iederland los van het goud DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN G. PUCHINGER „Het uas hard van die erepositie afstand te moeten doen, en het besluit is de regering dan ook onnoemelijk zwaar gevallen, maar persoonlijke gevoelens moeten wijken voor het belang van het land." DR. H. COLIJN. Radiorede na de devaluatie, maandagmorgen 28 september 193b. Thans gelde als wachtwoord: niet meer blijvei gegaan, vooruitzien naar de toekomst aan het verleden, dat is voorbij- DR H. COLIJS. Radiorede na de devaluatie maandagmorgen 28 september 1936. Men heeft de maand september van het jaar 1936 wel de maand der verrassingen genoemd, en zeer zeker is september 1936 dat geweest. Twee verrassingen van uiterst tegengestelde aard voltrokken zich. Begin september 1936 verloofde zich prinses Juliana met prins Bernhard. Maar even onverwacht werd Nederland1 eind september verrast door de muntdevaluatie. Onverwacht in dubbele mate, omdat Nederland een kabinet bezat dat zich in zijn geheel tegen de devaluatie had verklaard. Toen mr. M P L Steenber- ghe op 25 juni 1934 optrad als mi nister van economische zaken, om mr. T. J, Verschuur op te volgen, die op 17 april 1934 was afgetreden wegens gezondheids redenen. maakte hij een voorbe houd inzake het devaluatievraag- stuk. Maar de overtuiging van mr. Steenberghe groeide. dat aan devaluatie niet te ontkomen zou zijn. Dit had ten gevolge dat hij op 6 juni 1935 aftrad, en di rect werd opgevolgd door prof. dr ïr. H. C. J. H. Gelissen. Sinds dien achtte men do muntwaarde onder dit kabinet verzekerd, te meer omdat minister Colijn her- haarldelijk had doen weten dat hij muntdevaluatie in feite gelijk vond aan muntvervalsing. Maar. ook een kabinet dat op zeker punt homogeen is. kan juist betreffende dat punt in tegen overgestelde richting gedwongen worden te regeren! Het devaluatie- vraagstuk Nu is het devaluatievraag- stuk één der moeilijkste vraag stukken in de monetaire politiek, en zeker was het dat in de der tiger Jaren. waarin de proble men van werkeloosheid en pro ductie niet alleen centraal «ton den. maar ook bepalend binet achtten zich geroepen tot de handhaving van de *.g. rou- den standaard, hetgeen wil zeg- 5en dat de waarde van één gul- en verbonden is aan een vaste hoeveelheid goud. De Nederland se Bank diende in dat geval be reid te zijn tegen de som van eén gulden 0.6048 gram goud af te leveren. Ook andere landen in Europa koppelden hun munteen heid aan een vaste hoeveelheid goud. zodat in de dertiger jaren aanvankelijk een constante waar deverhouding der diverse munt eenheden bestond. Deze inwisselbaarheid van goud had grote invloed op de import en de export, en dus op de wel vaart van Nederland. Onze ex port bleef echter in de dertiger jaren al meer achter bij de im port. De koers van de gulden zakte met de Jaren zo ver. dat het voordeliger werd uit Neder land goud te verzenden, zodat de De schaduwen van Keynes Colijn zag vooral de te hoge firijzen en kosten van de Neder- ar.dse goederen als de oorzaak van de voortdurende goudaf vloeiing. en achtte (enigermate ten onrechte) het gebrek aan koop krachtige vraag in het buiten land 'zulks als gevolg van de wereldcrisis) van secundair be lang. Maar juist op dit tweede punt werd door de Engelse econoom John Maynard Keyne» (1883-1946» met kracht gewezen. Colijn wilde ..aanpassen", hij wilde het Ne derlandse prijs- en kostenpeil drukken, om op deze manier weer gemakkelijk te kunnen uit voeren. en langs deze weg aan de goudafvloeiing een halt toeroepen. Keynes daarentegen wilde ..koopkracht inspuiten" en daar toe een politiek van werkver schaffing voeren. Aan deze politiek koppelde Keynes de eis tot de valuatie. maar niet als laatste uiU weg (die Colijn juist niet wenste», maar als essentieel onderdeel Eerst een devaluatie zou volgens Keynes de natie in staat stellen, de handen vrij te maken voor de uitvoering van een program van binnenlands economisch herstel. Op zich zelf is dat nog geen los making van het goud; dat is het in Nederland eerst, wanneer de Nederlandse Bank weigert goud geven, en de Nederlandse lering de gouduitvoer verbiedt. in devaluatie geen de werkeloosheid te re® -W9—, Colijn zag middel om bestrijden. Keynes daarentegen zag haar als noodzakelijke scha kel om de nationale positie der arbeidsmarkt en ook van de werkgelegenheid in het algemeen te verbeteren. Waar Colijn en zijn mede-ministers Cw.o. de mi nister van financiën, mr. P. J. Oud) de devaluatie zagen als een noodsprong die de bestaande internationale economische ver houdingen nog onzekerder maak ten. valt te verstaan, dat zij zich uit dien hoofde tegen dc devalua tie verzetten. Frankrijk Op 6 Juni 1936 had de pas op getreden Franse minister-presi dent Leon Blum met klei be- klaard: ..GU hoeft niet bang te sUn, dat wU op een goede morgen de muren bedekken «uilen met de affi che van een deva luatie. de affiche van een monetaire staatsgreep. Maar aedert juni 1936 was de situa tie in Frankrijk gewijzigd: de in komsten vielen te gen, de economi sche politiek wierp (althans op korte termen) niet dc nodige viuchten af cn zo overwoog het Franse kabinet via een plotselinge devaluatie de han del kunstmatig te stimuleren- Maar dit bood. al even zeer zyn moeilijk heden. Men vroeg zich af. of in dat &al het kabinet, zijn woord had gegeven inzake de waardehandhavi n g van de franc, niet diende af te tre den. Daarbij, de Kamer diende met de maatregelen ak koord te gaan. en zou deze daartoe bereid zijn? In de ze mist van finan ciële onzekerheid i ging de Franse 1 minister van fi nanciën, Vincent Aurtol (de latere president), ertoe 1 over. het disconto van de Banque de France van 2 tot 5 pet. tc verhogen. Op donderdag middag 24 septem ber zond het Fran se kabinet een af gevaardigde van he< Franse kabinet naar de ministers Oud en Colijn. om ze vertrouwelijk mede te delen dat Frankrijk de Fran se franc zou deva lueren tot tussen de 25 en 33 procent. Tegelij kertijd liet de afgezant bemer ken. dat de Franse regering het op prijs zou stellen, indien ook Nederland bereid was zijn munt eenheid daarbij aan te passen, en eveneens tot devaluatie over te gaan. Maar de ministers Co lijn en Oud wezen dat verzoek met kracht af, en deden de vol. gende dag een communiqé ver schijnen: ..In verband met de zich opnieuw openbarende bewe ging op de wisselmarkt deelt de regering mede. riat «IJ hare mo netaire politiek onveranderd handhaaft." Voor velen was de Franse de valuatie een onverwachte slag. en het Franse publiek was ver ontwaardigd. omdat de Franse regering had toegezegd dat zij niet tot muntdevaluatie zou over gaan. Inmiddels werden de wis selmarkten te Parijs, Londen en New York enige dagen gesloten, en vond een grondig overleg plaats tussen dc ministers van fi nanciën Auriol i Frankrijk), Ne ville Chamberlain i Engeland) en Morgenthau (U.S.A.). Zij hoopten dat deze nieuwe samenwerking tot algehele opklaring zou leiden in de wereld. De Amerikaanse minister van financiën, Morgcn- tbau, verklaarde zelfs: ,.Ik ben van'mening, dat dit het beslissen de ogenblik zal zijn voor de we reldvrede. De internationale mo netaire stabilisatie is het funda ment. dat gelegd moet worden, al vorens wij een duurzame vrede en een werkelijk herstel kunnen verwachten Ik voorzie geen en kele wezenlijke wijziging in ver band met dc dollar en het pond sterling, en men spreke niet van een ,.neo-devaluatic" van de dol lar". Zaterdagmiddag 26 september, na de devaluatie, verklaarde Léon Bium aan de pers: „Wat we doen is niet devalueren. maar meewerken aan een internationa le regeling." Zwitserland Op zaterdag 26 september kwam dc Zwitserse Bondsraad vier uur lang bijeen. Zwitserland was met Nederland, na de Fran se devaluatie, het enige land dat nog trouw gebleven was aan de gouden standaard. Hoewel men zaterdagmorgen' nog niet geloofde aan de devaluatiemogelijkheid van Zwitserland, ging men ern stig twijfelen, toen een nadere be kendmaking van de Bondsraad uitbleef. Eindelijk verscheen er een communiqué, van de volgen de inhoud: ..Na kennisneming 30 pet. te devalueren, is de Bonds raad van mening, dat het belang van de nationale economie ook Zwitserland dwingt zijn valuta aan te passen aan de leidend» wereldvaluta's". De Nederlandse gezant te Bém. ridder Van Rappard, was bij het voorberaad betrokken, maar vast sta.it wel dat het Zwitserse deva- luatiebesluit tégen het advies van dc Nederlandse gezant in gen»- Nederland devalueert Die zelfde morgen kwam het Nederlandse kabinet bijeen. Nog hoopte men dat de Zwitserse Bondsraad zou volhouden, maar 's middags kwam het voor het Nederlandse kabinet fatale Zwit. serse besluit binnen, 's Avonds kwam het Nederlandse kabinet opnieuw bijeen op het departe ment van koloniën, waarbij te genwoordig waren mr. Trip, d» resident van dc Nederlandse ank. mr. de Beaufort de direc teur van de Nederlandse Bank, jhr Van Asch van Wijck, de se cretaris-generaal van het departe ment van financiën, en de heer Hardeman, de financiële adviseur van het departement van kolo- Daar werd het besluit genomen om als laatste land dat nog trouw ..aan hei goud" was. de gouden standaard te verlaten. De liberale fractieleider mr. W. C. Wendelaar verklaarde later: ,.In elk geval verdient dr. Colijn deze grote pluim op de hoed. dat hij de laatste is geweest, die da burcht heeft overgegeven." Op maandagmorgen 28 septem ber verscheen dr. Colijn voor de radio, om aan het Nederlandse volk mede te delen dat het kabi net noodgedwongen tot devaluatie was overgegaan, en met ingang van zondag 27 september de goud- uitvoer had verboden. Vanaf die dag werd de regering overladen met werkzaamheden, omdat het gehele economische Ie- ven aan de nieuwe toestand moest worden aangepast. Dr. Colijn deed een klemmenn beroep op het Ne derlandse volk om geen paniek te doen ontstaan, geen banken te be- stormen, terwijl hij maatregelen beloofde om prijsverhoging te voorkomen. Inmiddels maakten Tsjecho-Slo- wakijc en Italië eveneens gebruik van de situatie om opnieuw te de valueren. Wekelijks schreef minister-pre- sident Colijn rapporten aan ko ningin Wilhelmina, om haar in te lichten over de economische en monetaire situatie van Nederland na dc devaluatie. In alle landen die gedevalueerd hadden, werden de maatregelen door de volksvertegenwoordiging goedgekeurd, en ook de ministers Colijn en Oud kregen de steun van de overgrote meerderheid der beide Kamers voor hun beleid. De radiorede van dr. Colijn heeft allerwege indruk gemaakt, voor al omdat men begreep dat deze beslissing hem niet gemakkelijk was gevallen, wijl het niet-deva- lueren een integraal punt van zijn persoonlijke politiek vertegen woordigde. Typerend is in dit ver band de aanvang van een brief van de gouverneur van Suriname, prof. mr. J. C. Kielstra, die op 2 oktober 1936 aan minister Colijn vanuit Paramaribo schreef: „Het is mij eene behoefte U meer per soonlijk te schrijven dan ik zelfs in mijn officieuse brieven kan doen. Wel moet U het besluit van de vorige week om het tot depre ciatie van den gulden te laten ko men „onnoemelijk" gevallen, zooals U 1 dio jiorede, die wij des nachts belui sterden, hebt gezegd. Het was trouwens aan Uwe stem ondanks alle zelfbeheersching te hooren hoe U onder den indruk waart van het gebeurde en onvermijdelijke. Ik kan niet ten volle overzien wat U dwong tot het doen van dezen stap. zoo lang vermeden, en leg mij in vol vertrouwen op Uw oor deel neer bij Uwe meening dat het niet anders kon. Maar dat wij zigt natuurlijk mijn inzicht om trent depreciatie of devaluatie en hare gevolgen in het algemeen nietzoo min als het dat van U zal hebben veranderd." Dat de devaluatievraag destijds geen probleem vormde dat per po litieke partij kon worden uitge maakt. of in die dagen ook maar kón worden uitgemaakt, blijkt uit een interview dat de bekende socialistische voorman, het Ecr- ste-Kamerlid W. H. Vliegen dat weekeind verleende, en waarbij hij verklaarde: ..Dat de devalua tie op dit ogenblik niet te ontgaan was, daarmee ben ik het eens Ik ben altijd tegenstander van deva luatie geweest, zolang dat moge lijk was. Ik was. naar U zich her innert. voorzitter van de commis sie uit de S.D.A.P. en het N.V.V., die deze zaak indertijd heeft be studeerd. en die een rapport daar over heeft uitgegeven: Pro en Contra. Ik behoonie tot de meer derheid, die tegen devaluatie Beoordeling moeilijk De beoordeling inzake het vraagstuk van de devaluatie in de dertiger jaren, is en blijft moeilijk, vooral met het oog op dc algehele politieke koers die dr. Colijn voorstond. Het is heel eenvoudig hem bij voorbaat tc veroordelen, of hem bij voorbaat vrij te pleiten. Een evenwichtig oordeel werd onlangs uitgespro ken door dra. B. Goudzwaard, wetenschappelijk medewerker van de Dr Abraham Kuyperstichting te Den Haag, die, naar zijn me- Dr. H. COLIJS ning gevraagd over dit alles, op merkte: „Kan men nu Colijn wijten maken, dat hij voor andere methode dan die van Key nes gekozen heeft? Men zal hier mede uiterst voorzichtig moeten zijn. Wat Colijn verdedigde, was een politiek, die door de Klassie ke School in de economie zijn dagen nog voluit werd gestaan, en ook veruit het meest aannemelijk scheen. Hoe zou reële volkswelvaart van het in spuiten van geld in de samenle. ving het gevolg kunnen zijn? De meeste economen in zijn tijd o.a. de grote Engelse eco noom Pigou waren dan ook van een aanpassingspolitiek stander, en beschouwden de the orieën van Keynes veelal nog als gevaarlijke nieuwlichterij. In het beroemde Engelse blad „The Economie Journal" is na g nog jarenlang gediscussieerd juist deze onderwerpen. Eerst omstreeks het begin van de Tweede Wereldoorlog kon lanj zamerhand worden vastgesteld, dat Keynes bij het merendeel van de economen het pleit gewonnen had. Is het Colijn kwalijk te nem dat hij zijn land niet wenste storten in wat door de meest vooraanstaande economen zijn dagen nog veelal als eei vaarlijk avontuur werd schouwd?" bloei Rozen ln bloei, door Foka van Loon. Uitgave La Rivlère en Voorhoeve te Zwolle. Een tuin met bloeiende rozen, is er iets mooiers denkbaar? Kleu ren, rood, rose, wit en geel drin gen zich aan u op. Door die schit terende kleurenpracht schijnen zij u te willen laten vergeten doornen, die toch altijd aanwezig zijn.... Ook in dit boek komt de tot bloei, zij het dan misschien meer figuurlijk dan letterlijk. Want het lelijke onderwijzeres je Dineke en wat wordt dat lelij ke vaak naar voren gehaald dit boek komt toch langzaam, heel langzaam door de zenuwcri sis heen. Misschien is het een wal simplistische vondst om haar zie ke mensen te laten verplegen; ir ieder geval weet zij nu haar be stemming: verpleegster. Een andere roos die tot bloei komt is Hanske, de vrouw Joost, die Dineke weer tot rust en kalmte wilde laten komen in haar rustige huishoudentje, faalde hierin echter. Misschien zijn de oplossingen allemaal wel iets teveel voc h«nd liggend, als lectuur voor meisje* van 15—20 jaar zal dit boek het wel doen. Opstand in Syrië van grote betekenis - Succes zou prestige van Nasser enorme klap geven - Clay be doelde niet wat men hem liet zeggen - Kennedy door Chroesjtsjef genegeerd - Nixon springt niet verder dan zijn polsstok lang is. De opstand in Syrië Is van grote betekenis voor de ver dere ontwikkelingen in het Mid denoosten. Vooral in de eerste jaren van het bestaan van de Verenigde Arabische Republiek had deze nnlc tussen Egypte en Syrië een grote aantrekkings kracht op de omringende volke ren. Het scheelde maar weinig, of ook Irak had zich bij de VAR aangesloten, ware het niet, dat op het juiste ogenblik een man als Abdel Karlm Kassein naar voren kwam, die een tegenvoe ter van Gamal Abdel Nasser blijkt te zijn. Nu geloven wij niet, dat de gebeurtenissen in Syrië het gevolg zijn van de wedijver tussen de Arabische paladUnen Nasser en Kassem. Zij zijn het zoveelste bewijs, dat er van een hecht verbonden Ara bische wereld geen sprake is en dat ook en vooral in de Arabi sche landen het nationalisme hoogtij viert. De Syrlërs voelden al geruime tijd, dat zij een Egyptische vazalstaat waren ge worden, waarin zij slechts de positie van onderhorigen konden innemen. Een man als Serraj, die zich thans als een vurig na tionalist ontpopt, kon daar ten slotte geen genoegen mee nemen en zijn breuk met Nasser moest onherroepelijk leiden tot een po ging van Syrische officieren, dc banden met Egypte te verbre- Folen Is de opstand in Syrië dus reeds een blijk van het falen van een nieuwe poging, het sa mengaan van bepaalde Arabi sche landen na te streven, de rebellie is ook een slag in het gezicht van Nasser omdat zo als de Londense Times het uit drukte de mystiek rondom de Egyptische dictator als symbool van de Arabische eenheid als sneeuw voor de zon zal verdwij- hij slaagt de opstand neer te slaan en althans de schijn op te hou den, dat de rebellie slechts een groeistuipje is geweest. Slaagt Nasser er echter niet in, een einde aan de rebellie te maken, dan zal de VAR onherroepelijk uiteenvallen en daarmee zal het laatste bolwerk van deze moder ne pharao bezweken zijn. Hij is dan volkomen geïsoleerd van dc rest van de Arabische wereld en zal wellicht zijn aandacht meer gaan richten op Afrika, waarvan Egypte deel uitmaakt. Er ls nog een element in dc gebeurtenissen ln Syrië, dat niet verwaarloosd moet worden: de betrekkelijke rust. die rondom Israël heeft geheerst, zal spoe dig worden verstoord. Het is zo langzamerhand een afgezaagd verhaal geworden, dat een fi guur als Nasser een agressieve houding tegenover Israël aan neemt en dit land beschuldigt van aanvalsplannen (met name wat Syrië en Jordanië betreft), wanneer hij in dc knoei zit. Ook nu ligt het voor dc hand. dat hij naar dit wapen zal grijpen. Het andere Het nieuws van de opstand in Syrië heeft in de afgelopen da gen het overige nieuws wat naar de achtergrond verdrongen. En er is nogal het een en ander ge beurd, dat belangriik of interes sant was, zoals de uitgelekte ontboezeming van de Ameri kaanse generaal Clay, de prach tige redevoering van de Ameri kaanse president Kennedy in de Assemblee van de Verenigde Na ties, de rede van de Russische minister van buitenlandse za ken Gromyko (een dag daarna, zonder dat meto ok maar één woord werd ingegaan op de voorstellen van de Amerikaanse president.), de Russische voor stellen, die daarna in een pro gramma van acht punten aan de volkerenorganisatie werd voor gelegd als een inleidende regeling om te komen tot alge hele en algemene ontwapening en last but not least, de mede deling van Richard Milhouse Ni xon. dat hij in 1964 niet zal din gen naar de kandidatuur van de republikeinse partij bij de Ame rikaanse presidentsverkiezingen. Dit laatste is op het ogenblik helemaal niet belangrijk, maar de mededeling van Nixon is wel bijzonder interessant. Realiteit tegenwoordiger In Berlijn), dat het tijd wordt, de realiteit van het bestaan van twee Duitse sta ten te erkennen, werd gemaakt ln een vertrouwelijk gesprek. De generaal bedoelde precies wat hij zei. maar niet meer. Dat laatste hebben de Duitse jour nalisten er van gemaakt, die vandaag zouden worden afgeslo ten, zullen wellicht op niets uit lopen. Dan zal het misschien tot november duren, voordat nieu we pogingen worden gedaan om tot onderhandelingen te komen. Westelijke leiders schijnen hiervan overtuigd te zijn, om dat het alternatief van een op lossing voor Berlijn slechts een kernoorlog kan zijn. Kennedy heeft dan ook niet gezegd, dat er geen gesprek mogelijk is. Hij heeft alleen gewaarschuwd, dat het Westen vastbesloten is, Berlijn met alle middelen die het opgedrongen worden te ver dedigen. Erkenning Kennedy heeft ook gezegd, te erkennen dat Duitsland verdeeld kan worden gehouden door ka nonnen en 'tanks. Deze behoed zame mededeling hield in, dat e«n dergelijke aanvaarding ten slotte kan leiden tot een zich aanpassen van het Westen aan een communistisch gezag over Oost-Duitsland, zonder tot erken ning er van te zullen overgaan. Chroesjtsjef heeft zoals bekend v,eet.D steeds geeist, dat de westelijke NAbbbK mogendheden het Oostduitse communistische regiem zouden dachten met de uitlating van erkennen- De implicaties van wat Clay een politieke rel te kunnen Kennedy gezegd heeft liggen veroorzaken. Zoals zij het echter (zoals gemeld) ver van nieuws vorige week zateraag volledige erkenning verwijderd, brachten, leek het er op als hetgeen echter niet wegneemt, zou de Amerikaanse generaal dat er sprake van kan zijn, dat hebben gezegd. dat Amerika de westelijke landen „zich neer- overweegt. tot erkenning van de leggen" bij de bestaande situatie, communistische zgn. Deutsche □emokratische R?publ,k over k»" te gaan «1 van West Duitjland 7 J verwacht, dat het dit ook zal ï'"1"'"; doen. Dan zou er inderdaad fhooden door troepen snrake ziin geweest van een tanks. Een regeling zou moge- d?alScte wu£SVJ" Amc- Sowjetunte af rikaans. buitenlandse politiek. Mannen van Tet Wes- Nu vormt de mededeling van ten in Berlijn veilig te stellen, Clay slechts een bevestiging ook en vooral, als de Oostduit- van wat ook ln het Westen al se communisten het heft in han- geruime tijd gemeengoed is, nl. den nemen, dat het geen zin heeft zich te gen een vredesverdrag tussen NieUW-Guinea de Sowjetunic en het commu nistische regiem in Oost-Duits- Hartverheffend is de gunstige land te verzetten, als dc positie reactie van vele kanten op het van het Westen in Berlijn maar Nederlandse aanbod, Westelijk onaangetast zou blijven. Nieuw-Guinea onder bestuur van de Verenigde Naties te plaatsen. De wijze, waarop het Kennedy Nederlandse voorstel is ingc- Dat is in wezen ook, wat Ijend waarborgt, dat er geen president Kennedy maandag in dingen kunnen gebeuren, die de Algemene vergadering van de i>ns land met gewenst heeft. Ver. Naties heeft verklaard. De Zo is het onmogelijk, da. net president zeide nl., dat Ameri- do°r miruster Luns gedane er ka niet gebonden is aan eniger- toe leidt, dat de Algemene ver lei strakke formule en hij be- gadering een besluit neemt, doelde daarmede te zeggen, dat Westelijk Nieuw-Guinea on<J.er Amerika bereid is, compromis- bestuur van de Verenigde Na- sen en concessies te overwegen, f»es te plaatsen om het na een omdat er „voor beide partijen bepaalde periode aan Indonesië in het geschil toch geen vol- ^er te dragen. In Indonesië maakte oplossing tot stand kan gaan reeds stemmen op om worden gebracht". Maar Kenne- plannen in die richting te lan- dy voegde hieraan onmiddellijk ceren. Maar minister Luns heeft toe, dat alleen een overeen- nadrukkelijk het voorbehoud komst .ot stand kan komen, als gemaakt, dat Nederland slechts de vrijheid van West-Berlijn, de bereid is, het bestuur aan de aanwezigheid van de geallieer- Verenigde Naties over te dra den in dit stadsdeel en de vrije §en> ah» gegarandeerd wordt, toegang tot de vroegere Duitse jat het volk van Westelijk hoofdstad afdoende worden ge- Nieuw-Guinea gelegenheid zal waarborgd. te krijgen, over zijn eigen lot tc beschikken. Is er onder die En de grote vraag is thans, voorwaarden geen meerderheid of Chroesjtsjef (als hij na af- (van tweederden) in de Alge loop van het 22ste congres van mene vergadering te vinden, dan de Russische communistische blijft alles bij het oude. Eartij in Moskou, dat binnen- ort begint, de handen weer aanbod van Nederland vrij heeft) bereid kan worden *aI dan onverkort van kracht gevonden, een oplossing als blijven als een symbool van de Kennedy voor de geest staat pede bedoelingen die het mogelijk te maken. heeft, zowel ten aanzien van de bevolking van Nieuw-Guinea als met betrekking tot de rol, die het in Zuidoost-Azië wenst te Er zijn enkele aanknopings- spelen. Het grote winstpunt van punten in de redevoering van het Nederlandse aanbod is dan Kennedy, die een beter lot ver- ook al geweest, dat het vertrou- *- land sterk is toegc- Genegeerd Nixon diend hadden, dan nu hun deel ven in c zijn geworden Met geen woord heeft Gromyko gereageerd op het aanbod van de Amerikaan se president, in te stemmen met Tenslotte nog een paar woor- een verbod op het overdragen den over de mededeling van dc van het beheer over kernwa- vroegere Amerikaanse vice-pre- pens aan landen, die zelf niet rident Nixon, dat hij in 1964 over dergelijke wapens beschik- liet zal dingen naar de kandi- ken. Hier heeft Kennedy aan latuur van de Republikeinse de Russische premier de moge- Jartij bij de presidentsverkie- lijkheid geboden, dóór middel tingen, die dat jaar moeten wor- van een akkoord tussen Oost en len gehouden. Wel zal hij eind West te voorkomen, dat de eolgend jaar dingen naar de Westduitsers op een kwaad ogen- ïouverneurszetel van Califor- blik zelf de beschikking krijgen ilë, dc staat waar Nixon gebo- over atoomwapens. Ook in de ren en getogen is. voorstellen, die de Russen enke- Ie dagen later aan de Verenig- .Nixon heeft er bij verteld, dat de Naties hebben voorgelegd, is "1 van plan is, de volle vier niets terug te vinden van deze »aren u't te dienen, als hij tot waardevolle suggestie van Ken- ïouvemeur zou worden gekozen, nedy. N" 's het zo. dat de staat Ca- lifornic (evenals de staat New I En hieruit kan men gerust de York) bij het verkrijgen gevolgtrekking maken, dat het ie kandidatuur van een partij de Sowjetunie er niet om begon- aij de presidentsverkiezingen nen is. een serieus gesprek over 2en zeer belangrijke rol speelt, het oplossen van de wcreldpro- Deze beide staten bieden hun blemen te voeren, maar dat zij ?ouverneur als het ware een er slechts op uit Is. propagan- (pringplank naar de kandidatuur da te bedrijven. Was dit niet -oor het Witte Huis. En Nixon het geval, dan zou Chroesjtsjef '-ou Nixon niet zijn, als zijn de rede van Kennedy niet zo "nededeling met bedoeld was om volkomen hebben genegeerd, als ie mogelijkheid, dat hij Cali- thans het geval is geweest. 'ornië volgend jaar in de wacht ;leept. sterk te vergroten. Men Gesprek 'al Nixon eerder serieus nemen r ils gouverneur van Caiifornic Niettemin meent men in VN- als hij toezegt, zijn ambtster- kringen te New York. dat de -nijn van vier jaar volledig te 6rote omtrekken van een imoge- cullen uitdienen, dan dat men jke overeenkomst tussen Oost le indruk zou hebben, dat hij en West om een eind te maken le eerste twee jaar van dip aan de onenigheid over het Duit- ambtstermijn al z se probleem, zich beginnen af jruiken om de campagne v. te tekenen. De jongste ontwik- le presidentsverkiezingen kelingen zouden er op wijzen, 1964 voor tc bereiden, dat de Sowjetunie en de weste lijke mogendheden het eens zul- En wat zou Nixon letten len worden over een compro- als hij volgend jaar gouver- mis voor het beginnen van on- icur van California zou worden, derhandelingen om na te gaan '.ich in 1963 of 1964 toch dc of een vergelijk mogelijk is. kandidatuur voor dc kandida- Het wordt échter onwaarschijn- uur van de Republikeinse par- lijk geacht, dat een formule uit- lij bij dc presidentsverkiezingen gewerkt kan worden in de be- 'c laten aanleunen? Zal iemand sprekingen tussen Rusk (de iem dan nog kwalijk nemen. Amerikaanse minister van bui- lat hij op 27 september 1961 tenlandse zaken) en Gromyko besloot, zich niet beschikbaar (zijn Russische collega). Deze :e stellen? Wc kunnen het nau- inlcidende besprekingen. die welijks aannemen. gaan ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 16