Jlicuiue £dtarl)c ÜTourant kinderbijslag zelfstandigen: tot f 12.000 vanaf 3e kind Heel Syrië opstand staat achter de tegen Nasser Musici met pruiken op Schiphol Vrijstelling gehuwde premie voor vrouwen ndonesië denkt over compromis-voorstel Chita) Prins Bernhard in Toulouse N VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 a ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter. <BU contract belangrijke korting) Dr. E. D1E.MER CHRISTELIJKEA Tl ON AAL DAGBLAD „SUntvtstlcfi U tkekltvn mgn bert ia ttgl)e&spftr Tweeënveertigste jaargang no. 12290 (Advertentie) Vele lekkernijen voor DIERENDAG (4 oktober) VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Munster Veldkamp komt aan beswaren tegemoet Dr. G. M. J. VELDKAMP compromis Papoea's stemmen in met rede Luns NDONESIE zou vau plan zijn. nieuwe stappen bij-de Ver. Naties voor te bereiden naar aanleiding van de kwestie Nieuw-Guinea. et dat doel voor ogen zal de Indonesische minister van buiten- ndse zaken, Subandrio, zich maandag naar New York begeven n de leiding op zich te nemen van de Indonesische delegatie in 1 Algemene Vergadering der V.N. fieuws in één oogopslag Minister Veldkamp heeft enkele belangrijke wijzigingen aangebracht in het ontwerp Algemene Kinderbi jslagverzekeri ng, waardoor wordt tege- moetgekomen aan bij de m Tweede Kamer bestaan de bezwaren. Indien de r discussies spoedig worden hervat, zal het ontwerp nog per 1 januari in wer- king kunnen treden. In Syrië is het succes van de opstand vrijwel verzekerd. Syrische troe- pen hebben 200 Egypti sche parachutisten gedood. Nasser kan nog slechts J trachten door een militaire invasie Syrië weer in zijn macht te krijgen. In het land zelf zal geen militair bewind worden ingesteld. De Indonesische minis ter Soebandrio gaat maandag naar New York om in de Algemene Ver gadering der V.N. com mentaar te leveren op het Nederlandse voorstel in zake Nieuw-Guinea. Naar [verluidt zal Djakarta zich niet tegen internationali sering verzetten, mits bin- i nen twee jaar overdracht aan Indonesië volgt. In Parijs maakt men l zich ongerust over een 4| nieuwe poging van ex- generaal Salan c.s. om in j Algerije de macht in han- I den te krijgen. President 5 De Gaulle zou zeer onte- Vreden zijn over de slap- tfieid, waarmee de autori teiten tegen het geheime 1 leger optreden. leer dan 250.000 Zwe- tzijn gisteren langs de [baar van Hammarskjöld e getrokken. Een erewacht jvan 109 Zweedse V.N.- litairen stond in de louding. toen het vlieg- met hét stoffelijk verschot van de secreta- 'is-generaal en van de ne- anderen, die met hem omgekomen, op het liegveld van Stockholm rriveerde. I De Nederlanders Rey- lon en De Jager zullen op oktober in Kief terecht staan op beschuldiging 'an spionage. Tot heden Is nog geen vertegenwoor diger van de Nederlandse ambassade bij hen toege- aten en rechtsbijstand lebben zij niet ontvangen. Op vragen van een Tweede-Kamerlid heeft ninister Veldkamp ge ntwoord. dat de 45 pak- es met sieraden en an- leze bezittingen van Ne- lerlanders. die in de oor- Duitse concentra- iekampen hebben ver- oefd. niet op het depar- ement van sociale zaken y :ijn zoekgeraakt. ANVV-vertegenwoordi- [ers in het buitenland lebben verklaard, dat de voornaamste bezwaren buitenlandse toeris- zich richten tegen het ■norme lawaai van het verkeer in Nederland. (Van onze parlcmcntsredactie) TAE MINISTER van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veld- kamp heeft het wetsontwerp Algemene Kinderbijslagverzekering en de daarmee samenhangende voorstellen op enkele punten niet onbelang rijk gewijzigd. De bewindsman heeft daarmee tegemoet willen komen aan bepaalde bezwaren, die eind juni tegen de A.K.W. werden geuit tijdens het openbare debat in de Tweede Kamer. Zoals bekend moest dit debat begin juli worden geschorst als gevolg van het aftreden van minister Veldkamp's voorganger dr. Van Rooy. De belangrijkste wijzigingen die dr. Veldkamp thans bij de Kamer heeft in gediend behelzen het volgende: "I Voor niet-loontrekkenden (in het al gemeen dus de zelfstandigen) zal het recht op kinderbijslag worden gebonden aan een inkomensgrens van f 12.000. In dien hun inkomen over het voorafgaande kalenderjaar niet meer bedraagt dan f 12.000, ontvangen zij kinderbijslag van af het derde kind. Gaat dit inkomen de f 12,000 te boven, dan krijgen zij de bij slag vanaf het vierde kind indien hun inkomen na aftrek van een bedrag ter grootte van de kinderbijslag voor een derde kind niet meer bedraagt dan f 12.000, en zo verder. Zo bestaat bijv. recht op kinderbijslag vanaf het zesde kind als het inkomen van de niet-loon- trekkende over het voorafgaande kalen derjaar na aftrek van een bedrag ter grootte van de kinderbijslag over jaar voor een derde, vierde en vijfde kind de f 12.000 niet overschrijdt. O Kleine zelfstandigen zullen recht op (een beperkte) kinderbijslag kunnen doen gelden voor hun eerste en tweede kind als hun inkomen over het voor afgaande kalenderjaar niet meer be draagt dan f 3500. Een kleine zelfstan dige wiens inkomen niet hoger is dan f 3700 zal nog bijslag voor zijn tweede kind kunnen krijgen. De kinderbijslagen vooreerste en tweede kinderen van kleine zelfstandigen zullen de helft be dragen van de bijslagen voor eerste en tweede kinderen van loontrekkenden. Ze zullen geheel uit de algemene middelen worden gefinancierd. De kosten voor de schatkist worden geraamd op f 7 miljoen per jaar. r> De mogelij klieid wordt geopend om zelfstandige ongehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder van premiebetaling vrij te stellen. Deze vrijstelling zal te zijner tijd bij algemene maatregel van bestuur kunnen worden voorgeschreven. Door deze aanpak blijft het mogelijk het ad vies af te wachten dat de S.E.R. zal uit brengen over de positie, die de onge- huwden en in het bijzonder de onge huwde vrouwen in het kader van de gehele sociale verzekering innemen. Minister Veldkamp verwacht, dat dit ad vies zal zijn uitgebracht op het tijdstip van inwerkingtreding der Algemene Kin derbijslagwet, zodat er bij de nadere uitwerking van de vrijstellingsmogelijk- Woordvoerders van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken den dergelijke berichten bevestigen nocb ontkennen, maar wel kwam vast staan, dat de reis van Subandrio grote betekenis zal zijn in verband met de rede van minister Luns over het in ternationaliseren van de kwestie. Volgens welingelichte kringen te DJa. karta zou na dc gunstige reactie van ver schillende leden der V.N. op de rede van mr, Luns. Indonesië thans een bijdrage willen leveren om de Impasse in de kwestie Nieuw Guinea te doorbreken. Wel zou Indonesië zijn verzet tegen het beginsel van zelfbeschikking voor de be volking van Nieuw Guinea niet opgeven, maar Subandrio zon waarschijnlijk vol gende week in de rede voor de V.N. met een compromis-voorstel komen. Als voorwaarde zou hij daarbij dan stellen, dat de V.N. gedurende een be perkt tijdsverloop het beheer op zich zal nemen, waarna Nieuw Guinea aan Indonesië dient te worden overgedra gen. Volgens deze welingelichte kringen zou de Irdonesische regering een V.N.- beheersperiode van maximaal twee ja ren voor ogen staan. Te Djakarta is men volgens Ass. Press van mening, dat het voor de Nederlan ders moeilijk zal zijn steun te vdnd'ii voor het plan van mr. Luns en dat zelfs de-Amerikanen thans voorstanders zijn van rechtstreekse onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië en daarop bij mr. Luns zullen aandringen. Indo nesië zou de deur voor dergelijke derhandelingen niet gesloten hebben. Zij beweren tevens, dat Indonesi» geen andere keus heeft dan strijd als de onderhandelingen blijven slepen. De strijdkrachten zouden op elk peil schoon genoeg hebben van gepraat over onder handelingen en menen dat een aanval de enige manier is om Nieuw-Guinea te krijgen. Sukarno en Subandrio zouden volgens deze autoriteiten graag alle vreedzame middelen uitputten doch zijn vastbesloten hun toevlucht te nemen to» militaire maatregelen. In de kringen van de meest vooraan staande Papoea's Is de rede van minister Luns voor de V.N. en het voorstel tot in ternationalisatie van westelijk Nieuw- Guinea, met grote Instemming ontvan gen. Voor vervolg zie pagina li Indonesië stopt doorverkoop aan Nederland TNE Indonesische regering heeft stappen ondernomen om de verscheping van goederen uit Indo nesië naar Nederland door tussen komst van buitenlandse afnemers te beëindigen. Het Indonesisch de- viezeninstituut heeft een nieuwe order uitgegeven „bij wijze van voortzetting van de maatregelen van de Indonesische regering om allp betrekkingen met Nederland te ver breken". In de order wordt gezegd dat het insti tuut geen deviezenhandel meer zal voe ren waarbij de eerste koper in Londen, Hamburg. Antwerpen of andere steden de goederen opnieuw verkoopt aan Ne derlandse afnemers. Een woordvoerder van de Wereldbank heeft intussen gisteren in Washington verklaard, dat het de politiek van de bank is te weigeren leningen aan een aangesloten land te verstrekken zolang dit land zijn buitenlandse schulden niet heeft geregeld. Tevens noemde h(j als een voorwaarde voor de verstrekking van leningen dat de Wereldbank vertrouwen moet hebben In dc economie van het land dat een lening wil sluiten. In antwoord op een vraag of de Wereldbank vertrouwen heeft in de politiek van Indonesië zei da woordvoerder, dat hjj de politiek van de Wereldbank uiteenzette en niet op een bepaald land doelde. heid rekening mee zal kunnen worden gehouden. Minister Veldkamp heeft nu ook de twee wijzigingen in de A.K.W. aange bracht die zijn ambtsvoorganger drie maanden geleden reeds in de Kamer had toegezegd. Het gaat om het verleg gen van de premieplicht naar de werk gevers en het waardevast maken van dc kinderbijslagen. De premie voor de A.K.W. zal voor zover het de loon trekkenden betreft niet worden ge heven van de verzekerde, maar van de werkgever („onzichtbaar" maken van de premie). Alleen wanneer een loontrekkende door het genot van andere inkomsten een aanslag krijgt wegens premie inge volge A.O.W. en A.W.W. zal hij even eens een aanslag wegens premie krach tens de AK.W. ontvangen, waarbij uiter aard rekening wordt gehouden met het bedrag dat reeds door zyn werkgever is betaald. Wat de kwestie van de waardevast heid betreft: in het ontwerp A.K.W. is nu een bepaling opgenomen volgens welke de kinderbijslagen onder nader te stellen voorwaarden, waarover de S.E.R. moet worden gehoord, bij alge mene maatregel van bestuur worden Voor vervolg zie pagina 11 Adenauer blijft waarschijnlijk voor jaar aan Erich Mende, de leider van de West- duitse vrije democratische partij, heeft gisteren verklaard, dat zijn partij mis schien Adenauer als bondskanselier zal aanvaarden, maar dan slechts voor een overgangsperiode van een jaar. Hijzelf wil echter geen deel uitmaken van een re gering onder Adenauer. De vrije demo craten zullen alles doen om een coalitie van christen-democraten en socialisten te voorkomen, zo zei Mende. Waarnemers in Bonn menen nu dat Adenauer er nu vrijwel zeker van kan zijn, dat hij bonds kanselier blijft, zij het voor een beperkte tijd. Zoals bekend is, hebben Mende en zyn partij duidelijk laten blijken dat zij graag willen samenwerken met de chris ten-democraten in de nieuwe regering. Zij hebben zich echter altijd gekant te gen een coalitieregering onder Adenauer De ommezwaai van Mende wordt in Bonn In verband gebracht met de berichten dat de socialisten alle voorspellingen ten spijt ernstig streven naar een vorm van samenwerking met de christen democraten. En hiervoor zijn de vrjj« democraten bang. Zoals bekend is hebben de christen-democraten Adenauer aange wezen als kandidaat voor het bondskan selierschap. Infiltrant kwam per taxi bij politic Bij het politiebureau te Sorong heeft zich volgens Ass. Press gisteren eon in filtrant aangemeld. Hij had zich in Kam. pong Ba roe overgegeven en kwam per taxi bij het bureau, waar de politic hem in ontvangst nam voor het eerste verhoor. Op het ogenblik zouden nog dertien infiltranten voortvluchtig zijn. Egyptische para's daad getracht de opstand in Sy rië met een troepenmacht een halt toe te roepen. Radio-Damascus meld de. dat een eenheid Egyptische pa rachutisten bij do havenstad Ltaika door de opstandelingen „uitgeroeid en vernietigd" is. De troepen van Nasser zouden eerst op burgers heb ben geschoten. Kennelijk waren de para'3 van plan het vliegveld bij Lataika te bezetten om verdere troe pen aanvoer mogelijk te maken. Vanochtend werd gemeld, dat de stad Aleppo in het noorden van Syrië waar zich de Nasser troepen hadden geconcentreerd zich aan de rebellen heeft overgegeven. Waarnemers be schouwen deze ontwikkeling beslis send voor het welslagen van de op stand. Kon gisteravond worden ge- Hef noodweer dat gisteravond omstreeks acht uur ook hoven Den Haag losbarstte, verander- binnen het kwartier vele straten in evenzovele snel vlie tende riviertjes. Onder het via duct aan de Troelstrakade stond water weer bijzonder hoog. Niet veel automobilisten durf- i te doen wat deze erop waagde verslagen zegd, dat het noordelijk deel van Sy rië voor Ngsser was. vanmorgen werd gemeld, dat de opstand zich nu over het hele land heeft uitgebreid. Over al deze ontwikkelingen hangt echter een wolk van tegenstrijdige ver klaringen Zo meldde radio-Kairo, dat in Damzixus en Aleppo pro-Nasser de monstraties aan de gang waren, terwijl de opstandelingen verklaarden, dat ze Egyptische para's hadden verslagen. De opstand is gisteren weer opge laaid, nadat maarschalk Amer de ge sloten overeenkomsten herriep en ziob naar Kairo begaf voor een onderhoud met president Nasser Deze verklaard" enige uren later voor de radio, dat er zelfs geen sprake van compromis-voor stellen is geweest Hierop hernamen de rebellen hun opstand die nu over het hele land zijn aanhangers heelt- De opstandelingen hebben thans ook de aanleiding, die gisteren In een vage volzin verborgen lag, bekend gemaakt. Het Is Inderdaad het aftreden van ko lonel Sarradj als vice-president van de V.A.R. geweest. Intussen Is een antl- Nasser regering gevormd onder Mab- moed el Koezbari, die door radio-Kairo werd genoemd als een van de rebellen leiders. H(J Is een Syrische luitenant- kolonel. De militaire leiders deelden gis teravond mee, dat zfj In Syrië geen militair bewind zullen Instellen, maar binnen enkele dagen de leiding van het land aan burgerlijke autoriteiten zullen overdragen De regering van het nabu rige Jordanië heeft dc nieuwe regering van Syrië reeds erkend Na het bericht dat de opstand ge- alaagd was, beschuldigde de radio Nasser ervan Syrië „tot een grote ge vangenis te hebben gemaakt en tot een tehuis A-oor vernedering en terreur." De commentator beschuldigde Nas ser van het streven naar communisme in het land en bestreed de aanspra ken van Nasser op het leiderschap van de Arabische wereld. „Wij zijn niet tegen Arabische een heid. Wy bestrijden uw aanspraken op het leiderschap van de Arabieren. „Vraag het aan Amman en Bagdad, aan Soedar. en Libye, aan Tunesië en Libanon- w gelcof in een Arabische eenheid heeft slechts een doel alle Arabie ren aan uw Imperium te onderwer pen." Later heeft radio-Damascus mee gedeeld dat er een regering van elf man is gevormd onder Koezbari, die zelf de portefeuilles van buitenlandse zaken en defensie aan zich houdt. worden, dat mi- van sociale zaken, zich beijverd heeft om in de gewijzigde voorstellen voor de kin derbijslag in belangrijke mate aan de wensen van de volksvertegenwoordiging tegemoet te komen. Zoals de lezer weet, was zijn voorganger over de voorstellen gestruikeld. De nieuwe minister is en dit niet maar vandaag of zelfs gisteren een kenner van deze materie, en deze kennis heeft hem temeer in staat gesteld, met de ma terie te gaan schikken zonder veel wezen lijks prijs te geven. Er is hier wat uit gebreid, daar wat beperkt, en enkele van de aangebrachte wijiigingen mogen stel lig als verbeteringen worden aangemerkt. De behandeling van deze voorstellen zou voor deze bewindsman wel eens kunnen uitlopen op een gelukkig begin van zijn ministeriële ambtsperiode. In elk geval staat de volksvertegenwoordiging straks tegenover een man die op de hoogte is. Dc aangebrachte wijzigingen gaan wij hier niet herhalen. Dc lezer vindt ze el ders in onze krant. Overzichtelijker is de stof niet geworden, maar zulks was ook nauwelijks te verwachten. Sociaal bezien, biedt, zeker in een land als het onze, de menselijke samenleving een wel uiterst gevarieerd beeld. Er zijn niet vele gelijke gevallen. Er is een enorme variëteit naar welstand, er is grote verscheidenheid naar kindertal, lloe dan de behoeften 'onder een noemer te brengen? Sociale regelingen zijn noodzakelijk, maar hoe ingewikkelder het maatschappelijk patroon, des te moeilijker zijn ze op be vredigende manier te treffen. Geen won der, dat het bij schier elke sociale voor ziening achteraf onvermijdelijk blijkt, op grond van de praktijk bepaalde correc ties aan te brengen. Niemand die zich daarover verbaast. Is de nieuwe regeling voor de kinderbij slag haalbaar? Gezien de moeite die de minister zich heeft getroost om aan dc wensen van de volksvertegenwoordiging tegemoet te komen, zou men het wel me nen. Dit immers kan ook geacht worden de stilzwijgende voorwaarde voor het compromis te zijn. Wetstechnisch beoor deeld zijn compromisvoorstellen veelal niet de meest aanlokkelijke. Echter bij een geestelijk en maatschappelijk en ook politiek geschakeerde maatschappij als de onze zijn ze niet te ontgaan. We be ginnen trouwens aan hun aanwezigheid te wennen, prodnkten als ze zijn van weder- zijdsche inschikkelijkheid. Om in de stijl van dc kinderbijslag te blij ven, deze voorstellen van de minister van sociale zaken betekenen in dit opzicht het vermoedelijk voorlopige jongste kind. Hot mag ons allen welkom zijn. „Nu bent u wel verplicht c te kopen. komen was, langzaam van west t over ons land vergezeld van regen- en onweersbuien. Op sommige plaatsen «iel zeer veel regen. Zo meldde het vliegveld Valkenburg 46 mm. Achter het front stroomde koelere lucht uit het westen ons land binnen. Boven Spanje is in hel front een storing aanwezig, die morgen plaatselijk weer enige regen in ons land kan brengen. Ten zuiden van IJsland is een diepe oceaandepressie aangekomen, waarvan het front vandaag de Britse eilanden bereikt. Onder invloed hiervan zal de wind morgen weer uit het zuiden gaan u-aaien, traardoor de temperaturen bagt iater Vr(J krachtige zuidelijke wind. Hogere temperaturen overdag. (Opge- Tendens: langzaam stygena wat omhoog zullen gaan. De Bilt verwacht tot zaterdagavond Veranderlijke bewolking met plaatae- HJk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige, aan de Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn donderdag in Toulouse aangekomen. ZO werden op het vliegveld verwelkomd door de directeur van het kabinet van de prefect van Haut-Garonne. Blanc, de Nederlandse conaul in Toulouse J. Gras- setau, en de secretaris van het Franse nationale comité voor cultuur, generaal VaUury. TTUITSE uniformen hebben waaraan witte pruiken met luchthaven werd begroet zg. „Steuben-Parade". Steu- Amerikaanse kapel. De ge- gistermiddag op Schip- vlechten en middeleeuwse door zijn Amsterdamse ambt- ben was een Pruisische ofi- hele fanfare bestaat uit ama- hol opzien gebaard. Het wa ren helrode tunieken, witte muziekkorps kuitbroeken en zwarte slob- was van Düsseldorf roUen haar bij de oren wa- genoot, mr. G. van Hall en cler die in de 18e eeuw na bevestigd. Dit kleurrijke dc gemeentesecretaris van zevenjarige oorlog op weg Amsterdam, mr. J. C- van Amerika ging om het leger was de eerste maal dat het naar den Berg. e..#... *«c» De fanfare gaat op uitno- „Dusseldorfer Fanfare werd beg:eIeld door de bur. d|f|nf van ve;eni|rln_ Korps waren gehuld. Op het gemeester van Düsseldorf, te organiseren in de heidsoorlog. Het Dusseldorfer Fanfaren Korps speelt vandaag in het Woensdag keert het ge hoofd droegen *U steken dr. F. von Felde, die op de de V.S. deelnemen aan de men met een 100 man sterke Duitse Amerikanen in Kapitool te Washington sa- xelsehap uil de V-S. terug om 11.15 i ZON EN MAAN Zaterdag 30 september- Zon op 6.38, onder 18.21; maan op 22.16, onder 15.25; 1 oktober laatste kwartier. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 41 hli? vCbur* Eelde De Bilt Twente Eindta Zd -L'.mb Helsinki SiockJj Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn MUn<?hë™ ZUncb Genéve Locarno Msdnd Mallorca windstil windstil windstil windstil ai io o.j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1