WVW. Slotconcert drie leerlingen van Adriaan Blankenstein Systeemscholen in Leiden: verlichting van de nood Raad aanvaardt (met schroom) complex verkeersmaatregelen omgeving Blauwpoortsbrug WA WOENSDAG -TIP ilEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Ktstaurant Van der Heijden, 210 uur: ow rekenautomaten en boekhoudma- ines. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging tot rordering van de welsprekenheid. (Fijkgebouw Bethel. 8 uur: Geref. Zen- igsbond, spreker: ds. J. van Drenth, itgensplaat. Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep Thea- r met „Speelgoed op zolder", van Lil- Hellman. e g s t g e e s t: Het Witte Huis, 8 uur: deshow modehuis Van Strien. Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 r Dublin Festival Company: „Mrs irrens Profession", van Shaw. Grote Kerk, 8 uur: Palestrinakoor o.l.v iton Maessen m.m.v. Flor Peters, orgel. Houtrustkerk. 8.15 uur: René Rakier. (el en dameskoor o.l.v. Aart Smink Woensdag Restaurant Van der Heijden. 1010 uur rékenautomaten en boekhoudma- s k en Cloppenburg. 8.15 uur: Vierde jdeparade. Clubhuis ..Ons Buiten". J. P. Coenhof. Dahlia-avond „Door Eendracht ibonden". Bevrijdingskerk. 8 uur: Evangelisatie- jeenkomst Geref. Evangelisatiecommis- Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie ub; H. Th. Boersma, arts te Wassenaar, „Simulatie en aggriviatie i.v.m. tdische variaverzekeringen". Zuiderkerk, 8 uur: Repetitie 3-oktober- ntate. Kerkzaal Academisch Ziekenhuis, 1.05- uur: Middagpauzebijeenkomst. Koor Pieterskerk. 7.30 uur: Avond- ilte. Waalse kerk, 1 uur: Lunchpauzecon- rt Theo ten Hooven. Gebouw Chr. Sociale Belangen, 8 uur: hr. Besturenbond, dr. W. H. Velema ~p naar de finish" Gulden Vlies, 8 uur: Chr. Plattelands- ,wen- en meisjesbond, eohtpaar G. Nood-Van Driel over reis per kust- H a a g. Kon. Schouwburg, 8.15 Dublin Festival Company met „Can- ida", van Shaw. it geest, Het witte Huis, 8 u.: [odeshow modehuis Van Strien. Donderdag Restaurant Van der Heijden, 1010 uur rekenautomaten en boekhoudma- lines Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Vereni- ing var. Huisvrouwen, modedhow S. Egmonri, m.m.v. J. P. v. d. Blom en Sadhers modehuis. ulden Vlies. 8 uur: Modeshow Van ïonds Modebedryven. omerzorg, 8 uur: Leidsohe Vereenl- 1 Postzegelverzamelaars. Stationsplein Lammenschans, 78 uur im.: Aanbieding huldeblijk burgerij aan bertuur 3 October-Vereeniging. itgeest. Het witte Huis, 8 u.: Hodeshow modehuis Van Strien. Vrydag Restaurant Central, 8 uur: Broeder- chap oud-padvind'(st)ers. Pieterskerk, 8 uur: Concert Chr. gem. ingvereniging „Ex Animo" m.m.v. lesidentie Kamer Orkest: Dettinger Te leum, van Hëndel, solist: David Holle- Belle, bas. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie iet „Een mal meisje", door Marcel idiard, voor K. en O. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen Vrou wenbond Leiden-centrum, mr. H. R kudsmit over „Adoptie". Gerecht 10, 8 uur: Ned. Vereniging oor Vrouwenbelangen, mej. mr. M. J. eelenberg, hoofdinspectrice van politie Leiden, over haar werk bij kinder- en sdenpolitie. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Muzikale show. Opname vyf tellen na nu", met o.m. lieke Telkamp en kwartet Harry de iroot. er dorp, Raadhuis, 7.45 uur: «emeenteraad. Zaterdag Garenmarkt, 1 uur: Vertrek excursie »0ud-Leiden" naar Haastrecht en Gouda Binnenstad. 7.30 uur: Grote muzikale jptoe. Schuttersveld, 8 uur: Lunapark. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 ar: Haagsche Comedie met „Arme Jitos", vart- Jean Anouilh. Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert- kbouworkest o.l.v. Bernard Haitink nra.v. Wilhelm Backha'us, piano. Kurzaal, 9 uur: Gala du Disque. Dagelijks Den Haag, Diligentia. 8 uur: ABC- obaret „Herexamen" met Wim Kan en Corry Vonk. Gebouw K. en W, 8 uur: Musical „My bir lady". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastr. 31, teL 21313. Kllma Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Helena Troje (14 jaar); donderdag: The old aan and the sea (alle leeftijden) Lido (2.30, 7 en 9 15 uur) Een hoogst belangrijk persoon (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Onder weemde vlag (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Tussen bogels en granaten (14 jaar): donderdag Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Op de drempel van het leven (18 jaar). Tnanon (230, 7 en 9.15 uur): De scha duw (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, „Vierhon- derd jaar Romeinse bezetting" (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: boe- en en prenten van K. Okamura (tot 1 november). Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (tm. 29 okto ber). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- tra at 27. maandag en woensdag van 1 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en ran 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u. Veel vragen en bedenkingen Praktijk zal moeten leren of nog veranderingen nodig zijn IAAT DE VOORSTELLEN van 1 het verkeer in de omgeving n W. tot vernieuwde regeling van de Blauwpoortsbrug de meeste aan dacht van de gistermiddag in vergadering bijeen geweest zijnde gemeen teraad kregen, was wel te voorzien. Zo'n regeling zal nooit onverdeelde sympathie kunnen opwekken; men moet haar ook meer zien als een ver betering dan als een oplossing en dan nog maar een verbetering, die na verloop van tijd wellicht op verscheidene punten nog verbetering be hoeft. De raad legde zich na een lang debat neer bij het college, zij het niet van harte. B. en W. bleven bij hun mening, maar brachten uitdrukkelijk naar voren, dat het heel goed mogelijk is, dat de praktijk andere maatre gelen nodig maakt. Alleen over de mogelijke invoering van eenrichtings verkeer op de Nieuwe Beestenmarkt (naar de molen De Valk) zullen de raad nog nadere mededelingen worden gedaan. Het voorstel tot verplaatsing van de woensdagse markt werd tegelijk behandeld. Daarover waren geen moeilijkheden. Het is dus zo,-dat deze worden gehouden op de Boter markt, een deel van de Karnemclks- brug, de Nieuwe Rijn (voorzover ge legen tussen de Karnemelksbrug en de Koornbrug) en de Koornbeurs. De Vismarkt blijft dus vrij en het verkeer kan van de parallelroute naar de Prin- sessekade gebruik maken. De heer Lambermont (k.v.p.) zei het belangrijk be vinden, dat de mankt in het centrum van de stad wordt ge handhaafd. Met de regeling voor het eenrichtinigavemkeer kon hij zich ook verenigen, al zag hij wel moeilijke pun ten Het marictvoorstel vond ook mr. Por- tlheine (v.v.d.) een gelukkige oplos sing. Hij wilde de verplaatsing besli9t niet zien als een eerste stap op de weg naar verplaatsing bijvoorbeeld naar de Jan van Houtkade Tegen het eenrich- tingverkeersplan zijn wpl bezwaren aan te voeren, maar mijn fractie aanvaardt dit toen als een voorlopige oplossing. veiMaarde de heer Porïheine. Chaos op andere punten Met de verplaatsing van de woensdag- markt ging de heer Questroo (prot.- christelijk) geiheel akkoord. Anders was het met het venkeersvoorstel. Hij kon niet inzien, dat eenrichtingsverkeer op de dertig meter brede Nieuwe Beesten- ma riet nodig is. Hetzelfde gold voor de wag over het Schuttersveld. Deze weg is notabene gemaakt om een andere ver binding van hat station naar de Rijns- burgersingel te krijgen. Ook voor de afsluiting vam de Blauw poortsbrug (in de richting van de Steen- straat) voelde hij niet veel; dat veroor zaakt een chaos op andere, minder over zichtelijke punten, zoals Narmstraat en Binnenvestgraoht (wordt de brug na- melijk voor deze richting afgesloten, dan kan het verkeer niet mejr recht streeks naar de Morsstraat). In de af sluiting van de Haarlemmerstraat, tus sen Prinsessdkade en Schaj de heer Questroo dit bezwaar, dat hel dan niet meer mogelijk zal zijn, ae Primsessekade rechtsaf de Haarlem merstraat op te gaan (B. en W. willen namelijk verhanderen, dat verkeer var de Blauwpoortsbrug rechtuit de Haar lemmerstraat in rijdt). Dokter Kort man (ik.vp.) kon niet anders dan sceptisch tegenover het plan staan. Hij voorzag moeilijkheden op de punten Kort Rapenburg Boommarkt en Pnnsessekade Apothekersdijk. Eenrichtingsverkeer op de Nieuwe Bees tenmarkt vond hij niet nodig, op Ihet Schuttersveld. Ook is wenst, van de Prinsessekade op de Haar lemmerstraat te kunnen komen. Dit is een verbetering en geen p- lossing, zo karakteriseerde de heer Van Iterso» (prot.-christelijk) het plan Het dient in ieder geval zo flexibel te zijn, dat in de praktijk knelpunten kun nen worden aangepakt. De heer Van Iterson ïaadde aan, de verkeersdeskun digen deze kans eens te geven. Hij stel de zioh dan ook achter het plan Valse verwachtingen Dr. Roorda (p.v.d-a.) was wel het meest kritisch. Hij meende, dat hier valse verwachtingen worden gewekt. Het is een illusie, te denken, dat deze maatregelen wel voldoende zullen zijn tot aan de verwezenlijking van het wc- genschama. Op korte termijn zullen weei andere maatregelen ncdig blijken te Leidse amateurfotografen toonden kleurendia's In de bijeenkomst van de Leidse ama- teurfotografenvereniging, die gisteravond in de bovenzaal van ..De Doelen" plaats had, ging de belangstelling ditmaal uit naar de inzendingen voor de eerste de in de competitie „kleurendia's". Alvo rens tot de projectie van het „kleuren- duel" werd overgegaan, sprak voorzatter J. G. Gompelman een bijzonder wel komstwoord tot een drietal nieuwt den alsmede tot de heren J. de Wilde, K. Hulsbos en J. Wolfslag, die hij namen de leden dank bracht voor hun bereid heid in de komende wintercompetitie de inzendingen te beoordelen. Daar het in deze eerste ronde om z.g. vrij onderwerp ging, waren allen zeer benieuwd naar de resultaten, die de inzenders hadden weten te bereiken. Er waren inderdaad enkele zeer fraaie stukken bij, die terecht onder het motto: ..Fotograferen is schrijven met licht" konden worden gerangschikt. De jury had dan ook een niet gemakkelijke taak. Aan het slot van de avond gaven de ju ryleden een kort resumé van de gelever de prestaties en spraken zij hun waarde ring uit over de resultaten, die hier en daar waren bereikt. Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur n.m., zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. De hser Roorda pleitte voor een ge degen studie van het gehele Leidse ver- keersvraagstuk. De bedoeling van de voorgestelde maatregelen kan ik wel waarderen, maar ik heb de rivdmJk, dat wij op deze wijze eigenlijk ndet weten, wat wij doen. zei hij. Het plan had op hem ook de indruk van overhaasting gemaakt. Zolang een afdoende oplossing nog et mogelijk is, zolang zal men moeten blijven dokteren, dadht de heer Van (comm.). Deze poging ver dient als zodanig waardering. Hij vroeg evenals dokter Kortmann had gedaan, aandacht voor een mogelijkheid van ver- keeraomleiddng via een verbeterde Lop- senstraac (naar het verkeersplein) eD te verbrede Stille Rijn als «>a- rallélweg. Soepele doorstroming Wethouder mr. Drijber (v.v.d.) was ui'jvoerig in zijn beantwoording. Van een tussentijds verkeersplan (vóór het wegensohema) verwadhtte hij, in tegen stelling tot de heer Roorda, niet veel. De vraag is: hoe kunnen wij het we genschema zo snel mogelijk verwezen lijken? Hij meende, dat de voorstellen na rijp beraad zijn gedaan; tal van des. kundligen hebben er hun zorg aan ge* Een bord dat het inrijden van de Haarlemmerstraat van de Blauw poortsbrug af verbiedt en tegelijk het inrijden van deze straat van de Prinsessekade af toestaat, bestaat niet. Dus is de maatregel in dien zin wel heel moeilijk te veranderen. De Nieuwe Beestenmarkt is weliswaar breed genoeg, maar het college meent, dat tweerichtingsverkeer ver warrend zal werken. „Het gaat b(J dit gebeel van maatregelen om een snelle, soepele en veilige doorstro ming van het verkeer". De weg over het Schuttersveld is verbreed, maar ten bate van de fietsers; de veilig, heid van het verkeer is er, naar de wethouder opmerkte, mee gediend, dat bier eenrichtingverkeer komt. Bovendien moet er bU de verbinding met de Rjjnsburgerslngel een bete re (veiliger) kruising komen. Nog meer punten besprak de wethou der van het veitkeer; zijn conclusie was. dat het beter kon blijven zoals het ooi lege had voorgesteld. De voorzitter, burgemeester Van Kinschot, legde er de nadruk op, dat dit complex van maatregelen slechts een verbetering van de be staande situatie beoogt. „Wij moeten de zaak beoordelen naar het moment". Hij drong er dan ook bij de raad op aan, het voorstel als geheel aan te nemen, daarbij de verzekering ge vend, dat incidentele veranderingen bepaald niet zijn uitgesloten. De heer Roorda meende, dait er mettertijd toch wel als tusseniflaze Komt het schema van ver keersmaatregelen voor de om geving van de Blauwpoortsbrug op een door B en W. nader te be palen datum tot uitvoering, dan zullen de volgende wegen of weggedeelten gesloten worden verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee. 1 Turfmarkt in de richting van de Prinsessekade; 2 Oude Vest, gelegen tussen de Turfmarkt en de Lange Mare, in de richting van de Turfmarkt; 3 Turfmarktbrug in de rich ting van de Turfmarkt; 4 Nieuwe Beestenmarkt in de richting van de Turf marktbrug (naar aanlei ding van de kritiek hier op in de gistermiddag ge houden gemeenteraadsver gadering hebben B. en W. echter toegezegd, de raad vóór een eventuele invoe ring hierover nog nadere mededelingen te zullen doen) 5 weg langs de molen De Valk, tussen Nieuwe Bees tenmarkt en Valkbrug, in de richting van de N. Bees tenmarkt; 6 Valkbrug in de richting van de onder 5 genoemde weg; 7 Schuttersveld in de richting van de Rijnsburgersingel; 8 Stationsweg in de richting van het Stationsplein; 9 Rijnsburgerbrug in de rich ting van de Stationsweg; 10 Steenstraat in de richting van de Rijnsburgerbrug; 11 Blauwpoortsbrug in de rich ting van de Steenstraat; 12 zijweg van de Beestenmarkt, tussen N. Beestenmarkt en Blauwpoortsbrug, in de rich ting van de Blauwpoorts brug; 13 Haarlemmerstraat, tussen Prinsessekade en Schapen- steeg, in de richting van de Schapensteeg. Een andere bepaling luidt, dat de geslotenverklaringen van de Blauwpoortsbrug, Steen straat, Rijnsburgerbrug en Sta tionsweg, alsmede van de Valk brug, de weg langs de molen „De Valk" en de Nieuwe Bees tenmarkt niet zullen gelden op nader door B. en W. vast te stellen uren in verband met de veemarkt en dat dc gesloten- verklaring van de Blauwpoorts brug bovendien niet zal gelden wanneer de Turfmarktbrug ten behoeve van de scheepvaart is afgesloten. drukker wordende punt Apotihekersdijk Kiippabrug. Daar mag dan wel een bord komen dat het verkeer van de Aal markt rechtuit (naar de Boommarkt) stuurt (in plaats van naar de Apothe kersdijk via die Kippebrug). genschema is. Hjj gaf de raad de zekering, dat het college met de geuite suggesties zoveel mogelijk rekening zal houden. Over de Nieuwe Beestenmarkt zal de raad nog nader worden ingelicht. Het college wilde het punt eenrlchtlng- verkeersplan verkeer Schuttersveld handhaven. De het wegensdhema zal situatie b(j de Kippebrug zal onmiddel. komen. Het college zal er niet aan kun- lijk na invoering van de maatregelen nen ontkomen, voorspelde hjj de wet- ernstig worden bezien. Persoonlijk ge- houder. I looft de heer Dryber, dat maatregelen In tweede instantie vroeg de heerdaar spoedig nodig zullen zUn- Questroo nog aandacht voor het bij De datum van invoering van al deze afsluiting van de Haarlemmerstraat maatregelen is nog niet te noemen. Het (aan de kant van de Prinsessekade dus) I ooilege moet zich daarover beraden. alleen geldig woensdag 27 sept. a.s. Kinderjasje gewatteerd voor extra warmte. Capuchon met teddy-voering. Gemêleerde mohairkleuren. 3 jaar nü 22.^5 HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN In Pieterskerk ie LEIDEN gesloten door drie leerlingen van Adriaan Blankenstein. Twee van hen, de heren J. de Groot (Marekerk) en J. Brons (Hooglandse kerk) waren door hun spel van vorige gelegenheden ons reeds bekend, de heer W. Vier- telhauzen (die nog geen „eigen" orgel heeft) hoorden we voor het eerst. Deze keer werkte elke concertgever zijn programma ineens af. Dit gaf een rustiger effect dan voorheen, toen de indrukken zich door tweemaal wisselen te zeer verwarden. We mogen wel erkennen, dat deze drie organisten, die amateurs zijn en het ook denken te blijven, op verant woorde, ten dele opmerkelijk khndige wijze hun moeilijke taak hebben vol bracht. Moeilijk, want de werken die ze speelden, eisten een grote of zelfs zéér grote mate van technische vaardigheid het Pieterskerk-orgel is, ook volgens het getuigenis van de grootmeesters, een vaar hanteerbaar instrument. Wat dit laatste betreft: door jaren lange intensieve studie hebben deze Blankenstein-discipelen, zoals hun leraar zélf, wel geleerd, hoe ze met die weer barstigheid moeten om gaan. Vergelijkingen gaan noodzakelijk hier of daar mank. Daarom volstaan we met enkele opmerkingen over het ons opge vallen karakter van ieders spel. Het scheen ons toe, dat Brons technisch het verst is gevorderd. Zoals hij de Partita „Nun komm der Heiden Heiland" speelde en men neemt daarbij de niet geringe moeilijkheden in acht, deed deze reproduktie nauwelijks of in 't geheel niet voor die van een bekwaam vakmon onder. Het spel kenmerkte zich. behalve door grote nauwkeurigheid, door een kennelijk gedreven zijn. De Groot, die begon met Prelu dium en Fuga in D-dur van Buxte- hude en besloot met de, naar verhou ding tot de waarde, te lange (25 mi nuten!) Sonate in e-moll van Hinde- mith, maakte op ons de indruk, zich vooral in toccata-achtige en fantasie- a als een vis in het water te ge voelen. Dit bleek reeds bij Buxte- hude, waar de fuga wat stijfjes liep en van de toccata's (de eerste al da delijk in de eerste maten) een muzi kale gloed uitsloeg. We zeggen geen kwaad van Hindemith met de bewering, dat hij vaak experi menteert en nogal eens tijd, en dan Om de Leidse scho)?nnood eniger mate te verlichten, zal in onze stad worden overgegaan tot het in systeem bouwen van een aantal uniforme scholen; hiermee wordt een belang rijke arbeidsbesparing verkregen. Uit het voor een bepaald tijdvak beschik bare bouwvolume kan nu een groter aantal lokalen worden gebouwd dan bij de toepassing van de traditionele bouwmethoden mogelijk zou zijn. Systeembouw zal ook tot een vlottere afgifte van rijksgoedkeuringen voor scholenbouw leiden. Als basis is genomen het plan van de directeur van gemeentewerken voor de bouw van een achtklassige openbare school voor g.l.o. aan dc Berlagestraat. Dit plan heeft inmid dels de goedkeuring van de inspecteur in de inspectie Leiden verkregen. Er komen nu twee openbare scho len (Berlagestraat en Johan Wage- naarlaan), twee Hervormde scholen (Sumatrjstraat en Fortuinwljk) en twee r.-k. scholen (Fortuinwijk en nabij de Haagweg). De volgorde van de bouw van de eerste drie is: Herv. school Sumatrastraat, r.-k. school Fortuinwijk en openbare schooi Ber lagestraat. De school Sumatrastraat gaat in totaal 617.650 kosten. Dc sys teemscholen krijgen alle acht lokalen. De raad verleende gistermiddag, zonder één woord over het voorstel van B. en W. te zeggen, zijn mede werking aan de uitvoering van dit plan. Op de tekening: een van de zes scholen. soms ritsen vrij waardeloze maten nodig heeft om tot een grandioze openbaring te komen. Zo duurde het verknipte Allegro moderato zeker veel te lang voor het mooie. Maar dan ineens ging het spichtige lijntje in het Adagio iets groots voorspellen. Dit kwam ook in de grillig-grootse fantasie, de doorbraak van het genie. Het Andante met zijn mysterieuze figuren liep uit in het niets. Toen wisten we, in de laatste delen Viertelhauzen, di eevcneens een Buxte- hude, preludium en fuga (in C dur) .speelde, had dc grotere helderheid, de scherpere belijning van dit werk mee. Het bleek ons. dat deze concertgevcr zich juist in de vaste vorm thuis voelt. De fuga-thema's zijn ook duidelijk cn beweeglijk (vooral het eerste is capri- cieus) en het gehele gebouw verbergt geen geheimen. Een zeer goede vertolking gaf hj) van Pcppings Intrada en dubbel- fuga uit het c-moll-Concert. De In trada is opgetrokken als het eerste deel van een achttiende eeuws con certo grosso; alleen de klank is nieuw. Ook de fuga, een frappant knap werkstuk, wijkt niet van de oude werkwijzen af. Strctta en coda maken een machtige indruk. Het was Viertelhauzes verdienste, dat hij ons die indruk kon nalaten. Zonder afbreuk aan 't heel knappe werk van zijn collega's te willen doen, acht ten we Brons' vertolking wel het hoogst. Hij had zeker het geniale werk vyi Distier mee. Noch Hindemith noch Pep ping reikten hiertoe, naar onze mening. Alleen al de begin- en slot-toccata met hun al snellere en gecompliceerder beweging, waren eeii schokkende sen satie. En dc variaties op het oude koraal (zie boven), waarvan er zeker enkele ongelooflijk mooi en origineel zijn, hiel den de aandacht klemvast. Een chaconne met een verbluffende climax in de va- riaticrccks ging aan de slot-toccata vooraf. Adriaan Blankenstein heeft veel eer met zijn drio leerlingen ingelegd. Joh. van WolfswinkeL Leids kantongerecht Automobiliste spoor bijster door minnekozerij burgse automobiliste terecht, die zigzaggend over de Dr. Kortman straat te Zoeterwoude had gereden. Ter verdediging voerde zij aan, dat naast haar een dronken man zat, die plotseling zijn handen voor haar ogen had geslagen. De kantonrechter vestigde er de aandacht op, dat in het proces-verbaal staat, dat zij had zitten minnekozen met haar passagier. De inzittenden van een achter de auto rijdende autobus hadden dit geconsta teerd. Hij raadde de Middelburgse aan voor deze bezigheid voortaan een veiliger plaats op te zoeken dan een rijdende auto. De officier van justitie eiste een boete van f 75 subsidiair 15 dagen hechtenis en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De kanton rechter veroordeelde conform de cis, waarbij hy alleen de proeftijd to^ ééD jaar terugbracht. Bromfietsers Een 27-jarlge zeeman uit NoordwiJk en een 19-jarige metselaar uit die ge meente waren elk per bromfiets naar Katwijk getogen. Toen zij met grote snel heid van het rijwielpad door de duinen bij de Buitcnsluis kwamen, werd ver* zuimd voorrang te verlenen aan ander verkeer. Volgens getuigen was dc snel heid 35 a 40 kilometer, terwijl zij zelf aan de politie een snelheid van 40 kilo meter per uur hadden opgegeven. Con form de eis (f 75 of 15 dagen) werden zij veroordeeld. Later kwam dc tweede verdachte uit de vorige zaak zich nogmaals verant woorden. Hij had gereden op een brom fiets, die gebreken vertoonde. Desge vraagd verklaarde hij het voertuig te hebben gekocht voor f 35. De officier eiste een boete van f 25 of 5 dagen met onttrekking van de bromfiets aan het verkeer. Verdachte trachtte de situatie tc redden met de bewering, dat hij dc bromfiets juist aan het proberen was. De boete werd verminderd tot 3 x f 1 Een 44-jarige slager uit Leiden had in de gemeente Warmond wilde eenden gedood. Uit het verhoor bleek, dat hij jonge eenden met een schepnet had ge vangen. Een 76-jarige garageknecht uit Leiden, die bij hem was. stond terecht, omdat hij een drietal eenden had ver voerd. Geen van hen was in het bezit van een jachtakte, terwijl bovendien het vangen geschiedde met een verboden jachtmiddel. De eerste verdachte verklaarde, dat het geen wilde eenden waren, maar grijze kwakertjes, die hU door de tweede verdachte In de polder te Warmond had laten brengen Toen bü juist bezig was zijn eigendom op te halen, kwamen ambtenaren van de rijkspolitie en maakten een proces verbaal op. Ook de tweede verdachte verklaarde dal het geen w llde eenden waren geweest en dat hij zelf de eenden te Warmond had gebracht. Uit het proces-verbaal las de kanton rechter. dat drie politiemannen hadden verklaard, dat de inbeslag genomen een den wilde eenden waren. Bovendien moest de eerste verdachte toestemmen dat hij, al wa* het al geruime tijd gele den. reeds eerder wegens overtreding van de Jachtwet was veroordeeld. De officier meende, dat het wettig en overtuigend bewijs was geleverd cn hij eiste tegen de eerste verdachte een geldboete van f 75 of 15 dagen en tegen de tweede een boete van f 25 of 5 dagen. Het vonnis werd respectievelijk f 25 of 5 dagen en f 10 of 2 dagen. Een 49-jarige huisvrouw uit Rijnsburg had haar hondje zonder toezicht op de openbare weg laten lopen. Zij verklaar de op het bewuste tijdstip me*, vakantie te zijn geweest. Haar schoondochter had de hond los gelaten. De hond bleek een japon van een buurvrouw te hebben be schadigd. De schade was vergoed. De of ficier vond dat de eigenaar verantwoor delijk blijf*, voor zijn dier. De cis werd f 15 of 3 dagen. De kantonrechter ver minderde dit bedrag met f 5 Oude overweg aan Herenstraat gaat weer open Er ls stagnatie opgetreden ln de werk zaamheden tot automatisering van de be veiliging van de overweg Herenstraat. Enige onderdelen van de door de Ned. Spoorwegen te plaatsen technische appa ratuur kunnen niet op tijd worden gele verd. Aanvankelijk werd verwacht, dat de automatisering gelijktijdig met dc ver breding en herbestrating van de over weg door de dienst van gemeeentewer- ken kon worden tot stand gebracht. B. en W. hebben nu besloten, de oude weg en slagbomen nog korte tijd ln ge bruik te geven. Door middel van zoge naamde „srhrlkhekkrn" zal deze tijde lijke situatie worden aangegeven. Zodra de technische Installatie In ge bruik kan worden genomen, zullen de beatratingswerken worden voltooid, too ld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3