Japanner verdiende f 10.000 met plaat Voor dood Hans Hermans vijftien jaar gevraagd NCBO-voorzitter maakt verlangens kenbaar Bevolking wilde dokter niet laten vertrekken Diepe „zeepoort5 voor Amsterdamse haven Westen kreeg meeste regen Zwembad van m.s. Oranje voor zeehonden-baby's Botersmokkel belemmert soepeler grenscontrole D R 1961 NIEUWE LEIDSCIIE COURANT 17 WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 World Pi •ess Photo geopend „Er hangen hier persfoto's die een hele voorpagina verdienen; ze zijn zo welsprekend dat elke letter tekst overbodig is", zei gisteravond de com missaris der koningin, mr. J Klaasesz, bij de opening van de internationale tentoonstelling „World Press Photo 1961" in het Haagse gemeentemuseum. Naast veel lof voor het werk van de fotojournalist en voor de foto's op de tentoonstelling had mr. Klaasesz ook kritiek. „Er hangt hier een foto van een gezagdraagster, die nooit gepubliceerd had mogen worden en hier •.nooit had mogen hangen." Mr. Klaasesz doelde op de foto van koningin Elizabeth, waarop zij minder flatteus staat. .Zich richtend tot de fotojournalisten zei mr. Klaasesz: „Met u is het al net als met ministers en als met een com missaris der Koningin; u heeft geen di ploma nodig om uw vak uit te oefenen. Het verschil is echter dat een fotojour nalist soms nog belangrijker is dan een minister, want hij kan hem maken en breken. Van ieder mens zijn wel zulke foto's ie maken, dat niemand meer ver trouwen in liet slachtoffer kan hebben. Uw taak is niet alleen mooi, maar ook zeer verantwoordelijk. Wij begrijpen dat uw werk zeer belangrijk is, daarom be grijpen wij ook dat u overal met uw neus bovenop wil staan. Maar wat ik niet begrijp is, dat ik bij het uitreiken van een onderscheidng, bij het door knippen van een lint, of bij het over halen van een handle, het altijd nóg eens moet doen omdat sommigen van u te laat zijn," aldus n>r. Klaasesz onder grote hilariteit Prijswinnaars Vervolg'ens maakte mr. Klaasesz de prijswinnaars bekend. De le prijs sport ging naa.v Herbert Peterhofen (West- Duitsland) voor zijn foto „Tor"; de 2e naar Takio Arai (Japan) voor de foto "Fight", de 3e naar 'Victor Blackman (Groot-Britaimië) voor „It's a try". In de nieuwssector ging de le prijs naar de Japanner Yasushi Nagao voor de foto .Suddenly death", de 2e naar Erkki Laitila (Finland) voor ..Mr. Krutsov" en de 3e naar Warren K. Leffler U.S.A. voor „Political thoughts". In de catego rie features behaalde Peter Sheppard (Groot-Britannië) de le prijs voor zijn foto „Unhearsed wedding incident"; de 2e prijs was voo« de West-Duitser Ottn J. Noeckér voor '„Before and after the war" en de 3e prijb ging naar de Zweed Loonvoorstellen in de textiel De drie vakorganisaties in de textiel- en de confectie-industrie, Eendracht (NW), Unitas (CNV) en Sint Lambertus (KAB), hebben het Sociaal Werkgevers verbond voor de Confectie-industrie voor. stellen doen toekomen over een herzie ning van de c.a.o. voor de confectie-in dustrie. De bestaande c.a.o. loopt af op 1 januari 1962. De drie vakbonden wensen nader overeen de uurlonen vo< gelijk bedrag. Voor alle groepen meenteklassen zowel voc aanpassing van de jeugdtabellen aan dezo verhoging en een verlaging van de leef tijd waarop het maximumloon kan wor- I den verleend. Voorts stellen de bondgn voor de va kantieregeling zo te wijzigen dat" er drie weken vakantie per jaar moet worden ge- geven, waarvan tenminste twee weken aaneengesloten. Bovendien bepleiteh zfj j een nieuw artikel in de c.a.o. over een i jaarlijkse uitkering van een percentage van de winst. I Opvoering van de produktiviteit ach- j ten de werknemersorganisatie nodig, maar zij wensen dat de partij bij de c.a.o samen een systeem uitwerken waardoor het mogelijk wordt dat de werknemers i een deel ontvangen van de stijging van de winst die een gevolg is van de pro- j duktieverhoging. Carl O. Löfman voor de foto „Hurry. hurry, hurry". In de categorie features behaalde de Fransman André Lefebre met „Massacre au Congo", een ontstel lende fotostrip van de troebelen in de Kongo, de le prijs; de tweede was voor de Fransman Jean Mounicq voor zijn reportage van een jonge vrouw die uit de Seine tan de verdrinkingsdopd wordt gered, en de 3e prijs was voor David C. Nance (U.S.A.) voor zijn serie „Death in the pits". De extra-prijs voor de beste Nederlandse inzending verwierf de foto graaf P. A. A. Magielsen met „De prin selijke knipoog". Als beste foto van de hele tentoonstelling werd aangewezen de foto die de le prijs in de categorie nieuws behaalde, namelijk „Suddenly Toen na de bekendmaking van de hoofdpijswinnaar het applaus uit de zaal was bedaard, 'vroeg mr. Klaasesz bij de onthulling van de „meest ver- schikkelijke foto van het jaar" een mi nuut stilte in acht te nemen. Vervolgens onthulde hij de foto door met een spons met ontwikkelaar over een blanke plaat te strijken, waarna de foto zichtbaar werd. Het was de foto die op 12 oktober 1960 werd genomen, op het moment dat de socialistische kandidaat voor de ver kiezingen in Japan door een studen' werd vermoord. Gisteren publiceerden wij deze dramatische plaat met het on derschrift „Nog een fractie van een secondemoord". Hoe foto werd gemaakt De maker van de foto, die gisteravond in het Gemeentemuseum aanwezig was. vertelde ons dat hij op het moment van de moord op het podium tezamen met 15 andere fotografen voor het podium stond, wa'ar de politicus zijn verkiezings rede hield. Hü zag dat de student naar de politicus toeliep cn stak; maar wat er precies gebeurde kon hü niet zien omdat het spreekgestoelte hem in de weg.stond. De fotograaf wachtte vüf tot zes seconden en gebruikte die tijd om de focus in te stellen. Toen hy zag hoe de student uithaalde voor de 2e steek drukte hij af. Nog geen uur later kwam zyn krant uit met een extra-editie met een foto van de moord. Nadien werd de foto nog vele malen in week- en dag bladen gepubliceerd. Tot nu toe heeft Yasushi Nagao inclusief de geldpry- zen van de World Press Photo 1961 1 miljoen yen (is plm. 10.000) met deze foto verdiend. Drie dagen heeft de jury nodig gehad om uit de 1137 inzendingen uit 37 lan den de prijswinnaars aan te wijzen. De De officier van justitie bij de rechtbank te Roermond heeft giste ren tegen de verdachte in de moord zaak Hansje Hermans, de 55-jarige bankwerker T. H. van B. wegens ge kwalificeerde doodslag en een drie tal zedenmisdrijven met minderjari gen een gevangenisstraf geëist van vijftien jaar met aftrek van voor arrest van een jaar en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. De rechtzaak heeft de gehele dag in beslag genomen en werd behandeld met gesloten deuren. Voor het verdachten bankje waren de stille getuigen opge steld, een oude roestige fiets van Hansje Hermans, een kolenschop waarmee de dader het slachtoffertje begraven heeft, èen leren jekker van verdachte, de zaag waarmee Hansje naar zijn oom werd ge stuurd, een koffertje met kleren van ver dachte dat hij gewoonlijk op zijn scooter meevoerde, en de vlaggetjes die het jon getje met koorden aan zijn fiets beves- .tigd had. Verdachte was naar achteraf op een persconferentie werd meegedeeld aan vankelijk zeer geëmotioneerd maar ant woordde naderhand rustig op de vragen die hem door de presidtent werden ge steld. Hij had maar weinig verweer en zijn antwoorden bestonden meest uit een kort .,ja" of „neen". Aan het eind en ook te komen verhoging van den ae prijswinnaars aan te wijzen, ue tijdens de zitting heeft Van B. bij her- Zm i> tentoonstelling fsèèt en met November, tuiing zijn T ge-volwassenen, mu ep. geopend- tuigd e" v, Yasushi Nagao uit Japan (links), wiens foto werd aangewezen als de beste van World Press Photo. Met ontwikkelaar maakt de Com missaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, de plaat zichtbaar. Achter hem de heer P. v. Breuke- len uit Den Haag, voorzitter van de Ned. Ver. van fotojournalisten. Achterstand opheffen (Van onze soc.-econ. redactie) ^AN DE ENE zijde verheugen wij ons er over dat thans op 'de rijks begroting bij wijze van stelpost een bedrag van 200 miljoen is uitge trokken voor het nemen van salaris- Modeme Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want het zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder Rumoer op Schiermonnikoog Spandoeken lagen al gereed TVE gemeenteraad van Schiermon- nikoog heeft gisteravond ver- I gaderd over moeilijkheden rond de benoeming van een arts in de plaats j van dokter A. J. van der Griendt, die bedankt had als gemeentearts. De achtergrond van deze kwestie is een verschil van mening tussen de burgemeester van Schiermonnikoog, de heer O. G. de Boer, en dr. Van der Griendt. In februari leidde dit tot I een ontslagaanvrage van de dokter Dokter Van der Griendt acht de ge meentelijke toelage voor de gemeente arts in verhouding tot die van de art- sen op de andere Waddeneilanden te- laag. Bovendien heeft hij zich beklaagd over de slechte toestand van het dok tershuis, dat eigendom van de gemeente De bevolking van Schiermonnikoog kwam in actie tegen het ontslag van dc- dokter. 95 pet zette een handtekening onder een adres aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid waar in de bevolking te kennen gaf de dokter niet tq willen missen. Dokter Van der Griendt trok daarom zijn ontslagaanvrage in. De gemeente raad stelde hem daarop een aantal eisen waarmee hij niet akkoord wilde gaan. Dokter Van der Griendt vroeg daarom opnieuw ontslag. Burgemeester De Boer legde gister avond in de raadsvergadering een ver klaring af waarin hij een uiteenzetting gaf over de gang van zqken tot nu toe. Hij deed daarna mededeling van de brief van dr. Van der Griendt. De raad besloot daarop met vier stem men voor en drie tegen de benoeming van een nieuwe gemeentearts van de agenda te voeren. De ciiandbevolking had voor geval er al een nieuwe arts zon worden benoemd spandoeken klaarstaan om te betogen a oor het blyven van dokter Van der Griendt en voor het instellen van een 1 onpartijdig onderzoek. maatregelen voor het overheidsper soneel in 1962, maar aan de andere kant hopen wij van heler harte, dal het genoemde bedrag inderdaad niei meer zal zijn dan een stelpost. M.a.w wij hopen, dat men aan dit bedrag inderdaad niet gebonden zal blijken Aldus een verklaring van de voorzit ter van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, In het zojuist verschenen nummer van „Het Orgaan" van de N.C.B.O. Dit bedrag is geen aanduiding van de hoogte van een eventuele salarisver hoging voor het overheidspersoneel per 1 januari a.s. Ook wordt hier niet voor uitgelopen op salarismaatregelen voor welke categorie van personeel ook, han gende het overleg in de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg iD Ambtenarenzaken. WENSEN Met het oog op het reeds geopende overleg in de Centrale Commissie over een eventule verbetering van de amb^ tcnarewalarissen maakt de heer Ten Heuvelhof enige wensen kenbaar, die in de kring van de N.C.B.O. leven. In de eerste plaats zullen de salaris sen van de ambtenaren niet meer ver geleken moeten worden met de loonont wikkeling in het gehele bedrijfsleven maar met de loonontwikkeling voor van tevoren overeen te komen groepen van representatieve bedrijfstakken en onder nemingen. In de tweede plaats wordt gesteld, dal de achterstand in de salariëring van de lagere en middelbare ambtenaren ten spoedigste behoort te worden opgeheven Voor deze ambtenaren dient een equi valente maatregel voor de verdienste- beloning te worden ingevoerd (bijv. in de vqrm van elastische loonschalen) Zolang dit niet mogelijk is zal een der vingstoeslag moeten worden uitgekeerd. GEEN FRANJE Gelet op de bijzondere spanningen tus sen de week- en maandloners dient over het jaar 1961, bij wijze van tijdelijke maatregel aan de maandloners een „uit kering in eens" te worden verstrekt. In de derde plaats zou de N.C.B.O.- voorzitter de tweejarige periode, waar voor de arbeidsvoorwaarden steeds wor den vastgesteld teruggebracht willen zien tot een korter tijdsbestek. Boven dien wenst de N.CJB.O. in de toekomst verschoond te blijven van „franjeproce- Naar aanleiding van de opvatting vaD minister Toxopeus, dat het recht cn billük is, dat het personeel In over heidsdienst tijdig deelt in de ontwikke ling van de wezenlijke welvaart van de werknemers in het particuliere bedryt merkt de heer Ten Heuvelhof nog op. dat het ook recht en billyk is, dat dit personeeel volledig deelt in de welvaart. De landen van het Pact van War schau zullen dezer dagen omvangrijke militaire oefeningen beginnen, die tot in novetmiber ziullen duren. Volgens het Pool9e partijblad „Trybuna Ludu" zul len land-, zee- en luohtstrijdk-rachter van de aangesloten landen gezamenlijk .--.mmerciële belangen opereren. Witteman sprak. leed dat hij heeft aangericht. Hij ver- klaarde nadrukkelijk, dat het nooit zijn bedoeling was geweest het jongetje moedwillig te doden, dat er geen voorbe dachte rade in het spel was, maar dat de zaak hem volkomen uit de hand ge- De toegevoegde verdediger, mr. B. Luyx uit Venlo, bestreed in zyn plei dooi de primair ten laste gelegde moord. Ook vocht hü de gekwalificeerde dood slag aan, die de officier wel aannam. Hü achtte deze niet aanwezig omdat de doodslag niet zou bedreven zün bü be trapping tü'dens het misdrüf, maar uit angst om achteraf gegrepen te worden. ting van 1962 voor het karwei Voorts achtte pleiter verdachte B. in j getrokken. Het was de eerste stoot Explosies op IJmuidens pieren Over drie jaar weg vrij voor 80.000 tonners (Van een onzer verslaggevers) A MSTERDAM krijgt een nieuwe P*- poort naar zee. Dagelijks don deren op IJmuidens havenhoofden de explosies en brokkelen de pier- koppen verder af. Tweemaal per dag rollen lange goederentreinen de vis sersplaats binnen met duizenden blokken steen op de platte wagens. Er wordt vaart gezet achter het kar wei: over drie jaar moet IJmuiden zijn nieuwe haven hebben. Dan moe ten de beide pieren resp. twee en een kilometer verder de zee in steken. Amsterdam zal er wel bij varen: 80.000 tonners zullen er na de ver betering kunnen binnenlopen. IJmuiden lijkt sinds kort een grote in-dusbriehaven. Drijvende bokken varen af en aan. Nieuwe duinwegen worden aangelegd om materiaal aan te voeren. Op de opslagiterreinen aan beide zijden van de havenmond liggen vele tonnen Belgische steen opgestapeld, klaar om straks in zee te worden gestort. Een Franse dipperdredige (lepelbaggermolen) is onder stoom om op het eerste sein zijn enorme tanden met een kracht van 100 ton in de af te breken pieren te zetten. Rijkswaterstaat is gereed voor de slag tegen de zee. Dat merkt iedere bezoeker van de in deze tijd van het jaar grauwe en trieste vissersplaats. Eerste stoot plannen. Amsterdam, op de achtergrond knikt goedkeurend. Immers, het werk betekent een verruiming van haar le vensader. Roept IJmuidens harven thans nog een onverbiddellijk halt toe aan de schepen, die de 30.000 ton te boven gaan, de nieuwe havenmond schept mogelijkhe den voor zelfs 80.00(Wonners. Met die 25 miljoen is men er overigens nog niet. Rijkswaterstaat zegt: de totale kosten liggen aanzienlijk hoger. Driekwart van het werk is nu aanbesteed. Daarmee is al een slordige tachtig miljoen gemoeid maar het begin is er in ieder geval. Als alles meezit Als alles meezit zal volgend jaar een begin kunnen worden gemaakt met do overkapping van de havenhoofden. In zoverre zal deze afwijken van de hui dige als stenen muren uit het water rü- zende pieren, dat ze meer glooiend zal zün, ln de vorm van een dük. Volgend najaar, als alles meewerkt. Want dat is een factor waarmee de werkers van Rijkswaterstaat wel ter dege rekening zullen moeten houden: het weer. De ervaring heeft geleerd dat een jaar gemiddeld slechts honderd werkdagen telt. In ieder geval heeft men het eerste goede weer al binnen. Zes honderd meter onderwaterwerk ligt er De zuidpier is al van zün lichttoren tje beroofd, lichtboeien markeren nu de haveningang. Een miljoenenprojeot is van start ge gaan, Een project dat over drie jaar de weg zal vrymaken zelfs voor 80.000 tonners. (Van onze weerkundige medewerker) |AE HERFST van 1961 is zomert van start gegaan. September is dit jaar de zomermaand geworden want de tem peratuur uit uurlykse waarnemingen be rekend lag voor De Bilt hoger dan in de drie zomermaanden. Hoewel de meesten van ons 's nachts slapen zal het velen misschien toch zijn opgevallen, de late kampeerders zeker, dat de nachten uit zonderlijk zacht zijn gebleven. Zelfs re cord zacht over een periode van meer dan 100 jaar. Dit record stond op naam van 1949 met 12.8 c. in De Bilt als ge middelde minimum. Dit jaar werd het 13.0 c. Ook het aantal zomerse dagen (warmer dan 25 c) was hoger dan in elk van de drie zomer maanden. In Zuid-Limburg zelfs 10 tegen normaal 4. September 1961 is bü de vüf warmste herfstmaanden van de laatste 100 jaar komen te liggen hetgeen een hele prestatie is geweest wanneer wij bedenken dat het aantal uren zonne- schün kleiner dan normaal is gebleven. In De Bilt werden 117 zonneuren gere gistreerd, normaal 146 uren. Hoewel het aantal regendagen klein J bleef hebben enkele fikse buien er voor gezorgd dat september in de meeste pro vincies toch nog iets natter dan normaal is geworden. Vooral het onweer van 28 op 29 september bracht in het westen en noorden van ons land plaatselük meer dan 40 mm. Er kwam echter ook een periode van ruim 14 dagen voor met nauwelijks enige regen, hetgeen wü in de afgelopen zomer misten. Normaal geeft september in onze omgeving 75 mm neerslag, dit jaar viel er in Rotterdam 68, Den Haag 115, Lelden 86. Dordrecht 60, Koudekerk aan den Rijn 115, Boskoop 103, Hazerswoude 104, Alphen aan den Rijn 88, Noordwijk 124, Noordwükerhout 132, Sliedrecht 57, Dirksland 60, Hei ningen 52. Bodegraven 102, Katwyk 125 sterke mate minder toerekeningsvat baar. Ten slotte vond hü een langdurige straf, alsof verdachte wel ten volle toe rekeningsvatbaar zou zijn niet op zün (Van onze speciale verslaggever) de uitvoering van al lang bestaande jtJEBT U VANDAAG aan uw poes Aan een van deze spectaculaire explosies ging gisteren 't haven licht op het zuiderhoofd van IJ muiden ten onder. of aan uw hond gedacht? U weet het toch immers: het is Dierendag, wat hetzelfde ts als de verjaardag van alle, niet-menselijke wezens. Jazeker, ook, de vogel in uw tuin of op uw bal konnetje behoort erbij. In de dieren wereld bestaat nu eenmaal geen bur gerlijke stand, en dat is de reden, waarom alle dieren tegelijk jarig zijn. De moederloze zeehonden-baby's op Texel hebben in ieder geval niets te kla gen gehad. Ze hebben een hele nieuwe kinderkamer cadeau gekregen, en wel het zwembassin, dat vroeger op het m.s. ..Oranje" werd gebruikt. De N.V. Stoom vaart Maatschappü „Nederland", die de oceaanvaarder exploiteert, is de gulle schenkster. Zü heeft het bad, waarin velen onder de tropenzon gepoedeld hebben, een gifvrij en tegen zeewater bestand verfje gegeven, omdat phenol- verbindingen schadelük voor zeehondjes Geste Waarom het zwembad speciaal aan zeehonden-baby's werd gegeven? Als geste van de maatschappü tegenover de lieer en mevrouw De Haan, die bulten het Texels Museum een soort zeehondjes- crèche drüven. Door geldgebrek gedwon gen zag het echtpaar zich genoodzaakt zün diercnbeschermende arbeid eerst daags op te geven. Wat ln de eerste plaats nodig was, was een nieuw bassin, en dat komt er nu. De zeehondjes, die op de Hollandse kust aanspoelen, zijn gewoonlijk zeer jonge dieren, die in de zoogtüd het con tact met hun moeder zijn kwüt geraakt Gewoonlük hebben ze een reserve aan vet, waarop ze ongeveer twee weken kunnen teren, maar dan is het onherroe- pelyk met hen gedaan. Vaak komt het voor dat de heer en mevrouw De Haan zeehondjes in verzorging nemen, die nog geen zes kilo wegen, terwyl het stan daard-geboortegewicht tien kilo is. Pogingen deze jonge vondelingen op te fokken, faalden tot voor kort gewoonlyk. De baby's, zo is komen vast te staan, hebben melk met een vetgehalte van vüftig procent nodig. Pas wanneer koe melk verAjkt wordt met boter cn andere voedingsmiddelen kan een zeehondje hiervan leven. Opgave Het is voor het echtpaar De Haan een hele opgave de op onze stranden gevon den „water-baby's" in leven te houden Een buis van enkele kilometers lengte brengt zeewater naar de crèche, dat overigens eerst nog gefiltreerd moet worden. De voeding moet gedurende do eerste weken met een slang naar binnen worden gespoten, wat steeds een hele operatie is. Geschil auteursrecht omroepprogramma s niet van de baan Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren opnieuw het geschil tussen de om roepverenigingen en de N.V. Explicator te Doetinchem, uitgeefster van het. in middels opgeheven weekblad TV be handeld. De omroepverenigingen eisten het ach terwege laten van publicatie van om roepprogramma's in dit weekblad in gevolge de auteurswet. Explicator stelde dat er geen sprake was van ontlening van voor het buitenland bedoelde ge gevens over Nederlandse radioprogram- Voor de omroepverenigingen pleitte mr. P. J. Witteman en voor Explicator mr. A. G. Maris. President was mr E. E. G. Brouwer. Mr. Witteman verzette zich tegen de eis van Explicator dat de omroepver enigingen verplicht waren aan Explica tor alle gegevens te verstrekken die de N.V. nodig heeft voor publikatie van omroepprogramma's. Hij deelde mee dat de omroepverenigingen van plan zijn de strijd voort te zetten. Niet om rede nen van prestige maar omdat zij de in komsten van de radiogidsen niet kunnen Volgens mr. Maris gaat het hier om het ontlenen van losse gegevens uit de programma's bestemd voor het buiten land, .die niet door de auteurswet wor- den beschermd. TV bewerkte de resul taten van de nieuwsgaring tot een oor spronkelijke publikatie aangevuld met nieuws uit eigen bronnen. Pleiter zei dat het gaat om de bescherming van grond rechten tegenover het mnnnnnlie van de omrnenverenigin' SMOKKEL van Nederlandse boter naar België blijft ondanks alle tegenmaatregelen op zo'n hoog peil, dat van een versoepeling van de algemene controle aan de Bel gisch-Nederlandse grens geen sprake kan zijn voordat aan deze sluikhan del een einde kan worden gemaakt. In de Benelux-organen wordt deze kwestie hoog opgenomen en een speciale gemengde Nederlands-Belgische „werk groep voor de botersmokkel" heeft de afgelopen maanden een diepgaande stu die gemaakt van de oorzaken, de smok kelmethoden en de bestrijding van het kwaad. De uiteindelijke uitspraak: het enige middel om de botersmokkel uit te schakelen is de oorzaak te doen verdwij nen. namelijk het grote verschil tussen de Nederlandse en de Belgische boter- prijs. In het rapport wordt aan deze con clusie onmiddellijk toegevoegd, dat „dit samenhangt met het zuivelbe leid in het ene en in het andere land. dat het naar de mening van de werk groep niet tot zijn taak behoort hierop dieper in te gaan". Volgens het rapport kan de huidige omvang van de botersmokkel worden geraamd op zes miljoen kilo per jaar. Deze hoeveelheid dwingt België tot de gesubsidieerde uitvoer van een deel van de eigen produktie, hetgeen de Belgische schatkist komt te staan op geveer 23 miljoen gulden per jaar. Zon der botersmokkel zou de Belgische bo- terproduktie iets onder de eigen behoef te biüven. Het verschil in de boterprüs in Nederland en België' bedraagt onge veer f2.50 per kilo. Hoe lonend de smok kelhandel is. wordt in het rapport bere kend: indien de smokkelaars een (twee dehands) Amerikaanse auto met 1000 kg boter „verspelen", verliezen zü drag van rond 5400 gulden, dat met vier of vyf geslaagde tochten kan worden goedgemaakt Jaap Stotijn nog eens gehuldigd Op de Damesbeurs is gistermiddag de bekend hoboïst Jaap Stotijn ter gelegen heid van zün 70ste verjaardag nog eens gehuldigd. Alex de Haas hield een toe spraak, waarin hij de loopbaan van de hoboïst beschreef. Veel wetenswaardig heden over de heer Stotijn kwamen aan het licht. Wie wist er bijvoorbeeld dat hy veertig jaar geleden Lou Bandy heeft begeleid? Het geschenk dat de heer Sto- tün werd aangeboden bestond uit een boekwerk over „Haagse hopjes", Ten slotte moest Jaap Stotijn als dirigent op treden voor een orkest van 10 leeg lopende. waarbij de lachsalvo's de schone melodieoverstemden, maar waarbij Pas als de diertjes zelf kunnen eten verminderen de zorgen. Eerst krijgen ze garnalen, daarna vis, om ten slotte, als ze groot genoeg zün om voor zichzelf te kunnen zorgen, weer aan de zee tc worden toevertrouwd. Reeds morgen krijgen de heer en mevrouw De Haan hun stevige bassin. Vanmorgen Is het drie ton wegende ge vaarte op een lichter gehesen, die direct daarna naar Texel onderweg ging. Voor de zeehondjes is het nu maar te hopen dat ook de rest ln orde komt. Hun voe ding kost geld, veel geld zelfs, cn dat moet geheel van particuliere züde komen. Brandweer Kortgene: nieuw materiaal of aftreden De vüftien man sterke brandweer van hot Noord be velandse dorp Kortgene, zal en bloc aftreden als er binnenkort geen nieuw brandweermatcrieel komt Nu al meer dan een Jaar is de brandspuit totaal onbruikbaar en ligt ln vier, vüf stukken gedemonteerd in de brandweergarage. Weliswaar is deze spuit nog maar 12 Jaar oud, maar tijdens de ramp van 1953 heeft al het blusmateriaal van Kortgene gerui me tijd, twee-en-een-halve week, onder het zoute water gestaan. Sindsdien ha perde de spuit voortdurend, tot hert appa raat er een jaar geleden geheel de brui aan gaf. Ook de manschappenwagcn ik van twüfelachtige kwaliteit: weliswaar redden de brandweerlieden van Kortgene er nog steeds mee tüdens oefeningen, maar het voertuig is al geruime tijd go- leden afgekeurd door de brandweer inspectie. De heer A. Welleman, commandant van de brandweer cn tevens raadslid (soc.) van Kortgene, heeft nu vergunning ge vraagd om in de eerstvolgende raadsver gadering B. en W. te mogen interpelleren deze brandende kwestie. Want al jaar geleden besloot de raad f50.000 uit te trekken voor reorganisatie van de brandweer. Agiobonus Nillmij goedgekeurd Een buitengewone vergadering der N.V. Levensverzekeringmij. Nillmij heeft de uitkering uit de agioreserve goedge keurd, waarbij 5 dividendbewijzen non- delen serie A of 20 idem B recht geven op 1 aandeel serie A van f 500 op naam. Hierbü staan 2 dividendbewijzen van on deraandelen A gelijk met 1 van 1 aan deel A. Dividcndbewüzen van aandelen en onderaandelen A en aandelen B kun nen worden samengevoegd. De bonusaan delen zullen ten volle delen ln het divi- dend-1961, ln tegenstelling tot een vroe gere mededeling. Zo snel mogelijk zullen coupures van f 100 worden gecreëerd om aankoop van dividendbewijzen te verge makkelijken. De nodige statutenwijzi ging wordt voorbereid. Stand van schatkistpapier op 2 okto ber (25 september) in miljoenen guldens- promessen 1095 (1095), biljetten 2730 (2726). Het publiceren van documenten waaruit blükt dat het regime van Fidel Castro betrokken is bij een komplot om de regering van Argentinië omver tc werpen, zal er waarschijnlijk toe leiden dat Argentinië ais elfde Latyns-Amcri- kaanse land de diplomatieke betrekkin gen met Cuba verbreekt I.C.I.: De winst ls ln het eerste halfjaar 27 pet. gedaald tot 36,7 miljoen; door prijsverlaging <'ialde de omzet ln Enge land 2V» pet in vergelijking met een jaar tevoren tot 287 min., doch de omvang was evengroot

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 17