Mie Penseel deelde in de Waag haring uit De Geuzen kwamen Leiden binnen Spannende kartingwedstrijden op Revrijdingsplein trokken duizenden toeschouwers NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG i OKTOBER 1961 JN DE VROEGE ochtendmist doemen plotseling de contouren van een sloep op. „Daar komen ze!" wordt er aan de oevers van de Vliet geroe pen. En ja Boisot en zijn mannen varen onder de Vlietbrug door. Onder hoerageroep drijven de twee grote en twee kleine platboomde vaartuigen de stad binnen en juichend worden ze door de Leidenaars ingehaald. Feestelijk klinkt het geroep over het water en wordt het teruggekaatst door de huizen. Mensen hangen uit de ramen, staan langs de kaden en op de bruggen. En doelbewust zetten de Watergeuzen koers naar burgemees ter Van der Werf, die op zijn sokkel in het park hun komst staat af te wachten. Mevrouw Waling was gekleed in een zwart vestje, waaroverheen ze een witte schort droeg. Op haar hoofd had ze een zelfde mutsje als dat van de uit vroeger jaren bekende Mie Penseel. Door deze kleding viel zij al direct op tussen de an dere dames, die witte jasschorten droe- ..Ten laetst God niedersiet, en zont deur desen vliet, broot spijz en dranc in Leiden" staat er gebeiteld in de Vlietbrug, ter herdenking aan de derde oktober 1574. Boisot voer toen de vesting binnen met schepen vol voed sel haring en grote platte broodkoe ken. Gisteren, precies 387 jaren na diit gebeuren, trok hij opnieuw de stad in, overal brood en haring uitdelend. De bemanningen van de vier sloepen gooiden de broden naar de toeschou wers, die ze juichend en lachend opvin gen. De enthousiaste kreten verplaat sten zich tegelijk met de vloot langs de hele route stonden Leidennaars dit gebeuren gade te slaan. Mensen liepen met de schepen mee, die door de Vliet, het Rapenburg en Steenschuur voeren. De roeiers, en stuurlieden deden hun best om zonder schade door de smalle wateren te koersen. Het ging allemaal best. Het werd een vrolijk feest, de intocht van de Watergeuzen binnen Leiden Aan het Steenschuur stonden de toe schouwers vijf d zes rijen dik. Ballonnen markeerden verscheidene bruggen, foto toestellen klikten en zo nu en dan klonk er trompetgeschal boven het gepraat en gejuich van de honderden mensen uit. De tocht duurde een kwartier en om half negen ging Boisot met zijn gevolg aan het Steenschuur aan wal. Te voet begaf men zich. voorafgegaan door de Christelijke Muziekvereniging „Concor dia", van het Steenschuur af over de Breestraat. Gangetje, Botermarkt, Vis markt en Aalmarkt naar het Waagge bouw. Onderweg ontvingen velen „spyz", dat met gulle hand werd rondgedeeld. Mie Penseel In de Waag waren Mie Penseel (me vrouw L. Wijling-Oudshoorn, 3 October- straat 38) en de andere „haringdames", onder wie zich ook de praeses van de V.V.S.L. (mejuffrouw M. A. van Oordt) bevond, al van half acht bezig met het uitdelen van de kostelijke zeevis. Een bestuurslid van de 3 October-Vereeni- ging maande de langsschuifelende men senmenigte, die de wittebroden en de haring kwam halen, aan tot doorlopen. De tonnen, die tot aan het middel reik ten. waren tot boven aan toe gevuld en aan de andere zijde van de stonden de wittebroden In onze fotoserie mag toch ook een Leidse Rederijkerskamer niet ontbreken. „De Oranje Lely" beeldde de Egyptische Farao op een zeldzaam mooie praalwagen uit. gen. Het mutsje met de kinbanden en de grote witte strik is van mevrouw Wijling zelf. Drie jaren lang droeg zij het bij de uitreiking van haring en wittebrood, doch de laatste veertig jaren kleedde zij zich precies als de andere dames. Be halve gisteren, want als oudste haring- dame wilde zij op de jubileumviering van de 3 Ootober-Vereeniging gekleed gaan zoals Mie Penseel vroeger. De be stuursleden waren haar hiervoor zeer erkentelijk. Er hing ook in 't Waaggebouw 'n aan gename sfeer. Wethouder Jongeleen liep rond met zijn fototoestel, op zoek naar „aardige momentjes", mensen van radio en TV deden hetzelfde en de commissie van toezicht en controle hield de gang van zaken in het oog. De heer Aramen, die een maand lang de gast is van de Wereldomroep, maakte opnamen voor de radio in zijn geboor teland Pakistan. De Geuzen Er ontstond enig rumoer aan de in gang van het Waaggebouw toen de Wa tergeuzen, in gezelschap van mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote, burgemees ter en mevrouw Van Kinschot en vele andere autoriteiten, binnenkwamen. De dames Klaasesz en- Van Kinschot kregen elk een boeket rode en witte bloemen aangeboden. In aanwezigheid van velen, onder wie minister Korthals en de Leidse wethou ders, bood de burgemeester haring aan mevrouw Korthals en mevrouw Klaasesz aan, waarna Boisot de commissaris der Koningin en burgemeester Van Kin schot met haring bedacht. Het ging alles vrolijk en ongedwongen: de dames Korthals en Klaasesz maakten een praatje met Mie Penseel, men dronk een kop koffie „tussendoor" in de i hal en de televisiecamera's legden het moment vast, waarop de Watergeuzen grote happen van hun platte broden af- De jongelui van jeugdomroep Minjon namen de geluiden op, die de Waagzaal van half acht tot half tien vulden: opge wekt gebabbel, hartelijk gelach, vrolijke opmerkingen en flarden muziek, ge speeld door het Eerste Leidse Jeugdor kest en Drumband „De Burcht" vóór het geboüw. Leiden heeft weer een traditio nele haring en wittebrood uitdeling meer gehad. Een feestelijkheid die deze keer spontaner en vrolijker werd gevierd dan „De geus is in Leiden". Deze blijde mare uit 1574 herhaalde zich op de derde oktober 1961. Boisot en de zijnen passeren de Molensteenbrug op weg naar de Waag. in vorige jaren. Waartoe de blijde in tocht van de Watergeuzen niet het minst heeft bijgedragen. 53 ton vuil op Leidse straten Om 1 uur vannacht zijn vijftig man van de gemeentelijke reini gingsdienst de slag tegen het on overzienbare 3-oktobervuil begon nen. Om half acht vanmorgen konden zij zeggen, de burgerij weer een schone stad aan te bie den, die nog slechts met wat weeë geurtjes herinnerde aan de „losbandigheid" van gisteren. De rommel was weer ontstel lend, zo hoorden wij vanmorgen op deze dienst. „We hebben wel 53 kubieke m. vuil van de straat gehaald. De reiniging heeft zich niet beperkt tot de hoofdwegen. Burgg;avenlaan en Witte Singel bijv. hebben ook een beurt gekre gen" Het vuilst waren de mark ten, de parkeerterreinen en de omgeving van het Schuttersveld. Er is gewerkt met drie vracht wagens, twee zelfopenemende veegmachines en vier draaitrom- melaulo's. Al het vuil werd on middellijk naar Noordwijk gere den. Op volle toeren ging dat niet, want de mist was op som mige plaatsen buiten de stad be hoorlijk dicht. Wederom komt de mannen van de reiniging een woord van lof toe. In de actie „Opgeruimd staat netjes" staan zij wel vooraan, zo men dat nog niet wist. Primeur voor Leiden LS nieuw volwaardig stadsdeel was ook Leiden-Zuidwest bij de feest- viering betrokken. Maandagmiddag waren er voor het eerst in Leiden kartingwedstrijden en wel op het Bevrijdingsplein. De kleine wagentjes, met „opgefokte" 50, 100, 125 of 200 cc motortjes, raasden bijzonder snel en manoeuvreerbaar over de baan. Het parcours was met strobalen uitgezet Het motorgeronk was tot ver in de omtrek hoorbaar. Duizenden Leidenaars hebben dit schouwspel gadegeslagen. Het was ook begrijpelijk, dat een dergelijke toe loop de organisatoren voor problemen stelde, maar of dit de ondiplomatieke opmerkingen van de speaker rechtvaar digde, wagen wfj te betwijfelen. Onder het toeziende oog van burge meester Van Kinschot en de bestuurs leden van de 3 Octobervereenigirïg kon den de aanwezigen genieten van span- Na de voorronden werden de finales verreden en het was vooral bij deze finales, dat de jeugdige renner Frans Dumee ce 'oeschouiwers in verrukking bracht. Bij de 100 oc-ers won Dumee met een iime voorsprong, maar de 200 cc klas- i (met versnelling) bood een enerve rende strijd in de vorm van een duel tussen Dumee en Olsthoorn dat vele ronden voortduurde. De wagen van Olsühoorn was sneller, maar door geraf fineerd oochtenwerk wist Dumee steeds bij te blijven. Een klein foutje van Olst- hoorn zou voor Dumee voldoende zijn Olsühoorn voorbij te komen. In de ze- Commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz heeft de jubileum viering van 3 oktober volledig meegemaakt. De door de geuzen aangevoerde haring smaakte naar meer. Jaarvergadering van Verbond voor Veilig Verkeer in Leiden Het Verbond voor Veilig Verkeer zal volgende week dinsdag en woensdag, 10 en 11 oktober, in Leiden zijn jaarver gadering houden. Om 2 uur 's middags begint de huishoudelijke vergadering in de Stadsgehoorzaal. Om 5 uur worden de deelnemers ontvangen door het ge meentebestuur (in het stadhuis). De woensdag begint (omstreeks kwart voor tien) met een „nationale bezinning op de verkeersonveiligheid". Prof. mr. A. D. Belinfante, hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit, spreekt over „Ervaringen bij het ontwerpen van een nieuwe verkeerswetgeving". Na afloop zal hij vragen beantwoorden. Er zal ook een nieuwe voorzitter worden gekozen Leids kantongerecht Het was maandag op de wekelijkse zitting van het kantongerecht te Lelden merkbaar, dat het 3 oktoberfeest voor de deur stond. Er werd namelijk alleen een ochtendzitting gehouden. Het wa ren uitsluitend verkeersovertreders, die voor mr. De Bruin verschenen. De straffen beperkten zich tot niet al te hoge boeten. Een 35-jarige Leidse chauffeur, die al eerder terecht had gestaan omdat hij op 20 februari van dit jaar op het Le vendaal had gereden met een auto, waar van de koplichten, de achterlichten en het kentekenlicht niet brandden, ter wijl hij een stopteken van een politieman negeerde, werd nu veroordeeld vo rige keer was de zaak aangehouden. In totaal moet hij 55 boete betalen. Er verschenen dit keer ook verschei dene fietsers voor de kantonrechter. Zo had ex 42-jarige Leidse huisvrouw geen voorrang verleend aan een auto: 15 boete. Een 53-jarige expeditiebediende was plotseling de weg overgestoken met zijn fiets, waardoor een motorrijder in moeilijkheden kwam: ƒ11 boete. Een 18-jarige scholier uit Oegsgeest. die met een bromfiets met een snelheid van 46 km over de Rroostraat had gejakkerd kwam er met 10 boete nog best af. Lezing* en in Leids museum Volkenkunde De directie van het rijksmuseum vooi volkenkunde heeft weer een lezingen cyclus opgezet. De eerste lezing wordt gehouden op 25 oktober. Dan spreekt de heer H R. van Heekeren over „Terug naar de Driepagoden-pas". De andere li z'ngen (steeds op woensdag) zijn: i november dr A. A. Gerbrands over „Een kunstre's in de Asmat"; 24 jan. de heer J. T. P. de Bruijn over „Het Turkse schimmenspel'; 21 febr. dr. H. H. Frese over „Hoe kinderen het museum zien" 21 maart prof. dr. J. Keuning ove: „Mens en samenleving in West-Nigeria' 18 april dr. P. H. Pott over „Naar wijdei horizon; beschouwingen over onze waar der'ng van de buitenwereld" Leids museum bestaat in 1962 125 jaar In de zomer van 1962 zal het rijksmu seum voor volkenkunde aan de Steen straat zijn 125-jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit jubileum, waarvan het nadere programma nog niet bekend is, hoopt dr. P. H. Pott op 18 april in het raam van de door Volken kunde georganiseerde lezingencyclus een overzicht te geven van de wijze waarop men in het bijzonder gedurende de pe riode van het Koninkrijk (1815 tot he den) kennis heeft kunnen nemen van de vreemde buitenwereld, en hoe men in Nederland hierop heeft gereageerd. C. L. de Bree in het zilver bii Wernink Op 1 oktober 1936 trad de heer C. L. de Bre« als jongste tekenaar in dienst van Weir.ink's Beton- en Aanneming- Maatschappij N.V. Lelden, Na verschillende rangen te hebben doorlopen, werd hii in hot natuursteer- bedrijf van ..Wcrnok" belast met de produktii de calculatie en de werk voorbereiding. De groei van dit bedrijf bracht uit breiding van werkzaamheden met zich. waardoor het noodzaak werd, dat de heer De Bree de produktie aan een jongere kradht overdroeg, terwijl hii zelf als staffunctionaris de calculatie, de voorbereiding en adviezen aan architec ten behandelt Op 4 oktober werd de heer De Bree met echtgenote door de directie gecom plimenteerd, waarna tal van personeels leden gebruik maakten van de gelegen heid de jubilaris geluk te wensen. ven tiende ronde kwam dat foutje. Olst hoorn vei'k-eefk zich even op een bocht en zette zijn slip te ver door. Hij kon zijn wagen niet houden en dat was voor Dumee voldoende naar de overwinning De zeer snelle 200 cc klasse zonder ver snelling werd een groot machtsvertoon voor Dumee. Hii won met ruim een ronde voorsprong Prijswinnaars Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt reikte na afloop de prijzen uit. De eerste-pr ijs winnaars kregen een zil veren vechtende leeuw op een stan daard, waarin een medaille is gevat. De tweede-prijswinnaars kregen een plastiek van zilver waarin een me daille en de derde-prijswinnaars kre gen een medaille in een standaard. Voorts kreeg iedere deelnemer een bronzen herinneringsmedaille van de 3-Ocbobervereeniging. Aan deze wedstrijden werd o.a. mede- wenking verleend door het bestuur van de stichting „Karting Nederland", of ficials van dc automobiel- en karting- sporbclub „Souderia A.S.V.I.O." en le den van de Leidsche Ren- en Tourver eniging „Swift-Comhinatie". De uitslagen zijn: Een spannend moment tijdens de maandagmiddag op het Be- vrijdingsplein in Leiden-Zuid west gehouden skelter wedstrij den. (Foto N. v, d. Horst) 50 cc: 1. Peter Aalderson; 2. Rob Bron; 3, Johan van Kessel; 4. Jan Heemskerk. 100 cc: F. Dumee; 2. W. v. d. Meer; 3. G. Ocsterman; 4 A. G. Amersfoort; 5 G Wiliemsen; 6 J. v. d. Kwast; 7. mej. M. Englebert8. Boelhouwer. 125 oc: 1 A. Mulder; 2. J. L. Loman; 3. J. Out; 4. Breedijk jr.; 5. Th. Dus- baba; R. F. Smits. 200 cc (met versnelling): 1. Dpmee; 3. Olsthoorn; 3. J. Brouwer. 200 cc zonder versnelling): 1. F. Du mee; 2. F Post: 3. L. Rehorst; 4. R. F. Smits; 5. H. J. de Jong. Gouden dienstjubileum mej. A. den Oude Maandag 2 oktober herdacht mejuf frouw A. den Oude het feit dat zij vijf- Lig jaar in dienst was geweest van de N.V. P. Clos en Leembruggen. De ju- bilaresse werd door de directeur mr. C. J Leembruggen ontvangen. Deze uitte zijn dankbaarheid voor de ijver en toewijding waarmee zij heeft ge werkt. Spr. bracht in herinnering, dat mej. Den Oude als dertienjarig meisje in dienst is getreden. De werkomstan digheden en de loonvoorwaarden van toen zijn niet met die van nu te ver gelijken. Namens de zaak bood hij haar een geschenk onder couvert en een moc- castel aan. Hij wenste haar nog vele ja ren toe in goede gezondheid. De heer J. Sap, bedrijfsleider, was dc volgende spreker. Hij noemde mej. Den Oude een voorbeeld voor velen en bracht haar dank voor de manier waar op zij haar werk heeft verricht, haar goede humeur en liefde voor dc arbeid. „Als je liefde bezit voor je werk bezit je een stuk icvensgeluk. Met zulke men sen is het prettig samenwerken." Namens het jubileumsfonds sprak de heer I. Hartevelt. Met een gezellig sa menzijn werd de jubileumviering be sloten. Fly pass moest vervullen Extra lange 3-oktoberparade trok veel publiek De MILITAIRE parade, deze keer grootscheeps opgezet, is volgens plan verlopen. Men moet bewondering hebben voor de perfecte organisatie, voor de manier waarop een zo uitgebreide en heterogeen samengestelde stoet zich stipt aan het strakke tijdschema hield. Het is de lezer bekend, dat ook in deze krant enige discussie is gevoerd over het al dan niet wen selijke van dit défilé. De tegenstanders zijn vooral in de pen geklommen, omdat zij lazen, dat lanceerinstallaties voor kernwapens zouden worden meegevoerd. Zelfs is voorgesteld de parade te negeren. Natuurlijk kan van ons niet worden verwacht, dat wij de roem bezingen van het oorlogstuig dat l?ngs trok. Men moet er niet aan denken welke verschrikkingen er meer kunnen worden aangericht, verschrikkingen die verschrikkelijk blijven, welke edele motieven ook de acntergrond van het wapengebruik vormen. En toch menen wij, dat de parade op zichzelf geen nutteloos onderdeel van de 3-oktoberdag was. Het gaat cr maar om in welke geest men zoiets ondergaat. Geen zinnig mens zal bij het zien van zo'n optocht de borst van trots voelen rijzen. Integendeel. Men wordt van schaamte vervuld bij de gedachte, dat 387 jaar na het ontzet van Leiden dc mensen nog steeds n'et bu'ten wapenge weld kunnen als er tw'sten moeten wor den beslecht. Maar het oorlogsmateriaal is er, de militairen zijn er. Het is dwaas voor deze werkelijkheid de ogen te slui ten. En het was daarom nuttig, dat Lei den er gisteren nog eens met de neus bovenop werd gedrukt. Het zou natuurlijk nog nuttiger zijn als de duizenden toeschouwers en deel nemers zich voor het eerst of bij ver nieuwing op de situatie bezonnen en tot de erkenning kwamen, dat geen moe1- te te groot 's om te voorkomen, dat wat op d'e blijde 3-oktoberdag over de Bree straat trok. een andere dag in dodelijke ernst wordt gebruikt. De militaire parade trok gister ochtend zeer veel publiek. Onder meer werden Honest-Johnraket- ten meegevoerd. Niet minder dan drie kapellen ver leenden aan deze parade hun medewer king. In dc eerste plaats dc mariniers- kapel, die na Pro Patria opmarcheerde en zijn plaats voor het stadhuis innam. Onder de autoriteiten op het platform bevonden zich de garnizoenscomman dant van Den Haag, minister Korthals en comm'ssaris Klaasesz met echtgeno ten, burgemeester Van Kinschot, de wet houders, allen met hun dames, en vele raadsleden. Na het voorbijtrekken van de eenhe den mariniers en vlootpersoneel ont lokte de in ceremonieel tenue gestoken Koninklijke Militaire Kapel een harte lijk applaus aan de toeschouwers. Per soneel van het regiment Van Heutsz, artillerie en Intendance vormden de overgang naar de door de Luchtmacht kapel begeleide onderdelen van dc Ko ninklijke Luchtmacht. Wegens de weersomstandigheden kwam de fly pass te vervallen. Onmiddellijk op het lopende gedeelte van het défilé volgde het rijdende gedeelte, met veel verbindingsmateriaal, verkenn'ngswa- gens, steeds zwaardere vuurmonden en als slu'tstuk rijdende ianceerinrichtingen voor Honest Johnraketten. De parade duurde precies een half uur, zodat wie de dienst in dc Pieterskerk wilde bijwonen hiertoe ruimschoots de gelegenheid kreeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13