Eerst vertrouwen winnen, zegt dominee Abma Geen kans voor kabelbaan naar Ameland Wijkavonden weer begonnen in KATWIJK aan Zee Directeur N. Turk viert dubbel jubileum RIJN- EN VEENSTREEK Britse hektreiler maakte een geslaagde maidentrip I9< NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG S OKTOBER ICf.l Nieuwe voorzitter SGP wil lijn van Zandt voortzetten 55 (Van onze parlementsredactie) ACHTER hem een reproduktie van Da Vinci's Laatste Avondmaal. Op zijn bureau een jaargang van Wending naast De Banier, het week blad van de Staatkundig-Gereformeerde Partij. Aan een spijl van zijn boekenkast een kindertekening. Veel boeken op de boekenplanken: „oude I schrijvers" Erskine en Philpot, Kooimans Lutherbiografie, nog meer jaar gangen van Wending tussen stapels andere tijdschriften. Dit is de werk kamer van ds. H. G. Abma, predikant van de Nederlands Hervormde Ge meente van Putten in Gelderland en, sind enkele weken, voorzitter van de Staatkundig-Gereformeerde Partij. „Ik heb deze functie niet gezocht of begeerd. Verwacht van mij geen nieuw regime". Uiterst bedachtzaam spreekt ds. Abma, wanneer hij het heeft over de partij, waarvan hij de voorzitter is geworden. Sneller komen de woorden als het gesprek gaat over zijn eigen kerkelijke gemeente Putten, die zo uitgebreid is, dat binnenkort een vier de predikant nodig zal zijn. Het raam van de studeerkamer geeft uitzicht op een karakteristiek aspect van het Ve- luwse landschap; weiland omzoomd door lage dennenbossen. „Als het mooi weer is, fiets ik graag naar de boer derijen, waarop mijn gemeenteleden wonen". Naar naam en geboorteplaats is ds. Ab ma een Fries. Hij werd in 1917 geboren in Wouterswoude, woonde daar slechts vijf jaar, maar keerde in 1941 naar Fries land terug. Hij vestigde zich in Driessum, een kwartier gaans van zijn geboorte- l plaats en mèt Wouterswoude gelegen in dezelfde gemeente Dantumadeel. Dries sum was de eerste gemeente, Abma als predikant werkzaam dere gemeenten volgden: IJsselstein, Rot- terdam-Delfshaven, Monster, en nu Put ten. „Het hoofdbestuur van de SGP", zegt ds. Abma, „kiest zelf zijn voorzitter' Eigenlijk, vervolgt hij, is er nauwelijks bij stil gestaan, wat zou moeten gebeuren, als ds. Zandt zou wegvallen. Hij vertelt, hoe dit jaar het ledental van het hoofd- i bestuur is uitgebreid, mede om te ko men tot een juiste weerspiegeling van 1 kerkelijke samenstelling van de SGP. Gestreefd werd naar een hoofdbestuur met Hervormden, Chr. Gereformeerden, Ir. C. A. de Bas uit Utrecht heeft het econ. teohnoL instituut voor Friesland schriftelijk een plan voorgelegd voor eer kabelbaan van de Friese kust bij Hol- werd naar Ameland. Ir. de Bas is var mening dat de aanleg van een kabelbaan veel goedkoper en bovendien doelma tiger is dan de aanleg van een dijk. Hij zegt in zijn brief dat de afstand van d« kust naar Ameland in rechte lijn geme ten ter plaatse ongeveer acht kilometer is en dat de investering voor een kabel transportbaan volkomen en direct bin nen de mogelijkheden voor Ameland ligt. Terschelling zou ook in het sys teem betrokken kunnen worden door een kabelbaan over het Borndiep. Ir. de Bas schat de kosten van dit pro ject dat nog voor het begin van het ko mende toeristenseizoen gereed zou nen zijn, op ongeveer één en een kwart miljoen per kilometer. Van de zijde van het economisch tech nologisch instituut is meegedeeld, dat er echter weinig kans is dat het plan serieus in studie wordt genomen. Oplichter verdween naar Egypte De 34-jarige grossier H. M. uit Amster dam. die twee of drie financieringsmaat schappijen in Amsterdam en Arnhem voor een bedrag van ongeveer 23.300.— heeft oogelicht, is naar Egvote uitgewe ken. Dinsdag deed een financierings maatschappij bij de politie aangifte van verduistering. Toen bleek, dat M. ook een andere financieringsmaatschappij en ver moedelijk nog een derde heeft opgelicht. Een auto liet hij door drie maatschap pijen financieren, waarna hij de wagen aan een particulier verkocht. Met een tweede auto manipuleerde M. op dezelfde wijze. Hij is vorige week in een auto met een vrouw naar Afrika vertrokken. Vol gens de laatste berichten verblijft hij in Egypte. Vier jaar voor poging tot wurging De 34-jarige ongehuwde arbeider M. C. D. uit Maastricht is door de recht- bank te Maastricht veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens een poging tot wurging van de 13-jarige knaap H. L.. aan wie de man zich eerst had ver grepen. Uit angst voor ontdekking van zijn daad had de man de jongen willen do- deru De dader meldde zich later bij de Texel is dinsdag de eerste luitenant der mariniers T. Nolles by duikoefenin- gen tengevolge van een ongeval om he leven gekomen. Oud-Gereformeerden en leden van de Ge reformeerde Gemeenten, en de Geref. Gemeenten in Nederland. Nieuwe fase t en door dit hoofdbestuur is ds. Ab- tot voorzitter gekozen. Het is een we fase in het bestaan van de SGP, die door deze verkiezing is ingeleid. Im mers, zijn voorgangers, ds. Kersten en ds. Zandt, hebben beiden niet alleen het voorzitterschap vervuld, maar hadden ook de leiding van de Staatkundig-gere formeerde Kamerfractie. Aan deze combinatie is nu een eind gekomen, en zo is de SGP in dezelfde situatie belandt als veel andere gro tere partijen. Sinds Schouten, Romme en Drees zich uit de actieve politiek terugtrokken, bezitten ook de ARP. KVP en de PvdA geen specifieke, bo ven hun gehele omgeving uit stekend» partijleiders meer. Ds. Abma onderkent deze situatie. „Kersten en Zapdt zijn typisch vertrou wensmensen geweest". In een dergelijke positie bevindt hü zich momenteel niet „Ik zal eerst veel contact met de leden en de kiezers moeten krijgen en hun trouwen moeten winnen. Er zijn nu niet direct stromingen in onze partij, maar wij hebben wel te maken met oudere en jongere kiezers. De ouderen zijn gemakkelijk geneigd van de jongeren te denken, dat deze de bakens willen verzetten. De jongeren wil len wel graag eens Iets veranderen. Het zou dus onverstandig zijn, nu ineens heel programma op te stellen. Het Is in leder geval de bedoeling om de lijn van mijn voorgangers vast te houden. „Maar natuurlijk", vervolgt ds. Abma. „is dit geen automatische zaak met alle oplossingen in een boekje. Anders zou je geen voorzitter nodig hebben. Wel zal de toekomst leren, dat de partijleiding van het bestuur als geheel zal uit gaan". In dit verband noemt ds. Abma de uitbreiding van het hoofdbestuur. Er zijn nu negen leden. Het zal nog iets groter worden. „Op deze wijze kan meer contact ziin met de leden en afdelingen". „Belangrijk is", zegt ds. Abma, dat wij Gods Woord als richtsnoer vasthouden. Dit heeft de voorrang. Wij letten niet in de eerste plaats op een groot aantal kie zers. Bij onze activiteiten willen wij met name de beginselen van de reformatie handhaven. Er leeft by ons de vrees, dat getornd zal worden aan wat de re formatie ons heeft gebracht" Hierbij doelt ds. Abma vooral op de toenemende samenwerking tussen protestantse rooms-katholieke politici, vooral in inter nationaal verband. „Als er Europese kiezingen komen, zullen wij zeker geen samenwerking met de rooms-katholieken Dit zegt ds. Abma, de nieuwe voor zitter van de SGP. Het zijn de woorden de man, die ook op andere terrei- van het kerkelijk en maatschappe lijk leven het er niet bij laat zitten. Hij is bestuurslid van de kweekschool De Driestar in Gouda, die door een groot aantal leerlingen uit het hele land wordt bezocht Hij is sinds enkele jaren voor zitter van de Bond voor Inwendige Zen ding op gereformeerde grondslag in de Nederlands Hervormde Kerk. Deze orga nisatie behartigt vooral de belangen van de hervormde evangelisaties in vrijzin nige gemeenten en het evangelisatie werk in de grote steden. Onlangs is dus daarbij gekomen het voorzitterschap van een politieke groepe ring, wier kandidaten bij de Kamerver kiezingen van 1959 de stemmen 129.621 Nederlandse burgers wisten te verwerven. Ook deze partij zal zich ln de naaste toekomst niet geheel kunnen ontworstelen aan de spanning tussen de verlangens van de moderne tijd en de doelstellingen, die de oprichters van de SGP in zuivere vorm voor ogen stonden. De SGP is een van de politieke groeperingen, die kan bogen op zéér oude papieren, die ook nu hun gel digheid nog allerminst hebben ver loren. Deze erfenis uit vroeger eeu wen kèn remmend werken op d< onplooiing in het heden. Als zij ech ter op de juiste wijze wordt benut, betekent zij geen rem, maar is zij veeleer een bron van inspiratie voor hen, die nu aan het roer staan. Nieuwe functie verpleging van psychopaten De minister van Justitie heeft de func tie van inspecteur-generaal voor de psy. chopatenverpleging ingesteld. De nieu we functionaris, die rechtstreeks onder de secretaris-generaal staat, zal belast worden met het coördineren van het be. leid en het beheer met betrekking tot de verpleging van hen. die terbeschik- toing van de regering zijn gesteld. In deze functie is benoemd met ingang van 1 oktober, mr. J. E. Erdman. die tot dusver algemeen inspecteur van het gevangeniswezen en plaatsvervangend hoofd van de directie gevangeniswezen De Hervormde wijkegemeente Zuid west te Katwijk aan Zee begon gister avond het seizoen met een bijeenkomst in het wUkgebouw bij de Oude Kerk. Ds. A. Offringa, die de leiding had, schonk aandacht aan de vele activitei ten op kerkelijk gebied en hU gaf een overzicht van de zeven wijkavonden. die dit seizoen zullen worden gehouden. Ds. Offringa sprak vervolgens over het thema van de komende vergadering van de Wereldraad van Kerken: „Het Licht der wereld". Door snellere ver bindingen wordt de aarde steeds klei ner en het - contact tussen geografisch ver van elkaar verwijderde Kerken steeds groter. Dit moet ertoe leiden, dat de plaatselijke Gemeenten meer oog krijgen voor de wereldwijde taak van de Wereldraad. Waar het Licht van Christus valt komt er iets voor de dag, aldus ds. Offringa, namelijk het oordeel over onze verdeeldheid en Gods grote zon daarsliefde. Gegrepen door de liefde van Christus is er voor de Christenen een geweldige taak weggelegd, die onder meer omvat het bestrijden van modern en oud heidendom, het aantrekken van het lot der vluchtelingen, het lenigen van kinderleed en het offeren bij grote rampen. Dit getuigen kan nog intensie ver worden als de Kerk naar wezen lijke eenheid streeft. Terecht vraagt het Jodendom van vandaag zich af naar welk christelijk getuigenis zij moet luisteren. Het streven van de Wereldraad is Bij bels verantwoord en de Gemeente mag en moet hiervoor bidden. De eenheid moet bij onszelf beginnen, zo besloot ds. Offringa zijn betoog. „Wat doet u als Hervormde met de Geref. Kerk? De verzoening van Chris tus is de enige grond der Kerk. Waar om verzoenen we ons dan niet met elkaar? Er is slechts één Heiland voor zondaars." Na de pauze vertoonde ds. Offringa dia's van de reis van het hospitaalkerk schip De Hoop naar Noorwegen, die hij meemaakte. Vermoeidheid In de Oranjezaal van het Jeugdhuis kwam de wijk Noordwest bijeen onder leiding van ds. P. Moerenhout. Deze verheugde zich over de goede opkomst De heer J. Vink sprak over het on derwerp „Niet meer moe zijn". Ver moeidheid wordt veroorzaakt door het opraken van de in de mens aanwezige energie en gaat gepaard met een con centratie van allerlei spanningen. Be geleidende verschijnselen zijn onder meer rusteloosheid en prikkelbaarheid. De eenvoudige remedie is: rust nemen afwisseling in het werk. De heer Vink lichtte enkele facetten van de ver moeidheid nader toe en kwam tot de conclusie, dat vermoeidheid inherent is aan het geschapene. Ook het zonder meer doorbreken van het arbeidsritme zoals bij de vrije zaterdag kan nadelige gevolgen hebben. Christus geeft alle vermoeiden echter weer kracht en het leven krijgt daar door weer perspectief. KATWIJK Brand in vlsbakkerij Om 12.55 uur op 3 oktober werd brand gemeld in de visbakkerij van Ouwe hand aan de Tramstraat. De brandweer slaagde erin de brand spoedig te blus sen. Deze is ontstaan, doordat vermoe delijk een personeelslid bij het verla ten van ae bakkerij om 12.30 uur hac vergetei de gastoevoer van de bakoven af te sluiten Door oververhitting vatte de bakone vlam, terwijl ook in de geving van de bakoven staand hout- werk in brand raakte. De scfliade be loopt enige duizenden guldens. De fa. Ouwehano is tegen brandsdhade verze kerd. Geen voorrang Op de kruising Varkevisserstraat- Nieuwe DuinwegMeeuwenlaan deed zich een botsing voor tussen een vracht auto en een bromfiets, doordat de be stuurder van de vrachtauto op deze voorrang-kruising geen voorrang leende aan de bromfietser. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade. KATWIJK AAIS ZEE HOOG EN LAAG WATER RIJISSBURG Prijsuitreiking corso. Donderdagavond 12 oktober om acht zal burgemeester B. H. Koomans in Flora de prijzen uitreiken van het Rijns- burgs bloemencorso 1961. Tevens zal de corsofilm worden vertoond, die dit Ji voor het eerst op groter formaat (16 mm) is opgenomen. VOORHOUT Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor der P.T.T. werd in de loop van september ingelegd 12835.39 er terugbetaald 21628,19. Vier nieuwe boek jes werden uitgegeven. V eiling Roelof aren dsveen TJR1E feestelijke gebeurtenissen zijn in aantocht voor de heer N. Turk directeur der coöperatieve bloemen-, groenten- en fruitveiling Een dracht maakt Macht te Roelofarendsveen. Maandag 16 oktober hoopt hij zijn zestigste verjaardag te vieren, op dinsdag 17 oktober viert hij zijn zilveren jubileum als directeur en zal hij tevens veertig jaar in dienst van de veiling zijn. Van 1921 tot 1936 was de heer Turk als kantoorbe diende werkzaam. Hij deed zijn werk zo goed, dat het bestuur hem in oktober 1936 kandidaat stelde voor de directeurspost. Met grote meerder heid van stemmen werd hij door de leden gekozen. In het eerste jaar van zijn directeur schap daalde de omzet van de veil'ng tot het laagste niveau van haar bestaan: f 370.000. In die tijd brak voor de tu'n- ders een noodtoestand aan. Men was aangewezen op steunverlening. Ijverig heeft de heer Turk toen gestreefd naar verbetering in de steunverlening. Ook gedurende de tweede wereldoorlog had de directeur het niet gemakkelijk. Hij slaagde er nogal eens in de bezetters in het ootje te nemen ten gunste van de tuinders. Bloemenveiling In 1946 werd met een bloemenveiling begonnen. Aanvankelijk gaf deze veel zorgen, maar d't jaar zal de omzet tegen de vier miljoen lopen. Veel heeft de heer Turk verder gedaan voor de uit breiding van het tuinbouwareaal. jubilar's vervult naast zijn eigenlijke werk vele functies: lid van de commis sie tot aankoop van sierteeltvergunnin gen, van het waarborginstituut van de veenstreek en van het provinciaal waar- borginstituut, afgevaardigde naar de kring bloemenveilingen, Produktschap- pen, centraal bureau van tuinbouwvei lingen, voorzitter van de raad van zicht van de plaatselijke coöperatieve boerenleenbank, wethouder en loco-bur gemeester van Alkemade. Deze opsom ming is onvolledig, want de heer Turk Schaakclub „De UU" In de tweede ronde van de competitie wedstrijd van de schaakclub „De Uil" te Hillegom is de uitslag: Vledder— Bou- man 10; VeenstraF. G. Bouwman 10; Paptein—Brandsma 01; Jonkheer Hulsman ViStaatsBrauckman 0—1; Van der WolfJ. van den Berg 4; Van der Weijden— J. Ph. van den Berg 0—1. heeft voorts zitting in tal van com ln overeenstemming met de aard de jubilaris zal de jubileumviering besche'den karakter dragen. Dinsdag 17 oktober wordt van 2.30 tot 4.30 uur ii de Pancratiuszaal een offic'ële receptii gehouden, waarna van 4.30 tot 6 uur voo leden en kopers gelegenheid bestaat de heer Turk geluk te wensen. V OORSCHOT EIS Burgerlijke atand. GEBOREN: Petrus Johannes, z. v. Mar- tinus Gerardus Johannes van der Hoeven Luciane Gerarda Johanna van der Wie len, Prof. Van der Waalslaan 22; Lilian Cornelia Arina, d. v. Elardus Lange er Anna Catherlna Ostendorf, Leidseweg 171 Georgius Cornells Wilhelmus, z. v. Mari- Pieterse en Pancratia Johanna Maria Gaaien, Prof. Lorentzlaan 59; Margri- tha, dochter van Derk Jan Meijer en Wil ly Westerbrink, Petronella Maria, d. v Wilhelmus Gerirdus Jozef Vosmeer er Susanna Engelina Vergeer, Leidseweg 240 Adriana, d. v. Adrianus van Leeuwen er Catherina Segaar, Prof. Asserlaan 11; Ber- nadette Maria, d. v. Wilhelmus Adrianus Westgeest en Johanna Kamphues, Haag- weg 1. ONDERTROUWD: Johannes Wllhelmui Jozef van der Hel, Nootdorp, en Emma Dotinga, 's-Gravenhage; Gerard Adriaan de Beer, Den Helder en Irene Beatrix de Beer, Bethlehemstraat 29. GETROUWD: Jaoobus Nicolaas Marie Vermeulen, Wassenaar en Anna Gerarda Maria van der Heijden, Valkenburgseweg 70; adres na huwelijk: Twickelstraat 85 Wassenaar; Michiek Hendrikus van Brink, Bussum en Elisabeth Roeloften, Stadwijk straat 25, adres na huwelijk: Dwarslaan 2. Bussum en Elisabeth Roelofsen, Stadwijk- drecht en Ellen Emma Chwierley, Marnix- straat 13, adres na huwelijk: Bergstraat 20a, Ossedrecht. ALPHEN AAN DEN RIJN Winst voor HDC In de plaatselijke ontmoeting tussen de eerste tientallen van de Alphense en de Hoornse damclub bleek Hoorn dit maal de sterkste. De wedstrijd werd ge speeld voor de hoofdklasse van de Leidse Districtsdambond (L.D.D.B.). De bezoe kers wonnen met 713. De uitslagen zijn: J. Beider (ADC)-C. Zijlstra (HDC* 0—2; R. W. Verkade-G. van Winkel 1—1; H. Oudshoorn (res)-C. Verboom 02; S. Koopman-P. Kalshoven 11: J. Gel derblom-N. Schoonderwoerd (res.) 02: A. Robbe-A. v. d. End 2—0; M. L. v. d. Tol-C. Looyenstein 2—0; C. van Wage- ningen (res.)-J. Baerveldt 11; J van Oeveren-W. Verboom 02; H. Brunt-J A. J. Wortman (res.) 0—2. Totaal 7—13 Het tweede tiental van HDC behaalde de eerste twee punten ten koste van WDG 2 (Wassenaar), dat met slechts acht spelers verscheen. Het werd 173 met als persoonlijke resultaten: J. Dissel (HDO-W. C. v. d. Laar (WDG) 1—1; W. van Ofwegen-J. Mulder 11; H. M. v. Donk-n.o. 20; A. de Groot-J. van Bie- 2—0; W. J. Ravensberg-D. Veerman 1_1; p H Spek-n.o. 2—0; A. C. van Diggele-D. Timmermans 20; C. Ravens- bergen-M. Bouwmeester 20; T. Ver- sluis-R. Vermeulen 20; F. van Doorn- Th. Haastrecht 20. standstentoonstelling nu open is geweest. as de belangstelling reeds groot. Maar ook hedenavond zal het druk zijn, want om 8 u. komt de. bij loting aan gewezen, „bruid van de dag". Om kwart 7 vertrekt de commissie, vooraf gegaan door Crescendo, naar de woning van de bruid. De naam blijft nog geheim, omdat het bruidspaar zelf hiervan onkun dig is. Men trekt dan in feestoptocht naar de tentoonstelling, waar om 8 uur de ont vangst plaats heeft. KOUDEKERK A. D. RIJN Bnrgerlljke stand Geboren: Elize Margaretha, d v J Langejans en T L van Elk. Gehuwd: K Stolze, 28 jr. Leiden en N van Veen. 21 jr. Overleden: C de Jong. 74 jr, e v D van Hemert, A Reijneveld, 79 jr, wednr v W C van Bemmel. Collecte De collecte ten bate van het Diacones- senhuis te Leiden bracht te Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude-Rijndijk f834.25 op. Vergeleken bii de vorig jaar gehouden collecte geeft dit een stijging van t 147.85 te zien. OECSTCEEST Gezinsweek De huidige tijd is gekenmerkt door een veelheid van snelle veranderingen, die de levensgewoonten van de mensen en dus ook de gezinnen geenszins onbe roerd laten. De gedachte om elk Jaar in kerkelijk verband een „Gezinsweek" te houden, teneinde speciaal aandacht ta schenken aan het gezin is dan ook toe ta juichen. Dit Jaar zal deze worden gehouden in de week van 15 tot 21 oktober. Voor Oegstgeest vertoont de Gezinsweek deze keer een spciaal facet omdat niet uit sluitend. zoals in vorige Jaren, de Her vormde Gemeente hieraan meedoet, maai ook de Gereformeerde Kerk, en deze Kerken in alle aan deze week verbonden activiteiten samenwerken. Het centrale thema voor deze week is: „Kinderen in een agressieve wereld". Na een inleiding in de kerkdiensten van zondag 15 oktober volgen drie ge meenschappelijke Gemeente-avonden in het gebouw „Irene": één voor de ouders van jonge kinderen op maandag 16 ok tober en twee voor de ouders van dt „rijpere Jeugd" op woensdag 18 en vrij dag 20 oktober. Op deze laatste twee avonden worden ook de Jongelui vf jaar en ouder verwacht Het onderwerp van de eerste avonden is: „Onze kleintjes in gevaar?", in te lel den met de film „Het gebeurde op klaar lichte dag". Het onderwerp van de an dere avonden is: „Volwassen worden". Het wordt ingeleid met de film „Het Gerucht" van Pro Juventute. Hierin wordt de vaak onbarmhartige reactie Jongeren en ouderen soms ook ouders op de misstap van een nog jeugdig persoontje getekend. Visserijgolfjes TNE EERSTE kleine Britse hektreiler „Lord Nelson" met Huil als thuis- VJ haven heeft een geslaagde maidentrip gemaakt. Het schip is uit gerust met vriesinstallaties en machines voor de verwerking van dc vangst. Het schip voerde na een reis van vijf weken 43.740 stones vis aan, waar van 25.400 stones in bevroren toestand. De „Lord Nelson" is op de Rick- merswerf in Bremerhaven gebouwd. De „Lord Nelson" is 72,8 meter lang (64,2 meter tussen de loodlijnen), 11 me ter breed en heeft een diepgang van 4.35 meter. In de maohinekamer staat Mirrlees Monarchmotor van 1800 pk. De bemanning bestaat uit 32 personen. Er zijn hutten voor 35 man aan boord. De inhoud van de visruimen is: 329, 1 kubieke meter in het vriesruim, 200, 6 kubieke meter in het verse visruim in het voorschip en 135.9 kubieke meter in het verse-visruim in het achterschip. Grote verbetering De voorzitter van de Redersvereniging van Huil, de heer Tom Boyd, heeft de maidentrip meegemaakt. Hij was vol be wondering voor de wijze, waarop de be manning de nieuwe technieken aan boord van de „Lord Nelson" binnen korte tijd onder de knie wist te krijgen. Hij noem de de hekvisserij in alle opzichten een verbetering van de werkomstandigheden van de vissers. Het grootste gedeelte van de vangat be stond uit kabeljauw. De verwerking aan boord gebeurde zeer snel. De kwaliteit van de bevroren vis noemde de heer Boyd voortreffelijk. De bemanning was uitermate tevreden over de eigenschap pen van de „Lord Nelson". De hekvries- treiler wordt in Huil beschouwd als het prototype voor de vernieuwing van de treilervloot van deze vissersplaats. Mechanisch lossen In IJmuiden heeft men een nieuwe proefneming gedaan op het gebied van mechanische vislossing. Een soort Jacobs- ladder naar een ontwerp van ir. Minnee werd opgesteld aan boord van de KW 43 Rijnmond 2. Daarna bracht men 40 kisten afgekeurde haring in het ruim van de logger. Met de Jacobsladder, die uit een stellage bestaat, waarin een band met bakjes in verticale richting draait, wer den de haringen daarna naar boven ge transporteerd. Bij de knik viel de haring uit het bakje op een stortgoot waarna ze in een aak terechtkwam. die de haring naar de vismeelfabriek overbracht De veertig kisten werden in zeven-en- ecn-halve minuut gelost Dit kan nog snel ler als men met een veel grotere voor raad kan werken zoals dat in de praktijk ook zal gaan. Bij deze proeven bleek de capaciteit van het apparaat ruimschoots voldoende. De grote moeilijkheid is. dat men het apparaat, dat een ton weegt, me» een lichter aan boord van een logger moet hijsen Het stellen is daarna gauw gebeurd. Slechte visserij Op 54 graden noorderbreedte was de visserij erg slecht Slechts vijf percent van de schepen kwam tot vangsten van 40 tot 250 manden haring. De SCH 21 Arie van der Zwan boekte een dagvangst van 150 manden, de Huibertje deed een trek van twee pakjes, de Nelly een trek van 70 manden haring, de Marian Ellen een dagvangst van 70 manden haring. Op 57 graden noorderbreedte stond nog bries met windkracht 5 tot 6. De vang sten waren ook daar slecht. Bovendien waren zij ook zeer ongelijk. De schepen vingen 70 tot 250 manden makreel, haring en schelvis per etmaal. De IJM 32 Che- nevièrc deed een trek van twee pakjes, de IJM 9 Haarlem eveneens. De IJM 15 Emma kwam tot een trek van drie pak jes. De kotters op de kust profiteerden van mooi weer. De vangsten liepen uit een van 70 tot 150 kilo tong en 10 tot 15 manden andere vis per etmaal. De KW 4 Golfstroom en de IJM 36 Ja- coba Gesina zlin naar zee vertrokken. Wat er waa In IJmuiden werden door zestien sche pen 6725 kisten vis aangevoerd, waarvan 1515 schelvis. 160 wijting. 75 gul en kabel jauw, 2035 haring. 160 kleine haring. 3250 makreel, 135 schol, 29 tarbot, 165 varia, 265 stuks kabeljauw en 11.000 kilo tong. De IJM 97 Toronto zorgde voor 1335 kisten en 20 stuks kabeljauw, de IJM Amsterdam voor 1015 kisten. 160 kleine haring en 210 stuks kabeljauw. De IJM 37 Delft had 1000 kisten, de KW 32 Saki- na Martine 1300 kisten en 35 stuks kabel jauw. de IJM 34 Allan Water 1180 kisten De tongprijzen waren ongewijzigd. Ta melijk hoog was ditmaal de prijs van rode poon. Voor haring werd f 22f 11 be taald. makreel was net als de dag tevo ren. Wijting was ook nu weer minder goedkoop Voor kabeljauw werden ste vige prijzen betaald. In Scheveningen was de aanvoer 120 schelvis. 10 koolvis. 150 haring. 350 makreel. 220 stuks kabeljauw. 5 kantje* groene en 500 Jonge haring. Vandaag aan de markt Vandaag loet de IJM 33 Thorina 1260 kisten, de KW 159 Marian Ellen een onbekende vangst Ook de vangst va hektrawler IJM 5 Maria Elizabeth, die vermoedelijk komt. is nog onbekend. Drijfnetvlsaerü Het blijft zeer slecht gaan met de drijf netvisserij. Ook vorige nacht kon weer geen enkele Katwijkse of Scheveningse logger vangst melden. BENTHUIZEN Spreekbeurt Vrijdag om half acht hoopt dr Ver- gunst van Rotterdam voor de Gerefor meerde Gemeente te Benthuizen een spreekbeurt te vervullen. Burgerlijke stand Geboren: Louise, d v M Pos en E H M Bos. HAZERSWOVDE Geen Jullanaverenlglng In het Hervormd verenigingsgebouw kwam de commissie die het onlangs ge houden gemeenschappelijke feest had georganiseerd bijeen. Men wilde komen tot oprichting van een Julianavereniging. Voorzitter L J. Jacobs moest gisteren constateren dat, behalve de commissie leden. slechts weinigen waren gekomen. In verband met het 25-jarig huwelijks feest van het koninklijk paar op 7 januari 1962 zullen plannen moeten worden be raamd. Voorlopig echter zal men trachten door huis-aan-huisbezorging van circu laires de aandacht van de inwoners van Hazerswoude voor de op te zetten Julianavereniging op te wekken. Schaaknieuws. In groep I traden de beide koplopers on het vorige seizoen tegen elkaar in het veld. Na het verstrijken van de speeltijd werd de partij afgebroken. J. v. d. Haven Dorp waren ten opzichte van el kaar wel heel vredig gestemd, daar ze bel- >n een partij voor zich opeisten. In groep II kreeg L. v. Gorkum zijn eer- e nederlaag te slikken. Joh. de Groot as de gelukkige winnaar. In de returnwedstrijd trok hij echter in het kortste eind. H. Merbis met een zege in het zicht vergaloppeerde zich en kreeg toen een nul te incasseren. Ten slotte speelden B. C. Poot en P. C. Hei- spannende partij die werd afge broken. Gedetailleerde uitslagen: Groep I J. v. d. Haven- J. v. Dorp 1-0, J. v. Dorp-J. v. d. Haven 1-0, Jac. Harkes-J. A. Vos x-x. Groep II L. v. Gorkum-Joh. de Groot 0-1, Toh. de Groot-L. v. Gorkum 0-1, S. v. d. Molen-H. Merbis 1-0, B. C. Poot-P. C. Helmus x-x. NIEUW VEEN Eerste filmavond Cefa. Zaterdag 14 oktober zal de Cefa zijn eerste film in het nieuwe seizoen verto- len. De titel van deze komische film is Het leven begint bij 100". Het verhaal speelt om een verjaardags feest van een 110-jarlge oude man, die nogal eigenwijs is. ROELOFARENDSVEEN Bejaardensociëteit Gistermiddag is met prijskaarten het nieuwe seizoen van de bejaardensociëteit in de Pancratiuszaal ingezet. De organi satie van deze sociëteit is in handen van het „Comité ouden van dagen". Niet min der dan 44 dames en heren namen aan het prijskaarten deel. De uitslagen zijn: winnaarsronde: 1. J. v. d. Meer en D. v. d. Meer Jr; 2. J. v. d. Meer-Koot en H. Verboket; 3. mej. M. Hoogeboom en D. v. d. Meer Jaczn. Verliezersrondc: 1. J. van Klink en P. van Leeuwen; 2. mevr. Kolk-van Beek en C. Warmerdam; 3. mevr. Verdel-Kolk en mevr. v. d. Hoorn-v. d. Meer. WOUBRUGGE Verkcerscursus. Op de onlangs gehouden vergadering van de vereniging voor veilig verkeer werd o.m. besloten ook dit seizoen een verkeerscursus te zullen houden. Bij vol doende deelname zal de cursus maandag avond in een lokaal van de openbare la gere Echool worden gehouden. De post- commandant der rijkspolitie leidt de cur sus. Men kan zich als cursist bij het be stuur opgeven. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer C. J. Buis, behaalde aan de Utrechtse schildersschool het diploma vakbekwaamheid schilderen. Mlddenstandsbeurs In de grote zaal van Het oude Raedt- huys werd woensdagavond een beurs geopend, waaraan negen plaataelijke middenstanders deelnamen .De heer J. Bochove wees in zijn openingswoord op het feit. da'. d« ingezetenen in hun eigen dorp ook een ruime keuze kunnen vinden, waarvan de diverse fleurige stands getuigden. Reeds de eerste avond trok de beurs veel bezoekers. Er waren enkele leuke attraJcties voor het publiek, men kon ook diverse arbikelen proeven, terwijl muziek de gezelligheid verhoog de. De beurs is ook donderdagavond nog geopend. Centraal orgaan voor hobbyisten in oprichting Behalve in Oude Wetering bestaan er, voor zover bekend, ook In Boskoop en Waddinxveen kunstkringen. In zo'n kunst kring komen dames en heren samen, die iun vrije tijd besteden aan bijvoorbeeld schilderen, tekenen, boetseren, fotografe ren, het maken van mozaïeken, enzovoort. Amateurs dus. die ln clubverband samen werken en op gezette tijden hun werk exposeren. De leden van de Oude Weterlngse kunst kring exposeerden ln Juni hun werkstuk ken in de raadzaal van het Nieuwvecnso gemeentehuls. Het bleek dat noE veel an deren hun vrije tijd op eenzelfde wijze besteden. Men kwam op de gedachte een orgaan te stichten, waarin de bestaande kunst kringen (zonder deze dus op te heffen) en de afzonderlijk werkende dames en heren uit de verschillende gemeenten ln deze streek zouden kunnen worden onderge bracht. Alle amateurs zouden, ter versteviging van het onderlinge contact, bijvoorbeeld een keer per twee maanden in een cen traal gelegen gemeente bij elkaar kun nen komen om elkaar te leren kennen, met elkaar van gedachten te wisselen, meegenomen werk te bespreken en zich door beroepskunstenaars te laten voor lichten. Zo zou dan ook (bijvoorbeeld eens jaar) het beste werk In zo'n gemeente kunnen worden tentoongesteld. Indien de bestaande kunstkringen en nog afzonderlijk werkende amateurs voor dergelijk orgaan belangstelling heb ben, zij zich (bij voorkeur tinnen ec- maand) schriftelijk melden bij de dame ■^■1 A. van der Marei, Lindenhoven 55, Zwammerdam. Bij voldoend* belangstelling zal er een gezamenlijke be spreking worden gehouden Een leeftijds grens is daarbij moeilijk te bepalen. De initiatiefnemers zijn mejuffrouw Van Dijk. lerares te Alphen aan den Rijn, en de heren A- J. Dekker (Alphen aan den Rijn). J. Roovers (Nleuwveen) en Chr. Grootboff (Oude Wetering).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9