westberlijnse burgers wordt bedreigd en geen andere middelen ter beschikking staan. Maron heeft ook een protestnota ge zonden aan burgemeester Brandt. De Westberlijnse senaat zal de volledige ver antwoordelijkheid dienen te dragen voor de gevolgen van dergelijke Incidenten, aldus de Oostduitse bewindsman. Het protest bij de Franse bezettlnrs- autoritelten Is gericht aan de Franse be velhebber. Lacomme, omdat deze, zoals men sarcastisch opmerkt, „voorlopig nog dienst doet als bezettingsautoriteit". De Libanese „vredesapostel", die in Oost-Berljjn voor de wereldvrede en tegen de verdeling van de stad wilde demonstreren, is aan de Brandenbur- G®r Tor tegengehouden en terugge stuurd Hij liep gebogen onder een enorm kruis, dat vijf meter lang was tachtig pond woog. BEPAALD NIET kan worden gezegd dat door het Russische rechtsgeding tegen de twee jonge Nederlanders het rechts besef ook maar enigszins is bevredigd. Het tegendeel is het geval. En dat geldt zowel het proces als het vonnis. Opnieuw is bewezen, hoe daar achter het ijzeren gordijn zich een vreemde, onbegrijpelijke wereld uitstrekt. Onbevredigend Is het proces. Aan elemen taire rechtsbeginselen is niet of zeer on voldoende voldaan. De openbaarheid werd slechts gebrekkig beoefend. Van eigen di plomatieke bijstand kon nauwelijks sprake heten. En wat het vonnis betreft, het is zwaarder uitgevallen dan op somberst# ogenblikken moest worden gevreesd. Een andere wereld. Gesteld dat hier van spionnen sprake was, dan toch wel zeer ln het amateuristische genre. Ze moeten niet meer hebben gefotografeerd dan wat ieder kan zien. Moet men dan werkelijk aannemen, dat Rusland een militair kam pement is? Bovendien, wie het materiaal ziet waarvan deze mensen zich zouden hebben bediend, komt waarlijk niet onder de indruk. Neen, de aannak van deze zaak moet wrevel wekken. Hier zijn alle ver houdingen soek. Aan de ene kant lokt Rusland vreemdelingen tot een bezoek uit, aan de andere kant laat het weinig na om een ieder van zulk een bezoek af te schrikken. Proces en vonnis wiizen op beangstigende willekeur. De Amerikaan Power, om wie de wereld schokte en om w'e een topcon ferentie moest «orden afgelast, kreeg tien jaar, deze twee Nederlanders, wier optre den ind'en al begaan, daarmede tot geen proportie staat, krijgen dertien. Een vernederende situatie, niet het minst voor ons land. De Russische rechtspraak veroorlooft zich tegenover burgers van het kleine Nederland heel wat meer dan tegenover een burger van het machtige Amerika. Duidelijker bewijs van wille keur laat zich niet denken. De aanpak steekt voorts schril af bij die, welke Nederland in vergelijkbare zaken pleegt te volgen. Wordt ten onzent een Rus op spionage betrapt, dan geniet hij in de eerste plaats volle bijstand van zijn diplomatieke vertegenwoordiging, vervol gens wordt volstaan met hem het land uit te wijzen. De vraag rijst of deze weg ook in de komende tijd dient te worden Zo is hier sprake van een vonnis, dat uit politieke overwegingen is gewezen. In Amerika en het siert het land kan men, als vreemdeling, nog voor een enke ling pleiten. Betwijfeld moet worden, of in Rusland nog oor verleend wordt aan andere gedachten dan uit de politieke sfeer. Voor deze jonge mannen en voor wie hen na staan moet men het wel hopen. Crita) „Afijn vader wil de auto verkopen, om dat de motor zulke rare geluiden maakt. T) circulatie in onze omgeving heeft f zich gewijzigd, waardoor het moge lijk is geworden, dat de oceaanstoringen weer wat gemakkelijker tot West-Euro pa kunnen doordringen. Een actieve depressie naderde t>anoch- tend Ierland. Ze deed in onze omgeving de wind wat toenemen. Aan de voorkant van de depressie komen boven Frank- rvk storingen voor. die naar het noorden bewegen. In verband met een en ander zal het weer »n ons land de eerstkomende dagen enigszins onvast zijn. De temperatuuren worden iets lager. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, mogelijk met onweer. fend enz.- langzaan, dalend. ZON EN MAAN Zaterdag 7 oktober: zon op 8.50 uur. Over bet algemeen Iels lagere middag- °nder 18.05 uur; maan op 4.02 uur, onder M*'lr* kraehtlfe uur. Op 9 oktober mcuwe maaa delijke wind. RUSSEN BRENGEN ZEER ZWARE A-BOM TOT ONTPLOFFING In de Sowjet Unie is vandaag het acht tiende en verreweg zwaarste kernwapen tot ontploffing gebracht uit dc op 1 sept. hervatte serie kernpróeve», aldus de FFranse overheidsdienst die belast is met het opsporen van dit soort explosies De ontploffing was anderhalf maal krachtiger dan die van woensdag, die een intensiteit had van enige megaton. «Een megaton staat gelijk aan een mil- "i kilo tnt.) TN HF-T - ■*- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ills? F eeb0°"' Va" vtn D"r"P was de beurt 3- 'r, "f'1»t aan de pacifist.dorh toon 32.000 studenten herbergt deze een kwartier aan het heeft zich gisteren, in ver- woord waren geweest wil- derttr "wesle^ dC" d<> aanw"'Ke Professo- dertig westerse pacifisten, ren de bijeenkomst beëin- een incident tussen Russi- digen s'ud'nt'n rn hun I"° naarop verklaard. de fessoren voorgedaan. twintigjarife Westduitse pa- r„dph„V"ki"< raa'kle «S? dint onder de prvdessoren sZi" less'°"" «Ua„ en riepen: „Da, is en leden van het Sowjet- samenkomst cifist Johannes Meyer: „ik belegd, waarop drie kwar- heb geconstateerd dat u het - er lang van Russische zijde standpunt van uw regering uiteenzettingen waren gege- inzake het nemen van kein vredeveomüe. die de reteiin. rie^^'S",e'IpUn wS ""Vt ,»««■>- he" verbhj"de"westerse'pa' 'e'^Tait' vnortte."."' «na te lijn. maar laat ,e ten len vlotte vertrokken, tin- juichten beo toe. 18 i'.1?

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1