Jlieutue gtïhsdfe (JTouranl in byrie in Militairen opstand tegen Nasser het is hamol L Commentaar Wereld reageert gunstig op Nieuw-Guineaplan Kalle vermoord in de dierentuin Bestaan Verenigde Arabische Republiek staat op het spel Engeland en VS zwijgen Indonesië krijgt geen cent van Wereldbank Auto vijf maal over de kop: een dode DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12289 CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD „$taat*a*ticl| is gkrblmn mijn turt in ifgljeaspatT Ttlaydteam O Vieuws in één oogopslag De Syrische strijd krachten (of bepaalde on derdelen ervan) zijn in opstand gekomen tegen de Egyptische overheer sing binnen de V.A.R. (Verenigde Arabische Re publiek), waarvan Egyp te en Syrië sinds 1958 U deel uitmaken. Nasser heeft in een dramatische verklaring voor radio Kairo laten weten, dat hij iets dergelijks niet kan dulden en dat hij Egypti sche strijdkrachten op dracht heeft gegeven, naar Damascus (de hoofd stad van Syrië) op te rukken. Minister Luns heeft veel gunstige reacties vernomen op het door hem bij de V.N.-assem- blée ingediende voorstel, het bestuur over Neder lands Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties over te dragen. Ook in de Ame rikaanse en Britse pers heeft men de grootste waardering voor het Ne derlandse initiatief. De Sowjetunie heeft bij de V.N.-assemblée een program van acht punten ingediend, gericht op wat zij noemt internationale ontspanning en verster king van het onderlinge vertrouwen tussen de lan den. Nieuwe elementen bevat het niet. De acht punten zijn al eens vaker door de Russen naar vo ren gebracht. Indonesië is bij Eugene Black, de (Amerikaanse) president van de Wereld bank, op de koffie geko men. Het heeft nl. te ho ren gekregen, dat hei enkele lening zal krijgen, als het eerst niet de schulden aan Neder land betaalt. Nu denken de Indonesiërs erover, uit de Wereldbank te treden' Steeds meer landen dringen aan op een gede gen onderzoek naar de omstandigheden, waaron der het vliegtuig, waar mede secretaris-generaal Hammarskjöld van Leo polds ad naar Ndola in Rhodesië werd gevoerd, is verongelukt. Men is niet tevreden met het resul taat van het onderzoek, dat de autoriteiten van Noord-Rhodesië hebben gepubliceerd. Minister Korthals heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de motor rijtuigenbelastingwet, waarin de mogelijkheid wordt geopend tot invoe ring van parkeermeters. De fractie van Ade nauers CDU heeft met instemming van de Beier se CSU gisteren het voorstel van het hoofd bestuur bevestigd en de Bondskanselier opdracht gegeven met de liberale partij te onderhandelen over de vorming van een coalitiekabinet. TN SYRIË, waar het al tien dagen een broeinest van onrust is, is vandaag ■*- een opstand uitgebroken. De opstandelingen, die naar hun zeggen het radiostation in Damascus in handen hebben, verklaarden, dat zjj de „toe stand willen corrigeren en volk en leger hun vrijheid en waardigheid willen hergeven". President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft het V.A.R.-leger bevel gegeven de muiterij de kop in te drukken. Hij noemde de toestand in Syrië ernstiger dan in 1956, toen het Suezkanaal werd aangevallen. „Ditmaal zijn het onze eigen broeders, die tegen ons opstaan," aldus Nasser. De opstandelingen verklaarden, door de rebellen was overmeesterd. dat zij de macht volledig in handen hebben en dat de veiligheid van Egyptenaren in Syrië gehandhaafd blijft. Volgens een woordvoerder houdt de revolte geen verband met enigerlei persoon of organisatie; zij zou ontketend zijn door militairen van het eerste Syrische leger. Aan deze staatsgreep zyn tien dagen van binnenlandse onrust voorafgegaan. Twee dagen geleden trad de vice-presi dent van de VAB., de 'Syrisdhe sterke man Abdel Hamid Sarradj, uit het V.A.R.-kabinet. Hij was de man die in 1958 de unie van Syrië met Egypte tot stand braoht. Nasser promoveerde hem van voorzitter van de uitvoerende raad van de V.AJt.-provincie Syrië bot vice president van de republiek met stand plaats Kairo. Nasser zond toen maarschalk Abdel Hakirn Amer naar Damascus om de vrienden van Sarradj in het bestuur on- sdhadelijk te maken. Deze ging echter naar Syrië terug en riep de uitvoerende raad bijeen om „Syrië te besdhermen tegen de gevaren" Nasser verzocht Sar radj en Amer naar Kairo te komen. Sar radj, die ziöh niet op een dood spoor wilde laten zetten, diende zijn ontslag in en Amer zette de zuivering in Syrië voort. Van officiële zijde werd meege deeld, dat maarschalk Amer en de Syrische legerbevelhebber Fedsel zich in het hoofdkwartier bevonden, dat Indonesiës vloot versterkt De chef-staf van de Indonesische vloot, schout bij nacht Martadinata heeft woens dag te Tandjong Priok een tweede smal deel motortorpedoboten in gebruik ge nomen. Het zijn de eerste acht van 24 die door de Sowjetunie zijn beloofd. Zij meten 67 ton, zijn uitgerust met vier dieselmotoren en bewapend met twee torpedo's, twee - zware machinegeweren en dieptebommen. De bemanning is 14 koppen. De oud-burgemeester van Voorburg, dr. J. W. Noteboom, is tot lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland be- noemd verklaard in de vacature, ont staan door het overhjden van jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck. De heer No teboom had reeds eerder voor de A.R.- party in de Zuidhollandse Staten zitting doch bedankte in 1958. Hü is thans waar nemend burgemeester van Goes. IJet is nog niet bekend of dr. Noteboom zijn benoeming tot statenlid zal aanvaarden. Zij zouden gearresteerd zijn. In een toespraak voor radio-Kalro zei president Nasser: „Sommige mensen denken, dat lk van deze kans gebruik wil maken om de ontbinding van de Verenigde Arablscne Republiek bekend te maken. Ik ben niet in staat dit te doen. Het ligt niet in myn macht". Hy zei. dat hü nimmer een dergeiyke aankondiging uit vrye wil of anders, zins zal doen. ,,Wat vandaag gebeurt is ernstiger dan de invasie van 1956. Dat was buiten landse agressie, maar het optreden van vandaag raakt de doelstellingen die wQ ons gesteld hebben in onze lange wor steling tot heil van het Arablsme" De opstandelingen hebben bekendge maakt dat in alle Syrische steden en pro vincies de opstand is geslaagd en dat het overal volkomen rustig is. Dank zij de eensgezindheid van volk en leger is bij de revolte niemand gedood of gewond, zeiden zy. Opstand Syrië beëindigd De opstand in Syrië is volgens radio Damascus afgelopen. Er werd gezegd, dat het revolutionaire commando byeen- gekomen is met maarechalfc Amer, op perbevelhebber van de troepen van de V.A.R., en dat een overeenkomst is uit gewerkt Een bus van de B.B.A. is gisteren met vijfendertig passagiers in de ha ven van Leur gekanteld. Alle inzitten den z\jn gered. Het ongeluk gebeurde waar de weg van Zevenbergen naar Leur langs de haven loopt. Waarschijnlijk, omdat de chauffeur moest uitwijken voor een tegenligger, is een voorwiel van de bus in de berm van de weg geraakt. Na nog dertig meter in de berm door gereden te zijn, kantelde de bus in de haven. Vlak achter de verongelukte bus reed nog een bus, waarin, behalve de chauffeur, een wachtmeester van de rijkspolitie zat. Beiden begaven zich direct te water om de inzittenden van de gekantelde bus op het droge te helpen. Zij kregen daarbij assistentie van een arbeider uit een betonfabriek aan de andere zijde van de haven, die direct het water kwam van twee voorbijgangers. H Indonesië stelt repliek nog even uit ET NEDERLANDSE voorstel van dc Verenigde Naties te plaatsen, is in kringen van de V.N. bijzondei gunstig ontvangen. Dat heeft een woordvoerder van de Nederlandse delegatie te New York gisteren ver klaard. „Wij hadden wel verwacht dat ons voorstel weerklank zou vinden, maar wij waren verrast en verheugd over de warmte en het enthousiasme van vele reacties", zeide hij. Juist ook van Afrikaanse en Aziatische zijde is Nederland gelukgewenst met „zijn welkom initiatief in de goede rich ting", aldus de zegsman. De enige negatieve reactie kwam van Indone sië en van een communistisch land. Het officiële antwoord van Indonesië op de Nederlandse voorstellen is uitge steld. Het hoofd der delegatie bij de V.N., Sastroamidjojo, zou gisteren in de Algemene Vergadering zijn mening heb ben gezegd, doch wacht nu op instructies uit Djakarta. Betaal eerst schuld aan Nederland... Vetorecht geen absolute eis Na afloop van de besprekingen •ver de opvolging van secretaris- ene raai Hammarskjöld tussen de tawische minister van bniten- todse zaken en zUn Amerikaanse ■Bbtgenoot Dean Rusk, verklaar- 4 Gromyko dat de Sowjetunie treeft naar een akkoord over een üdeiyke regeling. HU voelde het 'eest voor een secretaris-generaal drie plaatsvervangers „Zij zon en moeten werken als groep, en Ich tot het uiterste moeten ln- Pannen de kwesties die op het trreln van het secretariaat liggen D basis van wederzyds begrip op lossen". Op de vraag op leder bet recht *»n veto zou moeten hebben ant woordde Gromyko: „Ik herhaal •»t zU zich tot het uiterste moeten «spannen de problemen op te los ten". Waarnemers menen hieruit •P te maken dat de Sowjetunie w«t zal aandringen op het toeken- ®e» va» het recht van veto. OALEH, de Indonesische minister van opbouw, heeft gisteren in Washington verklaard dat hij Sukar no zal aanbevelen uit de Wereldbank te treden, daar president Black ge weigerd heeft kredieten aan Indo nesië te verstrekken voordat dit zijn schulden aan Nederland betaald heeft. Voorts heeft Black het Saleh duidelijk gemaakt, dat het stand punt van de bank eveneens van toe passing is op kredieten van de inter nationale ontwikkelingsassociatie (IDA). Saleh en ambassadeur Zain verklaar den op een persconferentie woedend: „Wy dagen iedereen uit te bewijzen, dat wy onze schulden niet op tyd en correcc be taald hebben. In het geval van Neder land betreft het geen economische kwes tie maar een politiek geschil". De Indonesische regering stelt zich vol gens Saleh op het standpunt dat ..al het Nederlandse kapitaal gerepatrieerd was, zodat de waarde nihil is", maar „wy zyn bereid", zeide hy, „schadeloosstelling te betalen voor genationaliseerde onderne mingen zodra West-Irian aan Indonesië is overgedragen". Voorts wist Saleh te vertellen dat de Indonesische regering 30 miljoen gulden gedeponeerd heeft bij de Bank van Engeland, waaruit na regeling van de politieke kwestie een begin met de schadeloosstelling gemaakt kan wor den. Zain verklaarde dat Indonesië ge tracht had met Nederland te onderhan delen over de schulden en Nieuw-Guinea. bepaald het overleggen waard. Ver nomen wordt dat Engeland een mogendheden is geweest, die door Ne derland van tevoren op de hoogte waren gesteld. Een formele uitspraak was echter te Londen niet te verkrij gen. Men meent, dat Engeland Indo nesië niet tegen zich wil innemen, omdat het daarmede vriendschappe lijke betrekkingen wil onderhouden. De Australische premier. Men- zies, verklaarde dat zyn regering de voorstellen zeer opbouwend acht. ,,Wy zijn het beginsel van zelfbeschikking zeer toegedaan en beschouwen het als een uiterst belangryk bestanddeel het Nederlandse plan. zeide hij. Het Amerikaanse ministerie van tenlandse zaken was gisteren ndet reid zida uit te laten over het voorstel. Het wordt nog bestudeerd. De Verenig de Staten verwelkomen in het alge- Tussen 13 november en 13 januari zullen de kinderzegels 1901 ver krijgbaar zijn. Als thema is deze maal gekozen „Kind en volks feest". Ontwerpster van de zegels is mejuffrouw Hil Bottema uit Arnhem, die de knipprenttech niek heeft toegepast. Dc zegel van vier cent (met vier cent toeslag) wordt karmijnrood en beeldt het Sinterklaasfeest uit, de zescents- zegel plus vier cent) toont in blauw Driekoningen, de achtcents- zegel (plus vier cent) in bruingeel Palmpasen, de twaalfcentszegel (plus negen cent) in groen Pink steren (ook al een volksfeest? - Red.) en de zegel van dertig (plus negen cent) in oranjerood Sint Maarten. meen elik plan dat op opbouwende wüze het geschal tussen Nederland en Indone sië wil oplossen. Dit geschil is een zaak van de rechtstreeks daarby betrokkenen Uit andere bron wordt vernomen dat een officiële consultering van de Ame rikaanse regering tot een rechtstreekse reactie van Washington op het voorstel zou leiden. Luns afwachten Ook minister Luns zei gisteren (tegen de N.CJt V.-correspondent) zeer gunstige reacties te hebben gehoord. Maar deze voorlopige beschouwingen zeggen nog niet veal, zodat men er geen optimis tische gevolgtrekkingen uit moet ma ken. Wel meende de minister dat ook wanneer Nederland geen meerderheid van twee derden voor zyn plannen zoo krügen, aan onze naam veel goed zou worden gedaan. Een ambtgenoot van ,,een der zeer grote naties" had tegen over hem de voorstellen gekenschetst als een nieuw hoofdstuk ln het proces van de dekolonisatie. Zich richtend tot de bewoners van Nieuw-Guinea zeide hy dat de regering de plannen naar voren heeft gebracht omdat internationale waarborging van het zelfbeschikkingsrecht de kansen van de bevolking vergroot. Het zelfbe schikkingsrecht en de bona-fide uitvoe ring daarvan ziet de regering als het centrale punt en daaraan is alles onder- geschikt. Op de vraag of Indonesiës verwerping was ingegeven door de overweging dat Indonesië bij aanvaarding der voorstel len de Verenigde Naties in plaats van Nederland als tegenstander zou krijgen, antwoordde de minister dat dit zyn inziens de juiste interpretatie was. Opium ln beslag genomen Aan boord van een schip in de Waalhaven heeft de Rotterdamse recherche gister avond 18 kg opium in beslag genomen. In verband hiermee werden twee Chi nese opvarenden aangehouden, een 47- Jarige timmerman en een 33-jarige fit ter. Ze zijn in het hoofdbureau van po litie opgesloten. De opium is ongeveer f 20.000 waard. Gstermiddag zijn ln Kol ham (bij Sloch- teren) twee personenauto's tegen elkaar gebotst, waardoor de 59-jarige weduwe F. Wessels-Krijke uit Hoogezand het leven kwam en de 30-jarige mevrouw Borgers, haar schoondochter, zwaar werd gewond. Een van de wagens sloeg vüf maal over de kop. 0 Varvmorgenvroeg is de 26-jarige G. Zonnenberg uit Doornspijk om het le ven gekomen, toen hij met zyn motor, waarvoor hy geen rijbewys had. tegen een busje opreed. De chauffeur van busje is doorgereden. Zijn opsporing wordit verzocht. De 25-jarige mevrouw G. B roekhof- Visbeen uit Vijfhuizen is gisteren nabij haar woonplaats op haar bromfiets aan gereden door een auto die plotseling naar links uitweek. Mevrouw Broekhof was op slag dood. 0 In Breda is gisteren dc 73-jarige B. H. Engelsman uiit Breda door een auto gegrepen toen hy met zyn fiets een kruispunt overstak. In het zieken huis is hij aan zyn verwondingen over leden. ha mol creme die uw huid en uw teint de ideale verzorging geeft Schoonheid wit Zwiteerland. ]~)E LAATSTE TIJD zijn we ook bi ons goede land onderscheidene malen opgeschrikt door berichten over fraudes en malversaties, soms op grote schaal. Het was ernstig nieuws, nog belangrijk teleurstellender wanneer bleek, dat daar bij christenmensen betrokken waren. In onze dagen is de verleiding groot om een hogere staat te voeren dan waartoe men. op grond van zijn financiële mid delen, in staat is. Er wordt op geld geJet. Op het gevaar van afgunst te kannen wekken, dienen in het bij«o«»der *1 diegenen bedacht te zijn, die in de gele genheid zijn een hoge staat van welvaart te voeren zonder ook maar aan fraude te hoeven denken. Er zijn onder hen die voor de verleiding bezweken zijn ook christenmensen. Soms zelfs namen zij in het kerkelijke en po litieke leven in hun omgeving enige po sitie in. Er was geen reden om het t« verzwijgen. Er was echter nog minder reden om het met enige gretigheid, ge paard mogelijk aan leedvermaak, te pu bliceren. Ook een christenmens is een mens. Wel iswaar heeft hij de strijd aangebonden tegen wat hij de oude Adam noeznt en als christen mag hij dankbaar zijn voor de genade, dat deze in beginsel is over wonnen. Dit betekent niet, dat men niet meer kan struikelen. Ls het fair om van zo iemand met gretigheid te melden dat hij christen is? Waarom dan niet met de zelfde gretigheid in zovele andere geval len melding gemaakt van het feit dat het daar niet-christenen betrof? Niettemin is de verwondering begrijpe lijk. Mag men van een christen niet ver wachten. dat hij hier distantie weet te scheppen? Er moet toch in hem zijn ge wekt de kracht van het geloof, van waar uit hij tegen verleiding de strijd aanbindt? Bovendien, het is niet maar over zichzelf en zijn gezin, dat hij schade en schande brengt, maar vooral over Hem naar Wie hij zich als christen heeft genoemd. De verleiding moet wel sterk zijn geweest, als men hieraan heeft voorbij gezien. Wij herinneren ons gesprekken met pre dikanten van achter het ijzeren gordijn, die ons vertelden van zorgelijke omstan digheden waaronder zij moesten werken, maar ook hoe daar velen waren losge raakt van het materialisme en terugge vallen op de zin zelf van het leven. Ons Is het vergund te leven in een staat van welvaart. We mogen er dankbaar voor zijn. Mits wij het oog open houden voor gevaren die hij bergt («mT) „Vooruit Tommy, je moet naar huis hollen en mij opbellen. Je moet precies een half uur i J de praat blijven... TEN zuiden van IJsland ligt het trum van een groot depressiegebied. Nederland bevindt zich aan de rand hier van in een zone waarover zich rand- storingen met de zuidwestelijke bouen- stroming in noordoostelijke richting be wegen. Evenals gisteren ontstond ook vannacht een kleine onweersstoring bo ven Frankrijk. Gisteravond kwamen trouwens ook in ons land enkele onweersbuien voor. Een koufront dat boven Engeland en de Noordzee lag kon ons land juist niet bereiken doordat aan dit front een ac tieve storing ontstond die vanmorgen vergezeld gaan, terwijl de wind naar over de Ierse zee koerste in noordoos- zuidwest zal draaien telijke richting. Door de zuidelijke win den die deze storing veroorzaakte werd De Bilt verwacht tot vrUdagavond opnieuw warme lucht uit Frankrijk aan- veranderiyke bewolking met plaatse- gevoerd. Achter de Ierse storing zal ,yk enkeie bu,en Matige aan de kust koelere occaanlucht echter opnieu we en tyde,yk vry krachtlge zuldwesteiyke poo.r.0 doe. tot on. lend door 1, drin- „nk,. (Op* gen. Het koufront zal van enkele buien ininMk7ii ia uur). Tendens stationair NL DERI AND NEDfc RL A NDi NEDL R LA N D Schip vastgehouden wegens smokkel De plaatselijke douane van Madrsz heeft zo deelt de directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" mede in een verborgen ruimte van het in de haven aldaar liggende ss „Roebiah" «delmetaal gevonden. Han gende het onderzoek krijgt het schip geen toestemming de reis te vervolgen Het genoemde schip vaart in de Java- Pacific-Lyn met 16 Nederlandse officie ren en een Chinese bemanning van 40 koppen. DE DIERENTUIN augustus plotseling in elkaar kan zijn gekomen, aldus dc zeten hebben. Odense in Denemarken zakte cn de volgende o^h- dierenarts Dalborg zit met een moordmysterie. «;t|erf tend na hevige maagpijnen De vraag die men zich stelt is: wie vermoordde Kalle? Gisteren heeft een rapport schouwing schokte aangetoond dat Kalle in als het laboratorium, koelen bloede vermoord Johanscn. werd. Zijn maag bevatte mooie gi- veel vergif dat dit niet toe> valligerwijze de eerste door de politie ingesteld as de hoeveelheid »e worden. Er waren die dag volgens wordt er ongeveer 10.000 bezoekers in de tuin. Kalle, die reeds tien jaar in de tuin was, was een van de populairste dieren. Hon derdduizenden Denen en buitenlandse toeristen ken- binnen In het eten kan het niet ge- Er zal geen onderzoek den hem. ldus verdelgen van onkruid en Er bestaat geen ten slotte kreeg Kalle het twijfel aan of iemand heeft zelfde voer als de vele an- hem het vergif ingegeven, dere dieren." ZON EN MAAN Vrijdag zon op 636, onder 1834 mm maan op 2133. onder 1234 uur. Laatst» kwartier 2 oktober. Rapporten hedenmorgen zeven uur Station (esteldh Si SS i\ ü\ii u D. rfeld er ÏÏZ?"1" Eelde De Bilt zw. bew. mist h. bew. mist 1. bew h 8 4 - 3 30 14 1 23 12 1 21 18 1 22 14 0 Eindh. Zd.-Llmb Helsinki zw. bew zw. bew. mist r 2 3 23 15 3 23 13 0 23 14 0J 14 -1 0 Oslo Kopenh. Aberdeen regen h. bew. regen b. bew. 4 18 11 3 1« 13 0 15 A-dam Brussel Luxemb ParU» Bordeaux h bCW regen 3 3 21 14 1 23 :s 3 21 13 1 24 14 7 Grenoble .Vice Berlijn Pramcfun MUnchen h. bew. b. bew. h. bew. windstil n 3 zo 2 wlndstr 27 12 0 23 18 0 19 11 0 22 :a 0 Zurich Genëve Locarno zw. bew nust nust windstil ozo 1 2» 10 3 27 11 0 24 13 o losbruck Belgrado zw. bew verin. 3 23 7 0J 27 16 0 Madrid MaUorca Lissabon on bew h. bew. ono 3 windstil winds tM ZTW 1 28 13 0 30 9 18 0 38 17 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1