Ds. Sillevis Smitt: „Ik heb de storm meegehad VELPON# CKefariae 4 295 Ridder Orde Ned. Leeuw U Afscheid van mr. W. Brak in verenigingsraad CBO Mestvaalt omgekeerd maar lot bleef zoek Sassenheimers lopen niet erg warm voor koophuizen Vrouwelijke bestuurders op Amsterdamse trams Zestien gezinnen tegelijk naar Westen gevlucht ARP benoemt twee ereleden Half november miljoenste tv. Eén op twintig toeristen had pech in buitenland ME UWE LE1DSCHE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 Afscheid van hoofdvlootpredikant 55 Smitt: „Ik heb het altijd enig. mees terlijk gevonden bij de Koninklijke marine. Maar eerlijkheidshalve moet ik toegeven, dat ik de storm heb mee gehad. Voor drie dingen ben ik de ma rine dankbaar: 1. in oorlogstijd heb ben de marinemannen mij door hun voltiarding, moed en saamhorigheids gevoel het geloof in het Nederlandse TT ntr WTT7TT volk teruggegeven. 2. de marine heeft 11 DL WIJlL, waarop gij me geaccepteerd, ik mocht mezelf zijn, UW werk hebt gedaan, treedt I en 3. ik heb in de marine een schat UW persoon duidelijk naar van genegenheid, van vertrouwen en voren. U bent een man metV"ÏÏ ondervonden" Van ds. Sepmever zei hij: „Ik had een gi oot geloof, daarnaast OOk me geen andere opvolger kunnen wen- een moedig man. U bent een man sen". En hij besloot met een persoon- (Van een onzer redacteuren) met een levendige geest en vol humor. U heeft het hart van velen kunnen openen, omdat gij uw hart voor hen opende. Het is bekend, dat velen met u hebben willen praten en hun hart voor u uit storten. U heeft de dank verdiend van de ganse Koninklijke marine en van nog duizenden, die u heeft kunnen bijstaan. De minister van defensie ir. S. H. Visser richtte zich ongeveer in deze bewoordingen tot ds. J. H. Sillevis Smitt, die z °P het Marine vliegkamp Valkenburg afscheid nam van zijn werkkring. Per 1 oktober is hem op eigen verzoek wegens lang durige dienst eervol ontslag verleend als hoofdvlootpredikant. Twintig jaar ruim heeft hij de Koninklijke marine gediend. „Uw band met de aldus de minister dateert van 15 juni 1941, van uit het begin van de oorlog en in die dbrlog heeft u op voortreffelijke wijze de marineman terzijde gestaan, u heeft veel bijge dragen tot het hooghouden van het moreel". De verdiensten van ds. Sillevis Smitt vonden erkenning in een ko. ninklijke onderscheiding. „Het heeft Hare Majesteit behaagd u te benoe men tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw". Nadat de mi nister de scheidende hoofdvlootpre dikant de versierselen, behorende bij die onderscheiding had overhandigd. Zijne Koninklijke Hoogheid prins Uniek Het afscheid van de hoofdvlootpre dikant droeg een sober karakter. Voordat de receptie, waarop de mi nister het woord voerde, begon, was er een dienst in de kapel, waarin ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpre- dikant van het Marinevliegkamp Val kenburg, de liturgie verzorgde en le den van de Matrozenkapel orgelspel en muziek ten gehore brachten. Zeer velen woonden deze dienst bij. Naast prins Bernhard waren er hoge marine-officieren, tal van Kamerle den, vertegenwoordigers van Kerken en van verenigingen en organisaties, waarin ds. Sillevis Smitt als bestuurs lid zitting heeft of waarmee hij ambts halve in contact heeft gestaan. Ds. O. T. Hylkema. voorzitter van de „Sub-commissie contact in over heidszaken geestelijke verzorging mili tairen", richtte zich in een kort en persoonlijk woord tot ds. Sillevis Smitt. „Het is u gegeven geweest zo zei hij met volledige inzet van uw hart en uw leven u op unieke wijze aan het werk van de geestelijke verzor ging te geven. Uniek in die zin, dat gij dat hebt gedaan op een persoonlijke manier, in alle spontaniteit en soms met naieve wijsheid. U bent een ge reformeerd man, maar u bent harte lijk welkom, en geliefd geworden ook in andere kerkgenootschappen. Voor uw vriendschap en uw steun onze hartgrondige erkentelijkheid". En tot ds. J. W. Sepmeyer, de nieu we hoofdvlootpredikant, "zei ds. Hyl kema: „Ik ben blij te kunnen zeg gen. dat de vertrouwenslieden dit werk graag en met overtuiging aan u toe vertrouwen. Ik geef u echter een raad: Doe het helemaal op uw eigen manier". In zijn dankwoord zei ds. Sillevis Lijm en plak alles met - van Ceta-Bever IR Prof. Berkouer naar derde assemblee k Prof. dr. G. C. Berkouer en ds. G. E. van Teijlingen. beiden uit Amsterdam, zullen naar New Delhi gaan om de o derde assemblee van de Wereldraad van Kerken bij te wonen. Zij gaan als ge volg van het besluit van dc synode van Apeldoorn om waarnemers naar New Delhi te sturen. Ook volgend jaar zullen er waarnemers gezonden worden. lijk woord tot zyn opvolger. „Mijn broers zijn mijn vrienden en ik heb vrienden, die mij als broers zijn. Daar ben jij er een van. Je hebt een helder hoofd, een helder hart en je vreest God". En als afscheidsgroet las hij uit de bijbel: „De Here zeeene u en be hoede u, de Here doe Zijn aaneezicht over u lichten en zy u genadig, de Here verheffe Zijn aangezicht over u en geve u vrede". Ds. Sepmeyer ten slotte legde er de nadruk op. dat hij in het werk de weg zal gaan. die past bij zijn persoon. „Maar het zou dwaas zijn af te wij- Ken van de paden, die ds. Sillevis Smitt heeft gebaand". Tot zijn colle ga's zei hij: „We zullen gezamenlijk stenen gaan aandragen voor de bouw van Gods huis binnen de Koninklijke marine". Op de op de kerkdienst volgende receptie sprak nog ds. W. M. Ie Coin- tre. predikant in algemene dienst van wege de gereformeerde kerken voor de geestelijke verzorging van zee-. land luchtmacht. Hij bood dominee en mevrouw Sil levis Smitt een televisietoestel aan, dat kunstig was verborgen in een op blaasbare rubberboot. Namens alle officieren In de marine werd de schei dende hoofdvlootpredikant nog een schilderij en een plastiek van geslepen kristal overhandigd. De vereniging van beroepsschepelingen liet haar goe de wensen vergezeld gaan van een fraai bloemstuk. In het marinekamp „Valken burg" heeft de hoofdvlootpredi kant ds. J. H. Sillevis Smitt maandag z(jn functie neergelegd en overgedragen aan ds. J. W. Sepmeyer. Op weg naar de receptiezaal werd deze foto ge maakt: v.l.n.r. minister Visser, ds. Sepmeyer, Prins Bernhard en ds. Sillevis Smitt. De nieuwe hoofdvlootpredikant, de hervormde ds. Jan Willem Sepmeijer werd op 4 maart 1911 te Dordrecht geboren. Op 16 mei 1946 trad hij als tijdelijk vloot- predikant, in rang gelijkgesteld met luitenant ter zee der le klasse, in dienst ran de Konink lijke marine. Na verscheidene p'aatsingen o.a. bij de Oude Alexanderkazerne te Den Haag en het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten, werd hij op 17 maart 1948 geplaatst aan boord Hr. Ms. fregat Van Kinsbergen waarmede hij een korte reis naar West-Indië maakte. Na terugkomst in Nederlana op 9 juni 1948 werd ds. Sep meijer o.m. geplaatst bij het Ma rine Opkomst Centrum Voor schoten, daarna aan boord van het wachtschip Willemsoord en Hr. Ms. Tromp. Van 1949 tot 1953 was ds. Sep meijer de eerste vlootpredikant die belast trerd met de geestelij ke verzorging ran de ade'bor- sten. waarbij de geestelijken volledig ingeschakeld werden bij de opleiding ran deze toekomsti ge beroepsofficieren o.a. door het geven van lessen in kennis van de Christelijke en niet-Chris- telijke godsdiensten. Na op 1 januari 1951 in vaste dienst bij de Koninklijke marine te zijn overgegaan, werd hij voor de duur van drie jaar uitgezon den naar Nederlands Nieuw-Gui- nea. Met Hr. Ms. Van Kinsber gen keerde ds. Sepmeijer, inmid dels in rang gelijkgesteld met ka pitein-luitenant ter zee, op 4 fe bruari 1955 in Nederland terug, alwaar hij van 1 december 1955 tot 4 juni 1958 zijn werkzaamhe den verrichtte op het bureau Hoofdvlootpredikant van het Mi nisterie van Marine te 's-Gra- venhage. In de jaren 1958-59 was hij ge detacheerd aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip Karei Door man. Ds. Sepmeijer is met ingang van 1 oktober 1961 benoemd tot Hoofdvlootpredikant in rang ge lijkgesteld met kapitein ter zee. Hij is Ridder in de Orde van Uw zoon kan nu het najaar warm en sportief beginnen. Leuke pull-polo's in zuiver wollen tricot (sterke import kwaliteit) en dat is heerlijk warm. Sportieve kleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs 5.95 TINNEROY BROEKJES Bijna onverslijtbaar zijn deze leuke modellen. Ze zijn dan ook in de stoei- sterke Hazewind kwaliteitl Speciaal verlaagde J. M. Prijs 3 jaar *7^95 Peek&Cloppenburg (Van onze correspondent) IN het landbouwersgezin Nabbe in Boxmeer heerste zaterdagavond een onbeschrijfelijk vreugde. Men had na melijk de mededeling gekregen dat me vrouw Nabbe de hoofdprijs van een lo terij gewonnen had: een personenauto ter waarde van f 6500. Bij al die vreugde werd mevrouw Nabbe echter opvallend stil, want zij wis*, niet waar zij het winnende lot kon vinden. Ze wist wel zeker dat ze het lot kort nadat ze het gekocht had, in een leeg lucifersdoosje had gestopt. Een van haar huisgenoten meende zich evenwel •te kunnen herinneren dat hij wel eens een leeg doosje had weggeworpen. De vreugde ebde ben slotte helemaal weg (Advertentie) AOSRAM Raad vergaderde maandagavond DE raad van Sasscnheim was maandagavond bijeen, na twee maanden vakantie. Voorzitter was waarnemend-burgemeester A. Vogelaar. Hoewel een lange agenda was te behandelen, duurde de vergadering slechts vijf kwartier, een geheime zitting inbegrepen. Veel belangrijke punten waren er dan ook niet. In het plan Oude Koningshuys zal ongeveer 3636 m2 grond worden ver kocht aan de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten voor 91.200. Het bouwfonds wil 24 koopwoningen bou wen aan de Frankenhorst en Friezen- horst Mevrouw De Meijer vroeg of deze huizen voor de vrije vestiging zijn be stemd of alleen voor Sassenheimers. De voorzitter bevestigde het laatste maar zei tevens, dit niet geheel te kunnen doorvoeren daar de Sassenheimers nog niet veel voor kopen blijken te voelen, ondanks de flinke subsidie. Elf woningen aan de Bijdorpstraat zullen aanzienlijk worden verbeterd. Het betreffen de even nummers 18 tot en met 33 De eemecntelijke bijdrage is totaal 5500. Rijkspremie is reeds toe gezegd. Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder m d. maag t. b.ach.,mar. Ook zij dl. dïïT., gevoelige maag hebben kunnen zonder ba- zienlijke uitbreiding zal krygci zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een gebouw ideaal middel om pijn of griep snel en doel-1 treffend te bestrijden. Sportgebouw De voetbalverenigingen beschikken lians over 29 elftallen, waardoor het oetbalkleedgebouw te klein is gewor- trertena te oestrijoen. daarna uit 8 kleedlokalen, waslokalen. 3 scbeidsrechterskamers. j3 bergingen, 1 bestuurskamer en een tol- U letgelegenhetd bevatten. j De heer Verschoor had een juichtoon i verwacht van de sportcommissie. Nu deze uitbleef, wilde hij zelf woorden van waardering uiten. De heer Breda, lid van dc sportcom missie. zei net voorstel wel toe te jui chen maar de verenigingen hadden graag de verbetering bij de aanvang van de competitie gezien. De voorzitter ant woordde hierop, dat het onmogelijk was alles „in een vloek en zucht" voor el kaar te krijgen. Op 6 april j.l. besloot de raad tot voorlopige onteigening van de aan weerskanten van het toegangspad naar de - sportvelden gelegen gronden. Hoe wel met de hpren Janssen en Van der Plas, de eigenaren, nog onderhandelin gen gaande zijn, moest tot een definitie ve onteigening worden overgegaan. Dc termijn van een voorlopige onteigening is namelijk zes maanden. Dc heer Kor- tekaas wilde over dit punt wel het woord voeren maar gezien de persoon lijke belangen stelde hij een gesloten zitting voor hetgeen werd gesteund. Bij de heropening werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Miljoenen plan Het miljocnenplan. de rioolwaterzui veringsinstallatie, kwam ook ter sprake. Het plan is al lange tijd in behandeling bij het ingenieursbureau Dorr-Oliver N.V. Voor het ontwerpen van de plan nen is reeds ƒ40.000 uitgetrokken. De voorzitter betoogde, dat het beschikbaar stellen van ƒ2.200.000 voor het gehele plan slechts formeel is. een dergelijk besluit is nodig om op de begroting 1962 te plaatsen. Dc algemene middelen van de gemeente zijn uiteraard ontoereikend. De fa. Dijkstra zal ongeveer 718 m2 grond kopen aan het einde van dc «lij- dorpstraat in het plan Bijdorp. Hierop wil de aannemer vier woningen voor zijn personeel bouwen. Per woning kost de grond ƒ3800. dus totaal ƒ15.200. Aan het begin van dc vergadering herdacht de voorzitter met enkele ge voelvolle woorden het overlijden van oud-gemeentebode Bruinsma. Dg raad enige ogenblikken stilte in acht. HILLEGOM Bromfietser kwam onder vrachtauto Toen maandagmorgen de 55 jar'ge A J. B. uit Noordwijkcrhout. komende u t de Hofstraat, naar de Wethouder Bal verskade reed, kwam hij in botsing met een Duitse vrachtauto. "Hij werd ernstig gewond en in bewusteloze toes naar de Mariastichting te Haarlem voerd. Er werd meegedeeld, dat de stand van de heer B. bleek mee te len en dat er geen levensgevaar stond. De bromfiets werd geheel nield. toen niemand het lot kon vinden. Men besloot echter niet te rusten vooraleer he*, kostbare lot gevonden zou zijn. On derwijl prakkizeerde mevrouw Nabbe waar het lot gebleven kon zijn. Op eer gegeven moment meende zij zich te kun nen herinneren dat zij het met andere papieren had weggegooid, omdat zij toch nooit iets won. De weggesme*.en papie ren konden slechts op de mestvaalt lig gen. Gezien de tijd die verstreken was tussen het deponeren op de mestvaalt en de grootte van de mesthoop, besloot men de nachtrust op te offeren en de hele mestvaalt om te zetten; het was een hoeveelheid mest die gedurende meer dan een maand wordt geproduceerd! Tot maandagavond laat was men nog bezig met zoeken, echter zonder enig resultaat. Ofschoon men nog een half jaar na de trekking de hoofdprijs kan opeisen, is de hoop dat het lot nog ge vonden kan worden, goeddeels verdwe nen. De prijs kan, ingevolge de bepalin gen van de Loterywet. slechts tegen overlegging van het winnende lot wor den afgegeven. Prinses Margriet heeft rijbewijs Prinses Margriet is geslaagd voor haar rij-examen. He', afgelopen weekeinde heeft zij examen gpdaan ep volgens haar instructeurs is zij een uitstekend auto- bestuurster. Ook de prinsessen Beatrix en Irene haalden destijds hun rijbewijs in één keer. Prinses Margriet is inmid dels al in het bezit van een eigen auto, een donkerblauwe sportwagen, kenteken A-28. (Van onze sociaal-economische redactie) DE Verenigingsraad van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft gis teren In Den Haag afscheid genomen mr. IV. Brak, hoofdbestuurder van de centrale met standplaats Rotterdam. Mr. Brak. die met name de belangen van de arbeiders In de havens, de RUn- en bin nenscheepvaart. de lederindustrie en de sutvellndustrie behartigde, treedt terug ln verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Mr. Brak kwam in 1919 in dienst van de christelijk georganiseerde transport- en fabrieksarbeiders, waar hy werd aange steld bij de afdeling werkloosheidsverze kering Tijdens de crisisjaren was hij een tijdlang journalist Nadien weer terugge keerd tot de vakbeweging, bestond zijn werk hoofdzakelijk uit dc zorg voor de werklozen in Rotterdam, waar hij be stuurder werd. In 1939 werd mr. Brak hoofdbestuur der in Den Haag, welke functie hij ge durende de oorlogsjaren noodgedwongen moest opgeven. Na de oorlog nam hij zijn werk weer op en ontwikkelde hij ook op internationaal terrein vele activiteiten. Zo werd hij secretaris van het Internationaal Transport Comité en secretaris van Unie Verkeer, aan welke laatste functie echter een einde kwam toen de vakcen tralen hun samenwerking verbraken. Mr. Brak is voort» een autodidact Af komstig uit een eenvoudig gezin, lag stu die niet binnen de financiële mogelijk heden. Reeds als jongen van veertien Jaar maakte hij zich echter in zijn vrije tijd de beginselen van de oude talen eigen. Later nam hij lessen en bereidde Wol versterkt met Perion. Vilt-en plulsvrij volgens M.U.K.-patent. Keuze uit 8 klcuren.Makkclljk te was sen- moeilijk te slijten. JB. i_| let op het delaha etiket i Alleen op trams met zitplaats voor bestuurder A LS alles volgens plan verloopt 'xx zullen in december de eerste vrouwelijke trambestuurders van Nederland op de Amsterdamse trams verschijnen", aldus de directie van het Gemeente Vervoersbedrijf Amsterdam. Binnen een week hebben zich ruim dertig van de ruim 100 conductrices die bij het G.V.B. werkzaam zijn. op gegeven om voor een opleiding tot ZOETERWOVDE Autoshow Tot en met vrijdag 6 oktober wordt aan Hoge Rijndijk 29 alhier een auto show gegeven als inleiding tot de ope ning van het nieuwe garagebedrijf van de Leidse Autoboxengarage. Ook de burgemeester van Zoeterwoude en de gemeentesecretaris woonden de opening bij. Er waren veel bloemstukken. VOORSCHOTEN Tot arbeid geroepen Dc Gereformeerde vrouwenvereniging „Tot arbeid geroepen" gaat donderdag avond (aanvang 8 uuri met haar vereni gingsavonden beginnen. Mejuffrouw Bui sing houdt een inleiding, getiteld: „Door Christus gegrepen". Hierna volgen slag van dc bondsdag en het stellen bijbelse vragen door de dames Leeuwis trambestuursters in aanmerking te komen. Men zal zo gauw mogelijk overgaan tot medische en psycholo gische keuring van de dames, waarna een opleiding van zes weken begint. Het plan zal alleen worden uitgevoerd wanneer na de keuring een redelijk percentage van de kandidaten is over gebleven. De directie deelt mede dat mcr deze maatregel overgaat om het tekort aan arbeidskrachten, dat zal ontstaan door de invoering van de vijfdaagi werkweek by het G.V.B. op 29 oktober, te compenseren. Om de grote drukte op de spitsuren tc kunnen verwerken zijn bij het G.V.B een aantal mensen in dienst genomen die slechts enkele uren per dag als „tijde lijke hulp" zullen werken. Hierdoor is het aantal conducteurs en conductrices toereikond geworden. Door de nieuwe maatregel hoopt men ook 't aantal tram bestuurders op peil te brengen. De welijke trambestuurders komen in hogere loonklasse dan de conductrices. Zij zullen alleen op trams met een zit plaats voor de bestuurder rijden. EEN jonge Oostduitser is gister morgen vroeg, toen het al bekt was, met een zware vrachtwagen dwars door de betonnen grensmuur gereden. De vrachtwagen was uitgerust met een kleine hijskraan en werd gebruikt bij de versterking van de grensafscheiding De 24-jarige chauffeur reed bij de con trolepost in de Heinrich Hcincstrasse, die aan de Amerikaanse sector grenst, door de muur. De communistische grenswach ten openden het vuur en raakten de auto, maar niet de chauffeur. Vanmorgen vroeg wisten ook nog ze ven andere Oost-duitscrs en Oostberlij- ners naar West-BerliJn te ontsnappen Uit Göttingen wordt gemeld, dat vannacht zestien gezinnen, bestaande uit zeventien mannen, vijftien vrou wen en drieëntwintig kinderen, die allen in Böseckendorf, een dorpje in Oost-Dui'sland, woonden, bij Imminge- rode, in de buurt van Göttingen, over de grens naar West-Duitsland zijn ge vlucht. zich voor op het staatsexamen, waarvoor hij in 1931 slaagde. In de oorlogsjaren vond hij tijd om rechten te studeren, het geen hem in 1947 de meesterstitel (aan de VU) opleverde. WAARDERING De voorzitter van dc CBC. de heer C. an Baren jr., heeft vanmorgen in de vergadering van de Verenigingsraad deze levensloop in het kort gereleveerd en mr. Brak geprezen om zijn ijver en arbeid voor de christelijke vakbeweging Mr. Brak, kreeg uit dank voor zUn activitei ten een radiotoestel met pick-up aange boden. Voor zijn echtgenote waren er bloemen en een tapijt. Namens dc Ver enigingsraad huldigde de beer J D. Sprokkereef uit R'dam de scheidende hoofdbestuurder en namens de Friese zutvclarbeidera deed dat de heer M. Kie- mcl uit Leeuwarden. Mr. Brak. die donderdag zal recipiëren in het Haagse hotel Central, verklaarde in zijn dankwoord dat hU zijn werk steeds met groot enthousiasme heeft gedaan. Hij bleek dankbaar voor de steun en vriend schap. die hem in zijn loopbaan was ge boden door bestuur en leden van de C. B.C. Mr. Brak zal nog enige tijd secre taris van het Int Transport Comité blij ven en is van plan te publiceren. C.B.C. benoemde hoofdbestuurders (Van onze «oc-eoon. redacUe) Dc verenigingsraad van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, de vakorgani satie van transport- en fabrieksarbeider', heeft vijf nieuwe hoofdbestuurders aan gewezen ter aanvulling en uitbre'ding van het bestuurderecorps. De nieuwe hoofdbestuurders zijn: C. Braspenning t. Sprang (voor het zuiden). J. H. Spoel- stra te Groningen (voor Groningen). A Hordijk te Voorburg. J Schotman te Den Haag en P. Broeksma te Utrecht («Hen kantoor Den Haag). De Verenigingsraad heeft zich voorts bezig gehouden met de propeganda-act.i- 1961—1962. Ook is uitvoerig van gedach ten gewisseld over de vraag op welke wijze de Verenigingsraad nauwer kan worden betrokken bij het bele'd van de centrale, teneinde de verantwoordelijk heid te spreiden. Naar gemeld had de voorzitter van de oenrale. de heer C. v»n Baren jr., hierover reeds zijn menlMfe geformuleerd ln zijn openingswoord. Het centraal comité van de Anti-Revo lutionaire Partij heeft prof. mr. A. Anema en mr dr J Donner benoemd tot ereleden van dc A.R.-partij. Prof. mr Anema was tot I960 lid van de Eerste Kamer voor dc A.R.-party en voorzitter van de A.R.-senaatsfractic, Mr. dr. Donner, dc afgetreden president van de Hoge Raad, heeft dc A.R.-partij in verschillende commissies van de partij gediend. Op zaterdag 28 oktober zullen beide nieuwe cre-leden tydens de te Am sterdam te houden bijeenkomst van het partij-convent als zodanig worden ge ïnstalleerd. Dc dienst luister- en kijkgelden ver wacht half november de registratie van de miljoenste TV-ontvanger. Op 1 okto ber waren er bij de dienst 966.727 toestel len gereigistreerd tegen 950 223 op 1 sep tember. In de eerste negen maanden van 1961 was de stijging van het aantal toe stellen circa 8 procent groter dan in 1960. (Advertentie) ANWB verleende 5600 maal hulp "17AN elke twintig Nederlandse ge- zinnen, die hun vakantie met een eigen vervoermiddel buitenslands doorbrengen, krijgt er één met ern stige pech te kampen. Tot deze con clusie komt de ANWB nu de stand wordt opgemaakt van de hulp, die de toeristenbond in het afgelopen reisseizoen aan zijn leden verleende Ruim 110.000 Nederlanders stelden zich in het bezit van een internatio nale reis- en kredietbrief, een docu ment waarmee de A.N.W.B. zijn leden helpt die in liet buitenland in moei lijkheden raken. Ruim 5600 van hen deden een beroep op de hulpdiensten an de bond. Alleen al voor reparaties aan voertul- »n van Nederlandse toeristen betaalde de A.N.W.B. meer dan ƒ520.000 aan zijn buitenlandse zusterorganisaties. Deze verzilverden hiermee de kredictcoupons de garagehouders uit alle delen van Europa aan hen opstuurden. Deze coupons gebruikt de toerist als beta ling van dc vaak zeer hoge reparatie kosten. die anders zUn vakanticbudgol zouden belasten. Later moet hut voor geschoten bedrag worden terugbetaald. De Repatriëring rrpatrierlngswagen* haalden 251 in het buitenland verongelukte auto's terug, waarbij een totale afstand van 395.000 km werd afgelegd. I)e AJf.W.B. sond 53 maal WegenwachUnspecteurs uit om auto's, meestal met inzittenden, naar Nederland terug te rijden, omdat de bestuurder door ziekte of ongeval niet meer kon rijden. Vijftig A.N.W.B.-ledcn strandden op een plaats in Europa, waar voor hun type auto geen onderdelen voorhanden waren; per K.L.M. zond dc A N W B de noodzakeiykc onderdelen en betaal de de helft van dc transportkosten. De A.N.W.B-radio-oproepdienst voor Nederlanders, die door ernstige fami lie-omstandigheden direct naar huis dienden terug te keren, kwam 1500 maal in het geweer. In 48 gevallen werden de oproepen, behalve door ra dio-Luxemburg. ook door radiostations in Noorwegen, Oostenrijk. Zwitserland en Italië overgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15