belangstelling voor het huishouden Jja, qju1 daafce hjj, Affaire Kolb (auto's te leen) weer opgerakeld oeters Zonsondergang ZWAARDEMAKER Syrische revolutie kostte vijfentwintig mensenlevens 5 Prins Philip heeft heel wat besognes aan zijn hoofd gehad toen hij op de dagelijkse uitgaven van de koninklijke huishouding moest gaan bezuinigen. Koningin Elizabeth was namelijk geschrokken van de hoge uitgaven. Nu, aan zijn activiteiten in dit opzicht heeft Philip van sommige bemoeials de kwalificatie „koninklijke krentenweger" te danken. Evenwel: zijn pogingen zijn niet zonder resultaat gebleven. Eén van de maatregelen om de kosten te drukken was zijn aanwijzing dat de truckladingen groenten en fruit die voor de voeding van de gehele hof houding dagelijks nodig zijn bepaald voordeliger uit de koninklijke tuinen van Windsor gehaald konden wor- Wonen in Buckingham Palace wil bepaald niet zeggen: een picnic van een jonggetrouwd paar met enkele kleine kinderen, ofschoon het wel eens is vergeleken met „kamperen in een museum". Over het algemeen hebben Elizabeth en Philip de appar tementen van de paleizen in dezelfde staat gelaten als waarin koningin Mary ze had gebracht toen zij er re sideerde. Maar toen Philip eens in de privé-suite van zijn echtgenote en hemzelf een kunstwerk liet verplaat sen om op de aldus vrijgekomen plaats een koelkast neer te kunnen zetten, bleek hij zijn hand' in een wespennest te hebben gestoken. Net als ieder ander De Koningin heeft als ieder ander in Engeland te maken met rekenin gen voor gas, water, elektriciteit en van de wasserij geen geringe be dragen, zoals men zal begrijpen. Philip geniet een jaarlijks inkomen uit de staatskas van 'ongeveer 450.000. De Koningin en hij betalen praktisch alles wat ze nodig hebben uit hun eigen portemonnaie. Het is hun eenvoudig verboden ook maar iets zonder betaling te accepteren. Ook alle reiskosten, zelfs die in ver band met hun koninklijke plichten, moeten zij uit eigen zak betalen, met uitzondering van reizen met schepen van de Royal Navy en vervoer per vliegtuig zogenaamde „speciale koninklijke vluchten" van de Royal Airforce. Wanneer de Koningin een trein chartert betaalt zij daarvoor volgens het normaal geldende tarief. Kaartjes eerste klas worden voor al le haar begeleidende leden van het gevolg genomen. Vermeld in de telefoongids Eigenaardig genoeg, komen de na men van Elizabeth en Philip voor de Londense telefoongids. Maar dereen die deze nummers draait krijgt natuurlijk een telefonist van de paleiscentrale aan de lijn. Men moet de speciale code kennen om direct met een lid van de Konink lijke familie doorverbonden te kun nen worden. Toen Philip koningin Elizabeth eens vroeg wat ze het liefste zou zijn ge worden als ze niet voorbeschikt was geweest Koningin te zijn, antwoordde ze: „Huisvrouw". Sinds Elizabeth tot het hoogste ambt in haar land geroepen is be schikt ze over verscheidene konink lijke verblijven twee kastelen, twee paleizbn en Sandringham, een zeer groot landhuis in Norfolk. Maar geen van deze bouwwerken voldeden aan de praktische eisen, die een gezin van vijf personen mag stellen. De moeilijkheid bij al die gebouwen wordt gevormd door hun afmetingen. Er is altijd een grote staf bedienden noodzakelijk; de keukens zijn inge richt op het klaarmaken van spijzen voor banketten en niet op het berei den van gewone maaltijden. Wanneer het koninklijk gezin in een van deze paleizen arriveert moet bijvoorbeeld een enorme (antieke) elektrische ver warmingsinstallatie in bedrijf komen. Elizabeth was met dit alles niet ge lukkig evenmin als haar echtgenoot, die er onder meer verzot op is te kok kerellen en dan speciaal de bereiding van die gerechten welke hij proefde gedurende zijn vele wereldreizen. De opgave was waar het gezin nu eens ergens een gelegenheid zou kun nen vinden om echt huiselijk bij el kaar te zijn gedurende de weekeinden zónder gestoord te worden. Flat in paleis Philip kreeg een lumineus idee. Hij besloot van de bestaande situatie het beste te maken en voor zijn echtge note haar droomhuis te doen schep pen in een vleugel van Windsor Castle-zèlf: een gezellige en intieme flat. De nodige voorzieningen werden getroffen en zo kreeg Elizabeth dan onder meer een ultra modern keu kentje, ingericht volgens de aanwij zingen van Philip. Helaas moest hij evenals zoveel doe-het-zelvers door schade en schande wijs wor den: het keukentje bleek te dicht bij de slaapkamer van koningin Eliza beth te zijn gesitueerd. Twee elektri sche luchtverversers waren nodig om van de kwalijke kookluchtjes die tot in deze slaapkamer doordrongen ver lost te worden. De privé-suite van de Koningin,be-, vat een zitkamer, een slaapkamer én een kleedkamer. Philip heeft een 'zït- annex studeerkamer, een slaapver trek (dezelfde kamer waarin konin gin Victoria's geliefde prins-gemaal' overleed) en een kleedkamer. Ver der zijn er natuurlijk slaapkamers en een grote speelkamer voor Charles en Anne. Een babykamer voor het kleine prinsje is pas aan dit droom huis toegevoegd. Voortaan, wanneer het maar even mogelijk is, rijdt het Koninklijke ge zin naar zijn droomhuis om er de weekeinden door te brengen. En zelfs bij die gelegenheid doet Philip, de man anders dan anderen, het vaak op zijn eigen manier als hij daar op originele wijze arriveert: per helikopter. (COPYRIGHT NËW YORK HERALD TRIBUNE - HET KWARTET) Naast zijn belangstelling voor het koninklijk huishouden gaat de aandacht van de Prins gemaal vooral uit naar de voor uitgang van de techniek. Hier bezichtigt hij een nieuwe helikopter van de R.A.F. Mosl i mgener a a J bevelhebber var Franse troepen Een moslimse brigadegeneraal teren benoemd tot bevelhebber infanteristen in Algerije, van w merendeel Frans is. Het is generaal Ahmed Rafa, de enig' moslim in het Franse leger die deze rang bereikt heeft. Zijn benoeming werd gisteren bekend gemaakt na een kabinetszitting. Men vermoedt dat Ra- fa aan het hoofd zal komen te staan van de nieuwe strijdmacht die naar De Gaulle heeft aangekondigd ter beschik king zal worden gesteld van het voor lopige bestuur dat Algerije naar zelfbe schikking moet leiden. Socialistische afgevaardigden ver klaarden vorige week dat De Gaulle hun had meegedeeld dat deze strijd macht. die belast zal worden met het beschermen van de veiligheid, 50.000 ian sterk zal worden. Rafa wordt de opvolger generaal Louis Besson, die gin van dit jaar tot bevelhebber infanterie werd benoemd. Schandaal van zeven jaar terug (Van onze correspondent in Bonn) Een affaire, die al zeven jaren terug begon, die het vorige jaar juni scheen te zyn afgesloten en die de meesten in West-Duitsland haast alweer zijn vergeten, zal op initiatief van het parlement van de deelstaat Noordrynland-Westfalen aan de vergetelheid worden ont rukt. Een parlementaire commissie zal on derzoeken of er destijds pressie is uit geoefend op de rechterlijke orgénen de rechtbanken in Bonn en in Keulen om de Kolb-affaire in de doofpot te stop- Ministerialrat dr. Hanns Kolb was ambtenaar ter bondskanselarij. Hij be hoorde tot de intieme medewerkers van de bondskanselier Adenauer. De oor spronkelijke beschuldiging tegen hem luidde, dat hij van medio 1954 tot be gin 1958 een reeks auto's te leen zou hebben gehad van Mercedes-Benz. Me de aangeklaagd werden de toenmalige president-directeur van de Daimler- Benzfabrieken in Stuttgart dr. Kön- ecken, de directeur mr. Rolf Stalin de mercedeslobbyist in Bonn en een bonds dagambtenaar. Bondskanselier Aden auer werd tweemaal in de affaire-Kolb verhoord en nam alle schuld op zich. Hij verklaarde, dat er van omkoping geen sprake kon zijn, aangezien dr. Kolb met zijn medeweten en goedkeu ring in leenauto's van de firma Daim ler-Benz had gereden en dat nog niet De Amerikaanse filmster Bette Davis eist een miljoen dollar schade vergoeding van de uit gevers van hef filmtijd- schrift Modern Screen omdat het nummer van mei haar afgebeeld zou hebben als een bekla genswaardige, „afge dankte" ster. l Een smerig oud schil derij in een muffe an tiekzaak lijkt niet veel zaaks. Maar er zaten een paar aardige kleu ren in en daarom kocht een Engelse dame het met een hoop andere rommel voor een paar pond. Gisteren werd haar meegedeeld, dat zij waarschijnlijk een schat van grote waarde in haar bezit heeft. Een kunstkenner heeft haar verteld, dat het een zelfportret is van de Nederlandse meester Robertus van den Hoe- ke, die in 1609 in Am sterdam geboren is. De honden in de Noord oostpolder hebben gis teren dierendag gevierd. Een van de slagers had op zijn route door de polder een grote voor raad beentjes, vellen en kluiven in zijn auto meegenomen. In het wielspoor van de rij dende slager deden vele xk" dezg "-ssing te? Een politieauto met twee politiemannen en een arrestant is gisteren ten noorden van Kopen hagen in het water ge reden, omdat de chauf feur geen verkeersvoor- schriften wilde overtre den. Hij was te vroeg van de snelweg afgesla gen en mocht niet om keren om zijn vergis sing te herstellen. De enige mogelijkheid om de verloren tijd in te halen, was sneller rij- den met het bovenver melde gevolg. De Nederlandse kunst schilder Pie Schmitz te Geleen heeft enige tijd geleden de Duitse bonds kanselier een schilderij geschonken. Om uit drukking te geven aan zijn erkentelijkheid voor dit geschenk, heeft dr. Adenauer een bedrag van duizend mark be schikbaar gesteld voor de kankerbestrijding in Nederland. De laatste Engelse vliegbasis in Frankrijk, België en Nederland, de basis Eindhoven, is op gegeven. De overdracht aan de Nederlandse luchtmacht geschiedde door 'de „overhandiging" van een Spitfire, die de ingang van de basis markeerde. Deze Spit fire moest tijdens de slag om Arnhem. een noodlanding in de om geving van Eindhoven maken. eens als hoofdambtenaar noch als func tionaris van de Christelijk-democrati- sche unie. Toen het eerste verhoor in dit opzicht niet duidelijk genoeg was. stond dr. Adenauer er op een tweede keer te worden verhoord. Op de arron dissementsrechtbank in Bonn werd ver volgens zo gegoocheld, dat de zaak- Kolb werd onttrokken aan de gevreesde rechter in corruptiezaken, mr. Quirini. De rechter, die de zaak toen in handen kreeg, achtte geen termen aanwezig dr. Kolb in staat van beschuldiging te stel len. Hiertegen ging de officier van justi tie in hoger beroep. De rechtbank in Keulen hield het besluit van de recht bank in Bonn echter staande en dr. Kolb werd buiten vervolging gesteld om vervolgens zijn werkzaamheden bij Euratom in Brussel te hervatten. Hij kreeg evenwel geen schadeloosstelling voor de drie maanden voorarrest. Het is altijd een affaire geweest. aaraan zoals dat in de volksmond heet „een lucht zat". Velen geloven dat er pressie is uitgeoefend op de ju stitie om dr. Kolb door de mazen van het net te laten glippen. O.a. zou de mi nister van justitie van Noordrijnland- Westfalen, mr. Flehinghaus, zich ten gunste van dr. Kolb in de affaire heb ben gemengd. Of dit zo is plus al le verder nogal onsmakelijke en poli tiek hoog-explosieve details moet de door het parlement van Noordrijnland- Westfalen benoemde commissie thans gaan onderzoeken. Kasavoeboe acteur in film over Kongo President Kasavoeboe van Kongo en zijn sterke man generaal Joseph Moboetoe zijn filmacteur geworden. In de film Kongo vivo van de Ita liaanse producer Dino de Laurentiis spelen zij zichzelf. De film speelt in de dagen na de onafhankelijkheidsverklaring van Kongo. De hoofdrollen worden ge speeld door de Italiaanse acteur Ga- brielle Ferzetti en de Amerikaanse Jean Seberg. Ferzetti speelt de rol van een Italiaanse journalist, die onder andere Kongolese leiders moet interviewen. Regisseur Bennati, die van de docu mentaires is overgestapt naar de realistische speelfilm, besloot Moboe toe en Kasavoeboe te vragen by de interviews de rol van zichzelf te Zij gingen akkoord maar stelden een voorwaarde: de filmmaatschappij mocht de tekst leveren voor de vra gen van Ferzetti, maar in de ant woorden zouden zij hun eigen me ning geven. HOGERE INVOERRECHTEiN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin goed keuring wordt gevraagd over het akkoord, dat de regeringen van de zes E.E.G.-landen ten aanzien van enkele invoerrechten hebben be reikt. Het gaat hier om een aantal produkten, die worden ingevoerd uit landen, die niet zijn aangesloten bij of geassocieerd met de E.E.G. Over deze produkten bestond bij het sluiten van het E.E.G.-verdrag zoveel verschil van mening, dat de regeringen besloten, het vaststellen van de invoerrechten ervoor enkele jaren uit te stellen. Men plaatste deze produkten op de zogenaamde lijst G. Over de invoerrechten van een aantal produkten, die op de lijst G voorkomen, is nu overeen stemming bereikt. Enkele invoerrechten liggen iets ongunstiger voor on« land, dat van oudsher een zeer levendige handel onderhoudt met lan den, die niet tot de E.E.G. behoren, dan de tarieven, die aanvankelijk golden. Niettemin is de regering van mening, dat het uiteindelijke re sultaat van de onderhandelingen voor ons land niet onbevredigend kan worden genoemd. VRAGEN OVER KAL VERDRAMA Het Tweede-Kamerlid Franssen (soc.) heeft de minister van binnen landse zaken schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het onderzoek dat het gemeentebestuur van Tubbergen heeft moeten instel len naar het begraven van ongeveer zeventig kadavers van kalveren nabij een boerderij in deze gemeente. De heer Franssen stelt onder meer de vraag of het gemeentebestuur tevoren afwijzend heeft beschikt op een verzoek van de verzorgster van de kalveren, van wie de echtgenoot in een ziekenhuis was opgenomen, om hulp voor transport van de kadavers naar de daarvoor bestemde ver zamelplaats. Is de minister niet van oordeel, zo vraagt de heer Franssen, dat het gemeentebestuur in dat geval handelde in stryd met de Gemeentewet en met de normen van behoorlijk bestuur. Hij vraagt of de bewindsman kan meedelen of er verband bestaat tussen deze weigering van het gemeen tebestuur en het feit dat nadien enige tientallen kalveren zijn gestorven. 717) Gezien vanuit de gezichts hoek van de Amerikaan, ligt de At lantische Oceaan ten Oosten en de Stille Oceaan ten westen van z(jn land. Dus spreekt het vanzelf dat voor de bewoners van dat kontinent de zon opkomt vanuit de Atlantische Oceaan cn ondergaat in de Stille Oceaan. Daar valt weinig tegen in te breneen. We zouden vandaag echter aan tonen dat op bepaalde plaatsen in Amerika- juist het omgekeerde het geval .is, omdat düir de zon in de Stille Oceaan op komt en ondergaat in de Atlantische Oceaan. De omge keerde wereld dus. Deze onregelmatig heid dienen we ove rigens niet te wij ten aan de zon, want op dat hemel lichaam kunnen we wel staat maken, althans wanneer we zo'n beetje op de hoogte zijn van haar nukken. Neen. de bijzonderheid die we zojuist noemden ligt aan de Atlantische Oceaan cn de Stille Oce aan. die niet overal in dezelfde wind streek liggen. We zullen proberen wat duidelijker te zjjn en moeten dan beginnen met het aardrjjkskundelesje dat we eens allemaal op school hebben geleerd. U kent de stijl van die boekjes nog wel: Van de Atlantische Oceaan westwaarts varend door het Panama kanaal komt men in de Van de ijverige leerling wordt dan ver wacht dat h(j de stippeltjes zal in vullen met „Stille Oceaan". Dan is de onderwijzer tevreden, want de aardrijkskundeles is klaarblijkelijk goed geleerd. Maar fout blijft het desondanks! Want juist in het gebied van het Panamakanaal ligt de Atlantische Oceaan in westelijke en de Stille Oceaan in oostelijke richting. Dus, met de neus naar het noorden staan de, hebben we de Stille Oceaan aan de linker hand. De landengte van Panama ligt n.l. ongeveer in noord oostelijke richting en het Panama kanaal zelf volgt grotendeels die het >rd- TOCH IS HET ZO! westen naar het zuidoosten loopt. Vanuit de Atlanti sche Oceaan het kanaal binnenva rend. moet dus ln zuidoostelijke rich ting worden ge koerst (dus de op gaande zon tege moet) om de Stille Oceaan te be reiken. En omgekeerd, varende naar de Atlantische Oceaan wordt de on dergaande zon achterna gevaren, die we tenslotte ook in de Atlantische Oceaan zien onderduiken. In dit gebied ligt de Stille Oceaan dus oostelijker dan de Atlantische Oceaan en dientengevolge kan daar het verschijnsel worden waargeno men van een zon die opkomt in de Stille Oceaan en ondergaat in haar (westelijker gelegen) Atlantische zuster. Heeft u zich overigens wel eens de vraag gesteld, of vissen in het water kunnen ruiken? W'U kunnen het n.L Advertentie neemt vaker Op de rijksweg Apeldoorn-Dieren is gisteren de 62-jarige bromfietser W. Ker seboom uit Eerbeek, bij het oversteken, om het leven gekomen, toen hij door een busje werd gegrepen. In Emmen zijn de achtjarige Albert Heuving en de evenoude Edwin Hoek stra ernstig aan hun handen gewond toen zij een staaf vuurwerk in brand hadden gestoken. Een van de meest indrukwek kende ogenblikken van het jaar in Londen is altijd weer de stille tocht van de rechters van Enge land van Westminster Abbey naar het Hogerhuis. De rech ters woonden in de Abdij een kerkdienst b\j en gebruikten in de parlementsgebouwen de lunch met de Lórd-Kanselier. Twee brigade-generaals van het Syrische leger hebben op een pers conferentie meegedeeld, dat er bij de jongste revolutie 25 mensen het leven hebben verloren. Zjj zeiden dat ongeveer een jaar geleden tot de militaire staatsgreep was beslo ten. Het geschil tussen Nasser en kolonel Serradj gewezen vice- president van de V.A.R. stond los van de revolutie. de revolutie in zijn voordeel te doen i lopen. Hij is op de eerste dag van de opstand gearresteerd. De generaal* zeiden nog dat het tota le aantal slachtoffers aan weerszijden aan doden en gewonden de honderd niet te boven is gegaan. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken heeft de Arabische Liga meegedeeld dat de Verenigde Arabische republiek niet kan ingaan op het Tunesische ver zoek tot uitschrijving van een bijeen komst van de liga ter bespreking van het onderwerp „Syrië". Een woordvoerder verklaarde dat het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken van mening is dat de gebeurtenis sen in Syrië een ..binnenlandse aange legenheid van de Verenigde Arabische republiek" zijn. De verboden Syrische communistische partij heeft zich achter de in Syrië uit gevoerde staatsgreep gesteld bi een ver klaring die in het Libanese communis tische dagblad „An Nida" Is gepubli ceerd. Hierin wordt de revolte een historische overwinning van volk en le ger genoemd, ook wordt aangedrongen op het honden van vrije verkiezingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5