Indonesië pl an verwerpt ons voor N.-Guinea Verbond Veilig Verkeer houdt zebra-campagne Kamerleden reageren Geen zelfbeschikking voor de Papoea's Nederland wil tweede Kongo voorkomen Commentaar Luchtmachtkapel is nog niet van minister af Met allerlei middelen Yenlonaar kocht prima auto voor slechts f 350 Wegens mensensmokkel 3,5 jaar voor Pierrot 9 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 Prompte reactie (weinig nieuws): VEERSCHILLENDE LEDEN der Tweede Kamer hebben reeds hun oordeel ge geven over de voorstellen die minister Luns inzake Nederlands-Nieuw-Guinea heeft gedaan. Hierbij ontbreekt nog de stem van politieke leiders als prof. P. J. Oud (lib.) en mr. IL K. J. Beernink (c.h.u.l die afwezig bleken, terwijl mr. J. A. W. Burger (soc.) en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (a.r.) voorsbands niet tot uitspraken bereid waren. De fractievoorzitter van de KVP, dr. W. L. P. M. de Kort, noemde de voorstel len op zichzelf een heel verstandige daad. Ofschoon de uitslag van de raadplegingen met een aantal landen niet bekend staat er een redelijke hoop op een gun stige uitslag. De Nieuw-Guinea-specialist der chris- telijk-hist. fractie, de heer F. H. van de Wetering, was niet geheel onvoorbereid. Hij zou een verbreding van het vlak voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea toe juichen. mits men kan vertrouwen, dat het zelfbeschikkingsrecht tot werkelijk heid wordt gebracht. Het belang van de Papoea's moet domineren. Een oplossing met inachtneming van het zelfbeschik kingsrecht gaat uit boven het geschil met Indonesië. Daar de oplossing in het be lang is van de wereldvrede, moeten de Verenigde Staten, Engeland en Australië deze internationalisering doelbewust steu nen. Deze moet ook inslaan bij de Afri kaanse jonge volken. De heer J. de Kadt, lid der Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid, noemde de voorstellen een stap vooruit, maar niet echt in de goede richting. De constructie van soevereiniteitsoverdracht noemde hij kunstmatig en niet eenstemming met de werkelijkheid. De rijpheid daartoe ontbreeikt bij de Papoea's De soevereiniteit moet zo spoedig moge lijk worden overgedragen aan de V.N.. een door de V.N. te vormen lichaam, of een groep mogendheden, die sterk genoeg is om haar wezenlijk uit te oefenen. Door het zelfbeschikkingsrecht voorop te stel len maakt men een dergelijke overdracht moeilijk. In elk geval heeft de regering vele starre opvattingen laten varen TT zou z.i. goed zijn Indonesië vrijelijk vreedzaam de zelfbeschikking te laten beïnvloeden. Hier is een kans op syn these verwaarloosd. In elk geval zouden de voorstellen in 1959 sen betere weer klank hebben gevonden dan thans. Zij missen nu het element van verrassing en lijken onder druk te zijn bepaald. De heer J. H. Couzy (lib.) noemde het juist dat het zelfbeschikkingsrecht onver kort op de voorgrond is geplaatst. Indien de V.N. een oplossing zoeken, die niet in overeenstemming is met dit recht, is Nederland volkomen vrij deze niet te aanvaarden. Mr. A. B. Roosjcn (a.r.) gaf als zeer voorlopig oordeel te kennen, dat deze op lossing kan leiden tot zelfbeschikking, doch het is de vraag of hiermede de span ningen in Zuidoost-Azië zouden kunnen worden weggenomen. Ons hoofddoel is zelfbeschikkingsrecht en we moeten af wachten of dit niet in het gedrang komt Ik persoonlijk vind dat aan internationa lisatie een griezelige kant zit. Dit springt te meer in het oog wanneer we zien wat er met Katanga gebeurt. Ik persoonlijk vind de oplossing niet fraai en begroet haar niet met onmiddellijk applaus. Inter nationalisatie blijft bedenkelijk en mr Luns heeft deze weg waarschijnlijk bij gebrek aan beter gekozen, aldus spreker Indonesië klaagt over vliegtuigen De Indonesische luchtmacht beweert dat buitenlandse vliegtuigen ongeoor loofde vluchten boven de buitengewes ten maken. Het hoofd van de inlichtingendienst van de luchtmacht, overste Sudarmono. deelde aan Antara mede dat de identi teit van de toestellen is vastgesteld maar dat men deze niet heeft kunnen vangen. Waargenomen was dat het tweemotorige vliegtuigen waren. Omdat de rapporten over deze nemingen te laat binnenkwamen, men niet in staat de vliegtuigen a; vallen, doch thans wordt er regelmatig gepatrouilleerd, zeide hij. Toch neutralisering Midden-Europa De „New York Herald Tribune" meldt vandaag in een bericht op de voorpagina dat de westelijke mogendheden deeltelijke militaire neutralisering in Midden-Europa als onderhandelingspunt in de komende onderhandelingen met de Sowjetunle over Berlijn" overwegen „Als lit uit het huidige stadium van inter-geallaeerde herziening komt, zou dit grote gevolgen hebben voor Duits land als geheel en een grote invloed hebben op de rol die de Westduitsers oorsronkelijk hadden moeten spelen in de Noordatlantische verdragsorganisa tie", schrijft het blad in een bericht uit Berlijn. De .Herald Tribune" schrijft verder dat het punt druk wordt bestudeerd on danks het feit dat Adenauer het in het verleden reeds heeft afgewezen als ge vaarlijk. ..Zoals het gewoonlijk wordt opgevat zou neutralisering het uitdunnen of te- rugtrekken van de westelijke en com munistische strijdkrachten in Midden- Europa. betekenen Ook zou dit onver- mijdelijk een einde maken aan de atoombewapening van het Westduitse leger", aldus de ..New York Herald Tri- Hooggeplaatste functionarissen zouden hebben gezegd, aldus het blad dat het plan meer afhankelijk is van de Russen dan van de wensen van Adenauer. Oud-minister v. d. Brink pres.-comniissaris AKU Prof. dr. J. R. M. van den Brink, oud minister van economische zaken, is be noemd tot voorzitter van de raad van commissarissen van de Algemene Kunst zijde Unie, als opvolger van wijlen rof mr. P. W. Kamphuisen. heeft de Nederlandse voorstellen inzake Nederlands-Nieuw-Guinea niet aanvaardbaar genoemd. Hij betoogde, dat Nieuw-Guinea reeds onder Indonesiës soevereiniteit zou vallen. De vaste vertegenwoordiger van Indo nesië bij de V.N., Sastroamidjojo, deelde mede dat zijn delegatie de Neder landse verklaring zorgvuldig zou bestuderen, maar hij wilde nu al vast verklaren, dat de Indonesiërs de argumenten in verband met de zelf beschikking zouden verwerpen, daar West-Irian een onafscheidelijk deel van Indonesië is. De Papoea's hadden volgens hem op 17 augustus 1945 by de onafhankelijk heidsverklaring hun zelfbeschikkings recht reeds uitgeoefend. Sastroamidjojo zei dit in een toespraak tot de Algemene Vergadering en voegde eraan toe, dat hij woensdag zjjn formele antwoord in de vergadering zou uitspreken. Hoewel vele punten, die mr. Luns naar voren had gebracht nader overleg ver eisen. wenst zjjn delegatie geboekstaafd te zien, dat zü bij voorbaat de argumen ten aangaande de zelfbeschikking ver- Australische steun Het hoofd van de Australische dele gatie bij de V.N., de heer J. Plimsoll, zei dat Australië een voorstel zal steunen om een V.N.-commissie te zenden, teneinde in Nieuw-Guinae de toestand te bestu deren alsmede de wenselijkheid van een gezagsorgaan. Het steunt het beginsel van zelfbeschikkingsrecht en een toepassing daarvan, die verenigbaar is met de be langen en verlangens der bevolking. De Australische regering onderhoudt contact met Nederland en was tevoren op de hoogte gesteld van de algemene voor waarden en doelstellingen van het Neder- MR. LUNS LICHT TOE: gesprek met journalisten medegedeeld, dat Indonesië niet van tevoren een aan wijzing had gekregen, dat Nederland met nieuwe voorstellen zou komen. Neder land onderhoudt geen diplomatieke be trekkingen met Indonesië en de Indo- s willen zelfs niet dat iemand an- Nederland in Djakarta vertegen woordigt „Ik denk niet dat Indonesië er blij mee zal zijn, maar wy hopen dat Indonesië de algemene neiging in de wereld naar zelf beschikking zal gaan volgen en dit begin sel zal kunnen aanvaarden voor de be volking van Nederlands-Nieuw-Guinea. dezelfde afkomst is als die van het door Australië bestuurde deel", zeide r. Luns. Nederland is van oordeel dat de bevol king van Nieuw-Guinea van hetzelfde beginsel moet profiteren als waardoor Indonesië zijn onafhankelijkheid heeft verkregen. Nederland wil voorkomen, dat er toestand ontstaat zoals in Kongo. Om die reden zullen de Nederlandse amb tenaren blijven om onder het bestuur van de V.N, hun taak voort te zetten. Verscheidene Papoea's, die zitting heb ben in de Nieuw-Guinea-Raad hebben er bij de minister op aangedrongen dat Ne derland zioh niet al te gauw uit Nieuw- Guinea terugtrekt, om een toestand, zo als die in Kongo is ontstaan, te voorko men. Er mag geen gezagsvacuüm zijn. Nederland beschouwt de nieuwe voor stellen als een realistische en praktische toepassing van het beginsel van zelfbe schikking waarop president Kennedy in zijn rede van maandag de nadruk heeft gelegd, aldus mr. Luns. Hij wilde niet zeggen hoe lang de toe- stad van voogdij zal duren, doch hoopte dat het niet te lang zou zijn. Indonesië kan zijn aanspraak niet rijmen met het beginsel van zelfbeschikking. Het is niet juist in deze zaak steeds in de verdedi ging te zijn tegen Russische aanvallen, zeide mr. Luns. Gistermiddag is de 24-jarige vracht- autochaaffeur P. F,. Bergsma uit Ruurln met zijn vrachtwagen op de niet-bevei- ligdc overweg aan de Dortlherweg te Gorsel door een personentrein gegrepen. De vrachtwagen, die ruim honderd me ter werd meegesleurd, werd totaal ver nield. De man was op slag dood. landse voorstel. Zij kan zich niet op details vastleggen, doch hoopt dat het Nederlandse initiatief in wijde kringen steun zal krijgen. In Britse kringen te New York meent men dat de Nederlandse plannen zouden kunnen uitlopen op een formule voor een definitieve oplossing. De Canadezen zien overeenstemming tussen de woorden van mr. Luns inzake een bijdrage tot verbete ring van de toestand in de wereld en die van Dag Hammarskjöld, de verongelukte secretaris-generaal van de V.N. Sukarno voorzichtig Sukarno heeft voorzichtig gereageerd op het Nederlandse voorstel Inzake Ne derlands Nieuw-Guinea. In antwoord op een verzoek van Ass. Press zeide h(j: „Ik ben bezig de rede zorgvuldig te bestu deren". Hij wachtte nog op de volledige tekst. „Het beste voor Nederland zou zijn, zijn gezag over dit gebied onmiddellijk aan Indonesië over te dragen", maar als Ne derland er de voorkeur aangeeft de V.N. als bemiddelaar te gebruiken voor de on middellijke overdracht aan Indonesië, zyn 'w(J bereid dit voorstel ernstig te overwegen. Als het Nederlandse voorstel hierop niet gebaseerd ls, zal elke inmen ging van de V.N. het vraagstuk acuter en explosiever doen worden. Het vraagstuk van deze gezagsoverdracht Is In dit deel van de wereld een veiligheidsvraagstuk, maar Nederland en de V.N. moeten ook een snelle bijdrage leveren om dit doel te bereiken", aldus Sukarno. Vervolg van pagina 1) Het ls een belangrijke en bovendien interessante conceptie, waarbij belangwekkende figuur geschapen wordt in dit internationale waarin men immers nog altijd op zoek is naar geëigende vormgevingen, die deswege vaak het karakter dragen van een grote oorspronkelijkheid. De conceptie draagt voorts het kenmerk van Nederlandse onbaatzuchtigheid. Zelfs indien dit voorstel in de V.N. geen genoegzame instemming vindt is deze Nederlandse onbaatzuchtig heid meer dan ooit buiten kijf. Het is bovendien een. naar haar aard uiteraard bescheiden, bijdrage Nederlandse kant aan het wegnemen van internationale spanningen. Wat intussen moet opvallen is. dat in de toelichting van deze voorstellen Indonesië nauwelijks meer noemd. Men kan zeggen: Indones'ë heeft het ernaar gemaakt: het heeft immers in alle officiële betogen steeds gestaan op onverkorte overdracht Nieuw-Guinea. Toch dient men het te betreuren, dat een gesprek met Indonesië niet mo gelijk is gebleken, hoezeer dit ooi: tan Indonesische starheid te wijten is Wij vermoeden, dat, indien Indonesië alsnog van de nodige openheid zou blijk geven, dit niet weinigen onde' ons welkom zou zijn. Ons staat nor altijd als wenselijk voor ogen èn her stel van redelijke betrekkingen tus sen zowel Nederland als Indonesië a' Nieuw-Guinea èn verwezenlijkinr van het zelfbeschikkingsrecht voo Nieuw-Guinea. Beide zijn het zeer begerenswaardige zaken, maar beide tegelijk schijnen zij nauwelijks voor verwerkelijkinr vatbaar. Niemand echter kan een christen verhinderen te blijven hopen. Echtpaar omgekomen door gasverstikking In Tilburg ls gisteren het echtpaar J. Pijnenburg door gasvergiftiging om het leven gekomen. Om vier uur, toen de kolenman aan belde werd na lang wachten de deur geopend door het twaalfjarig dochter, tje van het echtpaar. Zij viel onmid dellijk flauw. een onderzoek ln de woning werd hevige gaslucht waargenomen. Op de bovenverdieping werden belde ou ders levenloos aangetroffen. Het meisje werd naar het ziekenhuis vervoerd Haar toestand was redelijk. Vermoedelijk is een gasslang van een muurkraan afgeschoten. Het gezin woonde pas één dag in dit huis aan de Houtmanstraat. „Indisciplinair optredenivordt door commissie onderzocht (Van onze parlementsredactie) MINISTER Visser acht het u degelijk in overeenstemming met taak en waardigheid van het comité verenigde chefs van stav dat dit orgaan zich in het algemeen bemoeit met het repertoire van de luchtmachtkapel. De minister acht zichzelf of enig militair orgaan com petent om langs hiërarchieke wej leiding te geven aan de ontwikke ling van een muzikaal repertoire, ir het bijzonder waar het betreft de hedendaagse muziek. Uiteraard wordt in daarvoor in aanmerking komende gevallen deskundig advies ingewonnen. Dit wordt medegedeeld in het antwoord van de minister van defensie op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Kranenburg (soc.) over de be moeiingen van het comité V.C.S. met het repertoire van de luchtmachtkapel In dit antwoord geeft de minister verder uiteenzetting over het „taptoebe- Van verschillende zijden zijn her haalde malen opmerkingen gemaakt om trent de organisatie en uitvoering van taptoes. Het comité verenigde chefs van staven heeft, mede naar aanleiding daarvan, op 15 augustus 1961 met instemming van de minister een interservice-werkgroep ingesteld, met de bedoeling van advies te dienen inzake vast te stellen richt lijnen over: de wijze van organisatie en uitvoering van taptoes, de controle op en de verantwoordelijkheid voor de organi satie en uitvoering van de taptoes, en de muzikale en militaire normen waaraan militaire muzikale manifestatie moet voldoen om als taptoe te kunnen worden aangemerkt. In deze commissie is als deskundig ad- seur opgenomen de inspecteur der mi litaire zaken, dr. C. L. Walther Boer. De instelling van deze commissie heeft olaats gehad voor het incident, dat bij de Taptoe-Delft op 2 september is voor hallen. De algemene en militaire leiding van deze taptoe was, zoals reeds jaren ge bruikelijk, in handen van een daartoe langewezen hoofdofficier van de Ko ninklijke landmacht. Deze rapporteerde, dat op 2 september 1961 de slotavond (Van onze verkeersredacteur) TTET Verbond voor Veilig Ver- -LA keer zal per 1 oktober de voor lichting inzake de per 1 november van kracht wordende beschermde voetgangers oversteekplaatsen met een grootscheepse „zebra"-campag- ne ter hand nemen. De aktie zal zowel met visuele als met auditieve middelen worden gevoerd, en precies een maand duren. De pers, de radio en de televisie hebben er een plaats in gekregen, evenals enkele bedrij ven, die met folders, insignes, een prijsvraag etc., ondersteuning ver lenen. In de maand november, als de nieuwe voetgangersregeling dus is ingegaan, krijgt de campagne een tweede stadium. Het motto luidt dan: zó moet het nü! Mevrouw wilde wagen kwijt (Van onze correspondent) Een Venlose chauffeur las in een advertentie van een landelijk dagblad :r in een plaatsje bij 's-Hertogen- bosch een Mercedes te koop stond voor slechts 400 en wel met de bij voeging: „z.g.a.n." De man stak zijn spaarcenten bij zich en benutte zijn vrije dag om per bromfiets naar de te koop staande auto te rijden. Bij het ln de advertentie genoemde adres aangekomen, werd hij te woord ge staan door een dame. Deze toonde hem de auto, doch de chauffeur was toen wel even verbaasd dat de auto slechts voor 400 te koop was. De vrouw zag de argwanende blikken an de nian en stelde hem gerust door en eigendomsbewijs en andere beschei den te tonen. Toen de man mededeelde dat hij sleahts over 550 beschikte, ging de vrouw ermede akkoord dat de agen voor 350 verkocht werd. Dolblij stapte de man in de auto, doch toen hij een eindje gereden had, begon hij zich onbehaaglijk te voelen. Als de wagen nu eens gestolen is, zo moet hij gedacht hebben Hij besloot ornniddeUik naar het politiebureau te rijden. Daar deed hij zijn verhaal De politie vond het, gezien de toestand van de wagen, bijzonder vreemd en ging met de man mee naar de vrouw die de wagen voor zo weinig verkocht had Er bleek geen vuiltje aan de lucht. De wa gen ble^k het eigendom van de vrouw in kwestie Dat de wagen veel meer waard was, dat was haar volkomen be kend. Het geval bleek namelijk, dat de vrouw onlangs door haar man verlaten was, do^h zijn auto had laten staan. De vrouw wilde toen ook niet meer de wa gen zien en wilde er per se van af. Gerustgesteld keerde de Venlose chauffeur huiswaarts in de wetenschap dat hij een auto rijker was geworden die minstens het vijf tienvoudige waard ls van netgeen hij er voor had moeten neertellen. Twee affiches, die u de komen de maanden veelvuldig zult zien. Zij zullen de blikvangers worden van de „zebra"-campagne, welke het Verbond voor Veilig Verkeer heeft opgezet in verband met de op 1 november van kracht wor dende beschermde voetgangers- oversteekplaats. de minister van verkeer cn waterstaat tot stand gekomen. Aan het vooroverleg namen niet alleen de KNAC en de ANWB deel. maar ook de KNM(otorriiders)V. zomede vertegenwoordigers van de Ver- keers Politie Commissie cn het ministe rie van verkeer en waterstaat. De Vereniging Bescherming Voetgan gers is reeds aan een eigen aktie begon nen. Het bestuur stelde zich op het standpunt dat men niet één maand, doch tenminste enkele maanden nodig heeft om de nieuwe voetgangersregeling onder het publieic te brengen (in dc Tweede Kamer zijn dienaangaande op 22 septem ber J.l. enkele vragen gesteld). De voorlichting van de zijde van de ANWB beperkt zich tot die aan dc weg- beheerders, zoals deze ln een op deze plaats uitvoerig besproken memorandum tot uitdrukking is gebracht De KNAC stelt in zijn bijdrage dat er technische voorzieningen zullen moeten worden ge troffen om de aanwezigheid van zebra's onder slechte weersomstandigheden dui delijk te doen opvallen op enige ai- stand en van tevoren! opdat de in file rijdende automobilist niet wordt verrast door het plotseling stoppen van degene die voor hem rijdt De Koninklijke Nederlandse Automo biel Club betreurt het dat er geen gele genheid is geweest deze kant van de zaak van te voren grondig onder ogen te zien. Uit dit oogpunt, zo voegt hij eraan toe, treedt de nieuwe voetgangcrsregeling dan ook beslist op een te vroegtijdig tijd stip in werking. Wandkranten De per 1 qjetober beginnende lande lijke actie van het Verbond voor Veilig Verkeer valt in de volgende punten uit- Het aanbrengen van aankondigings affiches en -raambiljetten in postkanto- bankinstellingen, politiebureaus etc. Per 1 november komen er plakkaten ;n of op ruiten, die de dan ingaande, we voetgangersregeling zullen uit beelden. b. Het aanslaan van zogenaamde wandkranten in militaire tehuizen, sultatiebureaus, ziekenhuizen, wijkge- bouwen etc. De vertoning van dia's in bioscoop reclameprogramma, zomede de veelvul dige uitzending van twee, speciaal ge maakte televisiespots. Het draaien van eon nieuwe voet gangersfilm. die door een groot bedrijf de Zaanstreek werd aangeboden, ar in Bueno de Mesquita. Lou Ekel, Wim de Goey en Dick Nauta „verkeers- rollen" vervullen. Het scenario werd op gesteld naar ideeën van Dick v mei. terwijl de tekeningen van Otto Dicke zijn. Het gros der opnamen Rotterdam gemaakt Zowel in Amsterdam, Rotterdam als Den Haag zal de P.T.T. met een stem- pelmachinc gaan werken, die voorzien ii ïon tekst, welke op de nieuwe voet gangers-oversteekplaatsen slaat. Plaatselijk zullen er ook heel wat acties op touw worden gezet. Folders als „Voetganger, zo moet het bestuurder zo moet het nü" zullen in erschillende steden en dorpen huis an huis worden verspreid. Met het gezinsblad „wegwijs" zal hier en daar het zelfde worden gedaan. Er loop-pas. een fiets-visum. een kalen- ler enz. ontworpen, zomede zelfkle- ende zebra-insignes en idem voet zolen. van de Delftse taptoe de kapel der Koninklijke luchtmacht met negatie van nadrukkelijk door hem aan de directeur van deze kapel gegeven aanwijzingen, is afgemarcheerd onder het spelen van muziek, di ctot het z.g. „swing-genre" wordt gerekend. De minister heeft, na raadpleging van het comité verenigde chefs van staven, een interservice-commissie ingesteld, die thans onderzoek doet naar de fei telijke gang van zaken bij en de ach tergronden van dit „indisciplinair op treden". De bevindingen van deze commissie zullen in handen worden gesteld van de betrokken bevelhebber, teneinde de gedragingen van de be trokken militairen zo nodig aan de krijgstucht te toetsen. My Fair Lady een j aar lang in ons land Vandaag is de musical „My Fair La dy" een jaar lang in ons land. Na de voorstelling vanavond in K. en W. zal dit feestelijk vieren. Vrijdag het laatst in Den Haag en dan gaat de musical een toumée door het land maken. Vóór Kerstmis geeft men r enige voorstellingen in Theater Carré Amsterdam en daarna hebben de orga nisatoren hert plan de musical in België uit te brengen. Amerika vraagt uitlevering van smokkelaar De Amerikaanse regering zal de uit levering vragen van har 31-jarige on derdaan Carl William W„ die thans in Breda een gevangenisstraf uitzit twee jaar wegens het in bezit hebben van een grote hoeveelheid verdovende middelen (waaronder heroine). Dit heeft W. K. Baron van Dedem, die bij het het begin van dirt jaar in Amsterdam tegen W. gevoerde proces als oficier justitie optrad, tijdens zijn studiever blijf in Amerika vernomen. De uit New York afkomstige W., die vorig jaar no vember in Amsterdam werd gearresteerd, wordt gezocht wegens handel im verdo vende middelen door de politie van San Francisco, en wegens het vervoeren van dertig kilogram marihuana uit Mexico door de politie van Santiago. Ex-minister Wilson in V.S. overleden De vroegere Amerikaanse minister van defensie Charles E. Wilson is gisteren op 71-jarige leeftijd overleden. Wilson was van januari 1941 tot decern, ber 1952 president van General Motors. Hij was minister wan defensie in het eerste kabinet van Eisenhower. Onder Wilsons leiding werd General Motors de grootste producent van oorlogsmateriaal ter wereld met een produktie van meer dan 10 miljard dollar. Wilson heeft sedert zijn aftreden als minister een teruggetrokken leven ge leid en bradht het grootste deel van zijn tijd door op zijn plantage bij Baton Rouge Ln Louisana, waar hij ook gestorven is. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zal woensdagmor gen 18 oktober om tien uur in de Stads Doelen te Delft de tweede Zuidhollandse Verkeersdag openen. De dag zal gewijd rijn aan „Het verkeer in de bebouwde kom." Verschillende deskundigen zullen dit onderwerp inleidingen en uiteenzet tingen geven, 's middags zal in forum- verband een discussie worden gehouden. Voor deze dag zyn de Zuidhollandse burgemeesters, de chefs van de gemeen telijke politiekorpsen, de vertegenwoordi gers van de Rijkspolitie, de leden van Rechtelijke Macht, vervoersmaatschap pijen, stedebouwkundigen en vertegen woordigers van werkgeversorganisaties uitgenodigd. Loonaansprakcn Korle vergadering van Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) De Ee-ste Kamer heeft gistermiddag, aan het eind van een korte vergadering, zonder hoofdelijke stemming haar goed keuring gehecht aan een „wetsontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wet boek met betrekking tot boekenonder zoek in verband met loonaanspraken van arbeiders". Hierover werd het woord gevoerd door mej. mr. Zeclenberg (soc.), prof. De Gaay Fortman <a.r cn mr. Witteman (kath.v.) Erg veel enthousias me konden zij niet voor het wetsontwerp opbrengen. Mej. Zeclenberg cn dc heer Witteman bleken zelfs teleurgesteld te zijn over de „minimale verbeteringen" die er in worden voorgesteld. Met prof. De Gaay Fortman vroegen zij zich af waarom het boekonderzock ook niet on beperkt geldt voor controle door de werknemers op de winsten van de par ticuliere onderneming in verband met winstdelingsregelingcn. Prof. De Gaay Fortman noemde het onthouden aan de ïrbeiders van inzicht in de winst van het bedrijf een „anachronisme". Minister Beerman (justitie) hield staande, dat bij een winstdelingsrege- ling een externe deskundige de winst cijfers moest controleren. Dc werknemer verkeert als zodanig in dezelfde positie als de aandeelhouder. Tegen de argu menten van de drie sprekers voerde de bewindsman aan. dat de geneigdheid van de particuliere ondernemingen tot het instellen van winstdelingsrcgelingen jeringer zal worden als voortaan uit drukkelijk in het B.W. zou worden be paald, dat controle op de winsten door de arbeiders verplicht is. Klacht over slechte berichtgeving in Nieuw-Guinea Op dc persconferentie die gouverneur dr. P. J. Platteel te Holland)a met negen J oma li sten heeft belegd, hebben ver schillende journalisten ernstige kritiek geleverd op de berichtgeving over de gebeurtenissen te Sorong. De Nieuw-Guinea Koerier schreef heden, dart resident Van Bodegotn van West Nieuw -Guinea zich ruiot bereid heeft getoond mede te wenken aan een verantwoorde beriahtgeving hoewel de eorre^xmdent te Sorong een gezamenlijk overleg had voorgesteld over de opstcl- rvg van een dagelijks perstelegram. D ecorrespondom aohte het „onder de huidige omstandigheden" onverantwoord de berichtgeving te verwaarlozen op de wijze, zoals hert gouvernement dirt mo menteel doet". Hij wijst er op dat er vorige week donderdag en zaterdag een stemming onder de inwoners van So rong heeft geheerst, die aan paniek grens de omdat men volkomen in onzekerheid verkeerde over wat er gaande was. De oficiële berichtgeving te Hollan- dia eahiet wlgons dc Koerier te kort Aan de deskundige ambtenaren van het gouvemementsvoo rlioh tingsbureeu is elke competentie onthouden en het ia thans de binenlandae veiligheidsdienst die de voorlichting verzorgt. Diit is vol gens de Koerier een nieuw geval van de reeds lang Ln Nieuw-Guinea bestaande ziekt cvan „angst voor publiciteit". Het blad heeft zijn correspondent te Sorong instructie gegeven, op alle mo gelijke manieren nieuws te verzamelen en telegrafisch door te geven. „Als dit nieuws minder betrouwbaar is, dan in het algemeen belang gewenst is, dan ligt de verant/worodelijkiheid daarvoor bij de overheid, die haar taak nog steeds niet begrijpt en zelfs dc kans om suc- n te melden laat voorbijgaan" (Op het wat. waar en hoe van de r 1 november ingaande nieuwe voetgangersregeling hopen we de volgende maand uitvoerig in te gaan Red.). Op de provinciale weg Enkhuizen— Hoorn is gistermiddag een 28-jarige in woner van Andijk. de heer K. van Zan ten, met een personenauto verongelukt. Passerende automobilisten troffen de wagen in de diepe bermsloot aan. Toen zij de bestuurder op bet droge hadden gebracht, bleek deze te zijn overleden. Waarschijnlijk is het slachtoffer, al rij dende onwel geworden. Nederlander in O.-Berlijn berecht "PEN Oostberlijnse rechtbank heeft Ter gelegenheid gisteren conform de eis de 56- jarige Nederlander H. J. P. M. Pier rot veroordeeld tot drieëneen half jaar gevangenisstraf en beurdverkiaring van zijn auto gens poging tot het smokkelen mensen uit Oost-Duitsland. Twet Amerikaanse studenten werden veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf en een Brit tot drie jaar, eveneens met verbeurdverklaring van hun auto. Twee studenten de V.A.R. kregen drie jaar en derhalf jaar. De veroordeelden r ten de kosten uan het proces be talen. De officier van Justitie gaf een kort overzicht van de officiële redenen, die geleld hebben tot de sluiting van de grens tusaen Oost- en We«l-Berl(jn. Vol gens hem had de Nederlander Pierrot „de ernstigste misdaad begaan van de zei en die terechtstaan, omdat h(j de gene U, die reeds lang tevoren de be doeling heeft gehad, een Inwoner van de D.D.R. over te halen, het land Illegaal verlaten**. Tegen eind vorig jaar maakte hij ken nis met een Oostduitse vrouw, die in één de staatshandelsorganlsatles werkte. Haar werk stond haar niet toe goed be vriend te zijn met een buitenlander, al dus dc officier. Toch raakten zij zeer goed met elkaar bekend. Reeds ln april dit Jaar begon „beklaagde haar over te halen met hem naar West-Duitsland uit te wijken. Toen dc sectorgrens op 13 augustus gesloten werd, ging Pierrot door via contactadressen haar te bewer ken". de Leipziger Mes- se is Pierrot naar Oost-Duitsland ge gaan met In zijn zak het paspoort van zijn vrouw, waarvan de foto was ver wijderd Hij had ook een foto van de vrouw cn een vals stempel van de grens- oositroleorganen, waarmee hij de foto wilde afstempelen, wanneer hij de grens gepasseerd was. Tijdens deze handelingen is hU, volgens de officier, gearresteerd. Uit de woorden van de openbare aan- klager la niet duidelijk geworden, hoe de hele zaak zich heeft toegedragen. Al le verslaggever* behalve een vertegen woordiger van het OostdulUe persbu reau, werden uit de rechtszaal geweerd tijdens het eerste gedeelte van de ver- De verdedigers vroegen lichtere itraf- fen, aanvoerend dat de overtreden wets bepalingen voornamelijk voor Oostduit se burgers waren bedoeld. Buitenlan ders. die geen trouw aan de D.D.R ve». schuldigd waren, dienden niet zo zwaar te worden gestraft De verdediger van Pierrot zei. dat zijn cliënt er niet aan twijfelde, dat hij schuldig was. Het was niet zijn bedoeling geweest, de DDR van zijn bekwame arbeidskrachten te beroven, maar hij had het gedaan we gens „intieme motieven van diepe, per soonlijke gevoelens". De 56-jarige verdachte, een reeds kaal worden man met een bril op. was een bruin pak gekleed Hij hield zijn vuisten achter zijn rug samenge bald, toen hij zijn verklaring aflegde: ..Wat ik gedaan heb. deed ik niet om politieke redenen, maar uit diep me deleven. Ik zou graag willen zeggen, dat ik tijdens mijn hechtenis zeer goed ben behandeld. Aanvaard mijn ver ontschuldigingen voor wat ik gedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9